BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS ENGELAND EN DE COMMUNISTEN. VERRASSENDE NEDERLANDSCHE MEDEDEELING. TIEN GEBODEN VOOR DEN KOOPMAN. BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 21 APRIL 1928 De opiumcommissie. T BF.I.ANGRIJKSTE NIEUWS. Joytnson Hicks. Engeland's minister van toinnenlandsche zaken, heeft te Leamington zUn stem verheven tegen de gevaren van het communisme die zijns inziens nog steeds Groot-Brittannië be dreigen. Hlcks zei onder anderen: „Tk ben in het bezit van de volledigste bewezen, dat een groot aantal schat kistbiljetten. hier te lande uitgegeven door de Russische bank. in het bezit zijn gekomen van de communistische par.D en door haar bemiddeling en dat der communistische organisators in alle dcelen van Groot Brlttannië. Er bestaan rechtstreeksche betrekkingen tusschen de Russische Bank en de communistische agitators, in alle groote steden des lands. Ik heb de Arbeiders partij bU herhaling gewaarschuwd tegen het aanvaarden ven de hulp der com munistische partij, zy heeft mUn waar schuwing In den wind geslagen, dat er achter de communisten een beweging gaande is om de vakvereenijingsorgant- satles te vernie'igen. welke tevens tegen de leiding der Arbeidersparty gericht is. Ik geloof niet. dat wy hier binnen tien Jaar een revolutie zullen krijgen en tk geloof vocrlcopig ook niet. dat de ar beidende mannen en vrouwen, leden van v-kvereeniglngen. een staat van zaken wenschen, zooals die in Rusland be staat". Zelden wordt onze belangstelling in lie s' ?g genomen door de opium-commissie. C Vve heeft reeds tal van stormen in dit onderwerp over haar hoofd zien gaan Stormen waarvan Prankryk, dat met Nederland het eenige land ls dat zUn productiecyfers niet regelmatig openbaar maakt meestal de dupe werd. Prankryk heeft echter toezegging gedaan als alle andere staten voortaan regel matig de cQferg te publiceeren. Nederland zal nu wel gauw volgen. By monde van den heer v. Wettum heeft het echter reeds in de laatste zitting voor een aan gename verrassing gezorgd. Door de verklaring namelijk dat de Ned?rland«che regeering aan de bekende Chemische Pabrlek Naarden de vergun ning tot het dryven van handel in ver- doovende middelen ontnemen heeft. De verklaring van den hrer Van Wet tum werd afgelegd, toen de opiumccm- missiè bU de discussies der honderden in beslagnemingen gekomen was aan het geval van de in beslagneming door de politic te Rotterdam van een hoeveel heid heroïne op 15 Maart p.l. aan boord van het stoomschip Gemma van de Hol- land-Oost-Azië Lün. Deze heroïne was verpakt in een kist, die heette te bevat ten „geneesmiddelen en parfumerie-ar tikelen". De zending was bestemd, voor Sjanghai en was op 13 Maart uit Ant werpen verzonden. De zending heroïne bleek afkomstig te zyn uit de Chemische Fabriek Naarden te Bussum, welke fa briek reeds meer dan eens in directe be trekking stond tot aan den Volkenbonds raad medegedeelde in beslagnemingen. n.l. in 1924 naar aanleiding van een in beslagneming te Kopenhagen. In 1926 naar aanleiding van een in beslagneming t<j Sjanghai en te Naarden en in 1927 teen een in beslagneming te Hamburg had plaatsgevonden. Nederland heeft hier dus een voorbeeld gegeven en maakt eenigszins goed wat het bedorven had door by andere naties ach ter te blijven als 'c op de openbaarma king van productiecyfers aankwam. F. A. LondenEdinburg zonder stoppen. (Van onzen Londenschen correspondent). Toen verleden Jaar de treinen naar Schotland aan een stuk naar Newcastle en Carnforth gingen ryden was dit slechts de inleiding tot een ,.non-stop"- nt tusschen de Engelsche en de Schot- sche hoofdstad. De eenige bel ïmmerir.-: lag in den menschelijken factor. De moeilijkheden ten aanzien van den ko len en watervoorraad waren gemakkelijk te voorkomen door verruiming van het draagvermogen en van den tender en door ruimere toepassing van het trog- stc-lsel. waarbij de locomotief al rijdend het noodige water uit bakken tusschen de rails opzuigt. Maar men beseft dat men niet dag in dag uit een machinist en een stoker acht uur kon blootstel len aan de spanning van zinnen en zenuwen, die moet samengaan met het rilden var. een machtige locomotief. Men vond er dit oo dat de trein, die zonder stoppen tusschen Londen en Edinburg op en neer zou gaan. met twee ploegen zou zyn bemand. Men veranderde den bouw van de .Plying Scotchman" in dien zin dat er een doorgang kwam door den kolenwagen naar de treintytuigen De aflossingsploeg kon aldus in den trein rusten en de werkende ploeg na vier uur vervangen. De non-stop dienst is nu aan den gang en in het geheel worden tien locomotieven van zulke corridors dcor den tender voorzien. De o flossing heeft plaats bij Tollerton 1971/2 myi van Londen. De totale af stand Londen-Fdinburg is 392.7 mUl. En men verklaart dat de hier bedoelde trei nen de langste ritten zonder te stoppen van de wereld maken. Voor wie van cyfers houdt diene dat de drijfwielen der locomotieven (6 voet 8 inch middel lijn) gedurende den tocht 98960 omwen telingen maken. Andere statistische fei ten die aan den rit zyn verbonden, zyn dat 200 seinwachters die 800 wisselhef- boomen hanteeren, den vermaarden trein zyn veilige passage verzekeren. Chineesche chaos. Weer eens een bericht uit China dat ïynrecht in stryd ls met een telegram van Vrijdag: Naar wordt gemeld, hebben de Chi neesche nationalistische strUdkrachten eergisteren Yengtsjaufoe bezet en ruk ken zU snel op. ten einde den gedemo- railiseerden Noordelijken te beletten zich in de buurt van Tsinanfoe weder te verzamelen. Tevens willen de Zuidelij ken de stad innemen alvorens de Ja- pansche versterkingen er zyn aangeko men. Inmiddels hebben 300 Japansche sol daten per spoor Tientsin met bestem ming naar Tsinanfoe verlaten. De na tionalistische regeering moet hiertegen bij den Japanschen consul-generaal te Tientsin hebben geprotesteerd. In een officieele verklaring der Ja pansche regeering. waarin zy de rede nen voor 't zenden van versterkingen uiteenzet, wordt gezegd, dat toen Japan verleden jaar zyn roepen uit Sjantoeng terugtrok, het China gewaarschuwd heeft dat opnieuw troepen gezonden zou den worden ter bescherming van de le vens en eigendommen der Japansche onderdanen, indien de vrede of orde op nieuw zouden worden verstoord. In de verklaring wordt er voorts de nadruk op gelegd, dat de huidige expeditie niet plaats vindt uit vyandige gezindheid jegens China en niet ten doel heeft in de militaire operaties tusschenbeide te komen. Eergisteren werd ons geseind in tegen stelling met bovenstaand bericht dat.de Zuideiyken gedemoraliseerd waren. Van uit alle oorden van Frankrijk ko men berichten in over sneeuwstormen en zware regens. In het Oosten is over vloedig sneeuw gevallen. In Lotharingen hebben de bosschen wederom een win- tersch aanzien verkregen. Er waait bovendien een gure wind. De Voss. Ztg. meldt, dat de rijksre- geering der. rijkscommissaris voor de be zette gebieden heeft opgedragen met de bezettingsautoriteiten onderhandelingen Je openen over de opheffing van den visumdwang in het bezette gebied. VRIJZ. HERVORMDEN- KORT EN BONDIG. Het Tass-agentschap meldt, dat in het Altal-gebied de rivieren buiten haar oevers zyn getreden en 24 dorpen heb ben overstroomd. De spoorwegen zyn weggespoeld. Het is onmogelijk het aan tal slachtoffers vast te stellen, daar het water tot boven de daken der htuzen staat en nog steeds stygt. De Japansche multi-milionair baron Kihatspiro Okoera is op 91-jarigen leef- tyd overleden. De overledene begon zyn loopbaan als bediende in een drogisterij. Bussen van een express-dienst tusschen Lowestoft en Londen, een afstand van ruim 187 K.M., zullen worden voorzien van verplaatsbare leunstoelen en buffet ten. Dit is een nieuwe fase in den in ternationalen stryd tusschen trein en bus. of eigenlijk niet geheel nieuw, want de White Star Line heeft vroeger al eens gelegenheid gegeven om den in- wendigen mensch te versterken op een busdienst Liverpool—Londen De 15-jarige Gerd Wiebert is te Berlyn in "de woning van zyn ouders1 doodgeschoten gevonden. Het onderzoek wees uit, dat de jongen vermoord is. De politie stelt een onderzoek in. I De Vereeniging van Vryzinnig Her vormden hield Vrijdagavond in het ge bouw van den Ned. Protestantenbond een algemeene vergadering, die gepre sideerd werd door den heer G. J. Kroese. Deze opende de bijeenkomst met eenige gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van wyien Dr. A Rutgers van der Loeff. eere-voorzitter. die op 8 Juni van het vorige jaar overleden is. Spreker deelde mede. dat het bestuur tevreden over den vang van zaken is". Het aantal leden steeg met 86; ook het aantal catechisanten is vrcoier geworden. Hij bracht dan Ds. Trouw dank voor den Ijver en de toe- wyding. waarmee hij zyn omvangrijk werk verricht. Van zijn leerlingen, die in dit voorjaar bevestigd werden, ontving Ds. Trouw een geschenk, bestaande uit een paar fraaie electrische lampen, waarmee hy het vergaderlokaal in hei gebouw van den Ned. Protestantenbond versierde. Ook bracht de voorzitter dank aan allen, die aan de vereeniging ook dit jaar weer hun beste krachten gaven. Met erkentelijkheid herinnerde spreker er aan, dat Ds. Weener drie diensten voor de vereeniging had afgestaan. De secretaris. Mr. Dr. Tem Kruyff. bracht het verslag der werkzaamheden in het afgeloopen jaar uit. Het aantal leden bedraagt 1113: de afdeeling Haar lem is de grootste afdeeling der vereeni ging. In 1927 werden 29 godsdienstoefe ningen gehouden. Dit verslag werd onder dankzegging goedgekeurd, evenals het financieel verslag van den penning meester, den heer P Volbeda. De in komsten bedroegen f 9111.08 1/2; de uit gaven f 9538.94 1/2. Er is dus een na- deelig saldo van f 427.86. De heeren B. D. G. Wardenburg en J. Molenaar werden benoemd tot leden der oommissie voor het nazien der reke ning en verantwoording over 1928. Mr. Dr. Tom Kruyff werd onder ap plaus en bij acclamatie tot secretaris her kozen. Op dezelfde wyze werd hij ook herbenoemd tot lid van de Commissie Tot Steun. Bekrachtigd werd het bestuursbesluit tot ir./telling van een commissie voor de versiering van het kerkgebouw. Voor zitter- hiervan is dr. J. P. J. Goedkoop, d? andere bestuursleden zyn Mevrouw W A. Iteog. Mevr. Langeveld. Mevr. F. M. C. van Nop, Mevr. J. M. Verwey en Ds A. Trouw. Tot afgevaardigden naar de provin ciale vergadering werden benoemd Me vrouw J. M. Verwey en de heeren Ds. A. Trouw en P. Volbeda. Tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering werd gekozen Dr. J. F. Steenhuis en tot diens plaatsvervanger Ds. Trouw. Na rondvraag werd de vergadering ge- slo'ten. HERBERT N. CASSON. Met vreemde lieden in contact te tre den, met het plan en het doel, zyn voordeel te zoeken en nieuwe betrek kingen aan te knoopen, is de grootste kunst van den succesrijken koopman. 1. Zie af van revanche! Zy is altyd zeer gevaarlijk, wy beleedigen het ge makkelijkst, wanneer wij ons zelf be- leedigd gevoelen. Een kleine boosheid, een speldeprik jegens den ander komt. ons voor een middel te zyn om „quitte" te worden en toch is het de zekerste en meest voorkomende methode, om vriendschap te verwoesten. 2. Verdedig uw standpunt niet alleen met het doel tegenover anderen gelijk te krijgen! Verdedig niet dingen, die niet te verdedigen zyn. Met andere woorden: blijf bij de waarheid en wees breed ge noeg van opvattingen, toe te geven, dat ge ongelijk hebt, warm eer ge inziet, dat dit het geval is. Het is belachelijk, een goede relatie op het spel te zetten, al leen om by voortzetting van het debat op een of ander punt gelijk te krUgen. 3. Wees tolerant! Laat de menschen hun voorocrdeelen en hun sympathieën. Tracht niet, ze in ieder opzicht van uw meening te overtuigen. Ieder onzer leeft in zijn eigen wereld. Men maakt zich alleen vijanden, wanneer men anderen lieden dcor intolerant optreden bewyst, dat men ze tot iederen prijs in de zijne wil trekken. 4. Handel steeds naar recht en billijk heid! De meeste menschen worden toe gankelijk, wanneer zij zich er van over tuigd hebben, dat gy fatsoenlijk zijt en hen zoover mogelijk tegemoetgekomen Wanneer iemand zich by u beklaagt, dat hem het gebruik van door u geleverde goederen, wijl zij niet aan de voorwaar den beantwoordden, veel tijd en moeite heeft gekost, antwoord hem dan onge veer het volgende: ..Wees zoo goed, ons nauwkeung te laten weten, welke ver goeding wij u schuldig zyn. Wy hebben geen enkelen maatstaf, om uw tijd verlies te kunnen taxeeren. Wanneer wij het te laag zouden schatten, zoudt u met reden boos zijn; taxeerden wy het te hoog. uan zou het u zonder twijfel niet aangenaam zijn. het bedrag te aan vaarden. Laat u ons het juiste cijfer weten en het zal ons een genoegen zijn. de schade te kunnen vergoeden". Wees er van overtuigd, dat na zulk een antwoord niemand iets zal verlan gen, waarop hij geen recht heeft. 5. Houd uw zorgen en klachten voor u! Loop niet met een lang en zorgelijk gelaat rond. Doordat men de menschen vertelt, hoe slechte het gaat en hoeveel geld gij verloren hebt, maakt gij geen vrienden. 6. Kyk naar de lichtzijden en niet naar de schaduwzijden! Er behoort meer denkkracht toe, te ontdekken, wat aan de menschen en din/gen goed is, dan wat er slecht aan is. De onbeteekenende meet zyn bekwaamheden 't liefst aan het aan tal dingen, dat hy kan beheersohen. De waardevolle mensch daarentegen vindt de dingen, waaraan niets te beheerschen valt en is er verheugd over, wanneer hy met goed geweten kan zeggen: „Dat is voortreffelijk, daaraan zou ik niet het geringste willen veranderen". Streef er naar het goede te zoeken en ge zult het vinden. 7. Wees breed genoeg van opvatting om de capaciteiten van anderen te er kennen!. Men moet hat over zich kun nen verkrfigen, de superioriteit van zyn medemenschen toe te geven en te be wonderen, 8. Waneer iemand u bevalt, zeg het hem dan ronduit! Dikwijls gelukt hat daardoor, iemand tot vriend te maken, by wien men aanvankelijk niet in den smaak viel. Ook tegenover derden zegge men van gemeenschappelijke kennissen alleen goeds. Dergelijke dingen worden oververteld en beïnvloeden natuurlijk ia verhouding van dengenen, die het aan- gaat, jegens ons. Even belangrijk is het, dat men in staat is, eerlijke belangstel ling te toonen voor de dingen, die de anderen interesseeren. 9. Wees welwillend tot aan de grens van zelfverloochening! Tracht u aan de wenschen van anderen aan te passen. Ja zelfs van uw gewoonten af te zien terwiUe van hen. Een vriend is meer waard dan een gewoonte. Velen erken nen d« noodzakelijkheid, zich welwil lend te toonen. wanneer men de gunst, van den ander wil verwerven, b.v. hem iets wil verkoopen. Maar omgekeerd schynt de meening vry algemeen te zijn dat men voor zyn geld zoo ongemanierd kan zijn als men wil. Stellig kan mc-n dat, maar het valt te betwijfelen, of dat de juiste manier is om de volledige tegenwaarde van zyn geld te krygen. Wij hebben niet een „verkoopafdeel in g" waarin wy grof kunnen zijn: wy hebben veeleer twee verkcopafdeelmgen; in -de „eene verkoopen wy onze goederen tegen geld, in de andere verkoopen wij ons geld voor goederen. In beide afdeelingen willen wij met winst werken. Daarom moeten wij ook in beide afdeelingen wel willend en voorkomend zijn. 10. Wees oprecht! Het is beter oprecht te zyn dan vriendelijk, wanneer een conflict tusschen de een en den ander onvermijdelijk is. Onoprechtheid is al tijd noodlottig. (Nadruk verboden.) BRANDSTOFFEN. B. en W. hebben de levering van de hoe veelheden anthraciet, turf en petro leum, ten behoeve van gemeente-gebou wen en inrichtingen, benoodigd in het tydvak van 1 Juli 1928 tot en met 30 Juni 1929, (waarvan de openbare aanbe steding heeft plaats gehad op 19 Maart 1828) gegund als volgt: Perceel I (anthraciet). Wilhelmina van van Nederlandsche herkomst, aan de N. VHoenderdos' Brandstoffenhan- del te Haarlem voor f 1.97 per Hi..; Perceein (lange turf) aan G. Honing en Zoon te Haarlem voor f 13 per 1000 stuks; Percee.l III (korte turf) aan P. van den Eerg te Haarlem voor f 8,75 per 1000 stuks; en Perceel IV (petroleum) na loting aan de American Petroleum Company te 's-GTavenhage voor f 9.50 per 100 Li ter. ZANDVOORT. Ondertrouwd: C. Plug en A. Paap. J. Halderman en C. N. A. Bock. B. Hoogendyk en J. Molenaar. Bevallen: Arie, zoon van T. van Dul- venboden en E. Koning. Evert, zoon van Jb. Koper A. Driehuizen. Overleden: M. M. van' Ooy, weduwe van D. Kropholler, oud 73 jaren. If Van het Londensch toonecl. (Van onzen Londenschen correspondent) Er zyn vage aanwijzingen dat de epi demie van tooneelstukken met roof. moord en doodslag in Londen thans aan het luwen is. De nieuwe premières (zij ?Un vanwege de frequentie niet by te beenen) zyn vaak kluchten, van de ge bruikelijke ingewikkelde samenstelling, maar genietbaar om de anr.trekkeiykc gesprekken en de levendige en potsier- lykc actie. De anti-climax moet, velen welkom zyn. Wy zyn op de Londenscbe planken vertrouwd geraakt met de mis daad in haar knapste vormen, zoowel als in haar grofste. Het werd zoo erg. dat Punch ter gelegenheid van Ib- seas honderdsten geboortedag door Partridge, zUn eerste- teekenaar. een plaat liet maken, waarop men Ibsen ziet staan voor een muur. vol geplakt met theaterbiljetten met titels en pic turale voorstellingen van misdaad En Ibsen vraagt in verzuchting: Dat. alles ter eerc van myn gedenkdag? Nu is er dan weer eens gelegenheid te scha teren ln plaats van te sidderen. Noch het een noch het ander geelt, een hoog denkbeeld van het peil. waarop de too- neelkunst in Londen op het oogenblik siaat. Proeven van verheffend, waardig en groot toonrel kan men niet genieten, i ViZU men lid ls van een der vele tco- nedclubs. <35? cp Zcr.dsgén baar best doen de muze van het theater zuiver te dienen, waarin zij ook al weer niet steeds slagen omdat er nog al eens ex perimenteel werk wordt gegeven dat cm buitenissigheid. te bar realisme of om ar.dere redenen geen bevrediging verschaft. Een nieuwe kostelijke klucht in het Lyric Theatre behandelt of liever be spol het the: a ..echtgenoot of schoot hondje". .Baby Cyclone" Ls c!~ titeJ. En de t!"is nog al mild want deze baby- cyclone wekt cea waren orkaan van ge lach in het auditorium. Met het gevolg dat men de menschen op het tooneel soms n:ct kan hooren Het stuk Ls van de hand van den Amerikaan. George Cohan, die reeds vroeger verdienstelij ke kluchten heeft geschreven. De baby- cyrione is een sirUd tusschen mannen «•n hondm. Do mannen zijn rrhtgenoo- tcn en de honden zUn Chineesche «mousjes, waarvan wil er drie op het tooneel zien verschijnen. Een van dc hondjes heet ..Baby Cyclone" en het beestje brengt zijn voorpootjes by ren in smcckend gebaar wanneer de pituntic h.et eisiv.h Het is een van de beste dier- aeteurs die Londen in jaren heeft ge zien Maar het soel begint met een jeugdig bankier. Meadows, die met een blauw oog opkomt. Dat blauwe oog dankt hy aan inmenging in een hevigen twist op straat tusschen Mr. Hurley en zijn vrouw Jessie De twist gaat over het smoushondje van Jessie, dat haar man jaloerscli maakt omdat het beest veel meer attentie krygt dan hij. Dien ochtend heeft Hurley het dier weggeno men en verkocht aan Lyaia. die Mea dows verloofde is. Het gevolg ls dat de twee vrouwen hevig oorlog gaan voeren over het bezit van het hondje. Een po litieagent noch de ouders der betrokken dames kunnen er in slagen den storm te luwen. Tenslotte slaagt Meadows er echter in de moeilijkheden op te lossen dcor de drie vrouwen (ook Lydla's moe der) elk een smousje te geven. Een hoogst onbeduidend gegeven. Maar het stuk is een groot succes daar het voor treffelijk en in razend tempo wordt ge speeld en daar de twistgesprekken vol zijn met verrassende zetten er uit ge gooid in een sfeer van ijzigheid en voor gewende verbazing Niet -ajleen de spe lers. die voortreffelijk voor hun taak be rekend zijn, en de honden bezorgen ons de koddige situaties en den humor Op een oogenblik kwam een poes achte loos het tooneel op wandelen en likte de melk op, die voor „Baby Cyclone" was binnengebracht. Het leek of men hier met een toevallig gebeuren te doen had. Maar later bleek dat ook de poes acteursdiensten verriphtte. Golf. een spel voor Rijkaards? (Van onzen Londenschen correspon dent). Lord Birkenhead is in Berlijn ge weest. HM heeft er gevlogen, boren de „Unter den Linden" o.a. Hij heeft er ook een paar hartverheffende woorden gesproken over de Duitsch-Engelsche verstandhouding, woorden van gezor.d verstand van een man die vermaard is cm zlin scherp intellect. Maar hij heeft or ook golf gespeeld. En zoo is by ge ruchte naar hier overgekomen dat de Duitschers in golf een spel voor lords zien. „lords" in dit verband te vereen zelvigen met grooten rijkdom. Dit is een zonderlinge voorstelling van zaken in dien men weet hoe populair golf eeuwen lang in Schotland is geweest, even po pulair en democratisch als b.v. voetbal (dat in den beginnen ook zijn selector, rijd had) thans in Nederland is En de oude Nederlanders, die de wereld feite lijk dit spel hebben bezorgd al speelden zij eerder op liet Us met een steek" dan op het land met een ..hole", zou den raai* opkyken indien zij nu van de Berlijners moesten leeren dat de uit eindelijke vrucht van hun oudeneeuvsch tUdverdrijf alleen door de stoffelUk hoogst uitverkorenen kon worden ge proefd. De zaak is dat de Berlijners by aflei ding het golfspel van St. Andrews (Schotland) met dat van Surrev (Zuid- Engeland) hebben verward. En toch, zelfs in Z.-Engeland zyn er al reeksen golfclubs waar de gewone man terecht kan voor zUn verlangen de „clubs" te hanteeren naar hartelust en de verruk king te ondergaan van den mep tegen het blanke balletje, den mep voor „the long drive". Maar er is een vorm van golfspel die inderdaad te machtig is voor de beurzen der nederigen en der nederige weiges telden. Het golfspel der nieuwe rijken (het type is hier nog lang niet verdwenen) moet in de eerste plaats worden gespeeld op terreinen, die zoo ver mogeiyk van spoorwegstations zijn verwijderd opdat ze gereserveerd kunnen blijven voor menschen in het bezit van veel vrijen tyd en goede auto mobielen. In de tweede plaats meet het lidmaatschap en moeten andere kosten aan liet spel -verbonden zoo hoog mo gelijk zijn opdat de heeren niet voor de verachteiyke noodzakelijkheid komen te staan te moeten spelen met gewone menschen die him inkomens in hon derdtallen ponden moeten tellen. De baan moet zoo pretentieus mogeiyk zijn daar het doel is de zaak buiten het be reik der massa tb stellen en besloten te houden voor een kleine schare, die vaak eerder met golf dan golf speelt daar liet clubhuis en de bridgetafel vaak veel meer aantrekkingskracht hebben dan de links. Dit soort golf heeft waarschijn!Uk de goede Berlijners voor oogen gestaan toen zU verklaarden dat het spel slechts door menschen met de ruimste beurzen kon worden gespeeld. Reizen per motorfiets. (Van onzen Londenschen correspondent). De motorkoets-diensten in Engeland meer in het bUzonder die tusschen de hoofdstad en vacantieoorden aan Zuid en Oostkust, worden meer en meer naar het voorbeeld der treinen geregeld. E: zyn thans motorkoets-stations in aan bouw waar de voertuigen aan perrons staan en waar het publiek alle geriefe lijke aanwyzir.gen en aankondig!::rsbor- den vindt dit* het van de spoorwegsta tions kent. Men heeft ons ook in het vooruitzicht gesteld dat die motoraienst- statlons straks voorzien zullen rijn van buffetten, wachtkamers, kiosken en plaatskaartenbureaux. Een der motor- dienst-ondernemingen, die drukke dien sten onderhoudt tusschen Londen en het snoer van vacantieoorden aan de Zuid kust, heeft voor het aanstaande seizoen een reisgids uitgegeven, een dik boekje dat. de uren van vertrek en aankomst van bussen en open koetsen op de ver schillende routes aangeeft. Zoo ontwik kelt zich dus geleidelijk maar snel een nieuwen vervoerdienst voor passagiers, die de treinen groote concurrentie aan doet. In vele gevallen zyn de motorvoer tuigen even weelderig als geriefelijk in gericht. En zU 'strekken hun werkings gebied steeds verder uit. Een pas ge organiseerde dienst gaat op en neer tus schen Londen en Lowestoft, een af stand langs den weg van meer dan 175 K.M. De wagens hebben losse leunstoelen en een wel voorzien buffet achterin. Een der groote transatlantische stoomvaart- maatschappUen laat een motordienst loopen var. Liverpool naar Londen ten einde Amerikaansche toeristen, die met de booten van de maatschappij aanko men. terstond een kijkje te kunnen ge ven in de schilderachtige en historisch- belangryke deelen van Engeland. Ge durende dezen rit worden de tafels ge dekt en kunnen de reizigers een goed maal gebruiken. Genezende melk. De z.g. Engelsche ziekte (rachitis) be dreigt op onze breedtegraad alle kinde ren van het eerste tot het zesde levens- Jaar. Niet alleen slecht gevoede en niet alleen stadskinderen moeten deze ziek te doorstaan en al kan zü ook door tij dig ingrUpen worden bestreden, toch Iaat zy in vele gevallen haar sporen ach ter: behalve been- en ruggegraatsver- kromming vermindert zij de weerstands- krach/ van het kind tegen de ziekten, die hem bedreigen en daardoor eisoht de rachitis indirect menig slachtoffer. Het klassieke en tot voor kort eenige afdoende geneesmiddel was naast zout- waterbaden en frissche lucht het ge bruik van levertraan, die echter slechts langzaam tot het doel leidde. Eerst se dert men de verrassende uitwerking van het bergklimaat en ook van het verblijf aan zee op rachitis kent, is men in het bezit van raiioneeler en sneller genees- wUzen. Daar deze uitwerking moet worden toegeschreven aan de ultravio lette stralen, die aan gene zijde van het zonnespec'rum liggen, dacht men natuurlijk aan kunstmatige productie van deze stralen en op deze wijze kwam men tot het gebruik van de kunstmatige hoogtezon. die als het ware kunstmatige zonnebaden geeft. Sedert 1919 is het mo gelijk ook de ernstigste rachitis door zoo- zocdanige straling te genezen; aan den kinderarts Dr. Huldschinsky te Oharlot- benburg komt deverdienste toe. voor dit doel de goede geneesmethode te hebben uitgewerkt. In Amerika, waar men het procédé door bestraling van het kindervoedsel, voornamelijk van de melk, wilde ver eenvoudigen, had. Dr. Hess daarmede volledig succes, alleen was de met ultra violette stralen behandelde melk slecht van smaak en van geur, weshalve zü door de kinderen met tegenzin werd ge bruikt. Bovendien waren de preparaten duur en moeilijk te krijgen. Beide be zwaren zijn thans overwonnen. Dr. Scholl te Bad Tölz in Beleren heeft na melijk een bestrallngstoestel uitgevon den. dat aan de melk eerst de zuurstof onttrekt en haai* vervolgens in een kool zuuratmosfeer bestraalt, waardoor do natuurlijke smaak van de melk onveran derd bljjft gehandhaafd. De melkprijs wordt door het procédé verhoogd met slechts zes cent per Liter en daar dez? melk de rachitis in weinige weken ge neest, bedragen de kosten van het pro cédé slechts f 2 a f 2.50. Na grondige proefnemingen, gelijk zij b.v. sedert meer dan een jaar aan de kinderkliniek van de Universiteit Ie Frankfort werden uitgevoerd onder lei ding van prof. Scheer, is gebleken, da: dergelijke kunstmatig bestraalde melk in haar uitwerking volkomen gelijkwaar dig is aan directe bestraling. De resul taten zijn verrassend: gelijk uit meer dan 100 Röntgenfoto's blijkt verbetert het beenderstelsel van de kinderen van week tot week, tot na vier a zes waken volkomen genezing is ingetreden. Op het oogenblik is deze melk in Duitsch- land reeds in den handel. De bestraalde melk behoeft niet onvermengd ge bruikt te worden: voegt men aan de gewone melk slechts ongeveer 1 2 Liter per dag tee. dan is dat voldoende. Het eenige punt, waardoor de be straalde melk van de gewone verschilt, is de aanwezigheid van een zwakke rest kooizuur die echter juist aan de melk den indruk geeft van bij zondere frischheid en smakelijkheid: desgewenscht zou deze laatste rest na tuurlijk gemakkelijk te verwijderen zy:i door de melk te keken. De met kunstmatige hoogtezon be straalde melk is echter niet alleen het beste en gemakkelijkste geneesmiddel tegen de gevreesde binderziekte, maar tevens het doelmatigste voorbehoedmid del. Volgens waarnemingen van p.of. Scheer is he: voldcer.de. aan de gewone kindermelk 10 tot 20 pet. bestraalde melk toe te voegen, om het ontstaan van rachitis met zekerheid te verhinde ren. Dc nauwkeurige vaststelling van de verhoüding can het mengsel moet na tuurlijk, in overeenstemming met den gezondheidstoestand van het kind aan den dokter worden overgelaten. Schaden kan het niet, wanneer ook honderd pro cent bestraalde melk wordt toegediend ter voorkoming van rachitis. Men moet dan alleen het nadeel van iets grootere kosten op den koop toenemen. Het gevaar van de straat. (Van onzen Londenschen correspon dent). Uit de jongste cyfers over straaton gelukken blijkt dat in 1972 5329 men schen in Engeland op straat zyn omge komen. Dat wil zeggen dat veertien menschen eiken dag hun woningen ver laten om er nimmer terug te keeren. Bovendien worden eiken dag 4(F men schen vry ernstig op straat gekwetst. De toename van het aantal ongelukken, die de afgeloopen vier jaar onafgebroken kon worden geconstateerd, moet wor den toegeschreven aan het groeiend ge bruik van motorvoertuigen maar onder zoekingen hebben uitgemaakt dat in de meeste gevallen voetgangers htm dood of kwetsuren aan zichzelf hebben te wij ten daar zü tegen de eerste regelen der veiligheid blijven zondigen. Het ver- schUnsel wordt zoo verontrustend ge acht dat men aandringt op een officieel onderzoek om de middelen te vinden ev paal en perk aan te stellen. „Hotel des Lichts." De Star meldt dat te Londen eer. nieuw hotel geopend zal worden dat 777 slaapkamers heeft, welke al weken van 'e voren besproken zijn. Het is het Royal. Woburn-place. Russell-square. Iedereen betaalt cr hetzelfde tarief: 5 shillings voor logies (kamer, bad en bediening) Het nieuwe hotel kan een Hotels des Lichts heeten. omdat er in het midden een glazen dag over de eetzaal en den wintertuin loopt en er verder 1500 ramen in het gebouw zijn. 100 ervan op de be- benedenverdieping zijn beschilderd met ie wapens van Engelsche gemeenten. In de danszaal springt een fontein in een marmeren bekken en de dansers zullen daaromheen wervelen. Er ls plaats voor 800 etende menschen. maar er kunnen tusschen schotten in de eetzaal aangebracht worden om haar in drieën te verdeelen. De directie maakt er aanspraak op dat het Royal het beste hotel te Londen is wat natuurlijke verlichting betreft.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12