POSTZEGELRUBRIEK MAX. Max. een groote Dultsche Herdershond, was er steeds op uit, om ondeugende «treken uit te halen. Wanneer hij kin deren op straat zag spelen met een bal, kreeg hU altyd lust om mee te doen, maar wanneer iiU dan de bal te pakken kreeg, begon hy er meestal alleen mee te spelen en hield de kinderen op een afstand door zijn luid gebrom. In de meeste gevallen bleef er dan voor de kinderen niets anders over, dan zonder bal naar huls te gaan, want met zijn scherpe tanden had hy al heel gauw een paar groote gaten ln de bal gemaakt. Ja, die Max was een robbedoes. Als de groenteboer voorbU kwam en hy had een mand met mooie appelen achterop zijn wagen, kwam stoute Max er voorzichtig ln de nabUheid, kaapte fluks een appel en holde weg. En nu was het gekke van de zaak, dat die rare Max niet eens appe len lustte! HU kaapte ze alleen maar om zijn baldadigheid te kunnen botvieren. Als een klein jongetje aan het tollen was op straat, kwam Max plotseling aan gerend. stoof met zulk een vaart op de tol af. dat het jongetje verschrikt achter uit sprong. Max greep dan de tol boet, holde er mee weg cn bleef ermee in de rondte hollen en springen, tot hy elders weer Iets anders zag, dat hem boeide. Dan liet hy de tol uit zijn bek vallen en liep weer naar het nieuwe vermaak toe. En als het jongetje eindelijk het stuk geloopen had tot aan de plek, waar Max zyn speelgoed had laten liggen, vond hy duar een verminkte tol, waarin de scherpe tanden van Max enkele leelijk uitziende knauwen hadden gegeven. Het was dan ook niet te verwonderen dat de eigenaar van Max dikwijls tot xijn vrouw zei: „Vrouw, vrouw, wat ls me die hond toch een boosdoener. Nu heeft hij weer de schors van de boomen af gerukt en het nieuwe tuinhek heeft me neer ook al weer kapot gemaakt. Als wij niet zoo aan hem gehecht waren zou Ik hem maar liever wegdoen want hij is «en schrik voor de heele buurt!" iemand daarop invloed had uitgeoefend. Dat ging zoo. Japie van den veldwachter moest bood schappen doen voor zijn moeder. Hij zou een kan melk halen en een brood. Par mantig ging Japie op stap, want bood schappen doen was iets, wat hij altijd graag deed. Eerstens was hij blij als hij Iets voor zijn lieve moeder kon doen, tweedons vend hij het leuk om in de winkels te komen en derdens kon. hij, als hij een boodschap moest doen, meteen even bij ztfn vriendje aanloopen in het dorp. Dus ging Japie als altijd welge moed op stap. Hij haalde een brood en ging daarna naar den melkboer, waar hij een kan heerlijke, versche zoete melk haalde. De melkboer, die hem voorzichtig met zijn kannetje weg zag loopen, riep hem nog na: ..Pas maar op voor die gevaarlijke hond!" en Japie knikte terug, dat hij het goed bedoelde woord van den melkboer op zou volgen. Voorzichtig, steeds balanceerend om te voorkomen, dat hy melk zou morsen, wandelde Japie naar het huls van zijn vriendje. Max, de stoute hond, was gelukkig ln geen velden of wegen te zien en on gestoord kon Japie zijn reis vervolgen, tot hij het huls van zijn vriendje be reikt had. Daar zette hij de melkkan op de bank voor de deur en trad met zUn brood naar binnen. En doordat Japie en zlJn vriend veel te bespreken hadden, want zy waren samen een kartonnen vliegmachine aan het bouwen, bleef Japie nog al lang weg. En toen gebeurde het. Stoute Max was Inmiddels ln de buurt gekomen en had het bankje ontdekt met de melkkan erop. Natuurlijk kwam hU dichterbij om te kijken en toen hij zag dat er melk in de kan was, vond hij dat het toch heelemaal by zijn figuur paste om eens van die melk te likken en te kijken hoe de eigenaar dat wel zou vinden. Snel handelen was altijd het En zoo was het ook. Max was de schrik van de buurt. Als moeders haar kinderen om een boodschap stuurden, dan was de vaste waarschuwing altijd: ,.En pas op voor dien hond van den overkant hoor!" Maar toch zou er nog eens een dag ko men, dat stoute Max voor zijn baldadig heid zou worden gestraft zonder dat parool van Max dus stapte hij meteen met twee voorpooten op de bank en stak zijn nieuwsgierige neus in de melkkan. Ternauwernood kon hy bij de melk en hij wrong cn drukte en boorde zijn neus al dieper en dieper, tot hij plotseling bemerkte, dat hij zijn bek niet meer kon openen cn dus niet van de melk kon snoepen, dat was de eerste tegenvaller.' Maar bovendien kon hy niet meer terug met zijn kop. Hij zat zoo diep ln de kan gewrongen dat zijn neus niet meer los kon en de kan erop bleef zitten. Nu kreeg Max het toch werkelijk be nauwd. Als een dolle begon hy in de rondte te springen, tot Japie plotse ling naar buiten kwam. Maar toen Japie den hond bemerkte zette hij het met zijn brood op een loopen! Dat was heeleirtaal een teleurstelling voor Max, die er vast op gerekend had dat de eigenaar van de kan hem wel zou redden. Vlug snelde hij dus achter Japie aan die daardoor nog veel harder begon te loopen, maar zoo vlug kon hij niet zijn of Max haalde hem in. Japie gaf een schreeuw toen hij voelde dat de hond -hem van achter aanraakte Hij liep als gevleugeld door, elk oogen- blik verwachtend, dat hij gebeten zou worden maar dat gebeurde niet en ten einde raad besloot Japie maar eens om te kijken! En wat hij toen zag verbaasde hem msir dan iets anders! Max had zijn melkkan op den neus en keek hem smeekend aan om hulp. Japie aarzelde geen oogenblik, greep de kan en begon uit alle macht te trekken. Max trok mee en samen nikten en werkten zij uit alle macht. Plotseling Daar tolde Max een paar meter achter uit, zijn heele snuit bedekt met melk, terwijl Japie voorover op den grcind viel en de kan in stukken brak! Nu was Max vrij, maar hij had een diepe snlj- wond over zijn neus en sedert dien is hij nooit meer zoo baldadig geweest. Dit lesje had hem goed gedaan! En Japiewel die vond het al mooi dat hy er zonder beet var. afge komen was Weliswaar was de melk weg en was zyn kan gebroken, maar dat verlies werd ruimschoots vergoed door de langdurige en innige vriendschap welke er sedert die gebeurtenis tusschen Japie en den stouten Max bestaan heeft! EEN AFBEELDING VOD FOUTEN. Hier zien jullie hot inwendige van een kamer, en wanneer jullie het goed bekyken, dan zul Je zien, dat de teeke naar een groot aantal fouten gemaakt heeft. Wel tien! Om te leeren, de tee- kening niet alleen te zien, maar ook goed te bekyken, moeten Jullie beginnen, met torst goed na te denken, We zullen Jul lie een klein beetje op weg helpen, maar Je moet ons dan beloven, dat je zonder de hulp van vader of moeder dc fouten tracht te linden. Bovendien kan het jul lie van nut zyn, als Jullie zelf eens gaan teekenen, omdat, je dan voorkomt, geen dingen bij elkaar te zetten, die onmoge- lyk by elkaar passen cn buvoorbeeld zoo als hier geen kachel lustig laten snorren als dc bloempotjes in de ven sterbank staan by het open raam. Nu hebben we Jullie genoeg geholpen en moet Je de rest zelf vinden. IN DE BIOSCOOP. Heden is er groote kindervoorstelling in de bioscoop. Alle plaatsen zyn na tuurlijk uitverkocht. Het sprookje van Sneeuwwitje zal worden vertoond, dat allen natuurlijk bekend is en dat ieder kind graag nog eens zien wil. Maar dit is het niet alleen, waarom alle kinderen de bioscoop binnenstroomen. Dat heeft nog een heel andere reden Aan deze voorstelling is nog een raadselwedstrijd verbonden en de directie van het thea ter heeft voor de drie beste oplossingen mooie prijzen beschikbaar gesteld. Nu kunnen jullie begrypen, hoe geestdriftig de kinderen er heen gingen Ieder wilde natuurlijk graag een prys verdienen. Het ging zoo. Na afloop der voorstel ling van het sprookje werden op het wit te doek allerlei opgaven voor de kinde ren gegeven bUv.: snelreken-opgaven, re bussen en onder anderen verscheen er een schijnbaar onverschillig door elkan der geplaatst aantal cUfcrs. ,.Wat moe ten die arme kinderen nu met al die cyiers beginnen!" zei een moeder, die met haar twee kinderen ook de voorstel ling bezocht. Doch wacht even! Daar komt iemand voor liet doek staan en spreekt tot de kinderen: „Hier wordt Jullie de opgave gedaan, om in den kortst mogeiykcn tijd de cy- fers van no. 1 af, met elkander te ver binden. De daardoor ontstane figuur toont jullie dan een zeer geliefd speel makkertje. De directie zal aan den gene, die het eerst het raadsel oplost, een prachtig en interessant boek uitreiken!" Nu moesten Jullie eens kunnen liooren, wat een leven dat in de bioscoop ver oorzaakte, want ieder kind wilde natuur- iUk de eerste zyn. Wie het boek gekre- geen heeft, weet ik niet. Voor jullie is liet natuuriyk veel gemakkeiyker, omdat je een potlood te hulp kunt nemen, want de kinderen in de bioscoop moesten de cijfers alleen in gedachten verbinden. Wie van Jullie zal nu het eerste klaar zyn? BERTHA EN BELLO. Bertha en Bello, haar hond, waren al tijd zeer goed maatjes. Bertha huppelde altijd langs den weg en dan holde Bello haar achterna. Dan nam zy dik- wyis een stok en riep tot Bello: „Nu, vang hem als je kunt. Ik gooi hem hoog en ver hoor. Loop wat je kunt en breng hem vlug terug!" Ên Bello deed dit maar wat graag. Luid blaffend rende hU den stok ach terna en al lag hy nog zoo ver, steeds bracht hy hem tooh terug. Op het plaatje kun je al zien hoe Bello blaf fend en kwispelstaartend naar den stok springt, nog voor Bertha hem wegge worpen heeft. En als Bello dan den stok terugge bracht had, dan herhaalde llertha het spelletje telkens weer. Geen van belde konden er toe komen het spel te staken, maar toch als zU wat al te moe werden, begon Bello hard te snuiven en dan moesten zij wel op houden. Dan was het ook tyd om weer naar huis terug te gaan, waar zij dan beide lekker gingen slapen. Maar den volgenden dag begon het stokje-zoeken weer opnieuw on met nieuwe pret holden zy de wegen langs. De lucht weergalmde van Botha's hel deren lach en Bello's vrooiyk ge brom! UIT DEN MOPPEN. TROMMEL. In de geschiedenisles vraagt de onder wijzer: „Jan wanneer stonden de Bata vieren op?" Jan: ,,'s Morgens, meester", HOE KAN DAT? Onderwijzer tot jongens, die onder dc zangles zitten te praten: „Jongens, zit stil, houdt je mond dicht en zingt mee". DENEMARKEN. IV. Gedurende 1905'12 verscheen een serie in geheel nieuwe, zeer eenvoudige teekening. Het zijn de bekende cijfertypen, waarbij het waardecijfer m een ovaal op Ret on derste deel van de zegel voorkomt met aan weerszijden eenlge golflijn tjes. Daarboven staat met duidelijke letters de landsnaam, waarbij nog een kroontje. In de bovenhoeken komt een klein leeuwtje voor. t Zijn alle zeer veel voorkomende zegels. De waarden zijn: 1 ore (oranje), 2 ore (karmijn) 3 ore (grys), 4 ore (blauw), 5 ore (groen), 10 ore (rood) 15 ore (lila) en 20 ore (blauw). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Gedurende 1907'12 werd een se rie uitgegeven in 't type 1904—'06, doch nu met de beeltenis van den nieuwen koning Frederik VIII, die recht naar voren kijkt. Het zijn: 5 ore (groen), 10 ore (karmijn), 20 ore (blauw), 25 ore (donker bruin) 35 ore (oranje), 50 ore (violet) en 100 ore (geelbruin). Grootte van de vak jes 2.8 bij 2.3 c.M. In 1907 verscheen de eerste serie zegels voor tijdschriften in afzon dei Iijke teekening. Op een schild in t midden der zegel is dc* waarde aangegeven, terwijl in den boven rand het woord „Avisporto" is ver meld. Uitgegeven werden: 1 ore (olijf), 5 ore (blauw), 7 ore (karmijn) 10 ore (violet), 20 ore (groen), 38 ore (oranje), 68 ore (bruin), 1 krone (blauwgroen en bruinrood), 5 kronen (karmijn en groen) en 10 kronen (geelbruin en blauw). Grootte van dc vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Zie voor dc indeeling 't schetsje. yv /o 10* J} f' J~Of /+- X-t? J/s fax iel /aAt In Groep III (omtrek Bakkerstr.) Groep XII (Kleverpark) en Groep XVII (Noord) loopen de zendingen te lang. Ik had die reeds terug moe ten hebben. Willen de deelnemers in die groepen zelf even nagaan, waar de schuldige zit. Vergeet niet, dat de geheele groep de dupe wordt van de nalatigheid van één. Nieuwe deelnemers: 270 Albert v. Walsem, Wijde Gel- deloozepad 1. 271 Constant Roodenburg, v. Ee denstraat 9. 272 Gerrit Roodenburg, idem. 273 Arie Baas, Voorzorgstraat 35 274 Felix Wittop Koning, Willems kade 25, Leeuwarden. 275. Dolf Pels, Kleverlaan 139. Blocmhofstraat 29 rd. S. KINDERTUINTJES. Nog een paar gewassen, die we reeds vroeg in onze groenteafdee- ling kunnen zaaien zijn: Radijs. Wie lust er niet die pittige, roode- of witte bolletjes bij zijn boterham? Ik geloof wel, dat de meeste kinde ren graag een radijsje oppeuzelen. Maar als je die bovendien zelf hebt gekweekt, is ze dubbel lekker. Pro beer 't maar eens. Van radijs bestaan heel veel ver schillende soorten, verschillend in vorm en kleur. De gewone ronde wordt heel veel geteeld. Zorg, dat de grond goed doorgewerkt en voed zaam is (geen versch bemeste grond). In slechten grond wordt ze voos Het zaad wordt ruim uitge strooid, want als de planten te dicht op elkaar staan, schaadt dit de knolvorming. Het moeb ongeveer met een c.M. aarde bedekt worden en goed ondergeharkt. Wanneer je den grond dan nog flink aanslaat, heb je ook geen last van vogels, die de zaadjes graag lusten. Wil Je zoo lang mogelijk van radijs profiteeren en heb Je nog wat ruimte, zaai dan eenlge weken achter elkaar een kleine hoeveelheid. Heb je later de rijdijs opgegeten, dan kun je op 't vrijgekomen hoekje nog best andere groenten of bloemen kweeken. Salade (kropsla). Een zeer dankbaar gewas, dat in geen moestuin mag ontbreken. Wat heerlijk op een warmen dag een versch kropje sla bij 't middagmaal. Om ze zoo lang mogelijk te kunnen nuttigen, is 't noodzakelijk herhaal delijk kleine hoeveelheden met niet te groote tusschenpoozen te zaaien. Op een afzonderlijk hoekje zaai je dun uit. Als je te dik zaait, krijg je geen krachtige planten. De plant jes worden later op een afstand van 20 a 25 c.M. uitgeplant. Heb Je te veel planten op je bed staan, dan laat je die maar groeien en gebruikt ze voor snljsla. Denk er om, dat je niet in drogen grond uïtplant. Van te voren den grond flink vochtig maken en de plantjes met een voch tig kluitje overzetten. Ze hebben dan 't minst te lijden en groeien da delijk door. Er zijn een groot aantal soorten kropsla in den handel. De bekendste soorten zijn o.a.: Zwart- Zeeuwsche met groote, vaste, mal- sche kroppen (zwart zaad); Groot geel (Koningskrop), een goede soort, die niet spoedig doorschiet, daar ze veel warmte kan verdragen (wit zaad). Vele jonge lezers en lezeressen hebben een briefkaart thuis gekre gen, waarop zij uitgenoodigd worden a.s. Woensdag 18 April om 2 uur op één van de Kinderwerktuinen te ver schijnen om daar aan den tuinar- beid te beginnen. Velen zijn teleur gesteld, daar 't aantal tuintjes lang niet toereikend is. Die kinderen zijn op de reservelijst geplaatst in geval er tuintjes leeg komen. Denken jullie er allemaal aan voor al op tijd aanwezig te zijn. Wie ver hinderd is, behoort daarvan mede- deeling te doen, daar anders zijn tuintje dadelijk aan een ander wordt toegewezen. Vooral in 't begin van de werkzaamheden, in de zaaipe- riode, mogen we geen middag over slaan. Dus denk er aan Woensdag allen present. TUINIER. TEEKEN- EN KLEUR- WEDSTRIJDEN. Inzending ontvangen van: Koningsdochter, oud 12 jaar. Inzendingen ontvangen van: Aer- denhoutsche Duinroosje, oud 13 jaar. De Schipperin, oud 11 jaar, Speurneus, oud 11 jaar. FOTO-RUBRIEK. Kiekjes ontvangen van Condor, Zil- vedklokje, Appelsnoetje en Groentje. RUBRIEKERTJES-LIJST. 528. Annie Baas, oud 8 Jaar, Wouwer- manstraat 64. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeben verloot. AFDEELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Ranonkeltje.) Ik ben een spreekwoord van 26 letters. 11 13 23 is een boom. 12 16 17 is een kleur. 7 8 9 10 11 12 is een zelfst. naam woord. 5 6 20 17 is een lichaamsdeel. 24 25 26 gebruiken we op school. 3 4 14 is een zelfstandig naam woord. 19 18 5 is de stam van een werk woord. 21 22 23 hebben de meeste auto's. 15 16 is een verkorte jongens naam. 1 2 2 3 is een kleur. 2. (Ingez. door Condor.) Figuurraadsel. X X X X X een stad in Zwitserland. een grondsoort. wordt op een rijpaard gelegd. zijn boomen. een voetbedekking. De kruisjes noemen dezelfde stad. 3. (Ingez. door Banketbakker.) Ik ben een stad in Australië en be sta uit 8 letters. 1 4 6 2 5 is een meisjesnaam. 6 7 5 is ook een meisjesnaam. 3 2 8 4 is voornaam. 4. (Ingez. door Tyl-Tyl) Welk beroep oefent Trien Cielec uit? En Dora Mectrucunt? 5. (Ingez. door Anemoontje.) Wie kan van een Hollandsche ri vier van 3 letters een andere Hol landsche rivier maken door er één letter achter te voegen? 6. Strikvragen. a. (Ingez. door Watt en half Watt) Voeg een heerenstem en een da messtem bij elkaar en ge krijgt een steensoort. b. (Ingez. door Vogeltje.) Lirom, larom. Falderom. hoe schrijft men dat met drie letters? c. (Ingez. door Bart zonder Barst.) Welk land moet nog steeds ont dekt worden? AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en Jonger.) 1. (Ingez. door Herder). Wat staat hier? let nam nee tsroo lies. 2. (Ingez. door de Peun). Een woord van 9 letters noemt iets, wat een vreugde is in de Decem bermaand. 1 7 2 is een viervoeter. 3 8 1 is een kicedingstuk. 4 5 2 3 is een hemellichaam. 9 7 4 is een zacht plantje. 6 8 3 4 5 is een lichaamsdeel. 3. (Ingez. door Condor.) Voor rechts laag rijk uit open. Zoek van deze woorden het tegen overgestelde. Probeer dan van de be ginletters der gevonden woorden een bloem te maken. 4. (Ingez. door Rozentakje.) Mijn 1ste lettergreep is een jon gensnaam. Mijn 2de verkoopt de slager. En mijn geheel is een grap penmaker. 5. (Ingez. door Woudelfje.) Verborgen beroepen. Welk beroep oefent Leo Ragt- mos uit? En Arie Utva? En Teun Mor? En Auke Berkrw? En Riet Retbcelv? En Marten Toeltse? En Geert Veens- roosch? 6. Strikvragen. a. (Ingez. floor Rozentakje Om welke jassen moet men lachen? b. (Ingez. door Goudmulltje) Wie speelt er eerst en slaat er dan? c. (Ingez. door Herder.) Welke helft is een geheel? d. (Ingez. door Tweelingzusje I). e. Wie staat midden in den he mel op drie pooten? f. Wie houdt er maaltijd zonder te eten? Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Weesp, wesp. 2. Als het kalf verdronken is, dempt men den put. 3. Rotterdam. 4. Ludwig van Beethoven 5. a. Oder. b. Elbe. c. Sprec, d. Es sen. e. Bingen. f. Emden. g Vaals, h. Venlo, i. Gent. J. Wijke, k. Uden. 6. Maria Stuart. AFDEELING H 1. Huis—muis. 2. Haastige spoed is zelden goed. A. Arum. 4. Rietdekker, b. Filmactrice. 5. Danseresje. 6. Windmolen Goede oplossingen ontvangen van: Banketbakker 6 Zonnekindje 6 Mi- chiel Adriaansz. de Ruyter Ama zone 6 Harry v. Puffelen 6 Wijs neusje 6 Bloze Knekske C Natuur vriend 6 Krullobol 6 Berliner Bol 6 Spring in 't veld 6 De kleine Vogel vriend 6 De kleine Vlolist 6 Vaders Hulp 6 Leesgraag 6 Danse resje 4 Attalanta 6 Mechanicus G Juf fertje Wildzang 3 Teekenaarster 6 Meer koet G Hardlooper 6 Vèrspringer 6 Cy- clair.e 6 Wilgenroo .je 6 Condor 5 Miep G Krielkip 5 Koekoek 5 Roodborstje 5 Amazone 6 Kruiiemie 5 Puck G Bloze- Kriekske 6 Floris V 6 Aiba 5 Bcschwach- ter 5 Heemstedenaar 4 Boerinnetje 5 Mimi Poezekat 6 Rozekoontjc 6 Bart zonder barst 6 Hebatje 6 Hansje Ted dybeer 6 De kleine Bakker 6 He*. Wasch- vrouwtje 6 Tweelingzusje n 6 Tweeling zusje I 6 Watt en half Watt 6 De kleine Metselaar 5 Snibbeiaartje 6 Baby Peggy 6 Ranonkeltje 6 Regendropje Sultan el Kebir 5 Sneeuwklokje 6 Goudsbloempje 2 Goudkopje 5 Zeeuwinnctjc 5 De kleine Tuinman 5 KnagellJnlJe 5 Zwartkopje 6 Roza fluweeltje 6 Amtco 6 Zangvogel tje 4 Korstjesknager 5 ElzekatJe 4 Krul- lebol 4 De Schipp-rrin 6 Sering 6 Mol ly 5 Snelvoetje 6 Cenappeltje 6 Fransch- mannetje 6 Duivenvriend Ziivcrklokje 6 Groentje 6 Appelsnoetje G Moeders Hulp 6 Zangeresje G Duimelie .e 6 Ac- cely 6 Distelvink? 4 Ventje P:ggelmee, 5 Goudhaantje 4 Ki kki 4 Verkeers agent je 6.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14