H. D. VERTELLINGEN HAARLEM'S UÏT DEN DAGBLAD RAAD. FLITSEN FEUILLETON DF LOTGEVALLEN VAN ESMÉE KÊLLÈR&lWACDONALb Te ruim vijf uur verdwenen de dan cings van het programma, zooals te doen gebruikelijk is, en tegelijk Mr. L. G. van Dam, van de Jeugdorganisaties, van de publieke tribune, die op dit uur vol komen leegliep. Als het nog lang op deze manier voortgaat met de dancings wordt de V. D.-fractie eenigszins moreel ver plicht om een zetel voor partijgenoot Van Dam in te ruimen. Die dancings zullen op de agenda moeten komen, liefst als punt 1. anders halen zy haar behan deling nooit en wordt mr. Van Dam tribune-grijsaard. Een akelig idée. Er was geen animo voor een avond- zitting, en tot halfzeven ging de Raad door eer de deuren gesloten werden Vóórdien kwam nog eens het geliefde probleem Montessori op de Lagere School of niet?" aan de orde De ouders van honderd kinderen hadden gevraagd om er een school voor te stichten. B. en W. stelden voor om afwijzend te be schikken evenals zeven maanden geleden, toen een dergelijk verzoek was gedaan. En aldus geschiedde. De heer Boes, die er zeer diep over gepeinsd had, vond het toch beter om er maar niet. aan te beginnen. Mej. Berdenis van Berlekom opperde de mogelijkheid van een ge meentelijke opleiding van onderwijzers in de Montessori-methode. maar daar voelde wethouder Bruch niets voor. De opleiding van onderwijzers is een Rijks taak, en laat ons daar zooveel mogelijk buiten blijven. Behalve zijn bekende argumenten Montessori is gebleken goed te zijn bij het voorbereidend onderwijs, maar om trent het L.O. zyn de opgedane erva ringen elders niet gunstig en staat in elk geval nog niets vast bracht de wethouder ook nog wat nieuws in het debat, namelijk het Duitschc opvocdings- sj'steem-Kirchensteiner, waarvan men in Duitschland vervuld is en waarvan hij zich te Berlijn op de hoogte heeft gesteld. Daarvoor wordt in ons land nog geen reclame gemaakt. Hy haalde het Engelsche Dalton-systeem er ook bij en vroeg of wij dan voor al die methodes maar scholen zouden moeten gaan stichten zonder voldoende bewijzen dat het gewenscht is en succes oplevert. Neen beaamde de Raad. R. P. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1195 TUINGEREEDSCHAPS-COMMUNISME Vader gaat naar den kelder om zijn tuinge reedschap bij elkaar te zoeken zoekt vergeefs naar zijn grasmachine en be denkt dat die nog altyd bij Jan Kommer moet zijn vindt een schoffel, maar beseft, dat die niet van hem is maar van wien is ie dan wel en hoe komt in vredes naam Jan Kommer's nark hier verzeild. hy dacht stellig, dat hij die al lang terug gegeven had wacht eens. dan zal hij Jansen's hark naar Kommer teruggebracht hebben, maar waar is zijn eigen hark dan en hier is de schop, die hij van Jansen geleend heeft, toen van Puffelen de zijne had geleend en hier is warempel dat zaadschepje van van Puffelen. waarover hy net ruzie heeft gemaakt en gezworen dat hij het nooit had gehad misschien is de eenige oplossing nog om een buurtvergadermg te be leggen en alle gereed schap eens vooral te sor- teeren. (Nadruk verboden). (Nadruk verboden; auteurirecht voorbehouden.) Tir.us' overwinning Tin us zat nu in de vijfde klas. Hy was in de laatste jaren maar weinig ge groeid; alleen zijn vlasblond haar was nog wat langer en slordiger geworden. Zijn bruin ovale gezichtje van vroeger was smaller geworden en had een paar scherpe trekken gekregen. Als zijn haar maar wat netjes had gezeten zou Tinus er wel aardig uit hebben gezien in het donkerblauwe pakje dat tante vanmid dag mee had gebracht van een mevrouw waar ze werkte, en dat hij direct aan had mogen trekken. Tante wist wel dat Ti nus nu even naar het kerkhof ging, maar niet dat hij daarna zou gaan voetballen. Het pak was er wel veel te mooi voor. hij zou het misschien maar zelden aan mogen hebben. Maar toch, om zóó naar moeder's graf te gaan was zoo'n prettig idée, en dan: de jongens zouden het vast fijn vinden om zoo'n pak eens te zien! Anders letten ze nooit veel op Tinus maar nu zou hy zeker een heel verhaal moeten doen hoe hij er aan gekomen was. Vanmorgen na school was hij Arie nog tegen gekomen, den grootste van de vrienden cn degene die ook het meeste te vertellen had met voetballen en zoo. Tinus bewonderde hem wel om zijn vlugheid en handigheid maar toch bleef hij liever op een afstand met hem. Hij begreep dat Arie heel anders voelde dan hijzelf en hem misschien kinderachtig of belachelijk zou gaan vinden als hij Ti nus beter zou leeren kennen. Vanmorgen op school was er al afgesproken da» ze vanmiddag een echten wedstrijd zouden spelen op het veldje achter de nieuwe wijk. Er waren net genoeg jongens voor twee behoorlijke elftallen. Ter onder scheiding zouden zij roode en blauwe lintjes om den rechterarm dragen. Tinus had alleen wel eens meegedaan als Jan met. een paar vrienden in de straat wat had staan schoppen, en omdat Jan de kei was van het elftal en hij vond dat Tinus nog al wat kijk op den bal had zou hij hem vanmiddag maar mee laten doen. Dat was pas op het laatste oogen- blik uitgemaakt. Vóór schooltijd had Tinus de jongens gezien die mee zouden spelen Hy had hen wat erg benijd. In het vrije kwartier waren er een paar van Jan's klas naar hem toegekomen en hadden gezegd dat hij vanmiddag ook nog wel mee kon doen, want er was nog één speler te wei- DONDERDAG 3 MEI 1928. (Naar het Engelsch, van C N. en A M. WILLIAMSON.) 27) Mrs. Neale wachtte reeds op haar, en samen gingen zij naar het huis, terwijl de oude vrouw haar met trots allerlei bijzonderheden aanwees. Es més ver wachtte. dat haar geleidster bij het huis van haar zou scheiden en langs de ach terdeur binnengaan, maar zij zeide, dat zij dien kant niet wenschte binnen te komen. „Ik sta niet op een gceden voet met Luisa", zeide zij. ,Jk heb liever, dat dat schepsel mij niet ziet binnen gaan en merkt, dat ik het huis laat zien. miss. Zij zou zeggen, dat dat mijn werk niet is, en onaangename opmerkin gen maken. Gibbs is de eerste uren niet thuis, dat weet ik toevallig, omdat hij bleef staan om een paar woorden te zeggen, eer hij wegging. Giuseppe zal de deur opendoen in zijn afwezigheid. Er zal zeker niemand anders komen dan u en ik en de pianostemmer Tred well; maar Giuseppe houdt evenveel van zün land- DERDE BLAD genoote als ik, en hy zal er haar niets van vertellen, als ik met u binnenkom". Terwyl zy een oogenblik bij de voor deur wachtten, tot Giuseppe zou open doen, kwam de pianostemmer de laan op en alle drie werden tezamen binnen gelaten. Mrs. Neale ging haastig vooruit naar de muziekkamer om de gordijnen open te trekken, alsof zij nog huisbe waarster was van het oude huis, waar aan zy blijkbaar gehecht was. Toen al les gereed was, werd Miss Alton ge roepen; en als de oude vrouw haar zin had gekregen, zouden de portretten ee:s. zyn bezichtigd. Tredwell was haar echter gevolgd en was terstond naar de piano gegaan. Esmée hoorde hem diep zuchten en wendde zich van haar cicerone af om te vragen, wat hem scheelde. „Zie dat prachtige rozehout nu eens!" was -waar! Kyk, hier zyn de afdrukken kermde de pianostemmer. „Het verhaal van hakken. Ik zou zeggen, dat er een olifant- op de piano had gedanst". „Onzin, Mr. Tredwell". snauwde de portiersvrouw. „Olifanten dansen niet op piano's in heerenhuizen Er is eens op een avond een ongeluk met dit 'nstru- ment gebeurd, dcch gelukkig is alleen de kast beschadigd, dat weet ik zeker. Begin maar aan uw werk, dan zult u wel zien, dat daar alles in orde is. U behoeft u niet te bekommeren om de kast. En nu, miss, moeten wij beginnen met de portretten, of het sal te duister Glorieus Is het verloop van deze zaak niet Bij de begrooting is he: al be gonnen door de salarisverhoogingen van den burgemeester, den secretaris en drie directeuren. Nu heeft men er den com missaris van politie bijgevoegd, en den secretaris en een der directeuren nog eens extra verhoogd. Er zit geen lijn in en geen principe achter, en er worden natuurlijk op deze wijze onvermijdelijke onevenredigheden geschapen, die tenge volge zullen hebben dat de zaak vroeger of later toch weer aan de orde zal komen. Waarom heeft men niet eerst in principe uitgemaakt of een verhooging van enkele ambtenaren de noodzaak van een alge- meene salarisherziening meebracht? Zoo ja, dan stemmen over de vraag: Veroor looft de gemeentekas het, ja of neen? Zoo niet, dan beslissen welke ambtena ren uitgezonderd moesten worden. Nu heeft men nergens meer houvast aan. en mr. Gerritsz had gelijk toen hij bij interruptie opmerkte dat men bij de be grooting reeds dezen weg was opge gaan. De vaststelling van de evenredige hef fing op 11/2 en van de opcenten op de Rijksinkomstenbelasting op 125 geschied de zonder hoofdelijke stemming. Er werd nauwelijks over gepraat. De heer Joosten was lichtelijk verontwaardigd omdat B. en W. in hun toelichting de mogelijkheid hadden geopperd om de op centen op 100 te stellen en de evenredige heffing op 2 1/4 te brengen. Het verschil is natuurlijk dat de Rijksinkomstenbe lasting progressief geheven wordt en de opcenten derhalve ook de evenredige heffing daarentegen niet. Voor de kleine inkomens was het voorste! van B. en W. dus een gunstiger oplossing. De andere hadden zy alleen volledigheidshalve ge opperd, zei mr. Siingenberg, d:e de grief- Joosten dan ook verwierp. Met zekere indrukwekkendheid sprak de wethouder van Financiën over „het thans genomen besluit, een der belang rijkste die over de fmancieele gemeente politiek in den loop des jaars geno men moeten worden". Dat is waar, maar belangstelling was er niet, De wet houder zat weer als de roepende in den cijferwcestijn. Wellicht troost hij zich met de gedachte dat het zoo prettiger voor hem is dan als de Raad uit 39 financiers bestond.... worden. In den goeden, ouden tijd wer den hier lichtkronen met wel honderd gaskaarsen aangestoken, maar die heb ben we nu niet". Esmée gehoorzaamde haar aanmaning Een blik op de prachtige lichtkronen be wees. haar echter, dat de kamer nog niet lang geleden door kaarsen was ver licht, tenminste het kaarsvet was er nog niet geheel.'uit verwijderd. Enkele der prisma'! waren gebroken. Het leek wel. dacht Esmée, alsof er met een steen was gemikt, of dat ze door een kogel waren verbrijzeld „Het laatste is het waar schijnlijkste". zeide zy tot zich zelve. „Door een kogel versplinterd. Doch even min als er olifanten dansen in heeren huizen, gebruiken de menschen licht kronen alc schietschijven". „Dit is he: portret van Mr. Richard's vader in jachtcostuum op ccn leeftijd van een en twintig jaar", legde Mrs. Neale uit. terwijl zij Miss Alton door de kamer leidde. Hecht er van is zijn grootvader. Links is Mr. R.chard zelf als een jongen van twaalf jaar. Let eens op de familiegelijkenis tusschen die drie. Is die niet verbazend groot?" Esmée zag het. De gelijkenis was in derdaad opmerkelijk. Maar tegelijkertijd viel haar oog op iets anders, zoo merk waardig, dat zij vergat Mrs. Neale's vraag te beantwoorden. Het hart van den jongen man in den rood en jagers- rok was doorboord door een kleinen kogeL En de oogen van den knappen jongéb man van twaalf jaar eveneens. Uit ieder ocg ontbrak de pupil. Een klein rond gaatje in het doek wees de plaats aan, waar het was geweest. Die ontdekking deed het bloed in Esmée's aderen stollen. Er waren duive len aan 't werk geweest in deze kamer! Zij wierp een snellen blik op de na burige portretten, van Richard Power's grootvader en andere voorouders van het zelfde donkerharige, blauwoogige type. welke Mrs. Neale haar nog niet had voorgesteld. Zij waren ongeschonden. De eenige portretten, die beschadigd waren, waren die van de twee laatste eigenaars van Cannon Wood. Die moester, opzette lijk cr voor zijn uitgekozen. En mocht er bij het doorboren van het hart van den dood en vader ook geen bijzondere boosaardigheid in het spel zijn geweest, het vernielen van de oogen zijns zoons leek een duivelsche bedreiging. Voor de eerste maal kwam de gedach te bij het meisje op, dat Richard Power's blindheid misschien wel geen ziekte was. Iemand. d:e haar beminden Graaf Ri- cardo haatte, had een middel gevonden hem blind te maken Wie die .demand" mocht zijn, hij was in deze kamer ge weest. Hij of een handlanger had. ais een ironische profetie, het portret ge schonden. Dat deed denken aan de tooverkunstea in vroeger tijd, toen men spelden stak "in een wassen beeld om nig. Als hij tenminste flink zijn best deed! Oh. Tinus had wei alles voor die jon gens willen doen. ze hadden gevraagd of hü mee wou spelen! Nu voelde hij zich ineens gelijk met de ouderen, die zoo'n drukte hadden over vanmiddag. en zoo heel ver boven de rest van de klas die niet mee mocht spelen en hem mis schien wel zou komen aanmoedigen. Maar teruggaande van school bedacht Tinus zich dat het Zaterdag was tan- daag en dat hij nog niet naar moeder's graf was geweest. Morgen was het Zon dag en alweer de nieuwe week. en van middag na den wedstrijd zou het kerk hof gesloten zijn. Hij was zoo vast besloten geweest om direct na de koffie naar moeder's graf te gaan en eerst een groote bos vogel kers te plukken die aan het slootje stond viak bij het kerkhof, maar nu. Tinus wist het niet meer. vanmorgen nog had hy het zoo laf gevonden van zichzelf dat hij nog niet gegaan was. deze week. maar kon hy de jongens dan in den steek laten? HU had mee mogen doen, dezen keer. maar ze zouden wel direct een anderen jongen nemen, als Tinus niet op tijd kwam. Wat was het toch lastig om het goeie te doen. Hy wist wel dat hij moe der's graf niet mocht vergeten, maar zyn wedstryd dan! Gek was het: toen hij een eindje ver der Arie tegen kwam, die nog eens vroeg of hü voora! zoo gauw mogeiyk wou ko men. had Tinus hem heel Iets andere ge antwoord dan hy eigenlijk gewild had. Hij kon niet andere, hu voelde het zoo en loch: wat zou Arie nu zeggen! Arie vond die reden van Tinus dan ook onmogelijk. Mórgen zou hij tooli den heelen dag nog op het kerkhof kun nen zitten en nog wel tien maal zooveel vogelkers kunnen plukken als vanmid dag, Aric's moeder was al vtyf jaar dood en hij ging maar één keer in het jaar met zijn vader mee naar het kerkhof, maar hy luid cr hcusch niets van ge kregen jioor. nog nooit cr iets in zyn droom van gemerkt, daar hoefde Tinus niet bang voor te zyn! Tinus gezichtje werd heel ernstig, de ouwelijke trekken kwamen nog scherper uit en er lag een groote zekerheid over hem heen toen hU Arie vertelde dat hy toch maar een anderen jongen moest ne men, dat hij maar niet op hem reke nen moest. In andere gevallen zou Arie in lachen zUn uitgebarsten en Tinus verteld heb ben dat hy veel beter een meisje had kunnen zijn, maar nu kwam er een vreemd, ongemakkeiyk gevoel over hem en hy liep langzaam door zonder Tinus te gToeten. die zoo vreemd bleef staan kijken! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cents per regeL HAARLEM Gratis demonstratie met het beroemde N. S. F. 4 toestel Het was over half drie toen Tinus de nieuwe buurt door en het veldje oprende. Ze hadden waarschynlUk al drie kwar tier gespeeld, maar dan zou hy de laatste helft van den wedstryd nog kunnen zien. Wie zouden ze voor Item genomen hebben? Maar de jongens speelden niet, zy schenen niet eens gespeeld te hebben. De meesten waren een beetje aan het goalschieten. de anderen schenen met den meester te praten. En toen ze Tinus in het kregen ging er een gejuich op! De jongen be greep er niets van. maar hij kreeg tra nen in zyn oogen. Waarom deden ze toch zoo. net of ze nog niet gespeeld hadden of ze op hem wachtten! Maar de jongens wisten het best. Ze hadden wel nie; goed begrepen waarom er niet net zoo goed een andero jongen mee kon spelen. Tinus kon cr toch niet veel van. Maar dc meester had het nu eenmaal gezegd en dlc wist het. Na twaalven had hy gevraagd of hy ook mee mocht doen aan den wedstrijd cn of hy dan scheidsrechter mocht zijn. Dc jongens hadden dat wat leuk gevonden. Op het veld hoorde de meester van Arie dat Tinus niet mee zou doen en ook waarom hy niet zou komen. Toen had hy als scheidsrechter voorgesteld nog een half uurtje to wachten. Ieder een had toch den tyd. en ze konden nog best wat goalschieten vóór den wedstryd Er waren er wel een paar die tegenprut. telden, en dat nog wel de voornaamste spelers maar dit scheen den meester heel weinig to kunnen schelen. Hot leek wel of hy het van voel meer belang vond dat Tinus mee zou spelen, dat die niet zou worden teleurgesteld. HU was het nog niet vergeten dat hU twee jaar geleden dit jongetje «ui iets heel wreeds, van dierenmishandeling be schuldigd had, en dat gebleken was dat hy dat heelemaai niet verdiende in tegendeel. Langzamerhand was hij Ti nus gaan begrijpen en nu ging or lets gelukkigs door hem heen toen Tinus daar over het veld kwam hollen, stralend, zijn gezichtje één ongeloovige gryns! Zouden zij heusch op hém gewacht hebben? Er werden drie goals gemaakt, dien middag: één door do tegenparty en twee door Tinus' elftal. Het was spannend ge- woest. den heelen wedstrijd door. Tot even voor het eind was de stand 1- 1 ge bleven, totdat er een prachtig hoek- schot kwam van den rechtsbuiten niet zoo'n keihard, maar één dat zoo goed geplaatst was, dat de keeper geen kans had het te houden. En het was een schot van Tinus ge weest. Het was zijn dag van overwinning! krankzinnigheid of dood te brengen over een vyand. „U zegt niets. miss", zeide de oude •.touw verwijtend. „Vindt u dc gelijke nis niet buitengewoon?" „O ja" antwoordde Esmée. .Maar Mrs. Neale, wanneer :s dat vreeselljke met de portretten gebeurd?" „Dat vreeselijke?" herhaalde de vrouw. Er kwam een uitdrukking van verba zing in haar oogen. zy staarde naar de portretten „Ik weet niet. wat u bedoelt. mLss. Er is niets gebeurd". Toen begreep het meisje, dat de oude oogen niet ontdekt hadden, wat haar eigen scherpe, jonge oogen terstond had den gezien. En dat was eigenlijk ook niet te verwonderen. De portretten hin gen hoog en ver van het venster. De kogelgaatjes waren heel klein, zy moes ter. van eer. revolver afkomstig zUr.. dacht Esmée, die op een afstand was afge schoten door een vaste hand, zeker van haar doel. Maar er waren ook een paar witte ronde plekken op elk der vergulde lijsten, welke het vermoeden wekten, dat minder ervaren schutters eerst hun geluk op óe veroordeelde portretten had den beproefd, en het meisje twUfelde er niet aan. dat dc lichtkroon beschadigd W3s door dezelfde ongeoefende han den". „Er is een kogelgat door de roode jas Juist boven bet hart", zeide zij. „En ook een door elk oog van den jongen. Wist u da: n:et?" „Goede hemel, miss! Dat is onmoge lijk. U moet zich vergissen!" hUgde de oude vrouw. .Niemand zelfs „hy niet zou zoo iets doen!" „Zelfs „hy niet?" herhaalde Esmée vragend. Mrs. Neale schrikte en kromp ineen. Op hetzelfde oogenblik uitte Tredwell een kreet van woede. „U zult nooit kunnen gelooven, wat ik in de piano heb gevonden!" brulde HOOFDSTUK XIII. Wat er Boven Gebeurde. Esmée er. Mrs. Neale waren te zeer met de portretten vervuld om het terstond te begrijpen; maar toen Tredwell een goudleeren schoen met hoogen hak in de eene en ccn kanten zakdoek ln de andere zwaaide, werd hun aandacht toch getrokken. „Die dingen vind ik binnen in de piano!" riep de stemmer. .Er binnen in. ^eg ik u. Zij heeft dus toch gedanst!" „Wat. de olifant?" stotterde Mrs. Neale. zy verwijderde zich snel van de portret ten, cn Esmée volgde langzaam. (Wordt vervolgd) Het Wijde Geldelooze Pad blijft zichzelf. 3*/z uur debat over de directeurs-salarissen. Zestien directeu ren verliezen met een stem. De taak der commissies. Evenredige heffing op 1%, opcenten op 125, belas ting dus onveranderd. Geen Montessori-onderwijs op de Lagere SchooL Weer een zonderling verloop. Weer een heelen middag praten over één punt. Maar ditmaal was er tenminste eenige spanning, en zoo niet een resultaat, dan toch een result aatje. Het is den hoofden van dienst leelijk iegengeloopen met hun nieuwe salaris- regeling. voorgesteld door de meerderheid van B. en W. alleen wethouder Siin genberg was er tegen volgens het advies van de commissie voor arbeids zaken. Alleen de commissaris van politie, de gemeentesecretaris en de directeur van het gasbedrijf kregen de door het Col lege voorgestelde verhoogingen. Zy waren („ondergebracht" in drie afzonderlijke voorstellen: de commissaris omdat zyn salaris door de Kroon moet worden goed gekeurd, de gemeentesecretaris omdat het zyne de sanctie van Gedeputeerden behoeft, de directeur van het gasbedrUf omdat zijn verhooging was voorgesteld in den vorm van een persoonlijke toe lage. De overige directeuren, voor wie de voorstellen golden, waren gezamen- lUk onder één titel gebracht. Het wa ren de hoofden van den geneeskundi gen dienst, het bouw- en woningtoezicht, de waterleiding, den keuringsdienst, het 6lachthuis, de reiniging. Hout en Plant soenen, de stadsbibliotheek en leeszaal, den incassodier.st, de werbloosheidsbe- strUding, den stadsschouwburg, het Frans Halsmuseum, het Havenwezen en den dienst der Lichamelijke Opvoeding, en de schoolarts. In totaal dus zestien. Op de lyst stonden ook nog de directeuren van Openbare Werken, het G. E. B. en het gasbedryf, maar de voor hen opgegeven verhoogingen waren al by de begrooting toegestaan, zoodat zy nu alleen pro forma genoemd werden en niet meer door dit raadsbesluit konden worden be- ir.vloed. Het werd verworpen met één stem verschil, zoodat de zestien aange duide hoofden van diensten er hun ver hoogingen bij inschoten. En als zij er by geweest waren zouden zy zich gevoeld hebben al3 een Oceaanvlieger, die in het gezicht van de kust faalt. Gelukkig voor hen dat zy er niet by waren. Het leek werkelijk alsof hun pleit al gewonnen was.... maar op het allerlaatste moment, nadat er al een heele serie stemmingen gehouden was, ïiep het nog mis voor hen. De zitting begon in vit/ocen stijl; dertien Van de twintig punten werden afgeha merd. Daarop strandde zy onmiddellijk op een van die rare klipjes die eiken gemeenteraad by tUden noodlottig wor den. De bewoners van het Wijde Gelde- locze Pad hadden namelijk gevraagd dien naam in Gerdessenstraat te ver anderen. B. en W. wilden dat niet: wet houder Reinaldk toonde sentiment voor historische namen. Of de vijfendertig adressanten de herinnering aan den „dwazen tulpenhandel", waaruit deze naam ontstaan is, onplezierig vonden, of meenden dat het woord „geldeloos" onjuiste gedachten zou wekken omtrent hun credietwaardigheid, of dat zy alleen wijlen mevr. Gerdessen wilden eeren... ik 'weet het niet. In elk geval genoten zy dc belangstelling van den Raad, die er een heel debat over begon. Dit zou nu een aardig onderwerp geweest zyn om op rym te behandelen, volgens de Utrechtsche methode. In proza was het dermate langdradig en vervelend dat de Raad rumoerig werd en de burgemeester dreigde dat hy het wapen der coaches van de roeivereni ging, den luidspreker, zou invoeren. Er waren twee stemmingen noodig om „Gerdessenstraat" (met 29—9) en „Wyde Geldelcoze Straat" (met 27—11) te ver werpen. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen, en het blijft dus Wyde Geldelooze Pad. Er zat in het behoud van dezen naam misschien een zekere inspiratie voor het nu volgende debat over de salarisregeling der directeuren, ofschoon het gelukkig niet zoo erg is dat van een Wyde Gel delooze Gemeentekas gesproken behoeft te worden. Maar vol is dit belangryke meubelstuk allesbehalve. Dat er drieën half uur over dit punt gedebatteerd werd vond dan ook niet zyn oorzaak in de directe kosten van de voorstellen van B. en W. f 11.800 in een jaar maar in de eeuwige vraag: waartoe zal het precedent leider? Het was immers al duidelijk genoeg dat de gemeente-amb tenaren over de geheele linie óók om salarisverhooging zouden komen en er ?yn er 450 als de zestien directeuren het kregen. En het was niet zeer duide- lyk op welke gronden men dat dan zou kunnen weigeren. Hiervoor nu schijnt de gemeentekas vooralsnog te w*yd en te geldeloos. Het debat was van een afgry'selijke uitvoerigheid, en niettemin zoo onvolledig als al dergelijke debatten over de sala- riëering van bepaalde personen plegen te zyn, omdat men hun antecedenten toch niet in het openbaar kan gaai: be spreken. Alleen de heer Peper hield zich een oogenblik niet aan dezen regel, en zei het een en ander dat er volkomen naast was en dat hy niet beoordeelen kan, blijkens zyn enormiteit: „dat de menschen minder verantwoordelijkheid gevoelen naarmate zy hooger klimmen". Misschien dacht onze communist aan eenige volkscommissarissen :n Moskou, maar die geven geen maatstaf voor zoo'n uitspraak. De heeren De Braai en Van Liemt verdedigden de theorie, in dit blad reeds bestreden, dat de Raad het advies van de commissie voor de arbeidszaken maar moest aannemen omdat in die commissie de verschillende partyen vertegenwoor digd waren en zy de zaak grondig voor bereid hadden. Het verwonderde my vooral van den heer Van Liemt, want van zyn eigen fractie voerden nu niet minder dan zes sprekers het woord en hun meeningen liepen nogal uiteen. Wethouder Siingenberg bestreed de theorie op vrijwel dezelfde gronden die wy hadden aangevoerd, voegde er nog by dat het standpunt der heeren Van Liemt en De Braai niet democratisch was, en citeerde ons artikel met verwy- zing naar: „een blad dat hy de eer had te lezen". Wy buigen, en recipro- oeeren deze hoffelijke gevoelens gaar ne. Uit het debat bleek dat de beide groote fracties (SB.A.P. en R.K.) zeer verdeeld waren. Er werd eenigszins in de ruimte gepraat over de vraag of de salarissen van onze directeuren en lagere ambte naren behoorlijk zyn of niet. wy hoor den er een heele reeks uiteenloopende meeningen over. En daar tusschendoor verdedigden verscheidene leden hun voor stellen om aan bepaalde hoofden van diensten nog wat meer te geven aan B. en W. wilden. Deze amendementen wer den tenslotte alle verworpen: verder dan de voorstellen van B. en W. wilde *de meerderheid dus in geen geval gaan. De wethouder van Financiën, sprekende als minderheid in hst college, waarschuw de met zeer veel nadruk tegen de conse quenties van deze voorstellen en wees op het voorzichtige beheer dat vereisdht wordt, „Bezint eer gy begint" was het motto van zyn betoog. Hy stelde ten slotte een motie van orde voor waarby de aanhangige voorstellen zouden wor den gerenvoyeerd ter nadere overweging by de gemeentebegrooting. Nadat wet houder Reinalda het standpunt van de meerderheid van het College verdedigd had, en er ellenlange replieken en du plieken waren gehouden, werd deze motie Siingenberg met 1918 stemmen ver worpen. Dit scheen a3n te duiden dat de directeuren het zouden winnen, ay het dan op het nippertje. En die meening werd versterkt toen voorstel I van B. en W. (salaris van den commissaris van politie) met 2116 stemmen werd aangenomen en voorstel H (dat. van den gemeentesecretaris) met 2710. Maar nadat de diverse amendementen bezweken waren werd voorstel III (de zestien directeurs-salarissen) zooals ge zegd met 1918 stemmen verworpen, Eén lid, de heer Bartels (R.K.) veroor zaakte dezen ommekeer. Hy had tegen de motie-Slingenberg gestemd: hy stem de nu ook tegen het voorstel van de meerderheid. Blijkbaar wilde hy dus al leen de salarissen van den commissaris van politie en den gemeentesecretaris verhoogen. Tenslotte werd voorstel IV (een toelage van f 1000 op het salaris van den directeur van het gasbedryf) met 2215 stemmen aangenomen. In theorie bereikte mr. Siingenberg door dit verrassende verloop meer dan met zyn eigen motie. De zaak is nu voorloopig heelemaai van de baan. Maar in de practyk is hy er wellicht maar matig mee ingenomen, want het aantal salarisverhoogingen is toch weer met een paar vermeerderd.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9