DATUMSTUKJES AFGRIJSELIJKE BOMAANSLAG IN MILAAN 45e Jaargang No. 13747 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 13 April 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27J4, met geïllustreerd Zonda gsblad 0.32per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 7>51lA- Franco per post door Nederland f3-87*A- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsb lad, voor Haarlem en Omstreken fQ-57lA franco p. post ƒ0.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75; Iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Ei; abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag cn Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkery: Z. B. Spaarne 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600 en Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk enr. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef, 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VOOR DE AGENDA ZIE TWEEDE PAGINA Haarlem, 13 April. Van een Blanken Wilde. De United Telegraph zendt ons een merkwaardig verhaal van de ontdekking van een blanken wilde in de Philippy- jien. Hü werd gevonden door een Ame- rikaanschen journalist, die een der kleine eilanden, dat men geheel ge ëxploreerd dacht te hebben, doorkruiste, ïn de .Manilla Times" beschreef hij hoe de wilde, die lang blond haar en „de huid van een Engelschman" had dit schijnt volgens Amerikaansche op vatting een speciaal soort van blanke huid te zijn hem had aangevallen. Hij had hem met een revolver op de vlucht gejaagd, hem achtervolgd en hem later in zijn hut ontdekt in gezel schap van zijn vrouw, een bruine in- boorlinge. Eerst ontstond er «en heel dispuut, waarmee ook de universiteit zich be moeide, over de vraag of er een stam blanke kannibalen zou bestaan. Ten slotte rustte de Manila Times een ex peditie uit, met den journalist als lei der. en het bleek zóo erg niet te wezen. Maar wel vond men den blanke die „in het wild leefde". Hij bleek dc ex-koop man Gibson uit Manila te zijn, die diep in het oerwoud met een inlandsche vrouw verblijf hield eh zich geheel aan de primitieve levenswijze had aange past. Maar kannibaal was hij niet. Het artikel beschrijft de zonderlinge historie verder aldus: „Ondanks zijn verzet bracht men hem haar de stad en wilde hem voor de rechtbank laten verschijnen, echter vond men langen tijd geen grond, om een aanklacht tegen hem in te dienen. Ten slotte kwam iemand op het denkbeeld, ■hem wegens kannibalisme, dus wegens bestialiteit te doen terecht staan (een dergelijk artikel kent men namelijk in het wetboek aldaar). Het proces, ein digde met een vrijspraak, geheel Manila was dagenlang in opgewonden toestand, het pleidooi van den beklaagde las men elkaar op straat, in de kantoren en de restaurant voor. Het essentieele van de rede van den koopman G. bestond in de beschrijving van zijn „bekeering". Hij schetste, dat hij door de inheemsclie vrouw, die hü toevallig op een jachtrit naar Bagio had leeren kennen, tot de primitieve levens wijze was bekeerd. Zij had hem door haar levenswüze en haar gedrag bijge bracht, dat hij voor zün bestaan geen auto's, geen kok en geen boys noodig had. Op de vraag van den rechter, hoe een dergelyke verandering moest worden uitgelegd, fluisterde Gibson blozend, dat hier de liefde in het spel was geweest. Hij kon het alleen door een hypnoty- echen invloed verklaren, de gang reeds van de vrouw had hem gehypnotiseerd, de wijze, waarop zü at en zich bewoog, had hem met bewondering vervuld. Hij had daardoor ingezien, dat hij bij zijn leven een oertoestand had verloren, die het eigenlüke wezen van het leven uit maakt. Het meest had het inzicht hem verbaasd, dat het einddoel van zijn za kenleven, het behagelüke bestaan en het goede leven, door de primitieve menschen bereikt wordt, zonder dat zü er ook maar een vinger voor uitsteken. Een banaan en een schaal rüst is hun vol doende voedsel en voor liet overige gin gen zü onder een boom liggen 'en maak ten zich geen zorgen voor de toekomst. Hij had zich destijds wat zijn zaken betreft in een zeer moeilijke situatie bevonden, zün bestaan, dat hü door ja- renlangen noesten arbeid met. moeite had opgebouwd, dreigde ineen te stor ten. Daardoor was hij het levende be wijs van zy'n verkeerde opvattingen in den vorm van de vrouw te sneller ten offer gevallen. Ten slotte was zijn toe stand zoo moeilijk geworden, dat hij op een avond voor het besluit had gestaan, zich dood te schieten. Op dat oogenblik had de terugkeer tot een leven, dat geen zorgen en geen meel te kent. hem de ideale oplossing geschenen. Hü had zijn huis en zün bezit verkocht, zijn schuldeischers voldaan en was met de Philippijnsche naar het eiland getogen, waar men hem thans met geweld had •vandaan gehaald. Daartegen moest hij uit naam van de menschelijkheid pro testeeren. want hü had geen enkel mis- drüf begaan, dat door de wetten was verboden. Op de vraag van den rechter, of hü zich aan menscheneterij had schuldig gemaakt, brak Gibson in tra nen uit. Nooit was zooiets bü hem op gekomen. hü had vallen voor de wilde zwünen uitgezet en gevischt. Wel was allengs zün verlangen naar rauw voed sel toegenomen en tenslotte heeft hy' herhaaldelyk levende visschen gegeten. Bü het slot van de behandeling der zaak, vroeg de beklaagde schreiend, hem weer naar de eenzaamheid te laten terugkeeren. Gibson werd, gelük gezegd, vrügespro- ken van de beschuldiging van menschen eterij. maar wegens ..opwekking van openbare ergernis" veroordeeld tot een geldboete. Daar hu deze boete, die ta melijk hoog was, niet kon betalen, werd hü in een „opvoedingsgesticht" ge plaatst. De vrouw stuurde men wegens „zwerven zonder middel van bestaan", naar een werkhuis. Het duurde lang, eer de kranten el kaar over dit geval niets meer te ver tellen hadden, zeer vele menschen voelden, dat door de daad van den koopman G. iets bü hen was wakker geroepen, waarvan zij weliswaar vaag het vermoeden hadden gehad, maar dat zij nooit welbewust hadden besproken". Deze episode strekt niet tot glorie van de Amerikaansche autoriteiten te Ma nila. Integendeel. Zü hebben zich er wel op de treurigste wijze afgemaakt, en een hopeloos gebrek aan verbeeldings kracht, aan menschelyk inzicht en in 't algemeen aan breedheid van opvatting getoond. De moderne beschaving maakt wel een heel zieligen indruk als zü al leen zichzelf begrijpen wil en een starre onverdraagzaamheid toont jegens men schen die zonder haar complicaties^ en verwording leven zonder haar zelfs bok maar te hinderen. Het wordt tragi komisch als het, zooals in dit geval, een harer eigen oorspronkelijke leden be treft, die haar ontvallen is en die nu weer in het gareel moet worden terug- gébracht. om mee te draven in den ge- organiseerden wedloop van het onvol prezen „moderne leven". Gibson wordt veroordeeld wegens .verwekking van openbare ergernis". Men gaat hem en zijn inlandsche vrouw opsluiten en opvoeden. Opvoeden tot wat? Tot hetgeen hij geweest is en ver laten heeft om terug te keeren tot de natuur. Deze Amerikaansche autori teiten zün dus zoo dom en onverdraag zaam dat zü zelfs niet het recht van een blanke, een landgenoot, willen er kennen cm te leven zooals het hem zelf behaagt in een wildernis, in een oer woud. waarin hü niemand hindert. Pri mitief leven.... dat mag niet. Dat is te eenvoudig, te eerlyk, dat is een schande voor liet blanke ras.— en daarom moet het geluk dat die man ge vonden heeft, worden vernietigd, daarom moet hü geestelyk worden kapotge maakt. De Beschaving met een groote B neemt in naam van de Groote Vrüe Republiek van het Westen wraak op hem! In de haven van New-York staat het Standbeeld van de Vrijheid. De Vrijheid die werkt en slooft in wolkenkrabbers en in fabrieken, die onder tallooze wet ten en reglementen gecommandeerd wordt van Washington uit. Maar dat is dan ook heel wat anders dan de Vrüheid van het Oerwoud, van de Natuur, van de Primitieven. Die is.... nu ja, die is niet. Die mag niet. Dié veroorzaakt openbare ergernis. Die ouderwetsche Vrijheid bestaat niet meer. Alleen het woord, in mo derne caricatuur.... R. P. DE GROOTE AALSMEERSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. HET HULDEBLIJK VOOR DE KONINGIN-MOEDER. DE LAATSTE DAG. Vandaag is het de laatste dag van de inschrijving. Hedenmiddag tot 5 uur en vanaVond van half acht tot half tien houden de dames nog zitting in de schoolgebouwen. Zü voeren de „politiek van de open deur", iedereen komt onge hinderd binnen. In de Rüksleerschool aan de Schrevc- liusstraat ging het hedenmorgen heel goed. Zes of zeven meisjes van het Gere formeerd Weeshuis aan de Olieslagers laan kwamen haar liandteekening op de lijst zetten. Een idee dat navolging ver dient. Zü werden ontvangen door ds. H. E. Beker, die het zoolang voor dc dames, die verhinderd waren, waarnam. De lüst werd in eens een heel stuk grooter en dat Ls het voornaamste, niet het bedrag van de gave. Daarom vraagt het comité ook zoo heel weinig van de menschen. alleen een wandelingetje naar het gebouw dat alt yd in de buurt is. want de posten zijn goed over de stad verdeeld. Dat blijkt wel hier uit, dat het aantal bijdragen in byna iedere school even groot is. in welke buurt die ook staat, midden in de stad of ver af, in een volks- of in een villa-wük. Inderdaad is gebleken, dat naarmate het cir.de van de inschrijving nadert, er drukker geteekend wordt. De actie krijgt meer bekendheid en dat is wel ncodig, nu het comité niet heeft willen collectee ren. In andere steden gebeurt dat wel. en het zou jammer zijn. als Haarlem daarom bij deze ten achter moest staan. CONTRÓLE OP DE HONDEN. .Van heden af zal een verscherpte controle worden gehouden op honden, die over den openbaren weg locpen zonder voorzien te zün van een belas tingpenning. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze dieren, indien zü niet van een belastingpenning voorzien zün, zullen worden opgevangen. Indien de eigenaar zich niet binnen drie maal 24 uur aanmeldt, zullen de dieren wor den afgemaakt. Het nieuwe Veilinggebouw der Coöperatieve Vereeniging „Centrale AaUmeersche Veiling", waarin de tentoonstelling gehouden wordt. ^Zie het verslag op de lc pagina van het Derde Blad.) Vrouwen en kinderen de slachtoffers. GERICHT TEGEN KONING VICTOR EMANUEL. OOK EEN MISLUKTE AANSLAG OP BENITO MUSSOLINI. (Zie de foto's op de fotopagina.) De afgrü'selü'ke bomaanslag die Don derdagmorgen heeft plaats gegrepen is zoover men het thans kan overzien, de vreeselijkste misdaad van deze soort die ooit in Italië is gepleegd. En zooals het altijd gaat. argelooze toeschouwers, vrouwen en kinderen, zijn er het slachtoffer van geworden. Een reeks van telegrammen d:e ons Donderdagmiddag gewerd, getuigde van een bloedbad on der vrouwen en kinderen, van onher kenbaar verminkten, en van vele zwaar gewonden. Het eerste telegram van Sfcefani luidde: MILAAN, 12 April (Stefani). Donder dagmorgen te 10 uur kort voor de ope ning van de Jaarbeurs is een helsche machine ontploft die geplaatst was aan het voetstuk van een lantaarn op het Julius Caesarplein. 14 menschen wer den gedood en een veertigtal min -of meer zwaar gewond. Ondanks deze ontzettende gebeurte nis stelde de koning er prüs op persoon- lük de Jaarbeurs officieel te openen en volgens het program de belangrijkste stands daarvan te bezoeken. Alle feeste- lü'kheden, behalve de gala-avond in het Scala-theater gaan gewoon door. De po litie zoekt üverig naar de daders. Een tweede telegram leerde ons dat men niet alleen van plan was koning Victor Emmanuel en zijn gevolg te ver moorden doch ook een aanslag te ple gen op het leven van Benito Musso lini: LUGANO. 12 April Wolffoureau)Uit Como meldt de Corriere della Sera: Op de spoorbaan, waarlangs de trein met den naar Rome terugkeerenden minis ter-president Mussolini zou passeeren. ontdekte men kort voor het vertrek een zware helsche machine, welke vastge houden werd door een man, aan een draad. De man had zich verstopt aan den berm van den spoorweg. Hij werd ter plaatse gearresteerd. Een B. T. A.-belegram meldt nog: De aanslag werd gepleegd eenlge mi nuten na de aankomst van den konink- lüken stoet op het plein Giulio Cesare, juist voor den ingang der tentoonstel ling. Het plein was zwart van de mén- schen. De dooden en gewonden zyn voor het meerendeel vrouwen en kinderen. Degenen, die zich dicht bij den lan taarnpaal bevonden, werden aan stuk ken gescheurd. Een klein meisje werd het hoofd van den romp gescheiden, een ..balilla" (lid van een jeugdorgani satie) werd onherkenbaar verminkt. Naar men verzekert werd de bom in werking gesteld door een uurwerk, dat vennoedelyk gedurende den nacht in het voetstuk van den lantaarnpaal was geplaatst. De meeste slachtoffers wer den getroffen cloor tie stukken van den lantaarnpaal, die ver weg geslingerd werden. De koning was een half uur voor den aanslag te Milaan aangekomen. De trein was te kwart voor tienen binnen- gestoomd. De koning begaf zich recht streeks naar de jaarbeurs. Blijkbaar had den de daders van den aanslag by de voorbereiding van hun misdaad het pro gramma als grondslag genomen. Het feit. dat de koning rechtstreeks naar dc jaarbeurs ging. redde hem het leven. Belooning van 100.000 lire uitgeloofd. De prefect van Milaan heeft onmi dellük een onderzoek ingesteld. Tal van beambten der recherche zyn reeds uit Rome naar Milaan vertrokken. De podesta van Milaan heeft een be drag van 100.000 lire ter beschikking der recherche gesteld als belooning voor degenen, die de schuldigen doen ontdek ken of aanwijzingen hiervoor geven. De podesta heeft een manifest gepubliceerd aldus eindigend: „Milaneezen, het hart omhoog, volgt den koning en den duce op den weg. dien u zal leiden naar de doeleinden die gij nastreeft", De koning bij de gewonden. MILAAN. 12 April (B. T. A.) Onder de slachtoffers der ontploffing bevinden zich vüt Alpenjagers, die dienst deden bü de afzetting, benevens twee avan- guardisti en eenige balilla's en vrouwen. Na de opening der jaarbeurs begaf de kening zich naar het ziekenhuis om de gewonden te bezoeken. Tot dusver zijn 18 dooden te betreu ren, de rondvliegende brokstukken der lantaarn schijnen vooral veel slacht offers gemaakt te hebben. Van de 36 ernstig gewonden zullen er wellicht nog enkelen moeten sterven. De auto's van het corps diplomatique en van de vele officieele personen uit het gevolg van den koning werden be schikbaar gesteld voor het vervoer der gewonden. Het geheele telefoonverkeer met het buitenland werd reeds tien minuten na den aanslag onderbroken. Eerst na twee uur, toen het officieele communiqué was gepubliceerd, werd het hervat. Alle naar de grens rijdende treinen werden begeleid door rechercheurs, die de reizigers zeer zorgvuldig gadesloegen. Telegrafisch werden uit Rome hoogge plaatste ambtenaren van de recherche en inspecteurs van den veiligheidsdienst ontboden. Arrestaties. Reeds zün ongeveer honderd personen gevangen genomen. Volgens geruchten wüdt men den aanslag aan ae commu nisten. Hierover valt echter nog niets met zekerheid te zeggen. Aen de Telegraaf ontleenen wü nog de volgende interessante lezing: Victor Emanuel en Mussolini Volgens nadere berichten hadden zich met den konir.klüken trein ook Miisso- line cn verscheidene leden der regeering naar Milaan begeven om de opening van de Jaarbeurs, die steeds met groote plechtigheid gepaard gaat. bij te wonen. Ook hadden zich tal van leden van liet corps diplomatique van Rome naar Mi laan begeven. Mussolini cn de overige leden der regeering, alsmede een aantal andere officieele personen, waren reeds om tien uur op het plein voor de jaar beurs aanwezig. De koning werd cm precies tien uur verwacht. Kort te vo ren werd de mededeelir.g ontvangen, dat de koning zich met zyn adjudanten op weg had begeven. In een tweeden auto volgde de troonsopvolger prins Um- berto. De stoet was nog niet op de Piazza Giluo Cesare aangekomen, toen plotseling een ontzettende knal weer klonk. Niemand wist wat er gebeurd was. Onmiddellijk werd de weg af gezet, zoodat een ceel der auto's, waaruit de stoet bestond, zich langs een anderen weg naar het jaarbeursterrein moest be- gever.. Bü den ingang van de jaarbeurs stond Mussolini, die. nadat de ontplof fing had plaats gehad, zün auto tot saan bracht, op de treeplank sprong en den koning tegemoet reed. Hij begroette den koning met den uitroep: ..God heeft Uwe Majesteit gespaard. Leve de ko ning, leve Italic!" De koning, verhief zich in zün auto, reikte den Duce dc hand cn omarmde en kuste hem. Mus solini begroette daarop ook den kroon prins en wenschte ook dezen geluk. Daar op opende Victor Emanuel, alsof er niets gebeurd was. kalm. doch een weinig bleek, de jaarbeurs. Waarschünlük zal de koning ook mor gen te Milaan blijven, waar hü naar alle waarschünly'kheid een bezoek zal brengen aan het NoordpoolluchtechJp van Nobllc. De extra bladen met het bericht van den aanslag werden eerst des middags om drie uur te Milaan verspreid, daar tot dat tijdstip de verspreiding verboden was. Toen de bladen verschenen, maak te het in koortsachtige spanning wach tende publiek er zich onmiddellük mees ter van. Reeds 23 dooden. MILAAN, 13 April (V.D.) Het aantal slachtoffers van den bomaanslag te Mi laan is thans tot 23 gestegen. De leiders der crimincclc politie te Rome hebben zich naar Milaan begeven om een on derzoek in te stellen. Voor de achterge blevenen der slachtoffers is een steun- actie op touw gezet. ..De begrafenis der slachtoffers zal Zondag op het Groote Kerkhof te Mi laan plaats vinden. Van dc daders ont breekt tot nu toe elk spoor. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN OPTICIEN VINK SPEKSTRAAT No. ÉÉN BAROMETERS THERMOMETERS HOLLANDSCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW. JAARVERGADERING. In Krasnapolsky te Amsterdam werd gisteren de jaarlyksche algemeene ver gadering van de Hollandfiche Maal- schappü van Landbouw gehouden onder leiding van Dr. H. J. L-ovink. De voorzitter besprak in zün openings rede den onbevredigenden toestand van den landbouw en noemde als een der voornaamste oorzaken, dat naast belem merden uitvoer een vrije invoer staat. Vooral tegen verkapte invoerverboden van het buitenland moet gestreden wor den. alleen van de doorwerking der con clusies van'de Geneefsche Eoonomlsche Conferentie van Mei 1927 is heil te ver wachten. Ter vergadering waren vertegenwoor digd 48 afdeelingen, waarvan 18 uit Zuid-Holland. De rekening over 1927 sluitende met een saldo van 5269 werd goedgekeurd, evenals de subrekeningen cn de bcgroo- tlng. Besloten werd het jaarboekje niet In te krimpen. Bü de rondvraag werd onder andere gesproken over pachtcontracten. de runderhorzelbestvijding en grondonder zoek. Tot slot sprak nog de heer Ir. I. G, J. Kakcbeeke, die namens minister Kan aanwezig was. Hü zeide dat men met vreugde in Den Haag de benoeming van Dr. Lovink tot voorzitter had vernomen. Daarna werd de vergadering gesloten. VERBREEDING VAN DEN KENNEMERWEG. WEL VERBETERING, MAAR NIET AFDOENDE. Het is reeds lang gebleken, dat de Kennemerweg te Bioemendaa! voor het tegenwoordige verkeer veel te smal ls cn dat verbreeding niet kon uitblijven. He: gemeentebestuur van Bloemendaal heeft daarom beslcten, tot verbreeding van dezen weg over te gaan cn Publieke Wer. ken heeft er reeds een goed begin mee gemaakt. De smalle en daarom in hooge mate gevaarlijke bocht bü Wildhoef cn achter de Ned. Herv. Kerk, blijft wel is _waar gehandhaafd, maar dc weg wordt 'twee maal zoo breed als nu, zoodat er in die bocht meer ruimte komt. De verbreeding op dat gedeelte wordt gevonden door een breede grondstrook van het welland „Veen en Duin" af te nemen en bü den weg te voegen. Hier mede is men thans bezig. De nieuwe weg is reeds afgepaald en een puinbed :s gelegd op het verbreeae gedeelte. Voorbij den koepel, de echte sU-in-den- weg tegenover den ingang van de boer- derü Veen cn Duin, wordt de weg aan de Westzijde wat verbreed door weg- graving van een strook grond aan die züdc cn het verwijderen van den grond- rug tusschen de boomen. Hierdoor komt cr wat ruimte voor wielrijders, die an ders het veege lijf ternauwernood weten te bergen op den drukken weg. Voor een afdoende verbreeding zou er evenwel over dc geheele lengte aan dc Oostzijde een strook, grond bü den weg getrokken moeten worden cn zou er op hef grondgebied van Velsen ook een groote verandering aan dezen weg moe ten plaats hebben. NAAR DE BLOEMBOLLENVELDEN. Wandelwegen. De uitgever der onlangs door ons aan gekondigde Toeristenkaart voor de Bol lenstreken, verzoekt ons er nog de aan dacht op te vestigen dat aan de achter zijde dier kaart in vier talen (Neder- landsch, Fransch, Duifcsch en Engelsch) de voornaamste en mooiste wandelwegen worden aangegeven. OCEAANVLUCHT. Weder zweeft een machtig vliegtuig. Hoopvol over d" Oceaan. Weder streeft en vecht een drietal. Naar den roem en om 't bestaan; Langs den weg met vroeger offers. Richtend naar Amerika: En dc mcnschheid van de wereld, Wacht hen af, of kUkt hen na; Uit de massa stijgen stemmen. Zeer verscheiden van elkaar. Over deze nieuwe poging. Tot een reis vol doodsgevaar; Nurks zegt: weer drie Idioten, Roekeloos of levensmoe. Gaan daar zonder nut of reden. Naar hun dood in 't water toe; Weer een reis waarvan het falen. Voer 't vertrek al was beslist, Welk een energieverspilling. Zegt de droeve pessimist.; Weer een stel reclamemakers. Dit op populariteit. Zegt de cynicus het toonbeeld, Van den geest van onzen tüd. Inderdaad zoo is het toonbeeld, Van den tüd. waarin hü leeft. En waarop hü met zoovelen. Zooveel af te dingen heeft: Onze tüd. door pessimisten. Nurks cn cynicus veracht. Heeft als elke eeuw tevoren. Weer haar helden voortgebracht; Mocg hun poging roekeloos zün, Men bespare hun den hoon. Eer cn hulde zü hun streven, Roem ls hun verdiende loon: Armer zou de wereld wezen. Zonder haar avonturiers. Want de weg. dien z(J betreden. Is de weg der pioniers. P. GASUS. DE DUITSCHE OCEAANVLUCHT. GOED WEER. Het Duitsche vliegtuig is waargeno men op 880 mUl ten Westen van Ier land. Het vloog in rechte U)n door met een snelheid van circa 90 myl per uur. Dc vliegers hebben geen draadlooze zendinstallatie aan boord. De „buiten wacht" is dus aangewezen op berichten van passeerende schepen. Het weer is goed. hoewel boven den Oceaan een stevige wind staat. De storm bü Harbour Grace daarentegen ls gaan liggen. NEW-YORK. 12 April, Wolffburcau.) De minister van oorlog heeft den com mandanten der legercorpsen in New- York. Bston en Philadelphia last gege ven. aan de Duitsche vliegers alle mo gelijke ondersteuning te verlcencn op elk punt waar de Bremen mocht landen. Naar Mitchcllfield zfjn directe telegraaf- lünen aangelegd, ten behoeve eener snelle overbrenging der berichten naar binnen- en buitenland. SAINT JOHNS. 13 April. (Reuter.) Om half negen plaatselijke tüd was de avond helder en mooi cn waren de weersverwachtingen goed. DUBLIN. 13 April. (WolffbUreau.) De kuststations .luchttorens, radio- en te- legraaf-stations in New-Foundland heb ben niettegenstaande zü zeer scherp op gelet hebben, tot middernacht niets van het vlicguig „Bremen" waargenomen. De Amerikaansche radio-satlons heb ben kort na middernacht bericht, dat zü van de 24 schepen, die zich op het traject bevinden, dat door de „Bremen" wordt gevlogen, geen bericht over het vliegtuig hebben ontvangen. Ook dc van Engelsche züdc opgeroepen schepen op den Oceaan hebben het vliegtuig niet gezien. Sommige schepen melden een heftl- gen Noord - Wes ten-w ind OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ Een abonné, die zich „een spoorman" noemt zendt ons een brief, waarin hü er de aandacht van ouder», die huil kinderen laten spelen op de terreinen achter de Kathedraal St.-Bavo en do Van Oosten de Brulnstraat, op vestigt dat die kinderen al spelend de groente tuinen langs het terrein van de Ned. Spoorwegen tusschen Pülslaar.cn de Westergracht, vernielen. De pas omge spitte en bezaaide grond wordt ver trapt. Inzender verzoekt den betrokken ouders maatregelen te nemen dat dit niet meer voorkomt. PERSONALIA. De heer J. B. van Rüswük te Haar lem heeft den cursus tot opleiding van controleurs voor rundveefokvereenigingen zuivelfabrieken en melkinrichtingen, welke vanwege het RUkszulvcloonsulent- schap voor Noord-Holland te Hoorn ls gegeven, gevolgd en het diploma voor melk controleur behaald. Uit Metz wordt gemeld, dat een bom geworpen bij een oefening van een lucht-eskader, die een bombardement uit dc lucht moest voorstellen, brand heeft gesticht ln een bosch bü Ars. Zes tig hectaren jong bosch werden vernie tigd.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1