FLIT BUÏTENLANDSCH OVERZICHT DE ECONOMISCHE TOESTAND IN SOVJET RUSLAND. ONRUSTBARENDE SYMPTOMEN. GEMENGD NIEUWS Motten HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 27 APRIL 1928 DERDE BLAD Moeilijke dagen. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Rubriek Rusland in de couranten wordt overstroomd door zeer ongunstige berichten betreffende den economischen toestand. De misère schijnt te culminee- ren in Moskou waar het leven door da- gelyks^he zorgen van matenalisüschen aard schier onhoudbaar schijnt gewor den te zijn. Briefschrijvers melden dat de Moskou'ers uren in de rij moeten staan om zich te verzekeren van het be zit (tegen zeer hooge prijzen) van één of andere onbenulligheid, zooals kousen, sokken en dergelijke. Wat de levens middelen aangaat is de toestand nog ongunstiger. Er moeten fabelachtige prijzen betaald worden voor de aller noodzakelijkste levensmiddelen, die de Staatswinkels, niet in voldoende mate leveren kunnen. Dat er een gebrek is aan gebruiksvoorwerpen, aan linnen en katoenen stoffen komt omdat massa's van dergelijke waren naar het platteland zijn gezonden om als ruilmiddel te die nen by de boeren, die toch him graan lang met in ook maar eenigszins vol doende mate afstaan. Vandaar de graan- crisis in de groote steden, die zich dus van alle kanten op het oogenblik in de vingers snijden. De Sovjetregeering bevindt zich dan ook in een schrikkelijk moeilijk dilem ma. Zij kan de boeren niet te hard aan pakken, omdat zij uiterst voorzichtig moet zijn met deze massa's meoschen, die zij ducht van zich te zullen ver vreemden. De economische ellende zal als dat ooit mag plaats vinden, de sovjet-regee ring ook den doodsteek toebrengen. Im mers daartegen zal geen enkele fraaie communistische theorie opgeld doen. Uit het rapport van de voorloopige resulta ten van de graancampagne blijkt dat de beschikbaarstelling, ondanks het feit dat de oogst vrij goed is geweest, geens zins een normalen loop heeft genomen. In de maanden Juli-December 1927 werd 5.73 millioen ton opgeleverd (met inbe grip van oliezaden) dat is 1.75 millioen ton minder dan in hetzelfde tijdvak in het vorig jaar. Voegt men hierbij dat de Sovjets zich een economisch administratief- en con troleerend stelsel op den hals hebban ge haald dat millioenen en millioenen kost en de beruchte Czaristische bureaucra tie in veelzijdigheid en lijntrekkerij schijnt te overtreffen dan kan men na gaan in welk moeras de Russische Staat huishoudkunde zich aan 't begeven is. Uit het officieuze rapport hierboven genoemd dat door de N. R. C. geciteerd wordt blijkt ten overvloede nog, dat de Sovjets al aardig op weg zijn om de menschenmassa op het platteland in hevige mate tegen zich in te nemen. Men oordeele: De situatie werd tegen het einde van 1927 zoo kritiek, dat het gevaar •in een algemeene oeconomische jc. sis ontstond, wat de sovjetregee- r.ug tot een reeks ingrijpende maat- egelen van oeconomischen en admi nistratieven aard noopte. Terwijl eenerzijds de verzorging van de plat telandsbevolking met industrie-pro ducten ten koste van de stedelijke bevolking versterkt werd, nam men anderzijds maatregelen, om den boe ren een gedeelte van hun vrije geld middelen te onttrekken (de uitgifte van de nieuwe boerenleening, de wet op de „eigen belastingheffing" der boerenbevolking, het met kracht in halen van den achterstand in de be lastingbetaling, verzekeringspremies enz.) Tegelijk gelastte de sovjet- regeering een scherp optreden tegen de groote boeren, in wier hand de korenvoorraden zich hoofdzakelijk geconcentreerd hadden en die nu op grond van de toekende par. 107 van het sovjetwetboek van strafrecht ter verantwoording geroepen werden. Dergelijke maatregelen werden te gen de particuliere graanhandela ren genomen, die in grooten getale in de gevangenis terecht kwamen. Deze maatregelen der sovjet-re geering werkten uit, dat op het land opnieuw de methoden van het oorlogscommunisme haar intocht deden en de klassestrijd in de dor pen merkbaar verscherpt werd. De plaatselijke partij en regeeringsorga- nen ontvouwden in hun strijd tegen de groote boeren een groote activi teit. Graanvoorraden werden dik wijls niet slechts bij de groote boe ren, maar ook bij de gemiddelde boe ren zonder eenig rechterlijk bevel in beslag genomen. De graanhandel tusschen bepaalde dorpen en in het dorp zelf werd grootendeels verbo den. Aan de grens der steden wer den beletsels voor den invoer van levensmiddelen opgericht, waarbü de politie opdracht kreeg het graan dat particuliere handelaars in de stad brachten in beslag te nemen. De obligaties van de nieuwe leening werden den boeren zoowel bij den aankoop van graan als bij den ver koop van industrieproducten, waar aan gebrek bestond, opgedrongen, enz. En tenslotte memoreeren wij een symp toom dat onder deze omstandigheden wel in sterke mate aan den dag moest treden: De algemeene corruptie. Deze neemt hand over hand toe. en vreet voort, als zoovele andere rotte plekken in het Sovjet bewind. F. A. Na den bomaanslag in Milaan. BOEKAREST 26 Aprü (VJD.) De „Ad- veroel" had in verband met den bom aanslag te Milaan eenige scherpe op merkingen gepubliceerd over het fas cisme; naar hst blad heden meldt, heeft daarop ós Italiaansche gezant te Boeka rest stappen ondernemen bij de Roemeensohe regeering, waar bij hij aandrong op verbod van het blad. Naar de „Adveroel" meedeelt, is de Roemeensohe regeering niet op dit ver zoek ingegaan; doch het blad noemt dit optreden van den Italiaanschen gezant desniettemin merkwaardig. De voorstellen van Churchilll. LONDEN, 26 April (TB.) Verwacht wordt, dat de voorstellen der regeering tot belastingverlaging een gunstigen in vloed zullen hebben op het handelsver keer ln de Britsohe havens. De scheepvaartcorrespondent van de ..Times" doet, uitkomen, dat haven- en dok-autoriteiten de grootste bijdragen hebben te leveren in de locale belas tingen en dit heeft weer tot gevolg ge had, dat het scheepvaartverkeer in de Britsche havens zwaarder wordt belast dan in de meeste andere havens van het continent. Derhalve zal deze belas tingverlaging den haven-autoriteiten buitengedwoon welkom zijn. Heden heeft de partijgenoot van OhurchiU in het Lagerhuis een rede ge houden, waarin hy de begrooting ken schetste als een keerpunt in de finan- cieele politiek van Groot-Brittamiië. In de kringen van de Engelsche auto- industrie en in de Engelsche handels- kamers is echter een storm van protest opgerezen tegen de benzine- en auto- belastingen. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat de Ameri- kaansche auto in het Britsche rijk steeds de overhand zal behouden. De houding van Japan inzake China. TOKIO. 26 April (VD.) De nieuwe ontwikkeling in den Ohineeschen bur geroorlog wordt door de Japansche autoriteiten met groote opmerkzaamheid gade geslagen. Tot nu toe heeft het mi nisterie van oorlog geen verdere troe- penzendigen gelast. De militaire auto riteiten hebben evenwel alle voorberei dingen getroffen om zoo noodig onmid dellijk troepen naar China te zenden. Definitief resultaat der verkiezingen. PARIJS, 26 April (VXD BH het on- derzoek der resultaten van de verkie zing van Zondag jJ. door de betrokken commissies, zijn eenige fouten aan den dag getreden, waardoor de uitslag iets verandert. In het departement Dor- dogne werd de candidaat der linksche republikeinen met 9586 stemmen tegeu 6608 stemmen op den radicaal-socialis- tisoben candidaat gekozen verklaard, zoodat hier geen herstemming zal plaats hebben. Daartegenover komt de candi daat van de Republikeinsche Unie in het departement Cóte dim Nord zestien stemmen tekort voor de absolute meer derheid, zoodat zijn verkiezing ongel dig is verklaard. Gisteravond werd de laatste nog ontbrekende uitslag der ver kiezingen van het eiland Martinique ontvangen, waar de republikeinsch-so- cialistische altredende afgevaardigde den socialistischen candidaat versloeg. Door de hierboven vermelde wijzigin gen' is de definitieve uitslag der ver kiezingen van Zondag j.L als volgt: Gekozen werden 187 candidaten, riL 15 socialisten. 6 republikeinsche socialisten, 21 radicaal-socialisten, 58 linksche re publikeinen, 78 democratische republi keinen en 9 conservatieven. De Werkloosheid Rusland. Het Russische Volkscommissariaat van arbeid heeft een wetsontwerp ingediend waarbij voorgesteld wordt, de verplich ting voor werkloozen. die lid zijn van een vakbond, om zich bij de arbeids beurs in hun woonplaats als werkzoe kende te laten inschrijven, af te schaffen en tevens den directeuren van arbeids beurzen de bevoegdheid te geven, de inschrijving van werkloozen te weige ren, wanneer de inkomsten van het ge zin als zoodanig, de omstandigheden in aanmerking genomen vrij behoorlijk moeten worden geacht. Gymnasiasten voor de rechtbank. Voor de jury van Leirberg is een aan vang gemaakt met het proces tegen 15 gymnasiasten uit de Oekrajine. dat met groote spanning tegemoet werd gezien. De jongens bevinden zich reeds gerui- men tijd in voorarrest; zij worden ver dacht van sabotage en spiormage ten be hoeve van Sovjet-Rusland. Na Bennett's dood. In Memoriam Wrangel. De Berlijnsche bladen betreuren al gemeen het overlijden van den Ameri- kaanschen Noordpoolvlteger Bennett. Zij wijzen er op. dat hij gestorven is als slachtoffer van zijn lioogsten plicht en van hooge ridderlijkheid, daar hij on danks zijn ziekte niet wilde nalaten zijn rijke ervaringen voor de huïpverlee- ning aan de ..Bremen" ter beschikking te stellen. Een der bladen weet uit New-York te meiden, dat hij zijn ziekbed in De troit tegen den wil der artsen in verlaten heeft om naar Murray Bay te' vliegen. De vliegers van de „Bremen" waren voornemens naar Qüebec te gaan om Bennett dank te betuigen, doch hij is overleden voordat zij van het eiland bonden vertrekken. Lord Gray over t anti- oorlogsverdrag. In een bijeenkomst van de parlemen taire commissie van de Volkenbond sver- eeniging in het Lagerhuis, hield Lord Gray een rede over de Amerikaansche vredesvoorstellen. Deze voorstellen, zoo verklaarde Lord Gray, zijn zeer toe te juichen en het feit, dat zij in het jaar van de presidentsverkiezing gedaan worden,, bewijst, dat in do Vereenigde Staten een sterke openbare meening is, die het herstel van den wereldvrede in het bijzonder na aan het hart ligt. Alles moet gedaan worden om elke mogelijk heid van misverstand over de beieekenis van de Amerikaansche voorstellen voor de bepalingen van liet Volkenbonds- pact te voorkomen. Lord Gray ver klaarde dat hij niet kon inzien waarom de Britsche en elke andere regeering, die voorstander is van den wereldvrede, niet onmiddellijk een voorloopig ant- woord naar Washington zendt, waar in de bereidwilligheid de Amerikaansche voorstellen te onderzoeken, wordt te kennen gegeven. Russische handels politiek in Estland. Uit Reval wordt gemeld, dat de sovjet- regeering, die daar onlangs groote hoe veelheden textielgoederen op de markt wierp tegen uiterst lage prijzen, waarte gen de binnenlandsche handel niet kon correurreeren, thans die manoeuvre her- li- met verschillende andere produc ten, in de eerste plaats suiker. Zoo wordt thans te Reval Russische suiker verkocht tegen 16 cent per pond, terwijl de normale prijs 20 cent bedraagt. De kooplieden te Reval esichen van hun regeering, dat deze krachtig zal optre den tegen deze handelwijze der sovjet agenten. De duurte in België. Uit een onderzoek, ingesteld door het departement van nijverheid, arbeid en sociale voorzorg, blijkt dat. in de laatste weken, de duurte van België zoo goed als statiormair is gebleven en vrijwel geen neiging tot verdere stijging meer ver toont, aldus de N. R. Ct. Gisteren is reeds medegedeeld dat het indexcijfer voot het heele rijk thans 807 bedraagt tegen 806 in Maart. Dit index cijfer is berekend naar den huidigen prijs van 56 artikelen, noodig voor het levensonderhoud, opgeteekend in 59 ver schillende steden en gemeenten en ver volgens vergeleken bij de prijzen van 1913. Sedert Januari 1923, toen het 383 bedroeg, is het indexcijfer bijna verdub beld. In Januari 1924 was het reeds ge stegen tot 480, in Januari 1925 tot 521, in Januari 1927 tot 755 en in Januari Jl. tot 813. Sedert dien is het voor het heele rijk. met enkele punten gevallen, maar in de groote agglomeraties blijft het nog steeds rond de 850 draaien. De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt: De meeste Brusselsche avondbladen geven een levensbeschrijving met por tret van generaal Wrangel en stellen vast, dat de verdwijning van hem, die voor vele Russen in het buitenland de verpersoonlijking was van den tegen stand tegen het Sovjet-regime, een zware slag is voor de uitgeweken anti bolsjewisten. Voor deze Russen, zegt de Nation Beige, was generaal Wrangel het symbool van eer eendracht en hoop. Het socialistische hoofdorgaan. Ie Peuple constateert van zijn k3iit, dat Wrangel in zijn villa te Ukkel te midden der grootste onverschilligheid is gestorven, wat niet geheel Juist is. daar Zondag jonestleden nog ln de orthodoxe kerk te Brussel gemeenschap^1. i;k voor zijn herstel is gebeden. Omtrent de teraar debestelling is nog niets bekend. Sovjets en Perzië. Naar de Roel verneemt, is tusschen de sovjetregeering en de regcering van Per zië een conflict gerezen naar aanleiding van de niet-uitvcering door de sovjet regeering van verplichtingen, voort vloeiende nit het tusschen beide staten bestaande handelsverdrag; zij weigert namelijk systematisch vergunning te verkenen voor den invoer van goederen uit Perzië. Perzische handelskringen dringen er bij de regeering op aan. dat deze energieke maatregelen zal nemen, cm de sovjetregeeirng tot naleving van het verdrag te dwingen. KORT EN BONDIG. Uit Rockhanmpton in Australië wordt gemeld dat bij een overstrooming in het Dawson-dal zeven menschen verdron ken zijn. Er worden neg negen menschen vermist. De katoenplantages hebben geleden en ook zijn er veel melkkoeien die daar in kudden weidden, omgekomen. Manning blijkt bij zUn landing te Tu nis kverij aan zijn toestel te hebben ge kregen en kan niet weg, voor dit her steld is. Te Londen wees de thermometer 67 graden Fahrenheit in de schaduw en 110 in de zon aan. Het was de hoogste temperatuur sedert September jl. en de zonnigste April-dag sedert 1921. Commandant Bumey, die op het oogenblik in de Vereenigde Staten ver toeft voor het inrichten van den lucht- scheepvaartdienst over den Oceaan met het luchtschip R 100, heeft daar ver klaard, dat het passagiersbiljet voor de eerste reis in den komenden zomer 1000 pd.st. zou kosten. Hij voegde er aan toe dat hij dien prijs later bot 200 pdst. en wellicht tot 100 pd.st. zou kunnen ver lagen. Na een beraadslaging in raadkamer van meer dan anderhalf uur deelde voorzitter Tigges mede dat de Kamer van tucht besloten had de zaak van Hoffmann en Kölling waarover wij gis teren schreven, voor onbepaalden tijd te verdagen en inmiddels een nieuw on derzoek in te stellen. Winston Churchill, Sir Austen Chamberlain, Stanley Bald win en Lord Birkenhead. Vier Engelsche ministers in cen groep wasfiguren in het heden heropende Madame Tus- saud's wassenbeelden museum te Londen. EEN NEDERLANDSCHE AVANT-GARDE FILM. DE BRUG VAN JORIS IVENS. De heer Joris ivens, de technische lei der der Nederlandsche Filmliga, heeft cen film „De Brug'' voltooid, welke voor de eerste maal zal worden vertoond op de matinee vaa de Filmliga Amsterdam op 5 Mei ln het Centraal Theater en vervolgens voor de verschillende afdee- lingen van de Liga, meldt het Hbld. De elementen voor zijn compositie vond de heer Ivens in de nieuwe, door ir. Joosten gebouwde brug to Rotterdam, terwijl hij door welwillende medewerking van de Nederlandscbo Spoorwegen, ook verschillende elementen aan het rolknd materiaal kon antieenen. De film „De rug" is echter geen do cumentaire film. maar een poging tot filmkunst, waarbij voornamelijk van de bewegingen van „dood" materiaal ge bruik wordt gemaakt, zooals Ruttmann dit in ztfn film ,3erlin" heeft gedaan. Met dit experiment verschijnt in Ne derland de eerste film der nvant garde, die evenals de ,.Handelsblad"-film van de heeren Ochse en Aatjes alleen, op de beginselen der cinegraphische be weging gebouwd is. DIEFACHTIGE VROUWEN. Een 31-jarige vrouw werd Donderdag middag vier uur ln het modemagazijn van de firma Gerzon door een winkel bediende betrapt op het stelen van een japon. Zij gaf voor, het kleedingstuk even tegen rich aan te hebben gehou den. maar de bedier.de zag. dat zij de Japon onder den mantel wilde verbergen. Even later werd zij op de Ged Oude Gracht aangehouden en naar den winkel van de firma Gerzon teruggebracht, daarna werd zij door de politie naar het bureau aan de Smedestraat geleid, waar zij ontkende, diefstal te hebben gepleegd ln een bloemenmagazijn aan de Groote Houtstraat zag een winkelbe diende. dat een 58-jarige vrouw een vaasj? ter waarde van f 1 in haar tasch stak. Even later werd zij in de Anegang door de politie gearresteerd. Ook zij ont kende. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat zU op 28 Februari in den winkel van de firma Vroom en Dreesmann een wollen jumper had gestolen. Ook toen werd zU op straat door een bediende achterhaald: zij gaf hem het kleeding stuk terug onder opgaaf van een valsch adres. HET TOONEEL. DE VOORSTELLING VAN ALBERDINGK THIJM. „Wat niet sterven kon", tooneelspel in 4 bedrijven door Gerard N iel en. Van Gerard Nielen, schrijver o.a. van „De Gebroeders Kalkoen" en „De Eike boom" en bewerker van zeer vele tooneel- stukken voor het Roomsche tooneel, voerde de Rederijkerskamer Alberdingk Thijm gisteren in den Schouwburg 3an den Jansweg een nieuw tooneelstuk op. dat tot titel heeft: „Wat niet sterven kon". Dit nieuwe tooneelspel van Nielen kan men meer dan een zijner virige stukken een Roomsch stuk noemen. Het is zuiver tendenz-werk, dat ten doel heeft te laten zien, tot welk een geluk zaligheid het Katholieke Geloof voert cn welk een ellende daarentegen over het hoofd van den man komt. die aam zyn kinderen dit Geloof opzettelijk heeft onthouden. De zoons van Evert van Grosbergen hebben hun moeder reeds op jeugdigen leeftijd moeten verliezen. Het was haar hartewensch, dat de drie jongens evenals zij Katholiek zouden worden opgevoed, maar de vader heeft alles ge daan om hen zoo ver mogelijk van het moederlijk Geloof af te houden. Hij wil. dat zijn kinderen vrij worden opgevoed dat zU zelf later zullen beslissen omtrent hun Geloof. Maar het is het Geloof van de moeder, „wat bij de kinderen niet sterven kon" en de vader wordt wel heel zwaar getroffen in wat hem het aller liefste is. Arnold, de oudste zoon, bij wien Grosbergen zooals Ar nold het uitdrukt het Katholieke Geloof er uit getTapt heeft, gaat den slechten weg op en ruïneert het heele gezin. Maar voor het uiterste den. zelfmoord behoedt hem toch het beeld van zijn moeder en zijn oude geloof, „dat niet sterven kon". De tweede zoon Rud op wien de oude Grosbergen het meest trotsch was, omdat hij in hem een groot artist meende te zien, keert niet alleen tot het Geloof van zijn moeder terug, maar be sluit zelfs missionaris te worden. Hij wordt er om door zijn vader uit het ouderlijk huis verjaagd en vervloekt. En de jongste zoon. die als Rud het Katholieke Geloof omhelst, wordt door den vader tegen den grond geslagen en moet in overspannen toestand in de Mariastichting worden opgenomen. Zóó ver gaat Grosbergen zelfs in zijn haat tegen het Geloof van zijn overleden vrouw, dat hij zyn doodzieken zoon niet opzoekt, als hij hoort, dat deze „bediend' wil worden. Maar in het laatste bedrijf wanneer Arnold het huls ontvlucht is. nadat hU zijn vader, die hem het Geloof ontnam, zijn ondergang verwijt, komen de twee tot het Katholieke Geloof be keerde zoons weer naast hem staan en vindt hy by hen zUn troost en steun. En op dat oogenblik beschuldigt de vader zich zelf en spreekt hU het openlijk uit. dat hy Arnold het ongeluk heeft inge jaagd door rijn opvoeding en zyn ver keerde theorieën en <jat alles anders zou zyn gegaan, wanneer hy zyn kinderen niet in hun jeugd van het Geloof hun ner moeder hadde afgehouden. Men ziet aan den inhoud, dat Nielen dit maal een stuk met tendez heeft wil len geven. Maar ook deze schryver i niet ontkomen aan de gevaren, <jie in el: tendenzwerk schuilen; hy heeft alle louter van één kant gezien en heeft waarschyniijkheid —r enkel ter wille van den tendenz geweld aangedaan. De eerste vraag, die men onwillekeuri- stelt en waarop het stuk geen antwoord geeft, is: hoe komt die Grosbergen zóó fel anti-Katholiek, dat hy zyn twee zoons Rud en Guus zoo onmenschelijk en hondsch behandelt, als hy van hen hoort, dat zy tot het Geloof hunner moeder willen terugkeeren en dat hij by den oudste het Geloof „er uit trapt". Zoo zonder eenige motiveering HJkt dc houding van dien vader toch wel enkel door der. schrijver re rijn geïnspireerd. Hier is een ecnzUdigheld. welke be zwaarlijk kan worden geaccepteerd. In zyn ijver om te bewfjaon heeft Nie ten don vader die aan .den anderen kant staat" geheel mistcokend en van dezen man een onmensCh gemaakt. Hier door is zUn beloog wel l»ol zwak ge worden en de slotconclusie dat het ongeluk van Arnold enkel te wijten soa rijn aan Grcsbergen's verkeerde theo rieën kon toch moeilijk zoo maar zonder meer worden aanvaard. Ook dra matisch is dit nieuwe stuk niet het beste werk van Nirlen. Dc bedrijven zijn alle vter te gerekt, de dialoog mist dramati sche kracht en de autenur goochelt de personen van en op het. tooneel met al te groote willekeur. Ook vervalt hij by heriiading vooral in zijn monolo gen in het melodramatische en weet hy ons zelden of nooit in dit stuk te e-.t-rtu: Muur ..'.".es ral de he X Nielen misschien minder belangrijk vin den daar hy blijkbaar het vooropgewtt» doel had een stuk te schrijven voor een publiek dat in denken en geloof geheel aan zijn zijde stond en zyn werk dan by voorbaat met sympathie zou ont vangen. Dat dit laatste het geval is. heeft deze eerste opvoering gisteren duidelijk bewezen Stuk cn opvoering hadden by de leden van Alberdingk Th hm veel succes. Waarschijnlijk zou deze bUval nog grooter zyn geweest, wanneer het stuk sterke gespeeld ware geworden. De hoofpersoon de heer Van Dyk kwam nog al te kort. wat voorname lijk te wijten was aan onvoldoende ken nis van zijn tekst. Hy stond niet in zyn rol. Na oogcnblikken van dramatische spanning, zakte deze Grosbergen tel kens aanmerkelijk in. doordat hU rijn tekst niet voldoende meester was. Hy wist zelden of nooit zyn climaxen op de Juiste momenten aan te brengen. Zoo kreeg deze oude bankier ook in liot spel niet. het beste deel. De auteur had zelf de rol van Amo'i, den oudsten zoon, uitgekozen, en hU speelde die met de routine welke wU van Nielen kennen. Vooral :n het eerste be drijf. toen Arnold onder den invloed van de whisky was, speelde hy goed. In het laatste bedrijf kon hy my minder voldoen. Hier verviel hy ln ren oud melodramatischesi styd, dien wy ont wend zyn. Van de twee andere zoons is Herman Elferink my het best bevallen, al hid hy zijn geloofsstericte met meer inmgc overtuiging kunnen speten. Oer. Kruiver maakte wel een vermakelijk type vaa Lievendam. al was het xnoeilUk in dezen speciolen vriend van den oud-ban kier een man van denzelfden stand te zien. De heer Leeflang was sympathiek, bescheiden als de oude, brave tuin man. D heeren Henneanon. Marchand cn Toeuwissen bleven in hun spel in de .neutrale zóne". Men moet eerbied hebber, voor dvn werkkracht van den heer Nielen. Hy is voor Alberdingk Thijm wel eer. zeer bij zondere kracht en in de dtleltar.ten- wereld te Haarlem cen merkwaardige figuur. Men deelt ons nog mede. dat deze avond tevens wedstrUd- avond voor de competitie van den R.H. Tooneel bond was. Alberdir.sk Thijm behaalde 75 4'10 punt: het hoogste dat lot heden in deze competitie is behaald in dit sei zoen. J. B. SCHUIL. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Van 27 April af: Sabbath: VrUdagavonddlenst bij den Ingang te 7 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 8.9 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middagd'.ensten te 730 uur. Avonddiensten by het in vallen ran „nacht". Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen: tusschen de Middag- en de Avonddiensten. De Middag- en de Avonddiensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeente gebouw Lange wyngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begyr.estraat 11. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cent* per regel. doodt laat geen vlekken na De gele bus met den z fi.4.59 j5faMbfcoüt aenphima. Q)un£ofi Sand VERKRIJGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN 57* 8d

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9