PARIJSCHE MODE. BOVRIL KINDERVISITE. ft HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 12 APRIL 1928 3uïïiïria Dagelijks neemt de onderkleeding een belar gryker plaats in in de garderobe der moderne vroirw. Het teere, gekleur de goed met de dikwijls prachtige gar neersels vereischt wel veel meer zorg bij wasch en strijken dan het ruwere van voorheen, maar daartegenover geeft het ook veel meer voldoening bü het maken, zoowel als in het dragen. Wij beelden hier af onder No. 160 de zoo genaamde „Trols-pleoes" bestaande uit hemd en rokje aaneen met daar onder een broekje. Daarnaast No. 161 een gra cieus hemdje van erepe-de-chine, batist of toile-de-soie met ingezette punten van kant. Deze kant-passen worden klaar gekocht en op de stof genaaid (liefst dubbel gestikt voor het rafelen) waarna men de stof vlak langs het stik sel er onder wegknipt. OVERDENKINGEN BIJ EEN MODERN VROUWEN TOILET. Pas als we eens in oude mode-Jour nalen bladeren uit den tijd, dat onze nioeders en grootmoeders jong waren, in de tachtiger jaren van de vorige eeuw hoe kort tenslotte geleden en daar mede de mode van den huidigen dag veigelijken, dan eerst dringt het pas goed tot ons door. welk een enorme om mekeer zich op ons mode-gebied heeft voltrokken. In het jaar 1880 zien we de vrouwen gehuld in zeer omvangrijke ja ponnen, die ellen en ellen goed verslin den, met geweldige „queuen", en glad bovenlijfje en sterk getailleerd. Het is de tijd van het wespenlijfje, de inge regen taille. Een mode-uitwas, die eenige jaren zou blijven. Tegen 1890 zien we den geweldigen omvang der rokken wat afnemen, doch nu wordt de japon van boven weer wijdscher. De zeer wijde pof mouw doet haar intrede! Weer een tiental jaren later: de twintigste eeuw is ingetreden: zonder pofmouwen, zon der opgesmukte rok. De rok is alleen zeer lang en moet by het loopen opge houden worden. De taille is normaal. En daarna, tot 1923 ongeveer toe, wordt de lijn steeds eenvoudiger, praktischer. De zeer lange rokken worden wat kor ter, de vroirw, die haar intocht in het werkzame dikwijls openbare leven heeft gedaan, in allerlei functies en ambten, moet zich vlugger en ruimer kunnen bewegen. En nu de vrouw van thans, de normale vrouw niet de ex centrieke. de gewild-modieuse wel, hiervan geeft de teekening een aardig beeld. Een paar voorJaarscostuums. Eerst, links, een mantel van grijze stof grijs wordt dit seizoen zeer veel gedragen. Een breede strook, waarin de zakken gezet zyn, geeft de taille aan. Terwyi twee stolpplooien van voren de noodige wijdte, verleenen. Daarnaast een heel aardige tailleur, van lichtgrijze pope- line, waarvan het manteltje met stiksels is gegarneerd. De rok is van voren met twee stolpplooien. En tenslotte, geheel rechts, een mantelcostume van marine blauwe popeline, het rokje met 3 plooien van voren. Heel eenvoudig en jeugdig. Voor de drie heeft men onderscheiden lijk noodig: de mantel 3 M. stof van 1.40 de eerste tailleur, en ook de tweede 3.25 M. stof van 1-40 breed. MADH.'I .H:i NI H: VOOR HUIS EN WERK. Nu de tyd weer daar ia, dat er zoo veel in huis te doen is. gevoelt de huis vrouw des te sterker de behoefte aan een handige strke, wasechbare Jurk voor huis en werk. Ons bovenstaand model heeft het voordeel naast degelijk ook elegant te zyn, waartoe de korte mouwtjes en de opgestikte zakken het hunne bydragen. Waar goede, wasch- echte stoffen tegenwoordig overal ver krijgbaar zijn, doet men natuurlijk goed de jurk liefst daarvan 'te maken. Een knippatroon in de maten 42, 44, 46 en 48 is verkrygbaar onder No. 162. De kosten zün 55 cent. VAN ALLES WAT. EEN VROUW ZONDER GLIMLACH. Dat menig man in zijn vrouw meer wil zien dan een huishoudster werd ons nog onlangs duideluk toen wy by een uitstapje tusschen het hek van een dorps-kerkhof door de onderstaande woorden lazen op een grafsteen: „Hier rust mijn dierbare vrouw Dora, die door haar nimmer verflauwende ar- beidslust, wijsheid en deugd my hielp een hooge maatschappelijke plaats te bereiken, maar die ware haar gelaat veelvuldiger vervrooiykt geweest door een glimlach my een gelukkiger man zou hebben gemaakt". Het was misschien geen vrlendelyke manier om iemand te gedenken die toch klaarblijkelijk geprobeerd had tot steun te zyn. Maar denkt gy ook niet. dat als Dora werkelyk wijs was geweest, zy af en toe wat tyd gevonden zou hebben om te lachen en vrooiyk te zyn? LAAT DE ZON TOCH BINNEN. Veel zonlicht is, zooals wij vrouwen weten, noodzakelyk om baby flink en gezond op te laten groeien met roode wangetjes en sterke ledematen. Een dokter, sprekende voor een vereeniglng van huisvrouwen, voegde hieraan on langs toe, dat zonlicht even hard noodig Is voor de moeders. „Huisvrouwen", sprak hy, ..wier plichten hen dwingen thuis te blyven, moeten niet vergeten, dat de vensters gemaakt zyn om het zonlicht binnen te laten zoo goed als de frissche lucht. Beter een verkleurd kar pet dan een verkleurde spysvertering!" Wy zullen het er wel gauw over eens zijn. dat de moderne huisvrouw deze dingen beter inziet dan haar grootmoe der deed. Grootmama drapeerde de ven sters met zware, ondoordringbare gor dijnen gedurende het geheele jaar. Daar tegenover zyn de lichte, vroolijke gordy- nen welke wy tegenwoordig gebruiken niet alleen veel aantrekkelijker als de coratie, maar zy leenen zich meer om de zon binnen te laten, die wy zoo hard noodig hebben, en die ons by tyden zoo schaarsch van haar licht en warmte toe meet. SCHOONHEID DOOR SPEL. Er zyn nog wel andere dingen dan zonlicht, die ertoe bydragen de vrouw haar schoonheid te doen behouden. Een der beste is wel lichameiyke oefeningen en als het kan door te spélen met uw kinderen. Men mag gerust veronderstel len dat elke vrouw tegenwoordig open hartig genoeg is om ronduit te beken nen, dat zy haar goede uiterlyk zoo lang mogelijk zal willen behouden en graag iets zal willen doen om tot het behoud daarvan mede te werken. Welnu, oefen dan. Speel en als u ze hebt.... speel dan met uw eigen kindertjes Dat is een weldaad voor hart en lichaam tegehjk en een schoonheidsmiddel, perfecter dan eenige specialiteit u leveren kan voor geld. ONS KOPJE THEE. Wy vrouwen drinken graag een kopje thee nietwaar? Het feit. dat het vorige jaar zeven millioen pond thee extra werd verkocht, bewyst wel dat er steeds meer thee gedronken wordt. Sommige vrouwen drinken thee aan het ontbyt, om elf uur. na de lunch, des middags en nog eens na het eten. Nu, dat is wel een beetje bar en kan ook niet gezond zyn. Thee is niet schadelyk als men ze slap drinkt en steeds verseh gezet, maar men moet er geen misbruik van maken op bovengenoemde wyze, want dan is tenslotte het beste medicyn nog schadelijk. SIERT UW HUIS MET KUSSENS. Weinige artikelen ter verfraaiing van de hulskamer zyn de laatste jaren zoo populair geworden als het in allerlei vormen en kleuren vervaardigde kussen. Gemaakt van velvet, hei-kleurig leer, peau-de-suède, fluweel of andere pas sende stof en liefst in t&lryke sterk con- trasteerende kleuren, voldoen de nieu were modellen, welke wy hier afbeelden, misschien nog meer dan de vroegere. EEN GEKLEEDE JAPON. bf?/6i wy geven Merb- :-n een gekleede Ja pon voor midda getracht, welke ook voor niet-officleele avend-partyen kan wor den gedragen. Gemaakt van crepe-satln met het moderne heupstuk, dat de klok ken aan één kant toelaat en den vier kanten hals. Is men met deze japon smaakvol en naar den laatsten eisch des tyds gekleed. Een knippatroon in de maten 42, 44. 46 en 48 is verkrygbaar onder No. 163 tegen inzending van 55 cent. WIJZE WOORDEN. DE BLIJDE HAND. ,De blyde hand"! Steekt u haar uit ter verwelkoming of Jaagt u den gasten de koude rillingen op liet ïyf door hen koel te ontvangen en niet mee te wer ken opdat zy zich op hun gemak zullen gevoelen? Wat ls heerlijker dan een beetje warmte te voelen doorstralen in de woorden waarmee men u begroet, u, een vreemdeling op een vreemde plaats. Het is hei sein en het zegel van menscheiyk- heid, de erkenning dat in maatschappe- ïyke zaken de mensch verheven is bo- en het dier. Zelfs onder heidenen is de verwelkoming van een vreemdeling dik- wyis hoogst ritueel. Als de jongeman voor het eerst in een betrekking komt of het meisje gaat voor het eerst naar haar nieuwe levens-sfeer, winkel atelier of keukenreikt hen dan de biyde hand en stelt hen op hun gemak. Duw uzelf even terug en herin ner u, hoe gij zelf ook eenmaal zoo stond. Gy waart zenuwachtig en beverig en ge gevoelde u een nietsnut En als er dan eindeiyk iemand kwam met een harteiyk woord, die u de biyde hand reiktede hand. die u moed gaf.... was dat dan niet even heeriyk? Een koel welkom is meestal het uiter lyk teeken van een koel en zelfzuchtig hart. Wat staat killer dan het aanbie den van de vingertoppen en het glim lachen als een boer die kiespijn heeft? De blijde hand wordt vergezeld van het biyde woord van waarachtig gemeend welkom Nog niet zoo lang geleden bracht Ik een bezoek aan iemand, die ik niet kende. Het was een dame. die my koel ontving en toen ik binnen was ge komen en op een stoel zat, my eindeloos verhaalde van haar huis haar meubels, haar auto. kortom van alles wat haar buren niet bezaten en wat ik ook.niet bezat. Maar zy vergat my te verwel komen op een wijze die my aangemoe digd zou hebben haar vriendelyk te be jegenen. En toen zU uitgepraat was over zichzelf, was zy ook meteen voor goed uitgepraat. Hieruit ziet men wederom dat tegen over gasten het veel beter is te toonen dat de gast belangrijk is. niet de gast vrouw of de gastheer en wie in dezen geest denkt en handelt zal vanzelf ertoe komen het den gast gemakkelijk en aan genaam te maken. Hy zal de biyde hand reiken. Reikt haar aan allen Bewaart haar niet alleen voor de ryken én bevoordeel den. Reikt haar ook aan de mislukten en de armen. Laat uw handdruk trillen van ware sympathie, steunt de treurl- gen. Menig mensch, reeds ten einde raad. werd tenslotte door een stevigen hand druk opnieuw aangemoedigd om het nog éénmaal te probecren. Die handdruk ging naar het hart en scheen te zeg gen: „Houd vol, ga door. wy allen staan achter je en zullen helpen!" RECEPT. Geroosterd brood met sardientjes ta een heerlijke lekkemU op een feestelijke koffietafel Neem 3 sneetjes oudbakken casinobrood, snijd de korstjes er af en snijd ze ln tweeén. Men beeft dus 6 kleine sneetjes. Op het bakblik roostert men die ln den oven lichtbruin. De zes sardines schoonmaken door er de Inge wanden uit te halen. Waarna men op elk sneetje brood twee halve sardientjes ie«C ONTVANGEN BOEKEN. Mevr. van Haersolle „De Laat sten". U. M. Elsevier, Amster- Goed geschreven ls het werkje van mevrouw van Haersolu on der den titel ..De laatsten" bU Elsevier verschenen. Het behandelt de laatste levensjaren van mevrouw Ca roline van Swaerde op Swaerdesteyn Mevrouw Van Heusde kan van mevrouw van Haersolle leeren hoe men een be paalde groep personen ln een bepaald milieu kan schilderen, zóó dat. al ver gaan de détails, toch zeer sterk een sfeer geschapen wordt, waarin de lezer, na het boekje gesloten te hebben, nog ge ruimen tyd blyft voortlever. Dit is hier zóó echt goed dat ge meent het land en de stad te herkennen, waarin en waarbij het oude landgoed Swaerdesteyn gelegen moet hebben. Ook dit een verhaal u-.t de oude doos: de laatste bezitster van een groot familiegoed, deze Caroline, die alle verandering door den tyd negeerend, blijft haar oude lei-en leven, aelfbestu rend. het al bedisselend rooals het ging toen haar man nog leefde, dien te blijft liefhebben en vereeren nog Jaren na diens heengaan. De deftige familie in de stad onderhoud: met "haar de con versatie en vindt haar een type, dat men nu maar moet laten xooals het mettertijd zal dat toch wel anders wor den als Swaerdesteyn ten slotte onder de familie zal verdeeld moeten worden. En Caroline wordt ziek, en al haar energie helpt geen zier meer. Na lang tegenstribbelen en veel zelfstrijd voelt zy dat het moet en ze laat zich ln haar eigen oude koets en met haar eigen mooie paarden naar de stad en naar de ziekenverpleging brengen. Men is aller liefst voor haar. doch als ze r.a een aan tal weken sterft, na veel heldhaftig lij den, biykt, dat zy Swaerdestein met alles wat er op en er aan zit. heeft ge legateerd aan een neef. die geacht wordt ln Lelden te studeeren. maar ln feite een kampioen pierewaaier en door brenger is. Caroline was van die dtngeu wel c;> de hoogte, maar.... het Jonge- mensch heeft het buitenkansje de naam- drager van Caroline's overleden man te zyndies wordt hem alles vergeven en Honoré van Swaerdestein zal. be weren spytlg de andere teleurgestelde familie en vrienden, niet aarzelen van zyn overvloedig bezit een ongepast ge bruik te maken. „Voor den slooper" zegt éen van hen, met een blik op het mooie landgoed, als hy. na Caroline's begra fenis nog éénmaal heuvel-op, heuvel-af wandelt. Zoo ls het einde van dit wer kelyk knap geschreven verhaal ln mi neur. Laten wy voor Honoré aannemen dat hy terugkeert van de slechte paden zyns weegs ener nog wat van te recht brengt- Maar hy heeft de tijden tegen zich: voor antiquiteiten pleegt men bij de Jeugd nog geen oprechte ge negenheid te vinden. J. H. DE BOIS. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cents per regel. De beste hulp bij het koken Boni! maakt fcat it«a bereiden gemakkelijk. Slecht» een lepel vol maakt voor de tweed* maai opgediende scbo> tela aren smakelijk. Boert! i#1f I* wellicht de amakelukat# »oa- ding ter were >1, het la da grondslag ven voed ram* schotelt. I» mèftr dan takel vleaachexlrnct f.1, Importeur De Vacantie. Verwend of niet Leiding aan het kinderbezoek. De vacantie is de echte tyd voor kin derbezoek: nichtjes en neefjes mogen by elkander logeeren, vriendjes en vriendinnetjes komen over en weer by elkaar spelen en weer anderen mogen by een of andere familie hun hart eens ophalen aan al het nieuwe en onge wone. Typisch ls het om op te merken, dat bU die kinderen er heel wat zyn. die allerliefst zijn, zoolang zy alleen gast zijn bij hun familieleden of de vrienden der ouders. Maar zoodra komen niet de ouders op de proppen, of zy worden on- gezeegelijk, stellen zich wat aan en heel dikwyls eindigt ddt in tranen. Verwende kinderen zal menigeen zeggen. Dat is gemakkelijk gezegd, maar in de practyk is het zeer moeilijk om precies te weten, waar de liefde ophoudt die met vaste har.d en een zacht hart opvoedt, en waar het onberedeneerde en demme verwennen begint. Daarby komt nog een belangrijke factor, namelijk dat het eene kind zich veel gemakkelijker laat verwennen dan het andere, precies als by de volwassenen. Het eer.e kind laat zich alle vriendelijkheden goed gunstig aanleunen, en zal om steeds meer vragen, terwyi het andere alles uit zichzelf al doet en zich steeds be scheiden op den achtergrond houdt. Het kind moge dan al lastig zyn, wan neer de ouders er by zijn, veelal zal dit ook voortspruiten uit verlegenheid zelfs volwassenen kunnen allerwonder lijkst doen uit verlegenheid, laat staan dan een kind dat zooveel dingen onbe wust doet. Een meisje dat een dag by grootmoeder had gespeeld, wordt des avonds door moeder gehaald, en deze doet de ge bruikelijke vraag: Is Anneke nogal zoet geweest, oma? En deze antwoordt vol komen oprecht, dat ze allerliefst is ge weest: als een echt gezond kind heeft Anneke natuurlijk weieens neiging tot dingen die ze niet mag, maar een enkele zachte vermaning der grootmoeder is voldoende. En nu moeder er ls, heet het: zanik toch niet, moeder; of: nee, ik ga lekker niet mee; of; ik ben niet lief ge weest en oma ook niet. Of als het een kleinen jongen betreft, haast hy zich dan juist de dingen te gaan doen, waarvan hy weet dat hy ze niet mag. En dat alles uit verlegenheid of misschien uit balsturigheid dat de prettige dag om is, of omdat hy door moeder te veel verwend ls. Wie van een kind verwacht dit het vooral met mooi weer. in huis zal willen blijven, vergist zich leelijk: spelletjes aan tafel zyn goed voor den winter, wanneer het slecht weer is. en te koud om buiten te spelen. Maar als het zonnetje wenkt en het er buiten zoo aanlokkelijk uit ziet, zullen de meeste kinderen veel liever buiten zyn dan in de warme kamer. Is er een tuin by het huis, des te be ter, dan mogen ze da^r vry in rond- loopen, wanneer tenminste niet de be woners zioh in het hoofd gezet hebben, dat die tuin er als op een plaatje moet uitzien, zonder een enkel smetje. Zoo lang de kinderen niet den tuin en den aanleg met opzet vernielen, behoeft er slechts één wet voor hen te bestaan: trap niet in de bloemperken en op den rand van het gras. daarvan zou elke tuin een ware ruïne worden. Is de tuin intusschen wél een troetelkind, of is er geen enkel plekje grond by het huis. neemt ze dan mee naar buiten en breng ze in een bosch of aan ree. Ieder die kinderen op bezoek vraag', en graag wil dat zy het plezierig vin den, dient zich met ze bezig te houden. Zoo nu en dan kunnen zy wel eens aan hun lot worden overgelaten, en vooral als er nog andere kinderen zijn ook, ls dit weieens noodzakelyk, maar de vrouw des huizes dient toch min of meer leiding aan het geheel te geven, zelfs al bemerken de kinderen dit nau welijks. Do meeste kinderen zyn nog niet geschikt om zelf initiatief te nemer en dan komt er steeds oen oogenblïk. waarop het heet: wat nu. En als moeder dan iets anders oppert en ln het begin wat op gang helpt, is het al spoedig weer in vollen gang. Een aardig voor beeld daarvan gaf een Jongetje dat dol was op lezen, maar die dan geen boek begon of het eerste hoofdstuk moest voorgelezen worden. Zoo'n eerste hoofd stuk ls al tyd een inspanning ook voor anderen, omdat het ons in liet boek moet brengen. Had moeder hem nu wat op weg geholpen, dan kon hy het zelf verder wel doen. De meest kinderen vinden uftgaar. heeriyk al zijn er natuurlijk uitzonde ringen. En hun dankbaarheid voor eer. pretje is dtkwyis zeer grooL Een aanlig staaltje daarvan gaf een meisje dat op bezoek by een oom en tante was, en in tante's bureautje een blocnote vond. Tante moest beloven, dat zy er niet op zou kijken voordat haar kleine gast goed en wol verdwenen was; zy had er iets opgeschreven. En toen tante 's avonds keek. wat er op het vélletje was geschreven, zag ze staan: Lieve tante, ik heb een heerlijke dag gehad. Dag lieve tante. Dw nichtje Mia. Een allerliefst trekje ln een kind. dat zeker als volwassene voel hartelijks zal geven aan anderen! MENU. Kal fsk arbor, aden. Andijvie van Brusselsch Lof. Aardappelen. Griesmoe'.schoteltJe. De karbonaden worden in heet vet ge bakken en de Jus wordt op de gewone wyze met water afgemaakt. Het Brusselsch lof wordt geschrapt, tn stukjes gesneden en verder geheel als andijrie behandeld Voor het dessert is noodig: 8 zure appelen. 40 gram suiker. een theelepel kanceL een eetlepel boter. 100 gram griesmeel. 1 Liter melk. 80 gram suiker. De appelen worden geschild en ge boord. raas: elkaar in een vuurvast schoteltje gezet, waarna de holte, met een mengsel van suiker en kameel ge vuld wonden. Het schoteltje moet dan een half uurtje in een matig warmen oven staan om de appelen gaar te la ten worden. Intusschen wordt de griesmeel met de melk en de suiker tot pap gekookt, dit wordt over de appelen gegoten, een paar kluitjes boter gaan er op, waarna het schoteltje nog even in den oven gaat om lichtbruin te wor den. E. E. J.—f.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11