Jcmuitt HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 MEI 1928 DE CHARME VAN DEN GROOTEN HOED. Dezen keer geven wij een model van leen grooten, breedgeranden hoed, welike speciaal ontworpen Is om gemaakt te worden van hetzelfde materiaal als de Japon, waarbij deze gedragen moet wor den. Een luchtig zomer-toilet komt d/lfcwijls niet tot zijn recht, wanneer er een klein „dopje" bij gedragen wordt. Een groote hoed, welke bovendien het gelaat tegen de zon besohermtt zal de draagster van een teer-geklcurd dun zomertoilet een ■bijzondere oharme verleenen. ALS DE ZOMER IN HET LAND IS. Die paar dagen mooi weer hebben ons den moed gegeven, een van de smake lijkste onderwerpen voor alles wat vrouw heet aan te snijden, namelijk: zomer japonnetjes! Onze liefhebberij om daar over te spreken is net zoo onuitputte lijk als de voorraad japonnetjes, die we er zoo graag van zouden bezitten. En dat ligt alweer In den aard van de ja ponnetjes zelf, die men, veel meer dan win ter japonnen, zoo gemakkelijk en dik wijls zoo goedkoop van een fleurige lap kan maken. Een van de verschijn selen in dit seizoen is weer, dat we tu niek-japonnen zien dragen, de z.g. robe- tunique, die op een voeringlijfje, of zoo men wil een „onder"-jurk gedragen wordt. Deze onderjurk of dit voering-, lijfje komt natuurlijk alleen maai- van voren te zien, onder de japon en kan daarom van voren van mooie crêpe de chine zijn en van achteren van veel minder kwaliteit of zelfs heelemaal niet van crêpe. De teekenlng geeft als eer ste figuurtje zoo'n tuniek-japon. De on derjurk (zonder mouwen) mot klein liggend kraagje Is (ten minste wat het zichtbare gedeelte betreft) van licht blauwe crêpe de chine. Daarop wordt dan de eigenlijke japon, de tuniek ge- VOOR JONGE MEISJES. dra,gen, van fijne bedrukte crêpe de chi ne, of bedrukte mousseline of foulard, waarin aan de kleuren blauw, grijs en rose moeten voorkomen. Verder neg een drietal bijzonder aardige modellen voor onze zomeruitrusting. Ten eerste een ja pon van bedrukte crêpe, afgezet met een geschulpte rand van effen crêpe, gemsleeren ceintuurtje, jabot aan het lijfje en een dergelijk versiersel aan den rok. Daarop kan een mantel van kasha, gegarneerd met stiksels gedragen wor den. Hiervoor is noodtg 2-75 M. stof van 1.40 M. breed. Voor de japon is 3 M. bedrukte crêpe van 1 M. breed noo- dlg. Daarnaast een buitengewoon leuke manteljapon van lichtgrijze drapella, die langs de volants, het lijfje, den rok en de mouwen is afgezet met een lichtbrui ne bies. Het hoedje is van lichtgrijs ge- plisseerd lint. Aan 2.50 M. stof van 1.40 M. breed heeft men genoeg. En ten slotte een verrukkelijk essemtde van een lichte reps: rokje met stolpplooien van voren, lijfje gegarneerd door ingezette stukken cn strooken van andere kleur. Er is totaal 5.50 M stof van 1.40 M. voor noodig. MADELEINE. Dit modelletje is bij voorkeur aan te bevelen voor jonge meisjes. Als mate riaal wordt gekozen veelkleurig bedruk te tolle-dc-soie. gegarneerd met smalle biais van een effen kleur, de donkerste, die in de stof voor de japon voorkomt. Hot kraagje, de manchetjes en de op- slagjes op ile zakjes zijn wit. Het rokje Is alleen op zijde geplooid. Een knippa troon is verkrijgbaar in de maten 40 t.m, 48 onder opgave van no. 182. Kos ten 55 cents. HET REPAREEREN VAN MEUBILAIR Houten knoppen van meubels, welke los geraakt zijn, kan men gemakkelijk weer aanbrengen met behulp van wat stijfsel. Men smeert stijfsel in het gat en aan den knop. waarna 'de laatste met kracht op ziin plaats wordt gedrukt. Veeg overbodig stijfsel rond den knop weg, daar het zich lastig laat verwijde ren, wanneer het gedroogd is. EEN JAS WATERDICHT MAKEN. Om van een gewone jas een regen jas te maken is het noodig een ons viscli- lijm met een liter water te vermengen en dit dan te laten koken tot de lijm geheel is opgelost. Daarna zeeft men het mengsel door een lapje mouseline. Dan neemt men een halve liter warm water geen kokend water en lost daarin op een ons aluin. De beide mengsels worden nu samengevoegd. Nu moet er nog aan worden toegevoegd een liter heet water waarin een kwart ons zeep is opgelost. Alle mengsels te zamen doet men nu in een gTOote pan en laat ze koken. De aldus verkregen solutie brengt men aan den binnenkant van de jas op. er speciaal voor zorgende, dat de naden goed geraakt en mooi gelijk bestreken worden. Gedurende deze behandeling moet de vloeistof voortdurend heet ge houden worden. Als men met het op brengen klaar is, moet de jas terdege drogen. Daarna wordt zij nog eens ge sponsd met schoon, koud water. Het is een nauwkeurig niet gemakkelijk werkje. HOE MEN EEN BRUIN LEDEREN KOFFER REINIGT. Koffers van bruin leder speciaal de z.g. city-bag kan men zonder veel moeite gemakkelijk schoonmaken en wel zoo, dat zij na de behandeling weer nieuw schijnen. Eerst moet men den koffer goed wasschen met zeepsop of water en zeep afzonderlijk, daarna wrij- ve men de geheele oppervlakte hard in met olie, welke op een flanellen doek is uitgegoten. Deze olie moet nu in het leer trekken en wel zoo, dat er geen en kel spoor aan den bovenkant zichtbaar blijft. Nu neemt men een doosje gewone bruine schoensmeer en wrijft het leer daarmede in, minstens drie lagen over elkaar, daarover smeert men tenslotte een dun laagje witte schellak, welk laagje voor een prachtigen glans zorgt. Het uitwrijven geschiedt evenals met schoenen, door borstelen. Voor een zwar. ten koffer geldt hetzelfde proces, behou dens het inwrilven met schoensmeer, het welk natuurlijk met zwarte smeer moet geschieden. VLEKKEN IN DEN ZOMER Er zijn nu eenmaal van die vlekken, die speciaal in den zomer veelvuldig voorkomen en een ergernis voor de huis vrouw vormen. Vooral als ze niet pre cies weet, hoe ze ermee aan moet. Zoo als bijv. wagensmeervlekken, teervlek ken, vruehtenv lekken, grasvlekken, en vlekken van vliegenvuil. Alle vlekken, die ten nauwste met het zomerseizoen in verband staan. Om ze dan maar in volgorde te behandelen: Wagensmeer vlekken in goed dat gewasschen kan worden, besmeert men met een weinig boter (of olie) om ze week te maken, waarna men ze eenvoudig uitwascht in een sopje. Is het goed niet waschbaar, aan wrijft men de vlekken weg met warme witte terpentijn. Teervlekken kan men wegkrijgen door ze te wrijven met warme witte terpentijn of spiritus Zon de vlekken oud en hard, bestrijk ze dan met een papje van terpentijn met eierdooier, waarop men na een uurtje de gedroogde korst wegkrabt en de vlek met heet water wascht. Vruchten- vlekken mogen vooral nooit met zeep behandeld worden, want daardoor zou den ze juist in het goed vastgezet wor den. Wrijf ze weg met zuivere alcohol, fcau de cologne of spiritus en wasch ze daarna uit met schoon, koud water. Zijn de vlekken versch, span de stof don strak over een kopje of kommetje en giet er een scheut lauw water door, juist door de vlek. Uit witte stoffen kan men ze ook heel goed verwijderen door de vlek, natgemaakt, boven zwavel damp (een stukje brandende zwavel) te houden. Ten slotte uitspoelen, Grasvlek ken zijn soms heel lastig te verwijderen vooral al3 men er niet vlug bij is. Be handel ze dan ook zoo versch mogelijk met een watje met alcohol. Vliegenvuil kan men uit waschbare stoffen gewoon wegwasschen mot zeepsop. Maar als het zit op lampen van koper (gevernist metaal) of op brons of gepolitoerd hout n soortgelijke voorwerpen, dan is de eenige manier ze weg te penseelen met een kwastje met sla-olie of stijf geklopt eiwit. JANTJE IS VOORTVAREND (Historisch). Kleine Jantje is een blonde dreumes van anderhalf jaar: hij is stevig en blo zend, praat nog niet, maar scharrelt op zijn dikke beentjes overal heen. Moeder is met haar jongetje uit wan delen geweest: ze heeft de voordeur opengesioten, Jantje binnengelaten en loopt nog even den voortuin in om het hekje te sluiten. Als ze terugkomt, heeft Janneman kans gezien de voordeur achter haar dicht te duwen en moe ders sleutel ligt op tafel in de huiska mer. Moeder kijkt eens door de brie venbus, ziet haar spruit heel genoege- lfjk op zijn korte beentjes door de ves tibule scharrelen, spreekt hem eens be moedigend toe en gaat Vlug naar een buurvrouw, die een voordeursleutel heeft, welke ook op haar deur past. Even later komt ze glorierijk met den sleutel terug, en terwijl zij hem in het slot steekt, gluurt ze weer door de brievenbus en babbelt lachend met den ondeugd, die nog steeds de vestibule tot zijn onderzoekingsterrein heeft. De sleutel pakt dadelijk, moeder draait hem omde deur blijft onwrikbaar: Jantje heeft de sluiting grondig volbracht en ook de onderste knip op de deur geschoven! Er blijft moeder niets anders over, dan vriendelijk tegen hem te praten door het nauwe gleufje van de brie venbus en geduldig te wachten tot het meneer behaagt den grendel weer terug te schuiven. VOOR „DRIE KLEINE KLEUTERTJES". No. 178 is een speelpakje voor meisjes van 3 tot 6 jaar, gemaakt van effen rose toile-de-scde en gegarneerd met be drukte tolle-de-soie in dezelfde kleur. Het bijpassende broekje is van hetzelfde materiaal vervaardigd. Een knippatroon is verkrijgbaar voor kleine meisjes van drie tot zes Jaar onder opgave van den leeftijd en no. 178. No. 179 is een meer gekleed jurkje voor meisjes van 3 tot 6 jaar gemaakt van donkerblauwe mousseline, langs den zoom is een geschulpte witte rand gezet, waarop gekleurde roosjes zijn vastge hecht. Het halsje is rond met een wit strikje aan den achterkant afgewerkt Het korte mouwtje is ook met roosjes versierd, benevens een klein strikje. Een knippatroon is verkrijgbaar voor meisjes van arie tot zes jaar onder opgave van no. 179 en den leeftijd. r /<SO No. 180 is een wit wol mousseline jurkje voor meisjes van 1 tot 3 jaar. Het rokje is aan een nauwsluitend lijfje ge zet, dat met zijden steekjes geborduurd is. Een knippatroon is verkrijgbaar voor meisjes van één tot drie jaar onder op- gi've van den leeftijd en no. 180. NUTTIGE WENKEN ZIJN GOEDE GESCHENKEN. Een winkelhaak of scheurtje in een parapluie is een leelijk ding, dat moei lijk te repareeren is. Handig is het, er aan den binnenkant een stukje zwart hechtpleister, bijv. isolatieband, tegen te plakken. Dan kan men er van bui ten al heel weinig van zien en het gat is afdoende geheeld. Witte glacé handschoenen die erg vuil zijn kan men reinigen met een meng sel van half om half fijne volders aarde en aluinpceder. Goed dit mengel met een flanellen lapje inwrijven en daar na met een zacht, schoon borsteltje uit- schuieren. Heeft men vlekken uit gekleurde, stof fen met ammonia verwijderd, dan wil de kleur wel eens erg geleden hebben. Drenk de plek dan met een zwakke op lossing van azijn In water. Dat brengt in de meeste gevallen de oorspronkelijke kleur weer terug. Vcrfvlekken kan men niet alleen van de handen verwijderen met petroleum of terpentijn, doch ook met olijfolie, wat voor een zachte huid nog wel zoo pret tig is. Wanneer men zijde of crêpe de chi ne gewasschen heeft en men wil het goed een beetje stijf maken, los dan een paar iehepjes witte suiker in het spoelwater op. Na het spoelen in een doek rollen en strijken, terwijl het goed nog vochtig is (onder een stuk netel doek of clun katoen). Een kwestie van smaak en kleurgevoel, maar ook van vaste regels. Eendge jaren geleden scheen het. als of de stijve bouquetten, gerangschikt in een trechtervormig papier met kan ten rand, een echte zoogenaamde ruiker, weer in de mode zouden komen. Dat zou geen vooruitgang in de kunstt van bloe men schikken zijn geweest, hoewel wij het kunstige, de vakhandigheid, hierbij geheel buiten beschouwing laten. Maar de bloemen moesten bij deze ruikers veel van hun natuurlijkheid inboeten en het bleek dan ook mdndeT een nieuwe of weerkeerende mode te zijn dan wel een herleving van het oude, waarbij men gedurende sleohts korten tijd be koord raakte van de costuuims, de preuit- sdhe bevalligheid der vrouwen en de on berispelijke, deftige omgangsvormen. Veeleer zijn wij er tegenwoordig op uit, om de bloemen in haaT natuur lijken groei bij het schikken op het voordeelïgste te doen uitkomen, zoodat onze gevulde vazen eruit zien, alsof de bloemen erin gegroeid zijn, zooals zij in den tuin staan. Lang niet iedereen heeft daar echter slag van wij kunnen eigenlijk wel zeg gen dat bloemen sohitoken een kunst apart is. Wat daarmee soms in bloemen winkels bereikt wordt, kunnen wij dage lijks in de etalages zien, al beseffen wij soms nog niet eens hoeveel smaak en kleurgevoel er noodig is, om zoo'n schijn baar eenvoudige bloememmstalling te ontwerpen en uit te voeren. Maar ook onder de ..amateurs" op het gebied van bloemen schikken, wat juis ter gezegd meest „ama trices" zijn, vindt men haar die een waar instinct ervoor schijnen te hebben, terwijl andere met ijver en toewijding aan den gang gaan er niets van tereoht brengen. Eenige vaste regels zijn er voor het schikken van bloemen wel te geven. Ten eerste: zet de bloemen niet te dicht op elkaar. Niet alleen komen de stelen dan te gedrukt te staan, wat den levensduur der bloemen aanmerkelijk verkort, maar ze staan ook te stijf in het gelid en het zal onmogelijk blijken te zijn om er een mooi geheel van te vormen. Ten tweede: zoek de kleuren met smaak bij elkaar. Het ls ln het geheel niet noodig om een vaas met bloemen van dezelfde kleur te „bevolken", een bont geheel kan zelfs een alleraardigst effect hebben. Wie hierbij bijvoorbeeld denkt aan een combinatie van verschil lend gekleurde anemonen, weet hce zon nig en fleurig dit in een kamer kan staan Het is echter de bedoeling dat de ver schillende kleuren met overleg bij el kaar worden uitgezocht en dat vooral bedacht wordt, dat wat voor de eene combinatie heel goed gaat, voor een andere een slecht effect kan hebben. Ten derde: neem niet altijd een zelfde soort om in één vaas zetten, zoek ook eens verschillende bij elkaar die een aardige afwisseling vormen. Dat is natuurlijk weer moeilijker dan dezelfdle bloemen met verschillende kleuren: niet alle soorten passen bü el kaar, nog afgezien van de kleurencom binaties, maar ook de vormen der bloe men verdragen elkaar niet altijd. Ten vierde: zoek het niet alleen in de symmetrie, maar rangschik de vazen ook eens zoo dat er geen middelpunt schijnt te zijn. Vooral bloeiende boomen en heesters leenen zich daartoe uitstekend: hun schijnbaar ongelijkmatige groei, die tot uiting komt in een paar afgesneden takken is er zeer geschikt voor. Sterker hebben de boomen en heesters met af hangende 'takken dit nog: een enkele tak ervan'is meestal voldoende om een dik buikige pul bijvoorbeeld een feestelijk aanzien te geven. Ten vijfde: maak de tafelversiering steeds zoo laag mogelijk, zoodat de bloemen het gezicht op uw overbuurman of -buurvrouw niet benemen. Kleine vaasjes of drijfschalen, ook wel een en kele bloem in de vingerkommen zijn daarvoor zeer geschikt, en wie niet in het 'bezit is van genoeg van zulke hulp middelen, snijdt een gxoote plak van een aardappel, maakt daarin zooveel mogelijk gaatjes en zet hierin de bloemen der tafelversiering rechtop. Natuurlijk moe ten de bloemen tamelijk stevige stelen hebben, zoodat ze goed rechtop blijven in. De aardappelschijf wordt wegge werkt door wat jong groen en als dat er niet ls, of het is ongeschikt ervoor, dan kan wat mos heel goed dienst doen., of zslfs een handvol kleine, gelijkmatige kiezelsteentjes is ervoor te gebruiken. Het is veel gewaagder om een vaas met een enkele bloem of tak te vullen dan met een heele hand vol. Hebt ge er last mee dat zco'n enkele stengel niet op z\jn plaats wil blijven splijt hem aan de onderzijde dan in tweeën en schuif er voorzichtig een stevig takje tusschen, hiermee kunt ge den stengel ln de ge- wcnschte houding laten staan. Is de stengel te teer, bind het takje er dan onder aan vost. En tenslotte: schrik niet terug voor het gebruik van de schaar, die van som mige bloemen een overbodig lange steel of leelijke bladeren moet verwijderen. Wie ds schaar by het. schikken van bloemen niet met wat durf kan gebruiken kan ook niet iets bijzonders en persoon lijks, dat getuigt van goeden smaak, maken. E. E. J.—P. EEN EENVOUDIGE JAPON. Deze eenvoudige japon is gemaakt van kobald -blauw crêpe-de-Chine gegar neerd met een jabot van witte crêpe- georgette. De charme van dit toilet ligt in den eenvoud van lUn en kleur. Het rokje heeft twee stolpplooien aan den voorkant cm het ruime mouwtje is met een smal manchetje nauwsluitend om de pols gemaakt. Naar verkiezing kan men de jabot met een rijtje kleine blau we knoopjes op de japon vasthechten. Een knippatroon ls verkrijgbaar in de maten 42 t.m. 48 onder opgave van no. 181. Kosten 55 cents. NUTTIGE WENKEN IN PLAATS VAN AARDAPPELEN. Als de aardappelen zoo erg slecht z'un kan men beter ryst smakelijk gekruld bereiden en bij vleesch en groenten eten. Daartoe neemt men op 1/2 pond ryst 6 theekopjes water, met 2 maggi bouil lon blokjes, 2 platte eetlepels boter, l uitje, 1 kruidnagel en een stukje foe lie. De ryst wordt goed gewasschen en met ruim koud water aan de kook ge- bracht. Een paar minuten laten doorko ken en dan in een vergiet doen en met koud water overgieten. Vervolgens in de pan met kokenden bouillon doen De boter gaat er nu bÜ en het heele uitje, waerin de kruidnagel gestoken is en de foelie, waarna men de pan sluit en de ryst op een zeer zacht vuur (spaarbrander) gaar en droog laat wor den. Niet roeren. De foelie en de ui met kruidnagel worden eruit gehaald voor dat de rijst droog begint te worden. HUISVROUW. TEGEN PAN-ROEST. IJzeren pannen, welke na gebruik wor den weggeborgen, zonder dat zy geheel droog zyn, zullen spoedig roesten. Men kan dit roestige echter gemakkelijk, ver wijderen door in de pannen aardappel schillen te koken en daar tevens een flinke hoeveelheid soda aan toe te voe gen. Voor tinnen pannen welke geroest zyn, kan men vo'staan met het koken van water, waarin een weinig borax is opgelost. RECEPT ANDIJVIE-SCHOTELTJE. Op flinke struiken andijvie neemt men 1/4 L. bouillon of magere jus (met water), 3 eetlepels boter en wat zout. De struiken maakt men in hun ge heel op de gewone manier schoon met .flink ruim water, en bindt ze dicht met een touwtje. Met zout gaar koken in ruim kokend water. Als dit gedaan is na ongeveer een klein uur laat men ze in een vergiet uitdruipen. Dan snydt men de touwtjes door en verwy- dert die en legt de gekookte struiken in een vuurvast schoteltje. Daarop doet men den bouillon, strooit er paneermeel over en legt de boter, in kleine klontjes verdeeld, er op Nadat men den rand van het schoteltje heeft schoongemaakt laat men er in een vry warmen oven een bruin korstje op komen. Een heer lijk voorjaarsgerecht. HUISVROUW, Ommelet met kaas maakt men van 4 eieren, een half lepeltje zout, 1 theele peltje maggi's aroma, 2 eetlepels melk, 4 eetlepels geraspte kaas, 1 platte eet lepel boter. De eieren- worden met zout en aroma goed geklopt en dan met de melk en kaas vermengd. De boter in de koekenpan heet maken (niet bruin) en het eiermengsel erin gieten. Roeren, totdat de eieren volkomen gestold zyn. •Elk gaatje telkens laten volloopen. Is alles goed gestold, dan natuurlijk niet meer roeren. Bij liet opdoen rolt men de ommelette op, als een pannekoek. FRUIT VOOR DE TEINT. De waarde van poeders, oliën en cremes voor de huid, is niet te vergelij ken met het nut, dat fruit eten voor de teint heeft. Fruit moet regelmatig gegeten worden als ware het een voor geschreven dieet, en 'geen lekkernij. Ap pelen en druiven behooren tot de nut tigste frudtsoorten en vallen algemeen ook het meest in den smaak hetgeen voor onze dames een gelukkige bukom- stigheid is. Een gebakken, zoete appel met boter is voedzaam en tevens uit stekend voor de huid. Aardbeien verrij ken het bloed en bevatten een groot Üzer-gehalte. Sinaasappelen en citroe nen zyn vooral goed voor het verkrijgen van een fraaie teint en het eten van een paar sinaasappelen voor het ont- by t zal de huid zacht en mooi maken. WIJZE WOORDEN HANDEN. Hoe versohillend en karakteristiek zün onze handen. Men zegt, dat er veel voorspeld kan worden uit de ïynen van de hand, de vorm der vingers, de zacht heid van de huid en zelfs uit de plaats der nagels. Wü laten deze wysheid bui ten beschouwing voor deskundigen. Maar handen kunnen betooveren. Van de teere handjes der kinderen tot de bleeke handen van hoogen ouderdom, zenuwloos liggend in de matheid van zwakte. Rustelooze handen de handen van hem, die eeuwig reiken naar het for tuin, dat stil voorbüglüdt met een glim lach. Werkzame handen die van den geduldigen werker, zwoegend in het veld des levens en oogstend het loon van den arbeid. Vereelte handen leelijk voor het oog, maar teekenen van eerlük streven. Sierlijke handen de levendige vingers van genotzuchtige vrouwen, ydel dansend over mooie dingen. Vermoeide handen die van moeder, moe van het waken over haar kroost, maar nog im mer klaar om zachtheid en liefde te doen gevoelen. Stelende handen die van den zakkenroller en den schriftver- valscher, en van den valschen munter met zyn vaardige, talentvolle vingers. Bevende handen die van stervenden, plukkend aan det beidsprei, en langzaam opstygend in de schaduwen van hef. on bekende. De hand van den doellooze, lui en verwaand. De hand van den meester; altijd ontwerpend en bouwend. De hand van den kunstenaar die het oog ver lustigt met een kleurenpracht. De koele handen van de verpleegster; troostend en streelend het gloeiende voorhoofd van een zieke. De zekere handen van den dokter; herstellend wat Natuur ver nielde of ondermünde. De handen van den ambachtsman; scheppend de nutti ge dingen voor huis en werkplaats Handen, die scheppen en handen, die vernielen. Handen, die vrede en een dracht brengen handen, die haat en twist stichten. Handen, die zacht van aanraking zyn als die der blinden, han den, die ruw en hard zyn van het werk. „Myne handen zyn als twee werklie den". sprak eens een knap en algemeen geprezen man. „Als ik op myn sterfbed lig, zal misschien niemand haar werk willen voortzetten". WU mc0_n hierop antwoorden: Welk werk verrichten zij? Als het goed is. zyn er altyd andere handen klaar, als het 'echt of onver schillig ls, wordt het werk wellicht nooit voltooid l" Handen. Vlijtig werkend,heel den langen dag. Onthoudt, dat er een dag zal komen, waarop, volgens den dichter zij zullen zyn: „Stil voor eeuwig, „Geketend in den slaap, „Waaruit men nooit ontwaakt!"

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 12