HAARLEM'S DAGBLAD OM ONS HEEN STADSNIEUWS FEUILLETON DE LOTGEVALLEN VAN ESMÉE FLITSEN 6 Keiler Macdonald N.S.F. RADIO-SERVICE KINADRUPPELS VRIJDAG 18 MEI 1928 VIERDE BLAD No. 3764 NABETRACHTING VAN DEN GEMEENTERAAD. Ongesteldheid van onzen hoofd redacteur, is oorzaak dat ik Woens dagmiddag de vergadering van den Haarlemschen Raad heb bijgewoond voor de nabetrachting. Niet voor mijn genoegen, daar ik herinnering had aan de oude Raads zaal, waarin de Raad nu bijeenkomt cmdat die op het Prinsenhof nog al tijd ontzwamd wordt. Die oude zaal is jaren geleden verlaten, toen de ge meenteraad wegens bevolkingsgroei werd uitgebreid; daarna is de Raad nog eenmaal vergroot en de zaal dus alweer ongeschikter geworden. De atmosfeer van Woensdagmiddag over trof dan ook mijn stoutste verwach tingen. Een zaaltje, dat geschikt ls voor twintig a dertig menschen kan onmogelijk vier uur lang zestig a ze ventig herbergen. Zwakhoofdige (met dit woord is niets onvriendelijks be doeld) Raadsleden zullen 's avonds de gevolgen wel ondervonden hebben. Eén ding zal menigeen niet duide lijk zijn geweest. Als de Raad in offi- cleuse vergadering bijeen, om een on- gewenscht element te ontloopen. vergaderen kon bij Brinkmarm, waar om kon hij dan ook niet twee dagen later officieel vergaderen in een an dere particuliere zaal. Teylers aula en de zaal van de Maatschappij van Wetenschappen zouden er toch zeker voor zijn afgestaan. Te meer aanleiding zou er geweest zijn om van de traditie, de Raads vergadering op het Stadhuis, af te wijken omdat men kon verwachten dat niet alleen de lichamen, maar ook de gemoederen verhit zouden zijn. Ten slotte behaalde eigenlijk nie mand de overwinning, want dat de bekende motie CastricumWolzak Bijvoetvan Liemt verworpen werd met 19 tegen 17 stemmen is natuurlijk maar een heel kleine victorie voor de winners. Hoe klein wel bleek duide lijk. toen daarna onmiddellijk ge stemd werd over een motie Visser- van Liemt, die tot doel had het voor recht van een van de danshuizen om op Zaterdagavond tot 3 uur open te blijven, af te schaffen. Daarover staakten namelijk de stemmen 18 te gen 18 en wel omdat de heer Peper daarbij anders stemde dan den voor- afgaanden keer. Het communisme voor één keer op de wip! Heelemaal afgeloopen is de zaak dus niet. In de volgende vergadering zal overge stemd moeten worden. Dan kan het dus afhangen van de vraag, of er iemand maag- of kiespijn zal hebber, en zoo ja wie, of er iemand op reis zal zijn gegaan en zoo ja, van rechts of van links, of Haarlem nog een nacht lokaal zal bezitten. Althans, wanneer wij het er over eens zijn, dat de nacht eigenlijk ie middernacht begint, want tot twaalf uur mogen alle koffiehui zen waarin niet gedanst wordt, lederen dag open zijn. Het verschil tusschen de aanhan gers van de motie en haar bestrij ders was feitelijk niet zoo heel groot. Van links was men zelfs bereid de helft daarvan te aanvaarden, maav meende dat de voorstellers te ver gingen in de tweede helft. De heer Gerritsz wierp, gelijk een jong Rechts geleerde past verschillende juridische dubia op. Wat is een amusements-ln- richting? Wat is een behoorlijke ex ploitatie? Wat is te goeder naam en faam bekend staande? Dafc ging tegen het denkbeeld om van stelsel te ver anderen en het Amsterdamsche systeem te volgen, dat juist dansver- giuaningen geeft aan" cafés, restau rants en hotels, volgens de toelich ting van Mr. Bijvoet, omdat de be langen van deze instellingen mee brengen, dat er in hun danslokalen niets verkeerds voorvalt omdat dan liet goede publiek ook in hun hotel, café of restaurant zou wegblijven. Dat liet zich wel hooren, maar toch was ook de opmerking van den bur gemeester niet onjuist, dat hy op deze manier veel meer aanvragen krij gen zou. dan naar het tegenwoordige stelsel. En de vrees om iets te doen of toe te laten dat de politie zou' ont stemmen, is, zoo verzekerde de burge meester, ook bij ons in Haarlem groot genoeg. Uitbreiding van politietoezicht was i dus. zoo betoogde men, van links, overbodig en de motie was te vaag. daar zij de wenschen van den Raad niet omschreef, maar die aan den burgemeester overliet. Daar draaide de strijd om. „Wat is er toch tegen de motie?" vroegen de heeren Wolzak en Bijvoet en de heer Gerritsz ant woordde daarop als 't ware bij voor baat: ..laat ons niet te veel moedertje spelen!": de heer Boes: „de dansge legenheden zijn in de adressen te zwart afgeschilderd" en de heer Adrian: „met de motie komen ook de vereenigingen, die een dansavond willen geven, in gevaar, want zij zul len te 12 uur moeten eindigen." De grootste grief die vernomen werd: er zijn dansgelegenheden, die alleen als gelegenheid tot kennismaking dienen, als rendez-vous. werd bestreden door de opmerking dat daarop door de po litie wel zeer streng en scherp wordt gelet. Natuurlijk ging de discussie af en toe veel te wijd en verdwaalde op zij paden, waarvan de voorzitter haar had moeten terughouden. De be schouwing van den heer Joosten over de middeleeuwen bijvoorbeeld was volkomen overbodig en dus onnoodig prikkelend. Persoonlijk kan ik ook niet inzien, waarom in Haarlem een inrichting op Zaterdagavond tot 3 uur openblijven moet. Is er juist op dien dag. nu zoovel en den vrijen Za terdagmiddag hebben, noodzaak om zoo laat met dansen te beginnen en er dus ook zoo laat mee te eindigen? Eén ding is uit de discussie geble ken: niemand is tegen dansen en ieder tegen de uitwassen daarvan. Het verschil ontstaat pas wanneer men nagaat of die te Haarlem bestaan. Ja, zegt de een, neen betoogt de an der. En het schijnt, dat men in de officieuse Raadsbyeenkomst by Brinkmann. toen iedereen vrij kon spreken, desnoods namen noemen en aanwyzingen geven kon, elkaar niet heeft kunnen overtuigen, dat de toe stand wel of niet te wenschen over liet. Vroeger gebeurde het meermalen, dat een zoon zijn vader in de vroed schap opvolgt. Wy rien dat. zelden meer. Ik herinner mij maar drie voorbeelden: Krelage. vader en zoon, Tjeenk Willink en Byvoet. De jonge Byvoet was dezen middag een van de voornaamste sprekers. Dat de motie zoo niet geheel dan toch in ieder geval grootendeels zijn werk was bleek uit zyn toelichting duidelijk genoeg. De manier van spreken deed mij denken aan zijn vader. Frans Bijvoet had met het zware geluid, aar de toehoorder eenigszins tot zijn verwondering hoort uit de tengere figuur van den zoor., maar ■de welsprekendheid hebben vader en zoon gemeen, evenals de neiging om pre-, cies te zeggen, waar het op staat. De va der heeft, in weinige jaren een drukke practijk verkregen door zijn scherpzin nigheid en de groote intuïtie, waarmee hij het hart van een zaak doorgrondde. Het is een weemoedige gedachte, dat deze bekwame man, die mettertijd ook ln het gemeentebestuur een groote rol had kun nen spelen, zoo vroeg is heengegaan. Men vergeve mij deze herinnering aan dagen van weleer. Ik keer tot het onder werp terug en tot twee opmerkingen uit het debat. Overdreven lykt het my, dat door de actie van de Jengdvereenigingen de reputatie van Haarlem als woonplaats zou kunnen zyn geschaad. Hoe famlliën die zich hier vestigen wil len d a a ro m Haarlem zouden schuwen Zeker niet familiën, die aanspraak ma ken kunnen op het woord gezin. Want als er verkeerdheden schuilen in dans huizen (en dat die er kunnen zijn heb ik al lang vóór die actie vernomen) dan is dat voor een,deel toe te schryven aan verslapping van het gezinsleven. In den Raad is gezegd: wy kunnen de oorzaken niet weg nemen. Maar in de Nabetrach ting mag daar wel op gewezen worden. Indien er by de jeugd neiging tot los bandigheid bestaat, dan is die voor een groot gedeelte de schuld van ouders die zich laten meeslepen door hun nei ging tot pret cn plezier cn die niet be grepen hebben, dat hun kinderen daar van het best weerhouden worden door den band van het gezin. Maar wat kun nen die ouders verwachten, wanneer zy zelf uitgaan en zich trachten te amusee ren zonder de verantwoordelykheid te voelen, die op hen als ouders rust? „Wy staan er verbaasd over," heeft mij nog pas ce eigenaar van een groot café ge zegd .hoeveel menschen er 's avonds bjj ons komen, die beter deden mee thuis tc- biyven." Zoo is het. De gezinsband verslapt. De ouders die dat toelaten, die niet het voorbeeld geven van ernst en karakter vastheid die zich niet willen opof feren wanneer zy lust hebben om uit te gaan (en die neiging, eenmaal opge komen, groeit voortdurend, groeit als een woekerplant) zullen den band dunner zien worden tot- hy scheurt op het eind. Zij moeten zich niet beklagen over de verwildering en de bandeloosheid van de jeugd en roepen om scherper politiemaat regelen. want de politie handhaaft wel de orde, maar is tot opvoeding niet be kwaam en niet geroepen. Die taak Is voor het gezin en voor de ouders, die daarvan toch de leiding hebben Vandaar dat ook de zedelykheid niet geregeld kan worden by wet of verordening. Die hangt van ka rakter af, verstaan in den zin van voor beeld en vooral van opoffering. Er wordt veel op den rug van dezen tyd gescho ven, dat verandering is, zooals de op volgende geslachten die altyd hebben zien komen, die de jeugd begeert, die de verstarrende ouderdom afkeurt, maar die op zichzelf nog niet verkeerd behoeft te zyn maar wanneer de persoonlijke verantwoordelijkheid bezwykt, met de offervaardigheid, dan baten geen wetten meer. J. C. P. KANTONGERECHT. 't Nuttige werk der geheel- ontliuudlng. Voor de zooveelste maal was M. nu op gepakt wegens dronkenschap, wat hem weer eens met. den kantonrechter in aan raking bracht. Omdat hy ziek was, kon hy echter niet verschijnen, maar geluk kig worden er nog menschen gevonden, die zich het lot van den dronkaard ter harte nemen en hem trachten te redden. Zoo was dan voor verd. verschenen de secretaris der Loge Haarlem 25 der Int. Orde van Goede Tempelieren, de heer Putman. Hy hoopte, dat de kantonrech ter den dronkaard nog eens de gelegen heid zou geven zyn leven te beteren, de Secretaris zou hen dan graag onder zijn hoede nemen. Voor M.'s oude moe der zou een veroordeeling van haar zoon een zware slag zyn. De neer Putman vroeg daarom een voorwaardelyke ver oordeeling. De ambtenaar van het O. M. vond dat nu geen voorwaardelyke straf meer ge geven kan worden, en vroeg 3 dagen hechtenis met 6 maanden opzending naar een Rijkswerkinrichting. De kantonrechter wilde verd. toch nog eens de gelegenheid geven zich te bete ren en veroordeelde hem tot 14 dagen voorwaardeiyk met een proeftyd van een jaar. Een mooi succes voor de I.O.G.T UITSPRAKEN J. G. het in staat van dronkenschap verkeerende de orde verstoren 15 subs. 8 d.h. J. V. het van een koop van zink geen aanteekening houden in het daartoe bestemde register 10 subs. 2 d.h. E. J. overtreding der Mo tor- en Rywielwet 15 subs. 15 d.h. P. v. H. idem 10 subs 4 d.h Th. J overtreding der Invaliditeitswet 15 maal 0,50 subs. 1 d.h. v. i. boete. K. S. overtreding der Arbeidswet 2 maal 3 subs. 2 d.h. v. i. boete. W. J. V. overtreding der Arbeidswet 2 maal ƒ20 subs 10 d.h. v. i. boete. D. P. als bestuurder van een vierwielig motor- rytutg daarmede zoodanig ryden, dat het verkeer en de veiligheid op den weg wordt in gevaar gebracht ƒ3 subs. 1 d.h. E. M. verzet tegen het vonnis d.d. 2 Mei 1928 voorwaarde lijk 2 weken tuchthuisstraf. P. de G. overtreding der ongevallenwet 3 subs. 1 d.h. H. V. idem ƒ4 subs. 1 d.h. G. S het te Haarlem in een win kel vleeschwaren voorradig hebben, terwyl deze vleeschwaren niet volde den aan de gestelde eischen 5 subs 1 d.h. J. M. idem 15 subs. 5 d.h. J. F. overtreding van het Melkbesluit 50 subs. 5 dJi. K. M. idem 15 subs. 3 d.h J J de W. overtreding der In validiteitswet 10 maal ƒ0,50 subs. 1 d.h. v. i. boete. J. J. de W. idem 10 subs. 3 d.h. J. S. overtreding der In validiteitswet 4 subs. 1 d.h, F. M. K. het als bestuurder van een motor- rytuig over den openbaren ryweg niet Op de eerste vordering het ver- eischte geldige rybewys vertoonen 4 subs. 1 d.h. C. H. overtreding der Leerplichtwet 4 subs. 1 d.h. J. M. P. overtreding der Leerplichtwet 2 subs. 1 d.h. N. J. D. overtreding der Invaliditeitswet ƒ3 subs. 1 d.h T. A. de L. overtreding van het Binnen aanvaringsreglement 8 suhs. 1 d.h. (Naar het Engelsch, van C. N. en A. M. WILLIAMSON.) 39) Zy besloot eindelyk een boodschap te zenden aan Mr. Rogers, of zelve naar hem toe te gaan, als zy daartoe in staat was. om hem te vertellen van de vinger afdrukken. als dc negatieven ontwikkeld waren. Ofschoon zy niet langer liefde of zelfs achting kon gevoelen voor Graaf Ricardo. alias Richard Power, wilde zy toch niet gelooven. dat hy de zonder linge schurk was, dien Rogers haar had beschreven. Het meisje had een trouwe ziel. Zy kon zelfs nu nog niet vergeten, wat Ricardo in Italië voor haar was ge weest, of hoe ze hem had aangebeden te Cannon Wood, slechts eenige uren geleden toen de pathos en tragedie van zyn blindheid haar geopenbaard waren. Zy wilde liever gelooven. dat hy gek was dan opzettelijk ruw en zij wenschte hem nog te redden, als het mogelyk was. Hij had haar buiten staat gesteld zelve iets meer te doen; maar zy kon en PM Charles Rogers de redenen meedee- len, waarom zij geloofde, dat zekere be schuldigingen ongegrond waren, zy wilde den detective er op wijzen, dat hij een vyand had in zyn nabyheid. mis schien in zyn eigen huis en wilde Rogers smeeken, hem op de een of andere wyze te beschermen. Zy zou hem haar ver moedens omtrent dien vyand mededeelen en verklaren, en hoopte door de photo's een belangrijk bewijs te kunnen leveren. Rrgers was schrander genoeg om eiken leiddraad te volgen, dien zij hem kon geven. Eerst toen de dageraad begon aan te breker., tegen zes uur. viel zy in een zwaren slaap, na hot besluit te hebben genomen, aan Charles Rogers te seinen, zcodra zy gekleed was. Het leek. alsof zy nog niet had gesla pen. of slechts een oogenblik. toen zü begon te droomen van eer. luid. aan houdend kloppen m de nabyheid. zy wenschce. dat het mocht ophouden. Het deed haar hoofd pyn. Maar het ging steeds door, tot zy wakker werd met een pijnlijk kloppend gevoel in haar hoofd. „Wat is er?" vroeg zy langzaam, want zy was eindelyk tot het besef geko men, dat het kloppen werkelykheid was. en aan haar eigen deur. ,Jk ben het. Miss Alton. Mrs. Jen- nines". antwoordde een bekende stem „O!" riep Esmée. zich alles herinne rend, alsof er een looden gewicht op haar hart viel. „Ik heb een slechten nacht gehad. Ik was tc vermoeid om te slapen. Ik heb geen ontbijt noodig. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1206 DE TELEFOON GAAT Vader staat moeizaam op om naar de telefoon te gaan hoort, hoe Mientje bo ven tegen moeder zegt, dat ze de telefoon hoort zy zal wel even gaan waarop vader rustig naar zjjn stoel terugkeert laat zich in rijn stoel neer op het oogenblik dat moeder bogen Mien tje zegt dat het mevrouw Kommer wel zal zijn. ze gaat aclf wei even hoort Mientje aatwoor- I den, dat het niet hoeft, j want ze heeft vader er al heen hooren loopen een luidruchtig debat over wie dacht dat wie zou gaan volgt met het resultaat dat ze aden tegriUk by de tele foon komen en het voor Jan blijkt to zyn, die uit is. (Nadruk verboden). KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De Kon. Ned. Maatsehappy voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeeling Haarlem en Omstreken hield een vergadering in de Kroon, onder voorzitterschap van den heer J. L. Bouwer. Ingekomen was een verzoek van de Federatie tot behoud van Natuur- en Landschapsschoon in Kennemerland om lid daarvan te worden. Hiertoe werd besloten mits de contributie niet hooger wordt, dan 5. Besloten werd voor de Lathyruskeu ring van de Ned. Lathyrusvereeniging be Huis bei- Heide een verguld zilveren me daille ber beschikking te stellen. De voorzitter deelde mede, dat 3 nieu we leden toetraden. Als beantwoording van een in een vorige vergadering gestalde vraag, gaf de heer C. H. Gee vers een uiteenzetting over koolzuurbemesting. Hy verklaarde uitvoerig, hoe men op scheikundige gronden tot deze bemesting kwam, en welke voordeelen deze moderne be- m estingsmethode heeft. De secretaris, de heer R. M. v. d. Hart sprak daarna over Hybridiseeren en Meedelen. Hybridiseeren is het overbrengen van stuifmeel van de eene plant cp de andere, dit wordt veel ver ward met Mendelen, dat eigenlyk een voortzetting is van hybridiseeren, nl. een, door de met hybridiseeren verkre gen variëteit, opnieuw voortbrengen van aan de ouders daarvan gclyke bloe men. waarna mer. weer nieuwe varië teiten kan verkrygen. Hierop ging de zeer deskundige spreker verder in. De heer Bouwer dankte de sprekers voor hun interessante uiteenzettingen. Voor de onderlinge tentoonstelling waren ingezonden door de N V. Kwee- kery „Enchantress" v. h. H. Carlée te Haarlem twee vazen Freesias's. De jury, bestaande uit de heeren Blankensteyn. Dix en Koper kende vijf punten toe met lof. By de rondvraag werd voorgesteld het lid. dat in een jaar de meeste nieuw leden aanbrengt een premie te geven Het bestuur nam het denkbeeld over. EIND-EXAMENS GYMNASIA Als gecommitteerden by het eind examen in 1928 aan hot Stedelyk Gymnasium te Haarlem. d3t afgeno men zal worden op 12. 13. 14. 15 en 16 Juni en aan de afdeeling gumna- rium aan het R.K. Lyceum te Haar lem. dat afgenomen zal worden op 7. 8. 9 en 11 Juni, zijn aangewezen: prof. dr. R. H. Woltjer. Amsterdam, prof. dr. C. G. N. de Vooys, Utrecht, prof. ar. A. Steger. Heemstede, aan wie op 8. 9. 11. 12. 13 en 14 Juni wordt toegevoegd, prof. dr. F. J. J. Buyten- dyk, Groningen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. VERHAGEN'8 MILKO EN RLMCO DE ALTIJD GEWILDE BONBON. Als gecommitteerden by het eind examen in 1928 aan de afdeeling Gymnasium van het ChristelUk Ly ceum te Haarlem, dat afgenomen zal worden op 13, 14, 15 en 16 Juni en aan de afdeeling Gymnasium van het Kennemer Lyceum te Haarlem, dat afgenomen zal worden op 18. 19 en 20 Juni zyn aangeweaen: d"- C. J. Vinkesteyn, prof. dr. J. H. Kern. Lel den, prof. dr. J. de Vries. Utrecht, aan wie Op 14, 15, 16, 18. 19 en 30 Juni wordt toegevoegd prof. dr. H. T. Nierstrasz. Utrecht. EIND-EXAMEN KWEEKSCHOLEN. Als gecommitcerden by de eind examens in 1928 aan de kweekscho len aan de Nieuwe Gracht 94 en aan de Hazepaterslaan 34 te Haarlem zyn aangewezen S. A. Anema. te Haar lem, voorzitter; M. Hendricks, F. J. M. Tonino, Haarlem; als pl.v.v. mevr. H. H. E. Sterringa—van Raven. mevr. J. C. M Weuslinkvan Viymcn, en P. Voogd te Haarlem; aan de Rijks kweekschool te Haarlem: K. Brants, Haarlem, voorzitter; rar. G. C. J. D. Kropman. Amsterdam; P. van der Werff Wz.. Haarlem; als pl.v.v. rt. Luyten, P. Th. Jansen en mevr. A. Kleyn--Ratering, te Haarlem PERSON ALIA Dr. C. Spoelder. rector van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem ts by koninkiyk besluit van 12 Mei be noemd tot lid der commissie voor het afnemen van het Staatsexamen. GEVONDEN' DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen by: E. van Eek. WA Morhoutstraa- 10. bal en kinderracket. Houtakkers. Ru\sdoel- straat 4. beursje met sleutel; W. van Gaster. Frans Halsstraat 20. broche; P. Mulder. Gasthuisstraat 42, Fransch boekje; A. Berentsen. Ansiynsiraat 22. bril; H. Kat. Duvenvoordestraat 1. cein tuur; Warmerdam, Kennemerstraat 8. reluiddemper van auto; H. Soellaart. KL Houtstraat 53. armbandhorloge; Wester man. Leliestraat 40. herdershond; Poli tiebureau. Smedestraat. regenjas; N. de Lang. Lcidschestraat 129, kwitantie; W. J. Treksel, Bakkumstraat 12. lorgnet in étui: Politiebureau. Smedcstrnat, pot lood; J. v. Hameien. Jan Harlngstraat 13. portemennaie met inhoud; A. Hoe- vens. Zomerstraat 40 rywielbel. merk; J. D. v. Eykelen. Mmahassastraat 30, idem: Politiebureau. Smeöesiraat, idem: Harmsen. Verspronckweg 65. idem in étui; J. Junge. Tevïerstraat 1 rd., sjaal; Politiebureau, Smedestraat. 2 trappen; Olydam, Schreveliusstraat 31. vulpen houder; J. Frankewitz, Breestraat 23. idem; B, Pot. Leeghwatestraat 12, vul potlood. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cents per r«(«l Bel 11828 op, (ook 's avonds) UITGAAN Schouwburg Jansweg. Op Zondag 20 Mei zal ln boven ge- ncemden schouwburg door het bekende Heyermans-Ensemble (leider Willem v. d. Veer) een voorstelling worden ge geven van Allerzielen. De rol van Pastoer N&nsen zal dan door Willem v. d. Veer worden vervuld, terwijl verdere medespelen den zyn: de dames Truus Post. de Vries. Harms- Haspels en de heeren E. cie Blauw. Laurcntius, v. Oleffen Jr.. de Boer enz. Het is dus geheel d" bezetting zooals die destijds onder de directie van Hes man Heyermans was. OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ TUINTJES EN PKLCARIO. Een hovenier zendt ons de volgende opmerkingen Als hovenier komen wy na de an nexatie voor dingen te staan waar wij vroeger nooit mee te doen hadden. Het komt n.L wel eens voor «lat wy voor den aanleg van een tuintJe oen oogen blik eenlg materiaal op de atrr.at losser. Zoo meest de vorige w«ek in do Men- tawistraat 1 Md. kool&soh geleverd wor den voor het behardon van paden. Maar niet zoodra lag het op dc straat of er stond een ambtenaar me. een duimstok klaar om tc meten welke oppen-lakte men in gebruik nam, terwijl er meteen door een werkman aan begonnen werd om het te verwijderen. Aan die M>. koolasch werd verdiend 1— maar don volgenden dag kwam er een kwitantie van de Gemeente groot 1.30. Is het nu zoo noodzakelijk dat or voor cén kwartier in gebruik hebben van eenige meters grond Sn een bijna onbegaanbare straat als ei Mentawi- straat 1(30 betaald word'-? Hetzelfde gebeurde my op den RUkr.s-.raalwec en Zaanenlaan. Als wy zoo in het zeken doen belemmerd worden, waar moeten dan onze belastlngpenningen vandaan komen? Hot zou toch werkelijk' niet zoo erg zyn als men ons in dat opzicht eeni ge vrijheid gaf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Centa per regel. Dr H.MANNING'S EETLU5T-0PWEKKEND 1.30 p fl dank u; ik zal nog een poosje stil lig gen. Misschien wilt u mij weer roepen tegen negen uur". „Het is al lang na negen uur. Miss Al ton. Het is tusschen tien en eli", klonk de schel ie stem weer door de gesloten deur. „Ik kwam tegen negen uur aan kloppen. om te vragen, of u cok vuur wenschte, of thee. of iets anders. Maar u antwoqrdde niet. en u zag er gister avond zoo moe uit. dat ik aac.ht, dat ik u maar moest laten liggen. Maar r.u is Gibbs gekomen, om te -.-ragen, of er iets aan scheelt en waarom u niet zooals ge- woonlyk naar Cannon Wood is gegaan. Mr. Power wacht u en vraagt zich af. wat er gebeurd kan zUn". „O. hij vraagt zich af. wat er gebeurd kan zijnkon Esmée niet laten met bit terheid te herhalen, wat Mrs. Jennings' ooren niet ontging en haar nieuwsgierig heid opwekte. „Wilt u Gibbs. als 't u blieft vragen. Mr. Power te zeggen, dat als hy nadenkt over gisteravond, hy zich wel zal herinneren, wat er gebeurd is en waarom ik van morgen niet naar zUn huis ben gekomen". „Ik zal het Gibbs zeggen", antwoord de Mrs. Jennings weifelend en trippelde weg. Een oogenblik was alles stil. terwyi Esmée wakker in haar bed lag. wetend, dat rij niet weer zou inslapen en alles vergeten. Opnieuw werd er geklopt, „Als 't u blieft. Miss Alton", zeicle Mrs. Jennings zich verontschuldigend. „Gibbs dacht, dat er een misverstand moet zyn in die zaak De Italia ansche knecht kwam hem zelf vragen, zoo spoed-.g mo gelyk naar mijn huis te gaan, Giuseppe kan we! niet veel Engelsch spreken, maar Gibbs begrypt spoedig iemand be doeling. Hy gelooft zeker dat Mr. Power niet weet. waarom u dezen morgen niet om tien uur zooals gewooniyk is geko men en hy is erg ongerust". Esmée voelde haar wangen nog bran den. als zy terugdacht aan Power's be- ieedigingen. zy"n ruwe vloeken. Zy dacht een oogenblik na en besloot toen. dat het dwaas zou zyn. de waarheid te ver bloemen. ten einde den schijn te redden voor iemand, die haar niet had ontzien een man. die scheen te denken, dat hy haar zoo maar kon terugfluiten, na haar eerst doodelljk te hebben getroffen. „Vraag Gibbs. Mr. Power cr aan te herinneren. dat hy my gisteravond heeft ontslagen en my heel duidelijk heeft gezegd, dat ik niet weer terug werd verwacht te Cannon Wood", zeide zij. En zich opwindend by het herden ken. aan dat tooneel, voegde zy er scherp by: „Ik zou gaarne willen, dat Gibbs Mr. Power ook zeide. dat zijn wensch my nooit weer te zien. werd uitgedrukt op een wyze. die ik nooit zal vergeten. Ik hoop. dat hij een andere secreta resse zal vinden, die hem meer voldoe ning zal geven dan ik, ofschoon ik mijn uiterste best deed". Mrs. Jennings gaf geen antwoord, hoe- vrel Esmée meende een lbh'en uitroep van schrik te vernemen. Natuurlijk, aacht zij wrevelig, zou Mrs. Jennings dit besluit betreuren ter wille van den detective. Zij zou denken, dat Mr. Ro gers' agente zich te spoedig liet afschrik ken, Voor haar (Esmóe's) moeilijkheden voelde die vrouw niets! Zy zag nu allee var. een ander gezichtspunt. Het bleef eenigen tijd stil voor haar deur. Toen zU zeker meende te zyn. dat Mrs. Jennings niet zou terugkeeren. stond het meisje op. maar behielp rich liever met koud water dan te bellen om warm voor een bad. Toen kleedde zy zich aan en was. toen zy in den spiegel zag, verbaasd, dat de ondervinding van den vorig en avond haar gelaat niet had veranderd en gerimpeld. Indien haar goudbruin haar zilveren draden had ver toond. dan zou zy dat natuurlijk, zelfs passend, hebben gevonden. Maar be halve dat zy doodciyic bleek was en er donkere schaduwen onder haar oogen lagen was er niets, dat verried, dat .ie vreugde van haar jeugd nu zooals zU meende voor altijd voorbü was. zy had Juist het laatste haakje van haar zwarte japen vastgemaakt, toen er weer op de deur werd geklopt. Er was nu wel een half uur verloopen. sedert haar gesprek met Mrs. Jennings. Daar zy nu gekleed was, ging zy naar de c'cur, ontsloot die en zag de pension houdster maar niet met het etensblad, zooals het meisje half had verwacht. „Ik hoop, dat u het mij niet kwalijk zult nemen, dat ik u weer lastig val. Miss Alton", zeide het kleine vrouwtje. „Maar nu is Giuseppe zelf gekomen Hy zegt, dat hy u moet spreken". HOOFDSTUK XIX. Hoc had rij kunnen gelooven. Esmée's eerste opwelling was Giuseppe weg u* zenden, zooais zy Gibbs had weg gezonden. want hoe kon zy na het ge beurde nog een bode van Ricliard Power te woord staan? Dat verdiende 'ny niet. Het was heel zonderling, dat hy van ge dachten was veranderd cn de onbe schaamdheid had. naar haar te vragen Maar maar een stem ln haar hart verhief zich te zUnen gunste. Boven dien. redeneerde zij, had dc arme Giu seppe niets misdaan. Zij was doode'.yk gekwetst door zijn zonderlingen meester, maar dat was geen reden om den vricn deiyken. ouden knecht nu tc kwetsen. „Vraag Giuseppe Ln mijn zitkamer te wachten", zeide zy. „Ik ben haast klaar. Over twee minuten zal ik daar zUn". Vreemd, zooals haar polsen klopten alleen by het denken aan dc ontmoeting me*, een bediende van Graaf Ricardo! Het duurde langer dan „twee minuten", eer zy de deur tusschen de belde kamera opende. Toen zy dit eindelyk deed, moest zU eerst diep ademhalen en haar moed verzamelen. fWordt vervrtgpdJ,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13