VOORHISTORISCHE PLANTEN EN DIEREN, STADSNIEUWS SCHEEPSBERICHTEN HANDELSBLAD RADIO-PROGRAMMA. NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 1 MEI 1928 De Maashagedis en nog wat. 11. Er kwam indertijd hiermede bedoel ik weer millioenen jaren geleden een geweldig groot dier in Nederland voor. Dat was zeer merkwaardig, want nog nooit had ons kleine landje zooiets be leefd. Nog steeds was die eer aan het buitenland geweest, doch nu zou dat ver anderen. En het merkwaardigste was. dat het gedrocht Limburg onveilig maakte; het zwom zelfs in de Maas. Nu moet U zich de Maas niet denken, zooals hy tegenwoordig is. Dat is een slootje vergeleken by den toestand zooals hij vroeger was. Eertijds was de Maas een geweldige stroom, vele keeren bree der dan tegenwoordig en veel woester. Eet water baande zich met geweld een weg door het heuvelland van Limburg en schuurde met de geweldige hoeveel heid steenen, die het van Frankrijk en België uit (Ardennen) meesleepte, een diepe bedding uit. En dit was het gebied van dat ge weldige dier, de Maas-hagedis of Mosa saurus Het moet 7 1,2 meter lang ge weest zijn, waarvan alleen de kop al 11/2 meter was. Voor de prooi was zoo'n geweldig lichaamsdeel alleronaange naamst, want er zaten een paar gewel dige scherpe tanden in, terwijl daaren boven met één hap het ge heel e slacht offer in de mondholte geborgen zat. Hoewel het dier Maas-hagedis ge noemd was, moet men zich niet voor stalen, dat de streek, waardoor de Maas stroomde, alléén het voorrecht had, zulk een verschrikkelijk representant van het reptielengeslacht, te mogen huisves ten. Dat zou een groot misverstand zyn, want oc*1 elders, ver van de Maas ver wijderd kwam zij voor. Dat "zij Maas hagedis genoemd werden, kwam hier door, doordat het eerste bot, en wel een kop, ergens in Limburg werd gevonden. Maar later zyn er ook in Henegou wen zulke geraamten uit den grond ge haald, en een ervan was zelfs nog veel grooter, £an dat van Limburg, Van den kop tot den staart mat dat merkwaardige Individu 18 meter. Geen kleinigheid, als men bedenkt, dat de overige soorten der Mosasauria nauwelijks één meter lang zyn, zooals de geraamten, die ook in la tere tijden in Amerika zijn gevonden. Maar van alle deze beenderen heeft het bot, uit Limburgs bodem gedolven, de merkwaardigste geschiedenis. En geen wonder, want natuurlijk wil ieder een zoo'n beroemde schedel in zyn col lectie hebben, en zal men er om vechten tot het bittere eind. Meestal heeft zich deze strijd eeriyk toegedragen, doch in het laatste oogenblik nog kwamen er on eerlijke manipulaties in het spel. Neder lands bodem heeft het dier door al die eeuwen heen bewaard, en daarom zou het eerlijker geweest zyn, wanneer een museum uit ons land het klassieke exemplaar had mogen ontvangen. Nu ging Frankryk met de eer stryken, door dat dit land in het begin van de negen tiende eeuw ons land had weten te an- nexeeren, waardoor wy niets meer in de melk te brokkelen hadden. De zaak had zich als volgt toegedra gen: Reeds vóór het jaar 1788 waren er in den St. Pietersberg te Maastricht been deren gevonden, waar men in dien tyd geen raad mee wist. Majoor Drouhin, die ze 't eerst vond, verkocht deze over blijfselen aan Teylers Museum, waar ze in handen kwamen van de beroemde ge leerden van Campen en van Marum. Hoewel zy er eerst de overblyfselen van een krokodil in zagen, moesten zy deze meening later verlaten, en erkennen dat het een by zonder soort kroko dil was geweest. Ongeveer terzelfder tyd, in 1780 werd «veneens in den St. Pietersberg, een nog merkwaardiger knook gevonden door een zekeren chirurgyn Hoffmann, die 't in zyn huis in veiligheid bracht. Dat be lette echter niet, dat een ander heer, Godin, lont rook, eens op onderzoek uit toog. en tot de conclusie kwam. dat, wat Hoffmann zoo stilletjes in zyn huis ver borg, een zeer merkwaardig stuk moest zyn. Dies nam hij de noodige maatrege len, om in het bezit van dat ding te ge raken. Hy ging een proces aan. op grond dat het fossiel op zyn (Godin's) bezit tingen was opgedolven en dus hem rech tens toekwam. De rechter was 't volko men met hem eens en zoo werd dus Go- d.n de gelukkige bezitter. Hy zou er echter niet lang plezier van hebben. In 1792 reeds werd Maastricht door de Franschen belegerd: de Fran- sche opperbevelhebber, belust op het be roemde fossiel, gebood, dat het huis van Godin, dat ongeveer in het centrum der stad gelegen was, voor de kogels ge spaard moest worden. Nauweiyks was dan ook Maastricht ingenomen, of men toog naar dat huis. Te laat echter, het fossiel was reeds in veiligheid gebracht op een geheime plaats; niemand wist waar. Maar het geheim lekte uit; eenige Fransche soldaten vernamen, dat het fossiel in een klein zomerhuisje buiten de stad werd bewaard, daar ging men heen, en in optocht werd het bot naar den opperbevelhebber, generaal Dumou- riez, gebracht, die zóó verheugd was, dat hy onder de dapperen 600 flesschen wyn liet verdeelen. Het fossiel werd nu naar Parys gezonden en in een museum op gesteld. Daar ook kreeg de beroemde Cuvier het in handen en liy noemde het ,,het groote dier van Maastricht". Nu is het er nog. maar eerlijkheidshalve, had men het aan Nederland terug moeten geven, want men is er allerminst eeriyk aangekomen. Dit is niet de eenige Keer, dat er om een enkel bot gestreden is. De geleerden van verscheidene landen hebben elkaar onophoudelUk betwist om het bezit van een of ander merkwaardig fossiel. Het is r.u eenmaal een sieraad voor een mu seum, zoo n fossiel, vooral wanneer het zeldzaam is en slechts in één of zeer weinig exemplaren gevonden wordt. Daarenboven wordt door zulk een stryd ook nog de aantrekkeiykheid ervan ver hoogd, want dan heeft zoo'n ding een geschiedenis Zoo verhaalt Dr. Winkler, oud-obser vator van Teylers museum, in een van zijn boeken, een avontuurlykc historie van een bot dat zich in een der kasten van genoemd museum bevond. Dit bot was in 1778 door een wynkooper in de Rue de Dauphine te Parys gevonden. Toen deze namelijk zyn keldeT wilde laten vergrooten, en daarom de grond liet uitgraven, stootte men op een been van 't een of ander dier. Het scheen een been van geweldige afmeting te zijn; daarom vond hy de moeite te groot het geheel uit te graven en liet er een stuk afkappen, dat maar eventjes 227 pond woog. Dit stelde hy in zyn winkel ten toon en trok er groote belangstelling mee, hetgeen zyn zaak zeer ten goede kwam. Op deze manier kwam ook Cuvier dit bot te zien en deze geleerde gaf er een beschrijving van, en beweerde, dat 't een stuk van de schodel van een walvisoh was. Door de ligging der diverse details en vergeiyking met andere schedels was dit heel duidelyk te zien. zoodat nie mand er zich dan cok tegen kantte. Nu wenscihte Cuvier dit beenstuk ook voor zyn museum te koopen, doch de wijn handelaar vroeg zulk een enorme prys, dat de koop niet door kon gaan. Nu daagde er een andere kooper op in de persoon van Van Marum, die in dien tijd conservator van Teyler's museum was. Hy had de beschrijving van Cuvier gelezen, en was daardoor zoo nieuws gierig geworden, dat by de reis naar Pa rijs maakte en een zekere som gelös aan bood. Doch de wynhandelaar voerde het bedrag steeds hooger op, waardoor het ten slotte ook Van Marum onmogelyk werd nag meer te bieden. Het merkwaardige fossiel zou dus voor de wetenschap verloren zyn gegaan, Cuvier niet op een nieuw idee was komen. HU stelde zyn Hollandsdhen collega voor, het been voor gezamenlijke rekening te kooperi, en het dan te ver deelen. Vqprwaar, een eenvoudige oplos sing van het moelyik probleem. Met vereende krachten gelukte het nu, het zoozeer begeerde voorwerp te koo pen. Er werden een zaag gekocht, en de verdeelmg begon, onder toezicht van de belde geleerden. Maar teen de zaag tot een derde deel ongeveer was gevorderd, werd het wetenschappelyk gevoel van Cuvier wakker en liet hy ophouden met zagen en gaf het geheel aan van Marum, zoodat het tot op den huidigen dag nog in Teyler's museum is te zien. De snede, die de zaag gemaakt had, is nog duide lyk te zien. Er was echter nog een groote moei- iykheid op te helderen, en wel, of dit been nu werkelijk fossiel was of niet. Dat het van een walvisch afkomstig was geweest, daar twyfelde niemand meer aan, doch hoe beter men het object be keek, des te meer men aan het „fossiel zyn" twyfelde. Totdat onverwachts de ontknooping kwam en een bittere ont goocheling voor deii bezitter werd. Wat bleek namelijk? In den tyd var. 'dewjjk XIV droe gen de dames hoepelrokken, niet ongelijk aan de crinolines uit de vorige eeuw. In het perceel nu, waar dat bot was ge vonden, had zich een fabrikant van der gelijke artikelen gevestigd, die tevens corsetten maakte en voor een en ander baleinen noodig had. Toevallig strand de terzelfder tyd ergens aan de kust van Normandië een doode walvisch. De cor- setmaker kocht de kop, omdat hy het balein, dat er in zat, wel kon gebruiken. Met bet overige echter geen raad we tend, begroef hij het in zyn kelder. En zoo vond de wynhandelaar de overblyf selen. Het stuk is zoodoende niets waard; het is een groot echec geweest, maar de geschiedenis die er aan vast zit, is wel interessant (Reeds in. een deel van de vorige oplaag opgenomen). VIERDE VERVOLGCURSUS. Prijsuitreiking. In de school in de Nassaulaan had weder de uitreiking plaats van pry zen en diploma's aan de leerlingen van Ver volgcursus No, 4. Vooraf waren de werk stukken der jongens, vervaardigd op de timmerlessen van den heer Visser en die der meisjes op de handwerklessen van de dames VisseT-v. d. Berg en Hui^hoff in een lokaal ten-toongesteld. Deze ten toonstelling was dit jaar nog fraaier dan anders gearrangeerd. Jammer voor bo vengenoemde personeelleden was het, dat zoo weinig ouders gehoor hadden gegeven aan de uitnoodïging, om de producten van de vlyt en de vorderin gen hunner kinderen te bezichtigen. Nadat de prijsjes voor getrouw cursus bezoek en behoorlyk gedrag aan de jongere leerlingen door het personeel met een toepasselijk woordje waren uit gereikt. deden de heeren Dr. Sluyterman lid der plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs en Van Riet hoofd van den cursus, dit aan de oudste leerlingen. Hiermede trof men het niet, daar de gedelegeerde voor dezen cursus, de heer Scholl, plotseling verhinderd was en Dr. Sluyterman onverwacht voor hem moest invallen. Een geneesheer is in dezen tyd van het jaar met werk overladen, zoodat het patiënten-bezoek even onderbroken werd voor de aange name taak om prijzen uit te deelen. zooals de dokter verklaarde. Dit werd voorafgegaan door een kort, hartelijk woord van waardeering en dank aan de leerlingen en het personeel. Nadat de heer Van Riet na het ver trek van den dokter er een en ander aan had toegevoegd en o.a. hulde bracht aan den prettigen geest, die er gedurende den leertyd in deze klassen geheerscht had, reikte hfj de diploma's uit, waar onder er 5 waren bestemd voor leerl. die den cursus 4 jaren hadden bezocht. Dankbaar en voldaan ging men huis- PRIJSUITREIKING VERVOLG CURSUS I. In de gymnastiekzaal van de school aan de Tempelicrsstraat heerschte een zeer gezellige drukte. Achter de tafel de dames en heeren van het onderwy- zend personeel van vervolgcursus I. Voor de tafel al de leerlingen in hun Zon- óagsche plunje en op de tafel een kern collectie prijzen en bloemstukjes. Deze laatsten moesten getuigenis afleggen voor de leerlingen, hoezeer het onöcr- wys gewaardeerd werd. Nadat de leerlingen waren toegespro ken door het hoofd van den cursus, den heer v. d. Hart en nadat een versnape ring was aangeboden, werd overgegaan tot het uitreiken der prijzen cn diplo ma's. Een prijs ontvingen: Theodoor Vallenduuk. Hendrik Val- lenduuk. Abraham Melchior. Johan van Dyk. Catharina Beilschmidt, Truus Stokman. Marie Jansen, Jacoba Rij broek, Eiisabeth Bon. Johanna Claus, Ardiana de Redelijkheid, Geertrui da Steenkist. Hermania Warmerdam. Grietje Kuiper, Elisabeth van Abbevé. Johanna Bosch. Elisabeth v. Horst. Klaasje Mooy, Suzanne Vrugt. Marga- retha Dekker. Tryntje Mobach, Femia van Viersen, Betsy Kuipers. Een diploma ontvingen: Jaantje Jansen, Femia van Viersen. Bertha Kcenekoop, Trijntje Mobach. Jansje Visser. Johan van DUk, Houkje Blaauw, Willy Smits, Bartha Verdam. Marie Bessehng. Reinoutje Vroolyk. Anna Pardon. Petronella Sminia, Betsy Kuipers, Jan Hart, Alida de Bruin, Maria Bottenberg. Sophia van Zeist, Dirkje Roode, Elisabeth Sminia, Am brosias Treffers. Jan Bon, Theodorus van den Berg, Margaretha Dekker. FILMVOORSTELLING VOOR HET PERSONEEL VAN BEIJXES. Zaterdag tusschen vijf en zeven uur woonden wij in Cinema Palace een technische bioscoopvoorstelling by. die de directie der Kon. Fabriek van Ry- tuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes, haar personeel aanbood. Wat de „Cultuurafdeeling" der „Ufa" produceert, is zeer de aandacht waard. Neem byvoorbceld de cultuurfilm „Het verkeer in Bsrfyn", waarmee liet pro gramma opende. Deze film is tege lijk een documentaire film en een on- denvysmiddel. Het eerste, omdat zy vast, legt den groei van het verkeer in de laatste kwarteeuw en de gevolgen daar van, 'de systemen, die het verkeer in banen leiden en de noodzakelijk ge worden opvoeding van het pubhek. Een stad als Berlijn kan voldoende specima van verkeerszorg leveren voor den filmoperateur en we zagen er dan ook ettelijke. Primaire factor daarin is wel de menschelyke kracht, de verkeers agent. Hy verscheen ons als een red dend, almachtig wezen, en wy zagen, hoe hy dat niet wondt, dan na daarin grondig onderwezen te zyn. Het tweede belangrijke element der moderne verkeersregeling is de mechani sche verkeers-agent, de verkeerstoren. Die een vernuftige uitvinding bleek te zijn. Het pubhek moet de waarde dier factoren leeren kennen. Daarom geven insuecteurs in Berlijn den kinderen cp de Lagere School reeds verkeersles, na- tuuriyk ook -weer met de film, juist zooals wy het kregen. En de kinderen onderwijzen op hun beurt de groote menschen. die het elkaar nog eens aan het verstand trachten te brengen. Soms met de noodige hardhandigheid, gelijk de film leert. Vooral de voetgangers kregen een lesje dat voor de Holiand- sohe niet geheel overbodig is. Een andere cultuurfiim is die van de haven van Hamburg. Dit Is ook een verkeersfilm, die het havenverkeer in beeld heeft vastgelegd. Dat ontvangt zijn leiding van vuurtorens, Echtfcoeieu en den loods. De microfilms van den heer J. C. Mol werden in onze kolommen al eerder be sproken. Met die films heeft onze stad genoot onvolprezen werk geleverd en voor het groote publiek een tot nu toe totaal onbekend terrein ontsloten. Bij zonder mooie dingen heeft de heer Mol bovendien vastgelegd in zyn versnelde en vertraagde films. Gelachen werd er om de sportopr.emingen, maar hoewel heel curieus zijn ze natuurlijk niet de belangrijkste. Die van de vlucht der vo gels, liet openbloeden der bloemen, heb ben meer waarde, en zyn weikelyk prachtige staaltjes van wat de modeme cinematografie bereikt heeft. Tenslotte was er een wel niet ver snelde film maar toch een waarbij de snelheid van de potsierlijke gebeurhjk- heden oorzaak was van vele laciibuien. De volgende leerlingen verwierven prijzen en diploma's: WHhelmine van Wort (4-j. c.). Coma. Ruitenberg (4- j. c.), Annie Verdam, Corr.a. van Ak- kooy, Dina Ruitenberg, Mientje Schip pers, Cato ten Bosch, Roeltje van Es (4-j. c.). Willem v. d. Linden (4-j. c.) Willem Harmsen (4-j. c.). Frits Leipolct. Hendrik Eerhart, Corns. Dirken, Heijer HAARLEMSCHE ALGEMEENE MUZIEKCLUB Feestavond. De Haarlemsche Algemeene Muziek- club die in 't begin van 1926 werd op gericht herdacht Zaterdagavond het tweejarig bestaan in de bovenzaal van het Gem. Concertgebouw. Te 8 uur betrad de heer H. C. van Oort Sr. het podium om de gasten van H. A. M. het welkom toe te roepen, het doel der Algemeene Muziekclüb uiteen te zetten, te weten: muziekbeoefening, het belangeloos verleenen van mede werking, zonder daarbij beroepsmusici te schaden en het geven van een feest avond tweemaal per jaar. Het bekende Haarlem's Klein Caba ret, dat wy by vele gelegenheden reeds mochten pryzen. verleende medewer king. „Met z'n zessen om het klavier" is de verzamelnaam voor het openings nummer van het cabaret; het is tevens „de vrooliike beurt" zooals men an nonceerde; de samenzangen deden het alleraardigst. Jan Hoeben, de zeer be kende cabarettier en dilettant-too- neelist voerde met Jos Mathot ver volgens een duet op uit Kermisreizigers. Mej. Bartha Baas heeft zich in ver schillende Haarlemsche kringen ook reeds bekendheid verworven, zy zong nu ook weer zeer verdienstelijk eenige nummers. Op het programma stonden verder eenige bekende tooneelschetsen. die hier ook geen verdere beschrijving meer behoeven. „Pak-ldylle". en de ..Inbreker en het meisje" zyn dank bare één-bedrijvige stukjes, die wat het laatste betreft, verdiensteiyk door den heer en mevrouw van Leeuwen, en wat het eerste aangaat door het zelfde echtpaar en Jos Mathot werden gespeeld. De heer Jos Mathot trad ook nog alleen op met eenige goede cabaretliedjes. Dé tweejarige H.A.M. mars. Jan Pasch, Hoogakker, Henk Sepp deed zich voor de pauze hooren met en Bertus Pcstma. een kwartet (2 violen, piano en cello) In de ouverture uit de komische ope ra .Koning Mydas" van Eiienburg. en in het bekende Idéale van Tosti. Bei de nummers werden voortreffelijk uit gevoerd. Na den gezamenlyken slotzang van Haarlem's Klein Cabaret begon het dansfeest, dat onder goede leiding stond en dies niet het minst succesrij ke deel van den feestavond en -nacht was. Bloemhof Band „leverde" de mu ziek. Hier zy nog vermeld, dat een kunst lievend lid in de pauze aan mevr. v. Oort een bloemstuk overhandigde. De heer Deinert schonk namens de wer kende leden den heer en mevrouw van Oort voor hun prestaties in het belang der vereeniging. twee vazen. OPERETTE-AVOND „ONDERLING GENOEGEN" De opvoering van een kinderoperette is altijd voor de toeschouwers zoowel als voor ce medespelenden een blijde ge beurtenis. Weken tevoren immers heb ben de kinderen thuis over de repetities gesproken, en de moeders en oudere zusjes hebben gezorgd voor mooie jurk jes en frissche pakjes. En op den groo- :en avond, als ze allemaal daarin gesto ken zyn, en ze allemaal hun rol van buiten kennen, komen vader en moeder en veel belangstellenden uit den kring van familie en kennissen in der. Schouw burg vol van verwachting, wanneer hun spruit het tooneel op komt, en om te zien, hoe zy of hU de moeilijke taak er af zal brengen. Zoo was het ook Zaterdagavond in den Schouwburg Jansweg by de uitvoering van de Zang- en Sint Nicolaasvereeni- ging „Onderling Genoegen". De Schouwburg was heel vol toen de heer C. Mooy, de voorzitter, den avond open de, maar toch moest hij nog opwekken om vooral veel loten ie koopen, waar voor bij gunstige kans een poppenwa gen, een vliegende Hollander of een groote pop te krijgen was. By voldoende opbrengst kunnen de kinderen dan van den zomer een boottocht maken. Het is een dure avond geweest. De aankleeding van het tooneel was goed verzorgd, en wat betreft costuums kwam er ook he-el wat kyken. Vooral in het tweede stukje, dat opgevoerd werd, „Prins Pauweveer". Heel wat koorleden moesten daarby in sprookjesachtige pakjes gestoken worden en er was wel een dozyn koksjasen cn -mutsen noodig. In ongedwongenheid, eenvoud en natuurlykheid won het Kleine Koor van kinderen van zes tot twaalf jaar ongeveer het van bet groote, waarin voorna meiyk grootere meisjes tot achttien jaar zingen. Het Kleine Koor voerde een eenvoudige ope rette op, „Vacantiegeval", een vertel linkje van een jongetje, dat uit visschen gaat. tegen alle waarschuwingen in en in 't water valt. De kleine jongens en meisjes konden daarmee heelemaal mee leven, en voor den toeschouwer was dat kostelyk. Als ze den drenkeling naroe pen: „Snoek, Snoek", zyn de spelertjes in hun element, Zij hadden er, gelooven we, nog wel wat mee door willen gaan, zoo'n pret hadden ze er zelf in. Maar directeur J. Post leidde het, (in het derde bedrijf zelf ten tooneele komend), met vaste hand naar het einde. Hy heeft zyn leerlingen flink geschoold, en zyn zoon Piet post begeleidde ze uitstekend, met piano-accooröcn. Zoo als wy al zeiden was het SP®1 van de grootere meisjes in „Prins Pauwe veer" een beetje styf, echter mag niet vergeten worden dat de rollen eischen stelden by het van bulten leeren, en dat de meeste meisjes voor lakeien speelden, waarvan ook niet veel uitbundigheid ge vraagd wordt. De rol van den Koning had wel met wat meer entrain vertolkt kunnen worden, maar was ook een van de moeilijkste, het spel van de koks, d« kinderen en de oude vrouwtjes daaren tegen en het intermezzo van het ver sieren der zalen bracht amusante af wisseling. De avond is dus uitstekend geslaagd. Hy ward bestoren met een bal onder leiding van Gebr. Kwekkeboom. PERSONALIA. Maandag 7 Mei herdenkt de heer H Ryneveld den dag waarop hy vóór 40 jaar by' de firma Joh. Enschedé en Zon er. in dienst trad op de afd. lettergieterij. MEUBELHUIS „INTERIEUR". Zaterdag drie uur heeft de heer W. v. d. Berg zyn zaak in meubelen, die tot nu toe gevestigd was in de Oranje straat, heropend in een veel ruimer pand Kleine Houtstraat 120. Het - een mooie winkel, wel voorzien van alles, waarmee men "net in een woning gezellig kan maken. Behalve alle modellen meubilair, fabrieks- cn handwerk, het laatste ver vaardigd in eigen werkplaats, zyn er ook schilderijen, loopers kleeden enz. te koop Een zaak dus. die voor complete meub:- leering kan zorgen, en nu zy op zooveel bet eren stand is gevestigd ongetwijfeld neg steeds stijgend succes zat hebben. EEN VROUWLOOS DORP. Een Engelsch Journalist met een fijnen speurzin had onlangs uit Ierscbe sta tistieken ontdekt, dat de bevolking van het dorpje Bret, gelegen op dit eiland, uit louter mannen bestond. Eenigszlns sceptisch gestemd over de betrouwbaar heid van een dergelijke statistiek, trok hy er nochtans heen en bevond, tot zijn verheugde verbazing, dat de statisticus zich niet vergaloppeerd had. Hier was inderdaad een. zy het beknopte, gemeen schap van louter verstokte vrygerellen. Maar ook in dit dorp moesten natuur lijk tal van bezigheden worden verricht, die in een normale samenleving den vrouwen ten deel plegen te vallen. Er werd eten gekookt, kleeding gewasschen. genaaid en versteld, geboend en ge schrobd en gedweild, alles door man nen. Maar de journalist, die een man mos, voegde eerlijkheidshalve aan ?.yn relaas toe. dat de properheid en het comfort in dit merkwaardige dorp toch niet op dat peil leken te staan, als wjj gewend zjjr. geraakt als gewoon re be schouwen in een gemeenschap die op normale wyze de beide geslachten ver- eenigt. Waar is nu do ondernemende vrouw, die gevoel voor humor en energie ge noeg heeft, om in Bret orde op deze zaken te gaan stellen en aldus dit bol werk van het vrijgezellendom voor de vrouw te heroveren? Achilles 28 April van Amsterdam naar Gutemalo. Ahraki passeerde 28 April Fernando Noronha. Rotterdam nsar Buenos Ayres. Drechtstroom 28 April van Amsterdam naar Antwerpen. Hoogkerk 28 AprÜ 4e Port Said, Rot terdam naar Kurrachee. Jagersfontein 28 April te Port Natal van Amsterdam. Kerta ono passeerde 28 AprÜ Ouessant, Rotterdam naar Java. Madoera 28 April van Amsterdam n. Batavia. Mars 28 April te Amsterdam van W.- Inclë. Mbdjokerto 28 April van Port Said, Java naar Rotterdam. Ouderkerk 28 April nun. te Rotterdam van Wladiwoetock. Rotterdam 28 April van New-York n. Rotterdam. Sitoebondo 28 April nm. te Schiedam van Hamburg. Stuyvesant 28 April van Amsterdam naar Hamburg. Zeeland la 29 April van Buenos Ayres te Amsterdam verwacht, ongeveer 5 uur te IJmulden verwacht. Alchila 25 April van Merope naar Freetown. Delfland 24 April van Konakry naar Freetown. Eemstroom 34 April van Libreville n. Duala. Helder 25 April van Seccondee naar Freetown. Nias. 26 April te Delagoabaal van Beira. Reggestroom 27 April van Hamburg naar Amsterdam. Tritor/ia 27 April van Port Said, Bata via naar Amsterdam. Westerdijk 27 April 8 uur 22 tn. 300 mijl West van Scilly, Rotterdam naar New-Yorie. Alüabi 27 AprÜ ven Buenos Ayres naar Rotterdam. Aagtekerk 27 Aprü te Hamburg van Bremen. Atlas, 25 April te Curacao van West- Ir.dië. Alkmaar 26 April te Tocopiila van Corral. Beemsterdijk 28 April te Rotterdam van Boston. Bintang 26 April van San Francisco naar Soerabaya. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 ktf het Bijkantoor Handelsblad (Wcnsing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209 WOENSDAG 2 MKI HILVERSUM 1060 M. 12.00 PoIiÜeber. 12.302.00 Lunchmuzick door Let Trio GroeneveL 6.00—7.15 Dinenmndek door het Trio Rentmeester. 7.15—7.45 Engelsche los toot gevor derden. 7.45 Poliüeber. 8.05—8.35 Lezing door Mr. J. EL Carp: Het zeiiwcdstrUdwezcn. 8.35 Concert door het Qmroep-cr- kest o.l.v. Nico Treep. Willem ran C.ippellcn. dcclamtie. Beatrix Noijora, zang. Gricg-progranuna 10.30 Persbcr. 10.40 ^Verzock"-proKramma door orkest. HLTZF.N,340.9 M. Na 6 ut (N.C JLV.- ui t rxnndingen x 1870 ML uiUluiU-nd). 1-301.45 Lunchconcert. Mej. L. blool. Mevr. Jo Hehl. cello. 5.006.00 Kinderuurtje oJ.v, mej. G. Ingwersen. Movr. A. v. Eyk-M\lller. Mej. C, Müllcr, piano. 6.006.30 Propaganda woord tot de Friezen. Door W. Santema. 7.007.30 Stenografieles. 7.30—8.00 P. Boer: Do Sage van Kl iert en Brammert. 8.00 Concert in de „Stads Doelen" te Delft, Sprs.: Mr. G. v. Baren, bur.- egmecster van Delft: Iets over Delft. Ds. T. J. Hagen: Jong Delft. Ds. H. P. Brandt: Delft als historische stad. Slotwoord door H. Valkenburg. Mevr. C. de Kènegt— tcr Haar. sopraan. Chr. Muzickver. „Soli Deo Gloria". Chr. Zangver. „Halleluja". Jonge dames- en kinderkoor .Halleluja". Mej. Borst, piano. DAVENTRY 1600 M. en LONDEN 361 K. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Balladcnconcert (sopraan en tenor). 11.50 Dansmuziek. 12.201.20 Orkestconcert. I.50 Spreekles. 2.10 Muziek. 2 20 Lezing: Shakespaere. 2.50 Muziek. 3.05 LezingSpiders. 3.20 Klassiek concert. Orkest en de Wireless Singers. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Muziek. 5.40 Landbouwpraatje. 5.50 Nieuwsber. 6.05 Muziek. 6.20 Lezing. 6.35 Liederen van H. Wolf voor tenor. 6.45 Lezing. 7.05 Vaudeville. Dansorkest en va- riöté-artistcn. 8.20 Nieuwsber. 8.35 Lezing: A real Journey Into the middle ages. 8.50 Nieuwsber. 8: Kamernusnek; W^ Primrose, viool. F. Kindlcr, plano. EL Heyncr, barton. 10.20—11.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO.PARIS", 1750 M. 9.50—10.00 Muziek. II.50—l.io Klassieke kwartette:-. 3.054.05 Orkestconcert 6.50 Zangles. 7.0510.10 Kamermuziek. Mozari voor LANGENBERG, 469 M. 10.35—11.15 Werken voor sopraan. 12.251-50 'Orkestconcert. I.50 Gramofoonmuadek. 5.206.15 Beethovenconcert cello en piano. 7.35 Feestconcert in DUsseldorf Het Sted. Orkest cn Prof. Bttsch. viooL Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KöNIGSWUSTERnAUSEN, 1250 M (ZEE SEN). II.20—4.20 Lezingen. 4.20—5.20 Concert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 „Das Dreunftdlerhaus". zang spel in 3 acten van Schubert. Daarna tot 1150 van Bloemen en dieren. Or kest en G. Runge, sopraan. HAMBURG 395 M. 3 35 Kamermuziek (piano, viool, cello). 4.20 Dyorack-concert. 5 20 Orkestconcert. 7.20 Ongekende werken van Puccini. Scr.Ja Yergin er. Carl Haua. Orkest. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. BRUSSEL St' 3L 4.05—5.20 Orkestconcert. 7.35—9.35 Fragmenten win „Tra- viata", Verdi. VOOR DE KINDEREN. Maar wat is dat? Niet de verwensebte tralie ligt aan scherven, maar de steel van den hamer is gebroken, alsof het een rietje was. En in de tralie is nog niet het kleinste bochtje te zien. Baas Ribbcmoos snapt er niets van.. Op het geluid van den harden slag komt de Sultan het vertrek binhen. Verheven gebht» der, zegt de wanhopige smid. Uw nederige aardwurm heeft van Allah niet zoovéél kracht ontvangen, dat hij deze vreesclijkc tralies kan verbreken.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11