Heringa Wuthrich, Haarlen Bliksembeveiliging DATUMSTUKJES WEERBERICHT THERMOMETERSTAND BURGERLIJKE STAND SCHEEPSBERICHTEN HAARLEM'S DAGBLAD f (Adv. Ing. Mcd.) INBRAAK IN DE AELBERTSBERGSTRAAT. DE H. O. V. BELANGRIJK BENADEELD. Vrijdagavond heeft er in een woning aan de Aelbertsbergstraat een belang rijke inbraak plaats gehad. Mep heeft zich daar namelijk toegang verschaft tot liet perceel No. 8G, bewoond door den heer P. Schouw, administrateur van de H. O. V. Mevrouw Schouw was te kwart over negen uitgegaan en toen zij een uur later terugkwam, bemerkte zij tot haar grooten schrik, dat er. terwijl haar zoon boven slapende te bed lag, onge- wenschfce bezoekers geweett waren. On middellijk waarschuwde zaj de politie. BU een ingesteld ondei^oek bleek, dat de inbreker vermoedelijk een valraampje in de buitendeur hnd opengeduwd, zoodat de deur aan den "binnenkant door middel van een stok of iets anders ge opend kon worden. Een kast in de achterkamer is over hoop gehaald. Uit een ongesloten kast op een bcrven-ach terkamertje is een geldkistje mee naar beneden genomen en daar opengebroken Er werd een be drag van f 800 aan* bankbiljetten uit ontvreemd, toebehooijende aan de H. O. V. Eveneens worden hieruit twee polis sen van de H. O. \j>. vermist. Ook een bureau is nagesnuffeld. Uit een ongesloten kast op een slaap kamer is een bcd/ag van f 30 gestolen. Dit geld behoorde toe aan den heer Schouw. Te zijnen nadeele is eveneens uit de vestibule een Pongers-rijwiel weggeno men. Het frame ij zwart gelakt en groen gebiesd; het rijvicl heeft een vernikkeld stuur en bel; «en torpedonaaf, bag/ge- drager, kettVngkast met mica r#itje; dectrische lantaarn merk Nord-licht; een belastingmerk in kokertje. Dc zoon heeft niets van het bezoek gemerkt Vermoedelijk heeft de inbreker tijdens het zoeken net. gordijn laten zakken, zoodat. hij niet kunstlicht heeft gewerkt De politie stelt een onderzoek in. Van mevr. Schouw vernemen wij nog dat de inbrekers vermoedelijk doordat een raam, naast de voordeur open stond, de knip van de deur opengetrok ken hebben. Zij kunnen echter niet aan de achterzijde van het huis binnenge komen zijn omdat daar alles stevig ge sloten was. MONTESSORI LAGER ONDERWIJS. AFWIJZENDE BESCHIKKING B. en W. stellen den Raad voor afwij zend te beschikken op een adres van C. H. Th. de Zwart e.a, om doorvoering win de „Montessori-leermcthodc" bij het openbaar geloon lager onderwijs voor hinderen, die naar dit systeem voorbe reidend onderwijs hebben ontvangen, daar hot tijdstip van invoering B, en W, uitermate ongeschikt voorkomt. DE BELASTING. HET VOORSTEL VAN B. EN W. Op dc agenda voor dc raadsvergade ring van a.s. Woensdag komt voor het voorsted van B. en W. in zake de belas tingen. Het raadsstuk zal hedenmiddag verschijnen. Onze meredeeling, da/t het percentage van de inkomstenbelasting 1 1/2 zal blij ven, wordt bevestigd. Evenzoo ons bericht-, dat. dc gemeen telijke opcenten van de Rijksinkomsten- belasting van 100 op 125 gebracht zullen worden. Wij hebben reeds uiteengezet, dat het tarief van de Rijksinkomsten- belasting met 20 pot. is verlaagd is. Wil de gemeente dus hetzelfde bedrag uit de opcenten van de Rijksinkomsten!» - lasting halen, daar moeten de opcenten van 100 op 125 gebracht worden. ONBEWOONBAAR VER KLAARDE HUIZEN. IN BEROEP BIJ GED. STATEN. Burgemeester en wethouders van Haarlem deelen mede, dat op 7 Mei, des namiddags 2 uur In het gebouw der Pro vinciale Griffie een openbare zitting van Ged. Staten zal worden gehouden ter behande-ling van de door verschil lende persoincn Ingediende bezwaar schriften tegen dc bij raadsbesluit d.d. 2 November 1927, uitgesproken on bewoonbaarverklaring van woningen, in welke openbare vergadering reclaman ten in dc gelegenheid zullen worden ge steld hun standpunt in persoon of bij gemachtigde nader toe te lichten. WONINGBOUW. Bij raadsbesluit van 15 jJuli 1925, werden B. en W. gemachtigd aan de R.-K. Coöperatieve Woningbouwvereeni ging „St. Jozef", toenmaals gevestigd te Schoten (thans te Haarlem), gronden, gelegen aan de Oost-Indiëstraat. in erf pacht uit te geven, met de bestemming om daarop 4 winkelwoningen en 42 een gezinswoningen te bouwen. Tevens werd daarbij besloten ten be hoeve van dien bouw aan genoemde ver- eenling een voorschot, groot hoogstens 155.000, uit de gemeentekas te ver strekken. Tijdens het uitwerken vnn het bouw plan bleek de wenschelijkheUl om in plaats van 4 winkelwoningen en 42 eeiv gezinswon'""nv te doen bouw 2 winkel woningen en 45 eengezinswoningen. Thans vraagt het bestuur bovenbe doeld voorschot met 2000 te verhoogen ■voor den bouw van een kantoortje met een overdekte bergplaats. 'lVgen inwilliging van bedoeld ver pak bestaat bij B. cn W. geen beswaar. ZATERDAG 28 APRIL 1928 Haarlem, 28 April. De Onsterfelijken. Een van de eerwaardigste instellingen van Frankrijk is het Institut de France, waarin dc Groote Lichten van weten schap cn litteratuur verecnigd zijn. Het is niet geheel van moderne invloeden vrij gebleven, en af en toe valt het felle licht der publiciteit zells op de Aca demie der Wetenschappen, en op de Académie de Médicine. Toch leiden die een rustig en plechtstatig leven verge leken bij de Académie des Lettres, waarin veertig letterkundigen verecnigd zijn.. Zij worden verondersteld de groot ste schrijvers van htm tijd te zijn, het geen natuurlijk door de jongeren bij alle mogelijke gelegenheden bestreden wordt. Want als jong auteur heeft men geen kans om uitverkoren te worden. Als er een vacature in de Académie komt kiezen de overgeblevenen, meestal na vele stemmingen, het nieuwe lid, dat de groote eer zal genieten om naast hen in het Palals Mazarin plaats te nemen, en mede te werken aan de „permanente herziening" van de Fransche diction- naire en andere zeer nuttige en zeer letterkundige bezigheden. Zij zijn, in overgroote meerderheid, zelf oud.... hun lokken zijn wit en spaarzaam, of wel slechts Herinneringen dus spreekt het van zelf dat. zij van wilde jonge nieuwlichters niets moeten hebben. De Parijsche pers pleegt de Académie met vriendelijke ironie, gemengd met ze kere mate van eerbied te bejegencn.Daar toe geeft zij vooral zoo gemakkelijk aan leiding omdat haar leden tekend zijn als „les Immortcls" de Onsterfelij ken. Op die nobele benaming heeft de Matin een jaar of acht geleden eens een kostelijke critiek geleverd toen Henry Bordeaux tot Académlclen gekozen was, hetgeen het blad niet beviel. Het vond zijn werken niet belangrijk genoeg. En het stuurde een verslaggever naar het Palais Mazarin om eens te gaan snuffe len naar „materiaal". Deze jonge man vond, tot zijn innige vreugde op een zolder een geweldige hoeveelheid mar meren bustes. Zij zaten dik onder het stof, en zij keken allemaal even droef en weemoedig. Het waren de beeltenis sen der Immortels van éen tot '{.wee eeuwen geleden. Van verreweg de meesten kon niemand zich zelfs meer de namen herinneren, laat staan de werken en de verslaggever nam een kiek, die zijn hoofdredacteur den volgenden morgen plaatste met een onderschrift in dezen trant: „De Vergeten Onsterfe lijken"Dit zal monsieur Henry Bor deaux wel even te denken geven...." Het was niet vriendelijk jegens den ar men Bordeaux, die toch werkelijk, al mocht het geen hooge litteratuur zijn, wel heel verdienstelijk werk had ge leverd. maar de humor van het geval kon niemand ontgaan, en heel Parys lachte er om. De oorlog heeft eenigen wonderlijken invloed op de samenstelling der Acadé mie gehad. Hy leidde tot de verkiezing o.a. van den maarschalk Joffre, die nooit iets noemenswaards geschreven heeft, maar wien men ook dit eerbewijs wou geven, en van Georges Clemenoeau, die weliswaar een vrij goed tooneeistuk heeft gewrocht hij heeft zoowat, alles met succes gedaan maar die onmoge lijk als een auteur van naam beschouwd kan worden. Clemenceau was er maar matig mee ingenomen. Tot do traditioneels ge bruiken van de Académie behoort, dat een nieuwgekozen lid, in het kleurige ceremoniëele gewaad der Onsterfelijken gedost, een inaugurale rede houdt waar in hij zijn voorganger herdenkt. Dat is niet eenvoudig, want humoet er diens werken voor bestudeeren, en soms is het een man die zich op geheel ander Ietter- kundig gebied dan het zy'ne heeft bewo gen. Maar bovendien was zooiets niets voor een man als „de Tyger", die met zijne gewone ontsteller.de openhartigheid verklaarde, dat hij op zyn leef tyd geen maskeradepakjes meer wou aantrekken en dat hy van de heele poppenkasterij niet gediend was. Weshalve hy al acht jaar lid van de Académie is zonder ooit geïnstalleerd te zijn. Men vergeeft het hem omdat hU Clemenceau is Hy is nu zes-en-tachtlg, zit rustig in zijn tuin tje in de Vendée, kijkt uit over de wyde, verre zee en denkt geen oogehbllk meer aan Académiciens en hun ydelh.den des levens. Hij is te oud, en voelt zich een Sterfelijke. Dezelfde gedachte heeft nu ongeluk kigerwijze postgevat bij den toor.ee!- schryver Georges de Porto-Riche. Hij is ook gekozen, hy is negenenzeventig, en hij heeft geen trek om de geschiedenis boeken van zyn voorganger Lavisse, dien hy als „een drogen schoolmeester" heeft betiteld te gaan bestudeeren en te gaan verheeriyken in een openingsrede. Het is geen wonder. De Porto-Riche heeft zyn werken, waaronder „1'Amou reuss" on „Le Passé" de vennaardste zijn. in twee deelen doen verschynen onder den titel Theatre d'Amour". het geen iets anders is dan een geschiede nisboek. Maar wat men een Clemenceau veroorlooft geldt nog niet voor een De Porto-Riche. en de Onsterfelijken zUn boos op hem. Erg boos. Hij moet komen, zéggen zü. H\i antwoordt dat hij den korten levenstyd, die hem rest, beter besteden kan dan met het, lezen van La- vtsse's taaie boeken, en blijft rondweg weigeren. De gansche Fransche pers en de heele letterkundige wereld maken zich druk over het geval, dat onoplosbaar sohynt. Tot het zyn natuurlek slot zal vinden in den dood van George de Porto-Riche, of tot de Académie besluit om gestorven OnsterfelUken alleen te laten opvolgen door letterkundigen die op hetzelfde ge bied hebben gewerkt. R. P. ERFPACFIT B. en W. stellen voor, hen te machti gen aan II. H. J. Heule Jr.. alhier, in voortdurend, erfpacht uit te geven met de bestemming dien grond als tuin te gebruiken, grond, gelegen aan de Zon nebloemstraat, ter oppervlakte van pl.m. 555 M_>., tegen een erfpachtcanon van J 0.77 per M2, per jaar. EEN TE LAAT BEZORGDE BRIEF. HET WAS NOG WEL EEN „EXPRESSE". Zooals men in ons verslag van den voetbalwedstrijd Velox—V.S.V. heeft kunnen lezen, speelde V.S.V. Zondag zonder v. d. Griendt, doordat deze we gens een fout bij dc Posteruen zyn aanschrijving, welke als expresse ver zonden was, niet had ontvangen V/oensdag 25 dezer is v. d. Griendt echter in het gelukkig bezit van den brief gekomen, zoodat deze „spoed"- bestelling IJmuiden-Oost-Wieringen precies in één week tijd geschiedde. Deze fout der Posterijen zou V.S.V. intiLSschc» wel eens duur te staan kun nen komen; het zou haar het cerste- klasseschap kunnen kosten. AANBESTEDING. Door de American Petrol. Compagny werd heden onderhandsch aanbesteed het veranderen van kantoor, het leggen van Petroleumbanks, enz. Ingeschreven werd door: Wijnand van Leeuwen, Rotterdam f 20339; Gebr. v. d. Berg, Arnhem f 15430; v. d. Vlieten-Nieuwstad, Am sterdam f 20850; Werrük, Lelden, f 19150, de Vries, Zaandam, 18750; E. J. Lubbers, Haardem f 16077; J. P. A. Nelissen, Haar lem f 18790; A, A. Antonissen, Amster- dem f 17672. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. Vrydag had aan de Gemeentelijke avondschool voor Nyvevheldsoncterwijs, vroeger genaamd Burgeavondschool de bevordering plaats van de leerlingen der le tot en met 4e en de uitreiking der diploma's van dc leerlingen der 5e klas. Behalve de directeur waren de leeraren aanwezig. Achtereenvolgens kwamen de 4 laagste klassen aan de beurt. Na de traditionecle toespraak van den direc teur werd de al of nlet-bevordering me degedeeld, terwyi de leerlingen, die uit muntten door een mooi rapport, een extra-vermelding kregen. Om half negen begon de uitreiking dei- diploma's, Ter vergadering was ook aan wezig Ir. de Beul Nachenius, directeur van de „Conxad", voorzitter van de sub commissie van toezicht voor deze school. Hy wenschte de geslaagden geluk met het behaalde succes en dacht daarbij terug aan den tyd. toen hu aan een soortgelijke school als deze in Engeland .zUn diploma behaalde. Hu besefte, dat 't nu een opluchting voor de jongelui was, nu ze na al die avonden van in spanning hun moeite beloond zagen. Dat moest geven een gevoel van biydschap en voldoening. Maar nog meer! 't Ge voel, iets bereikt te hebben, gaf zelfver trouwen. was een steun in moeilijke oogenblikken. En daarom wou spreker een raad geven. Waardeer dat gevoel van zelfvertrouwen, tracht het aan tè kweeken. Jullie hebben het in de hand iets te worden in de maatschappy, want om practisch iets te be teekenen, is een basis, een grond noodig en die is hier gelegd. Houdt vast, wat ge weet, doet alles, wat ge moei. doen, zoo goed mogelijk en laat daarbü uw geest werken, gaat voori; met zelfontwikkeling. U zult dan latei- met genoegen op dezen tijd terug zien en met waardeering denken aan direc teur en leeraren. De directeur deelde mede, dat hij tot de ontdekking gekomen was dat K van de leerlingen in 5 jaar tyd dezen cursus hebben afgeloopen, 10 hebben eerst 3 jaar de Ambachtsschool gevolgd en daarna 2 jaar deze school. De examens hadden tot uitslag; Bevorderd van de le klasse naar de 2de klasse: A. J. Bink. C. J. van den Broeke, J. Cop, A. H. Doornebosch, A. van Gaale, H. van Gelder, M. van Haalem, P. van Haren, W. J. Honing, J. B. Kalt P. Klinkhamer. H. van dei- Leek, J Plas, C. Sala, H. J. ter Wee: M. Wesseling, voorw.; A. v. d. Wete ring, P. v. der Wilden. H. L. M. Fabel. B. J. Glas, J. J. Handgraaf, W. Holdrinet, B. J. Hoo- gendoorn, K. H. Micgielse, J. P. Moen, A. Nunnlnk, J. C. Poelgeest, J. W. Schouten, F. C. Schultz, voorw.; W. J. W. Vellinga, voorw. Van de 2de naar de 3dé klasse: N. v. Beelen H. v. Beüeren, J. W. Boks, H. J. de Jong, Ph. Olman, voorw. J. H. Prins, J. Voetelink, T. J. de Wilde. P. J. v. Wunnik, F. D. Wis- meüer. G. de Bruin, A. C. de Bruin, T. Buzer, S. Duursma, voorw.; P. Eikel, J. Th. Josseaud, A. v. d. Kuur, voorw.; J. van der Meulen, R. J. Plomp, J. W. Rusbach, G. J. Tit, C. E. Vogel, W. van Zurk, P. Boekei. Van de 3de naar de 4e klasse: J. J. Bestenbreur, voorw.; A, van Beüeren, T. J. Bloem, voorw.; J. de Bruin, KI. van Graas, J. van 't Hoff, R. de Jong, A. J. Jorritsma, voorw.; G. Karman, P. H. Kok, C. Leemers, Tin A. Meerman, A. A. Moens, C. Mole naars, P. H. Mulder. R. II. Nieuw- stadt, W. Stringer, P. Vennik, N. de Vries, W. Dorsman. P. Bas. voorw.; H. Boerrigtcr, J. v. d. Bijl, J. A, Dernison. S. P. J. Dikken, voorw.; Th. J. Dukman, J. J. Fonteyne A. J. v. Mourik, A. J. Stoppelstecn, J. J. Verzijlenberg, voorw.; P. G. Kee, J. M. Akersloot, R. A. Nlbbellnk. Van de 4e naar de 5e klasse: H. Amand, J. van Dalen, G. Dings- hoff, J. M. Gerstenberger, J. Horvath, J. P. Kriiger, H. J. Peterse, P. R. F. Prins, B. C Radsma voorw., D. Ren- senbrink, N. II. Soellaart, J. Verheul, M. N. Voetelink. J. F. van der Waals, C. F, Weber, J. H. Koster, voorw. L Behr, D. C. v. Borselen, J. Hartog, N, v. Kecken, P. II. v. Koot, W Moo- lenaars, H P. J. de Nijs, P. J. Oschatz, II. K. Paauw, W. h de Ridder, H. Schcrpenhuizen, D. J. van Wilsum, A. Verhage. Einddiploma's werden uitgereikt aan: P. J. van Baak, A. Bakker, J. W. van Beek, J, van Beelen A, Duim, W. Geerts, A. F. de Haan, J. Kerkhoven, J. B. Kok. K. Kramer. J. A. v. Polanen J A. Rcnzenbrink, H. Wesseling, A. W A. Zoon. N. van Aalst. J. Akerboom, H. J. Bus, W. v. den Eynde. B. H. Geels, C. II. Hassink, D. C. Keetlaer, G. Snip, J. v. d. Water, J. Wicrsma. GEMEENTERAAD, Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woensdag 2 Mei 1928 des namiddags ten 1-30 ure, zoo noodig voort te zet ten des avonds ten 8 ure in de Staten zaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Balans enz. 1927 Coöp. Woning- bouwvereeniglng ..Volkshuisvesting". 3. Verkoop grond Burgemeester Bo- reelstraal (C. Mesman). 4. Uitgifte grond in erfpacht Zonne bloemstraat (H, H, J. Heule). 5. Verzoekschrift J. N. Sipkes e. a. wijziging straatnaam. O. Medegebruik gymnastieklokaal door Ver. Groen van Prmsterer 7. Wijziging regeling jaarwedden hoofden van dienst. 8. Vaststelling percentage Gem. In komstenbelasting. 9. Inrichten sportterrein ten Westen Middenweg. 10. Verbouw Kampersingel 4 tot bu reau duinwaterleiding. 11. Aankoop perceelen Rijksstraatweg. 12- Vërleenon medewerking verbouw bijz. school Koningstraat. 13. Verzoekschrift Besturen Prot. Chr. Scholen om voorschot op vergoe ding art. 100 L. O. Wet 1920. 15. Risico-premie 2e hyp. voorschot ten. 16 Vermeerdering aantal scholen voor Uitgebreid L. CV 17. Vaststelling rooilijn Vergierdeweg enz. 18. Verhooging voorschot enz. Coöp. Woningbouwvereeniging „St. Jozef". 19. Vergadering met gesloten deuren. 20. Benoeming: a. onderwijzer school no. 2. b. onderwijzer school no, 4, c. onderwijzer school no. 33 DE ONBEKENDE AUTO RIJDERS EINDELIJK GEVAT. DRIE MANNEN IN BEWARING GESTELD. Op aanwuzing zün door de Haarlem- sche recherche aangehouden de slager J. van 8., de chauffeur N. van S., en de monteur G. K., allen wonende alhier. Zij bakenden gedurende de laatste maanden telkens een auto te hebben weggehaald en er mee te hebben rond gereden. Zë zün wegens verduistering van benzine en olie in verzekerde be waring gesteld. VOORDRACHT. B, en W. hbben, ter voorziening in een vacature van onderwüzer aan School no. 4. ontstaan als gevolg van de benoeming van den onderwijzer O. de Wit tot Hoofd van School no. 35, de volgende voordracht opgemaakt: 1. de heer J. A. van der Schaaf te Haarlem, 2. de heer J. Y. Berger te Wildervank, en 3. de heer R. Fabriek te Heemstede. H. O.V. Het concert van Vrijdagavond. Het cóncert van de II. O. V. van Vrü- dagavond werd in plaats van in Den Hout ln de Gemeenteiyke Concertzaal gegeven. Dit was het derdo 15 ccnts- cohcert, dat een vrij groot publiek ge trokken had, al had de zaal nog wel voller gekund. Het programma, werken bevattend van Nlcolaï, Strauss, Gounod en Wagner werd met groote aandacht aangehoord en na ieder nummer klonk een luid applaus. De dirigent, de heer Ed. van Beinum en heb orkest had de sympathieke ge dachte gehad, de nagedachtenis van het onlangs overleden orkestlid, den heer J. J. Borlée, te eeren door als eerste en extra-nummer op het programma te plaatsen den treurmarsch uit de 3e Symphonie van Beethoven. Nadat de laatste plechtige tonen van den treurmarsch weggestorven waren, verhieven de orkestleden zich van hun zetel om hun overleden kameraad eenige oogenblikken in stilte te gedenken. Het was een treffende hulde, die ook werd bugewoond door de familieleden van wijlen den heer Borléc. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlem. Vrdagavond kwart over zes ontstond op den Jansweg een botsing tusschen een vrachtauto en een motorrijwiel. De botsing ontstond doordat de bestuurder van het motorrijwiel. Van K., nog voor den auto langs wilde rüden. Hij kreeg een schaafwond aan den linkervoet. Na door leder, van den Ongevallendienst voorloopig verbonden te zün, werd hy per motorzljspan naar zijn woning ver voerd. te Bloemeiulaal. Vrijdag had op den Bloemendaalsche- weg bij de Moliaan een ernstige aan- rüding plaats tusschen een autobus en een motorrüder. De heer S., garagehou der te Haarlem, kwam met de autobus van de Moliaan. de heer N._ bloemist, wonende aan den Parkweg, kwam per motorfiets van Bloemcndaal. Beiden hebben elkander te laat gezien en daar de bestuurder van de autobus op den afloopeaden weg een flinke vaart had, was een botsing onvermyddijk. De mo torrüder kwam met zün rechterbeen in aanraking met de treeplank van de autobus. Hy viel en bloedde hevig. De gewonde werd bij de dames Blspinck binnengebracht, waai; Dr van B. hem de eerste hulp verleende, waarna hij per ziekenauto naar het St. Elisabeth's gasthuis te Haarlem werd vervoerd Het rechter-onderbeen was versplinterd. WAGEN TE WATER. Vrüdagmorgen half twaalf geraakte een met een hit bespannen leege wagen in de Houtvaart nabij de Pylslaan te water. De bestuurder wist er bytyds af te springen. Ook den hit, die achter uit geloopen was. kon men op het droge houden. De wagen werd door omstanders weer op den kant getrokken. „VOLKSHUISVESTING" B. en W. stellen den Raad voor, de balans met de verlies- en winstrekening per 31 December 1927. betreffende de 68 door de Coöp. Woningbouwvereeniging .Volkshuisvesting" met voorschot, inge volge de Woningwet gebouwde arbei derswoningen, goed te keuren. naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 April. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.9 m.M. te Stockholm. Laagste barometerstand 753.6 m.M. te Toulouse. Verwachting tot den avonds van 29 April: Meest Zuid-Oostelijke tot Noord-Oos telijken wind, licht tot half of zwaar be wolkt, droog, behalve kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 758,2 m.M. Stand van heden 762 m.M. De barometerstand is vooruitgaande. Firma A. FEDERMANN, 0_tlsi.be Industrie, Gr. Houtstraat 37, Haarlem, TeL 11059 28 April Hoogste gisteren. F. 66 Laagste hedennacht F. 55 Hoogste, heden 10 uur F. 63 HAARLEM 28 April. Bevallen: 26 April: G. T, M. v. Maa- nenSteeman, d., J. KoopmansBrug ge, d., 27 April: C. M. Vroiykv. Beem, z., A. RinketKampstra, d. Overleden: 25 April: J. Lindenberg, 76 j., Busken Huetstraat, C. A. Wening— Kelfkens, 79 j., Drappenierstraat, 26 April: J. Raming, 56 j., Kamperlaan. 27 April: N. Kerkhoven, 24 j„ Leidsohe- straat. BEVERWIJK Odertrouwd: W. F. J. Ragetlie en A. Klomp; W. Vel en M. Marwx; J. J. Adrichem en S. B. Wesolowskl. Bevallen: M. C. van der WüstRüke d. E. P. Cappendük—van Vliembergen d. A. O. A. BurgerSlotemaker, d. M. KonunCelie z. J. G. E. Zwagerde Laender z. A. C. ZonneveldStolwijk z. A. de Weüervan Wetering z. Overleden: Th. van der Park, 54 j., wedr. van C. Blank endaal; P. Vliet- stra, 75 j, wedr. van W. de Haan, wo nende te Velsen. INBRAAK IN EEN LEEG. STAANDE VILLA. Vrijdagmorgen bleek, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag was inge broken in een leegstaande villa aan den Heerenweg. Er is een hoeveelheid lood gestolen. Verdacht van dit misdrüf zyn aangehouden de 25-jarige sar V. v. d. S., de 31-jarige stucadoor T. B. cn de 22- jarige kelLner J. C., allen wonende al hier. De inbrekers hadden zich toegang verschaft door een. losse ruit uit een serre te verwüderen. Een looden püp van i 1/2 M. was by een opkooper ver kook. Die werd daar in beslag genomen. V. v. d. S. ontkende, zich aan deze in braak te hebben schuldig gemaakt, maar hü werd door den opkooper- herkend. By' een anderen opkooper werd 160 K.G. lood in beslag genomen. T. B. en J. C. hebben bekend. Het drietal is in verze kerde bewaring gesteld. INBRAKEN TE IJMUIDEN. OP DRIE PLAATSEN. In den afgeloopen nacht zijn weder om eenige inbraken gepleegd, die er op wü'zen dat hier dezelfde daders van de eerder gepleegde Inbraken aan het werk zijn geweest. Ten huize van den heer H. D. aan den Velserduinweg vonden de bewoners toen zij vanmorgen beneden kwamen alle kisten en laden geopend. Het bleek dat de inbrekers zich toegang tot de woning hadden verschaft door het ultsnüden van een ruit aan de aohterzüde Ofschoon de ongewenschte gasten het zilverwerk letterlijk voor het grijpen hadden, hebben zij daarvan niets mede genomen. Alleen wordt vermist een portefeuille met ongeveer f 15 benevens eenige si garen. Verder is ingebroken ten huize van den heer v. d. P., in de Kompasstraat. Hier konden zü him plannen niet vol voeren doordat de bewoners de inbre kers hoorden aankomeo. Op het geroep van den heer v. d. P. namen zü de vlucht. Ten nadeele van een bewoner van den Oosterduinweg ls voorts uit een schuur- tpe achter de woning, een nieuw heeren- rüwiel ontvreemd. VERGOEDING BIJZ. L. O. B. en W. stellen dan Raad voor, naar aanleiding van een verzoekschrift van de Centrale van Prot, Chris;!. Scholen te Haarlem en omstreken, ter zake le uitbetaling bij voorschot van de vergoe ding voor z.g. boventallige onderwij zers; hen te machtigen om aan de be sturen der daarvoor in aanmerking ko mende bijzonudere scholen voor lager onderwüs op de jaariyksche vergoeding, een voorschee toe te kennen. LOODGIETERSACTIE, EEN ULTIMATUM. Vanwege de afdeeling Haarlem van den Alg Ned. Metaalbewerkers bond werd Vrijdagavond een druk bezochte vergadering van loodgieters gehouden. Door den heer Van der Winden werd een overzicht gegeven van de verrich tingen der organisatie om het voorstel tot invoering van een vacantle te be werkstelligen. Door de werkgevers v.erd echter geweigerd hier een bespreking over aan te gaan. Na deze uiteenzetting besloot de ver gadering Maandag a.s. aan de werkge vers een ultimatum te doen toekomen, hc-twelk op 7 Mei a.s. eindigt. Mochten de werkgevers niet bereid zijn aan het ultimatum gevolg te geven, dan, aldus werd besloten, zal worden gestaakt. HET WEEKBLAD INDIë. VOORTZETTING ONDER NIEUWE REDACTIE. Naai- wij vernemen zal de uitgave van .liet weekblad „Indië" worden voort gezet door de N. V. Ned.-Ind. Uitgevers Maatschappij te Rotterdam. De redactioneele leiding is toever trouwd aan prof. dr. Bezemer, aan prof. dr. E. Moresco; seoretaris-redacteur is de heer M. Moresco. Deze geheel nieuwe redactie zal verder kunnen rekenen op de medewerking van prof. dr. Co-.van, prof. dr. J. P. Jossclin de Jong, prof. dr. Kisistra, prof. dr. N. J. Krom en de heeren W. de Cock-Buening, J. Stigter en Dr. A. dc Vletter. Het is de bedoeling het tydsöhrdft, dat zooals bekend reeds 11 jaar be staat, zoo spoedig mogelük weer te doen verschijnen. J. A. M. BLANSERT OVERLEDEN. Or 46-jarigen leeftijd is hedennacht alhier na een langdurige ongesteldheid overleden de heer J. A. M. Blansert, ma kelaar en assuradeur, lid der firma Niephaus en Blansert. De heer Blansert maakte deel uit van het kader van de Vrijwillige Brand weer en was ook gedurende eenige jaren voorzitter van de vereeniging „Dc Tien". Ook had hy zitting in 't bestuur van het H. van Breemen-fonds van de Kon. Liederiafcl „Zang en Vriendschap". De begrafenis zal plaats hebben Dins dag 1 Mei te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats. Nader vernemen wij nog dat de heer Blansert van 5 September 1899 vrijwilliger bij de Brandweer was. Se dert 1 Augustus 1915 was hü eerste lui tenant bij de Vrijwilligers Compagnie. DOOR EEN RING. De heer S.. electricien te Haarlem, was by de firma Peperkorn te Heem stede werkzaam. Hij wilde van een hoogte van ongeveer een halven Meter afsprinken, toen zün trouwring aan een raam bleef hangen, waarbü zün ring vinger totaal werd afgescheurd. De heer S. werd na te zün verbonden ver der in de Mariastichting behandeld. UITGAAN MADAME SANS-GêNE Zooals reeds eerder werd gemeld, geeft het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Too- neel (directeur Cor van der Lugt Mel- sert) in den Stadsschouwburg op Woens dag 2 Mei een opvoering van „Madame Sans-Gêne" tooneelspel in 4 bedrijven en een voorspel door Victorien Sardou, met Annie v. d. Lugt Melserb—van. Ees als Madame Sans-Gêne, en Cor van der Lugt Melsert als Napoleon. In de overige rollen treden op de da mes: Jo v. Walraven, G. v. Raalte, H. v. Merle, A. Brugman, E. Pisuisse, J. Broedelet, M .Bonda, K. Posthumus, en de heeren: II. Schwab, P. Bron, J. v. Ees, C. Dommelshuizen, P. Balledux, W. Huysmans, L. Makkay, R. Mulder, B. v. Iersel, E. Palmers, A. Roemer, J. Grefe, J. v. d Linden, J. Liesting e.a. Het stuk wordt vertoond met de déco- ratiën die voor dit doel zijn vervaardigd, terwijl ook de muziek er voor gecompo neerd zal worden uitgevoerd. In het ge heel werken een tachtig personen aan de opvoering mede. Het geheel staat on der leiding van Cor v. d, Lugt Melsert. VELSEN. HET RAADSLID Mevr. M. G. VAN VEEN—GERBRANDS. Zooals reeds gemeld, komt de heer M. van Veen als nummer één voor op de voordracht van directeur der Gem. Hoogere Burgerschool te Arnhem. Een benoeming zal dus waarschüniyk vol gen. In dit geval zal de echtgenoote van den heec Van Veen. het raadslid mevrouw M. G. van VeenGerbranda moeten bedanken, zoodat er dus een vacature In den raad ontstaat. Haar opvolger zal dan zün de heer N. W. van Nifterik te Santpoort. IJMUIDEN. DE NOODLANDING OP HET STRAND Het militaire vliegtuig no. 566. dat Donderdagmiddag op het strand nabij IJmuiden wegens een defeot aan den motor een noodlanding moest ni-'teai kon niet voldoende worden hersteld oni mar Scesterberg terug te vliegen. Het vliegtuig is met behulp van den motor- tractor van het strand getrokken en daarna gedemonteerd. De onderdeden zijn met vrachtauto's naar Soeeterberg vervoerd. Andük 27 April v.m. te Genua, Rotter dam naar Br.-Indië. Bovenkerk 27 April te Calcutta van Rotterdam. Crynssen, 27 April van Amsterdam n. W.-Indië. Heemskerk passeerde 27 April Oues- sant. Beira naar Rotterdam. Indrapoera 27 April 12 uur van Mar seille, Rotterdam naar Batavia. Nieuw Amsterdam 29 April 10 uur njn. te Plymouth verwacht, New-York naar Rotterdam. Ouderkerk passeerde 27 April Oues- sant, Japan naar Rotterdam. Schouwen passrerde 27 April Fernan do Noronha, Rotterdam naar Buenos Ayres. Vulcanis 27 April van Amsterdam uaar Guatmala.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2