HAARLEM'S DAGBLAD HET TOONEEL BLOESEMTIJD IN LIMBURG. BIOSCOOP PUROL er op! ZATERDAG 5 MEI 1928 ZESDE BLAD Wild gebloemt in 't schoone Geuldal. TUSSCHEN DE GLORIE DER BLOEIENDE BONGERDS. Het is een wilde overdaad van blanken bloesem dfie zijn broze sluiers over de golvende heuvelen legt. Licht, wonder lidht is de Limburgsche contreüe in deze dagen dat Mei te speuren valt in den frlsschen wind die over de wereld strijkt, allengs hebben de perelaars him bloemen opengevouwen, rose-overtogen staan de pruimen die zijn als groote mooie bouquetten. In het Geulstedeke Valkenburg dat veel van zijn bekoring heeft verforen door moderne paviljoens en dancings die in den zomer een zeker deel der vreeem- dlingen weten te trekken met hun Jazz bands en eleetrische lampjes-slingers tusschen de boomen, is vroolijk het ge rinkel der bellen aan t haam van het vrachtrijderspa ard dat stapt tussdhen de sier van koper-beslagen strengen en roode kwasten, achter een groenende kastanje teekent de zon lichtplekken op den witten muur van een huis. Maar dan is er weer de weldadige efbilte, de rust van den vroegen dag en over roode daken en gouden peppels zien wij heen naar de golvende hoogten aan den anderen kant van het dal. DaaT liggen als burchten de statige boerenhoeven hier en daar verspreid en om *t massief der gebouwen staan kran sen van bloesem; bloesem die blank is als pas-gevallen sneeuw en Juicht van zon en licht. In het dal van de Geul, waar zoo charmant de ruiwe huizen liggen onder hun breed-overstekende daken en het water klotst over 't stommelend molen rad, buigen wilde kerseboomen hun takken vol wit gebloemt over 't rulschend riviertje, dat kronkelt tusschen zijn oevers en jolig speelt met zilveren zon- nesohi Weringen, fier en goud in hun bottende pracht staan nevenseen de pep pels als peinzend op den tijd dat ze weer ruischen zullen. En hoogerop door 't struikgewas tegen de helling slingert het pad tusschen een weelde van sleutel bloemen en teere anemonen, daar rankt maagdepalm met honderden blauwe bloemsterren, daar heffen de vogelkersen hun roomwitte trossen. Er dreigen sombere luchten boven de bebloesemde heuvelklingen in het noorden, maar eens zoo helder bundelt hier de zon haar licht in *t kleurenrijke land, frtósche tinten teekenend op huis en boom en weide Welk een woier genot is het er te dwalen, waar 't steile pad voert naar de hoogten waarachter weer andere dalen liggen, wit van bloesem zooals hier, tot aan den verren horizon toe. Je kunt hier zwerven door de holle wegen, ovèr de velden waar het koren nu groent, je weg zoeken door heel dit wondere land dat bont is van een verrukkelijke afwis- J selling. Door een heerlijke landouwe voert ons het pad, rechts het gezicht op de verre heuvels, links de hooge stelle rand waar in 't struweel allerlei geluid van vogels is. Op een enkele plaats breekt de naak te grauwe en gele rots door, daar zijn de gapende zwarte gaten der grotten en gangen, en even moeten wij daar eens snuffelen naar fossielen, die wij vinden ook. Het is wel niet veel. wat fragmen ten van zeeegels en schelpen doch voor een geoloog is zeker nog wel iets be langrijks te ontdekken, dat hem ver haalt van 't ontstaan van Neerland's ondergrond Vonden wij niet jaren ge leden in het „krijtland", in Epen's scfhoone omgeving aan de zuid-grens, op enkele plaatsen de zwarte kolenleisteen die in de mijnstreek op honderden meters diepte kostbare steenkooladers omsluit? Dit land is oud en spreekt een geschie denis, een geschiedenis van den bodem in zijn gronden en rotsen, een geschie denis van den mensch in de zoogenaam de vuursteen-ateliers waar in voorhis- torischen tijd de oudste bewoners van ons land bun bijlen, pijlspitsen en speer punten vormden uit harde scherpe vuur steen, in den Romeischen trant van zijn boerenhoeven, in de oude kasteelen die liggen te droomen binnen hun groene graohten. Limburg is schoon en vol aantrek king voor den ontvankelyken toerist. Doch vooral moet ge Limburg zien, als de bloesem ontluikt en lente gekomen is over de welige contreie. „Hoe is 't er dan wit en wonderbaar, wanneer de pere laars donzig 6taan of ze sneeuw droe gen, en alle ooft het wonder over zich gekomen voelt met al z®jn zwarte tak ken In het bloesemnet van den Mei ver strikt, tot ook de ronde appelboomen, met een lang bepeinsd gebaar, de rozig- doorschenen waaiers openspreiden." Deze dagen, dat de zon vaak niet weet of zij schijnen zal en soms stillekens wegkruipt achter de wolken, dat bij wij len milde regen neerruischt in 't jonge gras, dit is de tijd dat een breede stroom van teere bloesem over de landen golft, dat de schuttersgilden optrekken naar het romantische kasteel waar het vaan del geslagen wordt en de koning-keizer- generaal de slotvrouwe een ruiker ker senbloesem biedt ora daarna met haar den sohoonen, ouden cramlgnon te dan sen, dit is de tijd dat het Limburgsche volk den Meiboom richt en bloesem en bloemen Je verzoenen met het leven. Nu viert Limburg het glorieuse feest van de bloeiende bongerds, dit is de hoogtij van het jaar! C. G. B. MUZIEK. ORGELBESPELING VAN PROF. ALB. SCHWEITZER. Ik wil een muziekverslag schrijven en bemerk dat het niet gaat. Waarom zal ik beproeven kritiek te leveren op een onderdeel van een werkzaamheid die als geheel ons met eerbied vervullen moet? Arts. wijsgeer, schrijver, musicoloog, organist - wie al die faculteiten in zich vereenigt, moet een Uebermensch zijn; maar de zachte gelaatsuitdrukking in den ernstigen intelligenten kop van Prof. Albert Schweitzer zegt ons dat deze Uebermensch geen droge veelweter is; dat een diep gevoel voor al wat menschelijk is dezen man bezielt. Dus 6telt hij de hem gesohonken krachten ten dienste van anderen die lijden en hulp behoevend zijn, en schrijft daarne vens over philosophic en over Bach en geeft concerten, waarvan de opbrengst zijn zegenbrengende werkzaamheid in Afrika moet helpen bevorderen Een Bacilkenner van beteekenls is Prof. Schweitzer. En hij heeft ons Bach laten hooren, niet als een virtuoos, maar als een mensch die bewondert en lief heeft, en die liefde op anderen wil overbrengen. Schweitzer speelt zijn Bacïi rustig, bezonken, eenvoud®' technisch nagenoeg vlekkeloos, in kristallen klaar heid en sobere registreerlng. zoodat m de groot St.-Bavokqrk elk detaJ' te ver staan was. De groote juichende werken vol monumentale pracht heeft hij ter zijde gelaten; zijn voorkeur blijkt naar de meer innige gericht. Zoo speelde hij voor ons 't kleine Praeludium in e min. met de stille, haast beweglnglooze Fuga: van het Praeludium en Fuga in D (Pe ters Bd. IV no. 3) liet hij de laatste ongespeeld en gaf ons het Grave ei» Alia breve rustig, haast beredeneerd, zonder groote stuwing. De schoone Fuga in c-min, (Ed. in n.o. 6) sloot zien daarbij waardig aan. Ook in de vier Koraalvoorspelen uitte zioh een voor keur voor het kalme, innige; dat hij ze werkelijk als voorspelen besohouwd wil de zien, werd bewezen door het zingen der koralen door een klein koortje uit leden der Nederlandsohe r 'ïvereenl- ging gevormd. Dit koortje zong met- fijn beschaafden, doch in de bassen iets 'e zwakken klank onder de onnoodige drukke leiding eener dame, wier naam niet in het programma vermeld was. De Koraalvoorspelen „Nun komm, der Hel den Heiland" (Bd. VII no. 45), de laatste koraaJvariatie van „Sei gegrilszet, Jesu gütig" Bd. V), „Gelobct seist du" (Bd. VI) en „Schmticke dich" (Bd. VII) toon den ons zoowel Bachs eminente kunst en diep gemoed, als de goede smaak van den vertolker, die in de 6de Sonate van Mendelssohn ook nog, misschien onbedoeld een aanmerkelijke technische vaardigheid demonstreerde, maar tevens vaardigheid demonstreerde, mam- tcvens den veelgesmaden Mendels sohn een eereplaatsje naar Bach in ruimde, en het be,wijs leverde dat die nabuurschap den grooten Cantor geen oneer aandoet Dit orgelconcert was buitengewoon druk bezocht en ik hoop dat de toe lichting die Prof. Schweitzer bij de ver schillende nummers gegeven had, bij de hoorders het begrijpen van en den eer bied voor Bachs werk mogen vergroot hebben, en dat hun eerbied voor zijn, Sohweitaers, werk, hem ondubbelzinnig gebleken moge zijn. KAREL DE JONG. Cinema Palace. Het programma dat deze week in de Cinema wordt gegeven begint als ge woonlijk met het interessante were.d- nieuws, dat ook nu weer veel en velerlei belangwekkends te zien geeft. Zeer in drukwekkend is het gedeelte der film dat uitbeeldt de uitvaart van den over leden bisschop; van het imposante bouw werk der cathedrale kerk aan de Leid- schevaart af volgt de toeschouwer de droeve stoet en ziet het beter dan me nigeen die er uren voor over had om langs den weg staande den plechtigen laats ten tocht te aanschouwen. Een grootsch schouwspel biedt het vertrek van het luchtschip de .Jtalla" onder commando van generaal Nobile. voor de eerste étappe, waarna ook de aankomst te Stolp op het doek te zien 15 „Carnaval" is de titel van het eerste groote nummer dat daarna wordt ver toond. Tusschen het vroolijke carnaval te Nice door is gevlochten een zeer boeiend verhaal, waarin de hoofdrol uit nemend wordt vervuld door Ellen Rich ter. Van begin tot einde is dit een zeer mooie film, die nauwelijks wordt over troffen door het tweede hoofdnummer, een buitengewone film uit het Rusland van het Czarentüdperk, van voor den oorlog dus. Aan het hof woont de oude graaf Veranoff met zijn dochter Sonja, de verloofde van een losbandlgen Teo- dor Kerenko. Op zekeren avond moet Sonja alleen uitgaan, daar haar verloof de zijn eigen geheime genoegens heelt. Als boerinnetje verkleed op weg naar een bal komt haar slede in botemg met die van zes Jonge officieren die haar dwingen met hen mee te gaan en den avond met hen door te brengen. Deze gebeurtenis heeft voor Sonja groote gevolgen, zoo zelfs, dat zühaar Siberië wordt verbannen. Langs wonder iiike wegen vindt zij echter tenslotte haar geluk terug, en hiermede elndfct deze boeiende film, die getiteld is „Mijn officieele vrouw". De Cinema is deze week niet toegan kelijk voor personen beneden 14 jaar. special woord van lof komt wel toe aan de musici. De muzikale begelel ding der films is in de Cinema goed ver zorgd en in 't bijzonder het concertorgel geeft veel te genieten. Het geheel dus een afwisselend pro gramma dat tot een bezoek aan de Ci nema uitlokt en zeker waard is. Scala-Theater. In het bupreïramma geeft het Theater een zeer komieke film moristische Pianist". Is er wel eens.een humoristische rolprent gepioduwerd. waarin niet gerend werd? En politiemannen het niet ontgelden moes ten en meerenden? Charlie Chaplin geeft daarin immers het voorbeeld, en al doen de andere sterren van het kluch tige trilbeeld hem niet alles even gees tig na. hun copleën zijn toch aanvaard baar. Zll weten toch zelfs den Beregel den bioscoopbezoeker aan t to'hen te krijgen. Zoo ook de man die met een vleugelplano in de hoogte Seheschen wordt en met de vleugelplano valt, om tijdig weer met het zelfde Instrument de her.-Ie in te gaan. De dolle dwaasheid waarmee het transport van den vleugel door het een raam tot stand komt boven in een wolkenkrabber is alleen verma kelijk Juist, omdat het dolle dwaasheid Het heele programma Is trouwens op timistisch van toon. De film ..De Laat ste Minuut" is sensationeel en door de spanning breekt wel eens een lach. Het ii «en sensatiefilm uit de voetbalwereld en die beloften Inhoudt voor een ge- noegelljkcn avond. Op het tooneel komt een troepje waar mee wl) nog niet kennis gemaakt had don. Het is slechts een trio, maar daar om deed het nog niet onder voor groo- tere revuegezelschappen. De heer Time de leider van 't drietal, wiens naam het draagt is humorist geweest bd Ter Hall s revue In z-tin eigen gezelschap weet hl) iets van een revue-stijl te brengen, zoo dat wat te zien gegeven werd. het mid den hield tusschen revue- en cabaret- In de monologen en duetten werden wel eens aardige dingen gezegd, gedaan of gezongen. Uit de weinig samenhan gende tooneeltjes hl 't begin kwam ten- slotte een verhaal te voorschijn, waar aan het revue-tje. dat eigenlijk meer een transformatie-schets is. zijn naam ontleend: „Heb ie mdn pukkie gezien? Het hondje van een oude Juffer Is weg- geloopen en een schelmsche straatveger met zijn maat helpen zoeken, natuur lijk op anders dan gowo.id tranter. Voor al de Juffrouw speelt leuk. Het décor was bijzonder verzorgd. Rembrandt-Theater. In „De Schaduw van het Verleden' toont Conrad Veldt, die de hoofdrol ver tolkt. ons door al de 6 acten heen. dat de schaduw van het verleden, steeds blijft drukken op 's mensehen leven, tot dat volkomen kwijtschelding is verkre gen. Van het scenario is dit feitelijk niet de hoofdgedachte, maar door zijn hou ding brengt Veidt deze gedachte sterk tot uiting. We zien in hem steeds den man, die een somber geheim met zich rond draagt en wien een zware last drukt. Paul la Roche, een bijzonder kun dig chirurg wordt tot 10 jaar gevange nisstraf veroordeeld omdat hij patiënten die aan een ongeneeslijke ziekte leden pijnloos het lijden verkortte. Bij een op roer in de gevangenis wordt de dokter gedood en de directeur gewond. No. 66 Paul la Roche, wordt nu uit zijn cel gehaald. Luitenant Destin belooft hem dc vrijheid, als hij den directeur ge- INGEZOHnFN MT-DFF^'WT TNGEN 60 cents per regel. Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smetten; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest neest. Den dag, voordat de nieuwe dok ter komt, hoort Paul toevallig, dat de directeur tegen den luitenant zegt, dat deze zich geen zorgen behoeft te maken, omdat hij tegenover La Roche zijn woord niet kan houden. Hierop bësliul no. 66 te vluchten. Hij vindt een gastvrij dak bij een collega van hem, Fontaine die met zijn zuster samenwoont. Fon taine merkt, dat hij langzaam maar ze ker blind wordt. La Roche doet nu ver scheidene operaties onder Fontaine's naam met prachtig sucoes. Fontaine (eigenlijk la Roche) krijgt een aanbie ding voor chirurg in een ziekenhuis te Algiers, waarna ze met hun drieën daar heen vertrekken, Paul en de zuster van Fontaine houden van elkaar, maar daar ze voor de buitenwereld Dr. Fontaine en mejuffr. Yvonne Fontaine, dus broer en zuster zijn kunnen ze hun liefde niet uiten. Zij komen in aanraking met luitenant Dest.n, die in het begin Paul niet her kent, en hals over kop verliefd wordt op Yvonne, Na korten tijd vraagt hy Paul om de hand van Yvonne, tegelijk laat hy doorschemeren, dat hy Paul herkend heeft. Paul vraagt hem 's avonds terug te komen. By een spelletje schaak dat Fontaine met Destin speelt, al wach tende op la Roche, schiet Fontaine een revolver op Destin af in de hoop dezen te dooden, daar hy de eenige is, die het geheim van Paul kent. Als-dokter moet Paul trachten Destin in het leven te houden, hetgeen gelukt. Het slot van het geheele dTama is: „eind goed, al goed". Het variété-nummer „Rotundus" kersversch geïmporteerd uit Duitschland, eerst Donderdag is de koorddanseres uit Berlyn in Haarlem aangekomen, het is haar eerste optreden in Holland. Een zeldzaam sterk ontwikkeld evenwichts gevoel moet deze jonge dame hebben, te oordeelen naar haar toeren op het slappe koord. Het by programma bevat aardige num mers DE FANCY-FAIR VAN ZANG EN VRIENDSCHAP. Een cabaretavond. Onze Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap heeft geld noodig. Niet om dat. de vereeniging noodiydend zou zyn, maar juist wyl zy een hoogtepunt wil vieren in haar leven. Het honderdjarig bestaan, in 1930. Een yverige propa ganda -commissie is daarvoor aan het werk. Het resultaat daarvan de groote fancy-fair in de Gemeentelijke Concert zaal hebben wy reeds besproken. Die fancy-fair was de commissie -echter niet genoeg, zy wilde er een cabaret-avond bij, en die kreeg zy. Zoo was de groote Gemeentelijke Concertzaal Vryda-gaivond stampvol. Er kon niemand meer bij, want zitplaatsen waren er allang niet meer, toen na ach ten nog steeds nieuwe bezoekers binnen kwamen, Natuurlijk was het heed ge zellig, want by Z. en V. is men altijd „entre-nous". De leiding was in goede handen: de heer J. A. Zwang had zich er mee .be last om voor conferencier op te treden. Wie den heer Zwang in die functie ken nen, weten, dat de dames en 'heeren aller aardigst bezig gehouden werden, zyn in ternationaal repertoire, waaraan ook zijn vrouw meewerkt is uitgebreid en geva rieerd, kortom, heed goed. De voorzitter, dr. G. A. E. Broese van Groenou sprak het openingswoord. De heerlijke muziek „Walteertraum", die door de zaal zweefde was van het Van Edensrtr-ykje, dat zich later op den avond wijdde aan de Balletmuziek van Gounod's Faust, en aan ,X>ie lusügen Weiber von Windsor", van O. Ndcolaï. Op een avond moet een hoogtepunt zijn. Hier was het wel de declamatie van Thomasvaer en Pieternel, (de h-eer J. van Feggelen en mevrouw Lucas), die een voor Z. en V.-leden en -vrienden koste- iyk rijm voordroegen. De -heer Van Feggelen deed zich voorts kennen als een goed spelleider in het schetsje in één bedryf „Hannes wordt Ingekwartierd". Doordat de dames en he eren met zooveel animo speelden had dat groot sucoes. Cabaret-kunst brachten voorts „the Jolly Follies", een gezelschap, dat be grepen heeft, wat het in dit genre kan geven.. Het werkte een programma af in den waren kleln-kunststijl. In de pauze draaiden rad van avon tuur en alle andere vermakelijkheden, dfie eens bazars zijn, lustig, maar voor de laatste maal. En de voorzitter der propaganda-commissle was tevreden. In den na-avond werd ln de zy-zalen ge danst, gekeuveld en gezelligheid gevon den tot heel laat. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS- RELSVEREENIGING. Door de afdeel ing Haarlem van de Nederl. Arb. Relsvereeniging is het vol gend programma voor de maand Mei vastgesteld: Zaterdag 5 Mei, naohtelyke wandel tocht naar de Zanderij (Kraantjelek) tot het beluisteren van de nachtegaal (paartyd der nachtegalen). Vertrek 11 uur 's avonds van de Groote Markt. Zondag 13 Mei per fiets en tram naai de tulpenvelden; samenkomst Hout-plein v.m. 10 uur. Dinsdag 15 Mei ledenvergadering in gebouw Olympia, waar het reisprogram ma en de te maken reizen besproken zullen worden. Verder vertooning licht beelden, met toeliohting over Zwitser land. Zondag 20 Mei fietstocht naar Noord- wyk aan Zee; samenkomst 10 uur op het Houtplein. Zondag 3 Juni bezoek aan het byen- park „Melona" te Santpoort, daarna wandeling door Neethof. Verder heeft het bestuur in overwe ging om met een luxe tourauto een tocht naar de Betuwe te maken. DE WEDSTRIJD VAN JACOB VAN LENNEP. n. VARIA. DE VRIJHEIDSLIEFDE. DE VRIJE CLUB. onbeteekenend, episodisch rolletje, dat wy erkennen het gaarne uitste kend gespeeld werd. De Antwerpenaren, die van een vori- I gen wedstryd van Jacob van Lennep een goeden indruk hadden achter ge laten. stelden met de opvoering van Pomarius teleur. Het vlotte, levendige blijspelempo, waardoor de drie andere vereenigingen zich zoo zeer onder- j scheidden, ontbrak by de Vryheids- 1 'iefde te veel. Over heel de vertooning lag iets mats en van een scherpe ty peering waardoor de Vlamingen zich iikwyis juist van de Noord-Nederlan ders onderscheiden was althans •y de heeren geen sprake. De op voering van Pomarius door De Vrij heidsliefde stond ver beneden die, welke .vij te IJmuiden van Haarlem's Too neel hebben mogen zien en wel in de eerste plaats door de veel zwakkere be zetting van de hoofdrol. Deze Poma rius van den heer Renaat Poulissen was allerminst een domineerende, heel het tooneel beheerschende figuur. Zy eerste opkomst reeds deed vermoe den, dat hy in deze rol zelfs de verge- lyking met Theo Bouwmeester niet zou kunnen doorstaan. Bouwmeester vulde met zyn drukke luidruchtigheid onmiddeliyk het tooneel. Men zag da- deiyk in hem den gewiksten, brutalen maar ook jovialen zakenman, die zich geen oogenblik rust gunt en door zyn optreden heel zyn omgeving impo neert. De entree van den heer Poulissen daarentegen maakte absoluut geen in druk. Wy wisten het reeds oD het eer ste gezicht, dat dit een heel tamme, alerminst belangrijke zaakwaarnemer zou zyn. De heer Renaat Poulissen bleek ook niet in staat voldoende kleur aan Pomarius te geven, zyn spel bleef heel den avond ongeveer op eenzelfde niveau en hy haalde uit deze dankbare speelrol niet een kwart van wat er uit te halen valt. O zeker, de heer Poulis sen is iemand, die zich gemakkelijk op het tooneel beweegt, iemand met rou tine, maar dat is voor een rol als Po marius, die heel het stuk moet dragen, niet voldoende. Hy bleef het heele stuk door te vlak en de mooie kansen, die deze rol een karakterspeler biedt, wist hy niet te benutten. Met de bezetting van Pomarius staat en valt het blyspel van Van Rossem. Waar deze rol slechts een deel van de haar toekomende portie ontving, was het te begrijpen, dat de Antwerpenaren weinig kans hadden op een hoogen prys. Hierby kwam nog, dat ook de heeren-byrollen allerminst sterk bezet waren Ook hierin bleef De Vryheids- liefde ver by Haarlem's Tooneel ten achter. Het gelukte den heer Jos. Verhagen niet Godfried eenigszins aannemeiyk te maken. Reeds zyn klee ding bewees, dat hy zich geen goed idee van 'n Nederlandschen substituut officier van justitie had gevormd, in zyn spel waren wel komische elemen ten, maar als geheel ontbrak er toch te veel aan de uitbeelding van dezen ma gistraat. De rol van Jonkheer van Neerenheul was nog zwakker bezet. De heer Pol Bury deed zelfs geen moeite om dezen aan lager wal geraakten procureur en alcoholist te typeeren. Het geaffecteer de in zyn stem was er zelfs in deze rol naast. Smit zagen wy ook by Haar lem's Tooneel veel scherper getypeerd. De heer Louis Verheyen was niet slecht, maar deze louche cliënt kreeg veel te weinig relief in deze voorstelling der Vlamingen. De beste der by rollen was nog de heer Frans Backer, die Willem den bediende, eenvoudig en natuuriyk speelde en daaraan zyn bekroning te danken heeft gehad. De dames wonnen het by De Vrij heidsliefde ver van de heeren. De Vlaamsche Julie was ongetwyfeld le vendiger, pittiger en temperamentvol ler dan de dilettante, die de rol by Haarlem's Tooneel speelde. In het spel van mevrouw de Deken, dat vol nuance was hoe knap speelde zy niet het toon eelt Je aan de telefoon in I heb ben wy heel veel gewaardeerd en het is dan ook wel zeker, dat wanneer de jury een derden prys voor de dames hoofdrollen te vergeven had gehad, deze aan deze Vlaamsche actrice zou zijn toegedeeld geworden. Ook het kleine rolletje van Marie was heel aar dig bezet. Wanneer de heeren van De Vryheidsliefde even goed waren ge weest a" cle dames, dan zouden de Vla mingen zeker met een hoogeren pry's naar Antwerpen zyn teruggekeerd. Over de voorstelling van De Hane- balk door de Vrye Club. kunnen wy heel kort zyn. Deze opvoering stond ver beneden wedstrydpeil en het best is dan ook maar om er zoo weinig moge lijk van te zeggen. Het tweede bedryf werd bepaald pijnlijk om aan te zien en wy raden dezen Amsterdammers dan ook ernstig aan zich voortaan niet meer aan belangry'ke wedstryden te wagen. De eenige rol, die werkelyk goed vervuld werd was Aafje. de dienst meid. Wy hadden mejuffrouw Jeanne Ploegman voor <"®t aardig gespeelde byrolletje dan ook gaarne een medaille gegund. J. B. SCHUIL MEVROUW ROZA—PEEK, tweede prys personeel dames. Varia, de toon eelvereeniging uit IJmuiden, die als derde uit dezen wed strijd is getreden, heeft de meeste per- sonesle pryzen in de wacht mogen sle pen. Niet minder dan 4 van de 8 spe lers zijn er bekroond geworden. Mevrouw RozaPeek en de heer Holtslag behaal, den ieder den tweeden personeelen prys van de hoofdrollen, mevrouw Boeree— Karreman verkreeg een verguld zilveren medaille als beste dames-byrol met haar allergeestigst gespeelde Fridy aan den heer Jack Roza werd zelfs voor hot heel kleine rolletje van Piet, den be steller, een medaille toegekend. Zeer zeker een mooi succes! Misschien zal het zelfs by sommigen verwondering hebben gewekt, dat een vereeniging met zooveel goede en ook door de jury blykbaar zeer gewaardeerde spelers niet een hoogere plaats ln de alge- meene ranglyst heeft verkregen. Voor een deel komt dit door het veel sterkere spel van mevrouw Leverington van Pie- ter Nieuwland en den heer Sorbi van Ado, die beiden ver uitgingen boven de bekroonden van Varia. Maar ook door de niet sterke bezetting van twee hoofd rollen, namelyk die van Herman van Dalsum en Gonne. Van Dalsum kreeg in de voorstelling van Varia te weinig re- lief en had veel komischer gespeeld kun. nen worden. En Gonne was bepaald zwak. Deze twee waren dan ook oor zaak, dat het laatste bedryf van Hanen gevecht heel erg zakte, wat te meer te betreuren was, omdat de tweede acte een zoo uitstekenden indruk had gemaakt. Als geheel stond de voorstelling van Varia evenals die van. Pieter Nieuw land en Ado op een respectabele hoogte, al was er dan ook groot ver schil in de 3 bedrijven. Er werd in een vlot, levendig tempo en in goeden biy- speltoon gespeeld en het niet moeilyke stuk kwam in deze voorstelling volko men tot zyn recht. In I was men er nog niet geheel in, domineerde Dr. L° porte Holtslag te sterk met zyn al te zware stem en bleven Gonne en Van Dalsum te veel by de anderen ten achter. Ook was de indeeling van het tooneel zoodanig, dat eigeniyk niemand begreep, hoe het huis van Van Dalsum in elkaar zat, over welke vraag men zich trouwens ook in het tweede be dryf met het verkeerde stopstuk rechts het hoofd kon breken. DE HEER HOLTSLAG, tweede prijs personeel Heeren. Maar de tweede acte van Hanenge vecht behoorde qua spel tot het beste, dat wy in dezen wedstryd te zien heb ben gekregen en wanneer Varia III op eenzelfde hoogte had weten te houden, dan zou de algemeene waardeering voor de opvoering dezer vereeniging zeer zeker veel hooger zyn geweest. Nu dient erkend, dat het stuk in III ook belang rijk naar beneden gaat, maar dan is het aan de acteurs en actrices om zoo veel mogelyk over de zwakke plekken heen te spelen, wat bij de voorstelling van Varia allerminst gelukte, doordat juist de twee minst sterke krachten een zoo belangryk deel in de handeling van III hadden. De scène tusschen Loes en Christiaan, door mevrouw Roza èn den heer Boeree heel levendig gespeeld, en het kleine tooneelt-je tusschen Myntje, de dienstbode, en Piek den besteller, kwamen alleen op het niveau, dat men van een club, die het tweede be dryf zoo uitstekend had gespeeld, mocht verwachten. Dat het individueele spel der leden van Varia hoog gewaardeerd is, heeft de uitslag voldoende bewezen. Mevrouw Roza—Peek gaf al haar gezonde leven digheid aan Lous en speelde dit meisje Hollandsch rond en pittig. Holtslag is een speler, die altyd der. aandacht trekt en het tooneel vult. Hy behoefde voor dezen Dr. Laporte niet veel moeite, te doen, daar hy zich zelf al was het dan met wat uitbundigheid kon spe len. Dit laatste kunnen wy van me vrouw BoereeKarreman niet zeggen en daarom heeft de door haar behaalde prijs nog meer waarde, zy speelde Trixv heel geestig en wist het Hol landsch—Engelsch accent uitstekeno vol te houden De heer Jack Roza zal van allen waarschyniyk wel het meest verbaasd zyn geweest, toen hy hoorde, dat hy een prijs had. Ik wil hiermee aller minst zeggen, dat hy zyn medaille niet volkomen verdiend heeft, maar voor een deel was deze prys toch te danken aan het gebrek aan sterke mede dingers. Onder de heeren-bijrollen was er eigeniyk geen enkele, die iets byzon- ders presteerde en zoo was het moge lijk, dat een prys toeviel aan een zeer NIEUWE UITGAVEN. FTALAGEKUNST. In korten tijd ontvingen we drie eer ste nummers van nieuwe tijdschriften op het gebied van reclame- en etaleer kunst. Wy mogen dus aannemen, dat in vakkringen de belangstelling voor deze takken van toegepaste kunstnyverheid meer en meer en terecht belang stelling wekken. Hetgeen een verbiydend teeken is. Het onafhankeiyir- maandblad, ge wijd aan etaleer- en decoratieve kunst. Etalagskunst dat ons toegezonden werd door de uitgevery „Ulfarne" te Am sterdam, is typografisch goed verzorgd, en bevat een aantal belangwekkende ar tikelen over etaleeren, belichting, was figuren en decoraties van etalages.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 20