BÜITENLANDSCH OVERZICHT EERSTE KAMER. Blinde vrouwen DE AFGRIJSELIJKE BOMAANSLAG IN MILAAN. GEEN POLITIEKE BERICHTEN. SPORT EN SPEL GEMENGD NIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 13 APRIL 1928 Nieuws van incidenteelen aard. Rede van Marx. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het nieuws dat ons uit het buitenland gewordt is meer van incidenteelen, dan van politieleen aard. Wat moet men schrijven van den beestachtlgen aanslag in Milaan, die het werk van waanzinni gen schijnt, waarvan onschuldigen het slachtoffer geworden zijn, vrouwen en kinderen? Afgezien van de monsterachtigheid van zoo'n daad. een daad die het men schel ijk brein schier niet meer verwer ken kan, heeft hij niet in het minst de beteekenis die een aantal verdwaasde fanatici er aan hechten. Immers de eer ste reactie op het verschrikkelijke feit Is er één van grootere aanhankelijkheid aan koning cn regeering. Dit is wel ge bleken in Milaan. De verontwaardiging over den massamoord is daar Intens en algemeen. En welk een reclame heeft Mussolini al niet bij vorige gelegenheden gemaakt met de aanslagen op zijn perscon. waar bij hij gelegenheid kreeg om zijn onver schrokkenheid en koelbloedigheid te toonen? Helaas, ditmaal Ls er geen enkele ko mische zijde aan den aanslag. Hij stemt slechts tot bitterheid en droefenis. Men leest dat er reeds meer dan 18 dooden te betreuren zijn. dat van de gewonden er verscheidene zullen ster ven. dat een meisje dat dicht bij de lantaarn stond in letterlijken zin werd onthoofd dat één der jeugdige leden der balilla's tot een vormlooze massa verminkt was.... Maar de wereld draait door. De aan dacht is nu geconcentreerd op de groot incidenten, het belangrijkste nieuws: den bomaanslag in Milaan, de treinramp in Parijs, de Oceaanvlucht der Duitschers. F. A. Treinoverval van Chineesche commu nisten. PEKING. 12 April (VJD Naar uit Tcantsja wordt gemeld, hebben Chtoee- sohe communisten daar een trein over vallen. Enkele wagons stortten van den .spoordijk; 18 reizigers werden zwaar gewend. Het bezoek van Zaleski aan Rome. PARIJS. 12 April (V.D.) In politieke en diplomatieke kringen te Parijs is men van meening. dat lvet 1 je zoek van Zn leski aan Rome trouwens op uitnoo- diging van Mussolini alleen betrek king heeft op het Poolsch-Litausoh ge schil. Geruchten over vorming van een statenblok tussehen Polen. Hongarije. Bulgarije. Griekenland, Turkije en Italië zijn van allen grond ontbloot. Mogelijk heid bestaat, dat morgen. bU de be spreking tussehen Zaleski en Mussolir.l ook de betrekkingen tussehen Polen en Hongarije ter sprake worden gebracht; in politieke kringen te Parijs wordt ver klaard. dat deze betrekkingen van zeer aangenajnen aard zijn. want ondanks dat Polen de bondgenoot is van Roe menië heeft het zijn vriendschappelijke gevoelens ten opzichte van het Hon- saarsohe volk nooit verheimelijkt. Onrust verwekkers. De Tel. meldt: De onrustbarende berichten omtrent voorbereiding van invallen door Macedo nische en Albaneesche komitadsji's blij ven aanhouden. Naar de „Politica" meldt. :s reeds een aanslag gedaan op de spoor lijn SkoplJe-Kcsovka-MUrowitza, terwijl ook een poging is gedaan tot een spocr- wegaanslag bij de Grieksche grens nabil Oevghcll. Hetzelfde blad meldt, dat de Macedonische leider, generaal Prologerof cn hadsjl Popof. aLsmede enkele andere leiders der Macedonische revolutionnaire organisaties in Albanië zijn aanekomen om te zamen met het z.g. Kossowo- comité het „voorjaarsoffensief" voor te bereiden. De Macedoniërs rekenen er op. dat de in Joegoslavië woonachtige Albaneesche grensstammen hun steun zullen ver'.oenen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. In het gebouw van den Pruisischen Landdag is het Rijkspartijbestuur van het Centrum bijeengekomen. Dr. Marx als partijvoorzitter hield een groote po litieke rede. waarin hij een overzicht gaf van de gevolgde politiek sinds Wei- *mar cn cr den nadruk op legd, dat het Centrum de cenige politieke partij is die sinds de Ineenstorting van het keizer rijk steeds de verantwoordelijkheid voor den politieken toestand heeft helpen dragen. Uitvoerig zette Marx de totstandko ming der laatste coalitie uiteen en noem de het een belangrijken stap op den weg naar beveiliging en bevestiging van de Duitsche republiek dat de Duitsch na- tionalen door het Centrum gedwongen waren, de zoogenaamde richtsnoeren te onderteekenen. ook al hadden in het Rijk verscheidene Duitsch-nation aJe woordvoerders in persartikelen en rede voeringen zich boven die richtsnoeren trachten te stellen. Verder meldt de N.R.Crt.: Ten opzichte van de aanstaande re- gcerlngsvorming na afloop der verkie zingen zeide Marx dat het Centrum zon der eenlgen band naar rechts of links de verkiezingen inging. Wij zullen, ging Marx voort, onze krachten ook weer ter beschikking van dc nieuwe regeering stellen, tenzij vol komen onvoorziene omstandigheden van principicelen aard ons dat onmogelijk mochten maken. Wij zijn bereid samen te werken met alle partijen, die met ons voor het welzijn van land en volk als geheel willen waken. Met een beroep op discipline en opmarsch in gesloten gele deren eindigde Marx zijn luide toege juichte uiteenzettingen Het partijbestuur maakte daarop be kend dat als 4de candidaat op de Rijks lijst de Sllezische afgevaardigde dr. Perlitzlus geplaatst was in plaats van den nestor der partij dr. Herold, en wel op diens verzoek. De nadere besprekingen werden daar na ingeleid door pastoor Kaas met een rede over ,,De komende verkiezingen". De oorlog buiten de wet. Volgens de „Deutsche Allg. Zeitung", zal de gezant der V. S. Schurman, een officieel bezoek brengen aan Stresemann. 1 HIJ zal den minister de geheele corres pondentie overhandigen, die tussehen Kellogg cn Briand is gewisseld over het anti-oorlogspact en welke uit zeven documenten bestaat. Bij de briefwisseling zal een nota ge voegd worden, welke de Duitsche re geering verzoekt haar standpunt uiteen te zetten over een gemeenschappelijke overeenkomst tussehen de V. S„ Dultsch- land. Engeland, Frankrijk, Japan en Italië om eiken oorlog buiten de wet te stellen. Tegelijkertijd zullen ook de diploma tieke vertegenwoordigers van de Ver- eenlgde Staten te Londen, Tokio on Rome een gelijken stap doen bij de ministers van Buitenlandsche Zaken der betreffen de landen MJS ifacAfakort Qje/iphuno. Q)un£oTi éand Na de bevrijding van Braun. Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Crt De slagersgezel Karl Phillpp, dc com munist. die in het gebouw van het ge rechtshof te Berlijn-Moabit is aangehou den na de gewelddadige bevrijding van den journalist Otio Braun. heeft gisteren eindelijk na een lang verhoor verklaard, dat liet plan om Braun na een lang vér hoor verklaarde dat liet plan om Braun te bevrijden ongeveer een week geleden was gesmeed. Hij beweerde de overige personen die aan dc bevrijding van Braun hadden deelgenomen, niet te kennen. Alle pogingen van de politie om een spoor van Braun en zijn vrien den te ontdokken waren tot n>: U>e te vergeefs. De moord bij Gladbeck. Dezer dagen hebben we gemeld dat in het stadje Gladbeck het lUk van den gymnasiast Daube met een messteek in de borst in een plantsoen was gevon den cn dat een vriend van den vermoor de. de gymnasiast Hussmann gevangen was genomen, verdacht den moord te hebben gepleegd. De N.R.Crt. meldt thans: Ofschoon het aanvankelijk vermiste zakmes van H. later was teruggevonden cn geen bloedsporen vertoonde, is de verdachte nog altijd in hechtenis, om dat het onderzoek van deskundigen en kele voor hem bezwarende feiten aan het licht heeft gebracht. Dc bebloede haren die de vermoorde in zijn hand hield geklemd, zün welis waar geen menschenharen gebleken (ze waren afkomstig van dc deken die over het JUk was gespreid cn het bloed was van de bloedgroep van den vermoorde doch op de schoenen van Hussmann zijn bloedspattcn* gevonden, die eveneens van de bloedgroep van don vermoorde wa ren. Op zijn Jas had Hussmann spatten die van zijn eigen bloedgroep waren. De spatjes op de schoenen pleiten natuurlijk sterk tegen Hussmann, die beweert dat ze er op gekomen moeten zijn toen men hem bil het lijk heeft ge bracht.. De deskundigen achten dit vol strekt onaannemelijk omdat er geen blood kleeft aan de schoenzolen van Hussmann. doch alleen aan het boven leer. VOETBAL. V. S. v.—VELOX. Het begint er veel op te gelijken dat IJmulden zijn tweeden eerste-klasser zal krijgen, immers het succes van V S. V. is werkelijk verrassend. Velox zal de roodwitten met hetzelfde wapen. r..l. enthousiasme. bestrijden, waarmee VB.V. zelf menige overwin ning uit het vuur heeft gesleept, maar het voordeel van eigen terrein achten wij juist genoeg, om V.S.V. een kleine overwinning toe te denken. V. S. V verschijnt als volgt: v. d. Wint, v. d. Pieterman, v. d. Griendt, Böhm, Bruidschaar, Wey, Koning, Horeman, Heyerman, Heyerman N. N. EEN V. S. V.-TRAINER. In navolging van zooveel andere ver- eenigingen is V.S.V. ook gaan tratoen onder deskundige leiding Voorloopig voor den duur van de promotie-compe titie heeft V.S.V. aan zich verbonden den heer H. Lüschen. SERIE WED STRIJDEN „STORMVOGELS". De Turmac-fabrieken hebben voor bovengenoemde seriewedstrijden een beker beschikbaar gesteld, alsmede voor de spelers van de winnende elftallen to den eindstrijd 50 sigaretter.. SCHOOLVOETBAL- WEDSTRIJDEN. De school-voetbalwedstrijden gaan nog steeds met onverminderde belang stelling voort- Dinsdag werd de derde ronde gespeeld van de afdeeling, waarin de lagere scho len spelen. Er komt nu langzamerhand teekening in den strijd. De slechtste elftallen zijn reeds „gesneuveld", terwijl de sterkere elftallen thans tegen elkaar hun beste spel ontplooien. Van 10 tot 11 uur speelden school 3637 en school 17 tegen elkaar. Eerst genoemde beschikt over een sterk elftal, waarin een zestal jeugdige R.C.H.-spe lertjes uitkomen. School 17 was dan ook lang niet tegen dit elftal opgewassen en verloor met 13—1. Vooral de voor hoede der winnende school speelde uit stekend. Vervolgens kwam school 1 tegen school 35a in het veld. Hier ontliepen de krach ten elkaar niet veel. Na spannenden strijd werd het 2-.2. Bij het loten was 35a de gelukkige. In den volgenden wedstrijd kwamen twee elftallen van zeer uiteenloopenden kracht tegenover elkaar. School 16, die met een pittig elftal verscheen, klopte school 5 met niet minder dan 170. In de demi-finales van de lagere scho len, die Woensdag plaats hadden, werd zeer goed spel vertoond. Het elftal van school 36—37 was ook nu weer goed op dreef en won met 3—0 van de Noorderschool, die voor de vorige ronde was vrijgeloot. Ook school 16, die met 3—1 van school 35a wist te winnen, handhaafde zich. Dat kan een mooie eindstrijd worden tussehen school 16 en 36—37! Deze finale zou a.s. Zaterdag van 2 tot 3 uur op het R.CH.-terrein gespeeld worden, maar de mogelijkheid bestaat, dat deze wedstrijd aan den Spaarnho- venweg gespeeld zal worden. De verliezers van de eerste wedstrij den speelden ook nog onderling tegen elkaar, zoodat door die eerste nederlaag nog niet alle kans verkeken was. De uitslagen van de wedstrijden uit de derde ronde luiden als volgt; School 4Nassauschool 50 School 38School 6 4—2 School 13—School 35 b 0—3 Mulo was vrijgeloot. Woensdagmiddag werden de demi finales gespeeld. Deze wedstrijden waren lang niet zoo spannend als die van de winnaars. De Mulo won met 100 van school 4. terwijl school 38 het nog bonter maakte en er 110 van maakte tegen 35b! Dus dat wordt ook weer een spannende eind strijd Zaterdagmiddag! Donderdagmiddag was het een groote drukte van scholieren, leeraren en enkele ouders op het Haarlem-terrein, want daar werden de finales van de Middel bare scholen gespeeld. Eerst werd de wedstrijd Kennemer Lyceum tegen Han delsschool II gespeeld. Dat was voor de afdeeling, waarin jongens van niet ouder dan 16 jaar uitkomen. Kennemer Lyceum speelde zeer enthousiast, maar moest toch de meerderheid erkennen van het beter spelend reserve-elftal van de Handels school. Dit elftal won met 21. Ook in den volgenden wedstrijd zou de Handelsschool lauweren oogsten. Dit was de ftoale van de hoofdafdeeling. waarin de Handelsschool als tegenstan der het Mulo elftal kreeg. Handelsschool vatte het vóór de rust wel wat al te gemakkelijk op. Het veel zwakkere Mulo-elftal, waarin slechts enkele spelers uitblonken, speelde zóó vurig en met zoo'n grooten wil om te winnen, dab Handelsschool slechts een 1—0 voorsprong had met rust. Kort na rust wist de Mulo zelfs gelijk te maken, maar toen zag de Handelsschool het ge vaar in. Mulo hield nog even stand, maar toen de Handelsschool op gelukkige wuze aan eenige doelpunten kwam. was de fut er uit. De stand werd nu steeds opgevoerd zoodat het einde kwam met 81. Een keurige prestatie van de Han delsschool. HONKBAL. Door een wijziging in het programma wordt Zaterdag as. gespeeld AJax— Concordia. Behalve voor de competitie geldt deze wedstrijd tevens als finale van de z.g. openingswedstrijden. ATHLETIEK. NIEUWE VEREENIGING. In voormalig Spaarndam is op 11 April opgericht een athletiekvereeniging Reeds zijn er 15 leden toegetreden. Het bestuur bestaat uit de volgende hoeren: P. A. van Wijk voorzitter; L. v. Meesche secretaris; J. Oordhuis penningmeester; W. Buser en A. v. Putten, commissaris sen. DAMMEN. WERELDKAMPIOENSCHAP 1928 Donderdagavond ving de 2de ronde der voorwedstrijden 3de klasse voor den wedstrijd om het wereldkampioenschap 1928 aan De uitslagen luiden: P. Mollema wint van J. Balk; J. Fabel wint van C. Pot; W. Bosman wint van G. A. Ottolini Jr.; C. Vrolijk wint van P. W. de Pater; Joh. BUster Jr. remise met C. Gastelaars; J. H. Reedijk wint van J. P. Exel Jr.; A Koreman wint van P. G. M Ottolini Sr.; J. R. Kuijk wint van J. L. Versteeg. CLUB KAMPIOENSCHAP „HAARL. DAMCLUB" De onderlinge winterwedstrijd om het clubkampioenschap der .Haarlemsche Damclub" is wederom in vollen gang. Hieronder volgt de stand der Hoofd klasse-Afdeeling d gr' e a c. 3 to 1. H. G Teunisse 11 7 3 1 17 1.55 2. F. A. Berkemeier 8 4 3 1 11 1.38 3. Aebe de Jong 8 5 1 2 11 1.38 4. H J. J. v. Santen 6 3 2 1 8 1.33 5. J. W. v. Dartelen 7 2 4 1 8 1.14 6. H. Greeuw 7 2 4 1 8 1.14 7 R. Hartgerink 7 2 4 1 8 1.14 8. K. Leibbrandt 8 3 3 2 9 1.13 9. J. van Loo(j 8 4 1 3 9 1.13 10. S. M. Mns 12 1 9 2 11 092 11. J. B. Sluiter Jr. 8 2 3 3 7 0 88 12. P. G. v. Engelen 7 2 2 3 6 0.86 13 J. Poppen 10 2 4 4 8 0.80 14. J. P. van Efjk 8 1 3 4 5 0.63 15. J v. d. Giessen 10 2 2 6 6 0.60 16. P. H. Meure 9 1 3 5 5 0.56 17. Ph F. Amelung 6 1 1 4 3 0.50 WERELDKAMPIOENSCHAP 1928 De voorweds'rijden 2de klasse voor het wereldkampioenschap 1928 district Haarlem zullen binnenkort aanvangen De inschrijving sluit Maandagavond 16 April, bij den lsten secretaris van den Districtsbond Haarlem en Omstre ken, den heer J. Singeling, Kleine Hout straat 42, te Haarlem. De deelneming is ook opengesteld voor niet-leden van clubs. HULDIGING A. DE JONG Maandagavond 16 April zal in Café „De Korenbeurs", de huldiging plaats vinden van den nieuwen kampioen van Haarlem en Omstreken, A. de Jong. Te vens zullen dien avond de in den afge- loopen kampioenswedstrijd behaalde prijzen worden uitgereikt Ter gelegenheid hiervan zal door De Jong een simultaanséance worden gege ven voor de leden der beide Haarlem sche damvereenigingen, alsmede voor met-leden van clubs. SCHAKEN. EUWE—BOGOLJUBOW. De vierde partij van de schaakmatch tussehen Euwe en Bogoljubow, die Don derdagavond te Scheveningen gespeeld werd, is bij den 45sten zet door laatst genoemde gewonnen Beide spelers hebben nu twee pun ten. BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP 1928. Zooals men weet zal bovengenoemd kampioenschap ter gelegenheid van de Olympische Spelen in Nederland wor den verspeeld; de organisatie daarvan is aan den Ned. Biljartbond opgedra gen. Reeds geruimen tüd geleden heeft het bestuur van dien bond de aangesloten bonden en vereenLglngen aangeschreven met het doel een bijdrage tot de te maken kosten te verkrijgen. Thans is genoemd bestuur begonnen met een eerste aankondigingsbiljet aan alle biljartvcreenigtogen te zenden, om in hun clublokaal op te hangen. Het tournool zal te Amsterdam ge houden worden in het gebouw voor den Werkenden Stand, Kloveniersburgwal 8791 van 30 Mei tot en met 5 Juni e.k. Er zal alleen 's avonds gespeeld worden, telkens 4 partijen per séance. De toegangsprijzen met inbegrip van belasting bedragen 1.50 per séance. Leden van aangesloten vereenigingen betalen op vertoon van diploma 0.90. De voorverkoop geschiedt door den pen ningmeester van den N. B. B., den heer L .Vos. Thérèse Schwartzestraat 1 huis te Amsterdam (Zuid). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTR A AT 16 TELEFOON NO. 10756 5 Verkoop, verhuur, inruilen, reparaties GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug tc hekomen bij: Politicbu» reau Smcdcstraat, couvert met foto's; W. Blijkcr. Linschotcnstr- 5, collier; J Stolling. Zomcrluststr. 10. grendel; Kennel Fauna- Parklaan: gebracht door: Paardebek. Parklaan 107. bruin hondje:^ Politic Smcdcstraat. gele hond; Knoop. Bantamstraat 35.. zw. bruine hond; A. v. d Spek. Vrouwe* hekstraat 29. hond (pincher). C. v. d. Broek. Julianastraat -1. herdershond; W. Balk. Gen, de Wetstraat 42. zw. bruine hond; J. Sieraad, Haarlem» merlicdcstraat 10. bruingrijze hond;J. Tcskc. Wilgenstr. 31, dameshand» schoen; H. Spanjaard, Romolcnstraat 37. colbertjasje: Brugwachter Grave* stccncnbrug. onderjurk; B. Silvis» Omvalspoort 8. knipmes; NV. H. J. Steen. Kolkstraat 22 rood., manchet» knoop: A. Dricsscn. Anthoniestraat 4 B rood. nummerplaat; B. dc Mink. Saenrcdamstr. 59. hondenpenning; Jè Bonfrer. Hooimarkt 12, postzegels: T. Tornman» Lange Hofstraat 42, ten» nisschocn; Brugwachter Gravcstce» nenbrug. gvmn. schoentjes: W. van Mourik, Lcidschevaart 306. tennis» schoenen, mclkbusslcutcl; H. J Kok. Oranjcboomstr. 87. rijwielbcl.mcrk in etui; .1 Kroonstuivcr, Lijsterstraat 62, rijwielbcl.mcrk in étui: Politicbu» rcau Smcdcstraat, rijwiclbcLmcrk. 12 April. De tweede dag der algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting- De heeren Van Embden, Wibaut en Diepenhorst voeren het wcord. Mr. De Vos van Steenwijk vangt zijn rede aan. Herstel der coalitie, neutraliteit en handelspolitiek. De heer van Embden heeft vandaag zijn rede over de defensie-politiek der regeering voortgezet. Hij had hetzelfde thema gekozen, als op den eersten dag der algemeene beschouwingen de tweede dag doet de Senaat al even slecht opschieten nl. het betoog, dat onder de huidige internationale en volken- bonds-verhoudingen van een handhaven der neutraliteit door ons land geen spra ke meer kan zijn. Een tweede punt voegde hij daaraan toe. nl. het betoog, dat in dezen tijd een leger nimmer an ders dan oorlog-aantrekkend kan zijn. Geen kans meer van neutraliteit Prof van Embden wees op het verdrag van Versailles, dat immers ook het Volken bondspact bevat. Daardoor wordt elke oorlog tussehen Duitschland en Frank- rijk-België een Volkenbondsoorlog. Tus sehen Engeland en Duitschland is er geen Locarno gekjmen, maar een oor log tussehen belde landen is niet waar schijnlijk en evenmin in te denken, dat bij zulk een oorlog Frankrijk cf België niet zouden meedoen met het directe gevolg dat de strijd een Volkenbonds oorlog is geworden, waartegen die Bond zijn machtsmiddelen kan stellen. Prof. van Embden na opgemerkt te hebben, dat tijdens den grooten oorlog ons land niet volstrekt neutraal is ge bleven meende te mogen vaststellen, dat ook in de toekomst een economische, evenmin als een juridische of moreele neutraliteit zal mogelijk blijken. De hoogleeraar vroeg zich af of een weer macht van 90 millioen verantwoord is, nu er geen mogelijkheid van neutrali- teitshandhaving meer is. De heer van Embden betoogde gelijk gezegd ook, dat een weermacht oorlog- aantrekkend is. Wie maakt er zich vroeg hij over het ontwapende Duitschland en Oostenrijk-Hongarije ongerust? De v.-d. spreker meende, dat in oorlogstijd zelfbehoud er Nederland wel eens toe zou kunnen brengen mili tair agressief op te treden. Maar zal dit oorlogvoerende landen niet tot preven tieve maatregelen tegen ons land kun nen brengen. „Er zal een wedren komen in preventieve aanvallen!" zei Prof. van Embden. En wat de mogelijkheid betreft van een uiteenspatten van den Volkenbond, dit meende Prof. van Embden zou gelijkstaan met een universeelen zelf moord.... De heer Wibaut de s.-d. fractie voorzitter hield voornamelijk finan- cieele, fiscale en economische beschou wingen. In den aanvang betoogde hij in het kort. dat Europa niet alleen, maar ook andere werelddeelen een nieuwen oor log niet zouden kunnen doorstaan. Ook maakte bij enkele politieke opmerkin gen. Het samengaan van R.-K. en S, D. A. P. ziet hij als een probleem. Hoe noodzakelijk z.i. dat samengaan ook is spoedig zal het niet komen. Immers daartoe is de noodzakelijke machtsont wikkeling der R.-K. nog te ver af. De heer van Lanschot onze lezers herinneren zich dat van gisteren had betoogd, dat differentieele tarieven (waapvan de Troonrede had gesproken als middel van afweer tegen buiten- landsch overvragen) niet in strijd zijn met wat te Genève is uitgesproken. De heer Wibaut stelde de vraag anders, hij vroeg of invoering van differentieele tarieven in strijd is met den geest van Genève. En die vraag beantwoordde de heer Wibaut zonder eenige aarzeling be vestigend: de douane-tarieven moeten niet verhoogd worden, noch differen tieele tarieven ingevoerd. Na de rede van den heer Wibaut heeft ook de heer Diepenhorst deze vragen aangeraakt. De heer Diepenhorst wil de politiek nieuwen inhoud geven, door de politiek nieuw te oriënteeren in econo mische richting. Wat de regeering zich voorstelt tc doen met een onderhande lingstarief, noemt de Amsterdamsche hoogleeraar niet anders, dan het in een systeem vereenigen van zich te hooi en te gras aanbiedende middelen. En dat kon Prof. Diepenhorst onmogelijk zien als protectie of strijdig met Genève. In Genève zoo betoogde hij is veeleer dan de vrijhandel, het wederkeerigheids- beginsel gehuldigd, en evenmin is het onderhandelingstarief daar veroordeeld. Hij ging verder en citeerde den heer Serruys om duidelijk te maken, dat de afkeuring van de buitensporige tariefs- verhoogingen alleen werd vastgelegd, om landen met lage tarieven de mogelijk heid tot verhooging niet af te snijden. „De geest van Genève" concludeerde de heer Diepenhorst „is als de geest van ammoniak: een sterken geur ver spreidend. maar ongrijpbaar". Met vele cijfers heeft de heer Wibaut zijn standpunt gedocumenteerd, dat voor kapitaal-vorming belastingverlaging niet noodig Is. omdat ondanks den hoo~en belastingdruk de kapitaalkracht van ons land sterk is toegenomen. Dit bleek ook uit de cijfers, die de heer Wibaut over de beleggingen produceerde. Dit alles voerde den heer Wibaut tot de conclu sie. dat allereerst de indirecte belastin gen naar boneden moeten. Hiervan verwachtte hij vermindering der werkloosheid. Ook door directere maatregelen wilde hij deze bestrijden. Waarom zoo vroeg hij wordt slechts 4 millioen voor werkverschaffing uit getrokken kan dat bedrag nu niet tot 8 of 10 millioen worden opgevoerd. De heer Wibaut informeerde natuur lijk. hoe het stond met de regeling der financieele verhouding tussehen Rijk en gemeenten. Tot slot klaagde de s.-d. spreker over de rede, waarmede de heer Rutgers te Genève het Russische ont wapeningsvoorstel had "gemaakt en in verband daarmede pleitte hij voor een representatiever samenstelling der de- 'egaties naar den Volkenbond. Prof Diepenhorst een geestig spre ker, al kent zijn spreektrant weinig hoogten en diepten Prof. Diepen horst peilde het politieke oogenblik. En onderkende dan veel afkeer van het par lement en tie politiek. De oorzaak daar van kon z.i. niet ljggen in de gedragin gen van sommige Kamerleden, want die waren in het verleden ook niet altijd even superbe. Evenmin in de pers. Wel licht in het algemeen kiesrecht, maa? dan niet om het kiesrecht zelve, doch om de teleurstelling, die het bracht. Misschien is het evenredig kiesrecht ook oorzaak, al zijn de klachten daarover terug te voeren tot het helmwee van kleine groepen naar den ouden tijd toen zij de politiek maakten. En ook is er als oorzaak de tegenzin tegen uitgebreide staatsbemoeiïng. De groote oorzaak zag Prof. Diepen horst echter in het feit, dat de politiek van het oogenblik geen groote vraag stukken meer kent onderwijs, kies rechtalles is principieel opgelost. Ook de sociale vragen. Om nieuwe as pecten te geven aan dezen „kikvorschen tijd in tegenstelling tot den gigantentijd van weleer" kwam de hoogleeraar dan met zijn economische orienteering, waar van wij daareven spraken. De heeren Diepenhorst en de Vos van Steenwijk hebben elkaar gisteren gevon den. De eerste achtte een samenwerking tussehen R.-K. en S. D. A. P. onmogelijk, omdat de S. D. A. P. te veel revolution- nairs neg in zich heeft, maar geloofde, dat de oude rechtsche samenwerking er weer komen zal. En daarmede, in ieder geval van de noodzakelijkheid dier sa menwerking, stemde de heer de Vos van Steenwijk hartelijk in. De coalitie dood? De heer Diepenhorst geloofde er niet aan: „er zijn teveel doodverklaringen" zeide hij. En ook is daar de vitaliteit van het gemeen schappelijk beginsel. Wat de heer de Vos van Steenwijk nog eens onder streepte. Deze wilde zelfs niét meer we ten van het onderzoeken naar de schuld vraag van het lange intermezzo. Hij wil niet weten van een belangenpolitiek maar van een hooger beginsel. Zelfs wanneer in 1929 de rechtsche partijen een minderheid zouden hebben, dan wil hij een samenwerking als loyale oppo sitie. Morgen wordt de c.-h, rede voortgezet. INTIMUS. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. 1. A. B. wonende te Haarlem, appèl overtr. Algem. Politieverordening Zand voort; vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. 2. C. K., aannemer, wonende te Zand- voort, appèl overtr. Alg. Politieverorde ning ZandVoort; f 1 boete subs een dag hechtenis o.v, i. C. K. aannemer, wonende te Zond- voort, appèl overtr. Alg. Politieverorde ning Zandvoort; f 1 boete subs, een dag hechtenis o.v. 4. C. de W. schipper, wonende te Rotterdam, appèl overtr. Btonenaanva- ringsneglement; vormins Kantonrechter Purmerend bevestigd. 5. G. W. winkelbediende, wonende té Haarlem, appèl overtr. Motor en Rijwiel- reglement; vonnis Kantonrechter Haar lem bevestigd. P. C. T.. musicus, wonende te Bloe- mendaal, appèl overtr. Motor en Rijwiel reglement; vonnis Kantonrechter Haar lem bevestigd. 7. P. K. koopman, wonende te Haar lem, thans gedetineerd, Art. 432 en 250bis W. v. S.; acht dagen hechtenis en twee maanden gevangenisstraf o.v. A. N. G. O. B. Dezer dagen vergaderde de afdee ling Haarlem van bovengenoemde Bond onder leiding van haar voorzitter, den heer C. E. van Eykern. Medegedeeld werd dat 2en Pinksterdag te Hilversum de Sluittogsdemonstratie van de Blauwe Week zal plaats hebben. Als afgevaar digde daarheen met vaandel, werd aan gewezen de heer A. v. d. Meer, ls reserve de heer D. v. Wel. Tevens zal er een fietstocht naar Hilversum georganiseerd worden en een gezamenlijke reis per trein voor hen, die niet per fiets gaan. Gememoreerd werd nog. dat de feestavond ter herdenking van het 15- jarig bestaan der afdeeling schitterend geslaagd was. alsook de Jeugdmiddag op 7 April. De afdeeling zal zich aan sluiten bü het Reizend Drank weer Mu seum. Nadat nog medegedeeld was. dat de jaarvergadering van den A.N.G.O.B. dit jaar te Haarlem gehouden zal wor den op 4 en 5 Aug. as., sloot de voor zitter de goedbezochte vergadering. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Talrijke vrouwen geven blijk van een onbegrijpelijke verblindheid, wanneer zn zonder na te denken de voor haar en baat- gezin bestemde toiletzeep koopen. De lv manier om de zulverhe d van zeen beourdeelen, ls ze even te proeven zij op de tong brandt of prikt, is u bewijs, dn: er te veel lo> "zou u de ae huid ruw en droog mak iienu of laat de gelaatskleur bederven. De roemde FranschQ Cadumzeep is voikon neutraal en uit de beste grondstoffen he- reid, het is de zuiverste en buste totlejzc-p. Bovendien bevat zij geen vochtd h i en is zuinig in het gebruik, want zij duurt tweemaal langer dan andere toiletzeep.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6