HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN FLITSEN Keller Macdonald FEUILLETON DE LOTGEVALLEN VAN ESMÉE ZATERDAG 21 APRIL 1928 ihi.DE BLAD No. 3756 „WAT IK IN INDIë HOORDE EN ZAG ..Wat ik in Indië hoorde en zag zei de verteller, terwijl hy peinzend uit zijn raani keek. „Om te beginnen ik heb er gezien dat Indlc een prachttand is. maar dat weten wij allemaal wel Met plezier wil ik wat van mijn indruk ken zeggen, maar dat zal gaan van de hak op de tak: zelf heb ik die nog niet gerangschikt. Ze komen zonder volg orde. haast toevallig, naar boven. 't Was in de westmoesson. De regen tijd. 's Morgens als je wakker werd wa: *t het prachtigste weer van de wereld Dat bleef zoo. Tot den middag Dan kwam er. om twee of drie of vier uur een donderbui met regens, zooals wij in Holland nog nooit beleefd hebben. Het duurde een uurtje en daarna werd het mooi weer. Van de warmte had ik geen last, al was 't 90 graden in de schaduw. Van muskieten evenmin in Augustus hinderen de muggen in Nederland mij meer dan de muskieten ginds, in Soera- baya. En andere beesten? Die heb ik niet gezien, behalve wat tjitjaks en. nu ja, één slang dat is alles, want de gekko's hoor je wel maar zie je niet. Ik vond het er heerlijk. Van 't be vin van de zeereis af waren alle kw aaltjes en narigheidjes van me afgevallen en toen ik in Indié aan wal stapte, voelde ik me een heel ander mensch, prettig en fit en dat is tot den laatsten dag toe zoo gebleven. Allerlei dingen, waar we in 't moederland mee tobben, kennen ze daar niet. Verkoudheid, bronchitis, ze weten er niet van. Ja, er is typhus, maar daar laat je je tegen Inenten. Ook tegen de cholera. En dan moet je in Indië van den alcohol afblijven. De „split de whisky soda. heb ik er niet genomen. Je blijft beter bij water met een beetje citroen. Prachtige wegen heb Je op Java. Soms 20 meter breed. Ik heb het in zijn geheel per auto doorkruist met eer. snelheid van 60 K M. per uur. Dat doet hier iedereen, liever dan in duffe trei nen te zitten; ik zeg u: het eiland is één tmn, met zijn aanplant van suikerriet en maïs. Alles is in cultuur, behalve te gen de helling van de bergen. Wat een rijk land! En je kunt er alles krijgen, evengoed als hier. Spinazie, bloemkool, rcode kool versch uit Malang. al is 't niet zóó lékker als hij ons In Holland De anjer is er de goedkoope bloem, in Lawang heb je zelfs een rozenkweekerij. Neen, ze komen in Indië niets tekort. In de steden is het Europeesche kwar tier met alle gemakken aangelegd In Djocja, niet eens een van de grootste, rij je met den auto over een geasphalteerden boulevard, die een half uur lang en 25 meter breed is. En *s avonds te Soera- baja is iedere voorgalerij verlicht on der prachtige lampekappen van kleuri ge Chineesche zij overal licht, ove i. muziek, als in een tooversprookje. Mid den in zoo'n Europeesch kwartier zie je een Javaan opdagen met een klein wa gentje met eetwaren, die zijn samba- verkoopt voor een paar centen. Het is er altijd een vermenging van Euro peesch en inlandsch, maar de inlander woont nog altijd afzonderlijk, in een klein huisje, dat aan een oudcrwetsch boerenhuisje in Nederland doet denken. Om de hitte hebben ze daar een soort galerijtje voor gebouwd, waarin ze des avonds ook gaan slapen, achter een lap. die ze er hebben neergehangen. Raak je die lap in 't voorbijgaan aan, dan voel je het menscheüjk lichaam er achter. Maar 's morgens vroeg, te zes uur wanneer de kampong wakker wordt, dan staan Chineesche en Arabische hande laars daar met tafeltjes vol geld; dan leent de Javaan er een dubbeltje voor één dag, op de conditie dat hij er •s avonds vijftien centen voor terug brengt. Wat die kerels met hun woeker winst verdienen, is niet te zeggen. Om daar zooveel mogelijk een eind aan te maken, heeft de nationale party in Soerabaya een spaarbank gesticht, waar de Javaan tegen drie of vijf pro eent geld kan leenen op een week of per maand, nooit voor een dag. Die party heeft er ook een soort van in ternaat voor inlandsche kinderen ge maakt. een groote villa die er voor verbouwd is (ja. de voormannen hebben er wat voor over) en waar zestig kin deren voor een belacheiyk lagen prys worden gevoed; ze krygen er onderwys en lecren er een vak. Éénmaal per week wordt er een openbare vergadering ge houden. waar iedereen raad of steun kan komen vragen. Het is interessant, wat die nationale party tot verbetering van het lot van den Javaan doet. De voormannen zyn loyaal tegenover het Nederlandsch ge zag. Zy weten, dat de Javaan niet rijp is voor zelfbestuur. Een van de groote leiders is Dr. Soekomo. die zelf ge trouwd is met een Neaerlandsche vrouw, evenals trouwens veie Javanen, die in Nederland gestudeerd hebben, zy zyn en biyven volkomen trouw aan het Ne derlandsch gezag, maar zy willen den toestand van hun volk verbeteren en vinden wel. dat het te langzaam gaat De Javaan wordt wel op de inlandsche. maar niet op de particuliere Europee sche scholen toegelaten. Hy komt zelfs niet in de Europeesche socletelten, waar de gelijkgestelde Chinees meestal wèl lid kan zUn. Dat grieft den Javaan, die van aanleg en neiging gereserveerd en zeer beschaafd is. meer dan menige Europeaan, die zich ver boven hem verheven voelt, maar zich daar niet altyd naar gecraagt. Men mag beweren, dat er in Indië veel min der gedronken wordt dan vroeger, ik verzeker u dat zoowel dames als heeren er whisky soda drinken en dat de man nen nog altyd borrelen vóór de rijst tafel. De Javanen weten alles van het leven van de Hollanders af. De blanken leven er in de voorgalery, letterhjk en figuur lijk en de bladen schrijven onbewimpeld over allerlei persoonlijke byzonderheden, die in de Nederlandsche couranten nie mand zou vermelden. Voor Nederland sche vrouwen moet het leven in Indië wel moeilijk zyn: ze hebben weinig te doen, missen voldoende afleiding, ko men er dus toe om vee! te rusten en hebben wanneer de mannen den heelen dag aan hun werk zyn geweest en des avonds thuiskomen, dus behoefte om met de auto uit te gaan, naar een café of op bezoek by vrienden, waar dan ge fuifd wordt Want een auto heeft daar iedereen, vaak op afbetaling. Geen won der, dat de gewoonte om ruim en ge makkelijk te leven aanleiding geeft tot reiken boven de macht Velen maken verteringen boven hun stand en de nare gevolven zijn in herhaalde verduisterin- ven en kastekorten wel duideiyk geble ken. Het is niet verstandig, als jonge Hol landers, die met verlof gaan, in Ne derland trouwen met een vroeger vrien dinnetje en dat meenemen naar Indië, waar het dan tracht den toon aan te geven op een manier, die niet gelukkig is. Evenmin kan het bydragen tot ver sterking van de achting voor Neder land, wanneer er ln de handelsbetrek kingen tusschen Hollanders en inlan ders methoden worden toegepast, die met den naam „handigheden" veel te zwak worden aangeduid. Een staaltje daarvan was de overeenkomst over le vering van tabak. Inkoopers van groote tabaksfirma's gingen vaak naar inland sche verbouwers en kwamen voor het gewas te velde een prys overeen; leve ring moest naar een ver verwyderde goedang (schuur) gebeuren. Was zyn tabak ryp. dan laadde de Inlander zyn tabak op de tjikar, den met ossen be spannen wagen en reed er, soms dagen lang, mee naar de opslagplaats. Daar ontving hem de kooper met een bedrukt gezicht. „De waarde van de tabak was gedaald. Hy kon er den bedongen prijs niet meer voor geven; wou de man met minder genoegen nemen? Anders moest hy de tabak maar weer meenemen". Wat moest de inlander doen! Zyn tabak weer terugrijden en een nieuwen kooper zoeken? Liever leverde hU die dan maar af voor minder. Maar dat zette kwaad bloed en nu ls de inlander wijs geworden. Hy ver langt. een notarieel contract en een voorschot van zestig of zeventig pro cent. Met onrechtvaardige practyken is het gedaan. Men zegt dat de Javaan lui is. Dat is hy niet. Hy werkt langzaam, een gevolg van klimaat en temperament, maar hy werkt voortdurend, om zoo te nacht en dag. Overdag zyn de verlaten. Alleen kinderen en oude lie den zyn er overgebleven. Mannen en vrouwen zijn aan den arbeid, koken hun potje buiten, doen een dutje op het heetst van den dag en gaan dan weer met hun arbeid voort, 's Avonds als je met den auto over de wegen gaat, zie je twee groene oogen opdoemen uit het duister; dat is de os, die den wagen met rijst voorttrekt. Merkwaardige verhoudingen bestaan er nog tusschen den hoogen inlana- schen adel en den gewonen Javaan. Ik heb er een ontmoet, een beschaafd en deerd heeft en die mij zei, dat een re- geerend vorst in de Vorstenlanden on mogelijk in den winkel van een Ja vaan iets koopen kan. Zoodra hy binnen komt en aanwijst wat hem bevalt maakt de Javaansche winkelier de sembah, het teek en van eerbied, de handen gevou wen voor het voorhoofd en zegt: „Het behoort U, Heer!" en bezorgt het hem thuis, zonder betaling te aanvaarden. Dus moet deze vorst wanneer hij iets koopen wil, dat aan een ander opdra gen. ontwikkeld mar,, die in Nederland gestu- Streng heerscht nog de adat aan de inlandsche hoven. Ik heb een adellijken Javaan gesproken, die met een niet adel lijke, maar zeer beschaafde inlandsche vrouw getrouwd was. Op hoffeesten zat de man in de groote pendoppo, onder de adeliyken, zijn vrouw in de kleine pendoppo daartegenover, neergehurkt als een dienstbare. Hij vond dat on aangenaam, maar berustte gemak&elyk in de oude adat en voegde er by: „over duizend jaar is dat nog zoo!" Hoe men in Indië denkt over den te- genwoordigen Gouverneur-Generaal? De Javanen zyn vóór hem. de be- stuurs-ambtenaren tegen hera; die zou» den hem vervangen willen zien door een man in den geest van VanHeutsz. Wie hem kennen, missen een vaste lUn in zUn beleid. Maar één ding is my door menschen van de nationale party algemeen ver zekerd: „heb geen vrees voor de com munisten. Die hebben geen invloed en geen toekomst. Het zyn eenige rad draaiers, die naar de regeering willen grijpen met een aanhang van boeven en uitvaagsel. Het chtn.,c:r." en de communisten hebben in Indië geen kans." Met deze geruststellende mededeeling die van waarde is, daar zy voortkom: uit menschen. die het land en de toe standen goed kennen, eindigde de ver teller. Ik teekende een en ander uit zijn mond op. J. C. P. H. O. V. HET „HOUTCONCERT" IN DE CONCERTZAAL. Zondagmiddag 22 April geeft de Haar iemsche Orkestvereeniging haar tweed: Houtconcert in de Gemeentelijke con certzaal. waarbij toegang word: verleend tegen 15 ets. voor het verplichte pro gramma. Het koude weer in aanmerking mende zal het den bezoekers aangenaam zyn, inplaats van in den Hout, ln de verwarmde concertzaal dit met zorg ge kozen prgramma te kunnen aanhooren Verwacht wordt, dat de toeloop evenals den voriger. Zondag zeer groot zal zijn. Het programma vermeldt: 1. Ouverture ,ie Barbier de Seville". G. Rossini. 2. Fantaisie „Samson et Dalila", C. Saint-Saëns 3. Sylvia Ballet, L. Délibes. 4. Prélude „Le Déluge". C. Saint-Saëns (Vioolsolo de heer R. Grin). 5. D3nse Macabre (Doocendans), C. Saint-Saëns. 6. Ouverture „Guülaume Teil". G. Ross in L N. O. G. In de vergadering van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onder- wyzers-Génootschap bracht de heer Bet- tink, gedelegeerde in het Comité voor Beroepskeuze, verslag uit van de vyf commissie-vergaderingen Hy meende dat zyn taak, nu het gemeentebestuur een vaste commissie benoemde, geëindigd is. Mettertyd zal er van stadhuiswege een vergadering worden uitgeschreven voor heel het onderwyzend personeel, waarin het hoe en waarom van Beroeps Keuze door den heer Vader zal worden uiteen zet. Goedgekeurd werd een advies aan het gemeentebestuur tot het stichten van een vervolgcursus in het Noorden. Er gingen stemmen op om in het Oosten ook zoo'n vervolgcursus ln het leven te roepen, desnoods op den duur met opheffing van die aan de Parklaan en met in achtneming van de belangen van het personeel Gewezen werd met de officieele cyfers uit het school verslag op het groote aan tal kinderen, da: na de verplichte school jaren buiten elk onderwijs blijft. De wenscheliikheid werd uitgesproken een commissie te benoemen, die de heele kwestie der rypere jeugd onderzoekt en kennis neemt, wat o.a in Lonneker. Velsen en Amsterdam in dezen is be reikt. Nu al de betreffende stukken over de scheiding van .JFranschen en Fransch- loozen" in handen waren, kon men zyn oordeel vaststellen over deze vraag. Men was algemeen van meening, dat het van Directeuren en leeraren goed gezien was, om tactische en paedagogische re denen de scheiding te maken en te hou- dy zoolang 't- noodig is meestal na 2 jaar met 1 uur Fransch extra niet het minste verschil meer). VAN HAARLEM'S DAGBI AD No. 118S NAAR EEN PARTIJTJE Jantje moet in de ka mer komen voor een laatste inspectie voor hU naar het partijtje van een van zyn vriendjes gaat handen goed schoon? voor cn achterkant achter de ooren ook ge- wasscben? gedacht aar. een schoo- nen zakdoek? pak goed afgeborsteld? haar kon nog beetje netter besluitende met eer. veeg op zyn wang met een bevochtigden zak en Jantje vraagt zich af of partijtjes we! zoo ge zellig zijn dat Je dat alles er voor over kunt hebben (Nadruk verboden). Vastgelegd werd. dat al of niet Fransch kennen voor de toelating niet van den minsten invloed is; verder, dat ..de Franschloozen" totaal niet als minder waardig worden beschouwd en die klas sen niet geteekend zyn. Het prae-advies van het bestuur werd goedgekeurd. Goedgekeurd werd ook het adhaesie- adres Inzake Montessorie Lager Onder- wys. Er werd op gewezen, dat de ouders nu met 100 kwamen me: samen 130 schoolgaande kinderen en dat als de ge meente de leiding niet neemt, een schoolvereeniging wordt gevormd, waar door de gemeente duurder uitkomt. Verder wees men op het feit. dat de Voorberei dende School in de Bakkerstraat is en reeds drie lokalen leeg staan. Die zou den met September dadelijk kunnen worden ingenomen. Verslag werd cok gedaan van de con ferentie ten stadhuize 8 Maart gehouden over het terrein voor stichting school ln Haarlem-Noord. Goedgekeurd werd een brief aan B. en W. van Haarlem, om maatregelen te wil len treffen, dat de verplaatsbare Hulp- school voor school 40 in Haarlem-Noord bestemd, op 1 September a.s. voor het gebruik geheel gereed :s, omdat met vry groote zekerheid te verwachten is. da: op dien datum het schoolgebouw in de Overtonstraat de leerlingen van de scho len 34, 35 en 40 niet meer kan bevat ten. Uitgesproken werd de wensch, dat alle schoolhoofden aangeschreven worden over de eischen van toelating tot H.B.S en Gymnasium. VERKEERS-SHTrZEGELS. Toen in 1926 het Bureau Verkeers wezen te Amsterdam zyn 100-jarig be staan vierde, vormden eenige Amster dammers een commissie, die zich ten doel stelde gelden te verzamelen, ten einde den Hoofdinspecteur van Politie, chef van het Bureau Verkeerswezen te Amsterdam, den lieer C. Bakker, in de gelegenheid te stellen iets voor de ver keersveiligheid in 't algemeen te kunnen doen. Bedoelde commissie was in staat den Hoofdinspecteur later een fonds Je te overhandigen, waarvoor hy door de gra fische kunstenaars S. Schiesinger en G J. J Verbeek 25 sluitregels heeft doen ontwerpen De heer Cünge Doorenbos maakte er byschriften in dichtmaat voor. als: „Wie moet het gelag beta'-n. als uw remmen mochten falen?" en: ,,'t Kost maar vyf seconden tyd: Stop! zoolang de tram niet rijdt!" De zegels zyn over 't algemeen zeer sprekend wat de teekening betreft en brengen de verschillende verkeersregels op duidelijke wijze in beeld. De letters der byschriften hadden op enkele zegels wat duidelijker gekund. Het ligt in de bedoeling de sluitregels door bemiddeling van den boekhandel verkrijgbaar te stellen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Haarlem Speciaal door de N. S. F. fabrieken opgeleid radio-pertoneel. O COOP. BOERENLEENBANK. Onder voorzitterschap van den heer P. Koelemey hield de afd. Driehuizon- Velsen van de Coöp. Boerenleenbank zyn Jaarvergadering. In zyn openingswoord memoreerde de voorzitter o.m„ dat in het afgeloopen Jaar de schuld was afgelost van f 11000. voor welk bedrag de afdeellng aanspra kelijk was gesteld, toen de Centrale Bank te Alkmaar liquideerde. De af deellng beschikt momenteel weer over f 982.50 Hierna bracht de secretaris, de heer M. Uitendaal zyn jaarverslag uit. Be sloten werd een bedrag van f 50 uit te trekken voor de stichting van een rust- koerd voor oude en invalide missionaris sen. De verschillende verkiezingen hadden tot resultaat, dat de heeren B. G Witte- man. G. Maas en M. Uitendaal herkozen werden, resp. als bestuurslid lid van den Raad van Toezicht en kassier. Het punt „Vaststelling Rentevoet' bracht de tongen in beweging. Uit de vergadering gingen stemmen op by voor schot geen 5 1/4%, doch 4 1 /2% te vragen Dit voorstel werd o.a. van bestuurszijde bestreden. Na gehouden stemming bleef alles by het oude. Spaarders ontvangen dus 31/2%, terwyi by voorschotten en loopende rekening resp. betaald wordt 5 14% -f- 1/4% provisie en 51/4 pet. -f- 1/8 pet. provisie. Voorts werd besloten ook dit Jaar het maximum voorschot te stellen op f 6000 met en f 1000 zonder toestemming van den Raad. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te hekomen hij: Micdcma. Graaf Willemstraat 43. bal; v. d. Heide, Klcvcrlaan 218, voetbal. Schildwacht» Socndastra.it 15. pakje bonnen; Bosman. Cronjéstr. 146. da» mesbont: Voderman. Lomhokstraat 20. 4 leesboeken: v Meel. Gortcstr 12. R.K. boekje en jongenspet: de Jong. Talmastraat 12- bal; v. Poor* ten. Burgwal 103, grijze ceintuur; Kennel Fauna. Parklaan: geel smous» hondje; Bureau van Politie. Smedc» straat, zakmes; Directeur van het Postkantoor. 2 vulpenhouders; Al Al- pers, Kamperstraat 25 rood. portc» monnaie met inhoud; v. Hoorn. K Jansstraat 3. damesring met steentje; Bruins. Macrtcn van Heemskerk- straat 38. rijwiclbclastingmcrk in étui; Tcssclaar. Bri-dcrodewcg 19, te Blocmcndaal, rijwiclbclastingmcrk (ter Steeg); v. d. Kluijt. Emostraat 29. hecrenring. ANNIE WOUD. Op liet volksconcert der Kon. Lieder» tafel ..Zang en Vriendschap" op Zoa- dagav and 22 Apnl. zal het de laatste maal zUn. dat mej Annie Woud. zich in Haarlem zal doen hoor en voor haar vertre1- naar Weenen, dat de volgende week zal plaats vinden. We zullen deze sympathieke zange res dan minstens een Jaar moeten mis sen. Het kan dan ook niet anders of tal van muziekliefhebbers zullen haar dien avond door een spontaan applaus ala nog een laatsten groet willen brengen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Ter gelegenheid van den kadercursna die as. Zaterdag en Zondag hier ter stede door het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling wordt gehouden ln het Ge- meenteitfk Concertgebouw, wordt as. Zaterdag des avonds in het gebouw van der.. Haar! Kegelbond eer. Kunstavond aangeboden aan de deelnemers. Deze kunstavond zal door de V A. R. A. per radio worden uitgezonden. O.ra. zal door den heer Thljssen. Hoofdbe stuurslid van den Bond van Nederl On, derwUzers en van het Instituut een korte inleiding worden gehouden over het on derwerp „Arbeidersontwikkeling". SPEELTUIN VEREENTGINO ..HET OOSTER KW ARTI ER". Bovengenoemde vereeniging houdt op Zaterdag 21 en Zondag 22 April een ten toonstelling van het werk door de kin deren der leden vervaardigd. De bezoekers kunnen er zich van over tuigen, dat met een weinig goeden wü, het mogelijk is om honderden kinderen op aangename wUze nuttig bezig te hou den. De toegang is vry. Deze tentoonstelling wordt göhoudcn in het gymnastieklokaal der scholen 'S3 en 33 Karollngenstraat. PROP AGANDA-VERG ADERING Dc Bond v.tn Abstinent studccrcn» den houdt Zaterdag 2l April ccn propaganda-avond in het Kcnncmer Lyceum. Het programma vermeldt ccn spreker, zang. muziek cn toonccL INGEZONDEN MEDF.DEELINGEN ik 60 Cent» per regel. Men betaalt voor H o I la n d ia IJ r o o m graag 25 cent per caiiie, omdat het dien prijs DUBBEL waard is. 10 Verkrijgbaar aan de crème en blauwe Hollandia-lJsroom-wgen» «o in de »»'on «aa W. P. HARDIJZER Confiseur Groote Houtstraat 170. Tel. 10745 (Naar het Engelsch. van C. N. en A. M. WILLIAMSON.) 17) Eenige oogenblikken stond Power voor het vuur, met zijn rug naar het meisje gekeerd. „Hindert het u. als ik rook?" vroeg hy zonder zich om te wenden, en Esmée zag. dat hy een zilveren sigarenkistje van den schoorsteenmantel had geno men. „O. volstrekt niet", zeide zij. de twee de lade, links van de schrijftafel, open trekkend. „En nu?" vroeg hy. „Wilt u een si garet hebben?" Esmée bedankte en zeide. dat zy nooit rookte, zy nam het schryfpapier uit de lade. maar er waren geen enveloppes in. Nu moest zy nog in de derde lade zoe ker.. Zy opende ze. Daar lag niets in dan een doos. een mooie doos. die er heel oud uitzag. Zy was bekleed met kostbare brocaatzijde en de geheeie tonale tnsschec de figuren van het pa troon was ingevuld met kleine steekjes van zilverdraad. Ze had waarschynlyk gediend om juweelen en kant in te be waren een eeuw geleden. Zeker was het Italiaansch werk en afkomstig van de een of andere overgrootmoeder van Graaf Ricardo „Er is een doos in die lade", zeide Esmée. „Moet ik die opendoen om de enveloppes te vinden?" Richard Power was bezig een sigaret aan te steken. Hij antwoordde droome- rig. alsof zyn gedachten elders waren. „O ja. zeker om de enveloppes te vinden" herhaalde hy. Het meisje gehoorzaamde. Zy lichtte het deksel op en zag geen enveloppes. maar een wrong goudgeel haar een vrouwenvlecht. Zelfs als het haar het leven had ge kost. dan had zy een gesmoorden uit roep '.och niet kunnen wee-houden, want het was haar e-.ger. haar. waarop zy staarde. Daar. in dat prachtige, licht geparfumeerde oude doosje lag de gou den vlecht, die een snoodaard haar had afgeknipt dien avond in Flume, ruim vier jaar geleden. Richard Power had dat haar al dien tyd bewaard ais een schat; hy had het meegenomen naar Engeland, en toch was hy haar ge heel vergeten. Haar gelaat wekte geen enkele herinnering bij hem op. O. dat was 3i te vreemd! Hier was een raadsel, heel verschillend van die, weflsc ze voor Rogers moest oplossen. HOOFDSTUK VUL Het portretlystje in den vorm van een Reliquieënkastje. Hoe verstrooid hy ook mocht zijn vol gens zyn eigen getuigenis, Richard Power's gehoor was scherp genoeg. Hy had dien gesmoorden uitroep gehoord ..Scheelt er iets aan?" vroeg hy. De achterzijde van de schrijftafel was naar hem toegekeerd, toen hij by den haard stond. Hij kon de open lade niet zien met de brocaatzUden doos, -welke het meisje terstond weer had gesloten. Maar Esmée dacht, dat by haar schrik en bleekheid wel moest opmerken. ..Ik neen. mij scheelt niets; in t geheel niets", stotterde zij. „Alleen ik ik kan die enveloppes niet vinden". „Dat is vreemd", antwoordde hij. ..Ik weet zeker, dat er genoeg lagen in de tweede of derde lade rechts". ..U zeide, dat ik links moet zoeken", hijgde Esmée, en toen had ze veel wil len geven om die woorden te herroepen, zy had wel een ander excuus kunnen vinden en hij had nooit behoeven te vernemen, wat zij had gevonden. „O! u hebt daar een doos geopend!" zeide hij. Ja. Het spyt my zeer Ik dacht „Het was mijn schuld, ik gaf u een verkeerde aanwijzing", erkende hy. „Ik peinsde over uw stem. En boen juist keek u naar een souvenir van een vriendin, wier stem op de uwe gelijkt. Dat is wel toevallig! Maar het komt er niet op aan. Die haarvlecht herinnert my aan een zeer aangename episode in mijn le v-en. Maar nu u ze hebt gezien, wil ik niet. dat u een verkeerden indruk krijgt en denkt, dat ik een verwaande gek ben. Het jonge dametje met een stem zooals de uwe zond my haar vlecht niet als een herinnering, zooals romanheldinnen in boeken doen. Zy bekommerde zich er niet om. of ik aan haar dacht of niet. Haar prachtig haar werd door een toe val afgeknipt en ik vroeg het te mogen behouden. Anders had zy het zeker weggeworpen". „Esmée begreep er niets meer van. Hy speelde zeker een spel met haar een ongevoelig, wreed spel. Hy moest haar op het eerste gezicht hebben herkend en nu strafte hy haar. omdat zy on der een anderen naam zich aan hem had opgedrongen. Toch kon zy deze houding niet overeenbrengen met zUn woorden van eenige minuten geleden over werkelijk „vertrouwen", en de toe nemende warmte en openhartigheid van zyn toon jegens haar. Welnu, meer dan ooit moest zy zich verdedigen en hem toonen. dat zU hem met gelyke munt kon betalen. Hy zou degene zyn. die het eerst moest wijken! ..Dat schynt eer. heel interessante sc- schiodenis te zijn! zeide liet meisje luchtig, „Nu heb ik eindelijk da rechte plaats gevonden. Er is een overvloed van enveloppes. wy kunnen beginnen, als u klaar is". zy ging naar dc tafel met de schrijf machine. en Power bleef voor het vuur staan rooken. terwyi hU Esmée een paar brieven dicteerde. Esmée vond er niets belangrijks in. Rogers zou teleurgesteld zyn. als zy hem haar aanteekentaigen zond. maar er moesten veel meer van dezelfde soort komen, eer hy zou ge- looven. dat hy op het verkeerde spoor was. Rogers was byzender halsstarrig. Als hy eens een spoor meende te heb ben gevonden, was er veel voor nood»g om hem te doen terugkeeren. Zy werkten geregeld door tot half vyf. toen Giuseppe met de thee kwam Hij droeg een groot zilveren blad uit den tyd van Koningin Anna met een dito servies en brore witte kopjes met gouden randen en dunne pootjes op smalle schoteltjes Maar op het blad lag een gewoon tafellaken in plaats van een fUn laken van kant of borduurwerk dat er by behoorde. De thee. welke Es mée verzocht werd te schenken, was zoo gekookt en bitter, dat zü terstond begreep, dat een buitenlander ze had gezet de oude knecht misschien! Maar weldra zou zy vernemen, dat zy den Italiaan onrecht had aangedaan. .Giuseppe", zeide Power. Luisa's thee is slechter dan ooit. Ik gelool. dat ik. nu Misa Alton hier de middagen doorbrengt, haar moot vragen ze w iet ten. Zou dat Luisa's gevoelens kwetsen, denk Je?" „En wat zou da er toe doen. Eccel- lenza?" antwoordde de oude man. „zy is een slechte keukenmeid. Het zou gemakkeiyk zyn een betere te vinden". „Ja. maar niet een, die uit Venetië komt", relde Power „Wy zullen trach ten het met haar uit te houden." Giuseppe zuchtte luid. en Esmée had een visioen van een mooie, hoewel niet zeer bekwame vrouw. c<-n soort madonna van middelbaren leeftyd. die tranen stortte, als zy beknord werd en op den drempel zou sterven, als men haar weg zond. Zy zou weldra een geheel anderen Indruk krygen! Giuseppe stookte het vuur op. bracht ouderwetsche petroleumlampen met mooie Chineesche kappen binnen cn trok de gordynen dicht. En toen. terwyi zyn meester nog bezig was met zOr. thee, kwam liy terug met eer. blaadje, waarop een Ialiaansche courant en verscheidene brieven lagen. Ricardo nam ze op en keek peinzend naar de enveloppes Hy scheen weer verstrooid te zyn. Plotse ling sprak hy. „Is er niet een winkel, waar avondbladen worden verkocht bin nen den afstand van een kwartier, Giuseppe?" vroeg by „Nu Miss Alton re kan doorzien, terwyi ik rook. en ,»itJ zoo moeite kan besparen, wil ik weer Londcnsche couranten hebber.". .(Wordt vervolgd!

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 15