zou me zeker omhelsd hebben, als mevrouw niet was binnengekomen. „Hè? Krijgen we weer een corae- dieslukje?" lachte mevrouw. „Neen, 't is geen comedie. t Is echt, echt waar. Ze doet 't." „Dat wist je gisteravond toch al?" vroeg mevrouw verbaasd. „Ik heb 't haar nu pas gezegd," zei ik zacht. „Dus 't was toch comedie," zei me vrouw zacht voor zich heen. Ilse hoorde het niet. Ze was weg gehold met haar brief. Mevrouw trok me naar den divan en met haar arm om mij heen, ja heusch met haar arm om mij heen, vroeg ze mij, of het offer, dat ik ging brengen me heel zwaar viel. Toen ging ik heel kinderachtig doen. ik ging huilen. Maar gelukkig heel eventjes, want ik was zoo bang, dat mevrouw zou denken, dat ik spijl van mijn belofte had. Waarom ik dan huilde? Ik weet het zelf niet. Misschien, omdat alles me zoo won derlijk. zoo onwezenlijk leek. Eerlijk biechtte ik nu mijn strijd op. Mijn strijd, die ik eigenlijk al dagen ge streden had. „Een overwinning op jezelf is 't moeilijkste wat er is," zei mevrouw zacht. En toen begonnen we beiden har telijk te lachen, want daar rende Ilse naar den overkant op haar oude sloffen met haar werkschort voor. In haar hand hield ze den brief. Dien ging ze posten. „Slimmerd, nu is het een voldon gen feit," lachtte mevrouw. „Het is ook een voldongen feit." zei ik vastberaden. „Ik zal het straks naar huis schrijven. En ik hoop, dat U me niet al te onhandig vin den." „Het zal best gaan, Suus. Ik zil je leeren waardeeren, eiken dag meer," Als jullie het voorbeeld wilt volgen van den kleine Walter, die --*roffen door het verkleumde uiterlijk der arme vogeltjes met dit koude weer. gauw met de hulp van vader een vogelnestje ging bouwen, dan zal ik je vertellen hoe hij het deed: Natuurlijk moet het van hout zijn, zooda: het bulten opgehangen kan wor den en goed bestand tegen en wind. Daarom koop Je bij den timmer man een plank van ongeveer 1 cM. dikte. Daar zaag je verschillende stuk ken uit, waarvan (zooals de teekening je laat zien) A 13 c.M. breed, de eene zijde 20 en de andere 13 cM. lang is. Figuur A 1 met dezelfde af -~*'ng hebben. Dit worden de belde zijwanden van het huisje. De achterwand B ls 10 c.M. breed en 20 cM. lang. en fig. C. is eveneens 10 cM. breed, doch slechts 17 C.M. lang. Deze 4 wanden spijker je ste vig aan elkaar. Nu ontbreken nog bo dem en dak. De bodem moet natuurlijk precies met de opstaande w - len aan eensluiten. Het dakplankje moet 12 cM. breed en 1718 c.M. lang zijn, daar het aan de voorzijde over het uitvliegt"-, een beetje moet uitsteken, ter beschut ting bij het slechte u-eer. In de voorzyde maak je natuurlijk het |jat, waar.„n zooeven sprake was. De doorr de daar van moet ongeveer 5 cM. bedragen, zoo dat de vogels gemakkelyk in er. uit kun nen vliegen. Een eindje daaronder maak je nog een klein gaatje waarin je een stokje steekt, waarop de vogeltjes, by mooi weer kunnen gaan zitten "ht stek je maak je ongeveer 10 cü. lang. Wil je u het gehec-lc huisje goed tegen het slechte weer bestand maken, dan strijk je er een laagje vernis overheen. Daardoor voorkom je dat het hout door regen en sneeuw gaat krimpen, buigen of barsten en na een:gen tijd rotten. Hang je bet nu op een beschut plaatsje dan zal je eens zien hoe gauw er geve derde zangertjes of sjilpertj-.s op af zul len komen, vooral als je voedsel in d# nabijheid strooit. HUISVLIJT SNUFFELCRAAG EN KNACELIJNTJE IN DE KLEERKAST. KLEERENHANGER SNUFFELGRAAG. werp, zooals we Snuffelgraag vroe- Hoofd en handen grijs, pet rood bruin, kraag wit en jasje rood. De lijnen in de teekening en de oogen doen we met zwart, als de andere kleuren klaar zijn. In 't midden bo ven (zie streepje) boren we voorzich tig een gaatje, waarin een schroef- haak wordt gedraaid. Met blanke lak werken we ons voorwerp af. Bloemhofstr. 29rd. S. zei mevrouw. En toen gaf ze me een kus. En ik gaf er haar een terug. En k voelde me zoo gelukkig, zoo blij alsof ik iets moois, iets heerlijks ge kregen had. Toch had lk Iets gege ven. Het ontbijt verliep zoo vroolijk, alsof we weer feest gingen vieren vandaag. Ik gevoelde dien heelen dag, dat er tusschen mevrouw en mij een band was gevormd, die niet gemak kelijk meer kon verbroken worden. Francine en onze assistente vroe gen honderd uit. In een paar minu ten deed ik mijn eenvoudig verhaal. DE OUDSTE „Tc Had het nooit van Je gedacht," zei de Juffrouw, meer oprecht dan beleefd. Francine zei niets. Af en toe keek ze me aan met lachende oogen. Ik voelde, dat ik ook in haar oogen ge groeid was. Toen ik 's avonds op de cursus-les van meneer Verbrug zat, zei hij op eens: „Deze beurt is voor onze Oud ste," Lachend en verbaasd zag ik naar hem op. „Straks wordt jij immers onze oudste?" vervolgde hij. Ik knikte en ik bloosde van plezier. (Wordt vervolgd) PIANOSPELEN. Loekie kan pianospelen. Maar nu kan zij liedjes spelen. Dat heeft zij van haar pa geleerd. Want ze leert zeer vlug, die Loek, Toen ze was aan 't repeteeren. En ze zingt de deuntjes mede Deed ze 't telkens weer verkeerd. Uit het „Zang en notenboek." Door HEEMSTEDEN AAR EEN AARDIG KNUTSELWERKJE. HET VOGELHUISJE. door W. B.-Z. 33) Nu had lk het in mijn macht om geluk te brengen. Niet alleen Ilse kon ik gelukkig maken, maar de heele familie in Duitschland. „En met Kerstmis moet Je iets ge ven van ja zelf," zou Brammetje zeggen. Achter mij hoorde ik zuchten. En toen ik omkeek zag ik Ilse met het wrijfmandje verdwijnen. „Ilse!" „Wat is 't? Ik zag in een betraand gezicht. Ilse en tranen, dat hoorde nu heele- maal niet bij elkaar. „Ik doe 't Ilse." „Je doet 't? Je blijft? En ik kan naar Duitschland gaan?" Bom. daar lag het mandje over den vloer en de gele wasbus rolde als een tol onder de tafel. Maar Ilse trok er zich niets van aan. Haar beide handen grepen de mijne en ze Een leuke hanger voor kinderklee- ren is eenvoudig te maken. We ne men hiervoor een plankje of stukje multiplex van pl.m. 1 c.M. dikte, dat aan weerszijden goed geschaafd of geschuurd is. Hierop calceeren we de figuur, zagen die uit, i<uren c I.jidjes wat bij en kleuren Let voor- I ger ook steeds hebben gekleurd. 1 PUT EN EMMER, Hebben jullie wel eens zoo'n ouder- wetschen waterput gezien? In vele onzer dorpen bestaan die nog, vooral in Brabant en Limburg, waar zand grond is en het water soms heel diep uit den grond moet komen. In vele opzichten zijn zulke putten wel prac- isch en misschien kun je er, als je er zelf een maakt in het klein na tuurlijk! nog wel pleizier mede hebben. Op bijgaande afbeelding kun je zien hoe zoo'n put er in werkelijkheid uitziet en uit welke onderdeelen hij bestaat. Ik wil er eenige woorden over zeggen, dan kun je hem gemak- "lelijker namaken. Laten wij begin nen bij het onderstel. Op de allereerste plaats moet het geheele onderstel op een stevig hout blok geplaatst worden, zoodat de heele geschiedenis straks niet om kan allen. In het midden van dit hout blok bevestig je een garenklosje, en vel door een steviger, spijker door de opening te slaan, doch zóó, dat het losje niet meer draaien kan. Dit iosje moet echter te voren de vol gende bewerking ondergaan: uit den pstaanden rand zaag je aan beide •eenoverliggende zijden een stukje —eg en in de beide openingen, welke an ontstaan en die even diep moe- en zijn als het binnenste ronde ge- üeelte van het klosje, plaats je twee achte stukken hout van ongeveer dertig centimeter lengte, welke je daarna stevig aan het klosje vast spijkert. Op een hoogte van onge veer 25 c.M. boor je nu in deze beido rechtopstaande stukken een gaatje, zoodat je daar een dunnen spijker door kunt steken. Dan neem je een stuk hout van ongeveer 40 c.M. lengte en boort daarin op 13 c.M. van den linkerkant af gerekend, een gat. Dan zet je deze stang tusschen de beide ^chtopstaande stukken en steekt zoowel hierdoor, als door de stang, den dunnen s^'^r. waar we het zoo Juist over hadden. Aan het langste einde van deze stang bindt je nu een stukje touw of draad en hangt aan het uiteinde daarvan een blikken emmertje. Aan het korte stuk bevestig je eveneens een stukje touw of garen. Met dit stukje touw kun je dan den emmer laten zakken of ophalen, al naar ver kiezing. Want als Je het lange stuk van de stang boven een emmer of kan met water hangt en je laat het blikken emmertje aan de stang neder dan kun je water scheppen en het volle emmertje weder ophalen. Dan kun je het heele stel doen draaien en het water uitgieten, waar je wilt. Zoo'n put en emmer te maken is geen zwaar werk: als Je een beetje uitkijkt en rustig en op je gemaki werkt kun je het in betrekkelijk kor ten tijd voor elkaar hebben en bij verschillende spelletjes aardig be nutten. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Zeeuwinnetje.) Neem uit onderstaande Rubrieker- tjesnamen telkens één letter, welke etters dan te zamen een nieuwen R «briekertjesnaam vormen. Ruut Nova, Melatti, Berliner Bol, Woudelfje, Goudsbloempje, Sepatoe, Goudkopje, Elzekatje. 2. Beroepen. a. 'Ingez. door Ingenieur). Welke beroepen kunt ge hiervan jnaken? deur-race-t. b. mast-ch-tin. c. car-som-mis-ls. d. 'Ingez. door Goudklopje.) Welk beroep oefent Don Rezijwer uit? 3. 'Ingez. door Gems.» Welke stad kan ik maken van het woord „tevreden" en van den naam „Harmen"? 4. (Ingez. door Prins Willem van Oranje. Ik ben een werkwoord van 6 let ters, dat men op t speelveld hoort. Neem de 1ste letter weg en ik blijf een werkwoord, dat men op 't belas tingkantoor hoort. Neem de 2 laat ste letters weg en ik word een zij rivier van den Donau. Neem weer de laatste letter weg en ik word een voorzetsel. 5. (Ingez. door Jerry Creed.) Ik ben een spreekwoord van 43 letters. 7 8 9 10 is een kleedingstuk. 19 20 21 staat ln de keuken. 2G 27 28 29 is een meisjesnaam. 15 16 17 18 is een lichaamsdeel. 4 5 6 is een boom. 40 11 12 13 14 is ook een boom. 36 37 38 39 40 is een ander woord voor bel. 1 2 3 30 41 is een meisjesnaam. 3 7 24 31 drinkt men 's morgens graag. 33 24 23 36 leeft in de bergen. 34 35 25 34 is een meisjesnaam. 22 24 25 32 gebruikt men in kampen 30 31 32 ls een lidwoord. 43 41 40 bevindt zich tusschen ber gen. 6. (Ingez. door Breeroo.) Ik ben een d^l van een voertuig. Keer mijn eerste drie letters om en ik ben een vrucht. AFDEELING EI. (9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door Prins Willem van Oranje). Mijn 1ste en 2de lettergreep noe men bewoners van een Noordelijke provincie. Mijn 3de lettergreep is een grondsoort en mijn geheel is een fabrleksplaatsje ln Overijscl. 2. (Ingez. door Condor.) Mijn geheel is een verfrlsschende drank en bestaat uit 4 lettergrepen. De 1ste en de 3de noemen een meisjesnaam. De 2de en de 4de noemen iets, dat dagelijks verandert. 3. (Ingez. door Melatti.) Ik besta uit 4 letters en bevind me zoowel ln huis, op school en op 't kantoor. Neem mijn 3de letter weg en ik lig op den vloer vaak op den loej. Draait men mij om, dan behoor ik bij boomen. 5. Verborgenheden. a. (Ingez. door Corrle v. Looy). Verborgen plaatsen in Nederland. We gaan naar de hel. Loop Je een eindje mee? b. Ik rol den looper op. c. Ze was lui. slordig en oneerlijk. d. Jaap liet den held ervan door gaan. e Het regent, dat het giet en het waait hard. f. (Ingez. door Rozentakje). Ver borgen jongens- en meisjesnamen. Ja, cobalt-blauw is een mooie kleur. g. Hij heeft al lederen voorbijgan ger met sneeuw gegooid. h. Wat zingt die leeuwerik al vroeg! 1. (Verborgen dieren.) Ka trekt de slee voort. j. Een barbaar stak zich in een dierenhuid. 6. Strikvragen. a. (Ingez. door Eschdoorntje.) In Holland kom ik nooit, In Limburg even weinig. Maar wei in Nederland, Daar ben ik dubbel veilig. b. (Ingez. door Schildcresjc.) Mina is 24 jaar oud. Toen Mina half zoo oud was, was Emma half zoo oud als Mina. Hoe oud is Em ma nu? c. Aan de koffietafel gaat een schotel met 12 eieren rond. Ieder neemt een ei en er zijn 12 menschen En toch blijft er een ei ln den scho tel. Hoe kan dat? d. (Ingez. door Amazone). Wat hebben een boek en een boom gemeen0 e. Welke rozen vindt men op zee? f. Wie gaat uit wandelen en blijft toch thuis? g. Welke vogel heeft geen veeren en geen snavel? h. Welke ring is niet rond? i. Waarmee eindigt de tijd? j. Welk-bier drinkt niemand? k. Waarmee begint de dag en ein digt de avond? 1. 'Ingez. door Zangeresje.) Wie heeft nooit school gegaan en spreekt toch alle talen? m. (Ingez. door Aprilmeisje.) Van wiro kan men den hals bre ken, zonder dat hij au roept? Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Schlpperin. 2. Rijkvisch-afslag LJmuiden. 3. HanHans. 4. a Wisselwachter, b. Schubert, T8chaikowsky, Schuman, c. Jacob Cats. d. costuum-naalster, e. Gen darme. 5. Tobol. 6. a. Geeneen. want het ls goed beslagen, b. baard. Barbier, c. Kolo nialen, d. puinhoopen. AFDEELING II. 1. Beverwijk. 2. Vader, bodem. 3. Krullenjongen. 4. Zooals de ouden zongen, piepen de jongen. 5. De melkboer. 6. Elzekatje. Goede oplossingen ontvangen van: Wijsneusje 5 Haarlemsche Duin roosje 4 Wilgenroosje 6 Heemste denaar 3 Juffertje Wildzang 5 Dan seres}e4 Anemoon 6 Adelaar 4 Bob Rljkeboer 6 Berliner Bol 6 Els van Eek 4 Watt en half Watt 6 Vaders Hulp 5 Juffertje Onrust 5 De kleine- Violist 6 De kleine Vogelvriend 6 Wim v. Weert 2, Mimi Poezekat 5 Bloemc-nvrlend r> Kleine Ulbo e Moe ders Hulp 6 Wijsneusje ti Truusjo Kerkhof! 5 Johanna Kerkhoff. 5 Meerkoet 5 Distelvink 5 Ju tepeer- tje 5 Krielkip 6 Eloze Kr'ckske 6 Vlooitje 3 Prinses Phlapatje 6 Schil deresje 6 Hcbatje 6 Een naamlooze (postpapier met olifantje) 6 Goud kopje 3 Zeeuwinnetje 3 De kleine Tuinman 6 Bart zonder Barst 5 Zan geresje 4 Krullemie 6 Snelvoetje 3, Duizendschoontje 5 Bob Rljkeboer 5 Elzekatje 6 De Schipperln 5 Grocn- ling 4 Een naamloo/.c (die ook haar eilanden instuurt) 5 Eekhoorntje 5 Duikelaartje 4 Leesgraag 6 Sultan Elbrahim 4 Boterbloempje 4 Zwart kopje 6 De Peun 5 Regendropje 6 Ranonkeltje 6 Paddeltje 4 Baby Peg gy 6 Goudsbloempje 3 Mopperpot 0 Dikkie 6 Rozenknopje 6 Roza Flu weeltje 6 Floris V 6 Pinksterbloempje 5 Krullemie 6 Breeroo 4 Dennetakje 5 Denappeltje 5 Franschmannetje 6 Banketbakker 4 Zeekoet 4 Ventje Plggelmee 3 Kikki 6 Goudhaantje 0 Hazelaar 3 Duivcnvriend 5 De kleine Kweekcr 3 Korstjesknager 3 Amlco 5 Zangvogeltje 6 Ruut Nova 4 Pirot 4 Bloemenvriend 4 Sneeuwklokje 0 Molty 5 De Woudloopcr 6 Brünnhilde 6 Robinson Crusoe 6 Appelsnoetje 5 Het groentje 5 Zilverklokje 4 H. Eoudewijn 6 Ormoesz 6 8nibbelaar- tje 6. RUILRUBRIEK WILLY MULDER, 2de Vooruit- gangstraat 13 vraagt bonnen van Nelles koffie-merken en geeft ervoor terug Texel-pl. en bonnen 1 tegen 2. BANKETBAKKER, Lcidschest aat 9GB. heeft Kwatta-soldaatjes, Meco- bonnen en Karnemelkzeeppl.. die hij wil ruilen tegen Quickbonnen of an dere Karnemelkzeeppl. DE WEDSTRIJDEN. Inzendingen ontvangen van: Corric van Tol, oud 10 jaar, Berli ner Bol oud 13 jaa;, Moeders Hulp, oud 13 jaar. Kleine Ulbo, oud 9 jaar, Wilgenroosje, oud 15 Jaar. Krielkip, oud 8 jaar, Bloze Kricks- ke oud 8 jaar, Molly, oud 13 jaar, Duikelaartje, oud 13 Jaar, Pinkster- bloempje oud? Boterbloempje, oud II jaar. Elbrahim oud 8 jaar. Baby Peg gy oud? De kleine Kweeker, oud 8 Jaar. RUBRIEKERTJES-LIJST. 485. Truusje Kerkhoff, oud 9 jaar, aciden Zoetestraat 32. 486. Lien Severijnse. oud 14 Jaar, <icn. de Wetstraat 29. 487. Bob Rljkeboer. Rijksstraatweg i. Haarlem-Noord, oud 8 jaar. 488. Joan Bakker, Zijlstraat 89, oud 10 jaar. BRIEVENBUS Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeellng moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, v. d. Vinnestraat 21 rood. (In de bus grooien zonder aan bellen). GRAANKORRELTJE. Zat je niet een beetje te bibberen bij Hans en Grietje? Maar 't liep gelukkig allemaal goed af. Jullie njaoten ze ker nog heel wat keertjes repeteeren voor de uitvoering? Wat heb ie heer lijke plannen voor de zomervacantle Je raadsel is goed. BLOEMENVRIEND. 'k Vond het niets erg, dat je raadsel 6 niet kon vinden, maar 't was Jammer, dat je DE* KLEINE VIOLIST. Zijn er veel boeken in die bibliotheek? Ja, Haar Benny ls een prachtig boek. Dat kun je gerust tweemaal lezen. Mag je iedere week een boek uit die bibliotheek hebben? En leest broer er ook uit? KLEINE ULBO. 't Doet me ple zier, dat je den wedstrijd zoo fijn vondt. Hoe gaat het nu met de ver koudheid? Zou Je Maandag naar school mogen? MOEDERS HULP. 'k Heb je wedstrijdwerk in goede orde ontvan gen. Prettig, dat de Oudste zoo ln j® smaak valt.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 16