DATUMS TUKJES Nog wat Ule-vellen Bon 45e Jaargang No. 13768 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 8 Mei 1928 ABONNEMENTEN per week f 0.27J4, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden: Vcor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) ƒ3.57'/j- Franco per post door Nederland f3S7'A- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voot Haarlem en Omstreken /0Ö7J4franco p. post ƒ0.65 Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 1C600 en Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel Pij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advcrtentiên ran Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cent* per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten hot Arrondissement dubbele prijs. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telefoon 10122, 12713. Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwyk en*. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA DINSDAG 8 MEI Stadsschouwburg: Het Nieuw Rotter- damsch Tooneel (Frits Tartaud) „Fau teuil 47", 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De Voddenra per van Parijs". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Tentoonstelling Ryksrietvleohtschool Noordwolde tFr 10—5 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling George Robert, 8.159.15 uur. NoorderkerkConcert Noorderkerk koor, dir. Piet Halsema. Medewerking van solisten. 8.15 uur. Cinema Palace: „Myn officieele Vrouw"; „Carnaval", 8 uur. Luxor Theater: „Verdun"; „Gestolen Roem", 8 uur. Rembrandt Theater: „De Schaduw van het Verleden". Tooneel: Rotundus. 7—9; 9.15—11.15. Scala Theater: „E>e laatste Minuut". Tooneel: Trio Timm. „Heb je mijn Pukkie al gezien". 8 uur. Cabaret Modern, Raaks: Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor stelling. WOENSDAG 9 MEI Stadsschouwburg: Het Kuban Kozak- fcenkoor, dir. Wladimir Drigailo, 8 uur. Schouwburg Jansweg: ,De Voddenra per van Parijs". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Tentoonstelling Rijksrietvlechtschool Noordwolde (Fr.) 105 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en *S avonds. DE JAARWEDDEN DER DIRECTEUREN. EEN NIEUW VOORSTEL? In de raadszitting van Woensdagmid dag zijn, zooals onze lezers weten, de jaarwedden verhoogd van den gemeente secretaris en den commissaris van po litie, terwijl ook de toeslag aan den heer Ochtman als directeur der gasfabriek werd goedgekeurd. By de behandeling der gemeentebegrooting voor 1928 waren reeds de jaarwedden verhoogd van de directeuren van Openbare Werken, HeótriclbeitsbedrJjf en Geneeskundigen Dienst. De andere verhoogingen van 14 di recteuren en hoofden van dienst door B. en W. voorgesteld, werden door den gemeenteraad met 19 tegen 18 stemmen verworpen. Wfj vernemen, dat er verschillende raadsleden zijn, die de overtuiging heb ben, dat de gevallen beslissing niet de bedoeling van de meerderheid van den gemeenteraad weergeeft. Het moet daar om de bedoeling zijn, dat uit den raad een voorstel zal worden ingediend om alsnog een nieuwe uitspraak van den raad mogelijk te maken over de wen- schelijkheid van de verhoogingen van de jaarwedden van verschillende direc teuren en hoofden van dienst. Dit zal evenwel pas ingediend worden als de aanneming door den raad verzekerd is. DE PERSONEELE BELASTING. VERHOOGING DER HUUR WAARDEN. Eenige dagen geleden wezen wij sr op, dat de nieuwe aanslagen voor de Personeele Belasting 1928 met de verzending der biljetten is dezer dagen begonnen over het algemeen meeval len. Men weet dat de kinderaftrek door het rijk verhoogd is, terwijl bovendien de opcenten die Haarlem op deze belas ting heft verlaagd zijn. Vroeger werden 50150 opcenten geheven, nu niet meer dan 50. Het blijkt nu evenwel, dat de schat ters van de huurwaarden voor de Per soneele Belasting vele perceelen her- schat hebben. Dit beteekende voor ver schillende bewoners een verhooging van de huurwaarde, waardoor de belasting verlaging weer gedeeltelijk gecompen seerd wordt. GRAFMONUMENT JAAP EDEN ONTHULLING OP 16 JUNI. Als datum voor de onthulling van het gedenk teeken op het graf van wijlen Jaap Eden is tha-is definitief vastgesteld Zaterdag 16 Juni. des namiddags te 3 ure. Het monu ment. dat door den beeldhouwer August Falise te Wageningen is ontworpen, wordt geplaatst op de algemeene be graafplaats aan de Kleverlaan te Haar lem. Het Jaap Eden-comité heeft een nieuw graf aangekocht, aan de hoofd laan. dicht bij den ingang van de be graafplaats gelegen. Sportcorporaties cr.?.. die zich bij deze plechtigheid willen laten vertegenwoor digen moeten zich wenden tot Leo Lauer te Zandvoort. Haarlem8 Mei. Balkan-Romantiek. f-A Prins Carol Het spookt weer in Roemenië. Op de een of andere manier loopt de boel er mis. De meetlijkiheid is of te weten be komen hoe het precies in elkaar zit Er zijn blijkbaar twee acties tegen de liberale regeering-Bratianu: een van de conservatieve boerenpartij van Maniu, die te Alba Julia een massa-demon stratie houdt, waarnaar veertig duizend boeren zijn opgetrokken een soort van „levée en massa" en de tweede van de partijgangers van den ex-kroon prins Carol. De vraag is in hoeverre die twee acties samengaan. Te cordeelen naar de uitlatingen van Carol, die nabij Londen op het landgoed Oakhurst zit te intrigeeren, en door een politiemacht beveiligd wordt, hangt zijn troonsbestij ging van het bcerencongres af. Te oor- .öeelen naar de berichten, die de Roe- meensohe regeering doorlaat, zouden de boeren hun actie geheel afgescheiden houden van Carol, en alleen bij den Regentschapsraad aandringen op een andere regeering. Erg waarschijnlijk lijkt dit niet, want de grief tegen de huidige bewindsmethode in Roemenië is juist dat men een nominalen koning op den troon heeft gezet Carol's zesjarig zoontje Michael zoodat de politici vrij spel hebben. Dit zou bij een verande ring in partijbewind wel hetzelfde blij ven. Het verzet tegen de regeering grond', zioh niet cp haar liberalisme, maar veel eer op haar autocratie. En wij werfn nu zoo langzamerhand wel zoowat hoe de Balkanlanden geregeerd worden. Als de politici er vrij spel krijgen bereiken in trige, favoritisme en corruptie er het hoogtepunt. De politiek zit natuurlijk danig ver ward met de koningsromantiek die in deze landen een groot invloeds-middel op de massa blijft, en die voortdurend aanleiding geeft tot dé vreemdste ver warring in de troonsopvolging. Kroon prinsen schijnen voorbestemd te zijn om weggejaagd te worden. In Joego-Slavië regeert Alexander, tweede zoon van wijlen koning Peter, uit de rooverhoofdmannen-familie Kara- georgewitsj De ex-kroonprins George is ergens weggeborgen en heet krankzinnig te zijn. reclame-maakster van bijzondere be gaafdheden, regeerde met den premier ratianu tot op 20 Juli 1927 de onbe duidende koning aan kanker bezweek. Volgens hardnekkige geruchten was hij al veel eerder gestorven, en had men zijn dood gemaskeerd om den ge vaarlijken kroonprins op een afstand te kunnen houden. Allemaal stevige, dikke romantiek van het ouderwetsche feuilleton-genre. Toen de koning ein delijk officiëel dood was werd zijn klein zoon Michael op den troon geplaatst onder toezicht van eenRêgentschapsraad bestaande uit prins Nicolaas (een jon gere breeder van Carol), den patriarch van Boekarest en den president van het Hooggerechtshof. Dat is nog geen jaar geleden. De toestand scheen geconsoli deerd te zijn en Bratianu, die een man netjesputter was ,kon met de koningin- weduwe, die een mannetjesputster is, de staatszaken op denzelfden voet blijven voortzetten. Maar het noodlot kwam tusschenbeide. De premier werd ziek en stierf vier maanden na den dood des konings. Dat was op 24 November, dus pas een haif jaar geleden. Zyn broeder volgde hem op aan het hoofd der regee ring, zoodat thans Bratianu II het be wind voert in Roemenië, en door de boeren en Carol bedreigd wordt. Het is niet duidelijk in hoeverre deze minister president de kwaliteiten van zijn broer evenaart, en of hij ten volle samen werkt met de geduchte koningin-we duwe Marie. Doet hij dit laatste niet, dan is zyn positie vermoedelijk niet sterk. Doet hy het wel, dan is alles mo gelijk. Het lijkt bijvoorbeeld heelemaal niet ondenkbaar dat een compromis ge vonden wordt door prins Nicolaas tot koning te .bombardeeren". Men springt met de erfopvolging in elk geval zéér liberaal om, en tweede zonen van ko ningen maken, zooals wel gebleken altijd een veel betere kans dan kroon prinsen. Het is de vraag of zij het op prijs stellen, want Alexander van Joego slavië schijnt in doodsangst te verkee- ren voor de officieren-camarilla, Bons' leven is al bij herhaling bedreigd en Alexander van Griekenland is indertijd bezweken aan een nogal mysterieuze oorzaak, die verklaard werd als ..de beet van een aap". Lieve landjes, maal ais je van dit genre avonturen houdt valt er heel wat te beleven en is het er nooit vervelend. En Boris althans is een sportsman. Heeft hij indertijd niet zijn eigen would-be-moordcnaars nage zet in een motorbus-vol-soldaten, die hij zelf bestuurde? De carrière van den Roemeenschen ex-kroonprins Carol is tot dusver zeer stormachtig geweest. Hij is nu 34. Hij was altijd een nogal wilde en onhan delbare jonge man, en het liep heele maal mis toen hij er vandoor ging met een doodgewone officiersdochter, Zizi Lambrino. en met haar trouwde. Dit leidde tot afstand van zyn rechten op den troon, maar later werd zijn huwe lijk ongeldig verklaard. Hy verzoende zich met zijn ouders en huwde in 1921 prinses Helena van Griekenland. Uit dit huwelijk werd prins Michael, de te genwoordige koning, geboren. Maar het duurde weer kort. een derde vrouw ver scheen op het tooneel die nog steeds by hem schijnt te zijn en Carol ver dween opnieuw uit Roemenië. Hy woonde jarenlang te Neuilly, deed weer eens officiëel afstand en hield intus- schen steeds invloed op den gang van zaken door toedoen van de nationalisti sche party (onder Jorga) waarin zyn vrienden vereenigd zyn. Er bestaat sa menwerking tegen de huidige regeering lusschen deze nationaliste'n en de con servatieve boeren van Maniu, maar zoo als gezegd is de groote vraag nog: zul len zy Carol's terugkeer eischen? De toestand is spannend genoeg. Blij kens de laatste berichten trekken de boeren in massa naar Boekarest en heeft de gendarmerie het niet aange durfd om deze toornige tienduizenden gewapenderhand te weerstaan. Het ka binet-Bratianu II schijnt voorbestemd om te bezwyken. Carol heeft al van Croydon naar Roemenië willen vliegen maar de Engelsche regeering heeft het belet. Welke rol spelen de Engelsche c-n Fransche geheime diplomatie, en welken invloed doen de groote petroleumbelan- gen op den toestand geiden? Het is een situatie vol mogelijkhe den en vol vraagteekens, maar interes sant is zy zeker. En intusschen speelt het zesjarige koninkje met zijn electri- pchen trein, en rijdt op zyn pony. en is zich volkomen onbewust van de ver- schrikkeiyke verwarring waarvan hij zelf het hoog-verheven titulaire middel punt is Arme kleine Michael. R. P. Bratianu II In Griekenland werd koning Konstan- tyn opgevolgd door zyn tweeden zoon Alexander. Toen die stierf keerde de kroonprins terug en besteeg den troon, maar werd weldra verdreven. Vandaag of morgen begint het spelletje daar weer. In Bulgarije regeert koning Boris, de Eenzame en Veelbesprokene, tweede zoon van ex-koning Ferdinand. Ir. Roemenië is de situatie raar.ee ge houden zoolang koning Ferdinand leef de. Zijn gemalin, koningin Marie, een Engelsche prinses en een intrigante en DE HERRIE IN DEN HAAGSCHEN RAAD DE HEER VAN LANGEN VRAAGT EXCUUS. Het Haagsche raadslid de heer Van Langen die in de vorige raadsvergade ring heel onvriendelijke dingen tegen den burgemeester heeft gezegd, bood in de vergadering van gisteren zijn excuses r.3n. Hy zeide geprikkeld te zyn gewor den toen burgemeester Patyn verklaar de ham niet de eer van eer. antwoord te zullen aandoen en erker.de. dat hy zich meer parlementair had behoor en uit te drukken. AAN DE DEUR WORDT NIET GEKOCHT. Venters met kammen en knocpcn en zeep. Met chocola van een paar cent de reep, Schoensmeer en borstels voor kleeren en haar. Lucifers, veters, een paar cent het paar, Bloemen, tapijten, je slaagt niet bij mij, Spaar jc teleurstelling, ga me voorbij. Kwaadsprekers, vol van een duister schandaal, Klagendcn met oen denkbeeldige kwaal, Kankeraars, die steeds verongelijkt zijn, Tappers van moppen in 't slechte soort gijn, Raspessimistcn, ik haat jc gelreur, Spaar je de moeite en ga langs mijn deur. Luiaard, die 't werken van andren verwacht, Zelfoverschatters van ieder geslacht, Nietsnutte zoontjes van zwoegende pa's, Nuffige dochters van blinde mama's, JJdlen, van eigen volmaaktheid bewust, Doe me 't genoegen en Iaat mc met rust. Leeners van boeken, die 'k nimmer meer zie, Uitvinders, genre 't miskende genie, Gevers van raad, die slecht ingelicht zijn, Chronische critici, vol van venijn, Wereldhervormers, die 't vaderland redt, Ga me voorbij, want bij mij is belet. Kwakzalvers, blijf uit de buurt van mijn t' r. Betweters, ga aan mijn woning voorbij, Bluffers, poch elders, zooveel als jc lust. Vleiers, er wordt op je woord niet gelet, Moedloozcn, spaar mc jc treurig gezeur, Mooisprekcrs, kom om applaus niet bij mij, Leugenaars, geef je geweten eer.s rust, Houd me niet op, want mijn tijd is bezet. CONFLICT IN HET LOOD- GIETERSBEDRIJF. DE STAKING UITGEBROKEN. In het loodgietersbedryf is reeds gedu rende eenigen tyd een actie lcopende tot het vaststellen van een collectieve ar beidsovereenkomst waarin o m. ook een wekeiyksche vacantie zou zyn opgeno men, Door de werknemers was dien aangaande een voorstel aan de werkge vers toegezonden, welke laatste evenwel de eisch van vacantie zonder meer afwe zen. Hierop werd door de samenwerkende organisaties, namelijk de Moderne, Chris- tiyke, Katholieke en de Federatieve Bon den aan de werkgevers een ultimatum verzonden, waarin met staking gedreigd werd op 8 Mei indien de werkgevers niet bereid waren de overeenkomst met inbe grip van vacantie te teekenen. Door den ryksbemiddelaar Ir. H. A. van IJsselsteyn heeft met beide partyen geconfereerd en voorgesteld, dat een va cantie van 3 dagen door beide partyen zou worden geaccepteerd. De werkgevers hebben evenwel dit bemiddelingsvoorstel verworpen. Te Haarlem. Onder leiding van de samenwerkende organisaties werd gisterenavond hier ter stede een buitengewoon druk bezochte vergadering van loodgieters gehouden in het gebouw De Centrale, waar aan de talryk opgekomenen de stand van zaken werd uiteengezet en tevens het behandel de by den Rijksbemiödeiaar. Hier ter stede hebben een 9-tal werkgevers de overeenkomst wel geteekend waaronder een viertal kleinere werkgevers. Door de samenwerkende organisaties was dan ook besloten dat de werkzaamheden by de werkgevers die zich niet bereid hadden verklaard de overeenkomst aan te gaan. niet te hervatten met ingang van hedenmorgen. terwijl verdei werd overeengekomen onder leiding van het stakingscomité hedenochtend om uur in De Centrale byeen te komen ter bespreking van de organisatorische aan gelegenheden zooals posten en der- gelyke. Na afloop van deze vergadering werd door alle organisaties geheel apart me: hun leden vergaderd. By den aanvang dei- vergadering van den Alg. Ned. Mecaal- bewerkersbond deed zich een incident voor. Er waren namelyk enkele onge organiseerden op deze huishoudeiyke ver gadering gekomen die zich na herhaald verzoek niet by de organisatie wenschten aan te sluiten. Nadat hun daarna ver zocht werd de vergadering te verlaten, bleken zy hiertoe niet bereid te zyn, on danks het feit dat de voorzitter hen er op attent maakte, dat ledenvergaderin gen alleen door leden bezocht mogen en kunnen worden, bleven de betrokkenen toch weigeren de zaal te verlaten waar op enkele aanwezigen hen met zachten drang verwUderden. By het opmaken van dit bericht, waren er nog geen juiste gegevens omtrent den omvar.g te verstrekken daar verschillen de loodgieters nog by de werken stonden, doch naar schatting heeft het conflict hier ter stede een omvang van 140 ge< zeilen. Dc staking elders. Ook te Amsterdam is een vergadering van werknemers gehouden Na langdurige discussies werd besloten te staken, óók by die werkgevers, welke de eischen van de werknemers wel hadden ingewilligd Te Rotterdam wordt doorgewerkt by 20 patroons, die de vacantieregellng aanvaardden. Ongeveer 2000 arbeiders zullen by deze staking te Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Haarlem het werk neerleggen, meldt de TeL EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Ter gelegenheid van haar 75-jarig be staan heeft de Evangelische maat tchappy een gedenkplaat uitgegeven. De plaat is geteekend door Max Nauta en heeft als centraal figuur een ridder in volle wapenrusting met zwaard en schild. Achter deze ridderfiguur verrijst de ge pointilleerde afbeelding van de Groote of St. Bavokerk. De plaat draagt verder het opschrift: Evangelische Maatschappij en de jaar tallen 1853—1928. BRANDJE IN DE H. HART- KERK. KERKSIERADEN VERBRAND. Hedenmorgen tegen kwart voor negen, vóór den aanvang der H. Mis, werd brand geconstateerd in de sacristie- kamer van de H. Hart-kerk. Kleverpark weg 17. De brandweer werd gewaar schuwd en was zeer spoedig daarop aan wezig met den ladderwagen en de motorspuit. Eenige slagen werden uitge legd. maar behoefden niet gebruikt te worden omdat het vuur met eenige em mers water gebluscht kon worden. De brand schlint ontstaan te zyn in of by een kast met waskaarsen, die geheel uitgebrand is. Een daarnaast staande kast met denzelfden inhoud bleef onge schonden. Eenige kussens cn andere kerk sieraden en m.ibrr.oodigdheden verbrand den. De balken van de zoldering blaker den en ook een aantal op «older lig gende kaarsen ging verloren, doordat de vlammen door de zolderluik-opening ren weg vonden. De sacristiekamer is gebouwd achter in de kerk Doordat de belending voor namelijk uit steenen muren bestaat hep het schip der kerk weinig gevaar, het stond alleen vol rook. Toen de brand geconstateerd werd waren er geen kerkgangers in het ge bouw. Vermoed wordt, dat hy ontstaan is. doordat een eindje kaars, dat in de sacrist ie-kamer werd bewaard is blijven smeulen. VERKEERSONGELUKKEN Te Haarlemmermeer. Op den Ringdijk naby de Kaag in Haarlemmermeer rc-den twee auto's vlak achter elkander. Plotseling bleef dc voorste auto stilstaan. waardoor het andere motorrijtuig. waarvan de be stuurder een botsing niet meer kon ver mijden. met zooveel kracht er teqcn op reed dat het voorste gedeelte nagenoeg geheel in elkaar werd gedrukt. Da chauffeurs kwamen met den schrik vrij. De politic werd met het gebeurde in kennis gesteld. Bibliotheek van Haarlem's Dagblad Hieronder vinden de lezers een bon, waarop z\j gratis in ontvangst kunnen nemen een exemplaar van No. 12 van de Bibliotheek van Haarlem's Dagblad Een verdere keuze uit de dagelijksche rijmen van P. Gasus bestaande uit 39 rijmen, gekozen uit de reeks die van dezen mede werker in HAARLEM'S DAGBLAD zijn verschenen. Ook dit boekje is weer geestig geïllustreerd met een elftal teekeningen van den Russischen teekenaar WLADIMIR BIELK1NE. Juist ongeveer een jaar geleden verscheen Ulevellen, het eerste deeltje, waarvoor zeer veel belangstelling bleek te zijn en dat thans door een tweede deeltje wordt gevolgd. Dit twaalfde deeltje van onze bibliotheek kan, aanvangende WOENSDAG 9 MEI des ochtends 8 uur, aan onze Tijdingzaal tegen afgifte van den bon worden afgehaald. Niemand kan meer dan één bon aanbieden. Nieuwe abonnés die één of meer der vorige nummers van deze bibliotheek niet bezitten, kunnen deze, zoolang de voorraden strekken, tevens nog ontvangen, wan neer zij den wensch daartoe aan den opzichter der Tijdingzaal ken baar viaken Aan verzoeken tot toezending van de boekjes kan niet worden voldaan. Aangezien deze kosteloozc bibliotheek speciaal voor de abonnés bestemd is. zullen van het nummer van heden geen losse exemplaren worden verkocht. Bij den agent van HAARLEM'S DAGBLAD te Zandvoort, Verlengde Kojiingstraat S5a, den agent te HiUegom, Brouicersstraat 43, en bij de bezorgers te Veisen cn IJmui den zal een aantal exemplaren ter beschikking liggen onder de zelfde vooricaarden als bovengenoemd. ter gratis verkrijging van 1 exemplaar NOG WAT ULE-VELLEN - Rijmen van P. Gasus Geïllustreerd door Wladimir Bielkine. Bibliotheek van Haarlem's Dagblad No. 12 Al te halen aan de TIJDINGZAAL VAN HAARLEM'S DAGBLAD, Woensdag 9 Mei van 8 uur 's morgens af.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1