RÖÜSENHART'S RIJWIELEN zijn de beste Nieuwe Graclit 6-812 APROPOS DOOR DE INTERNATIONALE VOETBALWERELD CRICKET IN ENGELAND ZEILEN P. V. d. Bergh. «pedaal het grondwerk van Van den Boogaard af en de wijze waarop hy door een fraaien ingooi aan de verdienstelijke innings van den Haarlem-lefthander Kleefstra een einde maakte, was zelfs briljant te noemen. Hoomans Adriaans deden mooie catches en ook de vang van Fortgens in het verre veld dient extra te worden gememoreerd. De Haarlem-overwinning had evengoed een nederlaag kurmen zijn, indien de Rood en Wit-fielders Kruseman en Van der Togt de gemakkelijke kansen in het be gin van Kleefstra's innings hadden ge accepteerd; daarna speelde de Haarlem mer onder zeer moeilijke omstandighe den een zijner beste innings. Het best verzorgde onderdeel was wel het wicket-kee pen. Zelden heeft de jonge Van den Bergh zich zóó schitterend van zijn taak gelïweten, het stoppen van de hoog bpxomende ballen aan de legs'ide was schier onverbeterlijk en wan neer de Haarlemmer wat vaster op catches zou zijn, achten wü hem weinig minder dan Holland's aanvoerder Tonr.y de Beus. Van Eeghen keepte rustiger, doch niet zoo mooiook hij behoort nog steeds tot de besten. Het bowlen was over het algemeen genomen vrij goed te noemen. Maas gooide reeds veel beter, dan. in Nij megen en op hem werd dan ook zeer langzaam gescoord (in 22 overs 34 runs iw.o 9 maiden§)ook Nagtzaam hield uitstekend lengte; hij was op een enkele uitzondering na uiterst lastig te bespe len. Hazes bowlde tekort en kreeg eerst In de laatste over van dein wedstrijd rijn vorm te pakken (3 wickets in 4 ballen). Hetgeen wij verleden week over het bowlen van den Rood en Witter Bruin schreven, werd Donderdag volkomen bewaarheid. Een twintigtal overs heeft de left round bowler onafgebroken de batsmen in moeilijkheden gebracht en al kan hij natuurlijk den veteraan Pos- thuma nog niet geheel vervangen, toch üs zijn opnem in de .ploeg als een aanwinst te besch' uwen. Hoomans bowlde nogal onregelmatig en wisselde slechte met zeer goede oogenbhkken af, terwijl Van der Togt na een heel slecht begin in de laatste overs van de Haarlem-inning een serie uitstekend gepitchte ballen losliet en zich een drietal goede wickets zag toe gewezen. Het batten was niet zoo slecht als men in verband met de lage scores zou vermoeden. Het was si. zeer lastig op het slechtloopende veld runs te scoren. Bovendien was de pitch zeer moeilijk te bespelen en vooral aan den Schoterweg kant waren de hoog opkomende - en snel- doorschietende ballen vaak een wanhoop voor de betrokken batsmen. Over Kleefstra's innings schreven wij reeds, verder deed van Woerkom nuttig werk door geheel kansloos 17 runs te scoren. Nagtzaam bracht tenslotte zijn club in veilige haven, door met een zeer te waardeeren 19 not out te blijven. Van Eeghen en P. van Bueren verdedig den aanvankelijk hardnekkig en vooral de aanvoerder speelde rustig en goed cricket, maar vergat de zoo noodige runs te scoren Van Bueren was een paar maal gelukkig, doch heeft nog steeds de beschikking over een groot aantal slagen. Een verrassing was het batten van den tweede elftaller Van den Berg, hu toch wist in betrekkelijk kor ten tijd door geforceerd spel het totaal met een vyf en twintigtal te verhoogen. Verder steunde van der Togt met be hoorlijk cricket, doch de staart was te lang en evenals bij Haarlem zeer on productief. UMPIRE. De wedstrijden van de eerste helft der vorige week hadden een vry regel matig verloopt. Begunstigd door fraai weer, hebben de batsmen hun hart kun nen ophalen; er werden tot wanhoop van vele bowlers massa's runs gemaakt. In den wedstrijd Hampshire—Middle sex werden voor het verlies van 23 wickets 1272 runs gemaakt, dus een ge middelde van bijna 60 runs per wicket, hetgeen wellicht een record is. Hampshire scoorde 540 (Kennedy 121. Mead 157 en Hosie 106) en Middlesex 200 (Hendren 94). In de follow-on red den de Londenaars de situatie door voor slechts 3 wickets. 532 runs te sco ren (Lee 160, Hendren 300 en Haig 103*), zoodat de wedstrijd in een draw eindigde. Jaok Hobbs (123 n. o.) maakte tegen de West-Indiërs zijn vierde century in Mei en zette met Sandham in de tweede innings een stand op van 253 runs. Ook deze wedstrijd eindigde onbeslist. Gloucester behaalde, dank zij 319 van Dipper een fraaie overwinning op Sussex, terwijl Yorkshire het ondanks de score van 5146 w. (Leyland 133*, Holmes 136 en Sutcliffe 129) niet verder kon brengen tegen Essex (226 en 223-2) dan een draw. Verdei- behaalde Notts (333) een ge makkelijke overwinning van 7 wickets op Somerset. in welken wedstrijd Lar- wood zich bijzonder onderscheidde en vier slachtoffers voor 40 runs maakte. De Lancashire-crack Hallows scoorde weer twee centuries in den wedstrijd tegen Warwickshire; de totalen luiden: Lancashire 340 (Hallows 123) en 232 voor 4 (Hallows 101*)- Warwickshire 205 en 231—1 (Kilner 137*). DE VOORJAARSWEDSTRIJDEN DER HAARLEMSCHE JACHTCLUB. Tel. 15156, na 8 uur 13113 Regen was oorzaak dat Donderdag J.L de meeste wedstrijden geen door gang konden vinden, zoodat geen enkele ontmoeting beslist werd Weer behielden de batsmen de over hand en scoorden zooveel runs als zy wilden. Merkwaardig is evenwel het fa len van de sterke battingploeg van Cambridge University, die met den Yorkshire-bowler Robinson (S13'' zooveel moeite had, dat zij voor dertig runs aan den kant zat. Ondanks het feit. dat dc Tykes reeds op 224—5 ge sloten hadden, werd geen beslissing verkregen, daar de Studs, door zeer verdedigend spel den tijd uitprikten (41—5). De Notts, fastbowler Larwood blijkt ook een uitstekend batsman te zijn. al thans op het lang niet slechte bowlen van Gloucestershire's aanval scoorde hij een feillooze 101 not out Doch ook de held van het vorige jaar. Hammond, die toen in Mei de 1000 runs vol maakte, heeft er weer het oog in en liet zyn dubbele century van de vorige week vol gen met een prachtige 118 not out, Worcestershire, de hekkensluiter van het vorige seizoen, heeft nog weinig succesvolle resultaten geboekt en vooral op gebied van batten nog weinig ge presteerd. De 409 (Gibbons 140, Root 108) tegen Kent in de tweede innings, dienen dus wel extra te worden ge memoreerd. Verder heeft de Derbyshire bowler Slater een ongekend sucoes en slaagde er in, tegen Sussex vijf wickets voor 4S runs te nemen. Ten siotte heeft Oxford-University zich uitstekend geweerd tegen de West- Indische gasten door een draw te for- ceeren. De cijfers van deze ontmoeting luiden als volgt. West-Indië 324 en 313-6 (Small 106') Oxford University 264. UMPIRE Vaorjaarswedstrijden H. J. C. De H J. C. heeft het afgezien van het onweer van Zondagmiddag wel byzon- der met het weer getroffen. Zaterdag was het uitgezocht zeil weer, een flinke topskoelte uit het Z.W. zoodat de start voor den wind was en na de boei by Spaamdam gekruist moest worden. De uitslagen van Zaterdag waren: 12 voetsjollen dames: 1. Anny van dames Alberts in 1 u. 31 min. 31 sec. 2. Fritske van Gez. van Bensekom in 1 u. 38 min. 25 sec. De da mes Alberts was dus ver voor. Sterklasse: 1 Castor van H. J. C stuurman Evert de Boer in 1 uur 45 min. 10 sec. Uit de tijden blykt dat de Sterklasse heel wat minder snel is dan de 12 voetsjollen- klasse. 16 M2. klasse: 1 Treub 3 van G. H. Kaars Sypestein in 1 u. 17 m. 34 sec.; 2 Treub 1 van J. van Thiol, stuurman rar. R, de Jong in 1 u. 18 min. 24 sec. Regenboogklasse: l Braas5emermeer van Hans Nathan In 1 u. J1 m. 29 sec. 12 voets jollen juniores: 1. Daphnia van B. Bothe In 1 u. 37 min. 25 sec. 2 Prekkel van J. Sassen in 1 u. 38 m. 5 sec. 3 Francis van M. Dijk stra in 1 u. 39 m. 42 sec 4 Had je me maar van J. Borgerhof Mulder in 1 u. 41 min. 9 sec. 12 v. jollen juniores. 1. Windekind van Jan Maas in 1 u. 31 min. 19 sec. 2. Fritske van G. F. Bo'nré in 1 u. 31 min. 30 sec. 3. Bern van Bob Maas in 1 u. 31 min. 48 sec. 4. Lef van H. F. Baerselman in 1 u. 31 min. 48 sec. De strUd tusschen de gebroeders Maas was zeer heftig waarvan Bohré wist ie profiteeren om door de „mazen" heen te glippen en tweede te komen. Zondag werd begonnen met de wed strijden voor buitenboord-motoren, waarvoor 4 inschryvingen waren. Er werden drie wedstrijden gehouden. De botters liepen tegen de 40 KM. p. u.. een geweldige snelheid dus. waardoor vooral by de boeien opletten de bood schap was. De uitslagen waren als volgt: le wedstrijd: 1. W. H. O. van Schieffer in 13 u. 50 sec. 2. Honolulu van Dekker in 14 min. 18 sec. 2e wedstryd: 1. Honolulu van Dekker In 14 mir.. 2. W. H. O. van Schieffer in 14 mir.. 19 sec. 3e wedstrijd: 1. Honolulu van Dekker in 14 min 18 sec. 2. W. H. O. van Schieffer in 15 min. 35 sec. In de Regenboogklasse moest de Braassummermeer den strijd opgeven, zoodat Dolfijn van H. H. Garbrecht eerste werd in 1 u. 3. min 25 sec. De Castor ging in de Sterklasse dit maal alleen over de baan en had dus een gemakkelijke overwinning. 16 M2 klasse: 1. Treub 1 van J. van Tiel, st. Mr. R. de Jong in 1 u. 6 m. 1 sec. 2. Treub 3 van G. H. Kaars SUpeste'.Jn in 1 u. 6 m. 3 sec. He: was een zeer spannende race waarbij de Treub 3 eers: voor was, doch door een ongunstige vlaag een slag moest maken waarvan Treub 1 kon profiteeren. Vrybuiterklasse le wedstrijd: 1. Jar. Brass van C. Huisken in 1 u 20 sec. 2. Kaper van Jhr. P. Bosch van Drake- st?yn in 1 u. 34 sec. 2e wedstrijd: 1. Kaper van Jhr. P. Bosch van Drake- steyn in 1 u. 28 m. 49 sec. 2. Jan Brass van C. Huisken in 1 u. 30 m. 8 seca Dirk Duval er. Stoertebeker waren beurtelings 3 en 4. 12 v. jollen dames. 1. Anny van Gez. Alberts in 1 u. 22 m.. 10 sec. 2. Fritske van Gez. van Beusekom in 1 u. 2 3m. 50 sec. 12 v. jollen Juniores. 1. Daphnia van B. Botke in 1 u. 46 m 15 sec. 2. PYancis van M. Dyksrra in 1 u. 47 m. 0 sec. 3. Had je me maar. van Borgerhoïf- Mulder in 1 u. 48 m. 35 sec. 4. Prikkel van J. Sassen in 1 u. 48 m. 55 sec. 12 v. jollen Seniores. 1 Bern. van Bob Maas in 1 u. 37 m. 30 sec. 2. Fritske van G. F. Bohrè in 1 u. 39 m 15 sec. 3 Snapje van K. Poortman, in 1 u. 39 m. 30 sec. 4. Windekind, van Jan Maas in 1 u. 39 m. 35 sec. De schipperswedstryd in de 16 M2- klasse werd gewonnen door den sohip- p:r van den heer J. v. Thlel, tweede was de schipper van den heer Bernhard. derde de schipper van den heer Kaars Sijpesteyr.. De joilenwedstrijden hadden te lijden door het onweer, dat vergezeld ging van regen en windstilte. De tyden wijzen trouwens uit, dat er weinig wind was. De prysuitdeeling vond plaats direct na. afloop der wedstrijden. Ir. B. Bölger reikte aan de gelukkige winnaars de be haalde prijzen ui: met een toepasselyk wcord, hy wees er op dat de dames te genwoordig de eer van Haarlem moeten ophouden, aangezien de heeren in dc jollen alle prijzen naar Rotterdam en Lcosdrecht laten gaan. De hoofdprijzen werden als volgt behaald: 12 v. jollen dames. 1. Anny, mej. Alberts, 2. Fritske, mej. v. Beusekom. 12 v. jollen Juniores. 1. Daphnia. Bötke, 2. Francis, Dykstra. 3. Prikkel. Sassen. 12 v. joiien Seniores. 1, Bern. Bob Maas. 2. Fritske Bohrè. 3 Windekind, Jan Maas, 4. Karekiet Zweep. 16 M2 klasse. 1. Treub, J, v. Thiel, st. mr. R. de Jong. 2.. Treub, 3. G. H, Kaars SUpe- steyn. Rcgcnboogklasse: 1. Dolfyn, Gar brecht. Vrijbuiterklasse1. Kaper, B06Ch v. Drakesteijn; 2. Jan Brass, C Huisken. Sterklasse; 1. Castor, H. J. C. st. Evert de Boer. Buitenboordmotoren: 1. Honolulu, Dekker; 2 W. H. O.. Schilffer. Valt nog te vermelden dat de wed- stryden een vlot verloop hadden en dat geen enkel protes: werd inge diend. zoodat de officieele tydopne- mer Ir. B. Bölger geen al te moeilijke taak had. LUNCHROOM „SPRUIJT" v.h. ,,Alkema" GROOTE HOUTSTRAAT 42—44 EERSTE ETAGE W Plat du Jour v. 12 tot 2 u. a 1.25 Diner van 6 tot 8 uur a 1.50 Bij abonnement MO en 1.25 10 Patterson redivivus. Het schynt dat Gerald Patterson, de Australiër, die jaren geleden te Wim bledon wist te triomfeeren. r.a eenige minder goede seizoenen, plotseling zijn overweldigenden vorm van die verleden dagen teruggevonden heeft Een Patter son ir. top-vorm is ongetwyfeld in staat, de beste spelers der wereld te weerstaan en dit bericht geeft dus de hoop, dat er eenige afwisseling wordt gebracht in de vrij eentonig wordende supprematie van spelers als Lacoste, Cochet. Borotra. Tilden. Het levendige spel van Patter son, zUn enorm harde service en drive waren jaren geleden een zeer bijzondere attractie: als hy ze teruggevonden heeft, zullen de internationale tournaments er in interesse door winnen. 400 Meter athletiek- record. Overal zyn de athleten nu in volle training voor de Olympische Spelen, hetgeen blijkt uit dc voorwedstrijcen. die alom gehouden worden en die langza- merhanc: een aardigen kijk gaar. geven op dc pretenties der verschillende naties. Nadat In Duitschland twee wereldre cords zUn verbeterd «kogels too ten en discuswerpen) komt nu uit Amerika het bericht dat de bekende Amerikaanse he hardlooper Emerson Spencer 400 me ter zou hebben geloopen in precies 47 seconden. Hiermede zou het wereldre cord van Meredith (47.4 sec.) reeds in 1916 gevestigd, zyn verbeterd. Vandaar dat het ons past dit bericht met de noo- dige reserve over te brengen, maar on getwyfeld is Spencer een van dc wei nige loopers. die tot zooiets tn staat zou den zijn. want hij had reeds eerder op dezen afstand de beste prestatie van het seizoen geleverd. Maar de homologatie van athletiekrecords gaat niet zoo een voudig. De Olympische Spelen. Zoo zyn dan de Olympische Spelen, waarnaar lieel Nederland heeft uitgeke ken. gedeeltelijk met verlangen, gedeel telijk met verbazing, gedeeltelijk met mcdelydend hoofdschudden Er zijn er voor wie spore boven alle andere overwe gingen gaai en anderen, die er niet de minste belangstelling voor hebben. Wy zouden ons aan de zyde van deze beide categorieën willen opstellen en dus tus schen hen ui, zoodat wy den middenweg, die ook hier gulden is. kunnen bewan delen. De spar: is een deel van ons maat- schappelyk leven geworden, dat niet overdreven hoog mag worden aangesla gen. maar ook niet verwaarloosd mag worden. En ivls de sportsmen van meer dan veertig naties ter wereld elkaar op Ne- derlandsch grondgebied komen bestrij den. dan moeten wy er voor zorgen, dat deze bezoekers zooals alle ar.deiv. die binnen onze grenzen komen, op de best mogelyke wyze ontvangen worden. Dit is niet alleen plicht der beleefdheid, ook niet enkel een politiek van welbe grepen eigenbelang, maar het is het in practyk brengen van den dieperen grond van de groote wereldvredesidee Alle menschen ter wereld zyn broeders en als zoodanig moeten wy hen verwel komen in ons midden, ongeacht hun ge zindte. ongeacht hun huidskleur. Wan neer zij met hun honderdduizenden in hun landen zijn teruggekeerd en zich het verblijf in ons land herinneren als een verblijf onder vrienden, dan zal Ne derland weer een stootje hebben gege ven in de richting die leidt naar die universeele broederschap, die ieder wel denkend mensch in het diepst van zijn hart wenscht. wy hebben in deze eerste dagen der spelen een blik gekregen in de organisa tie en reeds nu durven wy met trots te constateeren, dat al het mogeiyke ge daan wordt om deze zoo volmaakt mo gelijk te doen zyn. En er staan men schen aan het hoofd, die stuk voor stuk tegen lvim uiterst zware taak zyn opge wassen. De organisatie van deze spelen eischt een ontzaggelijken arbeid en de resultaten zullen blootstaan aan een on gezouten critiek. Maar wij wagen het te voorspellen dat de wereldpers aan het einde dezer machtige sportdemonstratie tot dc conclusie zal komen, dat den or ganisatoren de hoogste lof niet mag onthouden worden. Van zeker niet geringer belang is de houoing van het Nederlandsche publiek. De horden vreemdelingen, die in de komende maanden ons land komen be zoeken zullen ons land beoordcelen naar- het optreden van zijn bevolking. Binnen dc muren van het Olympisch Stadion zullen zy constateeren. hoe het. Neder landsche sportpubliek reageert op de ne derlagen, die zeker niet zullen uitblij ven. van de landslieden. En op dtt ge bied zullen de meeste vreemdelingen veel van ons kunnen leeren. Wy houden er niet van, eigen hoed te bepluimen, maar het mag wel eens gezegd worden, dat de Nederlandsche sportsmen en hun aanhangers tot de sportiefste der we reld behooren. wy zijn, om een En gel- sche uitdrukking woordeiyk te vertalen „goede verliezers". En dat .-en eigen schap die ons eert. Het is hier gelukkig r.og geen gewoonte geworden, dat eon vreemde voetballer, die een der onzen wat onzacht op zij zet. op een fluitcon cert wordt onthaald, terwijl overtredin gen van de eigen vertegenwoordigers stilzwijgend en soms zelfs goedkeurend worden begroet. Maar ook bulten het Stadion moet iedereen, die in aanraking komt met vreemdelingen, zyn best doen hen be hulpzaam te zyn cn zich thuis te doen gevoelen. Wanneer ieder Nederlander z.ch dit voorneemt dan zal hy daarmee niet slechts zijn land eeren maar ook, en hot meest, zichzelf. How's that? Het cricketseisocn is weer btgennen cn de cricketanecdotes komen dus weer los. Wy hebben er van tyd tot tyd al heel wat verteld, maar we zijn nog niet uitgepraat. En als het u dus interesseert - dank u! Het lükt voor den buitenstaander nog al cer.ovudig voor den cricketumpire om ui: te maken hoe een batsmar. aar. zijn einde gekomen is. Maar soms valt dat niet mee. In een wedstrijd in Engeland is het eens gebeurd dat een batsman sloeg naar een hoog opkomenden bal. Hy raakte licm met den „schouder" van zUn bat. vanwaar de bal tegen de rech- terdy van den batsman vloog, welk li chaamsdeel zich voor het wicket be vond. Vandaar schoot de bal tegen een der stumps en wierp deze af. waarop hij (de bal) in de handen van den wioketkeeper belandde. Deze zag dat de batsman buiten zyn crease was cn stumpte hem .Was deze batsman nu ge vangen. Ibwbowled, run out of stum ped? Het was een lastig geval en eerst was de umpire geneigd hem lbw te ge ven. Maar toen de batsman vertelaarde da: hy den bal met rijn bat gespeeld had, werd het vonnis veranderd in .stumped". Hoe door een enkelen bal vier bats- men tegelijk ui: waren, zonder dat de bal nochtans doel getroffen had wordt door den bekenden P. F. Warner ver teld. De batsman aan het bespeelde wicket kreeg den bal zoo onforiulniyk tegen zyn hand. dat het bloed eruit sprong Hy moest zich terugtrekken, zyn collega en overbuurman viel. by zien van het bloed, flauw en verdween eveneens, retired hurt. De volgct-.ro batsman. die no. 10 in de rU was. v gerde zich bloot te stellen aan de aan vallen van zulk een gevaariyk bowlen cn dus was er niemand om met no. U de innings voort te zetten. Een bedenkelijk record. Volgens statistieken, samengesteld door de verzekeringsmaatschappijen, hebb n gedurende liet jaar 1927 in de Vereer. ■- de Staten van Noord-Amerika 25000 menschen het leven verloren in r.ate- moblelor.gelukken. By deze doodeiykc ongevallen moet ongeveer een milhc n niet doodeiyke verwondingen gevc.ul worden. Een ontstellend cn luguber record' Maar het zou belachciyk zyn om hier voor dc automobiel zonder meer aar.- sprr.-teiyk te stellen. He: verkeer heeft altijd zyn slachtoffers geëischt. ook in der. tyd var. de rijtuigen en dlhgcnces. En het is de -.Taag of het aantal onge lukken toen. in verhouding, wel kleiner was. Ook mag niet vergeten worden, dat veel ongelukken ontstaan door onvoor zichtigheid of onbeholpenheid van de slachtoffers zelf. Maar het is toch goed, zulk een statistiek te publiceeren. want er zijn lied?», die. wanneer zij eer.mnn! achter liet stuurwiel van een auto heb ber. plaats genomen, geen minuut meer schyr.en te kunnen verliezen en die be halve hun eigen veiligheid, ook die hun ner medemenschen opofferen aan den lust naar razend? snelheid, dien zy zoo verkoerdciyk al --"-t beschouwen. Mis schien zullen de Amerikaansche cyfers Sn al hun droefheid hen r.og wel een* tot nadenken brengen. Slachtoffers der rennen Van tijd tot tijd wordt er de aandacht op gevestigd, dat de jockeys van ren paarden in hindernisrennen oen gevaar lijk beroep uitoefenen, dat hun licht den nek kan kosten. Dit is ongetwyfeld waar en af en toe, doch niet vaak, sneu velt er een Jockey op dit vcelbegokte veld van eer. Maai- het eigenaardige is. dat er nooit eens op gewezen wordt, dat het voor de paarden r.og veel gevaar- lUkcr is. Tera-yi toch met recht kan worden aangevoerd dat de jockeys uit vrijen wil hun leven wagen, terwyi dc arme viervoeters er toe gedwongen wor den. In Engeland alleen zyn gedurende de laatste vyf weken veertien renpaarden bij horden zoo leelUk gevallen dat ze direct dood waren, of wegens ernstige verwondingen, ter plaatse moesten wor den afgemaakt. Een eigenaar, door een dagbladrepor ter gevraagd naar zyn meening over deze massaslachting van edel paarden bloed. zag de zaak slechts als een be langrijk financieel verlies voor de eige naars der dieren en stelde zich op het in dit opzicht sportieve, maar laten wc zeggen wat ecnzydlge standpunt dat Jo nu eenmaal geen ommelet kunt maken, zonder eieren te breken. Maar eigenaars behoeven zelf niet over horden te springen. Dat laten ze doen. En als ze het w-el deden, zou men ze na een been- of armbreuk nog niet af maken. Optreden van de FIFA tegen Engeland. Uitsluiting van de Britsche bonden. Waarom een wereldbond noodxakelük Het wegblijven van Joego-Slavië -uit Amsterdam. Een slecht voorbeeld. Teleurstellend spel van Engclschc ploegen op het vasteland. De strijd van Frankrijk tegen Tsjecho^Slowakije. Een gokkerij op het weer. Men krygt- den indruk, dat de lei ders van ce F. I. F. A. overtuigd zyn, dat het thans noodzakeiyk is om ern stige maatregelen tegenover Engeland te nemen, daar anders de leiding van het spel over de geheele wereld, aan de F. I. F. A. zal ontgaan. Het bestuur komt dan ook met ernstige voorstellen op het aan het einde van deze maand m Amsterdam te houden congres. Het heeft reeds voorloopig bepaald, dat de leden van de F. I. F. A. geen wedstry- den meer tegen Engelsche clubs zullen mogen spelen na 22 Mei a.s. Overeen komsten tot het spelen van wedstrijden, welke reeds drie maanden geleden, der halve voor het uittreden van Engeland uit de F. I F. A. waren aangegaan, zul len evenwel uitgevoerd mogen worden. Aan het congres wordt thans een defi nitieve uitsluiting van Engeland voorge steld. Daarby wenscht men ook voort aan geen Engelsche scheidsrechters op het vasteland te laten fungeeren. Voorts wordt voorgesteld voortaan de F. I. F. A. zelf de spelregels te laten opmaken en geen vertegenwoordigers meer naar de vergaderingen van de International Board hef Engelsche lichaam, dat tot dusverre de spelregels vaststelde te zenden. Voor het F. I. F. A. bestuur dit besluit heeft genomen, heeft het tevergeefs alle mogelyke moeite gedaan, om te trachten met de Engelsche autoriteiten een be spreking te hebben, daar men verwacht te, dat een bespreking veel zou ophelde ren. Het F. I. F. A. bestuur heeft ove rigens aan Engeland nog eens duideiyk gemaakt, dat het zich wat de vergoe ding voor verloren tyd betreft, op een verkeerd standpunt stelt. Ook de F. I, F. A. is er van overtuigd dat er een scheiding behoort te zyn tusschen spe lers. die aan het spel willen deelnemen zonder belooning en anderen, die beloo ning voor hun spel wenschen te ontvan gen. Terecht heeft men er evenwel En geland op gewezen, dat de vergoeding voor gederfd loon niet als een belooning beschouwd mag worden. Het is een ver goeding. evenals die voor reis- en ver blijfkosten. Het bestuur van de F. I. F. A. heeft terecht verklaard, dat de grondslag voor allen vooruitgang is en dat orde slechts kan worden bewaard indien er een lei dend lichaam is. Het F. I, F, A. bestuur voegt daaraan nog de volgende zeer juiste opmerking aan toe: „Niemand zal er een nationalen bond een verwijt van maken indien hij tracht te zorgen voor zijn eigen speciale belangen doch het is geheel iets anders zyn belangen te behartigen of ze op een zoo hoog standpunt te plaatsen, dat daaruit on- voorwaardeiyk volgt, dat men ze van grooter belang beschouwt dan de belan gen van het algemeen." Dat Engeland zelf aan zijn spelers geen vergoeding wegens loonderving wü geven, is zyn recht. Engeland is op dit punt volkomen vrij. Wenscht het niet te spelen tegen continentale amateurs, die wèl een dergelüke vergoeding ont vangen, dan is het daarin eveneens vrij Door echter ter wille van die vergoo ding dc F. I. F. A te verlaten handelt Engeland in stryd met het algemeen belang. Ik acht het dan ook toe te jui chen dat de F. I. F. A. hieraan paal cn perk wil stellen. Het staat evenwel vast, dat de voor stellen van het bestuur op het con gres bestryding zullen ondervinden. Er zijn altyd menschen, die kool en de geit willen sparen. Voor sommige landen 1s het oogenblik misschien het verbreken van de relaties met het Engelsche voet bal een verlies, doch groot zal dat wel niet juist zUn. Juist dezer dagen is weer 3fdoende bewezen, dat de Engel sche gasten hier slechts bij hooge uit zondering hun beste spel geven. In Duitschland hebben verschillende be- rocpselftallen hun wedstry'den verloren. Blackburn Rovers, dc Engelsche Cup winnaars, hebben in Weencn slechts met veel geluk een 3—2 overwinning op Austria behaald. De Weer.sche bladen noemen het vertoonde spel een bittere teleurstelling, waarby ze er op wijzen, dat in de laatste jaren geen der Engel sche gasten eenige voldoening heeft ge schonken. Desondanks heeft men voor zoo'n Engelsch bezoek groote sommen te betalen. Aan der. anderen kant staat, dat tal van voetbalbonden het nut van een krachtige F. I. F. A. zeer goed inzien en begrijpen, dat het sterk r-.aken van de F. I. F. A ook wel eenige opofferingen waard is. Het standpunt van het F. I. F. A. bestuur zal dan ook zeker door verschillende landen worden gedeeld, waarschyniyk zelfs door de meerder heid. Het is echter de groote vraag, wat dan de minderheid zal doen. Zal deze zich by hei besluit neerleggen of trach ten aansluiting bij Engeland te zoeken en daardoor de verwarring nog grooter maken? Het blykt thans, dat de Nederl. V. B. het met de keuze van Tottenham Hot spur als oefening voor onze Olympische ploegen goed heeft getroffen. De Spurs hebben verdienstel Uk voetbal laten z:er. en zich ook ingespannen om iets goeds le laten zien. Uit het buitenland komen omtrent de Engelsche gasten geheel an dere berichten. Zoo hebben dc Engel sche kampioenen, Evcrton. in Zwitser land zeer teleurgesteld. Ze wonnen wel hun wedstryden doch het vertoonde spel was uiterst matig. Tegen een elftal van spelers uit Basel, won Everton met 20, belde doelpunten werden als het ware door de verdediging der gastheeren ca deau gegeven. Van al de beroemdheden in het Evea-ton elftal bemerkte men niets. Zelfs de record-doelpuntenmaker Dean stelde teleur. Over het algemeen speelde de thuisclub zelfs beter voetbal. In Duitschland had men bezoek van den Schotsche prof-club Cowdenbeath, die twee wedstrijden tegen de Duitschc Olympische ploeg speelde. Dc eerste werd door Duitschland met 3—2. de an dere 2elfs met 8—2 gewonnen Ook hier stelde het spel der profs zeer teleur. Ze speelden bovendien onnoodig ruw. In den tweede wedstrijd kwam het zelfs tot een handgemeen tusschen de spelers, zoodat de scheidsrechter twee vechters bazen een Schot cn een Duitscher van het veld zond. Met West Ham Uni- tcr hebben dc Duilschers het al niet be ter getroffen. Dat elftal stelde in Karls ruhe geweldig teleur. De thuisclub kon gemakkeiyk met 4—1 winnen. In Neu renberg won West Ham van dc club van Kalb met 32 doch dc thuisclub speel de zoo slecht, dat elk ander elftal een veel grooterc overwinning had kunnen behalen. Het is tenslotte toch wel merkwaardig, dat elk jaar maar weer opnieuw dc con tinentale clubs zich door Engelsche profs voor den gek laten houden. De eischen der Er.gelschen worden steeds hooger, hun spel wordt echter in de meeste gevallen steeds minder. Zondag heeft te Parys Frankrijk een wodstryd gespeeld tegen een sterk elf tal van de Tsjechen. Het resultaat was een 20 overwinning der gasten, wat men voor Frankrijk als een mooi resul taat kan beschouwen. Technisch waren de beroepsspelers sterk in de meerder heid. De Franschen werkten echter met volle kracht, waardoor ze het de Tsje chische achterhoede dikwyls gevaariyk wisten te maken. De groote onstuimig heid der Franschen was evenwel oor zaak. dat ze hun aanvallen niet goed konden afwerken, waardoor de kaïwi verloren gingen. De Franschen lieten zich hier wc! kennen als een lastige te genpartij doch op den duur zullen ze met degelijk spel van een technisch goed spelend elftal toch niet kunnen kinnen. Over den verleden weck gespeelde»; wedstrijd Hongarye—Oostenryk las ik nog een aardige bijzonderheid. De Hon- gaarsche V. B. had zich voor dezen wod stryd tegen slecht weer verzekerd. De voorwaarde was. dat de bond een be drag van ongeveer f 4500 zou krUgen In dien er tusschen 12 uur en he: vastge stelde aanvangsuur van den wedstrijd, regen zou vallen. Het regende in dier. tyd geweldig doch een uur voor het be gin van den strUd klaarde het weer op. De Hongaarsche bond kreeg daardoor behalve dc entreegelden van ongeveer 40.000 toeschouwers, nog van dc verze- kerir.gmaatschappy een bedrag van f 4500 Of een dcrgeiyke gokkerij op her weer evenwel op der. weg van een voet balbond ligt, betwyfcl ik wel wat C. J. GROOTHCiFF, Buthovcn, 19 Mcl 1926,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 11