DATUMSTUKJES 4c2 Jaargang No. 13762 VerscKünt dacpliitts, Eetïalvë on Zori- ën Feestdagen Dinsdag 1 Mei 199S HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week 0.27J4, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden: Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57J4- Franco per post door Nederland /3-87J^. Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken fOól^sfranco p. post ƒ0.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75; Iedere regel meer 35 cents. Keclamej 60 cents per regel. Bi] abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentien van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent* per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 1C600 en Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmufden, Beverwijk enz. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ..-<v Driehuizerkerkwcg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA DINSDAG 1 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling, George Robert, 8.159.15 uur. Cinema Palace: ,,De Apache van Pa rijs"; „De kleine Hartedief", 8 uur. Luxor Theater: „Verloren Spel"; ,De Geheimzinnige Huisknecht". 8 uur. Rembrandt Theater: „Lente-idylle". Tooneei: Barondini. 79: 9.1511.15 uur Scala Theater: ..Don Mike". Tooneei: ,,De Straatmeid". 8 uur. Cabaret Modern, Raaks: Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor stelling. WOENSDAG 2 MEI Stadsschouwburg: Rotterdamsch Hof- StadtooneeL „Madame Sans Gêne", 8 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Cabaret Modern, Raaks: Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor stelling. Statenzaal, Prinsenhof: Gemeenteraad 30 en (zoo noodig) 8 uur. Haarlem, 1 Mei. Opera. Het is wel belangwekkend om te lezen wat een Londensch populair dagblad, de Daily Mirror over de opera schrijft. Hier laat ik den „leader", dien het blad er gisteren over gaf, vertaald volgen: „Het opera-seizoen in Covent Garden begint vanavond met Wagner's „Rhein- gold'. Een zware beproeving voor niet- overtuigd-muzikale menschc-n. Want als zij eenmaal hun plaatsen hebben inge nomen en dat precies op tijd, alstu blieft zullen zij zich niet meer mogen verroeren. Overigens wordt deze beproeving met vreugde tegemcetgezien. Wij vernemen dat vrijwel alle plaatsen spoedig wor den verkocht, nadat eenmaal de datum voor een bepaalde voorstelling is aan gekondigd. Voor anderen is er lidhter kast speciaal Gluck's liefelijke „Annide", die morgen gaat. Maar Wagner en de Duit- schers trekken nog altijd het meeste publiek. Toch zegt men dat wij niet van opera houden. Als wij het te zien en te hooren krij gen is het bijna alijd uiverkoaht, maar ondanks zijn populariteit toch te duur om geld op te brengen. Zoo schijnt de toestand van de opera in dit land en in de grootste stad ter wereld te wezen. De opera is hier altijd op het punt van haar ondergang, maar herstelt zicCi onveranderlijk weer en houdt het dan opnieuw een seizoen uit. Plannen om haar permanent te maken, die alleen door subsidieering verwezenlijkt kunnen worden, zijn steeds aanhangig en blijven altijd even aanlokkelijk en even vaag. De muziekcritici gaan te keer tegen onze besluiteloosheid. Maar het publiek als zoodanig doet wat het kan. Want als wij de kans maar krijgen gaan wij naar de opera, betreurend het feit dat er nooit geld over is voor een Nationale Opera terwijl het voor alle andere doeleinden kwistig wordt uitgegeven". Bij het lezen van zulke beschouwin gen kan wel niemand er zich meer over verwonderen dat orsze Nederlandsc'he opera-gezelschappen evenmin gesubsi dieerd, hetzelfde moeilijke leven van vallen-en-weer-cpstaan leiden als de Engelsche. Eerder kan het verbazing wekken dat zij ooit weer opstaan. Want Grooter Londen heeft evenveel inwoners als ons geheele land (zoowat 7 1/2 mil- lioen) en kan dus voor iedere voorstel ling zijn opera-publiek trekken, uit deze gansche geweldige massa, terwijl een Hollandsch opera-gezelschap uit geen grooter totaal voor een voorstelling pu bliek kan halen dan precies een Lende. Dat is het zielental van de hoofdstad. Bovendien wordt in Engeland de opera sterk geprotégeerd door de hoog ste klassen der samenleving, die er hier niet veel van moeten hebben, tenzij er buitenlanders optreden. Deze laatste voorkeur zou men kunnen verklaren doordat de oorspronkelijke opera-teksten in den regel aannemelijk zijn. de ver talingen (in den trant van „Cathanna, hartediefje, hoort gü mij dan niet?") daarentegen even onbeholpen als bela chelijk. Maar met dezen uitleg komt men er niet, want bij tooneelvoorstellingen doet zich hetzelfde verschijnsel voor als bij de opera. De onderdanige bewonde ring voor wat vreemdelingen doen is de voornaamste factor. Verder zit er nog wat Mode in ook: Franschen en Russen trekken het best, daarna Duitschers en Italianen, de Engelschen het minst. Met deze voorkeur voor vreemdelingen heeft men in Engeland niet te kampen, bij de opera evenmin als bij iets an ders. Een Londensch operagezelschap is dus op belangrijke punten in veel voor- tieeliger positie dan een Hollandsch. Te paeer r.og omdat de algemeene muzikale Éntwikkelïng van het publiek in En geland aanmerkelijk lager staa: dan bij ons, zoodat er dus vanzelf meer belang stelling is voor de zooveel bevattelijker opera dan vcor eerste klasse concerten, waarop orkestwerken van componisten zooals Bach en Mahler, en liederen van b.v. Moussorgski, Hugo Wolff, Ravel worden gegeven. Het is wel afdoend bewezen dat de eenige mogelijke manier om de opera te laten bestaan in hooge subsidies ligt. Men heeft dit feit aanvaard in landen zcoals Frankrijk, Italië, Duitschland, Denemarken, Zweden, waar de openbare kas met groote sommen steun verleent. In Engeland en in Nederland tobt men door met eindelooze experimenten die nooit tot een blijvend succes leiden. Misschien zal het ook bij ons r.og wel eens tot een sterke Nationale Opera met hocge staatssubsidie komer.. Op het moment ziet het er nog niet rooskleurig uit. maar het kan veranderen als de herleving van de romantiek tot nieuwe belangrijke composities leidt. Het groote zwak van de opera is mi. haar eeuwig door-vegeieeren op oude successen. On veranderlijk blijven die, in de eerste plaats Faust en Carmen, daarna de Troubadour, Traviata, Rlgoletto, Caval- leria Rusticana, Paljas, Lohengrin, Tannhauser. Mignon, La Bohème, But terfly, Tosca en nog een paar het re pertoire vormen. Een heel enkele maal wordt er eens een belangrijker Wagner- opera gegeven aan Lohengrin. Tann hauser en Die Meistersir.ger, en nog veel zeldzamer is de verschijning van een nieuw werk. Puccini's posthume opera Turandot hebben wij nog niet eens in Holland gehad. Maar de laatste Puccini-opera is niet voldoende. Er zullen eerst krachtige nieuwe scheppingen op het gebied van de opera moeten komen eer zij waarlijk genoeg belangstelling verwerven kan om met staatssubsidie en een eisen groot gebouw in de hoofdstad eindelijk eens op stevige basis te worden gezet. R. P. DE PERSONEELS FORMATIE VOOR WERKLIEDEN. DOOR B. EN W. AANVAARD. In een vergadering van de Commissie van Overleg vcor de Werkliedenzaken werd door den voorzitter, den heer M. A Reinalda medegedeeld, dat de perso neelsformatie voor de werklieden Ln de verschillende bedrijven zcoals die in de vorige vergadering der Commissie werd behandeld door Eurgemeester en Wet houders ongewijzigd is aanvaard. Behandeld werd de formatie van de werklieden der Gemeentelijke Duinwa terleiding, ten aanzien waarvan volle dige overeenstemming werd bereikt. ERNSTIG INCIDENT IN DEN HAAGSCHEN RAAD. DE BURGEMEESTER BELEEDIGD. In de gemeenteraadsvergadering van den Haag interpelleerde het s. d. lid, de heer Vliegen over de weigering van den burgemeester om vergunning te geven voor enkele feestelijkheden op 1 Mei. waarop de burgemeester mr. J A. N. Patijn antwoordde, dat hij dit niet kon toestaan, met het °P de rust in, de stad en om de opvattingen van een groot deel der burgerij te eerbiedigen, meldt het Hbld. De heer Vliegen was niet tevreden over dit antwoord en zeide dat het op treden van den burgemeester door de arbeidersbeweging als bekrompen pla gerij werd beschouwd, Hierover ontspon zich een geanimeerd debat tussohen de heeren Snoeck Henke- mans, Ds. Llngbeek en Prof. Van der Bilt. Eenige opmerkingen van het s- d. lid Van Langen leidden tot een ernstig in cident. Deze spreker begon zijn critiek op den burgemeester met hatelijke, on behoorlijke toespelingen op moeilijkhe den, welke de burgemeester in het dage- lijksch bestuur der gemeente zou hebben gehad. De bedoeling was klaarblijkelijk alleen den burgemeester te sarren. Op een gegeven ooger.biik zei hij verder, dat dc arbeiders, als deze de benoeming van den burgemeester in handen hadden, een man van de opvatting van burge meester Patijn, die den geest der bur gerij niet zou kennen, op staanden voet zouden ontslaan. Kortom, de heer Van Langen uitte zich in zeer beleedigende woorden tegenover den burgemeester. Bij de replieken verklaarde deze, dat hij zijn standpunt handhaafde, dat voor namelijk gebaseerd was op het hand haven van de openbare orde. Den heer Van Langen zou dc burgemeester niet de eer van een antwoord aandoen. „Daar bent u onbeschoft genoeg voor," schreeuwde de heer Van Langen toen, „onbeschofte kerel" nog eraan toevoe gend. Van alle kanten, zelfs van de tri bunes kwamen krachtige protesten te gen deze nieuwe beleediging. De burgemeester beheerschte zich verder en gaf den heer Vliegen nog het woord, die des burgemeesters verdedi ging ..een slinkschheid" en „een uit vlucht" noemde. De burgemeester antwoordde niet meer en de ergadering werd. terwijl de verontwaardiging nog heftig oplaaide onder de leden, gesloten. DE JAARWEDDEN VAN DE HOOFDEN VAN DIENST Wat aanneming van het voorstel van de meerderheid van B. en W. zou kosten. OVER HERZIENING VAN AMBTENAARSSALARISSEN. In ons vorig nummer hebben wij reeds zeer uitvoerig medegedeeld welk stand punt de meerderheid en de min derheid van het college var. B. en W. innemen ten opzichte van de verhoo ging van de jaarwedden van verschillen de directeuren en hoofden van dienst. De meederheid is van meening dat een algeheels herziening der .iaarwedde-re- geling voor deze groep in overweging genomen moet worden. De commissie van bystand voor arbeidsaangel;gen heden is ook overtuigd, dat onderschei dene factoren dwingen tot algeheel: herziening. Zij heeft daartoe een uitge werkt voorstel aan den raad gedaan, dat overgenomen is door de meerderheid van het college van B. en VvV De minderheid van het college ons werd verzekerd, dat dit de wethouder van financiën mr. M. Slingenberg is acht behandeling dezer aangelegenheid niet gewensebt „Zij meent, dat het thans geen tijd is tot een verhooging vdn wedden, als nu voorgesteld, te be sluiten, afgezien nog van de gevolgen welke een eenmaal totstand gekomen wedde-verheoging vcor een bepaalde groep wellioht hebben zal." Het voorstel van B. en W. staat reeds op de agenda voor de raadsvergadering van morgen. Woensdag Het is punt 7. punt 8 is het voorstel inzake de belas tingen. In dc commissie van bijstand vcor arbeids-aangelegenhenden zitten de raadsleden de hoeren A. G. Boes. J. Joosten. V. Locsjes, en A. J. Loerakker. Naar wij vernemen heeft deze commissie van deze aangelegenheid een uitgebreide studie gemaakt. Er is een onderzoek in gesteld tiaar andere plaatsen cm een vergelijking te maken welke salarissen hier betaald moeten worden om aan eischen van billijkheid te voldoen. Het resultaat is geweest, dat de commissie met een voorstel is gekomen, dat een verhooging inhoudt voor bijna alle hoefden van dienst, 3;j de gemeentebegrooting voor 1S23 hadden B. en W. al eenige voorstellen gedaan inzake verhooging van de jaar wedden van enkele directeuren en hoof den van dienst. Zij stelden voor: Secretaris f 9000 was f 8000. Openbare Werken f 9000 was f 8000. G. E B. f 9000 was f 7000. Geneeskundige Dienst f 7600 was I 6600 De gemeenteraad heeft die verhoo gingen goedgekeurd. Nu stellen de commissie en de meer derheid van B. en W. de volgende maxi mum-jaarwedden voor: Secretaris f 9500 is f 9000 was in 1927 f 8000. Commissaris van Politie f 7500 is f 7000. Geneeskundige dienst f 9000 is f 8000 was in 1926 f 7000. Bouw- en Woningtoezicht f 8500 is f 8000. Openbare Werken f 10.000 is f 9000 aas in 1926 f 8000. Hout en Plantsoenen f 6500 is f 6000 Openbare Leeszaal f 6500 is f 6000 Electrioiteitsbcdrijf f 9000 is f 9000 was in 1925 f 7000. Gasfabriek f 10.000 is f 8000 Waterleiding f 7500 is f 7000. Slachthuis f 7500 is f 7000. Keuringsdienst f 7500 is f 7000. Stortings- en Ophaaldienst f 5500 is f 5000. Reiniging f 6500 is f 6000. Stadsschouwburg f 4500 is f 4000. Archivaris f 4500 is f 4000. Schoolarts f 6500 is f 6000. Onveranderd blijven de maxima voor den inspecteur der lichamelijke opvoe ding <f 6000), den havenmeester (f 4000) den directeur der Werkloosheidsbestrij ding (f 6000) en den directeur van het Frans Halsmuseum (f 4000). Het is niet precies te zeggen hoeveel aanneming van het nu ingediende voor stel van de meerderheid van B. en W. aan de gemeentekas zal kosten, omdat eenige directeuren nog niet op hun maximum staan. Zoo is het salaris van den directeur van den Gem. Genees kundigen Dienst dat in 1927 f 6600 was f 5000f 7000) voor 1928 verhoogd tot f 7600 (f 6000—f 8000), zoodat. het salaris nu niet onmiddellijk f 9000 zou worden maar f 8600. Het maximum-sa laris is ook nog niet bereikt door den inspecteur der iichamelijke opvoeding den directeur der Werklooshekïsbestrij - ding en den directeur van den Stads schouwburg en den directeur van den Keuringsdienst. Aanneming van het voorstel zal aan de gemeente ergt-veer f 10.500 per jaar kosten, terwijl bij de behandeling der gemeentebegrooiing al verhoogingen waren toegekend tot een bedrag van f 5000. Tezamen dus f 15.500. De meerderheid van B. en W. hand haaft in haar voorstel de functie van directeur van het Havenwezen (Salaris f 3000—f 4000). Blijkbaar is het dus de bedeelirg om d:r. heer Kramer, den ver dienstelijken inspecteur, die nu reeds vele jaren het havenbedrijf leidt (nadat de heer de Jonge eerst naar het distri butiebedrijf en later naar het Ontvang kantoor verhuisd was) te bevorderen tot directeur. Daarmede zou een salaris- verhccgins van f 300 a f 400 gepaard gaan. Een der directeuren dien wij over de salarisquaestie spraken zei: „de raad kan nu iets reoht zetten, wat vele jaren scheef gestaan heeft". Er is voorgesteld het nieuwe salaris van den directeur van de gasfabriek te stellen op f 7000f 9000, maar aan den tegenwcordigen directeur der gasfa briek den heer J. A. A Ochtman een persoonlijke toelage te geven van f 1000 per jaar. Wij vernemen, dat de bedoe ling van dit voorstel is om he* inkomen van den heer Oohwnan niet te vermin deren. De heer Oohtman had reeds f 10.000; d.w.z. f 8000 als directeur te Haarlem en f 2000 als directeur van de gasfabriek te Schoten. Het is ons gebleken dat het voorstel inzake de salarisverhcoging voor de di recteuren groote belangstelling gewekt heeft in de kringen der ambtenaren. Een leider van een organisatie van ambtenaren zei ons: „Als de raad dit voorstel aanneemt houdt dit ongetwij feld consequenties in zich ten opzichte van de salarissen van vele ambtenaren. Ik neem aan. dat het rechtvaardig is om de salarissen van de directeuren op dit peU te brengen, maar dan brengt de billijkheid mee ook de salarissen der ambtenaren volgens hetzelfde principe op te voeren. De salarissen der ambte naren zijn in vergelijking van ver schillende andere steden niet hoog. Bo vendien bestvaan er vele onbillijkheden in de bestaande regeling. Ik kan dan ook wel zeggen, dat als de jaarwedden der directeuren verheegd worden, er al leen tevredenheid onder de ambtenaren verkregen zal kunnen worden door een algeheels salarisherziening. Is daan-oor geen geld disponibel, dan is het recht- T-aardiger om de duizenden guldens die blijkbaar wel beschikbaar zijn. te beste den om eenige ziekelijke plekken var. de ambtenaarssalarissen weg te nemer- Die wantoestanden zijn ernstiger dan bij de directeuren. Het is zoo vervolgde onze zegs man uitstekend, dat dit voorstel geko men ls nu men nog bezig is mei de Personc-'sformatie voor ambtenaren. De ambtenaren die medewerken aan de voorbereiding der Personeelsformatie zullen met de nu voorgestelde salarissen van de directeuren natuurlijk rekening houden. In raadskringen wordt zeer verschillend over het ingediende voorstel inzake de directeurssalarissen geoordeeld. Ons werd verzekerd, dat in meer dan een partij de meening bestaat, dat nu ook iets gedaan moet worden ten opzichte van de ambtenaarssalarissen. Er wordt over wogen om een voorstel in te dienen om het nu gedane voorstel aan te houden, maar een herziening van de salarissen over de geheele linie te overwegen. Een invloedrijk raadslid zei ons: De raad moet mijns inziens niet tornen aan het voorstel dat B. en W. en de commissie gedaan hebben. Er is nu eenmaal een commissie voor arbeids- aangelegenheden, waarin verschil lende partijen vertegenwoordigd zijn. Die commissie heeft het geheele vraagstuk van de directeurs-sa larissen bekeken. Daartoe is zij beter in staat d&n een groote raad. Daarom vind ik het beste om dit voorstel zonder meer te aanvaarden. Dan is het voor de di recteuren af. Maar dan komen de ambtenaren. Ik heb al hooren verlui den, dat ook de meerderheid van B. en W. voorziet, dat het gevolg van dit besluit zal zyn. om ook de salarissen der ambtenaren te herzien. Daarbij zullen ook plooien glad gestreken moeten wor den. Het lijkt mij niet onmogelijk, dat B. enW. met een toezegging zullen komen inzake de salarissen van de ambtena ren. Ons werd nog de opmerking gemaakt, dat de commissie voor arbeidsaangelegen- heden ook nauw betrokken is bij de Personeelsformatie voor ambtenaren. Nu deze commissie geen bezwaar heeft om met een voorstel te komen om de sa larissen van de directeuren te verhoogen, mag daaruit worden afgeleid, dat het niet bezwaarlijk is om eerst geheel dè direc- teuren-quaestic af te handelen en eerst daarna de aangelegenheid der ambtena ren onder oogen te zien. Tenslotte vernamen wij- dat bij de Personeelsformatie de wenschelijkheld gebleken is om eenige adjunct-directeu ren bU verschillende bedrijven aan te stellen of het aantal adjunct-directeuren dat daar reeds is uit te breiden. Er zijn thans nog geen adjunct-directeuren bij de gasfabriek. het G E. B, en by het Openbaar Slachthuis. Wel is bij de eer ste twee onlangs een secretaris van de directie benoemd. UNIE VAN CHRISTEL. ONDER WIJZERS. De afdsellng Kennemerland van deze vereen;ging houc: 3 Mc: te Hsar'.i-r. een propaganda-avond In '..Lion dO: De algemeer.e secretaris, de heer A. P. Jungcurt uit Den Haag zal spreke^ over „Bezwarea tegen de Unie" ACHTERLAMP. (Een Engelsche dame heeft een achterlicht gepatenteerd voorwandelaars). Hoera voor deze dame. Zij verdient een monument. Van alle wandelaren Voor dtt achterlicht patent. Het zal niet lang meer duren. Of elke wandlaar gaat. Des avonds r.og slechts bulten, Met verlichten ruggegraat. Dan komen straks de honden. De katten en het paard. Getooid met een reflector. Rood vonkend, aan hun staart. Zéoo licht in cr.ze oogen Het toekomstbeeld van thans, Al wat beweegt een dwaallicht. Met bloedig rooden glans; Dc automobilisten Zijn tevens in hun sas. Ook hun komt die verlichting Der toekomst goed te pas. De kilometervreter Komt in zijn element. Omdat hij nu pas grondig. Zijn slachtoffers herkent En zoo krijgt dan de leuze Eerst goed beteekenis. Dat dit in de historie. Het v-erlichte tijdperk is. DE V. A. N. K. BEZOEK AAN DE HOOG OVENS EN HAARLEM. De Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst heeft een bezoek gebracht aan de Hoogovens te LTmuiden. Een zestigtal personen heeft aan den tocht deelgenomen. Na afloop heeft het gezelschap zich naar Haarlem begeven. Daar ging men eerst naar het postkantoor om de trap- vensters van Prof. Roland Holst te zien waarna de wandeling werd voortgezet naar de kathedrale kerk St. Bavo van Jos. Cuypers. Menig onderdeel van het kerkgebouw in het bijzonder de sectlel- tableaux van Toorop. gaf aanleiding tot aandachtige beschouwing. Na de thee. in het gebouw van den Kegelbond heeft de heer W. H. Gispen een lezing met lichtbeexden gehouden, waarin hij zijn opvattingen uiteenzette betreffende de hedendaagsche kunstnij verheid en de komende schoonheid van het rationeel vervaardigde gebruiks voorwerp. HET BORSTBEELD VAN PROF. LORENTZ. OPDRACHT AAN PROF. A. W. M. ODé. Naar wij vernemen is het maken van een borstbeeld van Prof. Lorentz. dat geplaatst zal worden op het Lorentzplcln (van Eedcnplein) opgedragen aan Prof. A. W. M. Odé. Hoogleeraar in de boet seer- en beeldhouwkunde aan de Tech nische Hoogeschoo! te Delft. NEDERLANDSCH SCHIP VERGAAN. OP DE AMERIKAANSCHE KUST. Uit Sydney seint Reuter, dat ten Z.-O. van de kust bij Cape Breton is gezocht naar het Hollandsch stoomschip C3llisto, waarvan gemeld werd. dat het Zater dagnacht schipbreuk leed. Men vreest dat het schip met de geheele bemanning verloren is. Er werd geen spoor van ge vonden. Een nader bewijs dat het s.s. Callisto dat van Nederland op weg was naar Nieuw Schotland, met man en muis is vergaan, werd geleverd door het vinden van een op Scattari-eiland aangespoeld lUk van een der leden van de beman ning. ROEIBOOTJE GESTOLEN. Maandag is door M. A. bij de politie aangifte gedaan, dat zijn roeibootje, lig gende in de Delft, is ontvreemd. SLUITINGSAVOND VAN VOLKS ZANG. Het einde van het seizoen voor de Ver eeniging van Volkszang is weer op handen. a^. Woensdag geeft de vereen - ging in het Blauwe Kruis haar laatstcn avond. Het programma is zeer afwisse lend. Oa. zal het jonge dameskwartet ^ndcr leiding van de sopraan-zangeres Betty Dijkstra, dat zich dezen winter reeds hier en daar liet hooren. eend*;* liederen z.ngen. Mej. Cor Teves bege leidt het kwartet op de piano. De leidhig var. den avond berust bij de heeren Sixma en Vink. Hot bestuur kan met voldoening op het afgclocpen seizoen terug zien. Nog nooit was de opkomst zeo groot als ir. den laatsten tijd. Wanneer veie bezoe kers geen plaats kunnen krijgen, ste'i hot bestuur zxh voor den Siuilingsavocd der. 9den Mei te herhalen met be zeilde programma. DE V.A.R.A.-UITZENDING VAN GISTERENAVOND. EEN INCIDENT Gelijk men kar. weten, werd giste renavond in het gebouw var. de ..VrUe Gemeente' te Amsterdam een verga dering gehouden door het Religieus Socialistisch Verbond als inzet van de viering van den eersten Mei. De rede. die ds. Banning zou uitspreken zou als een onderdeel van het programma van de V.A.R.A. door Hilversum uit gezonden worden. Plotseling hoorden de luisteraars na de openingsrede van den voorzit ter. den heer Van Veen. een geroep van „Leve Prinses Juliana", waarna er cenigen tijd geen geluld meer door kwam. Een der aanwezigen, de bekende fascist K- Wicliman. die op dc eerste rij zat. was namelijk opeens onder het geroep van „Oranje Boven" naar het podium gesneld, waar hU luide voor de microfoon riep: ..Leve Prin ses Juliana", om de microfoon vervol gens tegen den grond te gooien. Dc zaal was Op het volgende oogen- blik in vollen opstand, de heer Wich- man werd gegrepen, doch spoedig wist de voorzitter dc orde te herstellen. Dc microfoon bleek niet al te zeer beschadigd te zijn en kon herstek! worden, waarna dc rede van ds. Ban ning toch nog kon worden uitgezon- den. Op het politiebureau Leidschcpleln. waarheen dc voorzitter en de heer Wicliman zich begaven, werd de zaak verder onderzocht. Tegen den heer Wichman werd proces-verbaal opge maakt, het Religieus-Socialistisch Ver bond zal geen aanklacht tegen hem indienen. Bij het tumult dat in de vergadering ontstond, blijkt de heer Wichman zijn arm nogal ontwricht tc hebben. GYMNASTIEKLOKAAL. Het bestuur van de Groen van Prln stererschcol in dc Janstraat had eerst medewerking gevraagd cm gym nastiekonderwijs te kunnen geven in de zaal van het gebouw Zang en Vriend schap. tegenover het schee! gebouw. Na eer. c'-nferen'.e mot het gemunte- bes: uur wil het schoolbestuur genoegen nemen het medegebruik van hot gym nastieklokaal in de gemeentescholen 11 on 12 in de Spaarnwouderstraat. HET OVERLIJDEN VAN DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. HET ROUWBEKLAG. Den ganschen Maandagmiddag was het in het statige Bisschoppelijk Palcis aan de Nieuwe Gracht ce:i komen en gaar. van priesters en leeken. die het condoleance-register kwamen teekenen en die even een afscheidsbezoek brach ten in de chapcllc arden te. Piëteitvol knielden allen een wijle neer by het stoffelijk overschot van den Bisschop. Gcruischloos liet een op den achter grond gezeten kloosterzuster die de doo- aenwaïte hield, de koralen van haar ro zenkrans door de vingers glijden, ter wijl het flikkerend kaarslicht der bron zen kroon aan het plafond, de lusters en kandelaars naast het praalbed een geheimzinnig licht spreidden over de in den dood r.og imponeerende figuur van Haarlem's Kerkvorst. Het was een tafereel vol stille wijding dat nog verhoogd werd. toen om zeven uur een aantal professoren van het se minarie Hageveld met de geestelijkheid der stad, den vicaris-generaal cn de beide secretarissen van het bisdom, on der leiding van den zeer ecrw. heer pastoor P. J. M. J. v d. Pavoordt de Metten en Lauden rond de doodsspondo kwamen bidden. Na de Metten was er gelegenheid voor dc besturen der sociale vereenlgtngen om een bezoek van rouwbeklag al to '.eggen in het Bisschoppelijk Palcis. Dc heeren H. van Os. K. Coebcrg, F. Beaufort. J. Holt. A. Lampe cn F. Lam- pe, leden der Vereeniging St. Frnnclscua Liefdewerk hadden als commissaris van orde in de vestibule post gevat. Berst verscheen het bestuur van den R K. Volksbond, vcrtegcnwoordlpd door dé heeren J. Castricum. F. K cc son, bel den leden van den Haarlemschen ge meenteraad. G. Schol ten, H. Leeuw, P. Dekker en A. Hubers. Na in de groote spreekkamer de secre tarissen van het bisdom te hebben ge condoleerd en na het condoleance-regis ter te hebben geteekend werden deze bestuursleden als dc representanten van het georganiseerde leger der werkne mers naar de chapellc arden te geleid, waar zij enkele minuten doorbrachten in stil gebed. Na het bestuur van den E K Volks bond kwam het bestuur van de Haar- lemschc R.K. Middenstandsverccnlging zijn rouwbeklag afleggen. Deze deputa tie bestond uit de heeren; P. var. Tetc- ring, voorzitter en H. Klein Schiphors secretaris, H. J. Bartels, W. J. B. van Liemt. leden van den Haarlemschen ge meenteraad. J. Albors, G, Alders. Joh Spruyt. H Ho'*, H. Th. Fibbc. J. Hui zing. Joh. van Hesteren en W. Kloes. De R-K. Middenstandsvereenlging te Am sterdam was vertegenwoordigd door haar secretaris den lieer F. Menzink. terwijl voor het Haarlemsch Perscorrürt

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1