H. D. VERTELLINGEN STADSNIEUWS [FLITSEN 6 Keiler Macdonald N.S.F. RADIO-SERVICE FEUILLETON DE LOTGEVALLEN VAN ESMÉE HAARLEM'S DAGBLAD VRTJDAG 4 MEI 1928 (Nadruk verboden; autcqrsrecht voorbehouden.) De vrouw van den schilder D. WAFELBAKKER. Toen Jane Lee met Manville Fuke den beroemden schilder trouwde, werd er onwillekeurig gezegd, hoe het in 's he melsnaam mogelijk was, dat de man op een dergelijk meisje verliefd kon worden, Vriendinnen achtten het zelf noodlg ronduit tegen Jane op te merken, dat ze een dergelijk Iets nooit verwacht had den. Het jonge meisje bloosde slechts en zei niets. Manville Fuke was een be roemdheid in het schilderen van hyper moderne meisjes met sluike Jongenskop pen en fel geverfde lippen en Jane, welnu.... ze was Jane. Haar haar had een mnlskleurige tint en ze had er nooit over gedacht zich te laten bobben, shinglen of binglen. Als ze naar bed ging, hing het in twee breede vlechten over haar schouders heen en overdag droeg ze het met een paar dikke knoeten over de ooren heen. Ze had een klein, wit gezichtje en grijze oogen, welke niet donker genoeg waren om op schoonheid aanspraak te kunnen maken, terwyi ook haar we.—^rauwer en wimpers te lioht waren. Jane was dus allerminst knap te noe men. Haar neus was te lang, haar lip pen waren te dun en zooals reeds gezegd haar oogen en haar te kleurloos. Bo vendien was _e klein en verre van slank. Ze kon onmogelijk korte, nauwsluitende japonnetjes dragen en ze bezat geen greintje chic of elegance. Manville, haar man, was groot, opval lend knap en altijd in de puntjes ver zorgd. Het leek eenvoudig ongelooflijk d"' oo ee- dergelijk V' —.je als Jane verliefd was geworden. Ze trouwden in een klein kerkje in een voorstad van Londen en de jonge schilder straalde letterlijk van geluk, terwijl Jane, voor liet eerst gedurende de drie en twintig Jaren, welke zi) op de wereld was, bijna knap genoemd kon worden. En dit kwam alleen omdat ze zoo gelukkig en natuurlijk ook trotsch was. Gedurende twee jaren woonden ze in Chelsea in een mooi, klein huisje, dat volgens Manville's goeden, artlstieken smaak was ingericht en waarin Jane den geheelen dag druk bezig was. Ze had het heel druk en stopte zijn sokken met de grootste zorg. Ze zei dikwijls lachend tegen hem, dat er zonder twijfel geen tweede man op de heele wereld be stond. die zooveel sokken versleet als hij. Jane mocht dan niet mooi wezen, maar ze maakcS zich in elk geval bui tengewoon verdienstelijk. In haar een voudig, donkerblauw Japonnetje gekleed, stond ze meermalen stil voor de teeke- ningen en schilderijen, welke haar man van de mooie, hypermoderne Londen- sche meisjes maakte. Ze waren slank, hadden een uitdagende ultd hing in de eigenaardige groene oogen. en haar monden deden aan papavers denken. „Ze zijn zoo chic", zei ze op een keer zuchtend tegen hem. Hij knikte bevestigend. „Dat is het eenige waarom de menschen van den tegenwoordigen tijd vragen", gaf hij te kennen, terwijl hij voortging met zijn werk. Toen hU uitgegaan was zat het jonge vrouwtje peinzend voor zich uit te kij ken. En hij had Jane, de leelijke Jane, tot vrouw gekozen. En ze kon ook aller minst chic genoemd worden, wist ze. Ze keek naar haar'rok, die bijna tot aan haar enkel? hing en streek over haar dikke, katoenen kousenDe meisjes, die Manville schilderde, vertoonden haar mooie, ronde knieën, droegen zijden, ragfijne kousen en ze verfden haar volle lippen. En toen maakte eensklaps een onbeschrijfelijk gevoel van jaloezie zich van de Jonge vrouw meester. Er was een tentoonstelling geopend van Manville's werken en het was bi) die gelegenheid, dat de toestand de jonge vrouw ondraaglijk toeleek. Ze droeg haar nieuwen wintermantel en ze had een mof bi) zich. Te laat drong het tot haar door dat vrouwen van den tegenwoordigen tijd geen ge bruik meer maken van moffen. En ook was het haar eensklaps heel duidelijk, dat haar bevertioedje hopeloos ouder- wetsch was. En de deftigste, elegantste jonge vrou wen waren aanwezig, die zich als het ware om Manville heen verdrongen. Er waren meisjes bij, wier huid aan een theeroos deed denken en de prachtig ste, door lange, donkere wimpers om ringde oogen bezaten. Een onbeschrijf lijk gevoel van verdriet en wanhoop kwam plotseling over haar. Oh, hoe kon ze ooit verwachten Manville's lief de te behouden, terwijl ze zoo afschu welijk leelijk en onaantrekkelijk was. Ze hield zooveel van hem en ze kon zich niet indenken, hoe ze het ooit zonder hem zou moeten stellen. En tegelijk met dit gevoel van verdriet, liet de stem van den twijfel en het wan trouwen zich hooren. Dienzelfden avond las ze in een tijd schrift een artikel waarboven met vette letters gedrukt stond: „Hoe kan men een echtgenoot aan zich blijven binden. Waarschuwing voor jonge vrou wen". Nadat ze het bewuste artikel gelezen had, nam ze het vaste besluit een zeker dieet te gaan volgen om slanker te wor den. Er werd in een lange lijst v meld, wat men niet gebruiken moest, dooh zoo goed als niet aangegeven wat er per slot van rekening dan wèl verorberd mocht worden. Op den vierden dag viel het Man ville op, dat er iets o^zonders aan dt hand was. .T« onbbijt haast niet", zei hy eens klaps. Jane keek naar een '.ukje toast dat op haar bordje lag en een kopje slappe thee, waarin ze geen su^ier dur ven nemen. „Ikik hob niet veel trek", zei ze blozend. Ze rammelde echter in werke lijkheid van den honger. Ze had zich nooit kunnen indenken, dat men in werkeiykheld op zulk een wanhopige manier naar iets hartigs snakken kon. Het was afschuwelijk toast en een paar noten te moeten gebruiken, terwijl haar maag smachtte naar por ridge en eieren. Het was de vreeselykste kwelling die er kon bestaan oordeelde ze. Een week later gaf Manville te ken nen, dat Jane er allesbehalve goed uit zag. „Ik sta er op, dat je wat versterkende middelen gebruikt en een staaldrank", zei hij op beslisten toen. „Oh, die dingen heb ik heusöh niet noodig", antwoordde de jonge vrouw heldhaftig. Het zevende artikel van de serie „Hoe een wn aan zrih te binden" bleek haar noodlottig te worden. Ze begaf zich naar een der fijnste zaken in West End, waar ze een hardgroen zUden japonnetje kocht zonder mouwen en met een rokje, dat de knieën vry liet. Ze kocht eenige paren sunburnt-kleurige zelden kousen en groene schoentjes. En ten slotte liet ze haar lokken, die altyd sluik geweest waren, onduleeren. Thuis gekomen bekeek ze zloh een half uur lang voor den spiegel, toen ze al haar schatten aangetrokken had en haar gezichtje had gepoederd. Was zij werkeiyk dezelfde Jane van vroeger? Plotseling onderscheidde ze Manville's voetstappen en het volgende oogenblik stond h(j by haar in de kamer. „Wwatheb jy gedaan?" riep hy verbaasd uit. Ze liep op hem toe en legde haar handjes met een teeder gebaar op zyn arm „Ikik dacht, dat ik er zoo ouder - wetsch uitzag" stamelde ze. „Maarje was juist verrukkeiyk. Dat heb ik je altyd gevonden, lieveling", fluisterde hy. En toen sprongen er in eens dikke tranen in haar oogen, die langzaam langs haar met poeder over dekt gezichtje vielen. „Oh, Manville", snikte ze. „Toen ik Jouw teekenlngen en schil deryen van al die mooie, elegante meisjes zag.be greep ik, dat ik je op den duur toch on- mogeiyk aan me zoü kunnen binden en ik.... ikhoud zooveel van je...." Hy liet haar even uithuilen daarna boog hU zich over haar heen en hief haar gezichtje op. „Luister naar me, klein, dwaas kindje. Waarom denk je dat ik met Je trouwde?" „Datheb ik nooit kunnen begry- pen". klonk het gesmoord. „Let dan goed op. liefste en onthoud wat ik nu zeg. Enkel en alleen omdat je anders was dan al die anderenom dat ik het land heb aan de meisjes, die ik moet schilderen: ze ïyken allemaal als eet) droppel water op elkander: de een aapt de ander na. En ik had myn kleine, lieve, ouderwetsche Jane lief met haar twee lange vechten, haar zacht wit gezichtje en haar hart van goud". „Oh. Manville," fluisterde ze. „Enik had haar ook lief, omdat ze altijd myn Ideaal zal biyven van alles wat lief en vrouweiyk is en ze hoeft nooit bang te wezen ooit myn groote liefde te zullen verliezen. Dat wil zeg genwanneer ze onmiddeliyk dat groene japonnetje uittrekt, de groene schoentjes in een hoek smyt en die af schuwelijke ondulatie uit haar haren wascht". HU maakt den zwaren wrong los, zoo dat de lokken over haar schouders vie len. „Begrypcn we elkaar nu volkomen?' vroeg hy zacht. „NatuuriykEn.... vind Je het niet afschirweiyk, dat ik zoo dik ben?" „Je bent niet dik. liefste, je bent myn kleine, lieve schat". Ze slaakte een diepe zucht van tevre denheid en geluk. „Oh, Manville, laten we dan gauw uitgaan om ergens wat te eten,.want. ik rammel van den honger". FANCY FAIR „ZANG EN VRIENDSCHAP" DE OPENING Donderdagmiddag werd de Fancy Fair van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" in het Gemeen teiyk Con certgebouw geopend. De Voorzitter van het Reclame- en Propaganda-comité, de heer Th. Wanders, sprak eerst een kort woord tot de in de vroegere bestuurs kamer verzamelde leden dier commis sie. De heer Wanders prees de groote werkkracht der dames en heeren. „Onze commissie is er trotsch op," aldus spr „dat zy iets heeft kunnen bUdragen om het eeuwfeest goed te doen slagen. Ik hoop, dat de opbrengst minstens f 1000 zal zijn. Het ga „Zang en Vriendschap" wel!" Hierna gaf de heer Wanders het woord aan dr. Broese van Groeuou, voorzitter der Liedertafel, voor het hou den van de openingsrede. „Het is my", zoo begon de voorzitter „een eer de fancy-fair en het cabaret te mogen openen en een bijzonder ge- neogen om waardeering uit te spreken voor wat de commissie heeft tot stand gebracht Aan de dames komt de groot ste lof toe. Maandenlang hebben zy gewerkt als nyvere byen om maar te verzameien voor de fancy-falr. zy heb ben daarby de medewerking ondervon den van talloos velen. Honderden en honderden geschenken zyn de commissie toegevloeid, even zoovele bewyzen van de sympathie, die men voor de Leder tafel gevoelt." Spreker bracht hulde aan het dames-comité en dank aan allen die er toe hebben medegewerkt om de onderneming te doen slagen. Over het door de heeren verrichte werk zei spreker, dat hy er niet ver wonderd over was, de heeren met iets buitengewoons voor den dag te zien ko men. Zy hebben groote werkkracht en energie getoond; er zullen heel wat moeilijkheden op te lossen zijn geweest en de organisatie van de fancy fair zal heel wat hoofdbreken hebben gekost. Nóg meer respect had spreker voor de liefde, waarmede dit alles was verricht. Zoo hebben dan allen samengewerkt tot den bloei en den groei der liedertafel met als uitkomst het eeuwfeest in de toekomst. Spr. sloot zioh aan by den wenscli van den heer Wanders, dat de recette buitengewoon groot zou zijn. en verklaar de met den wensch dat alles buitenge woon zou slagen fancy-fair en cabaret voor geopend. Hierna werd de eerewy'n rondgediend en het publiek in de groote zaal toege laten, waar dadelijk met verkoopen een begin werd gemaakt. JAARVERGADERING DAMCLUB „HAARLEM". Woensdagavond hield de Damclub „Haarlem" haar 24ste jaarvergadering in café Roodenberg, Epekstraat. Te 8 1/2 uur werd de vergadering door den voorzitter, den heer H, A. van Abs, geopend. De jaarverslagen van den secretaris, den heer D. A. van Abs. en van den pén- ningmeester. den heer J. Lyoklema, wer den onder dank goedgekeurd. Er biykt een flink batig saldo te zyn. Ook het fonds voor de herdenking van het 25-jarig bestaan verkeert in bloeien- den toestand, zoodat de damclub „Haar lem" haar 25-jarig jubileum het volgend jaar op waardige wijze hoopt te vieren. De commissie, welke plannen voor deze herdenking zal ontwerpen, werd als volgt samengesteld: J. Lyoklema, H. W Zitman en J. Singeling. De aftredende bestuursleden H. A. van Abs en A. M. Berghuys werden by ac clamatie herkozen. Tot afgevaardigde naar de a.s. jaar vergadering van den Ned. Dambond werd gekozen J. Singeling. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1195 MOEILIJK BESLUIT Als beiden zich afvragen hoe lang zy kunnen blijven aanbieden de gezamenlijke rekening te betalen, voor ze de kwade kans loopen, dat de ander het aanbod accepteert. (Nadruk verboden) KON. NED. BOND VAN OUD.ONDEROFFÏCIEREN. Viering 40-jarig bestaan. 1 Mei was het 40 jaar geleden dat de afdeeling Haarlem van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren werd op gericht. Dit jubileum is in een verga dering, die een feestelijk karakter droeg, en teer druk bezocht was in het ver- eenigingsgebouw „Generaal van Merlen" aan de Schouwtjeslaan, Woensdagavond eviexd. De vice-voorzitter de heer W. H. Bak ker, die de leiding heeft omdat de voor zitter de beer H. J. Bouman in de West vertoeft, heette in zyn openingswoord speciaal welkom den algemeenen secre taris den heer Nel, dien hy de verzeke ring gaf, dat de afdeeling tevreden is met de leiding van het Hoofdbestuur. In zyn herdenkingrede releveerde hy dsn achteruitgang in kwaliteit van het vereenlgingsleven, dien hy weet aan den slechten financieelen toestand. Daar om kon ook geen groot feest georgani seerd worden, maar spr. hoopte, dat deze avond zou bydragen tot verhoog!ng der collegialiteit. Hy bracht een heildronk uit op Prins Hendrik en Prinses Juliana. Nadat de heer Nel de beste wenschen voor de afdeeling had uitgesproken, werd het huishoudelijk gedeelte van de agenda afgehandeld. De voorzitter herdacht het overleden lid den heer Lindenberg. Twee leden der Schietvereeniging „Generaal van Merlen", „een kind van de af deeling", den heeren A. Mos en M. A. Paap werd naar aanleiding van hun verdiensten, ten opzichte van die ver- eeniging het diploma en insigne van het eere-lidmaatschap uitgereikt, onder algemeenen by val. De heer J. A. Mulder, die dezer dagen een jubileum vierde werd eveneens gefeliciteerd. De voorzitter der afdeeling Amsterdam bracht de beste wenschen over van die afdeeling. In groote gezelligheid hebben de leden en hun dames verder een avond door gebracht, de laatsten met sjoelbak en dominospel, de eersten met „vlotbruggen" en kaarten. Voor de winners waren mooie pry zen beschikbaar gesteld. Ten bate van het weduwenfonds werd een verloting gehouden. Tegen twaal ven was de gezellige avond ten einde. Ni V. HERINGA EN WUTHRICH. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Technische Maat- schappij Heringa en Wuthrich, werd het dividen over 1927 vastgesteld op 7 pet. op 7 pet. De heer mr. A. H. J. Merens werd als commissaris herkozen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. VERHAOEN'8 MILKO EN RUM CO 4 DE ALTIJD GEWILDE BONBON. DE KERS IN 'T KENAUPARK De prachige bloeiende kers in 't Kenaupark, waarover wy gisteren schreven, heeft naar de heer Leonard A. öpnnger, tuinarchitect, ons mee deelt. den wetenschappelyken naam van Prunus avium flor-plen, of op zyn Nederlandsch: dubbelbloemige kriek, of zoete kers. Voreger werd de boom veel gekweekt, doch om toe te geven aan de modegrillen is hy door de Japan- sche soorten verdrongen. Er is nog een soort, die onder dien naam verkocht wordt. Deze wordt door kweekers en tuinlieden veelal verward met den Prunus cerasus flor.plen of dubbelbloe mige morel (zure kers). De boom wordt minder groot. By den Hout en Plant soenen is de boom in het Kenauperk bekend onder den naam Prunus Avium flor-plen of dubbelbloemige kers. Hy wordt ook wilde kers genoemd. KINDERKOOR. Haarlem's Kinderkoor „Inter Nos" dirigent Jan Booda, zal as. Zondag deelnemen aan den Nationalen Zang- wedstrijd te Zandvoort en wel in de 2e afdeeling. Verplicht koorwerk „Geluks kind" van Nico v. d. Linden en vrij koorwerk „Een oud sprookje" van Hen- drika van Tusschenbroek. DE KRAKATAU WEER VERHOOGDE WERKING De Krakatau vertoont de laatste da gen weer verhoogde werking. Dr. Stehn, die eenigen ty'd sedert in Bandoeng ver bleef, heeft daarom zyn post op Lang- eiland weder betrokken. Aan Aneta deelde dr. Stehn mede, dat hy, evenals buitenlandeohe vulcanologen er van overtuigd is dat evcntueele groote erup ties toch niet den omvang zullen heb ben als in 1883. Volgens dr. Stehn' Is er geen reden tot ongerustheid. VERKEERSONGELUKKEN Te Hillegom. Een meisje, dat per rywiel in de Weeresteinstraat reed. is door een auto aangereden, omdat zy zondigde tegen de verkeersregels. Zij stak plotseling van links naar rechts den weg over zonder te waarschuwen, waardoor de bestuur der van de auto, die rechts reed, een aanryding niet meer kon voorkomen. Het meisje kreeg een vlaeschworad, die de ontboden dokter niet ernstig oordeel de. De naar rechts uitwijkende auto reed bovendien een rijwiel van een ander fietser stuk, raakte een man die in de nabijheid stond te praten, en vernielde het hek van het huis van den heer Goemans. De politie hield de auto aan voor een deskundig onderzoek. Het aan gereden meisje bleek evenwel de oorzaak van alle botsingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Be! 11828 op, (ook 's avonds) CARNEGIE HELDENFONDS. Onderscheidingen. In het verslag over 1927 van het Carnegjie-heldenfonds voor Nederland, vinden wy onder hen die voor moedige daden een ondersteuning, belooning of onderscheidingen kregen de volgende per sonen uit Haarlem en omstreken. H. A. M. de Wys, brievenbesteller te Haarlem, redde 4 Mei 1927 een man uit het Spaarne, door gekleed te water te springen. Als beloondng is hem een ge tuigschrift in lyst toegekend. C. Lucke. arbeider te Haarlemmenneer redde een meisje uit de ringvaart op 13 Mei 1927. De redder is 71 jaar oud, hy begaf zich gekled te water, de red ding ging met moeilijkheden gepaard, en de redder moest tenslotte zelf gehol pen worden. Hem is als belooning een bedrag van f 60 geschonken. Ook vinden wy vermeld den wagen bestuurder W. H. C. van Keulen, die 15 September 1927 twee jongens redde, die dreigden overreden te worden door een aankomenden sneltrein by den be waakten overweg aan de Kleverlaan, waarvan de boomen niet gesloten wa ren. Van Keulen wist met gevaar voor eigen loven de jongens juist voor den trein weg te duwen. Hem is een ge tuigschrift in lyst toegekend. Op de verlies en winstrekening vinden wy vermeld een bedrag aan geregelde uitkeeringen van f 12.635.89 aan schade loosstellingen en belooningen f 3.887.57 en aan medailles en diploma's f 489.47 en een saldo winst 1927 van f 29.598.78. De balans geeft een overschot voor 1927 aan van f 18.874.16 en sluit met een. bedrag van f 942.845.26. DE RADIO-RUZIE EEN AANKLACHT De heer Erich Wichmann die, ge lijk men weet, onder het roepen var. „Leve prinses Juliana" by den aanvang van de V.A.R.A.-uitzending op 30 April 1.1. de microfoon poogde stuk te slaan heeft volgens de Tel. een aanklacht wegens beleediging ingediend tegen den voorzitter der V.A.R.A., den heer Van der Woude. Deze heeft n.l. tydens de V.A.R.A.-uitzending op 1 Mei den heer Wichmann gekwalificeerd als „een dooi de Telegraaf omgekocht onguur sujet" (Naar het Engelsch. van C, N. en A. M. WILLIAMSON.) 28) „Neen, een vrouwelijk wezen", grom de Trcdwell. „maar het was geen As- schepoester. KUk dat maar!" HU hield haar den schoen voor. Die was elegant en goed van vorm, maar lang, onge woon lang. cn moest voor een grooten voet hebben gediend. Mrs. Ncale rukte den schoen haast uit Tredwell's hand en maakte zich ook meester van den zak doek. „Ergerlijk! Ergerlijk!" riep zif uit. De hemel weet. hoe lang. die dingen al in die arme piano zUn geweest. Het huls is verscheidene malen verhuurd geweest weet u, en natuurlijk dachten Neale en ik. als de menschen weg waren, er niet aan in de piano te kUken. Wie zou dat ook doen? Mlin meester was hier zoo zelden gedurende den oorlog, en niemand had veel lust ln muziek, zoodat die din gen daar wel jaren kunnen hebben ge legen. Tredwell's oogen spraken boekdeelen, maar hy zeide geen woord. Het lag ntet op zijn weg. Mr. Richard Power's ver trouwde bediende, die zoo haar best deed haar meesters uitspattingen te bedek ken, in 't harnas te jagen. H(i ging terug naar de piano en Esmée maakte uit de tonen, die daaruit klonken, op. dat het mechanisme toch niet zoo hopeloos be schadigd was. zy wensehtc vurig, schoen en zakdoek even in de handen te hebben om ze te bekyken. maar Mrs. Neale had het kanten doekje ln den pantoffel gestopt en was nu bezig dezen in den ruimen zak van haar ouderwetsche japon te doen verdwynen. .Dat komt er van, als een voornaam huis zooals dit aan vreemde menschen wordt verhuurd", bromde zy. ,.'t Moet hier aardig zyn toegegaan! Schieten op familieportretten, en „Maar u scheen een vermoeden te heb ben omtrent den dader", viel Esmée haar in de rede. „U zeide: „Zelfs hy zou zoo iets niet doen". De oude vrouw zette een heel verwon derd gezicht. „Lieve hemel. neen. miss Ik weet zeker, dat ik dat niet kan heb ben gezegd. U hebt me niet g-oed ver staan Ik weet evenmin als de maan wie die slechtaard was. die zoo huis hield in eoils anders woning, waarschijn lijk alken maar om zich zelf en zijn vreeselijke vrienden te amuseeren. Hoe jammer, dat we de schade niet meer vergoed kunnen krijgen. Maar (haar toon veranderde) ik zou het niet aan Mr. Richard vertellen, miss. Het mocht hem een sohok geven en het is beter hem geen ergernis te bezorgen, eer hy weer meer zich zelf is geworden, de arme, Jonge man". „Ik zal er geen woord van zeggen", beloofde Esmóe. „Maar ik dacht toch stellig, dat u zeide „Ik kan wel hebben gezegd, zelfs een „hy" zou zoo iets niet doen. Dat is een gewone uitdrukking van mij. En ik ben er zeker van. dat geen „zU" het kon doen, zelfs niet de dame. die haar schoen en zakdoek in een mooie piano verborg, die wel duizend gulden waard is". Esmée drong niet verder aan. zy zag. dat het verkeerd zou zUn. Maar zij be sloot toch te zien. of zy cflen goudieeren schoen en dien kanten zakdoek niet eens een oogenblik ln handen kon kry- gen. Haar instinct zeide haar, dat ze waren achtergelaten in den nacht, toen twee revolverschoten de oogen van een knaap in een mooi portret hadden ver nield. „Misschien, als ik heel vrler.de- lljk ben Jegens Mts. Neale, en haar kan overtuigen, dat het voor haar meesters bert wil is. zal zy ze my uit eigen bewe ging wel laten zien", dacht het meisje „Mr, Tredwell, u zult nog wel een heelon tijd werk hebben", veronderstelde de oude vrouw. „Ongeveer een uur? Dat dacht ik wel! Nu, miss, als u nu dc eetzaal wilit zien, met de mooie Chip pendale meubels en het oude porselein, en een paar logeerkamers, waar Ko ninklijke personen hebben geslapen, dan doen wy goed nu te gaan, eer het don ker wordt en u weer aan uw werk moert,". Esmée zeide: Ja", met prijzenswaar dige gedweeheid Zy wilde die kamers by- zonder gaarne zien! zy begreep, dat Mrs. Neale trachtte haar gedachten af te leiden van dc geschonden portretten en Tredwell's vreemde ontdekkingen: maar zy moest het er toch voorloopig by laten en het geheele huis had een groote aan trekkingskracht voor haar. zy begreep de oorzaak daarvan niet, maar haar in stinct waarschuwde haar, (jat zy ergens in de een of andere kamer iets zou kun nen ontdekken, dat van het hoogste be lang was voor Richard Power. ZIJ bezochten de eetzaal met haar achtige meubels van mooi gebeeldhouwd mahoniehout en de blauw en groen ge borduurde. eeuwenoude Chineesche muur bekleeding Toen gingen zy naar het °alon, met zyn vergulde Louis quinze tafels en stoelen en zijn prachtig tapijt Dsema beklommen zy de ruime trap die n-?.ar het scheen een zekere vermaard heid had en ln verschillende boeken was beschreven ..Kening Karei de Tweed-: diep onder dit dak na zijn herstel op den troon", kondigde Mrs. Neale trots aan, „Hij was een vriend van den toen- maligen bezitter van Cannon Wood, die noodig had. liefhad; en zij wilde niets hom altyd trouw was gebleven, en er werden hier feesten gegeven tot zy-n eer. Men zegt, dat Nell Gwynne (geen heel aardige dame, vrees ik) dikwijls een der gasten was In elk geval hangen haar por tret en dat van Züne Majesteit nu nog in de kamer, waar Koning Karei een nacht sliep, toen hy ongesteld was ge worden. Ik hoop, dat het niet van den wijn kwam. Nu is het myn meesters kamer. Maar u is een vriendin van Mr Richard, Ik weet zeker, miss, dat hy er niet tegen zou hebben, dat u er even een blik in werpt, daar hy nu zooals gewoonlijk veilig in de bibliotheek is; en Giuseppe houdt zyn kleeren en andere dingen zoo goed in orde. alsof ze zoo uit den winkel kwamen. Het is de netste kamer van het heele huis!" Mrs, Neale opende een deur en liet Miss Alton de zoo hooggeroemde kamer binnengaan, wat het meisje deed met een kloppend hart. Toen zij over den drempel stapte, ontstond er plotseling ren luid rumoer in de kamer. een ge rinkel var. gebroken glas. het vallen van >en of ander meubeKtuk' en daarna het harde dichtslaan van een deur. Essné? ridderde over al haar leden. Achter haar klcnk een kreet van verbazing en schrik van de oude vrouw en d<e eerste opwelling van het meisje was In de gang terug te vluchten. Maar zy was een vrouw, die een eenzamen, lijdenden man, die hulp liever dan hem die hulp verschaffen. In plaats van te vluchten, sneldjs zy de kamer verder in en vloog naar de twee de deur. zy wierp die wyd open en zag, dat ze uitkwam in een zeer moderne, witte badkamer, waarschyniyk vroeger een soort kleedkamer. Er was niemand, maar een andere deur leidde naar buiten. Esmée greep den knop en trachtte dien om te draaien. De knop bood weerstand en bewoog zich maar even. Het meisje begreep, dat iemand aan den anderen kant hem vasthield iemand, die heel sterk v/as en die tegelijk trachtte een sleutel in het slot te steken, zy keek naar het sleutelgat en zag, dat het leeg was. Er was misschien juist ttfd geweest voor iemand, die vlug was en veel tegenwoordigheid van geest bezat om de badkamer door te vliegen, den sleutel te grypen en de deur te sluiten, eer Esmée door de slaapkamer die badkamer bereikte. Tegels en verf van dit moderne toe voegsel waren sneeuwwit, maar op de deur der badkamer, dicht by het sleutel gat, was een rcode vlek. Esmée's vlugge •eest bracht die vlek in verband met het gebroken glas in de aangrenzende kamer, ..Iemand" moest zich in do hand hebben gesneden! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6