H, D. VERTELLINGEN I lei remiêeisd schuim UIT DE OMSTREKEN GEMEENTERAAD VROEDE VADEREN ALS DICHTERS. HAARI EM'S DAGBLAD VRI.'DAG 27 APRIL 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) De verloving van nummer 22. HASSE ZETTER8TRÖM. De firma Izaak Wit was de allergroot ste van de stad. Niemand wist, wan neer zij was opgericht, maar ten minste sedert honderd jaren was zij van va der op zoon overgegaan en de eerste van deze vele vaderen, de stamvader dus van de firma was. wanneer de over levering betrouwbaar is, zijn koopmans loopbaan begonnen met den verkoop van boord knoopjes in kleine cafés. De firma Izaak Wit had een jaar- lyksch winstcijfer van vier mUlioen en in haar dienst was ongeveer tweehon derd man personeel, voor het grootste deel dames, want de firma Izaak Wit was ln de eerste plaats een firma in mode-artikelen. Voor het overige ken men in de zaak ook alle andere dingen krijgen. De firma had vaste prijzen, maar wanneer op een kast de geheimzinnige letters I. V. stonden, wanneer een doos of een pak met deze initialen was ver sierd, dan wist de verkooper onmiddel lijk, dat dit „Iets Verlaagd" beteckende. en wanneer op de kast, de doos. het pak niets stond, dan werd de prijs, desnoods een beetje meer dan iets verminderd. Zoo was de zaak vele jaren gegaan en toen deze geschiedenis gebeurde, was de eigenaar een achter-achter-kleinkind van den ouden Izaak Wit. Hij was eer, betrekkelijk jonge man met het uiterlijk van een Perzlscnen prins, hetwelk dus elke beschrijving trotseert IIy kleedde zich uiterst elegant de firms» deed ook ln heerenmode-artike- len en overal waar hy langs kwam viel een gebroken vrouwenhart in kleine scherven voor zijn voeten. Zijn personeel hield van hem meer dan van een jon gen god en wanneer hij de dames met zijn zwarte oog en aanzag, zonk haar het bloed onmiddellijk m de züden kou sen, die eveneens met rabat in de da- mcsafdseling van de firma waren ge kocht. Wanneer hij ze daarentegen niet aankeek, was haar dag bedorven en dan deden zij niet anders dan schoenen kour.on en handschoenen tellen, terwijl zij fluisterden: „Hij houdt van mij hij houdt niet van mi) hij houdtach!" en dan stroomde het bloed weer naar zijn goe de plaats terug en de meisjes, die tot zestig gulden in cle maand hadden, sprongen gelijk blijde sijsjes rond, schertsten onderling en met de klanten en vertelden buitengewoon interessan te dingen over twee-en-twin tig. Twee cn-twlntig was namelijk de chef, nie mand zclde meneer Wit. do gehee'.e zaak zclde twee-en-twint.ig, „Pas op, twee-en-twintig komt er aan!" „Gisteren hob ik twee-en-twlntig ge zien 1" „Heb Je hem gezien? Waar dan?" „Kinderen, vandaag is twee-en-twin tig weer zoo lief!" „Twee-en-twlntLg ziet er betrokken uit. twee-en-twintig moest eens een poosje op reis gaan" enz. Twee-en-twintig had ztin privé-kan- toor met fraaie tapijten laten behan gen, de firma verkoopt ook tapij ten en ieder meisje dat in deze Ka mer was geweest, werd levenslang als een wonderkind aangezien. Maandenlang moest zij hooren: „Wat heeft twee-en-twintig gezegd? Heeft hij iets van ons gezegd?" Och wie bij twee-en-twintig binnen mocht! Nu en dan liet twee-en-twlntig een van de dames roepen en dan gebeurde dat gewoonlijk om haar voor dezen of genen Jongeman te waarschuwen, met. wlen hll haar ergens had ontmoet Nummer 22 wilde nummer 1 zijn. Natuurlijk liep de stad over van ver halen over nummer twee-en-twlntig maar zoo gaat het immers met lederen jongeman, die er maar eenigszihs naar iets uitziet ja, ik ken zelfs een massa eerste families, die op het oogen- blik niets anders te doen hebben, dan schandaalgeschiedentssen over de jeu- nesse dorée uit te visschen. Nummer twcc-en-twlntlg echter leef de veilig in den kring van zUn bewon deraarsters, tot er plotseling op een dag iets gebeurde: twee-en-twlntig werd verliefd op een rijk meisje en besloot, zich met haar tc verloven. Maar wat zullen alle meisjes zeggen. Mtesjo, Lena, Lina, Elly, Nelly en Ma rie? Nummer twee-en-twintig schrik te bij deze gedachte. Hoe meer de dag van de verloving naderde, des te on rustiger werd liy. Hij sloop langs ach terdeuren naar zijn privékantoor en zijn oogen waven oo den muur gericht, zelfs wanneer een van haar heur aller- niewste jurk aan had - nummer twee-en-twintig was angstig. De meisjes merkten zijn onrust, dach- ingezondvn mededeflingen k 60 Cent» per regel. Indien men wil overgaan tot eenc algc- hoelo reiniging van het lichaam, en n et tot eene eenvoudige verfrissching, is liet noodlg eene zeep te gebruiken die een overvloedig schuim geeft, zooals de be roemde Fransclic Cadumzeep. Dit schuim dringt tot in 't dienst der poriën door en noemt volkomen allo stoffen weg, die er. zich dagelijks in verzamelen. Zij ver schaft dé huid een nieuw leven en geeft de gelaatskleur opnieuw een fraaien glans. ten. dat hy ziek was en stuurden den boekhouder naar hem toe. die moest vragen, hoe het met hem was De boek houder kwam terug met het antwoord: „alles is in orde", en de meisjes werden nog nieuwsgieriger. V/at kon er met hem aan de hand zyn? Ging de zaak niet meer zoo goed als vroeger toch wel de boeken toonden een voorfcreffeiyk resultaat. Maar wat was er met twee-en-twintig gebeurd? zyn uiterlijk werd voortdu rend somberder, zyn kneveltje had niet meer den eleganten vorm van vroeger en een paar keer was hü met niet ge heel v-arsch gestreken slobkousen in 6; zaak gekomen. Daar stak iets achter. De meisjes hielden een byeenkomst ln de afdceling voor eksteroogemnidde- ien. waar geen mensch ooit kwam. Lina werd tot presidente gekozen. (Zij be diende anders de telefoon). Miesje vroeg het woord. „Ik geloof, dat hy ziek is, zoo kan eer, gezond mensch er niet uitzien'. Deze meaning werd door drie-en-der- tig meisjes gedeeld en nadat het weer rustig was geworden, lrleld de presiden te de volgende rede: „Iets is er met onzen twee-en-twintig gebeurd. Wat er gebeurd is weet nie mand. maar ik geef mijzelf opdracht de zaak tot klaarheid tc brongen ik za! hem op de hielen volgen morgen, da mes, zullen wij klaarheid hebban". Daarop keerden allen naar haar af- deelingen terug en over de firma WK daalde de kalmte, die steeds aan een onweer voorafgaat De volgende dag was een gedenkwaar dige dag. Reeds vroeg in den morgen was er een zekere beweging merkbaar. komt Lina misschien niet? zy kwam met een donderwolk op het voorhoofd. De meisjes verdrongen zich om haar heen en riepen: ..Nu, vooruit er mee, praat op, men- schenkind, wat is er aan de hand? Spreek dan! Zeg toch iets!" Lina deed langzaam hoed en mantel ai zy was geheel in het zwart zeide met ernstige stem: „Nummer twee-en-twintig wil zich verloven!" Doodsche stilte viyde zich over ge heel het' groote gebouw van de firma Izaak Wit, alleen in de parterre hoor de men een eentonige vrouwenstem, die kyfde: „Wanneer ik de handschoenen niet voor 1-2.5 kan krygen. neem ik ze in iet geheel niet". Het was muisstil, niemand kon iet zeg g M-v.;' lang duurde die stilte niet ,,Zoo'n bedrieger!" „Zco'n schurk! Wat zullen mijn ouders wel zeggen!" „En ik, die hem op zyn verjaardag bloemen hob gebracht, nu ben je even veel waard als een oude schoen, maar wacht maart" Toen verschenen de tranen Zij vloei den in alle afdeeltngen. Zij begonner in dA boorden?ifdeeliug zetten zich voor in den sokophoudershoek, baanden zich een weg langs dameshandschoenen, heerenhoeden en rijzweepen en eindig den in de speelgoedafdeel Lng. Tegen den middag waren alle oogen rood en de meisjes allemaal in zwarte blouses er waren er voldoende in de zaak en men was gereed den trou- welooze te ontvangen. De tAjd verliep, maar geen twee-ep- twintig verscheen. De spanning werd voortdurend grooter. Zou hy bang zyn? Het werd vyf uur nog was hy er niet! Het werd zes uur en de verwarring nam toe. Meisjes verkochten vier paar handschoenen, allo voor de linkerhand Lina gaf een onbekenden kunstenaar credlet op een winterjas en Marie ver kocht een lamp van twaalf gulden voor 2-25. Het werd zeven uur en men kon zich niet langer inhouden. „Wy moeten weten, waar hij is! wy zullen zijn woonhuis opbellen!" Er werd geloot, wie het zofi doen. Hei lot viel op Jenny, die met een kwartje een loopjongen omkocht om het te doen. Hij belde op. „Hallo, is meneer Wit thuis?" „Nee, meneer Wit is vanochtend vroeg naar Parys vertrokken" „HU ia vertrokken! Hij heeft niel durven blijven! Hoe zullen wy wraak nemen? Zullen wy naar huls gaan? Zul len wij de zaak sluiten?" „Nee", riep Julie, „eerst zullen wij den voorraad uitverkoopen!" „Bravo! Een schitterend idee!" Den volgenden dag begon de razer- ny. In geheel de stad liep het gerucht, dat Izaak Wit uitverkoop hield. Ieder een ging er heen en aan een speciaal detachement politie werd opgedragen, de files ln bedwang te houden. De te- lelefonen stonden niet stil. de kaston en vitrines werden in stormaanval geno men en de toonbanken waren in een oogwenk leeg geveegd. Vierduizend dameshoeden werden binnen een uur verkocht elf fietser verdwenen in een kwartier en zeven-en- vyrtlgd lampen werden tegen twee gul den per stuk van do hand gedaan. Er werd gewerkt, dat de muren transpireerden bloedige wraak werd genomen. Toen de boekhouder, die ziek was ge weest in de zaak kwam. moesten vlei politic-agenten den weg voor hem vrij maken en het eerste, dat liU deed was een telegram zenden naar nummer twee-en-twlntig: „thuiskomen magazUn uitverkocht faillissement". Den volgenden dag kwam twee-en twintig, hy was niet ver weg geweest. De razernU duurde voort. Ieder, die con regenjas kocht, kreeg een zomer- oostuum cadeau cn wie niets wilde koo- pen kreeg een stuk scheerzeep ten ge schenke. Nummer twee-en-twlntig bleef in de deuropening staan. Zijn gezicht werd vaal als asch en zijn lippen stamelden. „Drommels, wat is dat? Zijn jelui nu totaal krankzinnig geworden of ben ik het zelf?" De- meisjes kregen hem in het vizier, haaa- oogen fonkelden en op een bepaald sein schreeuwden alien: „Koopt, koopt, mijne heeren! Lage pryzen, goede bediening. Groote uitver koop! De heer Wit trouwt morgen hy heeft de zaak niet meer noodig Wie wil een dozyn fietsen voor vyf-en-twlntig gulden of een zomermantel voor 1.50?" Nummer twee-en-twintig kon niet spreken, hij waggelde zijn kantoor bin nen en daar zakte hy neer in een club fauteuil, vouwde de handen en bad: ,Hclp my, voorzienigheid! Een zomer mantel voor I -501 Ze ver- koopen mijn goed Dijna tegen inkoops prijs! Hoe moet dat afloopen?" Dit is een ware geschiedenis, en de firma Izaak Wit is drie weken geleden failliet gegaan. Het is ee-1 waarschuw! nsr voor jong' winkeliers. Verloof je nooit! Maar wan neer je toch wdt trouwen, dan alleen met een lid van het personeel. ingezonden mededeelingen a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORISSTRAAT 16 TELEFOON NO. 10756 5 Verkoop, verhuur, inruilen, reparaties HEEMSTEDE. Verkoop van grond op Val kenburg. Vermenigvuldi- gingscyfer 1. Het gebrui ken van openbare gemeente grond of -water. Vergadering van d-en gemeenteraad op Donderdagavond, onder leiding van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Aanwezig alle leden. Verkoop 35000 M2. op Val kenburg. Bij punt 3a (verkoop van 35000 M2. grond op „Valkenburg" aan den heer H. Brouwer voor 280.000) zegt de heer Vring het béter te vinden dat het grondbedrijf deze gronden aan zich houdt. Spr. vreest speculatie. De heer Van Unen heeft soortge- ïyke bezwaren. Spr. gelooft niet dat het goed is aan den aanstaanden kooper. die niet heeft bewezen een mooi stuk dorpsbouw te kunnen verryzan, zooveel grond te verkoopen. Als B. en W. de zaak niet goed in de hand houden, zal daar zoo iets leeiyks ontstaan als aan de Camhuyzerlaan. Kunnen B. en W. daar iets aan doen? Hebben zy de macht om leeiyken bouw tegen te gaan? De heer Kwak vraagt of het juist is dat de bouw tien jaar den tyd heeft en ziet ook de mogelijkheid dat de terrei nen zullen komen in handen van 3, 4 personen. En dat zal niet ten goede ko men aan de ontwikkeling van Heem stede. Spr. vreest ook onschoonen bouw. Het vertrouwen in de schoonheidsadvi seurs, van de gemeente heeft spr. ver loren. Valkenburg is overigens al bedor ven; er valt niet zooveel meer aan te bederven. De heer R y k e s kan het met den heer van U-non eens zijn, Spr. vindt eenige termen in het contract vaag. Mevr. Bigot is bang voor speculatie als het voorstel wordt aangenomen. De heer Van der Erf wil vaststel len dat de %ronden over vyf jaar moe ten bebouwd zyn. De Voorzitter zegt dat het niet de bedoeling is geweest met den aan koop van de gronden op Valkenburg speculatie tegen te gaan. Dr. Droog zegt dat de gemeente de grónden op Valkenburg heeft gekocht, opdat er een tram doorheen kon ge legd worden. De Voorzitter zegt dat er geen transport van grond zal kunnen plaats hebben, vóórdat de er op te bouwen hui zen geheel zullen zijn goedgekeurd. De leden van den Raad moeten niet den ken dat nu dadelijk alle grond verkocht wordt. De termijn van 10 jaar kan een prikkel zyn voor den kooper om spoed te maken met bouwen. De heer Kwak wil een termyn van 5 jaar in plaats van 10 jaar. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Mevr. Bigot vraagt aanteekening dat zij tegen is. Aanleg deel Heemsteedsche Dreef. De heer Kwak brengt hulde aan b. en W. voor den spoed, waarmede zy deze zaak behandeld hebben. De Voorzitter dankt voor deze huldé die hy hoofdzakeiyk overdraagt aan den wethouder Dr. Droog. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Gebruik van gemeente grond en -water. De heer Audrotsch stelt by de be spreking der verordening op de heffing en invordering van rechts voor het ge bruiken van openbaren gemeentegrond of -water. voor. de heffing voor plezier vaartuigen te stellen op 30 cent tot 10 M. en daarboven 50 cent. De heer Van Unen (namens fin an cle ele commissie) wil 25 oent voor vaar tuigen beneden 5 M. en verder 50 cent. De heer R y k e s steunt het voorstel van den heer Audrctscb. Spr. berekent dat er ongeveer 15 bootjes per dag zul len komen. De heer Van der Erf is het eens met de flnancieele commissie. Weill, van de Poll wijst er op dat de menschcn die in do buurt wonen waai- bootje geherbergd worden, er last van ondervinden. En de aangeboden ligging is wcrkeiyk cenig, vlak by het dorp en het park Groenendaal. Dit alles maakt dat de prys niet te laag moet gesteld worden. B. en W. hebben zich met de eigenaars der jachten in verbin ding gesteld en dezen vonden de eischen van B. en W. blliyk. Juist met het oog op de gunstige omstandigheden in Heemstede. Het voorstel van den heer Audretsch in stemming gebracht, wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Het voorste! van de financieeTe com- missie wordt aangenomen met 11 tegen 4 stemmen. Met deze wUziging worden de voor stellen van B. en W, aangenomen. Benoeming lid School commissie. Tot lid der Schoolcommissie wordt met algemeene stemmen benoemd de periodiek aftredende, de heer J. de Jong. Woningbouwvereeni- gingen. By het voorstel betreffende overne ming door de gemeente van het aandee lenkapitaal van „Heemstede's Belang" en „De Haemstede" vraagt de heer Van Unen of nu andere Bouwvereenigingen het voorbeeld van de beide genoemde zullen gaan volgen. Weth. v, d. P oil zegt met beslistheid: neen. Maar deze vereenlgingen kunnen hun huizen anders niet verhuren. De heer Kwak zegt dat de .conse quentie van aanneming van het voorstel zal zyn dat bouwvereenigingen die in moeilijkheden zitten bun „stroppen" aan de gemeente zullen kunnen overdoen. Weth. v. d. P o 11 merkt op dat de oor- spronkeiyke bouwvereenigingen, 12 jaar geleden opgericht, in financieele moei lijkheden zijn gekomen. Dat zal nu, nu de crisistijd voort)ij js. niet meer voor komen, zoo voegt de Voorzitter Irer nog aan toe. De heer Kwak waarschuwt dat de gemeente zich toch niet meer by bouw vereenigingen interesseeren moet. Rondvraag. De heer R ij k e s brengt hulde aan het geheele politiecorps dat gedurende de overdrukke Paaschdagen op uitmunten de wyze zyn taak heeft vervuld. De Voorzitter zal deze hulde gaarne aan het corps overbrengen. De heer Van der Linden vraagt reclame voor Heemstede te maken ter gelegenheid van de Olympische Spelen, De Voorzitter zegt dat B. en W. gaarne deze gedachte overnemen. De vorm moet nog overwegen worden. Hierna sluiting der openbare vergade ring. Zonder hoofdeiyke stemming werden nog in den loop der vergadering aange nomen de voorstellen betreffende: aan vaarding van een strook grond aan de Lanckhorstlaart; verhuur van tuingrond aan den Glipperweg; stichting van een toilebgelegenheid tusschen van Merle- vaart en Herfstlaan; bebouwing terrein Roemer Visscherplein hoek Zandvoort- schelaan; rooien van boomen aan de Oostzyde van het Schuine Pad; wyzi ging titulatuur bij Openbare Werken; vaststelling vermenIgvuld'gingsciifer ta rief Plaatseiyke Inkomstenbelasting 1928 —1929 op 1; gaslevering door Heem stede aan Aalsmeer. (De beer Vring bracht hulde aan don Directeur der gasfabriek voor de wyze waarop hy deze zaak geregeld heeft). Vergoeding volgens art. 100 L. O. wet 1920 over 1926; verordening betreffende gas, duinwater en eleotricltelt, (met eeni ge ondergeschikte wyziglngen); overne ming aandeelenkapitaal „Heemstede's Belang" en „De Haemstede"; machti ging tot het verleenen van ontheffing van eischen voor dranklokaliteiten; comptabilltei tsbesluiten. VERGADERING TUINLIEDEN Woensdagavond hield de Onder linge Tuinliedenvereenlging „Aerden- hout en Omstreken" haar maande- ïyksche vergadering. Het voornaam ste punt der agenda was de te houden groote en kleine excursies. Zeist en omstreken zal het doel der groote excursie zijn. Voor de kleine excursies, die veelal in de avonduren in de naaste omge ving zullen worden gehouden werd een uitgebreid progamma saamge- rield. Als le kleine excursie zal een bezoek gebracht worden aan 'Amster dam op Hemelvaartsdag om de Hortus te bezichtigen. Ter keuring was door den heer M. BtoemendRRi Witlof ingezonden, waar voor de keuringscommissie 7 punten toekende. Plannen werden in overwe ging genomen tot vorming van een Dahlia-dag. HAARLEMMERMEER GEMEENTERAAD. De Raad van deze gemeente kwam Donderdagmiddag bijeen. Tot gemeente-vroedvrouw ter stand plaats Hoofddorp werd in plaats van mej. Minderhout, die wegens as. hu welijk is vertrokken, benoemd mej. J. Westerhuls te Ambt-Vollenhove Rijksvoorschot krachtens de landar- beiderswet zal worden aangevraagd ten behoeve van vier personen, die in de nabyheid van Nieuw-Vennep een plaats je wemschen te stichten. Na breedvoerige discussie over het al of niet wenschelyke van een reorgani satie van het burgeriyk armbestuur werd goedgevonden om de subsidie uit de gemeentekas voor 1927 te verlioogen van 72000 tot 74800. Vastgesteld werd een verordening op den hoofdeiyke.il omslag, waarby om. is bepaald, dat de kohieren zullen worden opgemaakt na voorlichting door de le den van den raad. die daartoe naar de vyf verschillende dorpen ln secties wor den verdeeld, berwyi B. en W. uit de be lastingplicht/ge burgers neg drie perso nen als deskund'gen daarby kunnen voegen; onder voorzitterschap van een der wethouders, die met belastingaange legenheden is belast, zullen dan de ko hieren worden opgemaakt. Het vermen!gvuldiglngscljfer voor 1928 werd bepaald op 2.5. De kosten van begraven en van aan koop van eigen graven en huurgvaven werden belangryk verhoogd, terwyi het mogeiyk Is gemaakt om het geregelde onderhoud van monumenten cn beplan- t'ngen op of rondom de graven aan de gemeente op te dragen door betaling van een bedrag van 300, 200. en 100 ineens ln verband met de verschillende klassen waarin de grafruimten zyn ge legen. Een voorstel vnu B. en W. om de vroegere onderwyzerswonlng te Hoofd dorp te verhuren aan den inspecteur van politic werd verworpen. „Maar dichtkunst in den Raad dat is thans Utrecht's glorie" Gisterenmiddag is het in den Utrecht- schen gemeenteraad vroolijk toegegaan. Het verzoekr-op-rym van den heer Van Campen om een bcom voor diens huis te vellen, kwam in behandeling en er bleek dat het op dit verzoek uitgebrachte prae-advies verschillende raadsleden ge ïnspireerd had om ook aan het rymen te slaan. Hier volgt het woordelijk verslag van dit deel der zitting, zooals het in het Hbld. te lezen stond: De Voorzitter, burgemeester Fockema, Andreae: De heer Fryda verlangt hierover 't woord 'k Stel voor, dat men naar 't geen hy heeft te zeggen, hoort Onder grocte hilariteit merkte de heer FrUda (V.B.) hierover het volgende op: Mijnheer de raadspresldent, De dichtkunst van het college is ongekend, Deez' wijs van adresseeren is ons naar den zin, En uw antwoord kostelijk, van het eind tot het begin. Wie ter wereld heeft het ooit kunnen drocmen, Dat het in Utrecht's Raad tot rymen eens zou komen? In rym nu ook verder alle stukken vain het stadhuis, Ik vrees de burgerij zal hst hier langer vinden niet pluis! Een nieuwe wü's van werken, En het college bleef zelfs binnen de perken. Wie eertyds klaagde: men arbeidt hier niet gezwind, Die wacht tot St. Juttemis, omdat hy dit leuker vindt. Factor bepalen, nu voortaan op rym, Dankbaar natuurlijk ook onze Jan Süm. En hadde vriend Ploeg met zyn opcenten gewacht, De arbeldloozen hadden hem zeker een ovatie gebracht! Als straks de bmidel eens worde verspreid Van al de gemeentelijke rymen van dezen tyd. En ook de begrooting verschijnt in gelijken geest, Voorzeker men beleve nog eens een eere-doctorsf eest Als de Raad op het adres van deez' heer. Moet beschikken, want daarop komt bet toch neer. Wat voor bescheid zullen wy dan geven? Heusch, je zult er wat van beleven! Formeel is ook het besluit niet in orde B. en W„ En daar doe ik als raadslid niet aan mee, De conclusie is onduidelijk bedlcht, In deez' zaak verlang ik meer licht! Gij behoud' uw zon, Insulindes Oudgediende. Daarvoor zorgen wy, uw dichterlijke vrienden, Als B. en W. hem willen zeggen, Gaarne zal ik er me dan er neer by leggen De Voorzitter: Thans is naar ik verneem. Het woord gevraagd door (uw medelid) Van der Veen De heer v. d. Veen (C.H.) zeide ver volgens: Mynheer de Voorzitter, Tc Ga met 't advies accoord, k Verspilde hier geen enkel woord, Was daartoe thans geen reden. Ik denk dat u wel duideiyk merkt Dat dichtersvuur aanstekelijk werkt, Het kon hier niet vermeden. Ik las in rym uw letterschrift, 't Stond voor mijn geest in steen gegrift, Het ging by my beklijven. Die boom waardoor Van Campen klaagt, Die mag niet worden doorgezaagd, Maar moet persé daar blijven. Ontdoe ze van het bladerdak, Zoo mogelijk van een enkelen tak. M. de V. mocht dit eens voorspellen. Iii Utrecht gaat het snoeien door, Zoodat men op het Postkantoor Dit snoeien zal bemerken. Maar het geschied' in vollen vrèe De Fiscus werke daartoe mêe By dit omzichtig werken. De boom met zilv'ren bladerdak Ontdoe men van een enk'Len tak Zoo gaat de welstand groeien. De lasten der opcenten-vraag! Die hale men maar flink omlaag, De boom biyft echter bloeien. De Raad en .Ut nu tot besluit, Haal niet verkeerde dingen uit, Moet hy het mes hanteeren. Men volge steeds een wys beleid, Wordt de belastingboom van loof bevrijd, Blijf B. en W, met vreugd regeeren. By 't snoeien zij een elk gegund De politiek op 't doode punt. De heer Lustig (VD.) merkte op: Mynheer de President, wat gaan we nu beginnen, Zal poëzie voortaan het proza hier verdringen? Welk stout bestaan, juist nu, wyi alles vraagt om geld. 't Belastingspook ons, vroede zielen kwelt! Welaan dan, achtbre sdhaar, 't College heeft 't verkoren, Poëtisch dus, gekuischt, zoo wil 't ons antwoord hooren Manmoedig angst op zU. zeg 't proza thans vaarwel.,.. 't Poëem ruisch' door de zaai! Wat zit 't in d'ulovel? Een eerzaam Utrecht'naar, een groepje medeiyders, Geplaagd door rheuma, krampeen keurbent dus van stryders, Beklaagt zich over 'n iep, zoo dood wis als een pier, Die 't zalig zonlicht rooft, voor 't jichtig ïyf zoo dier. Een reuzeniep moet 't zijn, die 'n heeie buurt belommert, Een dooie, rotte iep, die blad geeft wat een stommerd. „Poot" (dacht 'k) „naast d'F. A.-bank een Eucalypt ln 't gras.... Of zend hem Sequah toedan 's Campen in zyn sas". 't College, begaan met 't lot dier droeve jichtgenooten, Zendt fluks twee „dienst" uit. „Plant soen" en „Chef" op pooten Naar 't Oosterlandkwamzag..., en constateert ten lest: „Die iep is als eenvischgezond en dus: qul'il reste". Wat moeten wy thans doen? Wij leeken zeggen, „amen". Al scheurt de ziel uiteen. Ons arme hoofd zegt: „la'me". Een jaartje wachten nog: de zengende zomerzon Verdrijft spit, kramp en jicht, weer vloeit gewrichtssmeerbron. Verdwynen zullen dan Van Campen's kwaal en klachbe. En hupp'lend zoekt hy 't looverdak, dat hy verachtte. En wy, wij juichen luidt: „Wat is 't College goed. Dat 's burgers heil beoogten de kas voor uitgaaf hoedt". Mijnheer de President, een woord van dank ten slotte: Gy hebt met wys beleid, en niet om maar te potte'. Den Raad den weg gejond om zelfs onnooz'le zaken, Niet met een handomdraai.... maar ooiyk.... af te maken. En nog één enkel woord, het is ten allerslotsbe, Aan d'achtbren Raad gericht, en niet, naar 'k hoop. het zotste- Vain Allernaar, is gezegd, kwam eertijds de victorie. Maar dichtkunstin den Raaddat is thans Utrecht's glorie". De heer Van Zinnicq Bergmamï (R.-K.) dichtte aldus: Mynheer de Voorzitter, ik wü even zeggen, Dat ik my by deze voordracht neer kan leggen, Al had ik nog zoo graag gezien dat men den wensch. Van dezen keurig en vlot rijmelt mensch. Met veel gratie ware tegenr-et gekomen En de boom, waarom het gaat, was weggenomen. Want het wel zeer verrassend en heuge- iyk feit, Dat in dezen van poëzie gespeenden tyd. Deze man nu plotseling aan het dichten sloeg, En op deze wyze aan Utrecht's Raad dit vroeg. Maakt toch, dat men uit een gevoel van dankbaarheid, Voor zooveel spontaan geuite dichter lijkheid, Dezen dlchber terstond zyn zin zou wil len geven, Was het niet dat men benam een kost baar leven. Moge de Dichter echter als troost be denken. Dat door aan zijn verzoek geen gehoor te schenken, De Raad een stuk natuur, al is het klein, bewaart, Dat velen en toch ook hem zelf nog vreugde baart. Wethouder Smulders verdedigde het prae-advies aldus: Ik heb hier, en tydens het debat Een enander op 't papier geklad. En, zonder dat ik heb zitten suffen Zie 'k geen kans de dichters te overbluffen, Zy hebben thuis, en na gezet studeeren, Hun gedichten voor vrouwlief kunnen declameeren. Ik sta er voor, zóó plompverloren En b enniet, als dichter uitverkoren. De heer Frijda* heeft, in dichterlyke taal En zonder Al te veel omhaal Toch uitvoerig, en ook zonder schromen Over den boom in de Bankstraat staan boomen. Zyn instemming met het praeadvies Klopt geheel en al precies. Ik meen hem dan ook te moeten zeggen Dat hü goed deed, zyn bezwaren terzyde te leggen, En dat hy 't stadsschoon niet 'n schaadt Indien hij instemt met het bericht en raad. De heer v. d Veen wil niet achterblyven, Ook hy. die met mij houdt van küven, Vereenigt zich met ons betoog, Indien niet. hy zou met zijn geoefend oog Zyn vaste» hand en scherpen blik Ons duideiyk hebben doen gevoelen Dat hy nooit mist, de door hem gekozen doelen. Hy zou ons duidelijk hebben doen verstaan, Dat deze boom moest van de baan, De heer Lustig, van de vrijzinnig- democraten, Heeft ons ook goed in de gaten. Hy weet, dat hij in ons wakers vindt, Voor 't stadsschoon, en ziet in ons zijn vrind. In gevallen als dezen, gaan wü hand in hand En zetten verschillen aan den kant. De heer Zinnicq Borgman, zal naar ik hoop Ondanks zyn dichterlijken stormloop, Niet meen, dat 'fc college is bekeerd. Èn, dat het nu plotseling begeert Aan 't verzoek van adressant te voldoen, Dat kan niet; zU het al uit fatsoen. Deskundigen kan men n:et negeeren Dan zou de willekeur snel regeeren, Het prestige van Bergman de opponent Vermindert voor geen halve cent. HU waagt zich op geen jjsvlles Indien hy zich vereenig met het prae- advies. In 't algemeen nu nog een woord. Dat ook buiten Utrecht dient gehoord, By het vele kwaad dat wordt gezegd. Van den Raad der gemeente Utrecht, Dat öe Raad van 't aloude Sticht Niet alleen zwamt, doch ook wel dichr De Voorzitter: Verlangt nu Iemand nog het woord? Zoo neen, gaat ieder met ons voorstel dan accoord? Zoo ja, dan is dit constateer ik thans aldus besloten, En, naar 'k hoop, heeft niemand zich aan dit lyrisch intermezzo gestooten.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6