HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN 3UITENLANDSCH OVERZICHT /idWi&gekmcL CHAMBERUIN'S ANTWOORD AAN KELLOGG. DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. FEUILLETON DF LOTGEVALLEN VAN ESMÉE STADSNIEUWS PU ROL MAANDAG 21 MEI 1928 TWEEDE BLAD (Nadruk verboden; uUgrtradit voorbehouden.) Haar Held. door C. v. d. W. Eensgezind met Briand. De uitslag van 33 der 35 districten. De jonge man wilde een boek schrij ven. Hy was er al weken lang van vervuld. Zijn boek, dat hem beroemd zou maken. Het zou een goed boek worden, iets waar een meisje (de jonge man dacht Vrouw, met een hoofdletter V) de groote rol in zou spelen. Een meisje met rose wangen, schitterende oogen en golvende ha ren. De man in het boek was haar held, op wien zij steunde, dien zij op 't laatst schuchter, maar teeder be minde. „En hij drukte zyn lippen op de hare in een etndeloozen kus." Dat rou de laatste zin z\}n. t Was natuurlijk erg jammer dat hy de eerste nog niet wist, want dan had hy kunnen beginnen. Hy voelde dat het absoluut noodzakelyk was om te beginnen, maar toch leunde hy nu nog achterover in zUn bureaustoel en zuchtte. Het leven was moeilijk en daar was hy zeer van overtuigd. Dat wilde hy in zyn boek trouwens ook uiten, hy wilde het den menschen too nen, him het ware geluk doen voelen tusschen de Vrouw en den Man, haar Held en Echtgenoot. „Haar Held" zou hy het noemen. Het klonk zoo mooi en het was volko men naar waarheid. Zou hy haar in heit 8ste hoofdstuk niet uit een bran dend huis redden? Een moeiiykheid was wat het meisje by die gelegen heid zou dragen. Ten slotte besloot hij dat zy in het rose moest zyn met een grooten hoed op, waarmee ze dien avond ook in den tuin gewandeld had, terwijl zij met tranen in haar oogen luisterde naar het gezang van de nachtegalen. Dat was natuuiriyk hee- lemaal verkeerd begrepen van dien Jongen man, want er zyn massa's Jazz-bands voor de radio, en wie luistert er dus naar een simpele nachtegaal? En hy zag natuurlijk ook nooit „Vogue" of „Ladies Home Journal", anders zou hy zeker gewe ten hebben, dat by een brand alleen een aardige zyden pyjama op haar plaats is. Maar zyn gedachten werk ten koortsachtig door aan de groote scène van de vlammende trap die instortte, en van de Vrouw in de armen van haar Hela, die haar veilig langs de telefoondraad van de 5de verdieping naar den grond bracht, zy was natuurlijk bewusteloos, haar blonde haar golfde los over haar schouders en een lokje raakte zacht zUn gebruinde wang. Maar toen kwam ze nog net op tijd bij om in de staalblauwe oogen van den Held te blikken, die toen heelemaal geen haast meer had om weg te gaan. En dan die scène, die ontroerende scène, toen ze hem ontmoette op de party by Lady X! zy zweefde stra lend schoon voort op de slepende tonen van de muziek, maar met een hart vol verlangen of baar aanbidder nog zou komen. Hy kwam natuurlijk en de jonge man zat te bedenken wat hy hem moest laten zeggen. Hy moest zich vol schaamte bekennen, dat hy zelf iets .zou zeggen als: „Hallo, hoe maak 'je het? Wel een goede band hè?" Maar dat was na tuurlijk veel te laag by de grondsch voor den held. En het publiek moest goed begrypen, wat oen hoogstaand individu het was, vol toewyding voor zyn oude moeder. Die oude moeder was eigeniyk een goede vondst zoo in eens. zy woonde op een heel oud landgoed. De Held hoefde dan natuur lijk wel niet voor haar den kost te verdienen, maar als ze moeiiyk liep kon hij toch nog altyd den stok voor haar oprapen en haar onder de oude beuken op het grasveld brengen. Zyn stevige arm omvatte haar tengere schoudertje en zyn stem fluisterde: .Lieve Moeder En met dergelyke fantasieën gingen de dagen voorby. Het boek werd zelfs geschreven ook en de jonge man stuurde het naar een heel bekend uitgever. Hy was er zeker van dat het aangenomen zou worden. Iedereen moest toch de schoonheid voelen van de verheven liefde van deze beide Jonge menschen. In gedachten was het blonde meisje steeds by hem, en zag hy haar gezichtje al op de band, in teere kleuren. Hij zag het goudblonde haar, de roode lippen, de rose jurk. 't Zou in rijen voor de boekwinkels liggen. En dan zou hy (Naar het Engelsch. van C N. en A. M. WILLIAMSON.) 41) Mrs. Jennings was te vertrouwen, zon der twijfel, en trouw aan Rogers. Maar toch durfde Esmée, denkende aan den vorigen avond, niet uit huis gaan en dc camera achterlaten. Zij besloot ze mee te nemen naar Cannon Wood en ze in de bibliotheek te brengen. Zeker zou de .eenzame weg* overdag veilig genoeg zyn! En toch toch hoe meer zy er over dacht, hoe meer zy begreep, dat zij niet te veel voorzorgen kon nemen. Zij durfde zich niet alleen op dien weg wazen eer de kcd3k zUn geheimen had geopenbaard, zy zou een vigelanfce ne men. Maar dan. hier deed rich een nieuw bezwaar op! Esmée had in de detective romans. welke Rogers haar had laten verslinden, gelezen, hoe menschen hun huis verlieten, juist passeerende taxi's of vigelantes aanriepen en ondervonden, dat die rijtuigen door hun vijanden wer- naar binnen loopen en zoo langs zijn neus weg ernaar informeer en Het was natuurlijk een zeer over dreven jongeman, the dat boek ge schreven had en hy was nog roman tisch ook, dus het zou niet meer dan logisch geweest zyn, als hy het terug gestuurd had gekregen met een brief je erbyGeachte Heer, tot onzen grooten spytenz. Maar er gebeurde niets van dat alles. De uitgever was een oud en ver standig man. Hy kende zyn boeken en zyn publiek. En toen hy erin las grinnikte hy voortdurend en sloeg zelfs zachtjes van pret op zyn knie toen hy las wat de Held op de party by Lady X. zeL De jonge man kreeg een briefje dat zyn boek aangenomen werd, kreeg zelfs voorschot en verwonderde zich aaar niets ever. In het voorjaar kwam het boek uit. Hy had al zooveel drukproeven ge corrigeerd, dat hy het zoowat van buiten kende. Ook de band had hij gezien. Die viel hem tegen, zyn hel din lag in de armen van haar Held maar zy keek toch nog brutaal over zyn schouder en was het blonde haar niet te overdreven golvend? Maar dat zou waarschynlijk wel een fout van den teekenaar zijn. Toen hy op een avond de krant las, zag hij zijn eigen naam, Philip Andrews, onder Boekcritiek staan! Het was een lang stuk. Hy glimlachte en begon het op zyn gemak te lezen, maar toen greep hy de krant stevi ger vast, hy werd bleek en las het over, en nog eens over, en nog eens.... „Humoristische roman" fluisterde hy zachtjes. „De groote humoristische roman van een jong schrijver.Een parodie op de ouderwetsche roman tiek.... golvende haren zonder per manenteen boek zonder echt scheidingblondjes-' genieten de voorkeur'" Hy frommelde de krant tot een bal in elkaar en verborg dan zijn ge acht in zyn handen. Toen gebeurden er snel op elkaar veel duigen. Het boek werd een suc ces. Iedereen wiide het lezen, leder een sprak erover. Het werd mode om op dezelfde mar.ier te spreken ais de Held. Kleedmgmagazynen gebruikten de band als reclame voor hun keurige heerenpakken A 4?,60. Weldra was overal het portret van de heldin te zien, waar zy met 'n stralenden glim lach op aankondigde: „Door deze crème heb ik myn Held gewonnen." In alle kranten en tijdschriften werd het boek nog steeds druk be sproken en het als een typische uiting van dezen verlichten tijd beschouwd. Het lag nu Inderdaad in ryen exem plaren in de boekwinkels. De jonge man zag het dagelijks, en draaide dan zyn hoofd om. Hy zag er overi gens heel goed uit, was verhuisd naar een keurige flat ln een van de deftige buitenwyken en nadat iemand het boek in de krant afgekeurd had als onzedelijke en schandelyke lectuur (iets nieuws, dat veel stof deed op waaien) kon hy er een aardigen two- seater op na houden. ZiJn naam in de kranten was al lang geen nieuwtje meer, alleen zijn eerste interview las hij over. Hy had by die gelegenheid zyn nieuwe rol aanvaard. „De jonge schrijver ont ving my in zijn weelderig ingerichte studeerkamer. Hy stak een cigaret op en zei dat hy altijd van plan was geweest dit boek te schrijven om de menschen uit hun gewone aUedaag- sche sleur te halen. Hier glimlachte hy even en vervolgde: „Ik heb altijd veel gevoel voor humor gehad, daar moet men mee geboren worden, niet waar? En het resultaat is u be kend De krant beaamde dit en wees op nog veel meer dingen, die de jonge man evenmin ln zichzelf ontdekt had, maar die ook heel interessant waren. Hy kreeg overigens een druk leven, werd overal uitgenoodigd in de beste kringen van de stad en by een on eindig aantal diners naast een on eindig aantal huwbare blonde doch ters gezet, die verrukt glimlachten en een geestige conversatie probeerden te voeren. den bestuurd, zy wilde het gevaar niet loopen op die wyze misleid te worden, want het was niet onmogeiyk, dat Giu seppe's boodschap naar Swan Street nog aan anderen dan zyn meester bekend was. Een gloednieuwe telefoon was juist geplaatst in Mrs. Jennings' huis, waar schynlijk op bevel van Rogers, en het meisje zou de juffrouw verzoeken naar Mr. Rogers gewone garage te telefonee- ren. Zelfs by de tegenwoordige schaarsch te aan taxi's, zou zyn invloed er haar ongetwijfeld terstond een bezorgen. Mrs. Jennings was terstond bereid, zy betreurde het alleen, dat Miss Alton zelfs geen kop thee wilde gebruiken ter wijl zij wachtte. En het vrouwtje schud de haar hoofd, zy zou zelfs een kopje thee hebben gedronken, als Gibbs ge storven was, of als in plaats van om vrede te vragen, de Duitschers Londen hadden gebombardeerd. Weer droeg Esmée den grijsblauwen Italiaanschen cape over haar zwarte kleeding. Den vorigen avond had zy byna een hekel gehad aan dat klee- -üngstuk wegens de herinnering aan den dag op het Comomeer. toen Graaf Ri cardo het om haar slechts met mousse line bekleede schouders had geworpen ln de van zUn vriend geleende motor boot. Nu begon zij er wee:- van te hou den, zelfs meer dan tevoren. Bovendien verborg ze de kodak goed voor bespie dende oogen. Een mattod later, gtond er een nieuwe foto van hem in de krant. De Jonge man hing in plusfours over de railing van een grooten oceaan- stoomer. Naast hem stond een meisje met sluik, zwart haai-en een zigeuner gezichtje. Er onder stond to groote letters gedrukt: „De Jonge, bekende schrijver Philip Andrews is met zijn jeugdige echtg en oote op weg naar Amerika, daar hy te Hollywood tegen woordig wil zijn by de verfilming van zijn beroemde boek „Haar Held". Dien avond keken veel meisjes lang naar zyn porfcet in de krant, zucht ten afgunstig en dweepten met zijn schattige oogen die, ook als hy lachte, somber bleven kijken. INGEZONDFN MEDEDEELINGEN A 60 cents per regel. Oe vier nieuwste Cadena-sigaren VICTORIA. 6ct SUCCES. 8 GRANOES. 8 PERLA10 Oe naam Cadena waarborgt qualiteit! in de voornaamste sigarenwinkel» en bij SIGARENHANDEL MIGNON Co. GROOTE HOUTSTRAAT 128 TELEFOON 10460 HAARLEM 19 HOLL. MIJ. DER WETEN- SCHAPPEN. DE JAARVERGADERING. De Hollandsche Maatschappij der We tenschappen hield Zaterdagmiddag in het gebouw der Maatschappij haar jaar vergadering onder leiding van haren voorzitter, Jhr. Mr, Dr. A. Röell. De Voorzitter bracht in zyn openingsrede in de eerste plaats het groote verlies in herinnering dat de Maatschappij heeft geleden door het overlyden van haar secretaris. Prof. Dr. H. A. Lorentz. Spr. verzocht den aanwe zigen een stille en eerbiedige hulde te brengen aan de nagedachtenis van den onvergetelyken overledene. Vervolgens sprak spr woorden van welkom tot den Protector der Maat- schappy. Prins Hendrik der Nederlan den, herdacht de directeuren die in het afgeloopen Jaar overleden zyn: Jhr. van Vredenburch, Willem Einthoven. Rem- inelt Sisslngh, Willem Kapteyn, Ritze ma Bos, Dr. F. J. L. Kramer en het bui- cenlandsch lid Charles Jounart, herin nerde aan het feit dat twee leden on langs hun buen verjaardag mochten vie ren, n.l. de oud-hoogleeraren Hugo de Vries en D. J. Korteweg en heette de nieuwe directeuren welkom Van de ver leden jaar benoemden begroette de heer RÖell Prof. Van Eerde. Tenslotte heette spr. Prof. Hollemar. die reeds 23 jaar lid der Maatschappij is, als nieuwbenoemd secretaris welkom De waarnemend secretaris, de heer J. A. F o n t e i n, bracht liet jaarverslag uit. Van de Archives Neerlandaises zyn sedert de vorige aigemeene vergadering verschenen van Serie A, deel 10, afle vering 2 en van deel 11 aflevering 1 (sciences exactes); van Serie C deel 12 afleveringen 13 (physiologie), terwij deel I (phonêtique expérimentale) he: licht zag. De bibliothecaresse en de tweede bi bliothecaris zyn voortgegaan met het overbrengen van een aantal tydschrif- ten naar de Bibliotheek van Teyler's Stichting en naar die van de Ryks-uni- versiteit te Leiden. Het zestiende deel der volledige wer ken van Christiaan Huygens nadert zyn voltooiing. Professor Korteweg heeft zich, wegens zyn hoogen leeftijd ge noodzaakt gezien, de leiding dezer uit gave neer te leggen. In zyn plaats heeft dr. J. A. Vollgraff te Middelburg, lid van de Huygens-Commissie, de taak door professor Korteweg met zoo groote verdienste volbracht, overgenomen. Regelmatige voortgang, wat deze uit gave betreft, mag in de toekomst met vertrouwen worden tegemoet gezien. Er werden in het al'geloopen jaar ver schillende subsidiën toegezegd. Daarna herdacht Prof. P. Z e e- man, Hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, aan wien in 1902, met Prof. Lorentz. de Nobel prijs werd toegekend. Prof. Lorentz in een uitvoerige en van groote liefde en vereering getuigende rede. Prof. Zeeman sprak over Lorentz' jeugd en studietijd en deelde mede hoe toen reeds het verbazingwekkende ge heugen en het vermogen om iets duide- lyk uit te leggen, van den lateren groo ten geleerde bleken Spr. ging verder Prof. Lorentz' loop baan na en vestigde er do aandacht op Gibbs. die de deur voor haar opende, zag haar vreemd aan. toen hy haar groette. Hy moest het wel zonderling vinden, dat zy toch gekomen was, en zoo spoedig! Om haar eigen verlegen heid te verbergen, vroeg zij, wanneer hy Cannon Wood ging verlaten. ,Jk kan evengoed van plan veranderen als u gedaan hebt. miss", antwoordde hij. En het trof Esmée, dat zijn even zon derling was als zijn blik. Doch het ging haar niet aan. hoe Gibbs zyn leven inrichtte, en daar Giuseppe verscheen om haar naar de bibliotheek te geleiden, vergat zij dit voorval HOOFDSTUK XX. Dc Man van den Donkeren Weg. De deur werd voor haar geopend en toen weer gesloten. Graaf Ricardo zat niet voor zijn schrijftafel. Hy stond voor den haard tegenover de deur. Het scheen, dat hy haar wachtte, geduldig en verlangend. „Miss Alton!" zeide hij, toec Giu seppe de deur had gesloten en was heengegaan. Da", antwoordde het meisje, vertegen als een kind. „Ik ber. gekomen. Giu seppe vertelde mij, dat u u „En. Giuseppe vertelde mij. dat u Hy heeft my alles verteld, wat u zcide. Mijn kleine vriendin, wat' hebt u van boe met zjjn dissertatie over de theorie der terugkaatsing en breking van he'. licht de reeks van schitterende onder zoekingen over het licht en de electrici- teit werd geopend, die zulk een grooten invloed op de natuurkunde hebben ge oefend. Belangrijk was wal Prof. Zeeman me dedeelde over Lorentz' opvattingen be treffende metaphysische vraagstukken ..Laat", zoo zeide hy in een uitvoeriger: brief aan Prof. H. G. Groenewegen in April 1915, „laat de natuurkundige zyn werk doen, op zyn gebied zoo „materia list" en determinist, als hy maar wil. En laat aan den anderen kant, onbe kommerd om de materie, psychologie, moraal, godsdienstwetenschap de ver schijnselen op geestelijk getced bestu- deeren en door hun onder Imgen samen hang op te sporen en ze tot de meest eenvoudige elementen terug te brengen, „verklaren". Vat men de zaak zoo op, dan kan er, dunkt my, van een groote boteekenis die in het byzonder de atomistiek voor de .geestelijke" weten schappen zou hebben, moeiiyk worden gesproken". Als voorzitter van de Zuiderzee- Commissie (1918— 192ó) heeft Lorentz aan ons land buitengewone diensten bewezen. Ook in deze functie heeft hy zich weder met volle toewijding gege ven aan wat. zijn hand vond om te doen. Hy heeft ook nog de voldoening gehad den voriven zomer met de ir.- spectieboot de Waddenzee te bevaren, waarop zijne berekeningen betrekking hadden. Hij heeft er zich over kunnen verheugen dat de waterverplaatsingen, door de getijden en door den wind. on der den invloed der gedeeltelijke afslui ting reeds in overeenstemming met zyn becyferingen veranderd zijn. Voor de internationale relaties in de phisica tyeeft Lorentz veel gedaan als voorzitter van den Conseil die Physique (gesticht op initiatief van E Solvay), die 1911 en 1913 te Brussel bijeen kwam en later nog driemaal vergaderde In dezen Conseil worden nieuwere theorieën bediscussieerd door een be perkt aantal der meest competente ge leerden. By den eersben Conseil waren o.a Einstein, Henri Poincaré. Planck, Som- merfeld, Perrin. M. Brülouin. Kamer - lingh Onnes tegenwoordig. Lorentz met zijn zeldzame talenkennis de aangewe zen president wist de moeilijkste punten op eenvoudige wijze te verhelderen, met een bijzonderen tact de meest uiteen- loopende meeningen tot overeenstem ming te brengen. In 1923 werd hy lid van de Commis sie voor Intellectueele Samenwerking van den Volkenbond en nadat Bergson om gezondheidsredenen het presidium der oommissie had neergelegd, voorzit ter. Dit presidium was nog moeilijker dan dat van den Conseil. Maar Lorentz' helder besef van onzen plloht om met alle kracht te werken aan de goede verstandhouding der vol keren, en zijn overtuiging brengend voorbeeld van dienend leider vermoch ten de twijfelaars te ontwapenen. Wanneer wy het geheel van Lorentz' leven overzien, aldus besloot prof. Zee man, komen wy tot de slotsom, dat het zeer gelukkig is geweest. Hy werd door ledereen bemind en er waren geen die naijverig op hem waren Of die het wa ren, werden ontwapend als zy maar eens met hem in persoonlijk contact kwamen. Hij heeft my eens gezegd: „Geen enkele periode van myn leven heeft langer of korter duur£ dan my lief was. Ik heb altijd het gevoel gehad dat het goed was. zoonis het geweest is". Dit zeldzaam geëquilibr eerde bestond by al zyn handelingen, althans op la- teren leeftyd. De herinnering aan de persoonlijkheid van Lorentz, aan zyn elwme. aan zyn Demlnneiyken glimlach, aan den glans zijner donkere oogen zal leven tot de- laatste zal verdwenen zyn van hen, die hem persoonlijk hebben gekend. Maar zijne werken zullen in komende eeuwen gemakkelijk toegankelijk blU- \en. De bate uit het Pieter Langerhuizer.- Lambortus-Zoon-fonds voor 1928 werd toegekend aan dr P. A. F. C. Went. hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Utrecht. Tot binnenlandsche leden werden be noemd de heeren prof. dr. P. Ehrenfest. te Leiden, prof dr. P Rultinga, te Am sterdam. P. H. Gallé, verbonden aan het filiaal van het Kon. Meteor. Insti tuut, prof. dr. A. D Fokker, curator van het 'physisch laboratorium der Teyler- stichting te Haarlem en mej. proL dr. Johanna Westerdijk. Tot buitenlandsche leder, werden be noemde de heeren Ernest Rutherford te Cambridge en Don Bias Cabrera, hoog leeraar aan de Universltad Central te Madrid. Aan de vergadering was dit jaar, we gens het overlyden van prof. Lorentz, de gebruikelijke gemeenschappelijke maal tijd niet vertoonden my gedacht? Kende u my dan niet beter?" „O. dat dacht ik weL Maar Hy tastte naar haar handen en drukte ze, toen zU ze hem toestak. Hij hield ze vast ln de zyne. „Herinnert u zich een verhaal to „Duizend en één Nacht", vroeg hy, .waar de reiziger, cüe het gouden too- verwater en den pratenden vogel en der. zingenden boom zocht gewaarschuwd werd voor bedriegeiyke stemmen ander- weg?" Da", antwoordde Esmée. „Het was een mijner liefste sprookjes, toen vader my „Duizend en éen Nacht" placht voor te lezen. Indien de reiziger zich liet mis leiden. en omzag of de stemmen beant woordde. werd hU veranderd in een zwar ten steen aan den kant van den weg". „En er waren vele van die zwarte steecen, omdat vele reizigers zich had den laten misleiden. Maar er was éen, zooals u weet, die de valsche stemmen niet wilde gelooven. Dk neet het! Er was éen. Ik placht altyd te denken, dat ik gaarne zooals die éene was geweest Maar. o! ik ben nog niet geheel veranderd in een zwar ten steen. Ik heb nog vleeech en bloed en ben vrU om die valsche stemmen te vervolgen tot aan het einde der wereld". „Het is uw schuld niet. dat u misleid werd! Maar ik ben dankbaar, dat a nog vleeech en Woed is, en geen steen. Het T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het zwaartepunt van Chamberlain's antwoord aan Kellogg inzake liet anti- ooriogspact, valt op de beantwoording van artikel 1, aangaande het buiten de wet stellen van den oorlog als instru ment van nationale politiek. Hterb.j maakt Engeland een begrijpelijke reser ve. die echter de verwezeniyking van Kellogg's plannen niet in den weg staat Chamberlain brengt in herinnering dat er zekere gebieden in de wereld zijn. waarvan de welvaart en de integriteit \an speciale en vitale be teekerus zijn voor Engeland. Inmenging in die gebie den kan niet toegelaten worden. Enge land aanvaardt het nieuwe verdrag on der die voorwaarde dat haar vrijheid van handelen in dat opzicht niet aan getast wordt. Daar Kellogg !n een rede heeft ver klaard dat hy het recht tot zelfverdedi ging ais onaantastbaar beschouwt behoeft het Engelsche voorbehoud geen hinderpaal te zijn. Voorts zyn van groote belang de ver plichtingen van het Volkenbondspact en Locarno, die de Engelsche regeering ln zeker opzicht binden. Om deze reden heeft de Engelsche re geering den Volkenbond uit alle macht gesteund en de verplichtingen van het verdrag van Locarno op zich genomen. Het Volkenbondspact en het verdrag van Locarno gaan wat verder, dan de uit banning van den oorlog, doordat ze be paalde sancties voorzien by het verbre ken van de verplichtingen. Er zou dus een tegenstelling kunnen ontstaan tusschen de bestaajide verdra gen en het voorgestelde pact, tenzij aan genomen wordt, dat de verplichtingen van het nieuwe verdrag zullen ophou den te werken ten aanzien van een par ty. die zyn beloften verbreekt en vijan dige maatregelen neemt tegen één van de verdragstaten. Voor de Engelsche regeering is de eerbiediging van de verplichtingen van het Volkenbondsverdrag en van Locarho fundamenteel De Engelsche positie ls ln dit opzicht identiek met die van Duitschland. zooals aangeduxl in de nota van dit land van 27 April. De En gelsche regeering zou niet kunnen toe treden tot eenig verdrag, dat deze ver plichtingen, waarop de vrede in Europa gebaseerd is, zou verzwakken of onder- mynen. Na de uitwisseling van meeningen dit thans heeft plaats gehad tusschen ver schillende landen blijkt niet dat Kel logg's plan groote kans loopt om ver wezenlijkt te worden. Hetgeen verheu gend zou zUn inzooverre dat Amerika dan in een andere en betere verhouding tot Europa komt te staan. Locamo en dei Volkenbond immers hadden die ver houding reeds geschapen voor de groote Europeesche mogendheden. F. A. De Rijksdagverkie- zou akelig voor my zijn. als mijn zonne straaltje veranderd was in een zwarten steen, hard als diamant tegen my." „Ik ben niet hard tegen u", stamelde Esmée. „Maar ik denk. dat ik heel hard tegen my zelve zal zyn". „Neen, dat moet u niet doen!" Ai dien tijd had Richard Power haar handen vastgehouden. Nu Het hy ze !o6. „Zeg mij. wat u den indruk gaf. dat ik u had ontslagen dat ik, hard en wreed was". „Indruk!" Esmée lachte haast Dat was een veel te zwak, nietszeggend woord. Maar toen zy haar gedachten had verzameld, begon zy haar verhaal, staande aan den oenen kant van den haard, terwijl de lange man aan den an deren kant stond. Zy gaf geen verslag '-an de voorafgaande gebeurtenissen, zy wist nog niet of zy Graaf Ricardo daar van zooi vertellen. Zij wilde haar be sluit laten afhangen van „hoe de zaak afiiep", dacht zy. Het leek haar een goed begin toe te zeggen, dat '4J vriend schap met de Nee les had gesloten, en in de portierswoning Iets had gegeten daar zij boodschappen moest doen. en zy Mrs. Jennings niet had gezegd, wan neer haar middageten klaar moest zijn- Zij was bij de Neales blijven luisteren naar verh3len over oude familieportret ten tot half tien. En toen ging haar ver haal stap voor stap naar den donkeren: weg en den man, die haar daar was gc- "itlevering van Bela Kun. De raad van de internat tonale enterite tegen de derde internationale, tn welken raad 13 Europeesche landen vertegen woordigd zyn. heeft met algemeeno stemmen ee:: motie aangenomen, waar- In gezegd wordt, dat de misdaden waar aan Bela Kim rich in Hongarije heeft schuldig gemaakt, vergrijpen zijn tegen het gemeen recht en geen politieke misdrijven, zoodat het verzoek tot uit levering van Hongarije aan Oostenrijk gerechtvaardigd is. Houdt Peking stand?. Volgens een telegram uit Peking heb ben do commandanten dor Mandsjoerij- sche strijdkrachten na langdurige be raadslagingen geweigerd naar Mocfcden terug te trekken, zooals lutn door de Japanners in overweging was gegeven. Zij zijn namelijk van oordeel, dat een overwinning nog mogelijk is. terwijl een terugtocht thans enorme verliezen zou meebrengen. De huidige econo mische toestand. De consultatieve economische commi». sie van den Volkenbond heeft de Laat ste hand aan haar rapport aan den Vafc- konbondsraad gelegd waarna zy uiteen is gegaan. In haar rapport, aldus de Tel.. geeft de oomtssSe naast de gemolde resoluties over handel, industrie, landbouw, suiker, steenkolen, waardevastheid van het goud en de economische oorzaken van ;>olitie- ke conflicten een volledig overzicht over den huldigen economisch en toestand. In zyn slotrede onderstreepte dc Bel gische oud-premier Theunis nogmaals het verband, dat tusschen handel land bouw en nijverheid bestaat. IiU voegde hieraan toe. dat de handelsbelemmerin gen by de volken toé diep zijn ingeroest, dat een krachtig© en voortdurende in spanning dor belanghebbende groepen wordt vereischt» wil men by de toepas sing der aanbevelingen van de inter nationale economische conferentie posi tieve resultaten bereiken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cent» per regel. Moeders nemen voor de roo^e- Qcsmctte of ont- stoken huid van dc kleine. uitsluitend 'e allerbeste, en dat ia - Doos 30 cn 60 cent. Tube 80 cent. bi| Apolh en Drogislct» volgd. Toen het meisje daarover sprak, trilde haar stem. Zy wilde over een paar bijzonderheden heenloopen. doch Ri chard Power stond dat niet toe. „Wat zeide de kerel? Welke woorden gebruikte hy?" vroeg hy telkens weer. En eindeiyk barstte hU uit: ..Hy dreigde u te vennoorden cn u geloofde, dat Dc het was?" „Wat kon Dc anders gelooven?" ver dedigde Esmée zich. ..Hy leek volko men op u sprekend. Ten minste too kwam het mij voor by het onzekere licht van dc maan door de boomen. Zijn gestalte was dezelfde *4jn gelaat ook. en zelfs zyn stem. behalve dat die borsch en toornig klonk. Hy wist alles omtrent my. dat ik hier bij u werkte en alles. Ik veronderstelde, dat hy my gevolgd was uit den tuin ofschoon, r.'.s Hc had nagedacht Dc had kunnen begrijpen, dat zulks niet mogelUk was, daar het hek terstond achter mU gesloten werd. Doch hy had misschien wel een sleu tel". M sschlen", herhaalde Power. ..MSao Alton, ik vind he: verschrikkelijk, dat dit gebeurd ls. Ik kan echter nog niet begrijpen waarom wat reden d:c man kon hebben, u te beleed Sger. of wat het hem ken schelen, of ik een secreta resse heb orr. rr.'.J te helpen bij mijn corresponden tic". (Wordt vervolgcU zingen in Duitschland. Zone,'.;: zijn onder veel belangstel ling de RUksdagverklczingen in Duitschland gehouden. Hier en daar kwamen incidenten voor. In Bramen (Roergebied) werd een verkiezihgsauto der nationaal socialisten beschoten. Door verdwaal de kogels werden twee kinderen ernstig gewond De uitslag. De uitslag van 33 van 35 districten is: Sociaal Democraten 161, Dudtach Na- tionalen 77. Centrum 62, DuHsche Volksparty 35, Communisten 54. De mocraten 27, Beiersche Volksparty 16, Economische Party 23. Nat. Socia listen 13, Christ. Boerenparty 1, De uitslag van Berlijn was nog niet bekend. Is de Italia „misleid" In een interview over de vlucht van de Italia heeft Amuhdsen verklaard dat de mededeeling van Nobile. dat het NS- colaas li-land niet te vinden was. hem zeer verbaasde. Hij zelf had het land tydens de expeditie van de Maud be zocht, over de eilandengroep een slede - tooht gemaakt en sign aal teek ons laten oprichten. Men dient aan te nemen, dat de Italia bij nevelig weer dc eilander voorbU is gevlogen MEVROUW MURIEL KOOLHOVEN— ASHE. In het te Mor. te Carlo verschijnend weekblad „The Continental Weekly" komt een groot, welgelijkend portret voor van mevr. KoolhovenAs he. die ln Haarlem en omgeving, als echtgenoot© van wyicn den heer A. Koolhoven, zoo herhaalde malen cn met zooveel suocea is opgetreden. Onlangs trad zy op in de Casa del Mare te Monte Carlo waar de Osborne O'Hagan haar voor een recital had ge ëngageerd. Er werd by die gelegenheid door een criticus gezegd: DU heeft een prachtig geluid van belangrUken om vang en zy gebruikt haar stem ab een ware kunstenares". In een interview met een' vertegen woordiger van The Continental Weekly deelde mevrouw Koolhoven het een en ander mede over haar studies cn haar optreden in Londen, Holland en FranJe- rUk. zy zingt thans veel voor de radio en gaf den Journalist als haar meening te kennen dat haar talent haar geschikt maak', voor de Opera. De helft van hetgeen haar optreden als zangeres haar opbrengst besteedt me vrouw Koolhoven voor liefdadige doel einden: in hoofdzaak voor een fonds voor zieke er. behoeftige kunstenaars. PERSONALIA. Zaterdag 2 Juni herdenkt de heer S. J. H. Junse don dag waarop hU voor 25 jaar als boekbinder in dienst trad by de firma Joh Enschedé en Zonen op do afd. boekbinderij.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 5