BUITENLANDSCH OVERZICHT ■I HET ANTI-OORLOGSPACT. VOOR KELLOGG. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 28 APRIL 1928 Duitschland neemt stelling. Wat zal Londen nu doen? met 7240 stemmen. De autonomist Kraehling, die officieel de candidaat ls der Volkspartij, heeft er 5483, den links- republikein Scheer 5063, de communist Hornecker 3921. In Mulhouse-stad staat de bekende Brcgly (officieel de candidaat der Volks party) eveneens bovenaan met 8706 stemmen. De socialist Eisen ring heeft er 4500, de communist Kayser 2892, de can didaat der Alliance démocratique Kan- kowsky 2683 en de rad.-soc. Wehrlen 1246. Te Alükirch waar geen communist gesteld was staat gelijk eveneens reeds gemeld, de autonomist Rickltn bo venaan met 5100 stemmen. Op hem volgt het aftredende lid Silbermann van de Union Rapublicainc démocratique met 3949 stemmen; de candidaat der Al liance démocratique Oentlivre kreeg 1787 stamanen, de rad.-soc. Higelin 1113 en de socialist Bernard slechts 524. te veel In het feeken stond van réclame maken voor Jingoïsme en militarisme, aldus de N. R. Ct. De laatste spreker van de arbeiders party praatte den toegestanen tyd uit, zoodat het ontwerpje nogmaals ter sprake gebracht moet worden. De Cotton Industry-Bill van den con servatief Hurst, die strekt om het plan ten van katoen binnen de grenzen van het Ruk aan ia wakkeren en de heffing op Iedere baal katoen voor 5 jaar te ver lengen, werd aangenomen nadat de hef fing door den voorsteller van zes op drie s'uiver teruggebracht was. Milaan. - 570 arrestaties. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Tegenover Kellogg's plannen heeft Briand de zijne gesteld. De regeeringen van Engeland, Duitschland, Japan cn Italië hadden dus voor het kiezen. Doch men vond het raadzamer om de kat uit den boom te kyken en te wachten tot •wellicht Londen den doorslag gaf door vcor de ééae of de andere party stelling te nemen. Dc stem van de Engelsche regeering zal ine dezen den meesten in vloed uitoefenen. Doch het is toch even zeer van uitermate groot belang dat de Duitsche regeering- zich thans na een kabmetsraad officieel uitgasproken heeft en verklaard heeft in principe mee te gaan met Kellogg's voorstellen. Het voorloopige antwoord aan Washington waarin dit verheugende standpunt is vastgelegd is bereids door het rykska- foirvet goedgekeurd. Een officieel -telegram meldt nog: Do ryksminister van buitenlandsche zaken heeft den gezant van de Ver- eenigde Staten te Beriyn ontvangen. Hy heeft hem de antwoord-nota der Duitsche regeerlng overhandigd, die be trekking heeft op de uitr.oocUging door de Vcitenlgda Staten aan Duitschland gericht 'betreffende een an tl-oorlogsver- el rag. Dit antwoord, dat in den loop van den dag ter kennis is gebracht van de gezanten te Beriyn van de belangheb bende mogendheden, zou in dc eerstvol gende dagen gepubliceerd worden. Het Duitsche antwoord is eveneens ter kennis gebracht van de Fransche regee rtng. En hiermede is dus afdoende van repliek gediend op het Fransche ont werp voor een anti-oorlogspact» Thans is het natuuriyk meer dan ooit. de vraag wat Groot-Brittannië zal deen. De redevoeringen van Chamber lain en Lord Grey zijn te dien opzichte vingerwijzingen geweest. Chamberlain heeft bevestigd in een rede naar aan leiding van het Amcrikaansche voorstel nopens een anti-oorlogs-pact, dat de En- sche regeering elk voorstel van dien aard met bereidwilligheid, aandacht en vreugde zou ontvangen. Elk dergel yk voorstel eischte zorgvuldige overdenking en zulk een voorstel van een natie, die zich tot dusver van deze quaes lie afzy- dig had gehouden, was te kostbaar, om niet gunstig te worden ontvangen. Aan den anderen kant heeft Cham berlain al het mogelijke gedaan om te doen uitkomen dat samenwerking tus- schen Engeland en Frankrijk noodzake- ïyk is voor den Europeeschen vrede, en voor een gezonde politieke Europeesclie basis. Men zou hieruit kunnen opmaken dat de immer arbiteerende Chamberlain ook hier een overeenkomst wil zoeken en de punten van overeenkomst tusschen Pa rijs en Washington samen wil vatten om aldus een aanknoopiragspuint te vormen, voor de overige regeering en. Dit schynt inderdaad de eenige oplos sing, F. A. Communisten die zich terugtrekken. PARIJS. 26 April. (W. B.) „L'Oeuvre" meldt, dat in Oolmar en in de district/en Mulhouse-stad en Mul house-land de communistische candida- ten zich voor de herstemming ten gunste der autonomisten Rossé, Rraehling en Brogly terugtrekken. In Colmar staat, zooals reeds gemeld, de autonomist Rossé bovenaan met 8494 stemmen; op hem volgt de socialist Ri chard met 4007 glommen, op den voet gevolgd door den communist Mlirschel met- 3900 stemmen. De als „onaühanlke- ïyk" te book staande mairc van Rlque- wi-hr, Hugal, heeft hier 3716 stemmen, de radicaal-socialist Dreyfus slechti 1145. In Mulhause-star Staat de bekende Elzasser socialist Grumbach bovenaan Amanoela Men meldt uit Berlijn aan de N.R.C.: Te Warschau zyn uitgebreide voor bereidingen getroffen voor de ontvangst van koning Amanoela, die morgen aan die Poolsche grenzen namens de PooLsche regeering door een generaal zal worden begroot. De vorst zal met zijn echtge- noote en zijn gevolg logeeren in het oude paleis Radzlwill, den zetel van den mi nister-president. Zaterdagavond vindt ter eere van de gasten een groote ont vangst by den staatsnre.rident plaats. Dinsdag vertrek Amanoela naar Mos kou. Hij zal ongeveer veertien dagen in de Sovjet-unie doorbrengen. Op het pro gramma staat een bezoek aan Moskou, dat een week zal duren, verder een be zoek aan St. Petersburg en aan dc Krim. BERLIJN, 27 April. Uit Rome wordt aan het „Berl. Tage- blatt" gemeld, dat de onderstaatssecre taris van blnnenlandsche zaken Bianchi zich op verzoek van Mussolini te Milaan op de hoogte heeft gesteld van den stand van het onderzoek inzake den aanslag op den kening en een rapport heeft uit gebracht. waaruit blijkt, dat in totaal 570 nersonen zyn gearresteerd, waarvan er 300 weer zyn vrygelaten. Zes zullen wegens deelneming aan den aanslag en 42 andoren wegens een vergrijp tegen het staatsgezag voor een bijzondere rechtbank worden gedaagd. Het vcor- looplg onderzoek is nog steeds niet afge- loopen, waaruit blijkt, dat het complot nog niet geheel is onthuld. Conferentie der Bela Kun te Weenen gearresteerd. Eenige dagen geleden heeft de Ween- sche politie vernomen dat de uit Oosten rijk uitgewezen voormalige Hongaarsche volkscommissaris Bela Kun, vcor het ver vullen van een politieke opdracht van Rusland, te Weenen was aangekomen. Het onderzoek heeft geleid tot de ar restatie van Bela Kun, die in de zeven de wyk onder een schuilnaam een kan toor had ingericht, waar hij het hem opgedragen werk vervulde en dat tevens als plaats van samenkomst moest dienen voor zyn Hongaarsche partygencoten. Bela Kun, die weigerde nadere inlich tingen te verstrekken, zal worden ver volgd wegens het stichten van een ge heime organisatie en zyn. verboden te rugkeer naar Oostenryk. Maatregelen worden genomen tegen de personen die als medeplichtig worden beschouwd. Separatisme en Spionnage. PARIJS, 27 April. IV. D.) Dinsdag 1 Mei zal voor de jury-rechtbank te Col- mar het proces aanvangen tegen de le den van den Heimatbund, die beschul digd worden van samenzwering tegen de veiligheid van den Staat. Vijftien ver dachten zullen op de beklaagdenbank plaats nemen. Zeven andere verdachten zijn niet te vinden. De Parysche bladen publicee- ren een opsomming van de mis drijven, die den leden van den Hei matbund ten laste worden gelegd. Dr. Richlin (die naar men weet, in herstem ming komt voor de Kamer) wordt be schuldigd als voorzitter van den Hei matbund de separatistische beweging te hebben bevorderd door yverig leden ie werven. De drukker Hauss uit Straats burg wordt aangeklaagd als voorzitter van een groep Elzas Lotharingers. die zich hebben aangesloten bij den Hei matbund. Gelijkluidend is de aankllcht tegen den redacteur Schall uit Straatsburg; de voormalige priester Fasshaucr wordt ervan beschuldigd in de Heimatbeweging een leidende positie te hebben ingeno men. De voormalige leeraar Rossé te Colmar (eveneens in herstemming voor de Kamer) heeft e«n aantal artikelen geschreven, die verschenen zyn in pae- dagoglsche periodieken en tijdschriften van den Heimatbund. Baumann en Kö- ler worden behalve van het lidmaat schap van den Heimatbund ook nog van spionnage beschuldigd, omdat zij in ver binding zouden hebben gestaan met een zekeren Ley, die te Freiburg i/d Breis- gau woonachtig is. De leeraar Wurtz heeft zich een aanklacht op den hals gehaald wegens het stichten van de z.g. „Evangelische Colportage". Reisacher wordt ervan beschuldigd op 16 Juni 1927 een oprcep tot den Volkenbond te heb ben gericht. Verder wordt hy ervan be schuldigd te hebben geprotesteerd tegen de arrestatie van baron Zorn von Bu- lach en geyverd te hebben voor een re ferendum in Elzas-Lotharingen. De verdachten hebben als verdedigers verscheidene advocaten uit Straatsburg, Colmar en Mulhouse gekozen, benevens den bekenden Paryschen advocaat Ber- thon, die communistisch Kamerlid is. Zee-schwindet. Omtrent de avontuurlyke reis van een alcohol-smokkelschip. waarvan wy reeds kort gewag maakten, ontvangen wy uit Hamburg een uitvoerig bericht, waaraan de N.R.Ct. nog het volgende ontleent: De Hamburgixhe koopman Lassaile kocht in 1927 in Nederland de in 1929 te Delfzijl gebouwde driemast schoener Przemysl en verhuurde het schip aan den koopman Strailo, vertegenwoordiger van de Southern Freighters Limited in Vancouver, die het schip met alcohol en machinedeelen lieten bevrachten voor een reis naai' San Bias in Mexico en Vancouver in Canada. Volgens mededee- ling van den reeder traden de kapitein en de eerste officier achter den rug van den reeder in verbinding met het Ameri- kaansche consulaat in Hamburg met het plan het schip tegen de instructies in naar een haven in de Ver. Staten te brengen en de lading aan de drank smokkelaars uit te leveren. Op den 27 Augustus 1927 ontvingen zij van den consul in Hamburg een aanbevelings brief voor den Amerikaanschen agent in Colon en spraken het verdere met dien agent af. In plaats door het Pa namakanaal te varen, voeren zij naar den mond van de Mississippi en lieten daar het schip in beslag nemen. De kapitein en zijn confrater verwachtten daar eene belooning van 65.000 dollars te zullen ontvangen. De reederU stelde echter bij de Amerikaansche regeering pogingen in het werk om het schip vry te krygen, wat haar ook gelukte. Voor den raad van de scheepvaart te Hamburg gedaagd, gaven de beide be klaagden een geheel andere voorstelling van de zaak om zich vry te pl riten, wat hun echter niet gelukte, zoodat de raad hun het scheepspatent heeft omtrok ken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON No. 10756 5 APEX KLOP-VEEG-SIOFZUIGERS f 150.— Engeland. Verplichte verzekering. Het. Lagerhuis heeft Donderdag zonder debat in tweede lezing een initiatief- ontwerp aangenomen, waarby na 1 Jan 1929 geen rijbewys meer aan bestuurders van auto's en motorfietsen zal worden 'verstrekt, tenzij die bestuurders een by een goede maatschappy gesloten polls kunnen toonen, waardoor zy verzekerd zyn tegen alle gevolgen van ongelukken waarvan derden het slachtoffer zyn ge worden. Een ander initiatief-ontwerp om Empire-Day (24 Mei) tot nationalen feestdag te verklaren en de schoolkinde ren 's middags vry te geven, nadat hun 's morgens op school zal gewezen zyn op de beteekenls van te behooren tot de burgers van het Empire, vond bestryding bij de arbeidersparty, wier woordvoerders verklaarden, dat de Empire-Day voor hen Kleine Entente Uit Boekarest wordt gemeld, dat vol gens de „Loepta" de eerstvolgende con ferentie der Kleine Entente in de eerste helft van Mei in een Rcemeensclie bad plaats zal plaats vinden, aldus de Tel. Het blad spreekt voorts met groote stel ligheid de geruchten over tegenstellin gen in den boezem der Kleine Entente, inzonderheid tusschen Boekarest en Praag, tegen. Naar verluidt, zullen de drie staten overleg plegen over het doen van een gemeenschappenjken stap by de groote mogendheden tegen de propa ganda van Boedapest tot herziening der vredesverdragen. Het blad wijst er in dit verband op, dat de vredesverdragen in geenerlei opzicht mogen worden aan getast en dat de staten der Kleine Entente bereid zijn, de verdragen met alle ter beschikking staande diploma tieke en militaire middelen te verde digen. :T'; Terug naar het Wassenbeeldenspel. (Van onzen Londenschen correspondent). Madam Tussaud's vermaards ten toonstelling van wassen beelden in Lon den, was kort voordat het door brand werd verwoest een sjofele inrichting geworden. Nu het uit zyn asch is her rezen en de reclameplaten op de Lon- densche heiningen geven een zoodanige voorstelling is het nauwelijks her kenbaar, zoo frisch cn fleurig is het ge worden. Het ziekelijk genot van de Kamer der Verschrikkingen, waar de beelden van de laagste misdadigers 6taan, kan men er blijven smaken. De exploitanten van het gebouw zyn blijk baar van meening dat zulk een ver- tooning ook nu nog niet uit den tyd is. Een der afstammelingen van de Fransche Madame Tussaud. die een eeuw geleden de zaak in Londen opende, nadat zy uit ParUs waar zy hoofden van revolutionaire martelaren versch van de guillotino had geboetseerd, was weggevlucht, heeft drie jaar hard ge werkt om de collectie te restaureeren. In het respectabele deel van de ten toonstelling, waar beroemdheden op ve lerlei gebied staan, is de aanwinst groot. Men ziet er allo groote krygslieden van den oorlog en sporthelden als Dempsey Hobbs en anderen. De schryvers Shaw en Wells prijken er ook. Maar Tussaud steunt niet meer uit sluitend op de wassenbeelden. Er ls ook een cinema en een restaurant met dans vloer. In zooverre is de ouderwetsche in richting met haar tyd meegegaan. Glas voor edelsteenen. (Vaai onzen Londenschen I correspondent). De nieuweRegent Street, straat voor eerste klas winkels, beeft over haar kor ten afstand wel een half dozyn maga- ziincn, waar valsche juweelen. slechts valsche juweelen. worden verkocht. Die winkels wedyveren er met de pa- leisjcs voor parfums om dsn voorrang. Glas in plaats van juweelen is dus zoo gezocht dat de winkels, die er handel in drUven, zich den duursten stand van de stad kunnen veroorloven. Zoo is het, De moderne vrouw in Engeland en elders laten wy hopen ook is ver rukt over een geschenk van glazen kra len of over een verguld-yzeren armband, die er uitziet als een miniatuur-park hek. Goud. Zilver en edelsteenen zyn uit de gratie. Handboeien van luister- ryk glas, „slavenrlngen" of banden van gcglorlficeerd yzer doen opgeld. De ln- gewUdcn vertellen dat de graftomben van Egypte en Babylonie voor deze al leszins bevredigende rage verantwoorde lijk ziln. De sieraden der mummies heb ben zooveel indruk gemaakt op de mo dieuze vrouw dat zy ze met graagte in blik geïmiteerd koopt, en aan kleeren hecht. Liever draagt zij stalen kralen, die er platina-achtig uitzien, dan een kost baar parelsnoer. Het laatste is uit den tyd. Een heugelijk ding, dat bevorderlijk moet zyn voor gelijkheid cn zuster- schap on een einde maakt aan vrouwe lijke jalousie die volgens sommige moralisten en historici wel oorlogen heeft ontketend. Nu kan een vrouw voor een paar stuivers met haar opsmuk in de mode zyn. En zelfs de nederigste kan voor dat doel een paar stuivers mis sen. Shc.kespeare-viering (Van onzen Londenschen correspondent) 23 April, de dag van St. George, den beschermheilige van Engeland. Het is tevens Shakespeare's geboortedag, zoo dat de Britten er een dubbel gedenk feest van kunnen maken. Het midden punt van de Shakcspeare-vlering was als steeds in dc geboorteplaats von den grooten dramaturg Stratford aan de Avon. dat vol h-zoekers was. uit alle celen de wereld samengestroomd. De optocht van Shakespeare-vereerders van het centrum van heb stadje naar het geboortehuis en daarna naai* het graf was langer dan hy ooit is geweest. In den avond werd in een hulptheater Tunon of Athens opgevoerd De oude schouwburg is verdwenen. Bouwmeester vierde er in zyn tijd triomfen De nieu we ls zelfs nog niet in aanbouw. Maai'' de stemming van het feest was er niet minder om. Aan een maaltyd die deel uitmaakt van de viering, werd de jaar- ïyksche heildronk, ,.voor de onsterfelij ke herinering aan William Shakespeare" ditmaal voorgesteld door den Ameri kaanschen gezant. Dat Amerika deze eer kreeg is in zooverre blliyk daar de Amerikanen het leeuwenaandeel hebben verschaft voor het fonds dat voor de oprichting van het nieuwe herinnerirgs- t hen ter moet dienen. Midden op den dag had de gebruikeiyke plechtigheid plaats van de ontplooiing der vlaggen van de naties, die zich bij de herdenking hadden laten vertegenwoordigen. Kr waren er niet minder dan zestig. De vlaggen waren gerold op drievoudige ryen stokken, over de lengte vair de hoofdstraat en verder langs de Avon. Eerst werd cle vlag des Konings ont plooid en op het sein van een hoorn volgden de andere vlaggen byna gciyk- tydig Daarna volgde de pelgrimstocht door de stad, naar Shakespeares ge boortehuis en naar zyn graf. Alle men- schen in dezen optocht droegen een bos je bloemen om op het graf te leggen ear het gezicht van deze enorme schare ver eerders van velerlei type en velerlei na tionaliteit. zich voortbewegend in bloe men onder de grijze lucht, was byzonder indrukwekkend. Snelheidswedstrijd. (Vair onzen Londeirsclren correspon dent). In betrekkelyk korten tyd hebben de Britten zoowel het. snelheidsrecord voor vliegen als dat voor autorennen verlo ren. De Italiaansche majoor-vlieger Bernardl behaalde eenige maandeir ge leden met zijn zecvllegtuig boren de wateren van Venetië een snelheid van omstreeks 318 mijl per uur. Hy verbe terde aldus de snelheid, door den Brit- schen winner van dc Schneider-Cup. luitenant Webster, ontwikkeld. De Brit- sche Luchtmacht Ls nu bezig een geor- ganlsecrden aanval op dit nieuwe re cord te doen. Daartoe is een geheel nieuwe afdeeling van de Militaire Lucht macht opgericht, de „High Speed Ex perimenting Section", onder comman do van den luitenant-vlieger D'Arcy A. Greig. Deze officier zal Bernardl's tijd moeten verbeteren. Hy staat bekend als een uitnemend vlieger die echter slechts weinig ervaring heeft van zeevliegtul- gen. Met die toestellen moet hy zich dus eerst vertrouwd maken. En men voor ziet dat hy de poging, het record weer aan Engeland te geven, eerst over twee maanden boven het water van Calshot zal doen. HIJ hoopt dan een snelheid te bereiken van 350 mijl per uur. En wat het record voor snelheid van automobielen betreft, dat de autorenner Malcolm Campbell pas een paar weken geleden vcor Brittanje inpalonde, dit is reeds weer naar Amerika gegaan, waar da coureur Keech een milhonnair die van dit snelheidswerk zijn liefhebbery maakt op dat strydtooneel van Day- tona in Florida een uurgemiddelde haal de met zyn monsterlyk voertuig van. 207.5 mul, dat is ongeveer een halven mul meer dan Campbell reed. De En- gelsche coureur heeft reeds weer ter stond te kennen gegeven, dat hy de eerste de beste gelegenheid zal aangrij pen om te probeeren zyn rivaal te ver slaan. Maar er zyn nog wel meer kapers op deze recovdkust. Ook een vroegere BriLsche recordhou der, majoor Segrave, die zich vast had voorgenomen nimmer meer in een ren- wagen te gaan zitten, kan klaarblyke- lUk geen weerstand bieden aan den roep van de renbaan en gaat zich ook weer in den stryd mengen. Campbell zou zijn poging het liefst op Engelschen grond doen maar hy vindt het moeilijk een stuk strand of anderen grond te vinden, dat ruim en stevig ge noeg is om de enorme snelheden, die met deze renmonsters worden gemaakt, te kunnen halen. Hy heeft indertyd ook zyn oog laten vallen op Nederlandsche stranden; maar hy vond niets in ons land dat voor het doel geschikt is. Een hervormings begrooting. (Van onzen Londenschen correspon dent). De begrooting, gisteren dooi- Churchill, den Kanselier van de Schatkist In een' volledig bezet Lagerhuis ingediend, was misschien met meer dan dc normale be langstelling tegei.-roetgezien. Verrassin gen heeft ze niet gebracht. De geruch ten hadden reeds gewaagd van het voor nemen van den Minister van Landbouw en de „produceereirue bedryven. in een betere positie te brengen door ze ten deele te ontlasten van den druk der plaatselijke belastingen. Men had den Minister tevens toegeschreven dat hy de middelen voor die verlichting o.a zou zoeken te vinden in een belasting op benzine. En zoo is het ongeveer uitgekomen. Churchill, zijn vierde •begrooting aan biedend, verrichtte een gedenkwaardige en in menig opzicht bewonderenswaar dige taak. zyn hoorders schenen aan- vankclUk sceptisch gestemd over den aard van het begrootrngskonim dat hy uit zijn rooden ..despatch case" zou goo chelen. De persoonlijkheid van een Mi nister, zijn gedurfdheid en zyn handig heid, doen altyd wat gegoochel vermoe den, Maar na oen rede van drie en een half uur was hy er in geslaagd in de landsvergadering byna een stemming van geestdrift te wekken; en dit ondanks het feit dat hy geen populaire belasting - verlichting in het vooruitzicht had ge steld. Zijn voornaamste voorstel was uiter aard dit plan voor hervorming van het stelsel van lokale belastingen, met het doel landbouw, nUverheid en in zeker opzicht de spoorwegen het bestaan te verlichten. Zijn plannen komen hierop neer dat bouwland en de gebouwen er voor geheel van grond- en hulsbelasting ten behoeve van plaatseiyk bestuur zou den worden ontheven. Nijverheidsgebou- wen, spoorwegen, havens en kanalen zouden het zelfde voorrecht genieten met dien verstande dat een kwart van de „rates", die thans moeten worden op gebracht, intact zou blyven. Het voor stel beteekent een algeheele herziening van het plaatseiyk besrtuursstelsel, met dien verstande dat een deel van de kasten, aan dit stelsel verbonden, in de toekomst door het rijksbestuur moeben worden gedragen. Ohurchill zeide dat deze voorstellen, wanneer ze tot volle dige uitvoering zyn gekomen, om en na bij 30.000.000 pd.st. per jaar zouden eischen. Ify heeft het tijdstip, waarop deze belasting-verlichting der „producee- rende" bedryven zal beginnen, op Oc tober 1929 gesteld. Want hy moet eerst een flink fonds verzamelen om de maat regelen door te zetten. Een nieuwe be lasting is daarvoor ingesteld, waarvan de werking heden, den dag na de indiening der begrooting, intrad. Het is een belas ting van vier stuivers per gallon op lich te oliën (benzine, benzol, terpentijn, enz.) Hy verwacht dat die belasting dit jaar 10.000.000 pd.st. zal opbrengen en dat de opbrengst, naarmate de jaren vorderen, grooter zal worden. Ofschoon Churchills voorstellen hier en daar reeds ernstig aan kritiek wor den onderworpen schijnt toch het alge meen gevoelen wel te zijn dat in het ..plèce de resistance" van de begrooting ee.n vrucht van waavlyk constructief staatsmanschap kan worden gezien. De plaatseiyke belastingen hebben jaren lang zwaar gedrukt op de c-xportnijver heid en men heeft ze voor een groot deel verantwoordelijk geacht voor de durende slapte in die bedrüven en het betrekkelyk onvermogen der Britsche fabrikanten om met succes tegen bui tenlandsche mededingers te concurree- ren. Indien alles loopt zooals deze re- goering blykbaar verwacht dan zouden de voorstallen, tot uitvoering gekomen, kunnen leiden tot verlaging van de le- venskosten over de gehcele linie, tot ver hoogde productie en dientengevolge her nieuwde welvaart. Voor de motormenschen is de maat- aegel een slag. zy hebben in hun be perkt belang jaren lang geyverd voor een belasting op benzine in plaats van de bestaande op het aantal paarde- krachten ran den motor. Het effect is nu geweest dat zy dc belasting op de paardekraohten moeten biyven betalen en daarenboven hun vurig gewenschte benzinc-beiasting krijgen. Zoo hadden zii het natuuriyk niet bedoeld. En men ban veel gejammer uit deze kringen tegemoet zien. Maar nuchter beschouwd kan nie mand ernstige bezwaren tegen deze be lasting opperen. Met het oog op het feit dat benzine in den loop van een half jaar vyf stuiver goedkooper is gewor den, zijn de automobilisten., wat den fl- nancieelen grondslag van hun genot be treft, in dezelfde positie als een half jaar geleden. Het zou ook nuttig zyn indien de benzinebelasting de vaart, waarmede menschen zich atuo's aan schaffen, wat zou verminderen. Dat zou tyd kunnen verschaffen het wegenstel sel meer in overeenstemming te brengen met de eischen van modern verkeer. Intusschen schynt Churchill zulk een verschijnsel niet te verwachten De benzineverkoopers hebben van van morgen af den prijs van hun artikel met vier en een halven stuiver per gal lon verhoogd. Kannibalisme. Twee scheepsbouwers, de gebroeders Day, zyn na zes maanden in Papoea, het gebied van Zuid-Oostelijk Goiinea dat onder het Australische gemeenebest behoort, vertoefd te hebben, te Sydney teruggekeerd met het bericht dat in het district Delto moorden op groote schaal koppensnellery en kannibalisme gaande zyn, aldus de N. R. Ct, Sedert Kerstmis, zoo verzekerden zy, zyn er 500 inboorlingen omgebracht. De koppensnellers worden aangevoerd door inlandsche politie-agenten in uniform. Zoodra in een dorp de regeeringsambte- naar weg is, worden er hevige gevechten geleverd. By een aanval sneefden 39 inboorlin gen, voor zoover bekend werd, maar waarschynlyk, zoo zeggen broeders Day waren het er meer, omdat de wilden dikwyis het hoofd van hun slachtoffer afhouwen en het daarna opeten. De luchtvaart over den Oceaan. De Deutsche Luft-Hansa wijdt, blij kens uitlatingen van haar directeuren aan vertegewoordigers der pers. groote aandacht aan het verkeer per vliegtuig over den Oceaan. In de eerste plaats geschiedt dit met oog op de enorme tijdsbesparing, die het reizen per vlieg tuig zal geven. Terwijl een stoomschip voor de reis van de Noordzee naar New- York (ongeveer 6500 K M.) 7 dagen noodig heeft, zal een vliegtuig het in slechts 2 dagen kunnen doen. De reis van de Noordzee naar Euenos-Ayres <12000 K M.) duurt IS dagen per stoom schip, zal echter per vliegtuig nog slechts 4 dagen duren. De Deutsche Luft Hansa is overtuigd, dat een verkeer met vliegtuigen over den Oceaan finan- cieele voordeeion zal kunnen opleveren. Voor het luchtverkeer over den Oceaan zullen geen landvliegtuigen, maai- uit sluitend byzondere zeevliegtulgen in aanmerking komen. Reeds thans heeft de Duitsche industrie groote wa ten-li eg- tuigen. zooals de Rohrbach-Rocco en de Dornier-Superwal, die plaats voor 20 reizigers hebben, gebouwd. De belasting aan benzine en ander materiaal is voor een tocht over den Oceaan zoo groot, dat alleen zware vliegtuigen hi°rvTv>r in aanmerking komen, aldus de N. R. Ct. De vliegers van de Luft Hansa worden reeds voor het verkeer over den Oceaan opgeleid. Zoodra met de zeevliegtuigen voldoende ervaring is opgedaan zal eerst het verkeer naar de Can arische cn naar do Kaap-Verdische eilanden worden georganiseerd, als inleiding tot een geregelden dienst naar Noord- cn, Zuid-Amerika. Liefdadigheid in Rome. Tot de groote daden, die het fascisme zich ten doel gesteld heeft behoort ook de binnenlandsche kolonisatie, de herle ving van vroeger bebouwde en bewoon de streken, die door allerlei omstandig heden verlaten zijn, het bewoonbaar ma ken van moerassen en done vlakten enr. Met name in Zuid-Italië ligt op dat gebied nog een groot terrein braak, dat een geschikten bodem biedt voor het vestigen van landbouwkolonies door hen die vroeger naai- de Ver. Staten of naar Zuid-Amerika plachten te verhuizen. Prins en prinses Doria Pamphili, die net schitterende Palazzo Doria op het Corso bewonen, waarvan een der vleu gcis als museum van him kunstschat ten is ingericht hebben in de schitteren de eerezalen op de eerste verdieping van dit paleis een groot weldadigheids feest gegeven voor het inzamelen van gelden voor het stichten van weeshui zen en laboratoria en het inrichten van landbouwkolonies in Zmd-Itallë. Priyses Johanna was beschermvrouwe Benito Mussolini eere-voorzitter van het feest en het eere-comité telde oude Ro- meinsche namen als Barbsrine, Borghe se. Caffarelli, Colonna, Ruspoli, Orsini, della Chiesa. zoowel ais die van de groo te mannen van het huidige fascisme, de zakenwereld en kunsten en letteren. Hoewel het feest voor ieder toeganke- ïyk was, die zich een toegangskaart had willen koopen, is het een zeer selecte gelegenheid geweest, die door de be kendste Italiaansche en buitenlandsche persoonlij icheden te Rome werd bezocht. De toegangsprijs bedroeg dan ook 500 lire voor één, 700 lire voor twee en 1000 lire voor drie kaarten, en 100 lire is 13 gulden De kostelijke feestzalen, die anders gesloten biyven. zyn intusschen een extra-entreeprys wel waard en de gelegenheid zich te mogen bewegen tus schen de fine-fleur van Rome's adel op wereldlijk, gecstelUk fascistisch en com mercieel gebied niet minder Men krygt nu eenmaal het meeste geld in het laadje als men' een beroep doet op het snobbisme van een kapitaalkrachtig pv.bliek. (N. R. Ot.) Opium De Opiumcommissie ls na aanneming van het rapport aan den Volkenbond uiteengegaan. In dit rapport wyst de Opiumcommissie op den onrustbarenden toestand in den onwettigen handel en op de dringende noodzakelijkheid dat de Opiumconventie van 1925 zoo spoedig mogelijk alge meen wordt geratificeerd en in werking treedt, aldus het Hbld. Zooals te verwachten was heeft de commissie het voorstel van den Itali- aanschen gedelegeerde Cavazzoni tot het houden van een nieuwe enquête by de regeeringen omtrent de maatregelen, die genomen zyn om de aanmaak van ver- doovende middelen te beperken, ver worpen. De heer Van Weltum bestreed evenals de gedelegeerden van Britsch- Indië, Engeland en Japan, dit voorstel en wees op het gevaar dat er bestaat als de staten met nieuwe enquêtes wor den lastig gevallen op het cogenbilk dat zy op het punt staan de conventie van 1925 te ratificeeren. De heer Van Wettum betoogde de wenschelijkheid om deze conventie den tyd te laten haar doel treffendheid te toonen, tot men kan be- oordeelen of nieuwe maatregelen nood- gakelijk gewenscht zyn.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 16