KINADRUPPELS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 3 MEI 1928. VERGADERING VAN DEN HAARLEMSCHEN GEMEENTERAAD. De jaarwedden van hoofden van takken van dienst. Een uitgebreide discussie. Aangenomen de voorstel len aangaande jaarwedden Commissaris van Politie en van den gemeente-secretaris. Verworpen de voorstellen verhooging jaarwedden andere Hoofden van takken van dienst. Persoonlijke toelage aan den heer Ocht- man. Belasting-percentage van l1/} pet. Geen la gere school volgens de Monlessorimethode. Nog een school voor U. L. O. Jaarwedden Hoofden van Dienst. PUNT 7. Voorstellen van B. en W. om Ie aar de Koningin te verzoeken de jaarwedde van den Commisarls van Politie te re kenen van 1 Januari 1928 af te willen vaststellen op 6000 tot 7500 om 2c ?an Ged. Staten te verzoeken de jaar wedde van den gemeentesecretaris van 1 Januari 1928 af zoo vast te stellen dat ze loopt van 7000 tot 9500 en 3e vast te stellen een verordening re gelende de bezoldiging der verschillen de Hoofdambtenaren in dienst der ge meente Haarlem. De heer Castricum die er aan h; nnert dat by de gemeentebegrooting voorstellen aan de orde kwamen om de salarissen van eenige Hoofdambtenaren te gaan verhoogen, zegt dat hij meer malen er voldoening over uitsprak dat te Haarlem het salaris der gemeente ambtenaren werd gehandhaafd en dat onze gemeente - ambtenaren een goed salaris hebben. Het gaat by de sala- rieering er niet om. wat er wordt ge presteerd, maar om een rechtvaardig loon, waarvan de mensen kan bestaan. In dat verband oordeelt spr. dat do ma nier die B. en W. nu wenschcn te vol gen geen goede is. Als do raad deze voorstellen van B. en W. aanneemt dan zullen andere ambtenaren ook om verhooging van sa laris komen. Dan is eenmaal het hek van den dam. Spr. kan geen vrijheid vinden te stemmen voor hetgeen B. en W. voorstellen. Indien de salarissen niet gcod mochten zyn, dan dient men herziening aan te brengen in de eerste plaats in de salarissen der lagere klas sen van ambtenaren, maar niet in de eerste plaats in die van de hoogere klasse van ambtenaren. De heer Roodenburg is van mee ning dat B. en W. met hun voorstel op den goeden weg zijn. Het is gewenscht dat do Hoofdambtenaren een goed sala ris hebben. Van hetgeen die ambtenaren presteeren hangt veel voor de gemeente af. Doen die ambtenaren hun werk goed, dan kan dat de gemeente duizenden gaan schelen. De Joonen van de werk lieden in dienst der gemeente zyn niet lager dan die in het particulier bedrijf, maar hooger Indien do gemeente de Hoof tl ambtenaren goed betaalt, dan kan van hen ook wat gevraagd worden. Spr. kan dus medegaan met de voor stellen van B. en W. Echter één Hoofd ambtenaar hebben B. en W. vergeten en wel den gemce: ':e-ontvanger. Van daar het voorstel van spr. en van den heer Miezórus om te besluiten aan Ged. Staten te verzoeken de jaarwedde van den ontvanger te rekenen van 1 Januari <>28 af vast te stellen op 4500 tot ÖU00. Ton slotte zegt spr. dat in de voor stellen van B. en W. wordt gesproken van Directeur van het Havenwezen. Tot heden haddon we niet een directeur, maar een inspecteur van het haveniwe- zen. Is het dus de bedoeling dat we nu een Directeur zullen krijgen? De heer Wolzak is het ermede eens dat diegenen die een leidende positie hebben, oen behoorlijk salaris moeten hebben. Maar toch heeft spr. zich er over verwonderd dat B. en W, nu alle salarissen vande Hoofd-ambtenaren willen gaan herzien. Hot staat er zoo mede dat als om redenen als B. en W. aangaven, de salarissen van de Directeu ren moeten worden herzien, dan ook een wijziging moet gebracht worden in dc salarissen van andere ambtenaren, die in dienst der gemeente zijn. Ver schillende ambtenaren hebben ook niet genoeg, salaris, van andere ambtenaren is het salaris te hoog. Er zou dan een herziening over de geheele linie moeten plaats hebben. Verder zegt spr. dat er één Hoofd ambtenaar in dc gemeente is voor wien spr. een uitzondering zou willen maken cn dat is de Commissaris van Politie. Spr. zou het salaris van dien ambte naar willen brengen op 8000. De ar beid van dien Hoofdambtenaar is ten gevolge van dc annexatie aanmerkelijk toegenomen. Spr. doet opmerken dat het salaris van den commissaris van politie te Utrecht beloopt van 7000 tot 9000 en dat van den commissaris van poiitie te Groningen van 6500 tot 7300. Het is dan billijk dat het salaris van den Commissaris van Politic te Haarlem bedraagt 8000. De heer Joosten heeft niet ver wacht dut de discussie een dergelijken omvang nemen zou als nu ze gaat krij gen. Wel had spr. gedacht dat wellicht op een paar onderdeden men beawaax had, Dc methode die de heer Wolzak wil gaan toepassen is een allerverderfe- lijkste. Het is een methode, die naai niets lijkt en een die absoluut onvol doende is. Had de heer Wolzak met cij fers willen komen dan had hij niet met cijfers van een paar gemeenten moeten komen maar met cijiers van de gemeen ten in het geheele land. Door dc an nexatie is de gemeente eenmaal in be- tèekenis toep..women. Het is biliyk dat dc salarissen der Hoofdambtenaren worden herzien. Het is behoorlijk dat Hoofden van takken van dienst dat salaris hebben, dut ze op een andere plaats kunnen verdienen. Men moet die mogen ver gelijken met salarissen in andere plaat sen De salarissen van de Hoofden van takken vun dienst zijn hier niet zoo als ze mosten zijn. Wel is da salarieenng der ambtenaren in het algemeen hier gord. Na de annexatie is het noodig nu er voor lien ook meer werk is gekomen, dc salarissen der Hoofdambtenaren te gaan herzien. De heer Peper zegt. dat het schijnt dat lietpeen hij heeft- voorspeld, toen de burgemeester zijn hooggestemde rede liicld over dc gevolgen der annexatie, zal worden bewaarheid, namelijk dat het dan voor de arbeiders niet beier maar waarschijnlijk slechter zal worden, dat men nieuwe functies zal gaan schep pen cu de andere beter zal gaan ma ken. Het gaat inderdaad dien kant op. Er wordt nu een suggestie gewekt dat de Hoofdambtenaren door de annexatie meer werk gekregen hebben en dat ze daarom meer salaris hebben moéten. Spr. meent dat te mogen betwisten. Toch B. en W. komen nu met voorstel len om de salarissen der hooger gesa larieerde ambtenaren in de gemeente aanzienlyk te gaan verhoogen en dat nog wel naar aanleiding van een advies der commissie van bijstand voor ar- beidsaangelegenheden. Een commissie waarin zitting hebben onder meer de heer Joosten, de verpersoonlijkte demo craat, de heer Boes, een geheim demo craat, en de heer Loerakker, een Chr. democraat, en de heer Loosjes die zijn meening wist te doen zegevieren. Indien men de salarissen der Hoofd ambtenaren zoo buitensporig wil gaan verhoogen da-n zal men de salarissen der andere ambtenaren ook moeten gaan verhoogen, Er is byv, de griffier, die een groot deel van het werk van den secretaris doet, zegt spr., en die nu een salaris hebben zal. indien de Raad de voorstellen van B. cn W. mocht aan- 'nemen, half zoo groot als dat van den secretaris. Dergelijke malligheden zyn het gevolg van de voorstellen van B en W. Salarissen van Hoofdambtenaren wil len 3 en W. nu gaan verhoogen met 15 tot pCt. Men moet het ijzer sme den als het heet is. De democratische raad van Haarlem zal als menschen met een behooriyk inkomen nog verhooging moeten hebben ook wel wat willen doen voor het andere gemeentepersoneel. Spr. dient daarom de volgende motie in. Ten eerste: De Raad der gemeente Haarlem van meening dat een algemee ns salarisverhooging van pl.m. 15 pCt voor het gemeentepersoneel gewenscht is, noodigt B. en W. uit voorstellen dienaangaande by de betrokken instan ties in behandeling te brengen. Ten tweede: De Raad der gemeente Haarlem besluit raadsstuk 171 (1928) aan te houden totdat voorstellen, een algemeene sal arisverhooging inhouden de. aan de orde kunnen worden ge steld, De heer Klein Schiphorst liad nimmer verwacht dat het voorstel dat hy indiende by de behandeling der gemeentebegrooting in zake de jaar wedde van den Directeur van Bouw en Woningtoezicht zou leiden tot dergelyke uitgewerkte voorstellen als B. en W. nu den Raad deden. Spr. had alleen de jaarwedde van genoemden directeur op het oog gehad. Temeer verwonderde spr. zich over de voorstellen van B. en W. omdat nog in handen van B, en W. om praeadvies is een voorstel van spr. inzake splitsing van de functies van directeur van Openbare werken en van het grondbedrijf. Thans zyn in het voorstel van B. en W. beide functies vereenigd. Spr. kan daar niet medo- gaan. De heer Klein die het voorstel van den heer Peper niet heeft ondersteund kan daar toch veel voor gevoelen. Ds salarissen die B. en W. nu aan de Hoofdambtenaren willen gaan geven, zijn naar zijn meening te hoog. De or ganisaties der werklieden zullen nu geen luor.en gaan vragen volgens het voorstel der Staatscommissie Raaymakers, welk rapport is ingediend in een tijd van hoogconjunctuur, B. en W. hadden dan ook niet voorstellen moeten indienen met zulke hooge salarissen als ze de den, Spr. huldigt de verdiensten van den gemeentesecretaris. Iiy is de man die ter gemeentesecretarie alles regelt. Voor hem wil spr. een uitzondering maken. Hy zal stemmen voor het voorstel van B, en W. voor zoover het geldt de jaarwedde van den gemeentesecretaris, maar tegen de andere deelen van het voorstel van B. en W. De heer Visser oordeelt dat vol gens het voorstel van B en W. de di recteur van het Frans Halsmuseum, de heer Gratama, te weinig salaris zal krijgen. De heer Gratama is iemand, al dus spr., die de gemeente geld uitspaart, daar hy zelf ook schilderijen restau reert. Het salaris dat B en W. hem willen geven is ver beneden het salaris dat directeuren van andere musea lieb- .ben. Spr. zal een voorstel indienen tot hoogere salarieering van den heer Gra tama. Spr. bepleit verder in te willigen het Verzoek van de oud-pcpensionneerden om hun pensioen 30 pCt. hooger te 1 stellen en dienst daar een voorstel toe in. De heer De Braai heeft niet den moed met de oppositie tegen dc voor stellen van B. en W. mede te doen. De Raad heeft eenmaal benoemd een com missie van bijstand voor arbeidsaange- legenheden, waarin alle .stroomingen in den Raad zyn vertegenwoordigd. De Raad moet dan ook in die commissie vertrouwen stellen. Nu oppositie te gaan voeren tegen dc voorstellen van B. en W., gedaan naar aanleiding van het ad vies der commissie, zou zyn een gebrek aan vertrouwen in die commissie. Spr. heeft niet de vryheld tegen de voor stellen van B. en W. te stemmen en aanvaardt ten volle de consequenties die daaraan vast zitten De heer Koppen is het eens mot hen die er bezwaar tegen hebben dat nu niet een geheele maar een gedcclte- iyke herziening der salarisseiv zal plaats hebben, Hy is van meemng dat voor 1 een algeheele herziening nu nog niet de tyd is aangebroken. Thans zullen volgens het voorstel van B. en W, al léén de Hoofdambtenaren salarisver hooging ontvangen, alle andere ambte naren zyn vergeten. Dit is voor spr. en eenigen zijner vrienden een reden te gen het voorstel van B. en W. te stem men. Den heer Van Licmt spyt het dat in het. raadsstuk de meening van de minderheid van B. en W is gemeld of beter gezegd, dat de minderheid een dergeiyke meening is toegedaan als tn het Raadsstuk tot uiting kwam. Het1 gaat er by salarieenng om: verdient de man het of verdient hy het niet? Indien de commissie voor arbeidsaange- legenheden meent dat een verhooging billijk is, dan moet men niet gaan zeg gen: het is er nu de tijd niet voor. Waar dan alles vandaan komt moest dan ook maar het geld voor de salarisverhooging worden gezocht Als de commissie voor arbeidsaangelegenheden is gekomen tot do conclusie dat er een grond van bil- lykheid is voor een salarisverhooging, dan moet de Raad medegaan met haar advies, zooals dat in de voorstellen van B. en W. is uitgewerkt. De Raad moet zich dan aan het oordeel der commissie refereeren. In één opzicht zou spr van de voor stellen van B, en W. willen afwijken en wel ten aanzien van het salaris van den Commissaris van Politie. Spr. onder tee- kende mede het voorstel om dat te brengen op 8000. Hy meent dat het geen is voorgesteld ten aanzien van heb salaris van den Commissaris van Politie, niet by de Commissie is geweest. Geroep: Het is er wel geweest. De heer Van Liemt besluit met op te merken dat indien den Hoofdambte naren dat salaris toekomt, dat nu is voorgesteld, dat ook moet worden be taald. Men mag er dan niet mede aan komen: er zyn financieele moeilykhe den. Want moeilijkheden zijn er om te worden overwonnen. De heer Keesen zegt dat hy tegen de voorstellen van B. en W. zal stem men. Als dio voorstellen zouden worden aangenomen, dan zou de deur worden opengezet en men een nieuwe onbillyk- heid gaan scheppen tegen de andere re gionen. Spr hoopt dat B. en W. doze voorstellen zullen terugnemen eri dat ze dan zullen nagaan welke salarissen moeben worden heizien. De heer Van Kessel vinctt het vreemd dat B. en W. eenige maanden na de gemeentebegrooting met dergely ke voorsbellen komen als ze nu deden. Ten aanzien van de solarieering dient te worden gevraagd wat de gemeente- financiën gedoogen. Maai- men dient niet te gaan beginnen met de hoogere salarissen te gaan verhoogen vóórdat is uitgemaakt wat de gemeen teflnanciën ten aanzien van de salarieering veroor loven. De heer SÜngenber g kan niet namens de minderheid van het college van B. en W. spreken omdat hy alléén de minderheid in het college uitmaakt Hy stelt er prijs op met een enkel woord zyn meening als minderheid uiteen te zetten en die meening nader te gaan motiveeren. Er is gezegd door eenige leden: er is nu een commissie voor arbeidsaangele genheden samengesteld uit alle groepen van den Raad. men moet dus met die commissie medegaan en niet tegen het geen ze adviseerde oppositie gaan voe ren. Er zouden omstandigheden zyn kun nen dat spr. zich over een dergelijk be toog zou verheugen. Aan de tafel van B, en W. zit ook een college samenge steld uit alle groepen van den Raad. Er zou dus nimmer een oppositie mogen worden gevoerd tegen hetgeen de com missie van Openbare Werken voorstelt. Echter spi meent dat het een gevaar- ïyke redeneering is van hen die zeiden men moet vertrouwen stellen in de commissie. Mocht nimmer tegen het geen de commissie adviseerde oppositie worden gevoerd, dan zou de Raad zich zelf overbodig maken. Van de consequenties verbonden aan de voorstellen is gesproken. In het col lege van B. en W. is gezegd, dat er geen consequenties aan zijn verbonden. Maar wat in den Raad Is gezegd doet er anders over denken. Er behoeven geen consequenties aan te zyn verbon den. Echter het is de vraag of de Raad die er niet aan zal trillen verbinden, Met de voorstellen gooit men de deur wagewyd open. Men gaat er een bui- tegenwoon gevaarlyken weg mede op. De heer Van Liemt zeide dat als er moeilykheden aan zyn verbonden dat die dan maar moeten worden overwon nen, Er zijn geen moeilykheden aan verbonden. Neemt de raad de voorsbel len aan, dan zal het belastingpercentage met een half percent moeten worden verhoogd. Het is echter de vraag of de Raad een verhooging van het belasting percentage zal willen. Die dat niet wil len meent spr. te moeten waarschuwen. Men heeft laten doorschemeren: .ge hadt- uw praatjes maar voor u moeten houden en uw meening als minderheid had in het raadsstuk niet moeten wor den vermeld. Spr. daarentegen is van meening, dat hy zyn allereersten plicht als wethouder van Financiën had ver waarloosd, als hy niet had gewaar schuwd. Er kan worden volstaan met een belastingpercentage als den Raad wordt voorgesteld, maar dan moet men nog passen en meten. Want er zyn- nog eenige onzekerheden. Zoo weet men nog niet wat aan schadeloosstellingen in za ke dc annexatie zal moeten worden be taald. Het is daarom niet gewenscht de voorstellen tot salarisverhooging nu aan te nemen. Thans de vraag: zijn de salarissen die nu worden gegeven onbiliyk? In een tijd dat moest worden bezuinigd zyn de sa larissen der ambtenaren niet aangetast geworden. De ambtenaren te Haarlem verkeeren in een bevoorrechte positie. Als een gevolg van de annexatie is ont staan ccn uitbreiding van werkzaamhe den en meer verantwoorde! ijkheid voor de ambtenaren. Moet daarom nu hun salaris worden verhoogd? Spr. meent dat, daar de gemeente in moeilyke tij den niet aan hun salaris heeft getornd, zy nu oofc mag vragen aan de ambte naren, nu zy meer werk moeten doen, dat ze dat voor hetzelfde geld zullen doen. De heer Joosten zeide dat naar ande re gemeenten moet worden gezien. Als men dat doet dan kan ter zake van de salarieering Haarlem den toets der cri- tlek gerust doorstaan n-L als men de salarissen vergeiykt met die welke wor den uitgekeerd in gemeenten die met Haarlem op één iyn kunnen worden ge steld. Zeker de ambtenaren moeten vol doende worden gesalarieerd. Maar een feit is dat in de laatste 20 Jaren niet één gemeentedireetcnr den dienst d^r gemeente Haarlem heeft verlaten voor een betere positie in een andere ge meente. De ambtenaren in het alge meen hebben het hier goed. De concdlusie van spr. is dat deze voorstellen op dit oogenblik niet in be handeling moeten komen en dat afge wacht moet- worden de begrooting voor 1929. Spr. dient een motie in om te be sluiten B. en W. uit te noodigen de voorstellen in nadere overweging te nemen en over te gaan tot de orde van den dag. De heer Reinalda meent, dat het heden een goede dag is voor het insti tuut van georganiseerd overleg. Uit de discussiën is wel gebleken dat voorstel len in zake salarieering in den Raad niet thuis behooren. Verder zegt spr. dat. liet merkwaardig is dat de Raad eenige maanden nadat een besluit is genomen zich daarvan niets meer herinnert. De Raad besloot bij de behandeling der gemeentebegrooting de voorstellen inza ke de salarieering enz. naar B. en W. terug te zenden om de commissie voor de arbeidsaangelegenheden te raadple gen om daarna met nieuwe voorstellen te komen. Het voorstel dat B. en W. dus nu deden is een volkomen regelma tig voorstel. Nadat spr. nog heeft opgemerkt, dat de salarissen nimmer de sluitpost der begrooting mogen uitmaken, komt spr. op de consequenties der voorstellen van B. en W, Ten aanzien van de werklie den hebben B. en W. het onderzoek naar de personeelsformatie in het Ge organiseerd Overleg geëindigd. Het ge middelde loon is 34- Op de basis van dat loon zal een indeeling gemaakt worden. Voor de ambtenaren zal odk een per soneelsformatie worden gemaakt, maar dan een die gaat in de richting van een indeeling in een andere groep. Voor één groep moet een herziening der salaris sen mogeiyk geacht worden. Dat is de groep van de adjunct-directeuren en de griffier. Nader de voorstellen van B. en W verdedigende, zegt spr. dat die gedaan zyn om te voldoen aan eischen van billykheid en rechtvaardigheid. De hoofdambtenaren hebben nu meer werk gekregen. De directeuren zyn een slag ten achter gekomen nu .,de annexatie zioh heeft voltrokken". Het is onbil iyk dat ze zien slag zouden ten achter blyven. Het is noodig en van be lang voor de gemeente dat het Over heidspersoneel een goed salaris heeft. B. en W. zyn van meening dat door hun voorstellen de salarissen van de direc teuren aan de eischen van baliykheld en rechtvaardigheid voldoen. De heer Wolzak gaf cijfers aangaande het salaris van zooals hij- zeide den Com missaris van Politie te Utrecht, maar aan spr. is medegedeeld dat dit was niet het salaris van den Commissaris maar van den Hoofdcommissaris van Politie. Het gaat niet aan wel te gaan herzien de jaarwedde van den gemeentesecreta ris en niet die van de Hoofden van tak ken van dienst. Wat aangaat de persoon lijke toelage aan den heer Ochtman, dezen is gevraagd het directeurschap der fabriek te Schoten waar te nemen, omdat het belang der gemeente Haar- llm er by gebaat was. Het is toen ge zegd dat indien hij het directeurschap te Schoten waarnam voor 2000 het een stap zou zyn om later te Haarlem te komen tot een salaris van 10.000. Vandaar dat nu is voorgesteld hem te geven een toelage van 1000. De moties van den heer Peper moet spr. namens B. en W. afwijzen. B. en W. kunnen niet er imede gaan den heer Gratama een hooger salaris te geven. Het voorstel van den heer Visser in zake de pensioenen der oud-gepension- neerden zal naar B. en W. om praead vies moeten gaan. Spr. zegt nog dat dé financieele positie der gemeente geen reden mag zyn om al dan niet te doen wat biliyk en rechtvaardig is en in het belang der gemeente. Namens de meer derheid van B. en W. beveelt spr. aan aanneming van de voorstellen die den Raad door B. en W. gedaan werden. Spr. deelt mede dat het de bedoeling is dat er voortaan een directeur van het Havenwezen zal zyn. De heer Visser dient in de replie ken in een voorstel om de jaarwedde van den heer Gratama te doen zyn van 3500 tot 450C. De heer Peper wyzigt zyn motie zoo dat daaruit vervallen de woorden „pl.m. 15 pet." De heer Slingenberg zegt dat door hem is berekend dat het voorstel van dear heer Peper zooals dat oorspron kelijk luidde noodig maakte een verhoo ging van 't belastingpercentage met 11/2 a 2 pet. Van de salarissen wil spr. nim mer een sluitpost der begrooting gaan maken. De heer Reinalda sprak er van dat voor één groep een herziening der salarissen mogelijk moet zyn. Dus aan de voorstellen van B. en W. zyn wei consequenties verbonden zegt spr. In het college van B. en W. werd echter een meerderheid voor de voor stellen gevonden onder voorwaarde dat er geen consequenties aan zouden zijn verbonden. De heer Reinalda heeft met zijn gezegde den grondslag der voor stellen aangetast en ook het advies der commissie voor arbeidsaangelegenheden Nogmaals roept spr. den Raad toe: be zint eer ge begint. Stemmingen. Daarna hebben de stemmingen plaats. Het eerst komt in stemming de motie van den heer Peper om de voorstellen aan te houden. Ze wordt verworpen met 25 steramen tegen en 12 stemmen voor. Vóór stemden de leden: Mevr. Maar schalk Peper, Klein, Keerwolf, de Vos, Wolzak, Keesen, Castricum, Van Kessel. Scholl, Koppen, mej. van Vliet. De motie van orde van den heer Slin genberg wordt verworpen met 19 stem men tegen en 18 stemmen vóór. Vóór stemden de leden mevr. Maar schalk Peper, Slingenberg, Klein, van de Kamp, Keerwolf, de Vos, Wolzak, Keesen, Klein Schiphorst, Wolff, Castri cum, Van Kessel, Scholl, Visser, Koppen, mej. van Vliet, en Mizerus. De tweede motie van den heer Peper (algeheels salarisverhooging gemeente personeel gewenscht) wordt verworpen met 35 stemmen tegen en 2 voor. Vóór stemden de leden Peper en Keerwolf. Het voorstel van den heer Visser in zake de oud-gepensionneerden wordt in handen van B. en W. om praeadvies gesteld. De heer Van Liemt deelt mede dat nu is gebleken dat het salaris van den Commissaris van Politie ook is geweest in de commissie aangaande de arbeids aangelegenheden hy terugneemt zyn handteekening oneer het voorstel Wol zak cs. Het voorstel Wolzak c.s. om de jaar wedde van den Commissaris van Po litie te brengen op 8000 wordt verwor pen met 33 stemmen tegen en 5 voor Dc heer Oversteegen stemde nu mede en tegen het voorstel. Vóór stemden de leden Bruoh, de Braak Byvoet. Wolzak en Bartels. Punt 1 van het voorsel van B. en W. (jaarwedde Commissaris van Poliie aan INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a SÓ CENTS PER REGEL. ƒ2000.- TE V/INNEN NOG VÓÓR DE ZOMERVACANTEE Öce7 Buister slecfifs. Gedurende 9 achtereenxxilgende weken sfeat in deze rubriek onze advertentie oan de 'Duif- Olympiade Knip die telkens direct uit, om de groofe hoofdletters te bewaren zooals neven- Staande <D ©r komen 9 verschillende hoofdletters ©aar oan moet ge de 92 en de 6 zóóveel maal bezigen, dat ge saam in totaal 1U letters hijgt. Stel ui! die IP letters een spreuk van drie woorden saam. Gén dier woorden komt voor op de verpakking van ons Seeppoeder-OetlcogmeeL een ander op onze'Duifzeep-uerpakkmg en nog een ander op onze Schuurpoeder-verpakking. c.Tegelijk met de 9' letter, d.i. dus einde 9uni, verschijnt in dit blad het formulier voor deel name. dat uiterlijk 16 ^uli in gesloten en vol doend gefrankeerde enveloppe bij ons moei Inkomen, vergezeld van: 5 oranje of blauwe<DuifmerQen uan onze le soort Qeeppoeder-ÜetloogrneeU of oranje (Duifmerken uan onder ons Schuurpoeder-deksel vandaan,- en 70 'Duifmerken utt de zijkanten uan vijf doozen <Duifzeep t®. S" en 3» hoofdprijsf300-, f150.- fen 100-: 10 prijzen van f30.-: 20 van f25.-. PO uan f\Os en 50 van f 5.-. Motarièele prijstoewijzing. Over gelijkwaar dige inzend'ngen beslist het lot. 9edere inzen ding wordt beantwoord. KON. ZEEPFABRIEKEN DE DUIF VOORHEEN CHR PLEINES Aid. Duif-Olympiade Deü Dolder (U) de Koningin te verzoeken vast te stel len ingaande 1 Januari 1928 op 6000 tot 7500) wordt aangenomen met 21 stemmen voor en 16 tegen. Tegen stemden de leden mevr. Maar schalk Peper, Slingenberg, Klein, Keer wolf, de Vos, Groenendaal, Wolzak, Keesen, Wolff, Castricum, Stam, van Kessel, Koppen mej. van Vliet, en Meijers. Punt 2 van de voorstellen van B. en W. (dat aangaande de jaarwedde van den gemeentesecretaris) wordt aangeno men met 27 stemmen voor en 10 tegen. Tegen stemden de leden mevr. Maar schalk Peper. Slingenberg, de Vos. Groe nendaal, Stam, Van Kessel, Koppen, mej. van Vliet, en Meyers. Het voorstel van de heeren Rooden burg en Mizerus tot verhooging van de jaarwedde van den gemeente-ontvanger wordt verworpen met 32 stemmen tegen en 5 voor. Vóór stemden de letten De Braai, Roodenburg, Van de. Kamp, Mizerus en Visser. Het voorstel van den heer Klein Schip horst inzake de jaarwedde van den di recteur van.Bouw- en Woningtoezicht wordt ver-worpen met 31 stemman tegen en 6 voor. Vóór stemden de leden Bruch, de Braai, Bijvoet, Heidstra, Klein Schip horst, en Castricum. Het voorstel van den heer Visser (ver hooging jaarwedde van den heer Gra tama) wordlt verworpen met 21 stem men tegen en 6 voor. Vóórdat wordt overgegaan tot de stemming omtrent hetgeen B. en W. hadden voorgesteld ten aanzien van de jaarwedden van de Hoofdambtenaren wordt aangenomen dat de jaarwedden van den directeur- van Openbare wer ken, van het gasbedrijf en van het ge- meente-electriciteitsbedryf reeds by de gemeentebegrooting zyn vastgesteld. Art. I van het voorstel (bevattende de jaarwedden) komt in stemming. Het wordt verworpen met 19 stemmen tegen en 18 voor. Vóór stemden dc leden Heerkens Thijssen, Bruch, de Braai, Reinalda, Bijvoet, Gerritsz, Roodenburg, Van Liemt, Boes, Van de Kamp, Joosten, Heidstra, Klein Schiphorst, Mizerus, mej, Berdërris van Berlekom, Loosjes, de Breuk en Loerakker. Punt 4 der voorstellen van B. en W. (de persoonlijke toelage aan den heer Ochtman) wordt aangenomen met 22 stemmen voor en 15 tegen. Tegen stemden de leden mevr. Maar schalk Peper, Slingenberg, Van de Kamp, Held'stra, Keerwolf, de Vos, Groe nendaal, Stam, Van Kessel, Mizerus, Visser, Koppen, mej. van Vliet en Meijers. Percentage Gem. Inkom stenbelasting. TUNT 8. Voorstel van B. en W. le om te be sluiten de honderd opcenten op de hoofdsom der Ryksinkomstenbelasting te verhoogen tot honderd vyf en twin tig en 2e om te besluiten het percen tage der gemeentelijke Inkomstenbe lasting voor liet belastingjaar 1928— 1929 te bepalen op 1 1/2. De heer Scholl zegt dat indertijd hem is toegezegd dat overlegd zal wor den een 3 maandeiyksch overzicht van de kohieren van de kwade posten. Dat is echter nog niet geschied. Spr. vraagt dat het alsnog zal geschieden. De heer Joosten zal niet veel over 'het voorstel zeggen. Spr. brengt een woord van hulde en dank aan B. en W. dat eindeiyk is gevolgd de eenige juiste manier van het aan den Raad overleg gen van een voorstel ter zake het be lastingpercentage. Nu is daarby de goe de methode gevolgd. Nog merkt spr. op dat B. en W. het voorstel ter zake van de 125 opoenten eerder hadden kunnen doen gelden. Het had niet tegelijk met het voor stel tot vaststelling van het belasting percentage aan de orde behoeven te ko men. Tenslotte zegt spr. dat als de Raad niet er aan zou willen de opcenten te gaan verhoogen dan de kleinen nog meer zouden moeten worden belast ten behoeve van de grooteren. Als de Raad ging in de richting van een belasten van den kleinen man dan geschiedde dat alléén omdat de Raad mede ging met voorstellen van B. en W.. Uit den Raad zelf kwamen dienaangaande nim mer voorstellen. De heer Castricum merk op dat de Raad nimmer een last op den kleinen man wilde leggen. Wat de Raad besloot is een quaestde van het volgen van een bepaalde financieele politiek geweest. Het doet aan spreker genoegen dat een percentage van 1 1/2 kan worden ge handhaafd. Spr. vraagt wat er nu ko men zal van de voorstellen die de soc.- dem. deden by de gemeentebegrooting in zake een vastrechttarief. De heer Slingenberg zegt dat nu de raad nemen moet een der belangrijk ste beslissingen voor de financieele po sitie der gemeente, het college van B. en W. en de Raad tevreden moge zyn, dat van de zyde van hen die by de ge meentebegrooting scherpe oppositie te gen 'het financieele beleid van B. en W. hebben gevoerd woorden van dank ko men en dat van die zijde geen bezwaar wordt geopperd. Aan den heer Scholl antwoordt spr. dat de door hem gevraagde gegevens zullen worden «ogenomen in de statis tische gegevens der gemeente Haarlem. Volgende week zullen die over het eerste kwartaal verschynen. De heer Scholl zal ze daarin vinden. Nieuws zal dat echter niet voor hem zyn. De mededeelingen staan reeds in het stuk van B. en W. Aan den heer Joosten z?gt spr. dat B. en W. meenden dat het noodig was tweeërlei mogelijkheid aan den Raad mede te deelen óf de 125 opcenten of een evenredige heffing van 2.25 pet. B. en W. vinden beter een percentage van 11/2 pet. Het is onjuist te zeggen dat indien er geen 125 opcenten zouden wor den geheven de kleinen dan weder ver der zouden moeten worden belast. Hat is onjuist dat het een systeem zou zyn geweest de kleinen te belasten ten be hoeve van de grooten. Bij de begrooting voor 1929 zal spr. den Raad overleggen een vergelijkenden staat van de belasting van de kleine de middelmatige en de groote vermogens van Haarlem en van eenige andere ge meenten. Dan zal blyken dat Haarlem een goed figuur slaat. Wat aangaat de vraag omtrent een vastreehttarief, dienaangaande kan spr. nu nog niet een bepaalde toezegging doen. Het advies van de commissie van bijstand zal eerst nog moeten worden! ingewonnen om daarna na te gaan wat de financiën toelaten. Principieel staat spr. niet tegenover de voorstellen waar op de heer Castricum doëlde. Voor de begrooting van 1929 zal die zaak nadev onder de oogen moeten worden gezien. Het voorstel van ÏB. en W. wordt zJi.st. goedgekeurd. PUNT 10. Voorstel van B. en W. om hun. voor de verbouwing vsn het perceel Kam persingel 4 tot bureau van administra tie der gemeentelijke waterleiding te verleenen een crediet van 27000. Goedgekeurd, PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van de gevraagde medewerking inzake de verbouwing der byzondere R.-K. school aan de Koningstraat. De heer Peper vindt het vreemd dat vermeld is voor vyf doosjes punai ses een bedrag van 15. De heer Bruch antwoordt dat het wellicht een vergissing is en dat wel licht een komma verkeerd is geplaatst. In ieder geval, de zaal: staat, zoo dat de gemeente geen scfihde van zal heb ben indien er eeni vergissing is begaan. Bij het indienen van de .rekening komt het wel uit. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd, Montcssori-onderwijs. PUNT 13 Voorstel van B. en V/. om afwijzend te beschikken op een adres van C, H. Th. de Zwart om doorvoering van de Montessorileermethode by 't openbaar gewoon lager onderwijs voor kinderen die naar dit systeem voorbereidend on- derwys hebben ontvangen. De heer Scholl is door het praead vies van B. en W. teleurgesteld. B. en W. hadden den Raad kunnen overleg gen een specificatie van kosten. Naar spr. mededeelt zyn er nu genoeg krach ten die onderwijs kunnen geven volgens de Montessorimehhode en is in onder- wyskringen voldoende belangstelling voor dat ondenrijs gekomen. Spr. dient een motie in waarin de raad alvorens een beslissing te nemen op het gedane verzoek B. cn W. ujtnoodigt een bere kening van de meerdere kosten te over leggen. De heer Boes zegt dat de zaak waar om het gaat voor hem een moeilyke en ernstige quaestie is. In de eerste plaats, indien een groot aantal ouders vragen een bepaalde school te gaan stichten dan is het in den geest van de L. O,- wet aan dat verzoek be gaan voldoen. Doet men het niet dan is er een gevaar voor het openbaar onderwijs nl. dat de aanvragers dan komen zullen met een aanvrage om gelden voor het stiohten INGEZONDEN MEDEDFF1 7NGEN 60 cents per regel. Dr h.MANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND. /l.30p.n.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6