BUITENLANDSCH OVERZICHT GEMENGD NIEUWS Haarlem's pDagbladg NAAR DE GROOTE COALITIE IN DUITSCHLAND' EN DE VERDIENDE NEDERLAAG DER DUITSCH-NATIONALEN BINNENLAND De Zakenman HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 22 MEI 1928 De overwinning der socialisten De volkswil! T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar de groot© coalitie? Dit schijnt zeer wel mogelijk te zijn. De Duitse he kiezers hebben, zooals terecht de „Vos- 6ische Zeitung" opmerkte in hun ijver om den strijd tegen reohtsohe regee ring aan te binden, over het doel heen- geschoten. Onder de leuze van „nooit, meer Duitsch-nationaal" zUn zij naar links gemarcheerd en aldus over het midden heen gesprongen. In leder- geval was deze gang van zaken wel te voorzien De Duitsch -Nationalen hebben door hun deelnamen aan de regecring, de heele burgerlijke bevolking een zwaren slag toegebracht. Hun tweeslachtigheid en cynisme, waarmee zij alle beloften onvervuld hebben gelaten, heeft aan honderdduizenden kiezers het vertrou wen in de burgerlijke partijen ontno- In denzelfden zin schrift hei Berliner Tageblatt: Het zou onjuist zijn de verliezen, die de democraten gisteren hebben geleden, met woorden te verbloemen. De binnen land sohe politieke beteekenis van de verkiezingen ligt opgesloten in den af keer van het Dultsche volle van de Duitsch-Nationale demagogie en twee slachtigheid. in deze verkiezing is dus wel zeer de monstratief de wil des volks tot uiting gekomen. De algemeene conclusie is thans, dat alleen de groote coalitie van Sociaaldemocraten. Centrum, Democra ten en Duitsohe Volkspartij behoort tos de bereikbare mogelijkheden. Alleen een dergelijke regeering zal levensvatbaar heid hebben. De rechtsche heeft geheel uitgediend. Men neemt aan dat dr. Stre- samann de portefeuille van Buitenland- sohe Zaken zal houden. Toch zal er nog heel wat moeten gebeuren eer het zoover is, De socialisten hebben reeds verklaard, dat zij na de groote overwinningen de regeerin gsver antwcordel ijkheidzullen aanvaarden. Het ligt voor de hand dat zij het Rijkskanselierschap zullen op- eisohen, en dat zij wellicht de helft der portefeuilles in het nieuwe kabinet zul len vervangen. Interessant en waar ls hetgeen de Weensche Neue Freit Presse cormmen- teert: De verkiezigen bewijzen dat de over weldiigende meerderheid in Duitschland den vrede wensoht.. De weg is vrij voor de internationale goede verstandhou ding, voor een nieuw Europa van de geestelijke en economische verzoening. Duitschland heeft gesproken. De Enten te heeft nu het woord. En het „Neue Wiener Tageblatt" merkt op, dat Frankrijk en Duitschland hebben ge toond bezield te zijn met den wil tot den vrede en de rust, Van een zege van de coalitie van Weimar kan niet worden gesproken, want van de drie samenstel Per vliegmachine Men meldt uit Berlijn aan de Tel.: Toen de vorige rijksdag werd ontbon den en dus tevens de onschendbaarheid der afgevaardigden was opgeheven heeft de justitie de arrestatie van een aantal communistische leden gecischt, die ver dacht werden van een poging tot hoog verraad. De bp trokken afgevaardigden waren echter spoorloos verdwenen. Men vermoedde dat zij naar het buitenland waren gevlucht om eerst terug te kee- ren, zoodra zij de zekerheid hadden te zijn herkozen en dus opnieuw onschend baar te zijn. Met allen schijnt dit intus- schen niet het geval te zijn, want vier dagen geleden verscheen de door de po litie gezochte afgevaardigde Stcecker op een vergadering van zijn partij te Neu- Koeln. Hij richtte een paar woorden tot het publiek en verdween weer, voor de aanwez'gc politiemannen hem hadden kunnen vatten. Vermoedelijk hadden zijn geestverwanten de deuren van de zaal gesloten. Deze werden eerst heropend toen Stoecker weer was verdwenen. Gisteravond hielden de Berlijnsche communisten een laatste groote verkie zingsvergadering in het Sportpaleis Plotseling verschenen de t.wce eveneens voortvluchtige afgevaardigden Ewerts en Pfeiffer op het podium. Zli werden door htm geestverwanten geestdriftig toege juicht,, hielden elk een toespraak en ver dwenen daarop weer. De voorzitter van de vergadering, de afgevaardigde Pleclc, richtte zich daarop spottend tot de in de zaal aanwezige politie en zeide, dat Ewerts en Pfeiffer per vliegmachine naar het Sportpaleis waren gekomen en op dezelfde wijze weet waren vertrok ken. Jakubowski schuldig? Men meldt uit Berlijn nan de N. R. Ot.: Dr. Moeller, de officier van justitie te Neu Strelitz. publiceert een verkla ring. waarin hij verzekert er nog steeds van overtuigd te zUn dat de Russische krijgsgevangene Jakubowski Inderdaad den moord heeft gepleegd, waarvoor hij ter dood werd veroordeeld, en dat dus de drie gearresteerde en later weer in vrijheid gestelde arbeiders geen mein eed zouden hebben afgelegd. De bladen, voo zoover zij in de on schuld van Jakubowski geloovcn. wijzen er op, dat dr. Moeller de drie gearres teerden uit. de hechtenis heeft ontsla gen terwijl van Reibrxitz, de staatsmi lende partijen 'heeft alleen de sociaal - democratie overwinningen behaald. Tenslotte is het een eigenaardig ver schijnsel, dat alleen de Duitsohe Volks partij aan de nederlaag die het regee- rlngsblok getroffen heeft, is ontko men. Klaarblijkelijk hoeft de bekoring, welke van dsn naam Stresemann uitgaat zich hier alleen en geducht doen gelden. P. A. De autonomisten. Woensdag uitspraak ver wacht. COLMAR, 21 Mei (V. D.) Heden heeft de officier van justitie bij het autono- mistenprcces zijn requisitoir beëindigd. Hij eindigde met de woorden: „Fransche gezworenen, de dag van den roem is gekomen!" De sensatie van het proces was toen, dat hy formeel geen straf requireerde. Na 'het requisitoir volgden de plei dooien van de verdedigers. Het eerst voerde het woord de advocaat Jaegle uit Straatsburg; zy'n pleidooi werd reeds direct aan het begin telkens door het publiek onderbroken. Hierdoor kwam 'het zelfs tot een botsing tusschen den verdediger en den president. PL deed opmerken, dat de officier van justitie met geen enkel woord heeft ge rept van de bewijzen welke betreffende het beweerde complot aan den dag zou den zyn gekomen. Advocaat Jaegle las vervolgens een ontwerp vcor van den vorigen Franschen gezant van Bern. Hennessy betreffende eventueel toe te kennen autonomie; dit ontwerp gaat veel verder dan het pro gram dezer verdachten. Zelfs citeerde pl. uitspraken van Clemenceau waarby hy deed opmerken, dat in Frankrijk de mc-eningsuiting vry is en straf rechter- ïyk niet kan worden vervolgd. Morgenochtend wordt het pleidooi voortgezet; tegen Woensdag wordt de uitspraak verwacht. Staking van 24 uur in Buenos-Aires. De havenarbeiders in Buenos Aires hebben tegen een 24-uurstaking gepro clameerd. De stakers geloovcn dat de beweging zioh ook tot andere bedrijven zal uitbreiden. De politie heeft voor zorgsmaatregelen getroffen. Naar de Pool.' Generaal Nobile heeft medegedeeld dat de „Italia" spoedig naar de Noord pool zal vertrekken, waar twee uur ge stopt zal worden om de geleerden Marni eren en Crojani in de gelegenheid te stellen, het luchtschip te verlaten, ten einde wetonschappelyke ohderzoekingen te verlichten. nister van Mecklenburg-Schwerin af wezig was en thans deze verklaring heeft gepubliceerd, voordat mog de rechteriyke ambtenaar is aangewezen, die op ver zoek van de regeering van Mecklenburg- Schwerin met een niew onderzoek in deze zaak zal worden belast. Opmerke- lyk is overigens, dat de arbeider Bloeker nog steeds biyft beweren, dat niet Ja kubowski, maar de voortvluchtige August Nogens zyn zoontje Ewald Nogens zou hebben omgebracht. Het geval van den Russischen krijgs gevangene Jakubowski, die na <Len oor log in Duitschland ais landarbeider was gebleven en daarna ter dood is veroor deeld en terechtgesteld wegens moord op zyn onwettig bind, blijft in Duitsch land de aandacht gespannen houden. Toen eenigen tijd geleden de drie hoofdgetuigen tegen Jakubowski, de ar beiders Nogens. Rlöker en Kreuzfeld, werden gearresteerd omdat er aanwij zingen van meineed waren gerezen, heb ben enkele bladen daaruit de wel wat overylde slotsom getrokken dat er een gruwelijke en onherroepeiyke dwaling was begaan en Jakubowski onschuldig was terechtgesteld. Later, toen de drie verdachten weer in vrijheid gesteld wer den. hebben die bladen aan de onpar- tydigheid van de rechteriyke instanties die het onderzoek hadden geleid, twyfel geuit. Thans heeft de advocaat-generaal te Neu Strelitz. de hoogste rechteriyke amb tenaar in Mecklenburg, meegedeeld, dat het onderzoek tegen Nogens en Kreuz feld volstrekt niets bezwarends aan het licht heeft gebracht. Tegen Blöker be staat echter nog eenige verdenking vam meineed, die volgens den advocaat-ge neraal echter zoo vaag is. dat ze ver moedelijk onhoudbaar zal biyken. Moordend gas in Hamburg. In de vrye haven In Hamburg, heeft op de opslagterrelnen van de chemische fabriek Hugo Stolzenberg een vreese- '.yke ontploffing plaats gehad, die vele slachtoffers eischte. Een tank met phosgeen-gas is n.l. geëxplodeerd. De Tel. meldt hieromtrent nog: Zocara de explosie had plaats geh3d, dreven dichte wolken van het moordende gas langs hst Hofe-kar.aal, waar zy de passanten en een aantal visschers, die op het gevaar niet voorbereid waren, verrasten. Honderden werden door de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. VROUWEN IN VERWACHTING MN JONGE MOEDERS, bezorgt het natuurlijke „Franzsjoscf'-bittcrwater een geregelde maags en darmwerking. De hoofdfiguren op het gebied der moderne geneeswijze van vrouwenziekten hebben hel „FranziJoseF'swater in een zeer groot aantal gevallen zonder uitzondering snel, betrouwbaar en pijnloos werkend bevon den. Bij Apoth. en Drog. verkrijgbaar. „Ueberfremdung". Het Zwitsersche volk heeft met 347.670 tegen 132.333 stemmen de nieuwe grond wetsbepaling ter bescherming tegen de z.g. „Ueberfremdung" aangenomen, al dus de Tel Volgens deze bepaling krygt elk buitenlandsch in Zwitserland geboren kind, wanneer de moeder Zwitsersche is, van de geboorte af de Zwitsersche nationaliteit. Hierdoor zullen jaarlijks ongeveer 2000 kinderen Zwitsersche bur gers worden. Amanocllah in Angora. Uit Angora wordt gemeld, dat koning Aman Oellah aldaar is aangekomen, Hy werd door Kemal pasja en door het kabinet ontvangen. Tydens zyn verblijf te Angora ver blijft hy in het presidenlspalcis. Hem wordt een feestmaaltyd aangeboden, waaraan zeshonderd personen aanzit ten. Het B. T. A. meldt uit Angora, dat de koning en koningin van Afghanistan de debatten in het parlement hebben byge- wond. Frankrijk's en Enge land's antwoord aan Kellogg. Het „Journal", dat het Britsche ant woord op de voorstellen van den Ameri- kaanschen staatssecretaris Kellogg in zake een anti-corlogsverdrag bespreekt, zegt dat de Amerikanen thans verplicht zijn te verklaren hoe zy zich voorstel len de veroordeeling van den oorlog met de Monroeleer te verbinden. Zij zullen zelf reserves moeten maken en dienten gevolge zal er geen enkele reden meer zyn om er niet eveneens Fransche re serves in te lasscheü. Vcor de „Figaro" is het antwoord vol komen duidelijk en oprecht en zal het «en gxooten invloed op het vervolg der onderhandelingen hebben. De .Echo de Paris" verklaart zich over het geheel voldaan, doch maakt enkele reserves. De „Oeuvre" verheugt er zich ever dat Chamberlain als goed Europeaan heeft gesproken. Woldemaras de recalcitrante. Woldemaras, de Litausche premier, is in Londen aangekomen. In een inter view met Reuter verklaarde hij, dat er .„natuurlijk geen regeling met Polen kan. tot stand komen, zoolang de Wilna- kwestie onopgelost blijft". „wy spreken", zei hy, „op het oogen- blik overeen voorloopigen mad us Vivendi die naar den geest de resolutie van den Volkenbond zal ten uitvoer leggen. Ik voor my zie niet in, hoe de Wilna- kwestie geregeld kan worden, MASSA-ONTSLAG BIJ DE S. H. V. TE ROTTERDAM. WAARSCHIJNLIJK 700 MAN. De S tee nkolen-Hand elsvereen i ging te Rotterdam heeft in verband met de sta king in de Duitsche Rijnvaart, aan zes a zevenhonderd bij haar in dienst zynde havenarbeiders voorloopig ontslag aan gezegd. Van de zyde der Steenkolen-Handels- vereeniglng werd aan het Volk medege deeld, dat momenteel by de S. H. V. slechts een vijfde gedeelte van de hoe veelheid kolen, welke in normale tyden wordt aangevoerd, verwerkt wordt. Als gevolg daarvan heeft men voor eenige honderden arbeiders geen werk. Aan ongeveer zes a zevenhonderd arbeiders is, als voorloopige maatregel, medege deeld', dat, komt er in den toestand geen verandering, tsgen a.s. Zaterdag ontslag zal volgen. De S.H.V. heeft met het technisch personeel, de bazen en krassen, onge veer 1450 man in dienst. NACHTDIENST VOOR NIETS. BIJ DE POST OP HET LOO. Het Kamerlid Van Braambeek heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat ambtenaren van het wijk-, post- cn telegraafkantoor in hot koninklyk Paleis Het Leo met over plaatsing worden bedreigd, omdat zy niet genegen zijn boven hun gewonen normalen dagdienst zich gedurende den nacht ter beschikking te stellen voor eventueelen dienst aan genoemd wyk- kantoor, welke ter beschikking-stelling medebrengt de noodzakelykheid om den nacht buiten het gezin door te brengen? Acht de minister, mede in aanmerking genomen het feit, dat het nachtverblijf in genoemd wykkantoor voor geen en kel gedeelte als diensttijd wordt bere kend. het toelaatbaar om de ambtena ren, die niet genegen zyn onverplichte diensten te verrichten, inet overplaat sing te bedreigen? Is de minister niet van meening, dat indien het P.T.T.-bedryf een doorloo- pende bezetting van het wykkantoor wenschelyk maakt, hierin op een andere wyze behoort te worden voorzien dan thans beoogd? INBREKER TE ROTTER DAM NEERGESCHOTEN. OP DE VLUCHT VOOR EEN RECHERCHEUR. Zendagavond omstreeks kwart voor 10 zag een rechercheur van de Rotter- damsche recherche op de Gedempte Karnemelkshaven te Rotterdam een be rucht inbreker, die zich daar op ver dachte wyze ophield, meldt de N. R. Crt De rechercheur stelde zich verdekt op. en zog kort daarna een anderen man welke hem later eveneens een bekend inbreker bleek te zyn, uit een pand ko men. De twee mannen liepen naar het Strooveer. Daar (hield de rechercheur beiden aan en hy gelastte hen, met hem mee te gaan. Een van de mannen zei,1 dat zfj dat nog wel eens zouden zfen. Beiden namen een dreigende houding tegen den rechercheur aan, waarbij de man. die uit het pand was gekomen, een pakje, dat hij order den arm had gehad, liet vallen. De rechercheur haal de zyn revolver voor den dag en loste ter schrik-aanjaging een schot in - de lucht, waarop beide mannen er van door gingen. De rechercheur riep hen toe, te blijven staan, maar zij renden door. Hij heelt daarop in hun richting gevuurd. De kogel trof den man. die uit het pand was gekomen. Deze viel, maar stond oogenblikkelijk weer op om zyn vlucht voort te zetten. Opnieuw schoot de re chercheur op hem en wederom werd de man getroffen Ook nu viel hij op den grond en ditmaal bleef hij liggen. De andere man wist te ontkomen. De getroffene, die twee schotwonden in den rug, even onder den rechter schouder bleek te hebben, is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. Het is de 42-jarige bootwerker 'C, F. M. Het paikje dat hy had weggeworpen, bleek een yzeren geldkistje te bevatten. Dit kistje dat 50 inhield, was gestolen uit het pand aan de Karnemelkshaven, ten nadeele van den handelsreiziger N. F. W. Hat kistje is in beslag genomen. Inmiddels was de aanhouding van den anderen inbreker verzocht en kort daar na is het de politie gelukt dezen vluch teling op den Schied amsohen dyk aan te houden Dit is de 42-jarige bootwerker P. P. B. Op hem, zoowel als op zyn ka meraad, zyn valsche sleutels aangetrof fen. Hy is opgesloten. OVEREENSTEMMING IN HET STEENDRUKKERS-. BEDRIJF. EEN NIEUW CONTRACT. De onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der werkgevers en die der werknemers in het lithogra fisch bedrijf welke Vrijdag 18 en Za terdag 19 Mei onder leiding van den heer D. Zaalberg te den Haag plaats vonden, hebben tot overeenstemming geleid. De loonen zyn gewijzigd vastgesteld, terwyi de vacantie wordt gebracht op 8 werkdagen per jaar. Ten opzichte van de leerlingver houding werd overeengekomen dat het verhoudingscyfer 1 leerling op 5 gezellen behouden blijft maar dr deze verhouding niet meer voor het geheele bedrijf gelden zal, maar voor elke onderneming afzonderiyk. De contractduur is bepaald op vier jaar, aanvangende 2 Juni tot 30 April 1932. HET TOONEEL. De Gebroeders Kalkoeny biyspel in 3 bedrijven van Gerard Nielen door Tonevo. Onze stadgenoot Gerard Nielen beleeft wel plezier van zyn Kalkoen tjes. Na hun joyeuse entree, indertyd bij van Lennep hebben de twee gebroe ders een succesvollen tocht door het land gemaakt en daarbij heel wat dilet tantenclubs aangedaan. En nu zagen wij hen Zaterdag eindelyk weer eens na jaren by Tonevo terug, altyd nog in de beste gezondheid en volkomen in. De rechtbank heeft, na verhoor van enkele getuigen, o.w. superieuren van Dreesen, die allen verklaarden dat de jonge man een ijverig en onkreukbaar ambtenaar is, de twee bekaagden vrijge sproken, zonder zich met de netelige kwestie der indentiteit van Anastasia in te laten. Die zal by het persproces wel aan de orde komen en is van betee kenis voor de beslissing aan wie de gelds bedragen, welke wylen de tsaar bij de Bank van Engeland had belegd, moeten worden toegewezen. De reis der Italia. Men meldt uit Berlijn aan de N.E.Ct.; Het luchtschip Italia heeft op dezen tocht veel last van tegenwind gehad. Tusschen Frans Jozefsland en de kust van Siberië was het weder bovendien zeer goed, zoodat het luchtschip wel licht een rustige reis zal krijgen als het den tocht naar Nioolaas H land voort zet. De nacht van gisteren is kalm ge weest. Het luchtschip vloog meestal vrij laag. wegens den mist. Toen het luchtschip Italia over Frans Jozefland vloog, heeft men. een vlag van 'Venetië naar beneden geworpen ter herinnering aan Franco Querini, die in 1909 deel uitmaakte van de expeditie Bagni en toen aldaar is omgekomen. Op een der eilanden van Nicólaas n Lands zal het luchtschip voor anker gaan, drie leden der expeditie zullen worden neergelaten teneinde wetenschap pelijke waarnemingen te doen. Al is het wat voorbarig, men «spreekt toch al weer over den volgenden tocht. Deze zal worden gemaakt naar Crockerland, dat Peary heeft meenen te hebben waargenomen, maar waarvan men nim mer iets heeft teruggevonden. Blind door den bliksem. staat om eer. voïïe zaal een heeïen avoniS arergcnoecelijkst bezig te houden. In dit blijspel toont Gerard Nielen zich een opvolger van Justus van Mau- rik. Het Ls de geest van Janus Tulp, dien wy in de Gebroeders Kalkoen telkens terugvinden. Dit stuk is als voor liefheb bers geschreven. Het is alles wat ba naal, maar het is met werkelijke too- neèlflair in elkaar gezet, het blijspel is hoewel nu en dan wat te gerekt vol aardige vondsten, de dialoog is voor de planken berekend en „doet" het goed in de zaal. de hoofdpersonen zyn dank bare speelrollen, in het kort: het is een stuk, waar het succes voor liefhebbers boven op ligt. Nielen heeft in De Ge broeders Kalkoen meer dan in een van zyn andere stukken getoond, voor het tooneel ie kunnen schrijven. Uit stekend byvooibeeld weet hy telkens met een biyspeleffect zijn bedrijven te sluiten, het tooneeltje met de bloemen hoewel allerminst nieuw heeft hy aardig te pas gebracht en de truc om de ruikers door beide broers aan de jarige dienstbode te laten anbied'aen, is allergelukkigst gevonden, de liefdes verklaringen aan Fientje door de twee gebroeders en daarna hun beider beken tenis aan de zuster en de oplossing met de komst van het verloofde paar zijn met tooneelkennis geschreven en missen hun doel dan ook niet. Nielen had ab soluut geen pretenties, toen hij zijn een voudig blijspel voor liefhebbers schreef; hij wilde enkel zyn publiek op onschul dige wijze doen lachen en is daarin vol komen geslaagd. De Gebroeders Kalkoen winnen het ver van heel wat Duitsche en Engelsche kluchten, die wy op de planken hebben gezien. Dat het voor dilettanten een dankbaar speelstuk is, heeft de opvoering Zater dagavond weer overtuigend bewezen; Tonevo heeft met De Gebroeders Kal koen een daverend lachsucces geoogst. Dit succes was voornamelijk aan den heer Pollé te danken, die in de rol van de cholerischen Hendrik Kalkoen een kolfje vond naar zyn hand. Je zag dat Pollé er zelf pleizier in had en hy w&5 dan ook heel den avond uitstekend op clisef. Hy speelde de rol met een geen moment verslappende levendigheid en hy deed de zaal schateren van lachen zoo wel met zijn uitvallen vtfn drift als in zijn vergeefsche pogingen om het hart van Fientje te veroveren. Het was heel goed van Pollé. Naast Pollé lykt het spél van de an deren al gauw eenigszins mat. Jacob Kalkoen moest het dan ook toy zijn broer afleggen-, al had de heer W. van der Have vooral in zyn buien van ver liefdheid heel aardige momenten. Ook de andere hoeren van die de heer Wouda als Horstman, de huisvriend, het beste was moesten by Pollé wel in de schaduw blijven. Dat de heeren allen dadelijk hl dé war waren, zoodra zy de donkere oogen va,n Fientje zagen, willen wij graag ge loovcn JDe rol van Fientje kwam in het uiterlijk niets te kort. Maar van een meisje, dat een zaak in 6 weken tot bloei weet te brengen en alle harten op hol brengt, hadden wy toch wel wat meer levendigheid, spirit en opgewektheid mogen verwachten dan mevrouw de Vos aan haar gaf. De opvoering zou als ge heel erbij gewonnen hebben, wanneer mevrouw Pollé deze rol had gespeeld. Nielen is altyd meer op dreef als hy met de mannen bezig is dan met de vrou wen. Pietje en Truus zyn beiden wel wat erg banaal geteekende figuren, zy kregen van de dames Deken en Van Kouteren het hun toekomende deel. Ik schreef reeds, dat Nielen's stuk een daverend lachsucces had. Tonevo kan dus met alle voldoening op dezen sluitingsavond terugzien! J. B. SCHUIL. l'IIIIIHIIIIIIIIÜIIIIIHIIimiIlllllllllllllllllOUIIIÜ Welke waren de eerste plantentuinen in Europa? Lorenzo de Medici, bygenaamd de prachtlievende (144S—1492) vulde zyn tuinen met bloemen uit het Oosten en gaf dus het voorbeeld van een botani sche verzameling. Dit voorbeeld werd weldra door een groot aantal steden nagevolgd. Ziehier de ïyst van de eerste inrichtingen van dien aard. Plantentuin te Florence in 1545, van Padua in 1546, van Bologna en Pisa in 1547, van de Universiteit te Leiden J 575—1580, Van Leipzig in denzelfden tijd, van de 'plantkundigen te Parijs in 1597, van MontpcTler in 1598, van Gies- sen in 1605, van Aitorf in 1625. de plan tentuin te Parijs in 1626, van Je na in 1629, van Oxford in 1640, van Madrid in 1655, van Upsela in 1657. Sinds wanneer gebruiken wij den zakdoek? De zakdoeken waren reeks bekend by de Grieken en de Romeinen. De zak doek werd te Athene kapsidrotion, in Rome sudarium genoemd. De sudarium was een stuk linnen, die niet alleen diende om zyn voorhoofd of te veegen, maak ook om zyn neus te snuiten. Ze werd gedragen, hetzü in de hand, het zij in de ceintuur van de toga. Een beeldhouwwerk van Farnese stelt een Romeinsehe matrone voor, in haar hand een zakdoek dragende. die zijn belang begrijpt gassen bevangen en moesten bewuste loos weggebracht worden, vyf hunner stierven weldra. Zestig menschen nies ten onverwyid in de ziekenhuizen worden opgenomen. Het geheele terrein, dat zich tot diep in de kom van Hamburg en de voor steden uitstrekt, werd dermate door de giftige gassen overgolfd, dat een paniek zich van de bevolking meester maakte, die den gèheelen nacht voortduurde De menschen vluchtten in alleryi; van 30.000 hunner zijn de huizen onbewoon baar. Ook hedenmorgen duurt de pa niekstemming voort, doordien de wind zóó draalt, dat de gassen elke richting uit kunnen gaan. Het schip „Wilhelms burg" moest ook van ligplaats verande ren. Van alle kanten zijn reddingsbri gades naar de plaats des onheils gesneld De Riiksweer-troepen ontruimden ter stond het geheele bedreigde district, ter wijl ook politie en brandweer krachtig assistentie verleenen. Alle .te Hamburg aanwezige melk is voor de slachtoffers gerequireerd. De autoriteiten te Berlyn hebben per vliegtuig gasmaskers ge stuurd. United Press meldt nader, dat onge veer honderd personen, die slachtoffers van de gifgassenzyn geworden, in de ziekenhuizen in gevaar verkeeren. Men gelooft dat de geheele wyk Weddel ont ruimd zal moeten worden. Phosgeengas of chloorkooloxyde (OOC1 2) is een uiterst gevaarlijk stik gas, dat in de chemische industrie vcor verschillende doeleinden gebruikt wordt. 't Voorrecht der kroost rijke gezinnen. In de Parysche tuinwyk Cachan woont een groot aantal arbeidsgezinnen met talrijke kinderen, die met uitzet ting werden bedreigd, daar zij htm be lastingschuld niet konden voldoen, zy waren echter niet bereid goedschiks te vertrekken en verklaarden dat zy zich .met geweld zouden verzetten. Doch zooals men weet hebben de Fransche autoriteiten een zwak voor fa milies met veel kinderen welke nu een maal niet zoo talrijk zyn in de republiek. Vandaar dat zy zich buitengewoon toe gevend hebben getoond en na grondig onderzoek der financieele omstandighe den 92 dezer families voorloopig van het betalen van alle belasting hebben vrijgesteld. Omdat kroost-rykc gezinnen nu eenmaal voorrechten verdienen! (Hbld.y Grootvorstin of boerin? Eenigen tijd geleden hebben wy gewag gemaakt van een prooes tusschen de Nachtausga.be van den Lokal Anzeiger en de T&gliche Rundschau over de vraag vraag of de vrouw die zich uitgeeft voor grootvorstin Anastasia van Rusland, de jongste dochter van den vermoorden •tsaar, die aan het bloedbad te Jekate- rinbm'g zou zyn ontkomen, werkelijk recht heeft op dien staat. De beeld- houweres v. RathleffKeilmann had in de Nachtausgabe twee artikelen ge schreven, om de juistheid der bewering aan te toonen, welke artikelen op den voet werden gevolgd door twee andere, waarin een redactielid het tegenover gestelde betoogde. Mevr. Rathleff antwoordde hier weer o") in de Tagliche Rundschau en verklaar de dat de journalist va.n de Nachtaus gabe door een der -vroegere regeerende vorsten was omgekocht. De journalist liet dit niet op zich zitten en klaagde mevr. Rathleff aan wegens omkooping van een ambtenaar, die haar by het onderzoek naar de identiteit van Anastasia had geholpen. Ook dien ambtenaar zelf klaagde liy aan. Ditproces nu, aldus de N.R.C.. een voorspel van dat tusschen de twee bla den, heeft eergisteren te Berlijn ge diend. De ambtenaar, die zich zou hebben laten omkoopsn, bleek de assistent by de recherche Ernst Dreesen te zyn. Hij erkende Rathleff by het onderzoek te hébben geholpen, doch daarvoor 'geener lei belooning te hebben gekregen. Hy had het gedaan omdat de zaak hem sterk interesseerde en hy hoopte het geheimzinnige geval te kunnen ophelde ren. Dit tte meer omdat Anastasia in dertyd van het presidium van politie een pas heeft gekregen waarop zy grootvorstin van Rusland, geboren te Tsarskoje Selo. werd genoemd. Hy had als vaststaande aangenomen dat het hoofd der politie over deugdelijke ge gevens beschikte, die het althans zeer waarschijnlijk maakten dat de vrouw van hoogs geboorte was en niet, zooals de journalist van de Nachtausgabe vol hield, de PoolscW boerendeern Franzesca SJaikofskl, die al een paar jaar spoor loos verdwenen is. Het eene gerucht wil dit zy by een vechtpartij in Beriyn is doodgeslagen, het andere dat zy een der slachtoffers van den grootmoordenaar Grossmanu is geweest. Te Hackney (Londen) is een bus conducteur door den bliksem blind ge worden. De bliksem trof den Tadiator, tcrwyl de bus by een halte stilstond. Een voorbyganger hoorde den kreet: „ik ben blind!" en vond den conducteur lang uit op den grond vóór zyn zitbank, alsof hy getroffen was. De conducteur ge raakte bewusteloos en moest naar ho' ziekenhuis werden overgebracht. He: merkwaardige is dat de bus zelf geen teekenen van beschadiging vertoonde en dat geen passagier werden Adverteert in

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10