HAARLEM'S DAGBLAD BEURSKRONIEK H. D. VERTELLINGEN ^AANQNZE^ WEEK-ABONNÉS BERLIJNSCHE BRIEVEN. ZATERDAG 21 APRIL 1928 ZESDE BLAD Europa herleeft. Opmerkelijke verbetering van den algemeenen economischen toestand. Nederland krügt zijn deel. Emissies. De Amsterdamsche beurs. Amsterdam, 19 April. De in doorsnee gunstige ontwikkeling, welke het koersverloop in de industrieele afdeeling ter beurze in de laatste maan den te zien heeft gegeven, kan beschouwd worden als een directe afspiegeling van den verbeterden economischen toestand in ons eigen land, zoowel als daarbui ten. Het in steeds krachtiger tempo voort schrijdend herstel in Europa, begun stigd door een bemoedigende internatio nale politieke ontwikkeling, vormt een krachtige stimulans voor de industrie, die langzamerhand haar afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland ziet toenemen, hetgeen de bedrijfsresultaten natuurlijk gunstig beïnvloedt. Zoo ook in Engeland waar tot voor kort de werkloosheid een eenigszins beangstigenden omvang had is sedert eenige maanden een verbetering ingetreden De uitvoer blijft een stijging vertoonen, terwijl de invoer van grond stoffen verbetert. Wat nog zorg baarde was de toestand van het voorgaande Jaar, toen men den achterstand tenge volge van de kclenstaking moest inhalen, Maar ook hier is verbetering merkbaar, welke binnenkort nog veel sterker ge accentueerd zal werden, door de vor ming (juist dezer dagen) van een nieuwe finaccierir.gs-maatschappy voor Groot Brittannië en Amerika, die over een be drag van 500 mill: oen heet te beschik ken, doch die met haar credietgeving nog aanmerkelijk boven dit bijna fantas tische cijfer moet kunnen uitgaan. Te- reoht beschouwt men de oprichting dezer maatschappij dan ook als een ontwikke ling in het zakenleven, die slechts ver geleken kan worden met de industrieele revolutie der vorige eeuw. De eerste daad van deze onderneming zou nu zijn, alle l6iaende Britsche ijzer- en staal industrieën in '"n combinatie te ver eenigen, waardde zware industrieën weer tot. blcei zouden worden gebracht. Verschillende andere takken van in dustrie zullen bovendien tot ontwikkeling gebracht worden o.a, de winning van olie uit steenkool. Dit is slechts een van vele zij het minder treffende voorbeelden van her leving in den Europeeschen handel en nij verheid. In ons eigen land is in vele takken van industrie de verbetering nog sterker geprononceerd. De toeneming van het handelsverkeer brengt vanzelfsore- kend een intenser scheepvaartverkeer mede en tn dit opzicht is wel teekenend voor den nieuwen, veel hoopvoller toe stand, dat B. en W. van Amsterdam in een voordracht aan den Raad inzake uitbreiding van do ligplaatsen in de Amsterdamsche haven, konden verklaren dat door de toeneming van de zeescheep vaart, zoowel wat betreft aantal als in houd der schepen, gebrek aan kade lengte is ontstaan. Deze toeneming is oooral de laatste maanden bijzonder Iterk geweest. En, merkten E. en W. op. Jü is niet als een voorbijgaand verschijn sel te beschouwen, maar als een gevolg van een duidelijk merkbare verbetering in het zakenleven, derhalve van een ge zonden economischen vooruitgang, zco- dat aangenomen mag worden, dat zij zich in de naaste toekomst zal voortzetten". En wanneer men de jaarverslagen van diverse nationale ondernemingen over het afeeloopen jaar bestudeert, dan con stateert men niet alleen veel verbeterde resultaten voor 1927, doch tevens een toon van optimisme en vertrouwen in de toe komst. Ten slotte kan nog als een typisch bewijs voor de verbetering in den alge meenen toestand van Europa worden aangemerkt, het feit, dat de diamant industrie begint op te leven. Duitschland en andere Europeesche landen treden weer als kooper op. En de aanvoer van diamant uit particulier bezit gevolg van inflatie en economische ontwrichting hebben op de diamantmarkt een einde genomen. De grooie toevloed van uitgiften op de Amsterdamsche kapitaalmarkt schijnt voor het oogenblik een beetje geluwd te zijn. Het minder goede resultaat van eenige uitgiften symptoom van een zekere verzadigdheid zal hier niet vreemd aan zijn. Voor de introductie van gew. aandeelen „De Linoleum" (koers 273281), bestond goede belangstelling. Er is verder binnenkort de uitgifte te verwachten van een tranche van de nieuwe Roemeensche siaatsleening van S 80 millioen. $30 millioen zal name lijk in 3 tranches tegelijk in .New York Amsterdam en Zürich worden uitgege ven. De Amsterdamsche beurs vertoonde in de achter ons liggende overzichts- pericde een weinig geanimeerd voorko men. De gedrukte stemming voor rub bers deelde zich aan de overige afdeelingen mede, zoodat meestal een flauwe tendenz de overhand had en in vele afdeelingen het koersniveau zich be neden dat van een week geleden stelde Banken golden slechts fractionee! lager, behalve dan Koloniale Bank die mede op de flauwe suikermarkt meer dan 10 punten inboette. Handels bank eveneens eenige punten lager. On der de binnenlandsche banken kwam weinig verschil voor. De jaarverslagen van Twentsche zoowel als Incasso-Bank ademden een toon van tevredenheid en optimisme. De industieele afdeeling onderscheidde zich gunstig van andere afdeelingen, door levendigen handel en vaste stemming voor verschillende waarden, vooral kunst zijde. Andere papieren, dïe den laatstee tijd wel wat sterk opgedreven zijn. reagee- den eenigszins, o.a. Philips, d:e ca. 15 punten lager, op ca. 640 belandde, niet tegenstaande het jaarverslag, dat uiting gaf aan de groote activiteit en de voort durende uitbreiding, welke het bedrijf ondergaat. Enka kwam niet minder dan 20 punten per saldo hooger af, op c.a. 500. Andere kunstzijdewaarden eveneens hooger. Jurgens, v. d. Bergh, Centrale Suiker monteerden ten slotte nog eenige punten. Draka's wat lager op 152. De Ned. Gist- en Spiritusfabriek keert 23% (v.J. 24%) div. uit. In de olieafdeeling kon deze week, voor het eerst sedert geruime n tijd, op som mige dagen weer een beslist vaste stem ming de overhand krijgen, in navolging van New York, waar men zeer vast voor oliewaarden is. Dit was oorzaak dat Ko ninklijke per saldo ca. 7 punten ver beterde tot op c.a. 345 Roemeensche waarden ook vaster op de a.s. stabili- statie van de lei. Rubbers waren bijna voortdurend flauw. Het aanbod, ook in de incourante soor ten, blijft voortduren en soms nam het vrij aanzienlijke afmetingen aan. dalende rubberprijs doet langzamerhand meer houders van aandeelen den moed in de schoenen zinken. Daarbij komt dan nog, dat het overlag van de Engelsche en Nederlandsehe rubberpro ducenten tot zekere hoogte een teleur stelling heeft opgeleverd, en is er voor- loopig althans geen kans op samenwer king. Van een definitieve mislukking der besprekingen moet evenwel geen sprake zijn. Men zal nog wel eens gaan praten Maar ondertusschen brokkelden rubbers deze week per saldo weer 20 tot 30. soms nog meer punten af. Scheepvaarten met weinig belangstel ling en weinig fluctuaties. Ho!!. Stoom boot eenige puntjes lager, anderen eer der een fractie hooger. De Hollandsche Stoomboot Mij. keert weer geen vidend uit. Nievelt Goudriaan stelt 7% (onv.) Suikerwaarden aanvankelijk nog wel prijshoudend, hoewel met weinig handel kwamen later onder der. indruk van de rubberafdeeling en brokkelden af, de hocggenoteerden het meest. Zoo verloor Vorstenlanden slechts enkele punten H. V. A. echter ca. 25, tot c.a. 747. Lagere suikerprijzen droegen het hunne tot de gedrukte stemming bij. Overigens wis ten vele londsen hun koers peil aardig te handhaven. Tabakken, in sympathie met rubbers, vrij gevoelig lager, vooral eert. Oostkust, die ten slotte 35 punten inboetten tot c.a. 1921/2. De andere verloren dikwijls 10 tot 20 punten. De Serdang Cult. Mij. verkocht bij vervroegde inschrijving 393 pakken zandblad tegen 515 cent per 1 2 pond. Voor beleggingswaarden bestond voor bijgaand vrij goede belangstelling. BEURSMAN. nen! Gestalten, die eens menschen ge- weest waren, kwamen u:t do hutten ge waggeld of uit het struikgewas gekro pen. wanneer wij naderden. De meestcn zwierven half naakt rond en hun licha men cm ledematen waren vol wonden en kloven. De meesten waren zwarten of gelen, maar ook het blanke ras had zijn vertegenwoordigers. Jongen en ouden, mannen en vrouwen hier en daar een kind! Ik sloot de oogen om de ellende niet te zien, maai- ik was bijna gestruikeld over een lichaam dat mij traag een half gezicht toedraaide. Iets dat oorspron kelijk eer. Chinees scheen te zijn ge- weeri, hief eer. hand zonder vingers cp om de vleeschvlicgen weg te jagen. Een jonge vrouw, het lichaam met builen er. wonden bedekt, liep weg om zich uit schaamte te verbergen. Wij werden naar een andere afdee ling geleid, waai- anderen, die minder zwaai- getroffen waren, verblijf Welden. Een paar hunner bleven op eenigen af stand staan en vroegen tabak, die wU hun toewierpen. Anderen spuwden naar ons eQ overstelpten ons met scheld woorden. Vol afschuw wenödefl wij or.s af en i keken r.aar een paar kleine kinderen die bij onze aankomst met elkaar had den gespeeld. Het eene was een klein, blar.k rnaisje. en Jack Muldron. de bok ser. ging naar het kind toe. om het aan te spreken. Dr. Salter riep hem heftVj toruj. maar het was al te laat. .-Mijn hemel, is het mogelijk?" En Jack hief de kSeine met rijn sterke armen omhoog. „Little Nell! Little Nell!" riep by en trachtte voor het 6-Jarig kind. dat zijn baardige, grove gezicht streelde, zijn tranen te verbergen. Wij allen kenden deze kleine Nell. ZU was d? lieveling van allen geweest. Tientallen keeren had !k haar op mijn knieën geschommeld ruzie cn vloeken verstomden wanneer haar"kleine blonde kopje zich in de bardeu r vertoonde en nu vonden wij haar hier terug! Zcodra Jack gedesinfecteerd was. zeil den wij weer wog. Op één en denzelfdcn dag hadden wij een hemel en een liel op Aarde gezien. ERIC HULTMAN EEN BEZOEK AAN EEN HEL. HET LEPRASTATION OP FRIDAY ISLAND. (Dienst van de United Telegraph) (Bijzondere correspondentie). Er zijn vele hellen. Een er van ligt op 10 graden 32 Zuiderbreedte en 142 graden 20 Oosterlengte en heet Fri day Island en is een van de deporta tiekolonies van Queensland voor onge- wenschte elementen. Wij bevonden ons op weg naar Thursday Island r.aöat wij he: pas ontdek» goudveld op Hem Island hadden bezichtigd, tusschen de Noordpun: van Australië, kaap York en Nieuw-Guinea. Het gezelschap be stond uit den regeerlngspresident John Douglas, den quarantaine-arts Dr. Sal ter, den landmeter Ross en eenige pio niers van het nieuwe goudveld, waar onder de schrijver van dezen brief. De bries was frisch. zoodat de hitte ons niet hinderde, ofschoon de zon aan een onbewolkten hemel straalde Af en toe dook de boegspriet in de golven en het schuim spatte om ons heen. maar recht uit gelijk een pijl schcot de kleine schoe ner, door de blauwe golven zijn doel te gemoet. Op het dek zaten of lagen wij bijeen en rookten en praatten en put ten ons uit in veronderstellingen, of de nieuwe ontdekking een nieuwe phase in de ontwikkelingsgeschiedenis van den Ton es-archipel zou inluiden. Voor ons vertoonde zich de witte vuurtoren van Grade Island en het Dia manteneiland werd slechts tien Meter voor het koraalrif gepasseerd. Een scherpe windstoot legde de railing aan lijzijde onder water. Dr. Salter en de president debatteerden over een of an der punt van een of andere religieuze leer, toen mijn vriend Billy Cole, de dichter, gelijk wij hem noemden, uit riep: „Kan het hemelrijk wel heerlijker zijn dan al deze eilanden en deze zee?! Als smaragdgroene paradijzen liggen de eilanden in een turkooiskleurlge zee. che de zon met een waas van goud en dia manten heeft bezaaid. Hier in de tro pen alleen klopt het leven schoon en heerlijk! Leve de zon! De oorsprong van het heelal! Prosit!" Bill haxj gelijk. Wie een nog schoo- nere verblijfplaats na den dood begeer de dan deze parelen in den oceaan, zjou een ontevreden gast zijn. waar hij ook kwam. ..Je spi^ekt de waarheid, dich ter", zeide de dokter. „Wij brengen on ze dagen door in een natuur, die te recht hemeisch ken worden genoemd en toch kan ik u allen binnen een half uur een kijkje geven in een ware hei. Bakboord over. naar het lepraslation!" riep de dokter den man aar. het stuur rad toe en de koers werd gericht op een klein eiland, om de wazig blauwe heuvels waarvan kleine witte schapen wolkjes dartelden. Voor dit eiland ankerden wij Daar wij allen belangstellend waren, de hel van den dokter te bezichtigen, klom geheel het gezelschap in de groote boot en roeide aan land. De matrozen bleven in de boot en wij anderen naderden het witgeschilderde kleine l\uisje. dat uit de verte gezien zoo schilderachtig deed tusschen de wuivende pandamusboo- men. De wacht kwam, om ons den weg te versperren, maar met vergunning van den arts mochten wil passeeren. Weldra merkten wij, dat hier levert was. Maar iedereen mag God bidden, hem van zulk een aanblik te verschoo- (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Schoonmaak fantasie (Vrij naar het Duitsch van H. H. SCHMITZ door F. A. DE G Als de lente was gekomen, dan brak geregeld ieder jaar by mevrouw Bender, zooals bij elke huisvrouw, die zich res pecteert. de sclioonmaakwaanz.n ui:. Dat was een hoogst bedenkelijke tijd voor bet huis en da geliefden van Me: a Ber.der. Want dan was de anders vrij goedmoedige vrouw niet te herkennen m de razende furie, die het huis onveilig maakte. Vader Ricinus Bender had thuis al heel weinig te vertellen. Hoogstens sloeg hij wel eens, als het hein al te bar werd en zijn vrouw niet in de kamer was, voor zichtig met de gebalde vuist op tafel en tluisterde vastberaden, dat hij er generg van had en baas in zijn eigen huis was. Waarop de oude tan» Hul- senkoef met het houten been en het groote kropgezwel, die bij hen inwoonde, hem bezwoer niet te ver te gaan... „en ze hoorde zijn lieve vrouw ook aankomen". Dan verdween de toorn van Ricinus als sneeuw voor de zon en ontspande de gebalde vuist zich. In bange verwachting zag hij ieder jaar de nadering der lente tegemoet. En toen mevrouw Bender dit keer had laten verluiden, dat er dit jaar eens grondig schoongemaakt zou worden, wat zoo om de twee of drie jaar wel noodig was toen dwaalde de arme man onrustig door het huis. En met dit zwaard 'van Damoclus boven zijn hoofd, smaakte hem geen plipje of sigaar meer.. En eens op een dag... daar barstte de bom. Meneer Bender had doodonschuldig in zijn eetkamer ontbeten en het ochtend blad gelezen, toen zijn vrouw gevolgd door drie ;ot de tanden met emmers bezems, poetslappen en stofdoeken ge wapende \Touwmenschen binnenstapte. De geestdrift van soldaten, die onder' den invloed van een groote goddelijke idee zich in den slag werpen, lag haar op het voorhoofd. Deuren en ramen worden tegen elkaar opengezet en als een veldheer stelde moeder Eender zich midden in de kamer op en riep met stentorstem: „Frans"! Nu trad een man in blauwe kiel in de kamer binnen, zette een ladder tegen den muur en begon met handen als biefstukken, al wat cr hlr.g, af :e nemen. Als betooverd zag Ricinus dit alles aan. Niemand r.am eenige notitie van hem. De man. die Frans genoemd werd. zette de ladder schuin over hem heen. Ricinus dook schichtig in elkaar, een oogenblik later: „ping kletter-de-klet- ter" ontgleed de fraaie kleurendruk „Genezing" aan de handen van Frans en viel den armen Ricinus als een boord om den hals. Niemand schonk er eeni gen aandacht aan. Midden in de ka mer stond mama Bender en deed den ken aan Napoleon. Alsof een demon hem aan zijn stoel vastnagelde, zoo onbeweeglijk bleef va der Bender ait tooneel aanstaren. Eens klaps stormden allen tegelijk op de mocie dressoir aan en sleepten d:e on der luid gejuich don gang op. tot soha- de van menig antiek kopje en schoteltje, dat kletterend op den grond viel. Moeder Bender verleer alle zehbehcer- scblng. Meubel na meubel werd in bar rier. devorm opgestapeld. Ricinus lag als veretyfti achterover ln zijn stoel, met ..Genezing' om zün hals Toen werd zijn zetel plotseling op genomen. zonaar op hem te letten de kamer uitgedragen en boven op een gewreven tafel gezet. Echter een beetje te veel aan den kant, zocdat hy er af roetschte en een poot brak. Dc stoel, wel te verstaan. Ricinus stiet alleen op een vreeselijke manier zijn heup, wat een zekere reactie teweeg bracht en hem in zooverre uit zijn lethargie op- wrktc dat hü in een andere kanvr vluchtte, waar hü zich den verdei er. dag schuil hield. Af en toe hoorde hü eer. bons of gekletter, wat bewees, da*, een veldtocht offers vraagt. Daar hü bij ervaring wist. dat in de schoonmaak niet werd gekookt, sloop hij in de schemering naar buiten, niet dan nadat hij eenige malen over allerlei voorwerpen gestruikeld was. haalde een blik comed-beef en nuttigde dit op zijn slaapkamer. Bij het aanbreken van den morgen zag hij vol schrik dezelfde optocht al-' dcnl vorigen dag de kamer binnentre den. Schamel gekleed redde Ricinus het veege HJf in den salon. En zoo groeide met eiken dag het schoonmaakfanatlsme aan. Eer. gewel dige stufzulger, door een man bediend, werd ontboden. ..Schoonmaken, schoon maken" luidde het devies. De negen kinderen waren de een na den* 3nder door de schoonmaak woede t«e gronde gegaan. Een k'. -eren- kast was boron op Anton gevallen, zoo dat hü nog slechts als boekenleggc: w as te gebruiken. Erik was, tusschen een bed en een kachel geklemd, verhongerd. De kleinen waren spoorloos verdwenen, De jongste. Pepi, was daar den stofzui ger opgezogen. De piano stond op de bleek met knar sende toetsen. De zijkanten had men met knal bommen cr uit laten sprln gen om de snaren met amaril te kun nen schuren. Ontzetting groep vader Bender aan. die, in zijn wanhoop op het dak geklom men. de ongelukkige tante Hulsenkoef vond. die de wilde bende ontvlucht was. Men had het voorzien op haar houten been. dat men wilde afschrobben en dan opnieuw lakken en op haar kropge- gezwel dat men wilde bronzen. Liever dood dan dat, had tante gedacht en zij was op het dak geklommen. Toen geschiedde het vreeselijke. da! de schoonmaak tot een ontijdig einde bracht. De machinist die den stofzuiger be diende ging aan den overkant een bor rel drinken. Moeder Bender stortte zie!. op de onbeheerde machine dn draaSS# r e kracr.ï op volle kracht. Een geweldig gebrul en gesuis verhief zich., dat van minuut tot minuut aan zwol. Een stormwind wervelde door het huis. SohUdorUen en spiegels wer den van den muur getrokken. Gordij nen vlogen door de kamers en verdwe nen in den afgrond van de vreeselijke machine. Toen werd eensklaps moeder Bender door een onzichtbare hand ge pakt. Ze mocht zich verweren zooveel ze kon niets hielp. Nog Juist pakte Frans haar linkerbeen, de werkvrouwen klemden zich aan hem vast ver- geefschalles werd opgeslokt. Tante Hulsenkoef stierf op het dek aar. influenza. En vader Bender was niet te bewegen van het dak af te komen, maar sleet daar de rest zijner levensjaren. DUIVENSCHIETEN AAN DE RIVIERA. ..Neen. ik wil niet meer op de terrss- stn van Monte Carlo zitten", zoo schrijft Dr. F. B. Herschel in een Duitsch blad. „al is hun ligging nog zoo or.v-rgcle'.Ulc schoon." De dekt ar heeft hierbij het oog op de zoogenaamde ..sport" van het duiven- schieten. die tn de buurt van die schoo- ne terrassen wordt beoefend en waar van hl) dc volgende beschrijving gwf- Op eer. grorr.- velde staan acht kleino kooien. In elke kool is een duif. Do .sportbeoefenaars" mogen op deze kcoien van tien meter afstand schieter., na eerst 20 francs voor dit genoegen te hebben betaald. ZU raken natuurlü* altijd, deze Nimrods: oen kool te treffen cp 10 meter afstand is niet zoo moeilijk! Do kooien zün zóó gecontrv.cerd d?.t z;l. als zij geraakt worden, omvallen en de duif ci% er in zit, vrij laten. Vrij laten? Ja. de duif is onderdaad ..vrij", maa- het doodeude lood. dat hem de vrijheid gaf. heeft ook zijn hart doorboord. Bijna rtjclma'.'.g Frddcrt de duif even op: een paar - vliegen in liet rond. Twee of vleugelslagen doet he: diertje nc:,; dan valt hot r.ter in de wei de cn sterft. Neen. neen: het sterft r.e? niet. Het drama is nog niet geëindigd. Dc duif lig: op den grond en stuip- trok: neg even. Daar komt een speciaal hiervoor ge dresseerde hond aanrennen en ver scheur: den nog ieror.dzn vogel dio met zijn laatste krachten natuurlijk ver geefs u-acht aan zijn tweeden beul te ontsnappen en weg te fladderen. Ir.tusschen is de kooi weer neergece:; een nieuwe duif wacht, niets vermoe dend. zijn lot af cn....: daar klinken de schoten alweer! De waarki'.d oisoht te constateeren dat niet Ml" duiven sterven. Per uur vallen ongeveer 50 kooien om er wor den echter per uur slechts ongeveer vï duiven gedood. Het komt n!„ wanneer de schutter bijzonder onbekwaam is. wel voor. dat wel de kooi maar niet de duif getroffen wordt. Dan is de duif wérk - l(Jk vrij. Op den duur zal hü dit evciw toch niet zün: helft van dc du ven. dt- voorloopig aan den dood ontsnapt zün. vliegen dadelijk weer naar de groote stampvolle kooien terug, waar de dieren verblijven vóórdat zü aan dc sportievo" schutters worden geofferd- ...Vaar drie uu.vcn". zoo vertelt Dr. Herschel, heb i': naar de bergen zien vliegen" Neg cm vleide deed dit. Maar hij was getroffen en viel dood op bet terras r.ccr juist aan de voeten van een Hor., aatsch sprekend paartje, dat zich kostelijk amus. orde met het .Aardig'-'" dulve nschieten Wij vestigen er de aandacht op dat de courantenbezorgers ver plicht zijnopWoensaag de abon nementsgelden af te redenen, ook van aie abonnementen waarvoor zij het abonnements geld nogniethobbenontvangen. De bezorgers zijn niet verplicht abonnementsgeldtegoedte hou den. Wij roepen daarom gaarne de welwillende medewerking in van hen die per week geabon neerd zijn. om door betaling op Maandag of Dinsdag vlotte af rekening mogolljk to maken. DE ADMINISTRATIE (Van onzen correspondent). Piscator bezig fiasco te lijden? HET COMMUNISTISCH TOONEEL IN BERLIJN. (Van onzen correspondent)*. Berlijn. April. Het is alweer vele maanden geleden, dat ik u over het communistisch tooneel in Berlyn geschreven heb. En wel naar aanleiding van zijn eerste pogingen om de revolutionnaire arbeiders tot opwin ding en de gehate bourgeoisie tot ont steltenis te brengen. We staan nu vrij wel aan het eind van het eerste speel seizoen van dit interessante gezelschap en hebben dus het noodige materiaal om te oordeelen. De ziel van dit gezelschap, dat buiten Rusland en Duitschland waarschünlük ondenkbaar ware, is een jong regisseur van opmerkelijk talent, de heer Erwin Piscator. Vanwaar de man dien vreem den naam heeft, dien ik voordien nog nergens ontdekt heb. mag de hemel we ten. En toch is het naar ik meen te weten zün heusche naam. Hoe oud Piscator is. weet ik niet precies. Ik hoor, dat hü zoo ongeveer 33 lente's telt. Maar in elk geval ziet hü er veel jonger uit. En volstrekt niet opvallend. Eerder bescheiden en stil. Toch is deze Piscator een revolution- nair, en men behoort in zün gezelschap eigenlijk te rillen en te beven. aWt tot nu toe alleen een aantal kleinere krach ten aan zijn gezelschap gedaan hebben, en wel omdat deze werkgever met de roode ballonmuts eenige weken tal van zün menschen zoomaar op straat gezet had nog wel zonder 't achetxstallige loon uit te betalen. Men ziet, van theorie naar practyk is nog „a long way". Maar ik wil het eerst over iets anders hebben. Hoe Is het mogelijk, zal men zich wel licht afvragen, dat in de hoofdstad van het Duitsche Ryk een tooneelgezelschap toegelaten wordt, dat er openlijk voor uitkemt. propaganda te voeren, die be doelt op een revolutie en op schrikbe wind van de arbeidersklasse aan te stu ren? Die vraag hebben tal van Duitsche kranten uit naam van hun lezers ge steld, zoodra bekend werd. dat Piscator van het socialistische tooneelverbond, waar hü een al te radicaal regisseur bleek, was weggeloopen om een eigen schouwburg te gaan oprichten. Men moge nu niet vergeten, dat Duitschland en Pruisen geen censuur meer kennen, en dat eerst sinds weini ge maanden een wet bestaat, die onzede- lyke werken verbieden kan, maar die zich met politieke niet bemoeien mag. Wettelijke bepalingen, die een zuiver communistisch theater verhinderen, be staan in deze republiek dus niet. Men kan hoogstens een stuk verbieden, dat de openbare veiligheid in gevaar brengt. Of Piscator dat zou doen, behoorde men dus e^rst af te wachten. Maar er kwam'nog iets by- De mi- nister-president in Pruisen is nog altüd een sociaal-democraat. En al zijn de com munisten ook de hevigste tegenstanders juist van hun roode broeders van de rechtsche afdeeling. toch bestaat er in het diepst van het hart altüd nog meer sympathie tusschen beide groepen dan tusschen een der groote arbeiderspar tijen en de bourgeoisie! Ook de sociaal democratie heeft een sterken radicalen vleugel, die maar weinig van het com munisme afwükt, en die een verbod van of hinder aan het communistisch tooneel telilg veroordeeld zou hebben Piscator kon dus zün zaak» zonder eenig verzet beginnen. Men wilde in den Pruisischen ministerraad en in het Hoofdcommissariaat van politie, waar ook al een socialist de lakens uitdeelt, van een verbod niets weten. Wellicht dacht men daar ook modern genoeg om te begrüpen. dat tolerantie hier slechts vcordeel kon beieekenen, omdat de communisten zelf waarschünlijk niets liever gezien zouden hebben dan offi- cieele tegenwerking, die zü niet alleen als reclame zouden opgevat hebben, maar bovendien tegen de burgerij zoowel als tegen de socialisten zouden hebben uitgespeeld. Dat voordeeltje wenschten de socialisten den communisten niet te verschaffen. De ondervinding heeft ge leerd. dat dit een zeer verstandige daad was. En een en ander is leerzaam voor andere volkeren, die al te krachtig tegen communistisch vertoon plegen op te treden. Ook communisten hebben voor het op richten van een eigen tooneel met een groot gezelschap en alles wat daar zoo bij hoort, geld en ze'.fs veel geld noodig. Men zoch' dus in de eerste plaats r.aar cprichtlr.gskapitaal. Ik weet niet, of ook hier de hooge regeering in Moskou, die eigenlijk ook de regeering der Duit sche communisten is. in dc bres is ge- sprongeu. Ik r.eem aan van wel. Men moest natuurlijk in het eersce commu nistische tooneelgezelschap buiten het gebied der Sovjet republieken een groot- sche propaganda zien. waar we! wat geld ln gestoken behoorde te worden. Maar stellig was deze hulp niet voldoende. En daarom zagen de heeren rondom Piscator uit naarkapitalisten. Men mompelt in Berlyn in alle kringen die het weten kunnen, dat de rijkaard Katzenellen- bogen (alweer een r.aam die den lezer zc-nderling zal voorkomen, maar die toch heusch juist gespeld is) er de noodige honderdduizenden voor over had. maar dan ook het recht had te verlangen, dat men trachten zou. een zoet winstje te maken; geheel volgens kapitalistisch recept. Dat beteekende dus. dat de prijzen voor de voorstel'.ir.gen zeker niet gerin ger mochten zün dan in andere Ber- Üjnsche schouwburgen, zoodat men nog heden voor óe beste plaatsen der Pls- cator-vcorstellingen zijn 15 tot 20 mark voor een plaats) - betalen moet Het ge volg was dan ook. dat niet de „prole tariër" de zalen vulde, maar een nieuws gierig uitgaand publiek, dat op sensatie belust was. en van al dat gewone ge doe in Berlijnsche theaters al meer dan genoeg had. Danseressen revue-spelen had men nu tot vervelens toe aange staard. Wedekind kon waarachtig niet meer prikkelen. Dergelijke problemen op de planken had men in alle variaiie's gestold gezienmaar echte com munisten als tooneelspelers, actueel en oproer achter het voetlicht, moord en doodslag, parodieën op alles wat mo narchie en leger betreft: dat was nog eens iets nieuws! Er waren schandalen te verwachten. De verschillende groepen or.der het publiek zouden stellig In de zaa'. slaags raken. Politie zou er aan te pas komen. En bovendien was het een dure aardigheid! Aan alle eischen die de verwende Bsrüjner stelt, scheen vol daan. M^n kan aannemen, dat de heer Kat- zenellenbcgen een en ander door hst verstandige hoofd had laten gaar. aleer hü zün honderd duizend je's gestabiliseer de marken ter beschikking stelde. Ja, en nu hebben we alweer een stuk of zes revolutionnaire voorstellingen achter ons. En wat hebben we gezien? Naar dc voorstellingen kwamen niet de communistische proletariërs, maar slechts een gering aantal mannen en vrouwen, voor wie dan toch ten slotte dit gezel schap opgericht was. De meesten hadden geen belangstelling of dachten er niet aan. voor zooiets veel geld uit te geven. Men kan voor enkele tientallen pennin gen in de bioscopen de heerlijkste din gen meemaken, echte romans, met span ning en (bekennen we het eerlijk) met ouderwetsche romantiek, keizers cn ko ningen, soldaten cn veldslagen, liefde en haat, en alles, wat den kleir.cn man zoo r.a aar. het hart Kg?, ook al vindt hü de radicale party wel nuttig. Maar het was var. den arbeider te veel ver langd. dat hij ook nog zün zuurverdien de geld zou uitgeven om „politiek theater" te gaan zien Dus bleef hü ln scharen weg. en Piscator moest de soed- koope rangen vullen met communistische Jongelingen, die voor een vrübiljefc cn nog wat geld toe gaarne bereid waren, ais claque op te treden. Het overige pu bliek kwam om de sensatie en dacht er niet aan. zich door schrüvers. regisseurs en tooneelspelers tot het communisme te ■aten overhalen. En evenmin, zich door deze slappe voorstellingen schrik te laten aanjagen. Want wat kreeg men nu te zien? Een eigen literatuur voor zulk een theater was er niet en is cr nog heden niet. Dus moest Piscator bestaande stuk ken of later werk. dat vcor hem pas klaar gemaakt werd. door regievondsten en eUen Invoegingen zoo verminken, dat er tcch nog de noodige partüpropagenda uit te voorschün kwam. Dat deed hü door net gebeuren op de planken met filmtoevoegingen te „verrijken". Hi) schoof midden onder het spel gazen voor de toor.celopening en projecteerde daarop diapositieven of filmbeelden, meestal oude films van het oorlogsterrein, die hi' dan van ophitsende onderschriften voor zag. Maar ook portretten van keizers en koningen, generaals en ministers, die dan uatuurlijk heftig geparkeerd werden, wat hem o.a. een proces met den vroc- geren Duitsclien keizer bezorgde. Ook de décors veranderde Piscator. Al les wat in Rusland cn elders de laats» Jaren aan „nieuwe zakelijkheid" (gelijk Je modeterm luidt) uitgevonden was, werd bij hem ln de noodige variatie weer eens toegepast. Dat was in d'r. beginne wel aardig. Men keek geamuseerd toe. Maar toen het zich altüd weer h-.;- haalde. geeuwde men. of verliet uit pro test de voorstelling. Nu zün we eindelijk zoover, dat zelfs de communistische pers van Piscator niet meer wil weten. Men heeft ook daar be grepen, dat deze Jonge man zün doel voorbü schiet, dat zijn voorstellingen allesbehalve opwindend en ophitsend werken, en dat zonder werkelijk artistieke •.ukken, dïe speciaal door echte dichters voor dit theater geschreven worden, een succes niet mogelijk Is. Men kamt Pisca tor af nadat men hem eerst in den achtsten hemel verheven ha<L De socialisten lachen. Hun doel Is be reikt Er. dat vlak voor de verkiezingen waarbü toch een eigen partytheater den communisten een geweldige steun had kunnen zijn. Nog één zoo'n voorstelling, en we zui len het faillissement var. het eerste vuurroode theater in Duitschland be leven. H. v. B.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 19