BUITENLANDSCH OVERZICHT DE FRANSCHE VERKIEZINGEN. CRITIEKE TOESTAND IN EGYPTE. GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG t MEI 1928 „De redder des Vaderlands." Engeland stelt een ultimatum. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. 't Is gegaan zooals voorspeld werd. De herstemmingen hebben de indrukken van den eersten stemmingsdag volko men bevestigd, waardoor de verkiezing ln haar geheel een fraaie overwinning is voor de gematigde partijen, die de politiek van Poincaré zijn toegedaan. Een ander belangrijk verschijnsel is daarbij dat de uiterst linksohe groepen zich zoo verdeeld hebben, dat de com mumisten hun aantal tot de helft zien teruggebracht, en dat de overige link sche groepen zich slechts met moeite kunnen handhaven. Uit de voorloopige statistieken die thans zijn opgemaakt en die niet veel veran dering meer zullen ondergaan blijkt dat Toincaré ongeveer 400 van 612 leden der nieuwe Kamer op zijn hand zal heb ben. Merkwaardig Is de overweldigende débacle der communisten. Terecht schrijft het Handelsblad dat de roode gordel, dóe Parijs heelemaal moest om ringen in flarden is gescheurd. Imaners het aantal van de zetel der communis ten is van 27 op 13 teruggebracht! Ge sneuveld zijn de bekende MoSkousche voormannen VaiUant Couturier, Rehaud Jean, en Marty. Caohin, Doriot en Eerthon (de eerste bekend, om zijn ont snapping tegelijk met Daudet uit de Santé-gevangenis, de tweede om zijn politieke anti-Fransdhe agitatie in Chi na) blijven aan. Voor de socialisten is het een uiterst gevoelige klap, dat Léon Blum een hoogst bekwaam afgevaardigde en re denaar het af moest leggen. Poincaré heeft zich waarlijk schitte rend gehandhaafd. Voor het Pransche volk, dat liever op een persoon dan op 'n partij stemt, is hij klaarblijkelijk nog „de Redder des Vaderlands", en de c enige bij wie Frankrijk wel zal varen. De eenige diie het grootsche werk van stabilisatie en herstel kan voortzetten en voltooien. F. A. Chamberlain en het Engelsch-Egyptische conflict. LONDEN, 30 April. (V.D.) De scherpe wending, die het Èngelsch-Egyptische conflict genomen heeft doet alle andere gebeurtenissen op den achtergrond tre eën. De minister van Bultenlandsche Zaken Chamberlain heeft hedenmorgen besprekingen gehouden met vooraan staande ambtenaren van de Egyptische Afdeeling van het Ministerie van Bul tenlandsche Zaken. De Minister-presi dent Baldwin is vroeger dan gewoonlijk teruggekeerd en heeft tegen den laten avond een buitengewone zitting van het kabinet bijeengeroepen. In den namid dag heeft de Minister van Buitenland- sche Zaken in het Lagerhuis gesproken. Hij deelde mede, dat eenige dagen gele den een wetsontwerp Inzake do rege ling van openbare vergaderingen en de monstraties in het Egyptische parlement is behandeld. Dit wetsontwerp heeft tot srekking de wijziging van de bestaande wet, welke reeds vijf jaren van kracht was, en waarbij voor de Egyptische autoriteiten de mogelijkheid! was ge opend om de openbare orde te handha ven zonder dat de indlvidueele vrijheid geweld werd aangedaan. BU het onderhavige wetsontwerp woi- den de politioneele bevoegdheden zeer beperkt, waardoor het leven en de eigen dommen van de buitenlanders gevaar zouden kunnen loopen. Dit standpunt wordt zoowel door de Britsche als de Egyptische politieautoriteiten ingeno men en het wordt gedeeld door de bul tenlandsche kolonies in Egypte. In dit \orbond zU het gewenscht op te merken, dat toen in 1924 dergelijke voorstellen werden gedaan. Zaghloel Pasha ze be streed, omdat hij ze strijdig achtte met hot openbaar belang. Blijkens de verklaring van 1922 Is de Britsche regeering aansprakelijk voor de veiligheid dei- buitenlanders. Do relle tjes in Alexandrlë hebben in 1921 aan ongeveer 20 vreemdelingen het leven ge kost, terwijl ruim zestig personen wer den gewond; een paar weken geleden heeft een groep personen, die in opwin ding verkeerde over politieke kwesties :,chade toegebracht aan buitcnlandsche eigendommen. Daarom heeft de Britsche Booge Commissaris, Lord Lloyd, in opdracht van de regeeving, een ernstige, doch vriendschappelijke waarschuwing ge richt tot den tegenwoordigen premier en ook tot diens voorganger, Sanvat Pasha; liet schijnt evenwel, dat de Egyptische regeering de zaak wil doorzetten, cn daarom hoeft Lord Lloyd gisteravond i i zeven uur een waarschuwing overhan digd, waarvan de tekst door Chamber lain hedenmiddag in het Lagerhuis werd voorgelezen. Aan dit schrijven zij ontleend, dat aan den premier de eisch wordt gesteld on middellijk die stappen te nemen, ten einde te voorkomen, dat bedoeld ontwerp inzake de openbare vergaderingen niet tot wet wordt verheven. Indien voor den tweeden Mei te zeven uur 's avonds geen bericht wordt ont vangen wordt in het schrijven gezegd dat dezen eisch wordt Ingewilligd, zal de Britsche regeering die maatregelen nemen, welke zü, gezien de situatie, wen- schelijk acht. De strekking van de voorgestelde wij ziging is, dat agitatoren, die onordclljk- heden veroorzaken een buitengewone ge ringe risico loopen, terwijl daarente gen politie-autoritcitcn, die in willen -wiloen, teneinde onordclijkheden te voor komen, in vergelijking met de voor agi tatoren vastgestelde straffen, een zeer zware risico loopen. Temeer waar tal rijke demonstraties zich tegen de bui tenlanders richten en de Britsche regee ring hiervoor verantwoordelijk kan wor den gesteld, is dus ingrijpen noodza kelijk. Zooals reeds gemeld, zijn twee slag schepen, de „Warsplte" en de „Valiant" alsmede drie kruisers onder leiding van den bevelhebber van de Mlddellandsche Zee-vloot naar Alexandria vertrokken. Thans zijn nog drie slagschepen en het geheele overschot van de Middeliandsche Zee-vloot te Malta aaangekomen; daar is aanzegging gedaan, dat de vloot zich gereed inoet houden, evenals een regi ment infanterie, dat daar is aangeko men, voor de reis naar Egypte. De Kleine Entente. De „Politica" méldt, dat de confe rentie van de Kleine Entente thans de finitief op 20 Moi as. te Timisoara (Te- mesvar) zal bijeenkomen. Voornamelijk zullen de besprekingen handelen over het streven der Kleine Entente tot het doen naleven der vredesverdragen. Daar Titulescu vermoedelijk dan nog niet her steld zal zijn, zal Duca de conferentie waarschijnlijk presideer en. (TeL) Voor Mussolini. Tienduizend arbeiders te Milaan heb ben hulde gebracht aan Mussolini. De plechtigheid geschiedde in het Coly- seum te midden eeruer ontzaglijke me nigte. Na een hulde aan het fascistische re gime sprak Mussolini, die geestdriftig werd toegejuicht, zijn vreugde uit over de spontaniteit der betooging en voegde er aan toe dat zijn doel was den arbei ders werk te verzekeren, him welvaart te verhoogen en ze moreel te verheffen. Hij besloot met de arbeiders uit te noo- digen om, wanneer zij naar de fabrie ken fcerugkeeren, hun kameraden te zeggen, dat er tegen het fascisme .niets te beginnen valt". Een lastig avontuur. De „Praga Presse" verneemt uit Wee- nen. dat in deze week ongeveer 2000 werkloozen uit alle streken van de re publiek, benevens eenige Beieren en He den uit Tsjecho Slowakije, zich te voet op weg naar Abessynië zullen begeven. Een en ander op instigatie van een ze keren Peter Waller, die de autoriteiten sinds geruiimen tijd lastig valt met al lerlei fantastische emigratie- en koloni satieplannen. Ofschoon de Abessyniische regeering met alle beslistheid heeft ver klaard, dat Abessynië geen invasie van werkloozen wensoht, bereidt Waller al les voor den marsoh voor tegen den derden Mei. De politie breekt zich het hoofd over een passend middel om dit avontuur tegen te gaan. BriancFs gezondheids toestand. Het offioieele bulletin omtrent Briancl meldt, dat de minister den nacht goed heeft doorgebracht en dat zijn toestand snel verbetert. Officieus wordt gemeld, dat Brtand weer in staat is eiken dag op te staan en dat zijn temperatuur weer bijna normaal is. Hij lijdt nog slechts aan een Hchte keelontsteking en er be staat geen vrees voor complicaties. Onder de personen, die van hun be langstelling hebben doen blijken, behoo- ren ook de koningen van Engeland en Spanje, zoomede Primo dc Rivera. Bela Kun. Naar aanleiding van de arrestatie van Bela Kun, wordt in Hongaarsche regee- ringskringen medegedeeld dat het de bedoeling van Bela Kun was. om met de hulp van Hongaarsche emigranten te Weenen een communistische samen zwering tegen Hongarije voor te berei den. De officier van justitie van het Hon gaarsche gerechtshof heeft aan een persvertegenwoordiger meegedeeld, dat waarschijnlijk pogingen zullen worden gedaan, de uitlevering van den arres tant te verkrijgen. Naar aanleiding van de arrestatie van Bela Kun wordt gemeld, dat behalve de drie reeds gemeldo arrestaties, gisteren nog 9 personen zijn gearresteerd, allen verdacht van medeplichtigheid. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent# per regel. DtftlS tabletten ondersteund door inwrijven met ïpirQSalopLssing stillen rheumatische pijnen en jicht. ZANDVOORT. GROOT NATIONAAL ZANGCONCOURS. DE Ie DAG. Zondagmiddag had ten Raadhuize de officleele ontvangst plaats door het gemeentebestuur van de bestuursleden der deelnemende zangvereenigingen, de jury en de leden van het eere-comité voor hei „Groot irationaal Zangcon cours" uitgeschreven door de zangver eenigingen van „Onderling Hulpbetoon". Tegenwoordig waren in de Raadszaal waar deze ontvangst plaats had, de wethouders, de heeren Zwaan en Padt, vrijwel alle raadsleden, de leden van het eere-comité, de heeren Brokmeier, dr. Willems, dr. Gerke, Klein, voorzitter van de V. V. V-, Lovink en anderen. Namens het Gem een te bestuur heeft de burgemeester, de heer van Alphen de aanwezigen begroet. Hij wees er op, dat het den schijn heeft alsof de zangers niet weg waren geweest hierbij doe lende op bet zangconcours van het vorige jaar en alsof er niets in Zandvoort zou zijn veranderd. HU begroette de zangers, die hier zijn gekomen om kunst te presteeren, kunst naar eigen opvatting, naar eigen nuan- oes en naar eigen begrippen. Hij be groette ook de jury, die over den zang heeft te beoordeelen, de pers, die de wed strijden wereldkundig moet maken en die zeker aan haar lezers in binnen- en buitenland zal vertellen, dat te Zand voort, ondanks het feit, dat twee seizoe nen niet bijzonder goed waren, het sei zoen 1928 jubelend werd ingezet. Hij hoopte ten slotte op het succes van het concours De heer Keesman, de voorzitter van de vereeniging, die het concours heeft uitgeschreven, sprak de hoop uit, dat het concours moge bijdrage tot de bevorde ring van den koorzang en ook moge zijn in het belang van Zandvoort. Hierna werden ververschingen rondge diend. De genoodigden gingen met auto's naar het Kurhaus, waar de wedstrijden plaats hebben. Om ongeveer half twee opende de heer Keesman met een woord van welkom, speciaal aan het adres van burgemeester van Alphen, die met zijn echtgenoote aanwezig was. De heer Keesman betuig de zijn dank aan de commissieleden voor hun arbeid, ook het eerecomité. Hierna nam de heer Van Alphen het woord. Hij gaf een kort overzicht van de beteekenis van Onderling Hulpbetoon en toonde, aan de hand van. verschillende cijfers aan, hoe O. H. in de loop van jaren gegroeid was tot een groote ver eeniging welke te Zandvoort schitterend werk verricht. Vervolgens bracht spreker dank aan het comité dat dit concours georgani seerd had, speciaal dankte spr. den heer Bolwidt, voor de moeite die hij zich ge troost heeft. Met den wensen dat het concours tot alle# tevredenheid zou sla gen, verklaarde burgemeester v. Alphen het zangconcours voor geopend. De jury was voor dezen eersten dag samengesteld uit de heeren Roeske, Koop, Hamel, van de Roovaart en J. Post. 's Middags werd begonnen met de derde afdeeling mannenkoren. Er werd over het algemeen goed gezongen. Toch leverde het verplichte koorwerk „Goeden nacht", voor de meeste vereenigingen moeilijkheden op. Gezongen werd door het R.K. Mannenkoor Caecilia, Amster dam, Amstcrd. Hengelaars Mannenkoor, Amsterdam; Zr.nglust, IJmuiden; St. Caecilia. Haarlem; D.V.S. Amsterdam; Umuidens' Mannenkoor IJmuiden; Venl, Vidi Vici, Amsterdam. Caecilia, Amsterdam zong uitstekend van toon, al was de voordracht wel wat vrij geweest. Het verwierf een eersten prijs met 327 punten. Het Hengelaars- Mannenkoor, dat over enkele zeer" goede stemmen beschikt kon nog net een derden prijs halen. Te langzaam werd het „Goeden Nacht" ingezet, vaak klonk het onzuiver. Zanglust, IJmuiden wist met 305 punten een eersten prijs te halen. De opvatting was zeer goed, de toon vrij zuiver. St. Caecilia Haarlem kreeg met punten een tweeden prij al hoewel er door dit koor zeer goed gezongen was. In het verplichte koor was men echter een halven toon gerezen in het kool naar keuze driekwart toon gezakt. D.V.3. Amsterdam verwierf met 294 puntefl een tweeden prijs; het IJmuiden's Mannen koor met 301 punten een eersten. Het koor zong het keuze-nummer vrij ruw. Veni Vidi Vici kreeg met 306 punten een eersten prijs. 's Avonds werd het concours voortge zet met een wedstrijd in de derde af deeling voor gemengde koren. Voorzit ter van de jury was ditmaal de heer P. van de Roovaart. Het verplichte koor was „Avondzang" van den heer P. van der Roovaart, voorzitter der Jury. Aan dezen wedstrijd namen deel Am- stelveen's Gemengd koor te Amstelveen, Preciose te Amsterdam, Nieuw Leven, de Hp; DE.B. te Beverwijk; Volksstem Assendelft; Polyhymnia IJmuiden; Zang- lust Hauwert: De Stem des Volks te Hilversum; T.A.V.E.N.U. Medemblik, Morgenrood, Hoorn. Het moest opvallen hoe weinig vooruit gang er te bespeuren valt bU den koor zang. Sommige koren toonden weinig begrip van de beteekenis van dien zang cn van de intenties van den componist. Een enkel koor zette al dadelijk verkeerd in en wist zich niet meer te herstellen. Vaak ook werd ruw en onbeschaafd ge zongen. Amstelveen's Gem. Koor zong mooi op toon. Wel werd iets gezakt maar het geheel werd regelmatig en, vooral het keuze-koor zeer artistiek uitgevoerd. Het verwierf met 317, het hoogste aantal, een eersten prijs. Preciosa wist met 301 punten nog een eersten prijs te halen. Vaak klonken de sopranen heel ondui delijk terwijl het keuze-koor te zwaar, te dik, werd voorgedragen. Nieuw-Leven de lip, kreeg met 237 stemmen een der den prijs. De sopranen waren te scherp, vooral in het verplichte koor. He^ keuze koor werd al heel onevenwichtig vertolkt. D. E. B. uit Beverwijk wist met 316 punten een eersten prijs te veroveren. Vooral het verplichte koor had wel wat soepeler gezongen mogen worden. Volks stem te Assendelf t moest zich mei een tweeden prijs tevreden stellen. In het verplicht kcor was het iets gestegen, ter wijl het keuze-koor vrij goed op toon gezongen werd. Polyhymnia IJmuiden behaalde eveneens een tweeden prijs met 295 punten. De opvatting van het ver plichte koor was te vrij. Overigens werd het zeer slap uitgevoerd. Beter was het met het keuze-koor dat mcoi op toon en muzikaal vertolkt werd. Zangkunst uit Hauwert moest zich met een derden prijs tevreden stellen, evenals Morgenrood uit Hoorn. De Stem des Volks uit Hilversum verwierf een eersten prijs. Het verplicht koor werd vrij goed gezongen, terwijl het keuze-koor zelfs heel goed gezongen werd. Toch is het gekozen werk, Ellen van Isr. Olman, te moeilijk voor deze ver eeniging. T.A.V.E.N.U. kreeg met 287 punten een tweeden prijs. Goed op toon werd gezongen het verplichte werk, vrij goed het koor naar keuze. De eerste dag van het concours is geëindigd. Voor Zandvoort heeft het weer wat drukte gebracht in dezen nog zeer stillen tijd. (Reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen) GEMEENTERAAD. Er wondt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Zand- vcoort gehouden op Donderdag 3 Mei 1928, des namiddags 7 1/2 uur. De agenda luidft: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van het kohier van de Hondenbelasting voor 1928. 3. Vaststelling van wijzigingen der ge- meentebegi'oobing dienst 1927. 4. Voorstel om een medaille beschik oaar te stellen voor een te houden bloe mententoonstelling. 5. Voorstel tot benoeming eener com missie van onderzoek naar de woning toestanden. 6. Voorstel tot het geven van een straatnaam. 7. Voorstel tot opzegging van den oï- ficieelen naam „Officieel Orgaan der Gemeente en Badcourant" aan de N.V. Zandvoortsche Courant. 8. Voorstel can stichting van een in richting voor volksboden uit te stéllen. 9. Voor-stel om de erfpacht van B. A. Peper te stellen op H. P. Bentoga. 10. Voorstel om een bedrag vai f 3762 beschikbaar te stellen aan het bestuur van de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Christelijke Scholen alhier. 11. Voorstel tot verpachting van standplaatsen voor ijskarren. 12. Voorstel om vertiooging van een crediet voor afrastering van terreinen op Plan Noord. 13. Voorstel voor heit. in gebruik ge ven van het gymnastieklokaal van School D. 14. Voorstel tot aankoop van grond aan de Piet Hednstraat. 15. Voorstel tot verhooging der jaar wedde van den vader en de moeder van het Oude Mannen- en Vrouwengast huis. 16. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der rioolbelasting dienst 1927. 17. Voorstel tot wijziging van het Re glement van het Burgerlijk Armbestuur 18. Voorstel betreffende strandver- paohting. 19. Voorstel betreffende bepalingen der tarieven van de parkeerterreinen en de ventvergunningen. 20. Verzoek om vergoeding voor hev bezoeken van de Amtoahtsschool te Haarlem. 21. Voorstel tot verpachting van ge deelten strand in het kampeerterrein voor plaatsing van consumptietenten. 22. Verzoek van den heer G. W. Eh- brecht om eer-vol ontslag als gemeente - ambtenaar. 23 Voorstel tot wijziging der Algemeens Politieverordening. TARIEVEN PARKEEREN. De Raad heeft in de laatste Zitting besloten dat de exploitatie van de par keerterreinen gegeven zal worden aan degenen die het meest zouden afstaan aan de gemeente van de opbrengst per auto. B. en W. stellen thans voor het parkeeren op f 0.50 vast -te stéllen. Ter vaststellir g wordt aangeboden het kohier van de Hondenbelasting voor- het jaar 1928, met een bedrag van f 2598. BURG. ARMBESTUUR. Voorgesteld wordit het reglement voor- het Burgerlijk Armbestuur te wijzigen. Provinciale Staten hadden bezwaar te gen het besluit van den gemeenteraad van 8 Maart daar hierin niet opgeno men was de bepaling dat het geneeskun dig onderzoek zich ook behoort uit te strekken tot den bestedeling zelf en dus niet alleen tot de leden van het gezin, waarin hij op voorstel van het Armbe stuur, word't geplaatst. WONINGTOESTANDEN. I-n verband met het door den Riaad genomen besluit een commissie te be noemen welke tot taak heeft de wo ningtoestanden hier ter plaatse na te gaan, stelten B. en W. voor tot leden te benoemen de heeren L. L. M. Geers, J. Koning en Jb. Termes. VOLKSBADEN. Voorgesteld wordt de stichting der Volksbaden uit te stellen tot Voorjaar 1929 in verband met het feit. dat uit de inschrijvingen gebleken is dat do kosten belangrijk hooger zijn dan geraamd weid en tevens omdat de inrichting niet op tijd gereed kan zijn. Laagste in schrijf ster was de firma Jonker en Her waarden te Haarlem met f 8383. Een crediet van f 7000 was beschikbaar ge stéld. WILHELMINASCHOOL. Door den Raad werd do afrekening van den bouw van de Wilhelmtnaschool goedgekeurd tot een bedrag van f 133,807.83, terwijl een bedrag van f 130.045.83 door de gemeente werd uit betaald. B. en W. stellen den Raad thans voor aan het bestuur het res tee- rend bedrag van f 3762 uit te keeren. GRONDAANKOOP. B. en W. stellen den Raad voor van den heer J. van den Bos te koopen 48 c.A. grond voor een prijs van f 4 per c.A, Deze grond, gelegen aan de Piet Heinstraat is bestemd voor openbaren SALARISVERHOOGÏNG. Voorgesteld wordt het salaris van den vader en de moeder van het Oude Man nen en Vrouwenhuis te herzien, mede in verband met het greoter aantal in- wonenden en vast te stellen op f 500 of f 250 voor ieder. JAARVERGADERING ONDERLING HULPBETOON Zaterdagavond had in Ons Huis de jaarvergadering plaats der Werklieden- vereeniging Onderling Hulpbetoon. De aanwezigheid van den eerste-voorzitter burgemeester van Alphen was wel het bewijs dat er iets bijzonders gaande was. Dit bleek ook juist. De agenda ver meldde de huldiging van het bestuurs lid den heer E. Schaap, die gedurende 34 jaren commissavis van O. H. is ge weest en nu zijn functie neerlegde. De heer Zwaan wees op de beteekenis van het afgeloopen jubileumjaar, waarin getoond is wat eendrachtige samenwer king vermag. De uitslag der verkiezing van bestuursleden is dat bij enkele can- didaatstelling gekozen zijn de aftreden de bestuursleden F. Zwaan, voorzitter, J. van den Bos. vice-secretaris, J. Water commissaris en in de vacature ontstaan door het aftreden van dsn heer E. Schaap tot commissaris Jb. SchaapEzn. Vervolgens had de huldiging plaats van den heer E. Schaap. Het woord werd gevoerd door den heer Zwaan, die er aan herinnerde dat er een tijd is van komen en van gaan. De heer Schaap heeft een diensttijd van 34 jaar achter den rug en .rat O. H geworden is, is ook zijn werk geweest. Spreker dankte den heer Schaap voor al datgene wac hij voor de vereeniging gedaan heeft en tevens voor de vriendschap welke hij van den heer S. ondervonden heeft. Na mens het bestuur werd den heer S. een tafelkleed geschonken. De heer Molenaar sprak namens een comité uit de leden en bood den schel denden commissaris een enveloppe met inhoud aan. Burgemeester van Alphen huldigde den heer Schaap voor het ongelooflijk vele wat deze voor ons dorp gedaan heeft. Spreker betuigde hem dank na mens de gemeente. Met eenige woorden dankte de heer Schaap voor de huldiging. OOMTTé FLORA. Het comité Flora dat 30 Juna, 1, 2 en 3 Juli ter gelegenheid van zijn 5- jarig bestaan een tentoonstelling orga niseert in het Kurhaus, verzocht B. en W. een medaille ter beschikking te wil len stellen. B. en W. stellen voor aan dat verzoek te voldoen. BLOEMENDAAL. AFSCHEID MEJ. C. SOHOEVAART. Zaterdag, na den schooltijd, nam mej. C. Sehcevaort afscheid van de openbare school voor U.L.O. aan den Vijvei-weg, waaraan zij sinds de oprich ting in 1914 verbonden is geweest. De kinderen boden hun res een mooie schemerlamp en eenige schalen en bloemen als herinnering aan, en ook het personeel had de scheidende collega in de bloemetjes gezet. Onnocdig te zeggen dat er menig hai - telijk woord is gesproken. IJMUIDEN. CONCERT „EXCELSIOR". De Arbeiders Mandolineclub „Excel sior", directeur- de heer J. W. Raadman gaf Zaterdagavond in Tivoli haar zesde en laatste concert to dit seizoen, nu voor een matig gevulde zaal. Begonnen werd met de bekende marsch Pa.l.v.u. van Joh. B. Kek. Alhoewel zuiver gespeeld, was het geluidsvolume van het koor de sterkte in aanmerking genomen, vrij zwak. De oorzaak hiervan zal wel liggen in het groote aantal jonge krachten, bij wie de noodige durf, om zich te geven, ontbrak. Hetzelfde geldt ook voor de andere, door het koor ge speelde nummers, waarvan één op het programma werd aangekondigd met „Connection Intieme" van Th. H. Pol man, hetgeen wel niet de oorspronkelijke tekst geweest zal zijn. Het na de pauze gespeelde >rAn der schonen blauen Do- nau" werd uitstekend: uitgevoerd, eeni ge kleine riekjes daargelaten. Een sextet, bestaande uit 5 mande lins en 1 guitaar speélde een drie"-- liederen, w.o. de ouverture „Travlata'' van Verdi. Uit de prestaties van dit sextet bleek, dat „Excelsior" over een goed geschoolde kern beschikt. Het spel van het zestal was inderdaad verdien stelijk. Een geanimeerd bal besloot dezen avond. De voorzitter deelde nog mede, dat het koor dezen zomer eenige tutoconcerten denkt te geven to den tuto van Tivoli. (Willemsplein.) GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Twee rUwielmerken, schaar, ring, taschje met ""nhoud, pet, kindermutsje, broche, boodsohaippentasch, portemon- madne met inhoud. (Engelmundusweg.) GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Herdershond, duimstok, twee rijwiel- merken, zilveren beursje, sleutel, hondje. BEVERWIJK. VOOR EEN NIEUWE GEREFOR MEERDE KERK. De Chr. Muziekclub .Conctoére" zal op Woensdag 2 Mei in het Vereenigings gebouw der Ned. Herv. Kerk een mu ziekavond geven ten bate van een nieuw te bouwen Gereformeerde keik. Mede werking zullen verleenen mej. Annie Spelt, mezzo-sopraan, Den Haag en me vrouw Gré Tol-Klomp, piano, Amster dam. TATRIMONIUM. In de laatste vergadering van „Patri monium" werd tot voorzitter gekozen de heer H. J. Fidder. De heer A. Metoema hield een lezing over „Het Christelijk Huisgezin", welke werd gevolgd door een gedachtenwisse- ling. Een commissie werd benoemd, om te onderzoeken wat gedaan kan worden voor jongens en meisjes na den arbeids tijd. welke hierover later rapport zal uitbrengen. HILLEGOM. HEI' T. B. C.-BLOEMPJE. Tegelijk met het Emmabloempje zul len Woensdag as. ook loten verkocht worden ten bate der t. b. c. bestrijding. Er is voor deze verloting een nieuw rij wiel aangekocht, dat in de étalage van de Coöperatie is te zien. De winner van den mooien prijs heeft de keuze tusschen een heeren- en een damesrijwiel. HEEMSTEDE, MUZIEK VEREENIGINGEN Vrijdagavond werd in Hotel v. Ree ccne gecombineerde bestuursvergade* ring gehouden van de 3 plaatselijke muzickvereeniginegn „Eensgezindheid", .,St. Michael" en „Excelsior". De voorzitter, de heer J. B. Jonk* man, feliciteerde in zijn openings* woord den voorzitter van ,,Eensgc» zlndhcid". welke vereeniging op 17 Mei as- haar 25=jarig bestaau viert. Dc lijst der te geven concerten werd als volgt samengesteld: Hemelvaarts* dag: Avondconcert door St. Michaël. ll Juli: Avondconcert door Excelsior; 22 Juli: middagconcert door St. Mi* chaël. 2 Augustus: Avondconcert door Eensgezindheid en 22 Augustus: Avnodconcert door Excelsior. Bovendien zal „Eensgezindheid", ter gelegenheid van haar 25*jarig bestaan op Hemelvaartsdag een extra middag* concert geven. Verzocht zal worden alle concerten in Groenendaal te doen plaats hebben. De medewerking op Koninginnedag bleek voor 2 corpsen ecu groot be* zwaar. Aan de vereeniging „Koningin* ncdag" zal verzocht worden dc viering van den verjaardag van de Koningin eenige dagen te verschuiven. Besloten werd verder (in beginsel) weder een gezamenlijke muzikale wandeling te houden. HAARLEMMERMEER DE PRIMAIRE WEGEN IN In verband met den aanleg van pri maire wegen to Haarlemmermeer, wor den thans vanwege den Provincialen Waterstaat to de Ringvaart tegenover den Kruisweg nabij Aalsmeer grondbo ringen verricht hetwelk geschiedt ande: leiding van een ingenieur door werk lieden, die zioh daartoe op vaartuigen bevinden. Ter plaatse zal een nieuwe brug worden gebouwd, die een verbin ding zal vormen met den te verbree- den Kruisweg. AFSCHEID Ds. D. BAX. Zondagmiddag nam Ds. D. Bax, pre* dikactt bij de Ned. Hervormde kerk te Hoofddorp, aan wien met ingang van 1 Mei 1928 emeritaat werd ver* leend, onder enorme belangstelling af* scheid van zijn gemeente, Bij gelegenheid van zijn 40=jarig ambtsjubileum deelden wc reeds een en ander omtrent zijn ambtelijke loop* baan mede. Ds. Bax schetste hoe hij ruim 37 ja* ren in het midden der gemeente heeft mogen werken; dat er vele golven en baren over zijn hoofd waren gegaan, doch ondanks droeve herinneringen aan smartelijke verliezen zioh steeds getroost heeft gevoeld en God hem steeds gezondheid, moed, kracht en lust tot den arbeid heeft geschon* ken. De vriendschapsbanden, zoo zei* de spreker, die in al die jaren in Haarlemmermeer gelegd zijn, blijven ook al gaan we nu van elkander scheiden bestaan. Voor zijn afscheidsrede had Ds- Bax tot tekst gekozen: Doutronomium 3019: ,,Ik neem heden tegen lie* den tot getuigen den hemel en de aarde; het leven en den dood heb ik u voorgesteld, den zegen en den vloek. Kiest dan het jeven, opdat gij leeft, gij en uw zaad". Nadat hij in het eerste gedeelte van zijn rede had doen uitkomen, hoe bij de in den tekst genoemde twee we* gen der gemeente steeds had voor* gesteld en gepredikt, richtte hij in het tweede gedeelte tot verschillende per* sonen een hartelijk afscheidswoord. Ds. Baljon zeiae, dat bij het aan het einde van deze merkwaardige godsdienstoefening maar het beste vond om de gevoelens van de vele aanwezige dankbare harten maar sa* men te vatten to één dankwoord, cén' dankaccoord, sprekende namens den kerkeraad. kerkvoogden en notabe* lcn, ringbroeders énz. Ds. Bax harte* lijk toe, hoopte dat hij als een groot vriend van het polderland zich in El burg met dezelfde dank* baarheid zal gaan vestigen als waar* aan hij hier steeds uiting heeft gege* ven cn verzocht de gemeente den scheidenden ieeraar staande toe te zingen Psalm 121 4: ,,De Heer zal U" steeds gadeslaan". VELSEN. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Oape, pa-dvtodersmes, rijwielmerk, heerenrijwiel. EEN OCEAAN-RACE. Twee zeilschepen, de viermasters Herzogin Cecllie, onder Duitsche en Beatrice, onder Finsche vlag. hebben een wedstrijd gehouden van Australië naar Engeland. Beiden zijn koopvaardijsche pen- Het klinkt als een verhaaltje uit de oude doos, uit den tijd, weliswaar nog niet zoo heel lang achter ons, toen der gelijke wedstrijden tusschen machtige zeilbodems telkens terugkeerende ge beurtenissen waren Het herinnert ons er aan, dat er toch tegenwoordig nog wel andere dan met kolen of olie ge stookte schepen en motorschepen be staan. En er waait een frissche wind door dergelijke wedstrijden. Er zijn nog andere bijzonderheden van te vermelden, die aan vroeger dagen doen denken. De reis bedroeg een af stand van ruim 14000 zeemijlen en duur de 96 dagen. Voor beide schepen, want nauwelijks een paar uur nadat de zege vierende Herzogto Gecilie in de haven van Falmouth binnenviel, werden de zeilen van de Beatrice aan den horizon Zichtbaar. Het was een zege van de uit gedaagde. want de kapitein van het Fin sche schip had den Duïtscher tot den wedstrijd overgehaald.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10