VOOR DE LUISTERVINKEN RADIO-PROGRAMMA. SCHEEPSBERICHTEN NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 28 APRIL 1928 Onze Radio Rubriek, Hallo! Hallo! BERICHT OVER DE RADIO-RUBRIEK. Onze Radio-mcdcwcrkcr, de heer John D. A uk es, is, met in gang van 1 Mei a.s. benoemd tot Sous-chef van de Technische Propaganda-afdceling Radio by Philips te Eindhoven. De heer Aukes vertrekt dus uit Haarlem, doch niettemin zal hfj op de gewone wfjze de Radio rubriek in ons blad blijven verzorgen, met deze wijziging dat vragen, op welker beantwoording in de eerstvolgende rubriek prijs wordt gesteld, uiterlijk op Dins dagochtend in ons bezit dienen te zijn, terwyl tot ons leedwezen het spreekuur op Dinsdagavond ten huize van den heer Aukes niet meer zal kunnen worden ge handhaafd. De geschiedenis en ontwikkeling van ke gelvormige Luidspre kers. Ofschoon de Rice Kellog kegelvormige luidspreker, zoowel als de groote kegel vormige beiden een papieren trilplaat zonder hoorn gebruiken, werken ze op een totaal verschillende basis. BU het Rice-Kellog type is de tril plaat bestemd om zioh in zijn geheel te bewegen; hetgeen voor alle prakti sche doeleinden geschiedt, doch die met de groote kegels passen een fijnere en misschien belangwekkendere methode toe, die naar mijn meening, tot groote mogelijkheden in staat is, wanneer die volledig ontwikkeld zijn. Het hoofddoel is het klankbord, dat nien al duizenden jaren bU muziekinstrumenten kent. De Geschiedenis. Het zou interessant zijn na te kunnen gaan hoe ver we in de wereldgeschie denis terug moeten gaan om den oor sprong te vinden van den hoorn en den kegel in him allereerste vorm, in het bijzonder bij de kunst der muziekin strumenten; al oijze moderne orkesten bestaan uit instrumenten, die de een of andere dezer methoden van klankvoort- brenging toepassen. Zelfs de menschelijke stem bestaat uit klanken, die uit de keel en uit de borst komen de hoorn en de groote trilplaat, een populaire samenvoeging bij zeer veel amateurs bekend. De hoorn schijnt ontwikkeld te zijn tot een grootere variatie van muziek- insti umenten dan de groote trilplaat, want we hebben den hoorn in één vorm als orgel en in zijn allerlaatsten vorm, de saxophoon en oneindig groote varia ties er tusschen, terwijl daarentegen de viool en de piano praktisch de eenige klankbord-instrumenten zijn en deze zijn langen tijd stattonnair gebleven. Op zoek naar nieuwe toon-nuances, behoort de musicus thans geholpen te worden door den luidspreker-deskundi ge. Deze ouderwetsche groote trilplaat instrumenten zijn uit den tijd. De nieuw ste ontwikkeling in de luidspreker-kunst den dubbelen kegel, een wetenschappe lijk samen,gesteld instrument, gebaseerd op de viool, moet aanwijzingen geven aa.n de viool -construe teurs hoe ze hun instrumenten hebben te verbeteren. Een nieuw instrument. Fig. 1 geeft een viool aan, van terzijde gezien en Fig. 2 is een poging van mij zelf om een nieuw instrument uit te vinden, alsmede om aan te toonen hoe het kegelvormig lichaam en het viool- lichaam vrijwel gelijk zijn. T-'tc.X. Acwit, Tic. 2T Het grondbeginsel van den kegel is een wetenschappelijk geteekend klank bord of radiator; en de kwestie hoe de uitvinding haar klank doet uitstralen is van het hoogste belang. Het vraagstuk der. groote trilplaten komt zeer sterk overeen met het pro bleem der uitstraling van een antennelus zonder evenwel de bijkomende moeilijk heid, dat we bij het meeste antennewerk slechts één frequentie behoeven uit te zenden, terwijl we bij luidspreker- of klankbordwerk alle frequenties zoo goed mogelijk hebben uit te zenden. Tracht u zich eens voor te stellen hoe slecht onze antennes zouden werken, in dien ze moesten worden gedempt met weerstanden om evengoed te werken op de lange Transatlantische golflengten als op de omroep-golven zonder eenige wijziging. Afkeer van verkwis tende werstand. Op het oogenblik hebben we een af keer tegen elke weerstand verlor ;n gaande bij antennes, terwij], indien we er een wilden hebben, die even goed werkt over een groote variatie van golf lengten. dan zouden we minstens 1000 Ohm moeten Inschakelen. Radio sig nalen zouden bijna niet. mogelijk zijn dan alleen op de allerkortste golven. Later we probeeren eenig denkbeeld te krijgen van de wijze waarop de uit- stralingf geschiedt, zoowel bij de an tenne als bij de luohtgolven. Een antenne wordt vertikaal van den grond af opgesteld, en door middel van onzen zender, zenden we golven elec- trlciteit" naar de antenne. Deze golven van electriciteit produceeren een veld van kracht in den ether, die zich buiten en opwaarts verspreiden. Het kracht veld gaat uit van den antenne en een gedeelte ervan gaat verder naar het on eindige. Er is geen reden voor een veld, dat eenmaal gevormd is om op te hou den met zich naar buiten in de ruimte te bewegen. De hoeveelheid kracht, die echter onbepaald naar buiten gaat ver tegenwoordigt een heel klein gedeelte van de kracht, die op elk oogenblik door de antenne wordt opgezameld. Als we 'n antenne van normale afmeting konden hebben met een middeltje er bovenaan dat alle energie absorbeerde, die er aankwam, dan zou, als we on deraan energie toevoegden, de hoeveel heid, die geabsorbeerd zou worden door het middeltje, minder zijn dan de hoe veelheid, die de onderkant verliet, daar een deel ervan geabsorbeerd zou wor den door den weerstand van de antenne en 'n ander deel zou wegvloeien als uit straling, doch met een antenne van nor male afmeting, zou dit verschil zeer klein zijn. Het punt waarop ik de aandacht zou willen vestigen, is evenwel het volgende: veronderstel, dat wij de lengte van de antenne verdubbelden, dan zou er door den antenneweerstand meer energie wor den uitgestraald en geabsorbeerd en er zou minder door het middeltje moeten worden geabsorbeerd. Dus. als we de an tenne onder deze omstandigheden lang genoeg maken, dan zal het middeltje bijna onnoodig zijn. Indien er, tenslotte, geen weerstandverliezen in de antenne waren, dan kon alle energie uitgestraald worden en er kan niets door het middel tje worden geabsorbeerd. Zulk een enorm lange antenne zal, in dien geschikt gemaakt voor een zeer lange golf, (laag-frequentie) blijkbaar geschikt zijn voor een korte golf. Het is iets om dankbaar voor te wezen dat de radio geen antennes van dit soort noodde; heeft, daar een flink-werkende antenne- voor alle golflengten, die in gebruik zij)? ongeveer 1000 meter hoog zou zijn! Veronderstel dat ons middeltje bo venaan met een antenne is verbonden, die niet lang genoeg is om alle energie uit te stralen, alvorens het naar het middeltje komt en veronderstel dat het middeltje niet goed genoeg is om de rest te absorbeeren dan zal er weer wat ernergle terugvloeien van de anten ne af het wordt teruggekaatst en deze terugkaattsing zal nog verdere uitstra ling teweeg brengen, die echter tegen overgesteld kan zijn aan de eerste uit straling. Indien tegen dien tijd de energie aan den onderkant van de antenne is geko- men en niet geheel geabsorbeerd is, dan zal die weer teruggekaatst worden, en tengevolge van die twee terugkaatsingen zal ons doel gedwarsboomd worden, want deze gereflecteerde energie die in de antenne naar beneden en weer naar boven gaat, kan afbreuk doen aan de eerste effecten of deze bevorderen, ter wijl de energie in de antenne naar boven gaat. Wfj zullen verschillende effecten krijgen op verschillende frequenties. Inderdaad, als de antenne kort ge noeg is en het middeltje wordt steeds verzwakt in het absorbeeren van kracht, dan komer we tot den normalen stand van zaken in een antenne, waar de energie vele malen op en neer gaat, totdat het alles wordt uitgestraald- doch er zul len slechts één of twee frequenties wor den uitgestraald omdat alle andere fre quenties eT tusschen zullen komen -.n him op en neerwaartsche beweging. De beste methode. De beste manier om dat absorbee- rlngs-effect ten uitvoer te brengen in plaats van het middeltje te gebruiken bovenaan de antenne is zachte absor beering, doch dit zal gestadig moeten worden verminderd, naar gelang de an tenne-maat wordt vergroot. Op deze wijze kunnen we tot de krach tigste aperiodische antenne komen door de grootst mogelijke hoogte te kiezen cn de antenne-draad van een zekere be paalden weerstand per eenheid te ma ken. terwijl iedere lagere weerstand de uitstraling ongelijvormig maakt. Nog één punt aangaande deze anten ne de uitgestraalde energie is, met een korte antenne steeds grooter met toename van frequentie, zoodat we onze antenne en haar weerstand van afme- t!rr-n in overeenstemming moeten ma ken met de laagste frequenties en dan rgen de hoogste frequenties voor zichzelf. Bij de een of andere lage fre quentie zal echter iedere practische an tenne. die we bouwen, een aantal reflec ties geven. (Wordt vervolgd.) Haarlem, 27 April 1928. JOHN. D. AUKES. VRAAG: Zoudt u zoo goed willen zijn, mij een schema te geven van een che- missche gelijkrichter. Is deze stroom ge schikt om een Ford-accu van 2 Volt te laden? Bij voorbaat mijn dank. ANTWOORD: Zou u niet aanraden met een chemische gelijkrichter te be ginnen. Wanneer niet in handen van een zeer ervaren amateur, wordt het niets en een groote smeerboel. Neem liever een transformator gelijkrichter. Zoo niet dan zal ik u alsnog een be- beschrijving doen toekomen. Antwoord aan den heer R. P. te Haar lem. Het schema van mijn vriend Peeters voor wisselstroomvoeding is goed, evenals het z.g. Airo wisselstroom apparaat, evenwel geeft de airo er een volledige beschrijving bij, U kunt dus nemen, wat u wilt. De antenne volgens uw schets is uitstekend. Antwoord aan den heer J. H. te Over- veen, Zeer tot mijn spijt is het me on mogelijk u te ontvangen. Zie hiervoor mededeeling van de Redactie. VRAAG: Kunt u voor mij miin zelfgebouwde Avro wisselstroomtoestel controleeren, of de verbindingen goed zijn aangebracht, alvorens de lampen er op te plaatsen? ANTWOORD: Tot mijn spijt ont breekt me den tijd uw apparaat na te zien, zie de mededeelingen der Redactie. Wellicht wil één der heeren welke ik de vorige week heb geholpen u ter zijde staan. Antwoord aan den heer K., Du- venvoordestraat, Haarlem. U kunt voor 110 geen goed com pleet toestel krijgen. Uit uwe verdere verklaring blijkt, dat uw toestel is uit gerust met een giobescoppler, een zeer moeilijk apparaat om goed te krijgen. Zou u aanraden naar een goeden radiohandelaar te gaan en het daar te laten nazien, daar ik daar niet meer gelegenheid voor heb. VRAAG: Naar aanleiding van uwe mededeelingen omtrent het gebruik van een raam-antenne, verzoek ik u hiermede beleefd mij te willen berich ten of ik ook een raam-antenne in gebruik kan nemen bij 'n 4-1 amps (H. D. schema) toestel. Indien dit moge lijk is, zoudt u mij dan een klein schema kunnen geven omtrent de ver bindingen? Daar het plaatsen van een dak-antenne voor mij niet moge lijk is (verboden), zou het gebruik van een raam-antenne voor mij een geschikte oplossing zijn. ANTWOORD: U behoeft bij ge bruik van een toestel gemaakt vol gens H. D. werkteekening geen ge bruik te maken van een raam-anten ne. Eén draadje of twee met elkaar verbonden ter lengte van. te zamen pl.m. 8 M. in de kamer gesp,annen, geeft meer dan voldoende resultaten. VRAAG: 1. Hoe kan ik verhelpen dat Kalandborg, Königswusterhausen en Huizen gestoord worden door Hil versum. 2. Hoe kan Ik het hinderlijke hand effect weg krijgen. 3. Ik heb voordurend een fluit gil toon, welke ik weg kan krijgen door de gloeiweerstanden terug Ie draaien. 4 Wat is de oorzaak dat korte golf- stations geheel wegzakken? 5. Hoe kan ik Weenen, München, enz. ontvangen? 6. Kan ik met H. D. schema ook ultra korte golf ontvangen en met welke spoelen? 7. Mijn antenne is hoog 5 M. boven aarde, maar niet boven de huizen en lang 12 M. is dit voldoende? 8. Op drie lampen zijn de lange golfstations vrij zwak hoe komt dat? 9. Hoe maakt een radio-installatie in een vliegtuig aarde? ANTWOORD: 1. Door spoelen 100 25 te gebruiken en spoel 25 zóó ver van 100 weg draaien dat de rand van genereeren wordt bereikt (giltoon). 2. Door de verbindingen aan den var. condensator om te wisselen. 3. Dit is zeker bij gebruik van de Noiseless transformatoren. Hierover wordt in den laatsten tijd veel ge klaagd er blijkt een fout in de trans formatoren te zijn. Ruilt u hem bij leverancier. 4. Het wegzakken van korte golf stations komt door het z.g. „fading" effect of sluiereffect. Zie hierover een mijner artikelen in H. D. 5. Door even verder te draaien kunt u Weenen, enz. ontvangen. 6. Ja, dit is mogelijk. Voor ultra korte golf in de antenne-spoelhouder een spoeltje van 3 windingen en in j de terugkoppeling een van 2 win dingen. 7. Antenne is goed. 8. In uw eerste transformator. Zie antwoord van vraag in. 9. Een radio-installatie in een vlieg machine wordt geaard door de massa d. w. z. de ijzeren verbindingen van het vliegtuig worden als aarde (als tegencapaciteit) gebezigd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. RADIO-MOORS, KONINGSTRAAT 2? TELEFOON 14609, HAARLEM VAKKUNDIG ADRES ZONDAG 29 APRIL HILVERSUM, 1060 M. 9.30 VARA-cursus door den heer S. de Wolf: Het communistisch mani fest door Karl Marx en Fr. Engels (7). 10.30 Voorber. bijeenkomst voor de 1-Meivoering in Cinema Royal te A'dam, georg. door het Inst. v. Arb. ontwikk. in samenw. met de VARA. Mevr. A. Vleming—v. d. Bergh, so praan, F. Wolfers, piano. J. Jong, or gel. Het Royal-orkest onder leiding v. Hugo de Groot. Toespraak door A. B. Kleerekooper: U zij het lied op den vooravond der heiliging van het feest (1 Jes. 30 29) 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Trio Rentmeester. 2.003.00 Orgelconcert door Jan Zwart in de kerk der Herst. Ev. Luth. Gem. te Amsterdam. 3,004.00 Kamemuzlek door hét Trio de Camera (L. Simeon, piano. G. de Cartier, viool. H. Cremers, cello). 4,306.15 Concert door de Tielsche Vrenwillige Muizekver. Ella Merison, sopraan. A. Hendricks, plano. Het Om- roep-strijkkwart^t. 6.30 VP.R.O.-uitzending. Lezing door Prof. Alb. Schweitzer over: De zen ding in Ejuatoriaal Afrika. Ingeleid door den Holl. vertaler zijner werken, den Holl. schrijve Jan Eigenhuis: Al- bett Schweizer en zijn werk. 8.00 Pers- en sportber. 8.10 „Traviata", opera in 4 bedr, van Verdi. Violetta de Saint Y, Hé- lène Cals. Clara, haar vriendin, Wilh. v. d. Hoeck. Anetta, kamermeisje van Violetta, Beppy v. d. Bosch Schmidt. Rodolphe d' Orbel, Jules Moes. Dok ter Germont. Gerard Leenders. Burg graaf Emil de Létorière. Jac, v. Cau- veren. Baron Roynal, M. v. Reen. Markies d'Orblgny, B. Leeuwin. Een bediende, J. Jansen. Het verst, om- roep-orkest o.l.v. J. J. v. Am erom. Chris de Vos alg voorber In de pauze een celloconcert door Jacques Serres. Adolph. Hallis a. d. vleugel. HUIZEN, 1870 M. Tusschen 4 en 6 u. ..340,9 M. 8.30 N.C.R.V. Mogenwijding. Spr.: Dr. J. G Geelkerken. D. Steede, bari ton. A. L. Maschhaupt, viool. H. J. Meyer, viool. 10.00 K.R.O. Dienst in de Vredes- kerk te Amsterdam. Gem. Zangkoor de kek (Mannen en knapen) o. L v. Jos. Schut. De Missa Regina Marty- rum van Liclnio Refice, v. 3st. gem. koor. Na de H. Mis: Ego sum Panis vivus, v. M. Halier. voor 4st. gem. koor. De organist L. Mulder speelt voor den dienst: Prélude in F gr. t., Dubois, en na den dienst: Fantasie in E gr. t., Dubois Predikatie door F. Fllbry: Vertrouw op God in allen woord. 12.30—1.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels" (K.R.O.) 1.30—1.45 K.R.O. Mevr. J. M. J. A. Meyer: De taak der Vrouwen bij de aclie voor het Dr. Schaepman- fonds. Werken en bidden. I.45—2.15 K.R.O, Vercelunrtje door een catecliiste v Huize Bethanië te Bloemendaal. 2.15 K.R.O. „De drie kabouters", operette in 3 bedr. van H. v. Tussen broek. Spr.: Pater Desiderlus Cox S. S. c. c. v. d. Damianusstichting te St. Oedenrode: De Algemeene Missie. „De fortuinlijke Kist"e zangspel voor vrouwenkoor van Dr. J. Wagenaar. 4.00—5.00 K.R.O. Ziekenuurtje door A. Scheermakers, leeraar a. h. Semi- nari Ypelaar te Ginneken. 5.00 N.C.R.V. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Veenendaal, Voorg.: Ds. M. Jongebreur. 7.30—8.00 K.R.O. Bijbelexegese door Prof. Dr. Jansen D. P. v. d. Keizer Karei Universiteit te Nijmegen. 8.00 K.RO. Russisch concert en lie deren-avond. Mej. T. J. M. Thiel, piano, K. Stoete, viool. K. R. O.-qr- kest o. 1. v. M. v. d. Ende. Spr.: Pater Jos. v. Wely O. P. uit Zwolle: Onze roeping tot de mystiek. 10.30 Epiloog door het koor o. L v. Jos. Pickkers (K.R.O.) DAVENTRY 1600 M. en LONDEN S61 M 2.50 Orkestconcert. N. Allin, bas. A. Brosa, viool. 4.40—4.50 Causerie: De gedichten van Milton. 7.15 Dienst in de Croydon Parochie kerk. 7.20 Kerkdienst. 8.05 Liefdadigheidsoproep. 8.10 Nieuwsber. 8.25 De Callender's Band, R. Good- acre, alt. xi. Gowings, tenor. 9.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. II.20 Morgenwijding Muziek en zang. Preek. 12.05 Jazzbandmuiziek. 3.50 Jazzbandmuziek. 7.50—10.10 Mario Cazes en zijn band. Dansmuziek. LANGENBERG, 469 M- 8.20—9.20 Morgenwijding. 11.40—12.15 Declamaties. 12.20—1.50 Kamermuziek. Het Stür- mertrïo. 3.053.50 Pianoconcert. 3.50—5.20 Orkestconcert. 5.20620 Zangkoor „Freischütz". 7,20 „Fidelio", opera van Beethoven. Daarna dans. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 8,20 Morgenwijding. 10.50—11.50 Concert. Het Wintergar- ten-orkest. 2.505.05 Voetbalwedstrijd Noord- tegen Zuid-Oost Duitschland. Daarna orkestconcert. 7.20 „Fidelio", opera van Beethoven 9.5011.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 8.35 Morgenwijding. 12.20 Orkestconcert. 2.35 Orkestconcert. 4.20 Int. wielerwedstrijden. 5.20 Orkestcon^ert. 7.20 Exotisch cabaret. Daarna tot 11.10 Orkestconcert. BRUSSEL 509 4.205.20 Dansmuziek. 7.35—9.35 Concert. Orkest en vocale solisten. listen. Daarna „Singvögelohen", zang spel. Daarna tot 11.20 Dansmu ziek. I ySteects het JVteuwste in Ractio. /ferstetïfr/rycn eestten6o/ r (Adv. Ing. Med.) MAANDAG 30 APRIL. HILVERSUM, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.301.30 Lunchmnziek docr het Trianon Trio. 4.405.55 Kinderuurtje oi.v. Mevr. Ant. v. Dijk. 67.15 Concert door het Trio Rent meester. 7.157.45 Engelsche les voor begin ners. 7.45 Politieber. 8.05 Concert door het Omroeporkest ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, met medewer king van mevr. L. Visser, Mevr.Twuy- ver en mej. Prins, zangeressen, Mej. G Bolle, begel. Nationale avond. Leider L. Pauls Jr. 8.05 V.A.R.A. Bijeenkomst van het Relig. Social Verb, in de Vrije Gemeen te te Amsterdam, R.S.V.-koor, leider R. Wertheim, J. Jong, orgel. Rede van ds. W. Banning. Het avondprogramma van 30 April vermeldt twee uitzendingen, nl. van de A.V.R.O. x V.A.R.A., Men deelt ons mede, dat op Maan dagavond (8.05) 30 April de uitzending van de V.A.R.A. zal doorgaan en het opgegeven A.VJt.O.-programma dus vervalt. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (N.C.R.V.-uitzendingen-uitsluitend). 12,301.45 Orgelconcert door Egbert Vos. 4—5. Ziekenuurtje door Ds. A. G. Wolf. 56.15 Concert. Mej L. Lauenroth, piano. mej. M. Scager, viool, mevrouw J, Hehl, fluit en cello. 6.157.Fotografieles. 7,7.30 Engelsche les. 7.308.Zangles door Jac. Caro. 8.Oranje-avond in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Maassluis. Sprs.: Ds. F. W. H. Bramer: Onze Oran jetelg. C. P. I. Domisse, Burgemeester van Maassluis: Openingswoord. Ds. J. J. H, PopGeslacht aan geslacht. Inlei ding van J. Gaasbeek. Mej. F. Mooy. sopraan, W. Oranje, organist, J. Vogel, piano, Chr. Zangver. „Crescendo". DAVENTRY, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gramafoonmuziek. 11.20 Balladenconcert( alt, tenor,) 12,201.20 Orgelconcert. 11.50 Dansmuziek, I.50 Causerie. 2.20 Concert. 2.25 Historische causerie. 2.40 Muziek. 2.50 Concert voor mezzo en bariton. 3.20 De Piccadilly Dansband, 4.20 Huishoudpraatje. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Concert-orgelbespeling. 5.35 Muziek. 5.50 Nieuwsberichten. 6.05 Concert-orgelbespeling. 6.20 Causerie. 6.35 Liederen van H. Wolf, voor tennr 6.45 Fransohe causerie. 7.05 Concert. H. Withers, cello, H. Fryer, piano. 7.50 „Rheingold", le acte, le scène, van Wagner, 8.20 Nieuwsber.. 8.35 Lezing: Impressions of an Empi- retour. 8.50 Nieuwsber. 8.55 Gretchaninow coicert. A. Smir noff, bariton. P. Hermann, cello. De Wireless Singers, A. Gretchaninow, piano. 9.50 Vaudeville. Dansorkest en variété - artisten. 10.2011.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS". 1750 M. II.501.10 Orkestconcert. 3.05Liter, en muzik. matinée. 8.0510.10 „Le petit Faust", operette v. Hervé. LANGENBERG, 469 M. 12,251.50 Orkestcancert. 5.206.15 Muzik. omroep revue. 7.35 „Tauseid und ein Stück", uit het rijk van de schmink. Orkest en so- KöNIG SWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN.) 11,204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.05 „Thalatta", symphonie op woor den van Heine, Goethe, voor gem koor. soli en orkest, van J. Frischen, L. Po- j lajewer-Wyprut, sopraan, M. Wittrisoh. tenor, H. Sohey, bariton. HAMBURG, 395 M. 5.15 Orkestconcert. 6.20 Orkestconoert. 7.20 Liebes-Leid und Lust. Orkest en solisten. 10.10 Sluiten. BRUSSEL, 509 M. 4.205.20 Trio concert. 7.35—9.35 Orkesconcert Defauw Lh. Conservatorium - Brussel. Almelo 26 April te Duinkerken, ChlH n. Amsterdam. Ares 26 April te Callao van Amster dam. Aagtekerk 26 April 24 u. van Bremen n. Hambrug. Amsterdam 27 April te Amsterdam Antwerpen. Ba toe 27 April te Marseille, Batavia n. Amsterdam. Borneo 26 April van Colombo, Batavia n. Amsterdam. Blommersdijk 27 April van Suez, New York n. Java. Ceres 26 April van Las Palmas, Am sterdam n Freetown. Drechterland 28 April van West- Afrika te Rotterdam verwacht. Flandria p. 27 April Ouessant, Amster dam n. Buenos Ayres. Grijpskerk 27 April van Rotterdam n. Port Natal. Grotlus 26 April te Genua, Batavia n. Amsterdam. Gelria 27 April van Bahia, Buenos Ayres, n. Amsterdam. Grootendijk p. 25 April Fayal, Ant werpen n. Pacifickust. Houtman 24 April van Sydney naar Singapore. Lis troom vertr. 27 April van Duala, Amsterdam n. W -Afrika. Jagersfontein 26 April van East Lon den n. Durban. Koningin der Nederlanden 26 Aprii v. Southampton, Amsterdam n. Java. Kertosono 27 April v.m. van Rotter dam n. Java. Lochgoil 25 April van Milford Haven, Rotterdam n. Pacifickust. Mars 26 April te Havre, West-Indië n. Amsterdam. Merken 27 April te Antwerpen, Cal cutta n. Rotterdam. Nieuw Zeeland p. 26 April Kaap Bon, Rotterdam n. Java. Nias 24 April van Beira n. Delagoa- baaL Nebraska 26 April 13 u. 32 m. 603 mijl van Liverpool, Vancouver n. Liverpool en Rotterdam. Orestes p. 25 April Las Palmas, West- Af rika n. Amsterdam. Prins der Nederlanden 27 April te Gennua, Batavia n. Amsterdam. Rijperkerk 25 April van Port Said n. Genua, Beira n. Rotterdam. Roepat 26 April te Londen, Batavia n. Amsterdam. Rondo 26 April van Suez, Amsterdam n. Batavia. Radnorshire 24 April van San Fran cisco, Antwerpen n Pacifickust. Salabangka 25 April te Singapore van Vladivostock. Sumatra 25 April van Kilindini naai Port Sudan. Salawati 26 April van Port Said, Ba tavia n. Amsterdam. Samarinda 26 April 19 u. van Port Said, Rotterdam n. Batavia. Streefkerk 27 April te Antwerpen, Cal cutta n. Rotterdam. Schiekerk p. 25 April Perim. Rotterdam n. Br.-Indië. Sommelsdyk 27 April te Antwerpen v. Hamburg, Tritonia 26 April te Suez, Batavia n. Amsterdam. Toba p. 27 April 9 u. Galle, Batavia n. Amsterdam. Tabanan 26 April van Singapore, Ba tavia n. Rotterdam. Vlieland vertr. 27 April van Lagos n. Warri. Zeelandia 26 April 22 u. te en 23 u. van La Coruna, Amsterdam n Buenos Ayres. Zosma 25 April van Genua, Amster dam n. Japan. Aritz Mendi, st. 22 April te Ibicuy v. Buenos Ayres INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. VOOR DE KINDEREN. Baas Ribbemoos zet zijn tanden en kiezen op elkaar en knijpt, dat zijn aderen zwellen. Maar het helpt hem niets. Zooiets heb ik nog nooit beleefd, moppert hij, ik kan cr geen deukje in krijgen. Dc nijptang helpt cok geen zier. Kijk mijn handen maar eens, Uwe Majes.» teit, klaagt baas Ribbemoos, de blaren staan er in. En ik ben niks niemendal opgeschoten. Gebruik je hamer, baas, stelt Labbcrnoekas voor, daar kun je mee slaan—,. Dat komt een beetje harder aan.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 20