HAARLEM'S DAGBLAD PASCHEN IN 'T BOLLENLAND. FLITSEN HANDELSBLAD FEUILLETON De lotgevallen van Esmée DINSDAG 10 APRIL 1928 VIERDE BLAD Narcissen en vroege Hyacinthen. NOG GEEN „BOLLENDAGEN". Wij zouden het wel een Paaschge- bruik willen noemen, het jaarlijksche bloemenfeest, dat onze streek op deze belde lentedagen viert. Het feest van den stedeling, die naar de „bollenvel den" trekt en er van terugkeert, om kranst en omhangen met bloemen. Met de zeer bijzondere bloemenpracht keert jaarlijks weer de aantrekkingskracht, die nooit vermindert, en die de men- Echen stof, vermoeienis en gevaar doet trotseeren Want die laatste onaangena me dingen zijn aan zoo'n dag toch ook verbonden, al worden ze jaarlijks min der, omdat de wegen zooveel beter wor den. Dit jaar waren de vroege Paaschdagen niet de echte „boliendagen", maar het bloemenfeest is toch in al zijn vreugde gevierd. De drukte beperkte zich Eer sten Paaschdag tot de helft van die van vorige jaren, het weer was in den be ginne ook niet zoo aanlokkeiyk, gelukkig bleef het, vele sombere voorspellingen ten spyt, den ganschen dag goed. Twee den Paaschdag was het prachtig, en de drukte ook naar evenredigheid grooter, als alle bloemen uitgekomen waren was het zeker een echte ..bollendag" ge worden. De hyacinthen en vooral de tulpen laten zich echter nog wachten, nachtvorsten hebben hun bloei ver traagd. en de kijkers moesten zich te vreden stellen met de gele veldjes nar cissen met hier en daar wat vroege hyacinthen er tusschen. Zoo'n heel klein vierkantje, dat door zyn penetranten geur veel meer de aandacht op zich ves tigt dan de bescheiden narcis. De narcis siert de fiets, den auto van den stede ling, hij is het souvenir, dat de charme der bloemenvelden poogt te brengen aan hen, die thuis bleven, én ock het object waarmee de dorpeling zaken doet, om dat de narcis goedkoop is en meer ver kocht wordt dan de hyacinth of tulp, en omdat hij vroeg en lang bloeit. Ds jon gens en meisjes die ijverig gewerkt heb ben om ze aan slingers ts rUgen zullen dan ook wel beloond zijn. Zij hebben er hun best genoeg voor gedaan., beide da gen aan den stoffigcn kant van den Weg. Overdadig is de bloemenpracht langs den hoofdweg nooit; om veel te zien moet men de zijwegen opzoeken, en uit de hoogte de velden overzien Daarom is een treinrit lang niet onaardig en ge ven we den cirkelenden vlieger gelijk, die hoog boven de drukte het kleurig panorama bekykt. Hij heeft de ruimte gekozen, wat van hen. die op den weg bleven, niet gezegd kan worden. Zij moesten minstens de helft van hun aan dacht aan den weg wijden, want het on gelukkig toeval wilde, dat ongeveer alle wegen die naar het deel leiden in her stel waren. Voor den stroom van Am sterdammers begon dat natuurlijk al aan de Anisterdamsche Vaart, waar de automobilisten vaardigheidsproeven near hartelust konden afleggen. By de Adriaari Pauwlaan moesten alle autorij ders den Heerenweg verlaten en-via die laan,, waar- het daardoor ongewoon druk werd, den Heemsteedschen Binnenweg opzoeken. Borden gaven de richtingen aan,, waardoor de gemeente Heemstede een aanzienlek aantal verkeersagenten bespaarde. Door de Van Merlenlaan kon de Heerenweg bereikt worden, en daar vonden de autobestuurders een gladde asphaltbaan. Sommigen meenden zelfs, dat het een race-baan was! Deze weg is werkeiyk ideaal geworden, aan weers- zUden is een fiets- en een voetpad ge komen. Van Bennebvoek tot Lisse is de .weg heel breed. Volgend jaar zullen de bezoekers de wegen om Haarlem in perfecten staat vinden, want aan alle kanten wordt, er hard aan gewerkt. De Vogelenzangsche weg was opgebroken, maar het verkeer behoefde er zich niet aan te storen, want de onderlaag voor het asphalt is op zich zelf al een goede weg en werd ook druk gebruikt. De Leidschevaart bü Bennebroek was ook gedeeltelijk afgeslo ten. Het drukste punt, de viersprong by Bennebroek is geheel van aanzien ver anderd, het is ruimer geworden en de weg is geasphalteerd. Hoewel hier wel een half dozyn auto's per minuut pas seerden, stond er geen verkeersagent, voor het eerst sinds vele jaren. Aan leiding tot ongelukken is dat niet ge weest. De traaitioneele opstoppingen, waarmee de bezoekers van de „Oude Geleerde Man" zich vermaken, waren er niet eens. Het verkeer over den Glipper- weg is niet druk geweest, de weg is er ook te smal en te slecht voor. en veel bloemenvelden zyn er niet te zien. Die zyn het meest te vinden dicht bij Hille- gom aan de zijlanen, van den Heerenweg. de Loosterwegen eij aan den ZJilkerweg. Daar kwamen vooral de automobilisten. En dan binnen onze nieuwe stadsgren zen aan de Munterslaan. de Houtvaart en Brouwersvaart Waarvan de wande laars dankbaar genoten hebben. Zandvoort werd Paasch-Maandag meer bezocht dan Zaterdag en Zondag. De terrassen der cafés waren al vroeg in den ochtend goed bezet en houders van tentjes op het strand, winkeliers en stoelenverhuurders hebben geen klagen gehad. De velden ten Noorden van Haarlem werden vrij druk bezocht, de autobussen waren telkens vol. In Groenendaal hadden heel velen ontspanning gezocht, de trams reden om de 5 minuten en waren vol. De stoom tram-locomotiefjes toonden hun kracht door vier of vijf volle wagens langs de stoffige en bochtige baan te trekken, ze reden om het half uur. De politie te Heemstede had twee motorrijwielen ter beschikking, waarmee zy onophoudeiyk surveilleerde. Voor kleine ongelukjes was steeds Eerste Hulp aanwezig. De Haarlemsche Brockway-bus Maat- schappy reed den gewonen kwartiers- dienst op Lisse en den halfuursdienst op Leiden. Voor den laatsten vertrok ken telkens twee wagens achter elkaar, in totaal waren al haar bussen, een veertiental, op den weg. Stagnatie of ongelukken van beteekenis zyn daarbij niet voorgekomen. De N. Z. H. reed op de drukke uren naar Amsterdam met drie extra diensten overigens den gewonen 20 minuten- dienst. In de stad. was het 't drukte aan den Zuid- en Oostkant, langs de Zuidelijke singels en den Heerenvest, Op het Plein ordenden vyf verkeersagenten den stroom, die 's morgens van het Noord-Oosten, des avonds van het Zuiden kwam. Het is altijd een aardig gezicht 's avonds den bonten trein Oostwaarts te zien trek ken. een lange optocht van feestgangers. De komende Zondagen zullen zy weer komen en weer gaan en onze bloemen stad en onze bloemenstreek zullen hun naam hoog houden en er wél by varen. In 't Noorden der stad. Het verkeer op de wegen, die Holland's Noorden met Haarlem en haar omstre ken verbinden is bijzonder druk geweest. Vooral het rywielverkeer was do-r.> neerend, als gold het een echten „bellen - Zondag". Op den Rijksstraatweg Haarlem- Santpoort stroomde het auto- en ry wielverkeer over het asphalt als een rivier binnen haar bedding; regelmatig zonder stoornis van eenige beteekenis. Reedsin den namiddag van den 2den Paaschdag keerden vele auto- en vooral wielrijders van hun bezoek aan Haar lem's dreven huiswaarts, omslingerd met kransen van Narcissen. Ook op den Spaarnda mmerweg was het gezellig druk. Groote files wielrijders uit de Zaan streken kwamen hier langs. Maar ook waren vele wandelaars op de been. Tal- loozen maakten een voetreisje via het rustige pad langs de Jar.-GUzenvaart en de Kennamerweg terug naar Haarlem- Noord. Menige Paasch-logé werd boven dien rondgeleid door de nieuwe be bouwing van dit uitdijende deel van Groot-Haarlem. Te Velsen. Ging de eerste Paaschdag in onze ge meente rustig voorby, anders was dit op den tweeden feestdag. Toen was het vooral op de wegen naar de pont een ouderwetsche drukte met de traditloneele file van wachtende auto's en motor rijders. Daar een der grootste kettingponten nog steeds in reparatie ligt, ging het vooral in den namiddag weer „om het uur een lepel". De tallooze motorryders hebben het beetje geduld, waarover zy beschikken, op de proef moeten stellen. Op den r.ieuwen asphaltweg hadden zy eek'er ruimschoots gelegenheid, him schade in te halen, waarvan zy een dankbaar gebruik maakten. Hier werden geregeld ongeorganiseerde wedstryden gehouden. Om 7 uur des avonds bracht één pont er nog een vijftigtal over. de meesten voorzien van een „motorgirl". Daar zy allen het -st in Haarlem wilden zyn, ontstond tusschen hen een massakamp. die vrijwel onbeslist en zon der ongelukken eindigde op de hobbelige klinkers van den ouden weg Er was slechts één slachtoffer, n.l. een motorrijwiel, dat by de pont in brand geraakte. Het vuur werd met zand ge- bluscht. het restant van den motor kreeg gastvry onderdak in de garage van den stalhouder van Gameren. Het is te hopen, dat de groote pont die reeds vier weken op non-activiteit is, spoedig weer in dienst wordt ge steld. In LJmuiden was het belde dagen niet bijzonder druk. De booten van de Alk maar Packet hebben echter nog vele „badgasten" aangevoerd Dat „Velserbeek" zich den tweeden Paaschdag in een druk bezoek mocht verheugen, behoeft nauwelijks te worden In Haarlemmermeer. Den velen wielryders, die door den Haariemmermeerpolder trokken wachtte een onaangename verrassing. Contröle op ds belastingplaatjes. Wie had daar nu aan kunnen denken, op deze stralende feestdagen? De belastingambtenaren hadden er wel degelijk aan gedacht, en op groote schaal werden de menschen aangehouden. Zooveel fietsen, waarop geen plaatje aanwezig was werden in beslag genomen, dat zy op wagens ge laden moesten worden en naar Hoofd dorp gebracht. Die onverwachte controle was voor velen natuurlijk een groote teleurstelling, en menig fietstochtje moest worden opgegeven, en werd duur der dan gedacht was. Te BloemendaaL Hoewel de groote drukte de laatste ja. ren niet in Bloemendaal te vinden is. is het hier toch met de Paaschdagen ge zellig geweest, voral op den tweeden Paaschdag. Vrooiyke clubs trokken zingend met guitaarbegeleiding door Bloemcndaals dreven en ontelbaar was het aantal fietsers en doortrekkende auto's. Enkele punten, die altUd op het pro gramma staan, zyn dan het Wilhcl- mlnaduin, en natuuriyk de Zeeweg. Wat hebben hier weer ontelbaar velen ge noten van het heeriyke duinlandschap. De hellingen waren druk bezet met ver moeide wandelaars en fietsers, die hun twaalfuurtje gebruikten of 't midden zo mer was. En dan de mooie zee met het mystieke van nevel en luchten, die onmerkbaar in elkaar overgaan. Wat hebben we een uit- ioepen gehoord van; wat is 't hier toch heerlyk mooi! En Overveen zou Overveen niet zyn, zonder Kraantjelek. Bevallige jonge dames zyn wegge scholen in den wonderen hollen boom en yverige toegewyde amateurs hebben met de sluiters geklikt en straks worden de herinneringen getoond van den heer- lyken lentedag van 1928, die de Paschen aan de stadsmenschen heeft gebraent. 'DN GEVALLEN, Te Haarlemmermeer Zondagavond wilde een wielrijder, de heer W. B. uit Amsterdam, op den Hoofdweg in Haarlemmermeer, een auto voorbyryden, terwyl er op hetzelfde oogenblik uit tegenovergestelde richting een andere auto naderde, die reeds zoo vlak by was, dat B. geen kans meer zag om dezen, door verder naar den water kant uit te wyken, fe passeeren en een poging moest wagen om tusschen beide auto's door te komen. Hy' werd echter door een der spatborden gegrepen en een eind meegesleurd. De chauffeur stopte onmiddellijk, nam den heer B., die aan het hoofd en de beenen vry ernstig ge wond bleek te zyn, op, hielp hem in zUn auto en bracht hem naar Amsterdam, al waar geneeskundige hulp werd ingeroe pen De andere automobilist, die vermoe delijk van het ongeval niets bemerkt had, was doorgereden. Tc Heemstede. Hoewel de drukte in de Raadhuis straat heel groot was, en er ongeveer 600 auto's en 1100 fietsen per uur pas seerden zyn daar geen ernstige onge lukken gebeurd. Dit is zeker te danken aan de uitstekende regeling der poli tie, die onderleiding van inspecteur Kemper en den hoofdagent Visser stond, terwyl de burgemeester jhr, J. P. W. van Doorn ook hier en daar een kykje nam. De in het politiebureau gevestig de Roode Kruiscolonne behoefde geen enkele maal uit te rukken. De eenige ernstige aanryding, die heeft plaats gehad, kwam voor aan den Heerenweg Eersten Paaschdag 's mid dags omstreeks 12 uur. Mej. Van L., wo nende te Heemstede reed op het rijwiel pad aan de zUde van Groenendaal in de richting Bennebroek. Daar er daar ter plaatse maar één rywielpad is, reed zy links. By den ingang van Groenendaal wilde zy naar rechts oversteken toen juist uit de richting Bennebroek een motorryder aankwam. Zy werd zenuw achtig, en wist niet welke richting zy zou kiezen. Hierdoor raakte de motorry der ook in de war en reed haar aan. De motorryder reed niet hard. Zy kreeg een bloedende hoofdwond en werd binnen gedragen in café De Konynenberg, waar een dokter uit Haarlem haar verbond. Het bleek, dat zy een lichte hersen schudding had gekregen. Per zieken auto werd zU naar haar woning aan den Heerenweg vervoerd. Mej. v. L. maakt het thans goed. Het rywiel was licht beschadigd, even als de motor. De motorryder kreeg by den val ver schillende schaafwonden. Hy zette zyn reis naar Amsterdam voort. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1175 FAMILIE-LEVEN Vader informeert van bo ven of Jan ook weet waar moeder is Jan verlaat zijn radio knutselarij om aan zijn deur te komen en te zeg gen dat hy het Mientje zal vragen Jan komt terug met de mededeeling dat Mientje ergens benoden moet zijn vader tracht Mientje te ontdekken Mientje komt uit de keu ken. waar zy bezig was zakdoeken te wasschen en uit het vermoeden dat moeder boven is Mientje slaagt er nog maals in Jan aan zijn deur te krijgen en vraagt hem om even te gaan kijken of moeder op haar kamer is op dit oogenblik opent moeder haar deur. verte', t dat ze riet wat lag te rusten en wat vader van haar wil waarop vader antwoordt: o niets. hU wou alleen maar weten waar zij was. CNadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL. HET CONGRES DER S. D. A. P. DE POLITIEKE TOESTAND. Zaterdagmiddag werd te Utrecht in het gebouw der N. V. het drle-endertig- ste congres van de S. D. A. P. gehouden. De stemming was niet buitengewoon opgewekt, want bU de behandeling van verschillende punten waren de bespre kingen wel in strijd met de vry opti mistisch gestemde openingsrede van den heer J. Oudegeest, den voorzitter van de Party. Hy wees er op. dat wy nog steeds onder een extra-parlementair kabinet leven en betreurde het, dat de strijd om den 8-urigen werkdag nog steeds voortduurt. „Het biyft by het huidige ministerie ■wat de sociale wetgeving betreft bü overwegen en bestudeeren, terwyi daar naast de voeling tusschen Kamer en Regeering hoe langer hoe slechter wordt. De verwarring op politiek gebied is zoo groot, dat men zich van échecs niets aantrekt, nooh van awt in 't bui tenland namens de regeering van ons verteld wordt', zoo zeide de heer Oude geest volgens het Hbld. De burgeriyke partyen zoeken steeds meer toenadering tot elkaar en door pogingen om de oude coalitie te her stellen. De S. D. A. P. groeit daartoy in leden tal flink, op 31 Dec. 1927 bedroeg dit. 46.169 terwijl op 31 Maart. jl. er 52.206 waren. In afwachting van de tijden die komen zullen, wil de S. D. A. P. haar gelederen evenals in het buitenland ln- neriyk versterken. Resumeerend besloot de heer Oude geest niet. te constateeren, dat de party in staat is veel te doen, indien het standpunt juist wordt bepaald en by verschil van meening de party één biyft met het beginsel-program en de leden sociaal-democraat en party genoot blij ven. Namens het N. V. V sprak de heer F. van der Walle, hy vestigde er de aandacht op, dat op dit Congres de kwestie der samenwerking tusschen S. D. A. P. en N. V. V. behandeld zou worden. Uit deze samenwerking zag hy een versterking van de sociaal-democratie voortkomen. Daarna werd het beleid van het Par ty bestuur, van de Kamerfracties en van de dagblad-directies besproken. Twee- en-twintig personen wilden h!erblj het woord voeren. Namens alle Amsterdam sche afdeelingen werd door den heer Matthysen critiek geoefend op de alge- heele party leiding. Er ware meer te be reiken geweest gedurende het afgeloo- pen jaar by een zoo gezonden toestand der organisatie. Noch de Staten- noch de Raadsver kiezingen hebben gebracht wat men er van had mogen verwachten. Voor het optimisme zooals dit door het Partijbestuur in het Jaar verslag werd geuit, is dan ook geen re den. De heer Frank van der Goes, die voor de afdeeling Laren sprak, oefende voor al critiek uit op de houding van de meerderheid tegenover de minderheid, welke houding hy in sommige gevallen onbehooriyk wenschte te noemen. De materie die de heer v. d. Goes hier aan een ernstige bespreking onderwierp heeft betrekking op de houding van de heeren Fimmen, Schmidt en Kies, die door hun geschrUf in de „Eenheid" over het 10-jarig jubileum der Sovjet-Regee ring in Rusland zich den toorn van den heer Albarda es. op zich laadden. De heer v. d. Goes trad voor de min derheid in het strUdperk. In zijn som- wylen zeer hartstochtehjk betoog, dat eenige malen tot interrupties aanleiding gaf, zeide spr. c.m. dat hij in het schrU- ven der minderheid nergens een schUn van bewijs had gevonden, waaruit de conclusie is te trekken van een bestrU- ding der party. Omtrent de kwestie van den open brief zei de heer Van der Goes nader, dat hy het feit niet onorganisatorisch achtte. Ook op de redactie van het Volk onder andere op de artikelen van den heer (M.) en op de Vrouwenrubriek werd kritiek uitgeoefend, terwyi een der afgevaardigden iBussum) betoogde dat het blad te weinig socialistisch was en te veel een volksblad. (Zie ook elders in dit nummer) DRONKEN AUTOBESTUUDER. In den nacht van Maandag op Dins dag heeft een agent van politie op het Nieuwe Kerkspleln aangehouden een 24- jarig boekhouder, wonende te Beverwyk, die in staat van dronkenschap een auto bestuurde. HU is in het politiebureau in bewaring gesteld en proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. INBRAAK. Zaterdagavond heeft men zich door het openen van een deur met een val- schen sleutel toegang verschapt tot het perceel Ged. Voldersgracht 45, De inbraak werd eerst Zondagmorgen ontdekt. Een kastdeurtje van een buffet is ge opend en eenige papieren en voorwer pen zyn er uit gehaald en lagen op tafel verspreid. Er wordt niets vermist. ONZE HUISVLIJT- EN POSTZEGEL TENTOONSTELLING. Deze tentoonstelling van onze jeugd- rubriekers in de Tydingzaal mocht zich verheugen Sn een levendige belangstel ling. Vele goede inzendingen toonden wat onze jeugdige stadgenooten op postzegel- en huisviytgebied kunnen voortbrengen. Vooral de zelf opgezette postzegelverzamelingen verdienen ver melding De netste verzamelingen kregen prUzen, bestaande uit postzegels, waar voor de volgende rubriekers in aanmer king kwamen: P. Jongens. H. Capteln, P. Anema. B, v. Hameien. F. Erwick, M. v Hameien, G. Uilker, U. Hazelaar. P. Rleu J. Voetelink. A. Baas. H. Pels. H Byis- ma, D. Wittop Koning. P. v, Wunnile. Nog meerderen ontvingen een kleinen troosprija. Vrijdagmorgen werd boven dien onder de aanwezigen een verloting zonder nieten gehouden. De inzendingen voor de hulsviytru- briek waren niet zoo talrijk, doch in aanmerking genomen dat 't de eerste keer is dat deze tentoonstelling werd gehouden, mogen we niet ontevreden zijn. Prijzen verwierven Jos. Capteln. B. v. Hameien, P. v. Til, P. Zwart en H. Toepoel. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. smaakt als room -pn*. Homing Ilïcicïttcit cg-em 35 JAAR BEPROEFD fyfoedimmend-V&uS&tAe/id. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alp. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 (Naar het Engelsch, van C. N. en A. M. WILLIAMSON.) 7) „O. waar dat was heeft niets te ma ken met myn verhaal over Graaf R'.- cardo," zeide het meisje ontwijkend. Zij geloofde, oat Rogers haar welgezind was, maar hy had reeds eens getracht haar uit te hooren, en denkende aan haar vaders waarschuwing was zy op haar hoede geweest. Dat wilde zij ook nu weer zijn. „Tante Kate nam gaarne Bridget over. toen onze huishouding werd afgebroken; en de lieve oude meid hield veel van my", zeide Esmée. „Ik denk. dat de lust tot reizen my in het bloed zat. Ten minste, ik verlangde erg naar het buitenland te gaan, vooral naar Italië, en o, naar die schilder achtige deelen van Oostenrijk, die men gemakkelijk bereikt van Italië zoo- als Fiume, weet u, en Abbazia. Myn tante betaalde my een salaris voor myn werk. Het was niet veel. Maar ik had een beetje bespaarde, daar ik weinig uit gaven had en wy nergens heengingen. Bovendien had mijn vader my eenige dingen nagelaten, die ik mocht verkoo- pen. als ik geld noodig had. Toen Ik hoorde dat tante Kate wegging kwam een heerlyk denkbeeld by my op. Eer. stem scheen mU toe te fluisteren: „Die vier weken zou je in het buitenland kunnen doorbrengen, zonder dat zU het wist. De oude Bridget zou het geheim wel bewaren. Niet, dat het iets verkeerds was. Maar Tante Kate zou boos zyn ge weest. zy had een hekel aan alles, wat niet geheel in den vorm was. U ziet., zij was vaders halfzuster slechts. Zy ver schilde veel van hem." Esmée merkte op. dat wanneer zij sprak van haar vader, of zelfs maar even van haar eigen vroeger leven ver telde, de oogen van den detective groote belangstelling verrieden. Doch zy besloot hem geen voldoening te geven. „Het was te Fiume, dat ik Graaf Ri- cardo voor het eerst ontmoette", ging zij voort, „Ik was naar Abbazia geweest een heerlijke plaats en ging terug naar Fiume. Daar wilde ik een stoom boot nemen naar Venetië. Ik wandelde in de stad rond. wachtend tot het tyd zou zijn aan boord te gaan, toen ik door twee mannen werd gevolgd. Ik was niet bang, maar hun voorkomen beviel my niet. Ik versnelde myn pas en ging in een andere richting. Maar dat hielp met. Ik kon hen niet voor biy- ven. Weldra haalden zy my in en een van hen begon te spreken. Ik verstond hem niet goed maar ik geloof, dat hy beweerde my te kennen. De andere sprak een beetje Engelsch. Hy zeide: „ik weet, wie u is" ofschoon hy dat natuurlijk niet kon geweten hebben. Ik werd zoo boos. dat ik dreigde de politie te roepen. Zy lachten. En toen gebeurde het ergste. De tweede man. die En gelsch kende, zeide; „Wees beleefd, of u zult gestraft worden. Wy zullen uw haar afsnyden!" Ik droeg het toen in een lange vlecht op den rug. Ik was zeventien jaar maar Tante Kate wilde het zoo. Misschien meende ze, dat het haar jonger maakte, als ik er uit zag als een klein meisje. Ik dacht niet. dat die mannen het in ernst be doelden. Maar het was etenstijd en de straat was byna verlaten. Er was nie mand in de nabyheid. Een der man nen greep myn haar. en d-- ander be gon mot een schaar er in te knippen dicht by myn nek. Ik schreeuwde. Ik kon my niet verweren! Toen bemerk'.e ik plotseling, dat er hulp was komen opdagen. Een man was uit een andere straat gekomen en had gezien, wat er voorviel. Het eerste, dat hy deed, was den ellendeling neer te slaan, die myn haar vasthield. De andere hield op nv*t knippen. Nu was ik bevrijd. Ik draaide my snel om en zag. dat de schurk trachtte myn bevryder met zUn schaar te steken. Ik kon hem niet laten doo- den. zy waren twee tegen een, ziet u want de eerste was in een oogenblik weer op de been. Ik gaf een flinke klap op de hand waarin hU de schaar hield. Deze viel op den grond, hy schrikte en dat gaf myn bevryder den tyd. dien hU ncodig had. Hy was lang en sterk, mL„.hien had hy ze beiden wel kunnen verslaan, zelfs zonder myn tusschenkomst. Maar ik was biy, dat ik het had gedaan! In een oogwenk lagen beiden op den grond. Het leek wel tooverwerk. Hun hoofden sloegen tegen het plaveisel. Ik dacht dat zU dood wa ren. Maar mUn redder zeide van neen en wy deden beter haastig weg te gaan, eer de politie verscheen, anders zou ik als getuige worden opgeroepen. Ik vertrouwde hem volkomen. Iedere vrouw zou dat doen. als ze hem alleen maar aanzag! Dat was graaf Ricaido." Rogers had dien naam blijkbaar ver wacht. „En wat gebeurde er toen?" vroeg hy. „O! Wij zouden gaan, toen hy dacht aan myn haar. Het was geheel doorge knipt en de lange vlecht lag op den grond. Hy bukte om ze op te rapen, maar ze, lag zoo dicht by den man met de schaar, dat ik hem smeekte ze maar te laten liggen. Ik zeide, dat ik er niets aan had, nu ze toch was afge knipt. HU wilde ze echter oprapen en stak ze in den zak van zyn jas Later vergat hU, ze mU terug te geven. En ik vergat het ook. Gelukkig krult myn haar, zoodat het niet al te leeiyk leek. ofschoon de meisjes vier Jaar geleden him haa.r niet kort droegen zooals nu." „Welke taal sprak Rlcardo?" wenschte Rogers te weten. „Drie talen, U ziet. wil waren in Oos- tenryk. daarom moet hy eerst hebben gedacht, dat ik een Oostenryksche was HU zeide een paar woorden in het Duitsch, maar in mijn opgewondenheid was ik al mUn Duitsch vergeten. Ita liaanse!» ken ik beter en daarom be proefde ik het daarmee. Hy ant woordde in dezelfde taal. HU sprak als een geboren Italiaan; maar hU moet wel hebben bemerkt, dat zulks bU mU niet het geval was. En toen begon hU En gelsch t« spreken. En later bleven we dat doen." ..En u meende dat hU Engelsch sprak als een geboren Engelschman?" merkte Rogers op. „O ja! ZUn Engelsch was even goed als zUn Itallaansch." ..Wat dacht u verder van hem? Dat hU knap was. vermoed lk?" „Dat kon ieder wel zien. HU had een heel knap uiterlijk", zeide Esmée lang zaam. „Een Engelsch uiterlijk?" „Dat weet ik niet." „Misschien meer Itallaansch?" „Dat weet ik ook niet Ik vond hem een raadsel, als lk er over nadacht. H'J kan ook wel uit een ander land afkom stig zijn. En een paar uitdrukkingen,, die hij gebruikte, klonken erg Amcri- kaansch". ••O! U Ls dus in Amerika geweest?" „Ja, daar ben ik geboren. En en ik geloof, dat mUn moeder daar is ge storven, toen lk nog heel jong was. Maar wU spraken ener Graaf Ricardo. HU vroeg mU. wat ik wilde doen en waarheen ik wilde gaan. Ik zeide hem. dat ik met de boot naar Venetië wilde gaan een Oostenryksche Lloyd. En hy zeide, dat hij daar ook mee ging; hy woonde In Venetië. En toen noemde hU zUn naam." „Niet Riohard Power?" „Neen. Graaf Rlcardo. Hij was heel vriendelUk. Hij bracht mU naar de boot Ik had geen hut genomen. Dat kon ik niet betalen. Ik was van plan den ge- hcelen nacht boven te biyven. Maar iedereen aan boord kende hem de kapitein en de stuurlieden en de hof meesters en allen. ZU bogen en maa«- ten strijkages voor hem. alsof hU een vorstelijk psrsoon was „HU scheen daar dus dlkwUls over te varen, niet waar?" Esmée's toenemende geestdrift ver kilde door die vraag. Haar warg-n gloeiden, haar oogen glinsterden by de herdenking. Maar nu kroop zU snel terug In haar schulp en was op haar hoede. Rogers had een vergissing be gaan en dat speet hem. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13