DATUMSTUKJES ONZE GROENTJES ONZE GROENTJES 45e Jaargang No. 13778 Verschijnt dagelijks, Sehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 21 Mei 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 027*A, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maandenVoor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-5754- Franco per post door Nederland Z3-8754- Afzonderlijke ntimmers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken /0-5754franco p. post 70.65 ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per rcgeL Ey abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38810 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spaarr? 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwyk enz. Administratie 10724 en 14825. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA MAANDAG 21 MEI Cinema Palaoe: ,De Spion". 8 uur. Luxor Theater: „Fauteuil 47"; „Lord Landor's Avontuur". 8 uur. Rembrandt Theater: „Ben Hur". Too. Heel: Droste-Reggie. 79; 9.1511.15 urn- Scala Theater: .Marquita"; „Vlam mende Wateren", 8 uur. Cabaret Modern, Raaks, Cabaretvoor stelling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor stelling. DINSDAG 22 MEI Stadsschouwburg: Gem. Volksvoor stelling. Ver. Tooneel (Verkade en Ver beek) ,,Als ik wilde. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Cabaret Modern, Raaks: Cabaretvoor. •telling. La Mascotte, Gr. Markt: Cabaretvoor. stelling. Kamer van Koophandel, Nassauplein: 61ste vergadering, 7.30 uur. DE RIJPERE JEUGD. EEN GEMEENTELIJKE COMMISSIE GEVRAAGD. Men schrijft ons van de zijde van het Ned. Ond. Genootschap: Toen de Minister van Onderwijs ln October 1927 de Staatscommissie „Wijnbergen" installeerde, merkte hij zeer terecht oj>, dat de Overheid te genover het vraagstuk van de verstan delijke en zedelijke vorming van die leerlingen, voor wie het onderwijs, aan de lagere school genoten, eind onderwijs is, niet onverschillig kan De af deeling Haarlem van het Ned. Onderwijzers Genootschap meent, dat het vraagstuk van het aanvullend onderwijs aan onze rijpere jeugd er een is van het allergrootst gevocht. Onze rijpere jeugd moet bezig ge houden worden op een wijze, die haar trekt en boeit, door doeltreffend on derwijs moet haar belangstelling ge wekt worden voor iets anders en be ters; men moet haar aan het werk weten te zetten, want ledigheid is hier Vooral des duivels oorkussen. Als we uit het verslag van de Com missie van Toezicht op het L. O. over 1927 zien, dat van de leerlingen, die de Lagere School geheel doorloopen hebben 140 aan een avondschool of vervolgcursus verder onderwijs genie ten en dat niet minder dan 199 zon der verdere opleiding blijven, dan meenen wij, dat het gewettigd is de vraag te stellen: moet er voor deze jongens en meisjes niets gedaan wor den? Die vraag te stellen is meteen haar te beantwoorden. Zonder vooruit te loopen op even- tueele rapporten en voorstellen van de commissie, die naar we hopen, door de gemeente ingesteld zal wor den, meenen wij alvast te moeten op merken, dat dit algemeen vormend onderwijs zoo moet zijn ingericht, dat het kan deelen Lit de belangstelling der ouders en leerlingen. Groote soepelheid zal ongetwijfeld noodig zijn voor het goed functnon- neeren. In het belang van onze rijpere Jeugd meenen wij dan ook, dat het ten zeerste toegejuicht zou worden, als er van gemeentewege een commissie ingesteld worden kon, zooals door ons bedoeld. Een verzoek ln dien geest Is door voorzitter en secretaris van het Ned. Onderwijzers Genootschap in op dracht der afdeeling Haarlem inge diend bij het Dagelijksch Bestuur van Haarlem. PENNSYLVANIA Ernstig mijnongeval. REEDS 32 LIJKEN GEVONDEN. Naar uit New-York gemeld wordt, heeft in de Mther-mijn in Penssyllvan'ë een ernstige ontploffing plaats gehad. De reddingsbrigades hebben tot nu toe, volgens de officieele berichten, reeds 32 lijken geborgen. Negen mijnwerkers werden levend naar boven gebracht. Veertien mijnwerkers worden nog ver mist. Men neemt aan. dat de mijnwerkers omgekomen zijn door de ontwikkeling van gassen na de ontploffing. Aan d? ingangen van de mijn hebben den ge- heelen nacht de familieleden in angstige spanning in den stroomenden regen op berichten gewacht. Hartverscheurende •tooneelen hebben zich afgespeeld toei de eerste namen der verongelukten be kend werden gemaakt. Haarlem 21 Mei. Het Spel van den Kromstok. Wfj zitten er al midden in. In de Olym pische sfeer, bedoel ik. En het is nog maar nauwelijks begonnen. Of liever gezegd: het is nog niet eens begonnen. Het merkwaardigs te van zulke Olympi sche Spelen is, dat zij officieel pas be ginnen als voor het publiek het voor naamste al achter den rug is. Het voor naamste: dat wil natuurlijk zeggen: Voetbal. Het wordt thans geconcurreerd door Hockey, dat het groote voordeel geniet om nummer éen op het program ma te zijn, en dat op vervaarlijke wijze veld wint. Maar dit zijn slechts bij- nummers. Harry Denis is zelfs nog niet voorgegaan in de aflegging van den be roemden Zuiveringseed, zoodat de hoc keyers onbeëedigd spelen. Hetgeen toch niet als excuus kan gelden voor dien Oostenrijkschen doe'.verdediger, die een te breeden stok op het terrein smokkelde nadat het gebruik ervan hem reeds ver boden was, en tijdens half time op nieuw gesnapt werd door de „Jury du terrain". Dewelke internationale com missie hem, na een standje, liet door spelen, hetgeen naar mijn meening een fout is, want menschen die zulke treu rige trucjes toepassen hooren toch in geen enkel gezelschap van sportsmen thuis, en allerminst bij het nog zoo on gerepte hockey. Dit spel van den kromstok beleeft thans groote dagen. Het heeft tientallen jaren lang in betrekkelijke vergetel heid geleefd. Enkele honderden latnd- genooten beoefenden het, vereenigd in een klein aantal clubjes, en niemand dacht er ooit over om naar hen te gaan kijken, behalve wat vrienden en fami lieleden. Tot Voetbal te groot en te po pulair werd voor zichzelf, en al te dui delijk bleek dat zijn dictatuur niet ver licht was. Toen kwamen de afvalligen, in steeds grooter getale. Zij zochten naar een andere gelegenheid om achter een bal te rennen, en ziet: him ocg vond het stille spel op de eenzame veldjes, het spel van den kleinen bal en de kleine goal, met den dubbel-afgeplatten krom men stok. beoefe-nd zonder tribunes en zonder publiek. Zij werden adepten. Waarop de Van Holkemas. Wageners, Treslings en Van Boovens, die het sinds zoovele jaren bestuurd hadden, ontdek ten dat de velden wit waren om te oog sten, en zich daarnaar gedroegen. Zij schaften, niet zonder veel strijd en droef heid, him eigen Hollandsche spelletje af, dat nergens anders ter wereld werd beoefend, aanvaardden de internatio nale regels en gingen dus met een aan éen-kant-afgeplatten stok achter een zeer veel harder en kleiner balletje aan- zwaaien. Hetgeen vanzelf weldra leidde tot ontmoetingen met België, Duitsch- land en Engeland en tot verderen op bloei. De snelheid van den hockeybal bleek nu niet meer te stuiten. Het schijnt dat de Hollander voor dit internationale spel geboren is. Hij leerde het althans met onbegrijpelijke vlugheid aan, en begon dadelijk de buitenlanders, die het al jaren beoefenden, naar den kroon te steken. Waarop de toeschouwers óok kwamen, bij duizendenEr hebben ei Zaterdag zooiets als vijftienduizend in het Nieuwe Stadion zitten brullen teen Holland voor 't eerst var. Duitschland won, en zich daarmee vrijwel verzeker de van zijn plaats in de Olympische fi nale. Want van Frankrijk heeft het al gewonnen, en van Spanje zal het wel winnen. Die dingen zijn bij hockey niet zoo onzeker als bij voetbal, waarbij een elftal dat sterke tegenstanders verslagen heeft veelal plotseling tegen veel zwak kere ondergaat. Waarin het verschil zit? By hockey minder zelfoverschatting, minder ijdelheid, minder invloed van het publiek, meer onbevangen enthousias meHockeyers zijn van die naïeve lingen die zelfs in een proefwedstryd of in een friendly-game, hun uiterste best doen. die zich nooit .sparen" om de een of andere vage reden die geen steek houdt, die nog spelen voor hun plezier. Moge het zoo blijven! Ik hoop het voor hen, en het zal lukken als zij maar geen groote tribunes en overdreven pu bliciteit krijgen. Niet te vaak vijftien duizend toeschouwers.... Er is niet zooveel gevaar voor, want als vertooning kan het spel van den kromstok voetbal toch niet evenaren. Het is wel snel. nog sneller zelfs, maar overigens behalve voor de kenners veel minder opwindend. En het wordt veel te vaak gestopt voor technische overtredingen, hetgeen nogal hinderlijk is voor den toeschouwer. Natuurlijk wint Holland het hockey- tournooi niet. Het zal in het zand bijten tegen de bruine knapen die op Duin en-Daal logeeren, die toovenaars van den kromstok: de Britsch-Ir.diërs, die in een oefenwedstrijd Holland al met 71 ge klopt hebben en bezig zijn met al hun tegenstanders volgens dit recept af te rekenen. Enfin, de tweede prijs is toch al een glorieuze prestatie. Als dat voorbij is komt Voetbal. Het vervaarlijke Uruguay maakt zich op Velserbeek gereed om ons er in de eerste ronde uit te wippen. Het zou mij niet verbazen als dat niet lukt. Neder land raakt in een Olympische stem ming die de Engelschen zouden betite len ais „rising to the occasion" het werkt zich op tot de buitengewone hoogte ■die de buitengewone gelegenheid *er- eischt. En laat ons niet vergeten dat het altijd een groot voordeel is om „de thuis club" te wezen. Wy zijn nu. maanden lang en bij alles, voortdurend de thuis club. Aannemende dat dit twee goals scheelt, en dat wij te Parijs met 1—2 van Uruguay hebben verloren, zullen we nu met 32 winnen, of met. 10 Waarna de groote vraag zal wezen of we niet van Griekenland of Chill of iets dergelijks zullen verliezen omdat een paar jongelui meenen dat zij zich tegen dergelijke tweedeklasse naties wel kun nen sparen Zoo is nu eenmaal voetbal. Liever is mij de geest van hockey. Er. laten wij ons verheugen dat hockey ons land zoo'r. prachtigen inzet van de Olympische Spelen heeft bezorgd. Het moreele effect op onze andere vertegenwoordigers kan niet uitblijven, en straks zal het wellicht net die fracties-van-seconden voordeel geven, die vaak succes by de athletiek en zoovee! andere dingen beteekenen. Hulde aan de kromstokzwaaiers! R. P. DE „VEENDAM" VOOR NEW-YORK AANGEVAREN. Men vreesde het ergste REEDS TE HOBOKEN BINNENGESLEEPT? De Zondagochtendbladen brachten het angstwekkende bericht, dat het stoom schip ..Veen-dam" van de Holland-Ame- rika-Lijn voor New-York aangevaren was; een officieus telegram meldde nog. dat het schip reeds zinkende was. Uit telegrammen, die kapitein Krol zónd aan de directie te Rotterdam, bleek dat het schip na het verlaten van de pier te Hoboken opgestoomd was door oe Narrows naar de Lower Bay. Daar de mist vrij dicht was, ging het schip in Gravesend Bay voor anker en is toen omstreeks 4 uur aan gevaren door het uitgaande Amerikaansche stoomschip „Porto Rico". De „Veendam" werd aan bakboords- zijde onder de waterlijn geraakt, met het gevolg, dat de machinekamer onder water kwam te staan. In een der tele grammen wordt gemeld, dat de ketel- ruimte droog is gebleven, dat bewijst, dat de waterdichte schotten het schip kunnen houden, zoodat weinig gevsar voor de passagiers bestond. Een ar.de- telegram bracht de boodschap, dat een zestal sleepbooteu bij de „Veendam" lag, HET DANSPROBLEEM. DE JEUGDORGANISATIES EN DE BESLISSING VAN DEN RAAD. De voorzitter der Federatie van Jeugd- werkbesturen Mr. L. G. van Dam schrijft ons: Van zoovele kanten wordt mij ge vraagd, wat de meening is over de ge vallen beslissing over het dansprobleem en of de Federatie met hare actie zal doorgaan, dat ik, zij het met eenige aarzeling, nogmaals van de welwillend heid der dagbladen gebruik maak, om deze vragen te beantwoorden. Mijne persoonlijke meening is: lo. De genomen beslissing van den Gemeenteraad beteek ent, dat Haarlem de eenige groote stad van ons land blijft, waar aan goede en groote inrich tingen dans vergunning stelselmatig wordt geweigerd. De doorvoering van het geldende systeem beteekent ook het ophouden der dans vergunning aan de inrichtingen, die vroeger in Heemstede vergunning bezaten (Hildebrand en Dreef zicht), dooh door Haarlem wer den geannexeerd. Openbaar dansen blijft dus in Haarlem alleen toegestaan in inrichtingen, die uitsluitend dancing zijn. Wie in een betere inrichting wil dansen, zal naar Zandvoort of Amster dam moeten blijven gaan. Behoudens wellicht eenig scherper politietoezicht, blijft alles in Haarlem, zooals het was. 2o. Gevraagd is of de Federatie met hare actie zal doorgaan. Eene beslissing hierover is nog niet genomen. Het komt mij echter voor dat dit niet moge lijk zal zijn. Immers blijkens de zuivere party-stemming in den Raad (rechts tegen links) is de quaestie geworden tot een zuiver politieke. Door deze stem ming is de zaak tot een partij-quaestie geworden. Voor eene politiek zoo veel zijdig samengestelde, organisatie als óe Federatie lijkt het mij daarom gevaarlijk over dit onderwerp verder actie te voe ren. Overigens kan de Federatie tevreden zijn, nu de aandacht der bevolking en der autoriteiten op dit vraagstuk is ge vestigd en in het byzonder de ouders duideiyk zyn gewaarschuwd tegen het bezoeken door hun kinderen van Haarlemsche openbare dancings. Dat, wat daar voorvalt het licht der open baarheid. niet kan verdragen, bieek uit het houden der geheime raadsvergade ring. De wenk door den leider der grootste groep tegenstanders in de Raadszitting gegeven, dat de Federatie zich meer zal moeten richten op eene versterking van het jeugdwerk zelve, geeft ons de ver wachting, dat wy met voorstellen tot medewerking der gemeente daaraan, op meer medewerking in den Raad zullen kunnen rekenen. DE SCHOORSTEEN ROOKTE. Zaterdagavond kwart over negen was de heer J in de Korte Margaret Ka straat wat oud papier in zijn kachel aan *t verbranden. Dikke rookwolken stegen uit den schoorsteen, en een buur man vermoedde dat er brand was en alarmeerde onmiddellijk de brandweer. Toen die arriveerde bleek, dat hy met het inroepen van hulp voorbarig was geweest, om in geval van nood assistentie te kun nen verleenen. Men wilde wachten tot de mist opgetrokken zou zyn en dan het schip binnensleepen. Volgens de Crt. hebben familieleden van reizigers der „Veendam" te Rotter dam, Zondagavond telegrafisch bericht gekregen, dat deze behouden te Hobo- ke,n zün aangekomen en onmiddellyk van bcord zyn gegaan. Daaruit mag men dus afleiden, dat het stoomschip „Veendam" te Hoboken is binnenge bracht, daar uit niets biykt, dat een an der vaartuig de reizigers zou hebben overgenomen. De passagiers van de „Veendam" zou den overgebracht worden op de „Nieuw- Amsterdam" die Zaterdag 26 Mei ver trekt naar Europa of op de „Pennland' tan de Red Star Line die heden zou vertrekken. Zendag hebben de telefoontoestellen van de Holland-Amerika Lyn niet stil gestaan, met de meeste bereidwilligheid zijn alle mededeelingen gegeven, en kon men de vragers gerust stellen. HET ONWEDER. Zondagmiddag tusschen twee inn en half vier ontlastte zich boven onze stad een vry herige onweersbui, ge paard gaande met zware slagregens. Het deed den uitgaansdag van de ve len, die 's morgens toen het weer zich vry goed liet aanzien, naar bui ten getrokken waren, totaal misluk ken, vooral daar de regen den gehee- len middag niet meer ophield. Te Haarlem sloeg de bliksem in een schoorsteen van de fabrieksgebouwen in gebruik by den brandstoffenhandel Perquin aan het Zuider Buiten Spaarne. Een gedeelte sloeg van den schoorsteen af. De brandweer heeft het resteerende naar beneden ge haald. De directeur van Bouw- en Woningtoezicht was aanwezig. Een jongetje dat op den walkant stond te kyken viel in "t water doch werd er door handreiking uitgehaald. Te Heenistede werd in een weide aan de CloosteTlaan een koe van den landbouwer C. van der Weiden door den bliksem gedood. Ook sloeg de bliksem in een paal van de bovenleiding der N. Z. H. in de Raadhuisstraat bij de Kastanje laan. waardoor kortsluiting ontstond, en de paal in brand raakte. Personeel van de tram heeft de schade her steld. De tram ondervond eenige ver traging. Te Bloemendaal gebeurden geen ongelukken. In Overveen sloeg Zondagmiddag de bliksem op den schoorsteen der woning van den heer P. op de Ramp laan. De schoorsteen werd eenigszins beschadigd. In het gebouwtje op den Tetterode- weg. waarin de topeca-mengmachln? is ondergebracht, werd de lichtleiding weer eens defect geslagen. DE BR. SPREEKT ZICH ZELF TEGEN. HET DRAMA TE MAARTENS. DIJK. De vermoedelijke moordenaar, brand stichter en testamentvervalscher De Br. uit Maartensdyk die nu al gedurende eenige dagen aan een streng verhoor wordt onderworpen, heeft nog steeds niet bekend zich aan de hem ten laste ge legde feiten te hebben schuldig ge maakt, meldt de Tel. De man, die aller lei leugens verzint, heeft blykbaar niet zoo een rotsvast geheugen, dat hU zijn eerder gedebiteerde onwaarheden kan biyven volhouden. Zaterdag was het al een heel slechte dag voor hem. In vele opzichten sprak hy zich tegen. Met het uur neemt bovendien het aantal over tuigende bewijzen tegen hem toe. De Br. zou vandaag voor den Officier van Justitie te Utrecht geleid worden. DRAAD GEBROKEN. Zaterdagmiddag is op de Amstordam- sche Vaart by de J. F. Hehnersstraat een voedingsdraad gebroken van de N. Z. H. De politie zorgde, dat de voor bijgangers geen gevaar liepen, en per soneel van de tram herstelde de schade. MOEDERDAG. Zoons en dochters die dit lezen, Als ik u herinn'ren mag (G-oed verstaander - half woord noodig) Heden is het moederdag— Moeder was door veel verstelwerk. Gistren laat naar bed gegaan, 't Nam niet weg dat zü vanmorgen, Weer om zes uur op moest staan, Want de jongste was al wakker, En verkondigde dit, dus Moeder gaf "t een schoone luier. En de eerste morgenkus: Toen ze toch al op dc been was. Ging ze ook maar naar ber.ee. En daar zette ze 't antbyt klaar. Kookte water voor de thee; Toen de thee al stond te trekken. Moest ze weer naar boven toe. Want haar andre spruiten riepen. Al in dringend koor om Moe; In het volgende half-uurtje. Droeg ze kir.derkleeren an, En ze warmde gauw liet water. On te scheren, voor haar man. En ze smeerde boterhammen. Voor de kind'ren en dc meid. En toen ging ze vader wekken, Want het werd nu cok zyn tyd; Vader kon geen zakdoek vinden, Moeder vond er een voor hem. Jantje was een schrift verloren. Moeder hielp hem uit de klem; 't Meisje vroeg een schoone vaatdoek. Vader vroeg een boterham. Lientje vroeg haar wollen beertje, Jan een duppie voor de tram; Moeder bleef toen by dc kleintjes, D'andren gingen er vandoor, Kind'ren gingen naar him school toe. Vader hollend naar de spoor, Melkboer, groenteboer en bakker, Slager, vuilman, kruidenier. Brachten moeder in den ochtend. Het gebruikciyk vertier, Baby viel in die bedrijven. Uit zyn hoogen kinderstoel, Lientje brak een vaas met bloemen, Moeder redderde den boel. Baby lag nog na te drenzen. Van den schrik en van de pyn. Hy was niet met koek te troosten. Wou persé by moeder zyn. Moeder moest toen weer naar boven Voor 't sortieeren van de wasch. Toen ze daar was riep het meisje: De kwitantie voor het gas: Zoo bleef moeder alsmaar draven. Naar den zolder, naar de meid. Naar de kindivn, naar den kelder. Almaar door, tot koffietyd. Weder moest er eten wezen. Voor het heelc jong gezin. Tal van and're bezigheden. Schoten er als steeds by in. En de jongens en de meisjes. Kwamen druk uit school weer thuis, Mientje met een kous vol gaten. Jan met een gehavend buis, Baby wilde maar niet drinken. Moeder gaf hem maar een fiesch. Mientje gaf een boek aan moeder, Voor 't verhooren van oen les. Jan vroeg om haar assistentie. By het maken van een som. Na veel moeite kon ze slagen. Anders leek ze zelf zoo dom; Toen ze zelf wat had gegeten, Ging ze winklen in de stad. Tot ze zich naar huis moest reppen, Daar ze nog te koken had. Als ze straks heeft afgewasschen, En de kind'ren zyn naar bed. Wed ik dat ze zich gelaten. Weer aan haar verstelwerk zet. Tot ze voor een korte nachtrust Endiyk zelf naar bed kan gaan. Onbevredigd door het denkbeeld, Dat niet alles is gedaan Zoons en dochters die dit lezen, Als ik even fluistren mag: Moeder» houden veel ran hlocmea En vandaag li moederdag. N.V. HAARL. MELKINRICHTING „DE SIERKAN". Zaterdagmiddag werd in het café restaurant Brinkmann de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der N.V. Haarlemsche Melkinrichting .De Sierkan". De directeur, de heer Th. E. H. Joustra werd herbenoemd en de heer N. Leven kamp werd als commissaris herkozen. LANGS DE STRAAT Moedersdag. Dit is de dag dat wo bloemen koo- pen voor moedor, dat wy de huizen sieren met kleurlgcn fleur van Gera niums en late tulpen, hortensia's en rozen en muurbloemen en meer van dat bonte goed. 21 Mei, Moedersdag. gepropageerd door de Koninklijke Nederlandsche Maatschappy voor tuinbouw en plant kunde op voorbeeld van do bloemisten van de Vereenigde Staten, waar du sigarenwinkeliers het nood Lg achtten dat ook de Vaders eens één dag van het Jaar het middelpunt van alles waren en dus een „Vadersdag" in stelden. Doch zoover is het by ons nog niet. En wy vieren mocdorsdag. ani moeder eens extra te verwennen en om bloemen uitdrukking te doen ge ven aan onze dankbaarheid Jegens moeder. En 200 stapte Mientje vanmorgen in bet trieste licht van dezen sombe ren Meidag langs de massa's bloemen op het Verwulft en zocht en vroeg. Hier waren de tulpen drie cent, daar vier, hier leken ze wat rooder, daar wat grooter. En kyk eens, deze Ge raniums met hun felle vermiljoene bloemtrossen, en die tecrc bleck-gele rozen. Het was een weelde van bloemen tusschen de grauwe huizen van de groote stad, Bloemen die een beetje poëzie brachten onder de hooge groene iepen. En Mientje zocht en vroeg cn pikte eindelyk wat rozen cr tusschen uit. By dien man met zijn vriendelijke gezicht waren ze 't goedkoopst: vüf centen per tak. En bU de anderen eventjes negen of tien of twaalf cen ten. De vriendelijke man zocht de rozen uit, liet er eentje ruiken aan het kleine neusje, hield de bos op een afstand, keek er naar, wikkelde dan de bloemen ln knisterend papier. HU kreeg het kleine handje toegestoken, vond twee dubbeltjes en vyf warme centen in zUn groote harde mannen hand liggen. Mientje stapte weg. het zong tri haar, styf hield ze het papier met dc bloemen vast. Dan o,, een hoek van een straat, even angstig, moest ze kU- ken, of het cr wel heuseh vyf waren. Ze telde, vijf stevige stelen, schuin af gesneden. En toen ze thuis het papier los wik kelde had ze twee takken met bloe men en drie takken met wat groen Op het Verwulft stond de vriende- ïyke man tusschen dc weelde van bloemen C. G. B. PLOTSE! INGE ERUPTIES VAN DE KRAKATAU. DUIZEND BEVINGEN IN 12 UUR. Een Vrijdag gehouden onderzoek, te half tien van Lang Eiland of onderno men. heeft uitgewezen dat de zeebodem boven het eruptlepunt by Krakatau aanzieniyk gerezen is. De diepte bedraagt slechts vyf meter. De zeespiegel is vlak en geel gekleurd. Sterke gasopborrclingcn worden gecon stateerd. Des middags om 12.45 hadden plaatseling 8 erupties plaats tot 500 meter hoogte. Daarna werd het weer rustig. Omstreeks half twee herhaal den de erupties zich weer. Ze bereikten een hoogte van drie honderd meter. Ir. twaalf uren tyds werden ruim duizend bevingen geconstateerd. VAN LEAR BLACK IN DE WARMTE. VERTROKKEN NAAR KARTHOEM. De heer Van Lear Black is Zaterdag morgen naar Karthocm vertrokken. Vermoedelijk zouden de vliegers den nacht doorbrengen te Wadihalfa. Er heerscht naar Reuter seint een gewel dige hitte. Zondag zyn de vliegers te Karthocm aangekomen. MEN DENKE ER AAN: A v Woensdag i.s. wordt de eerstvolgende rubrltk opgenomen. leder verstandig menscb bewaart dus zijn kleine ADVERTENTIES van VRAAG EN AANBOD voor van Woensdag. Want geen enkel blad in of buiten Haarlem geeft aan deze advertenties zoo groote publiciteit als HAARLEM'S: DAGBLAD

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1