DATUMSTUKJES ONZE GROENTJES ONZE GROENTJES 4Se Jaargang No. 13764 Verschijnt daseliik's, behalve op Zon- èn Feestdagen' Donderdag 3 Mei HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27J^, met geïllustreerd Zondagsklad 0.32; per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57J4- Franco per post door Nederland /3-87J4-Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en Omstreken /0Ö7>£ franco p. fost ƒ0.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents- Reclames <>0 cents per regel. Dij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent$ per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en -Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z. B. Spaame 12. Telefoon 10122, 12713. 'v Bijkantoor voor Santpoort, Yeisen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk enr. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521, DIT NUMMER BESTAAT UIT I r TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Heden:. - DONDERDAG 3 MEI Schouwburg Jansweg: Volksvoorstel ling. Gezelschap Pisuisse. 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Fancy-fair „Zang en Vriendschap", 25 uur. cn 7.3011 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, George Robert, 34 uur. Cinema Palace: „De Apache van Pa rijs"; „De kleine Hartedief", 8 uur. Luxor Theater: „Verloren Spel"; „De Geheimzinnige Huisknecht". 8 uur. Rembrandt Theater: „Lente-idylle". Tconeel: Barondini. 7—9; 9.1511.15 uur Scala Theater: „Don Mike". Tooneel: ,.De Straatmeid". 8 uur. Cabaret Modern, Raaks: Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor- 6telling. Zand voort: Raadhuis. Gemeenteraad 7.30 uur. VRIJDAG 4 MEI Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel (Jan Musch en A. v. d. Horst) ,De Klim- geit", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Fancy-fair „Zang en Vriendschap", 25 uur. en 8 uur. Cabaret. Groote Kerk: Orgelconcert prof. dr. Albert Schweitzer. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Nieuw pro- gramma. Cabaret Modem, Raaks: Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor stelling. POST-NIEUWTJES. Bestellingen en grenswijziging. Eenige maanden geleden is door de postautoriteiten onder het belangheb bende publiek een enquête gehouden inzake de wenschelijkheid van het wij zigen van den besteldienst der kanto ren Haarlem, Heemstede, Overveen cn Eloemcndaal in verband me; de grens wijziging van Haarlem. Het ging over de vraag of de be langhebbenden het gewenscht vinden, dat in het algemeen de post grenzen in overeenstemming gebracht worden met de nieuwe gemeentegrenzen. Met- na druk werd evenwel Aerdenhout uitge zonderd. dat reeds jarenlang door Haar lem besteld wordt. Uit een onderhoud dat wij destijds met den directeur van het postkantoor hadden, bleek, dat de. uitslag der en quête wel van beteekenis zou zijn bij liet nemen van een beslissing, maar dat er toch óók nog vele andere factoren waren die van evenveel invloed zouden zijn. Naar wij thans vernemen is dezer da gen een beslissing van het hoofdbe stuur der postaerijen te verwachten. Het zal dan nog eenigen tijd vorderen voor de nieuwe maatregelen kunnen worden ingevoerd. Dc Postagentschappen. Naar wij vernemen voldoet het hieuw ingevoerde instituut van Post agentschappen heel goed. Er is nu een ervaring van ongeveer anderhalf jaar. Er wordt van de drie agentschappen die te Haarlem bestaan (Wagenweg. Santpcorterstraat en Rijksstraatweg Haarlem-Noord) veel gebruik gemaakt. Er is zelfs van „inburgeren" sprake. Dit komt wel. doordat in den loop van d e 2 12 iaar de bevoegdheden van de postagentschappen sterk uitgebreid zbn. Men kan nu voor dezelfde postzaken bij de agenten terecht als op de hulppost kantoren. Bovendien de hulppostkanto ren sluiten om 5 uur. terwijl de agent zijn winkel meestal tot 8 uur open houdt. Het ligt dan ook niet in de bedoeling nu Haarlem steeds grooter wordt het aantal hulppostkantoren uit te breiden. Die op het Plein en in de Frans Hals straat zullen blijven bestaan. Is er evenwel in de toekomst uitbreiding noo- dig, dan zal dat gezocht worden m vestiging van nieuwe Postagentschap pen. Lager tarief: meer brieven. In den laatsten tijd is de post er toe overgegaan om de tarieven te verlagen. Naar wij van den directeur van het postkantoor vernamen, staat het vast dat de verwachting, dat het briefver- voer na de verlaging der tarieven zou toenemen, verwezenlijkt is. Te Haarlem bestaan evenwel geen statistische ge gevens over het vervoer bij de post. Alleen het hoofdbestuur in den Haag laat statistieken bijhouden. De direc teur moest dus op een persoonlijken in druk afgaan. De post heeft het ook drukker gekre gen door de onlangs ingevoerde nieuwigheid: bestellingen zonder adres. Men kan aan de post een collectie re clame-materiaal geven, dat dan zonder van postzegels of adressen voorzien te zijn. bij de ingezetenen in de brieven bus gedeponeerd wordt. Natuurlijk be hoeven voor deze drukwerken niet de gewone porto's betaald te worden, alles wordt naar een speciaal tarief be tekend. Dinsdagmiddag hadden de bestellers twee en in sommige wijken zelfs drie reclame-drukwerken te bestellen. Haarlem, 3 Met. Het Sprekende Boek Niet iedereen houdt er van cm met een boek rustig in een hoekje te zitten. Heel veel menschen zouden het prettig vinden als het boek werd voorgelezen. Voor hen is thans ge zorgd. Men heeft n.m. een film ver vaardigd, die door een op een ge woon radiotoestel gelijkend apparaat kan worden afgedraaid, en waardoor de inhoud van een boek door mid del van een luidspreker kan worden weergegeven. De eerste films van deze soort komen eerstdaags in den handel. Voer blinden, en voor oude menschen die slecht van gezicht zijn. lijkt het schoon, dit bericht. De radio- en de gramofoon hebben al veel gedaan voor de eenzaamsten onder de menschen. en dit kan een nieuwe zegening voor hen wordenals het. te betalen is. In kleine oplagen zal dat misschien niet mee vallen. Verwacht men massa-prcductie van vooriees-filxns? Het schijnt af te leiden uit het bericht, dat immers be gint met „niet iedereen houdt er van om met een boek rustig in een hoekje te zitten". Dan vind ik het toch wel ontstellend. Moeten de laatste mogelijkheden van rustig genieten nu ook nog vernietigd worden? Ik kan mij best voorstellen dat er menschen zijn die het prettig vinden om zich te laten voorlezen. Maar dat hangt wel heel erg af van degenen die het doen: van de persoon, van de stem, van de gave. Het is een gave op zich zelf, zij moet ook nog gecultiveerd worden, en er is maar een kleine min derheid die haar bezit. Gaat u zelf maar eens na door wie onder uw familieleden, vrienden en kennissen gij u gaarne iets zcudt laten voorlezen, zoo dat u werke- lijk van het boek zoudt genieten, cn niet slaperig worden, of aan andere dingen gaan zitten denken, of dingen niet be grijpen door verkeerde intonaties. Als ik het uitreken kom ik tot ëen totaal van twee, en daar ben ik zelf niet bij. Ik breng er, onder ons gezegd, niets van terecht. Er zijn enkele menschen die er minder dan niets van terechtbrengen, en ik heb eens een jongen dichter van groote begaafdheid zijn eigen werk wreedelijk hooren vermoorden toen hij het trachtte voor te lezen. Hij heeft dit weldra zelf beseft, en het nooit meer herhaald. De uitgever van deze sprekende boeken il natuurlijk wel zorgen voor uitstekend voordrager, voorzien van de natuurlijke gave en van de wetenschap pelijke stemvorming die het misschien minder frisch en natuurlijk, maar tech nisch perfecter maakt. Laat het Albert Vogel zijn, of Huf, of een ander vermaard voordrager of tooneeispeler. Dan lees ik nóg veel liever rustig in mUn hoekje, of laat mij voor lezen door een van die twee leeken die ik weet dat het kunnen als ik daar de kans toe krijg dan mij door dien luidspreker dat boek te laten loebulde- ren. Het i? weer het oude lied, het oude overwegende bezwaar: by al deze spreek- en muziek-machir.es ontbreekt de groot ste factor van alle: het persoonlijk contact. Het mooiste radio-concert is maar een slap aftreksel van het werke lijke concert dat men bijwoont in de zaal. De ziel ontbreekt eraan. Het is als een foto of laat ons desnoods zeggen: een gekleurde litho van een schilderij van Rembrandt. Voor het sprekende boek zou ik deze vergelijking durven m3ken: een violist die dilettant is speelt liever zelf, als de geest over hem vaardig wordt, dan Fritz Kreisler over de radio te hooren. Maar als hij de kans krijgt om een concert van Kreisler in de zaal by te wonen zal hij geen oogenblik aarzelen, zijn viool opbergen en er heen gaan. Ik ben geen tegenstander van de radio, al lerminst. ik erken er de wonderen (en de zegeningen voor bepaalde menschen) van. zooals iedereen. Maar laten wij haar op de plaats houden waar zij behoort, en niet meenen dat zy ware kunst kan evenaren. Ditzelfde geldt mi. voor het sprekende boek, in film met luidspreker. Een ander bezwaar is het lawaai. Moeten wy dan overal en altijd lawaai hooren? Straks komt er iemand die een luidspreker wil toepassen om zorgvuldig-samengestelde fantastische droomen toe te fluisteren aan menschen die last van slapeloosheid hebben. Het. kan haast niet uitblijven En dan haalt-ie er een psycholoog bij die bereid is te verklaren dat dit de beste suggestieve uitwerking kan heb ben. Nu zult u zeggen: koop die toestellen dan niet. en lees zelf je boek in je rustige hoekje. Jawel. Maar geniet u soms niet mee, op de uren die hem conveniëeren, van uw buurmans grama- foon en radio. En denkt u eraan te ont snappen als hy zich straks door zyn nieuwen luidspreker Augusta des Wit's nieuwe roman laat toebulderen? Neen. Of zijn gezin evenzeer geboeid zal zyn door het boek als hijzelf is een vraag waarover wy ons niet behoeven te be kommeren. Zij zullen wel móeten, en anders dienen uit ie gaan. Neen. ik geloof heusch da*, wy het boek in het rustige hoekje in eere moe ten houden. Het klinkt misschien heel gek in een tijd ais tie onze. maa; er zit toch heusch nog wel bekoring in de stilte, alleen me: een beek en je eigen gedachten erover, en de kans om iets over te lezen dat je bijzonder getroffen heeft...... R. P. BIJGELOOF «Het bijgeloof wil, dat trouwen in de maand Mei geen geluk brengt). Ik ben voor die dingen te nudhter, Geen bijgeloof heeft op mij vat. Wanneer men mij daarom iets afraadt. Dan doe ik bij voorkeur juist dat. Wat kan 't getal dertien me deren. Ik mors onbezorgd met het zout, En als ik een spiegel breek, brom ik, Maar "k tik het niet af op blank hout; Ik loop onbevreesd onder ladders. Geen Vrijdag brengt my van mijn stuk. Geen zwarte kat of klavervieren. Vereer ik als blyk van geluk; Ik vind al dit bijgeloof dwaasheid, 'k Geloof er eenvoudig niet aan. En 't is door dit tarten van 't noodlot, Me nooit speciaal droevig vergaan; Dus lezers, heusch, laat u niet lijmen, Door zulk een bewering dat gy Speciaal uw geluk zoudt ontberen, Wanneer ge gaat trouwen in Mei. Neen, wilt ge de kans niet riskeeren. Trouw dan niet in Jan. Feb. of Maart, Noch in April, Mei Juni, Juli, Aug. Sept.Oct. Nov. Dec. dat 's wat waard. P. GASUS. HET OVERLIJDEN VAN DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. Zooals wij reeds meldden werd Woens dag te 12 uur het stoffelijk overschot van wijlen Mgr. Callier overgebracht van het Bisschoppelijk Paleis naar de Kathedraal St. Bavo aan de Leidsche vaart en des middags van 2 tot 5 uur was er gelegenheid te defileeren langs de lijkbaar, die op het Hoogaltaar ge plaatst was. Ontelbaar was het aantal dergenen die van deze gelegenheid gebruik maak ten; den geheelen middag stond een file van wachtenden vóór de Maria-kapei en voortdurend liep een haast niel- eindenae rij van menschen langs de lijk baar om door den glazen deksel van de kist vol eerbied een laatsten blik te werpen op den gestorven Kerkvorst, Om het Hoogaltaar was een eenvoudige rouwversiering aangebracht. De Metten. Woensdagavond werden in een stamp volle kerk de Metten gezongen in de Kathedraal. Het stoffelijk overschot van den Bis schop stond nog op het Hoogaltaar cn aan weerszijden daarvan zaten alle geestelijken van het Bisdom en de Semi naristen \an Warmond en Haegveld. De assistentie bij de plechtigheden was als volgt: agens: de Hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Móllmann, vicaris-gene raal; diaken: de Hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam, deken van 's Gravenhage; subdiaken: de Zeereerw. heer H. C. J. Sandaal, pastoor der St. Josephkerk te Haarlem en biechtvader van wijlen den Bisschop. Ook was aanwezig Bisschop Schri'nen van Roermond, en verder: de vertegen woordiger van Namen's bisschop, de hoogeerw. heer Mgr. Tarcisius Bootsma, met de Kanunniken van het bisdom Haarlem, de hoogeerw. heeren Mgr. H. J. M. Taskin. T. F. Ebbinkhuysen. J D. J. Aengenent. G. C. van Noort, L. A. A. M. Westerwoudt. Mgr. P. Stroomer cn P. L. Dessens. met den eere-kanun- nik Mgr. A. J. Holiërhoek. H. Mis van Requiem. Vrijdagmorgen te half tien zal van wege de Katholieke Universiteit, in de St. August;nu;k:-rk te Nijmegen, een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen, voer de zielerust vanZDH. Mgr. A. J. Callier. GEVOLGEN EENER STOEIPARTIJ HET SLACHTOFFER OVERLEDEN Zooals wij reeds vermeldden, had een zoon van d:-n heer J. te Santpoort by een stoeipartij met een jonger boerfe het ongeluk dezen met een voorwerp zóó ongelukkig te treffen, dat hij bewus teloos neen-iel. Na bijna tweï dagen bewusteloos te zijn geweest, is de knaap aan de gevolgen overleden. ERNSTIGE MISHANDE LING VAN EEN KIND TE AMSTERDAM VERDACHTE GEARRESTEERD Men zal zich herinneren dat 19 Maart in het Zeeburgerdorp te Amsterdam een 4-jarig m ris je docd werd aangetroffen. De justitie vermoedt dat het kind zwaar mishandeld is en heeft als ver dachte hiervan den man die met de moe eer samenwoont gearresteerd, DE PLECHTIGE UITVAART VAN DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. PLECHTIGE DIENSTEN IN DE KATHEDRAAL De belangstelling van bet publiek by de Kathedrale Kerk. Ter gelegenheid van de ^uitvaart van wijlen Mgr. Callier. Bisschop van Haar lem. hadden hedenmorgen in de Kathe draal St. Bavo verschillende plechtig heden plaats. Eerst werden in de Kathedrale kerk aan de verscliillende altaren H.H. Missen van Requiem gelezen. Om 10 uur begonnen de Lauden. Reeds vroeg waren tal van belangstel lenden aanwezig zoodat. toen de plech tigheden een aanvang namen de Kathe drale kerk overvol was. De Lauden, die werden gezongen door de Schola Cantorum van Warmond, werden gecelebreerd door Z.D.H. Mon seigneur H. v. d. Wetering. Aartsbis schop van Utrecht, presbyter-assistent de hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, vicaris capitularis van het Bisdom en president van het Groot-Seminarie Warmond, troondïakens de hoogeerw. hooggel. heer J. D. J. Aengenent. pro fessor van het Groot-Seminarie War mond en de hoogeerw. heer P. L, Des sens, deken van Leiden, diaken de hoog eerw. heer Mgr. P. Stroomer, deken van Amsterdam, subdiaken en hoogeerw. heer G. C. van Noort, kanunnik en pas toor der St. Willibrordus buiten de Veste, te Amsterdam. By de plechtige H. Mis van Requiem, die eveneens door Z.D.H. Mgr. v. d. We tering werd gecelebreerd, was er dezelf de assistentie. De Gregoriaansche Misgezangen wer den uitgevoerd door liet zangkoor der Kathedrale kerk. onder leiding van den weleerw. heer kapelaan Sprengers. Op het Hoogaltaar hadden plaats ge nomen behalve Z.D.H. Mgr. v. d. Wete ring. Z.Ex. Mgr. L. Sóhioppa, Pauselijk Internuntius te 's-Gravenhage en Z.Z. DD.HH. Mgr. Diepen, bisschop van Roer mor.d. Mgr. Hopman, bisschop van Bre da. Mgr. Biermans. titulair bisschop van Gargara, van Mill-HÜI i Engelandce hocgeerw. heer kanunnik Bootsma. als vertegenwoordiger van Z.D.H. Mgr. Hey- len en hel hoogwaaröigheer van de orde der Kruisheeren. Verder waren hier aan wezig de eere-kanunnik van het kapittel, de secretarissen der aanwezige bisschop pen. de Provincialen van Religieuze Or den. en tal van priesters, broeders, en zusters. In het schip van de kerk hadden op de voorste ryen en op stoelen in het middenpad de verschillende genoodig- aen plaats genomen. Or.der de aanwezigen waren o.m. Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Commissaris der Ko ningin in dit gewest: de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, alle wethouders en de gemeente-secreta ris: de Ministers Mr. Waszink en de heer Lambcoy; de leden der Tweede Kamer, de liceren A. J. Loerakker. Bul ten. J. B. van Dyk. van der Bilt. Dek kers. Mr. Bomans, Mr. van Schaick. H. Hermans. L. van Ryzewyk: het lid der Eerste Kamer. Prof. Stegher; ce oud-minister Prof. Mr. Aalberse; de leden van den Raad van State: Mr. Romrr.e en Baron van Huegenpoth tot Aerdl: Mr. Leesberg, wethouder van Alkmaar: Jhr. L. van Fisenen. lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. Voorts de heerenDrabbe, lid van den Hoofdraad van de St. Vincentiusvereeni ging. van Rooyen. Centraal President van den R.-K. Volksbond; Dr. L. C. Proot: Dr. J. F. M. Sterck; Kol. van Munninkrede, Directeur van de Hooge- re Krijgsschool en voorzitter van de Arco (Alg. R.-K. Officiers-Vereeniging) Andró Ofener. secretaris van de R.-K Studcntenvereeniging: de heeren Struy- cken. W. Boon en P. J. M. van Tete- ring, vormend liet Hoofdbestuur van den R.-K. Middenstandsbond; P. J, J. Haanen, namens de Vereen, tot bevorde ring van het R.-K. Land- en Tuinbouw- onderwijs in het Bisdom Haarlem; Prof. Keesom; Dr. Koot. voorzitter der R.-K. Kiesvereenigtng alhier; Dr. Jozef Cuy- pers, bouwmeester der Kathedraal St. Bavo, H. van Haasten, namens de R.-K, Boeren- en Tuinbouwbond; C. A. de Bruyn, voorzitter van het R.-K. Werk liedenverbond in Nederland; Kol. Evers, Hoofdaalmoezenier; maj. J. J. Noord man, aalmoezenier en de majoor-vioot- aalmoezenier Alink: vertegenwoordigers van de R.-K. Journallstenvereenlging en van den Stillen Omgang te Amsterdam. Bericht van verhindering was inge komen van Mgr. Nolens en Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck; mevr. Ruys de Beerenbrouck was aanwezig. Rede Mgr. Taskin. Na de H. Mis werd door den hoogeerw heer Mgr. H. J. M. Taskin een lijkrede uitgesproken. Wij staan hier, zoo begon spr., ge schaard rondom de lijkbaar van een groot man: groot was hij door het hooge ambt van bisschop, hetwelk hij geduren de bijna 25 jaren heeft bekleed; groot was hy ook door zijn oprecht eerlijk onkreukbaar karakter; groot was hij nog veel meer door de wijze waarop hij de plichten van zijn verheven ambt heeft opgevat en vervuld, zoodat ztjn veeljarig bestuur voor het Haarlemsche Bisdom een groote zegen is geweest.' waarvan de vruchtbare nawerking nog lang zal gevoeld worden. Wel heeft hij. die zoo groot en krach tig was in dc uitoefening van zijn be stuur. eindelijk ook moeten bukken voor de macht van den dood. Vele telkens terugkeerende aanvallen waren noodig. vele telkens heviger aankomende sla gen moest de dood toebrengen om dit sterke taaie gestel te sloopen. Maar ztjn groote en krachtige geest bleef tot na genoeg het laatste oogenblik onverlet. En het is die groote en krachtige geest, die nu. na zijn verscheiden, nog tot ons spreekt, en zal biijven spreken ook nog langen tijd nadat wy zijn eerbiedwaar dig stoffelijk omhulsel zullen hebben toevertrouwd aan den schoot der aarde, waaruit het op den jongsten dag glorie vol en verheerlijkt in verjeugdigde kracht zal verrijzen. Mgr. Aug. Jos. Callier was een man. een priester, een leeraar. een bisschop van buitengewoon geestelijk postuur. HU was een krachtfiguur zooals er in de te genwoordige wereld met haar slappe be ginselen helaas te weinig gevonden wor den. In alle ambten die hij gedurende de by na 56 jaren van zijn priesterleven achtereenvolgens bekleedde; als kape laan. als leeraar van Hagevekl. aLa Vi caris-Generaal van Mgr. Bottemanne. maar vooral al diens opvolger op d<n bisschoppelijke!} stoel van Haarlem, heeft hij een kracht ontplooid, die doet denken aan twee groote bljbelsche fi guren: Elias en Joannes den Dooper. Streng was hij voor zich zei ven. nf- keerig van een wereldse he leefwijze, cn van alle wcrcldsch gedoe, sober en verstorven in 't gebruik van voed; cl. gewoon te vasten ln den vorm van het kerkelijk gebod, lederen dtig Hoe weinig behoeften hy had voor zijn persoon, kwam vooral uit in zijn laatste ziekte; toen zijn hart reeds doodelilk geraakt was. kon hi) niet dan met groote moeite er loc gebracht worden zich een behoor- lyke verpleging te laten welgevallen. Zeeuw van afkomst had hU dc stand vastigheid die het kenmerk is van het Zeeuwschc volk. van zyn voorvaderen geërfd. Deze natuurlijke karakter aanleg was in hem gesublimeerd tot een heilige onverzettelijkheid van een Elias on van een Joannes den Dooper. zoo vaak hU zich geïnspireerd voelde door het hoogo verantwoordelijkheidsgevoel. hetwelk hij bezat als gezagvoerder op het schip van Haarlem's kerk. Als zoodanig was het zijn heilige en dure plicht zijn volk te bewaren en het behouden to brengen in de veilige haven des heils. Had hi) op het kompas van zijn heldor en scherp ziend oordeel de goede richting verkend en in die richting koers genomen, dan stuurde hy. het roer met vaste hand omklemd houdend in de eenmaal geko zen richting voort zonder aarzelen, zon der weifelen, op gdoovig vertrouwen op God. Zoo ooit iemand, dan heeft zeker hij gestand gedaan het devies wat hij schreef in zijn wapen en als program van zijn bisschoppelijk bestuur; In fido nihil nae&ltans. Bezield met den geest van Elias en van Joannes den Dooper. poogde h]J voortdurend dezen geest ook ln zijn priesters over te gieten om zoo me', va tende krachten samenwerkend voor den Heer te bereiden een godsdienstig en zooveel mogelijk volmaakt Christenvolk. Zietdaar wat hot levensideaal van onzen overleden bisschop geweest ls. en hoe hi) dit met ztjn buitengewoon krachtig bestuur getracht heeft te be reiken. Met dit ideaal voor oogen heef6 hij gearbeid, daarvoor heeft hij gestre den. daarvoor heeft hij geleden, daar voor heeft hij gebeden dag in da« uit nu bijna 25 Jaren long. Spr. eindigde zijn indrukwekkende re de aldus: „God die onder de Apostolische pries ters uwen dienaar Augustinus Josefus de bisschoppelijke waardigheid met zooveel kracht hebt laten bekleed vn. geef. bklden wij, dat hU voor eeuwig de eerstvolgende rubritU MEN DENKE ER AAN: Zaterdag a.s. wordt opgenomen. Ieder verstandig mensch bewaart dus zijn kleine ADVERTENTIES ran VRAAG EN AANBOD voor van Zaterdag. Want geen enkel blad In of bulten Haarlem geeft aan deze advertenties zoo groote publiciteit ais HAARLEM'S DAGBLAD

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1