'Aspirin- H. D. VERTELLINGEN UIT DE NATUUR SCHEEPSBERICHTEN FEUILLETON De vier gedenkwaardige jaren der familie Van der Velde HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 22 MEI 1928 (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Het groote vraagstuk. door DICKY WAFELBAKKER ,,Jack", zei May terwijl ze de courant op den grond liet vallen en peinzend in het vuur staarde. „Ja lieveling", vroeg haar man, haar met bewonderende, verliefde blikken aanziende. „King Is weer In Londen terug". „Klng?" ..Ja. Nu ls dus eindelijk het oogen- blik aangebroken, waarop ik hem taald kan zetten wat hij me indertijd als jong meisje heeft aangedaan en ik reken er op, dat je me daarbij helpen zult". Jack vroeg zich in de grootste verba zing af, wat zijn intelligente vrouw, die in alle opzichten zijn meerdere was, van hem zou kunnen verwachten. Toen Jack voor het eerst May ont moet had. had King pas kort geleden zijn verloving met haai- verbroken. Ei werd dien bewusten avond een bal ge geven in een groot hotel en snikkend had hij hot jonge meisje in een afge legen hoekje van den tuin op een bank aangetroffen. Hoe het gekomen was, wisten ze beiden niet, doch May had hem terstond in haar vertrouwen geno men en het geheele treurige voorval verteld. Geleidelijk was hij te weten ge komen dat ze heel verliefd was geweest op dien mijnheer King, welke haar klaarblijkelijk meer dan onhebbelijk be handeld had. De man scheen er een voorkeur voor getrouwde vrouwen op na te houden en kinderlijk-onschuldig had ze er snikkend aan toegevoegd: ..Hij vond hie zeker nog te jong en te dom, maar ik weet heelheel ze ker dat er eens een dag zal komen waarop hij berouw zal hebben.... over wat hij me aandeed". Dit was de eerste kennismaking ge weest en kort daarop was Jack met de bekoorlijke May getrouwd. Sinds dien tijd waren vijftien jaren verloopen, en hoewel May die zich 6ot een opvallend mooie vrouw had ontwikkeld, heel ge lukkig was geweest met haar main, had ze toch nimmer kunnen vergeten wat King haar indertijd als jong meisje had aangedaan. Ze kwam nu op de leuning van Jack's stoel zitten en trok zachtjes aan zijn linkeroor. „Vind je niet, lieveling, dat ik het volste recht heb me eens flink op hem te wieken? Je moogt wel heel trotsch wezen, dat ik je ln vertrouwen neem. want gewoonlijk vertelt een vrouw haar man nooit iets van dergelijke dingen. Ik ben van plan King te ontmoeten, nu hij weer in Londen is en hem op een dusdanige wyze in te palmen dat ik hem volkomen het hoofd op hol breng. En als ik het dan zoover gekregen heb dat hij- tot over zijn ooren verliefd op me is, zal ik hem op dezelfde wijze be handelen als hf] mij indertijd deed. Lek kerfijn, net goed voor hem". „Maar lieve sohat", zei haar man ver baasd. ,.Ben je die geschiedenis na vijftien lange jaren nóg niet vergeten?" „Herinner je je dan totaal niet meer hoe tk van streek was toen je me voor het eerst ln dien tuin ontmoette?" klonk het verwijtend. Jack. die nog even verliefd op ziln mooie vrouw was als op den dag van hun huwelijk, zei nu verontwaardigd: „Ja, ik geef toe dat het een schande- lijk-gemeene streek van hem was, maar in jouw plaats zou ik dien man niet de moeite waard vinden om me nog een seconde druk om hem te maken". ,.Hoc kun jij je dat ook voorstellen: je bent toch maar een man. Ik verze ker je echter dat ik me wreken zal. Ik zal hem uitnoodigen hier te komen en je moet zelfs toestaan, dat ik wat met hem coquettc-er Je zult natuurlijk al dien tijd begrijpen, waarom ik het doe en je behoeft je nergens ongerust over te maken. En ais ik hem dan met zijn eigen munt betaald heb, zullen we er samen pret om hebben, nietwaar jon gen? De eenige die verre van vroolijk zal zijn. is dan King...." „Maar stel je nu eens voor, dat ik hem ging waarschuwen?" vroeg de goedige Jack plagend. May keek hem met- groo te, verschrikte bogen aan. „Dat zou heel leelijlc van Je zijn en tot een dergeiyk iets ben je niet in staat", „Wees maar stü, vrouwtje, en ga jij Je gang. Ik vertrouw je ten volle en ik ben er van overtuigd, dat King het ge durende het verdere gedeelte van zijn leven betreuren zal jou ooit te hebben laten gaan". „Je bent een groote snoes, want iede re man in jouw plaats zou alle moge lijke bezwaren gemaakt hebben, was ja- loersch geweest etc. etc. Maar jij bezit gelukkig gevoel voor humorJe moet nu nóg liever zijn dan je al was en me vijftig pond geven om een rose avondmantel met skunks afgezet te koopen, want ik ga morgenavond met mijn nieuwen aanbidder naar de opera. Daarna gaan we soupeerenals jij het tenminste goed vindt, liefst van alle echtgenooten. Hy moet den eeitsten den besten avond al verliefd op me worden, want natuurlijk herkent hij in mij nooit meer het onhandige meisje van negen tien jaar". Niettegenstaande May den be wusten .man dien avond al stormender hand veroverde, duurde het toch nog enkele dagen alvorens zij den climax bereikte. Ze had hem echter al zoover gekregen, dat King in de heilige overtui ging verkeerde, dat ze van plan was ter- willc van hem haar echtgenoot te be driegen. Lachend vertelde ze aan Jack. dat zy dien avond een afspraak met hem had gemaakt, waarvoor King haar zelfs een uitvlucht aan de hand had ge daan zoodat ze den ganschen avond met hem alleen kon zyn. May en Jack had den hierover samen het grootste plezier. Ze had haar wederhelft door haar op winding zoover meegesleept dat hy even zeer als zij verlangde naar het oogen- blik waarop haar wraakneming zou plaats hebben. Voordat ze wegging, kwam zy de bi bliotheek van haar man binnen om zich door hem te laten bewonderen: ze was geheel in het zacht-rose en nooit had ze er mooier en verleidelijker uitgezien. „Vanavond is het de climax", zei ze uitdagend lachend. „Ik heb hem voor gesteld samen in zijn auto naar Rich mond te gaan om daar te soupeeren.' „Dus dit is gelukkig de laatste avond dat ik alleen ben?" vroeg haar sul van een echtgenoot. „Het wordt tyd, want ik heb je erg gemist, May. Lachend nam ze afscheid van hem en wierp hem bij de deur nog een kushand toe. Tot heel laat in den nacht zat haar man op haar te wachten om het ver loop van de geschiedenis te hooren. HU wachtte heel lang May kwam niet meer terug. HET HANDBOEKJE VAN DEN A. N. W. B. EEN VRAAGBAAK. Verschenen is het handboekje van den A N. W. B. voor het jaar 1923, dat niet alleen voor den wielrUder en den automo- bilist, maar voor den toerist in het alge meen een verrassend groote hoeveelheid nuttige gevens en inlichtingen bevat, die voor hem van belang zyn. Elke toerist immers, hetzij hij per fiets, met een auto, per spoor of boot op reis gaat, of naar klassieken trant den wan delstaf opneemt, o mte voet den oudsten vorm van toerisme te beoefenen, ziet zich by het samenstellen van zijn reisplein, vooral wanneer hy de grenzen des lands wil overschryden, geplaatst voor een aantalvragen wier beantwoording hem niet altyd gemakkeiyk zal vallen. Een beknopt, maar toch zoo volledig mogeiyk antwoord te geven op deze vra. gen Ls het doel van dit boekje. Met behulp van teekens cn cyfers is een code samengesteld, waardoor het mo gelijk is in een klein bestek allerlei bij zonderheden te vermelden omtrent de ruim 1300 binnenlandsche en ca. 750 bui- tenlandsche hotels die genoemd worden. Een zeer belangryk onderdeel van de vele gegevens die voor liet reizen in het buitenland van groot belang zyn vormen de inlichtingen betreffende de passen, visa, douaneformaliteiten enz. In alfabetische volgorde wordt in het boekje aangegeven in welke landen een visum wel en in welke dat niet noodig is en wat de kosten ervan zyn; waar een internationaal rijbewijs gevorderd wordt: welke waarborgsommen voof motorrytui- gen geëischt worden en hoe men dit het gemakkeiykst regelt. Het boekje geeft verder nog tal van andere nuttige Inlichtingen, b.v. hoe las tige en tydroovende grensformaliteiten kunnen worden voorkomen, en ai wat de automobilist weten moet omtrent trip tieken, het aanvragen en Invullen van inernationale rijbewijzen en dergelyke documenten, die by het passeeren van de grens onmisbaar zyn. Aan de samenstelling van het Hand boekje en aan het geregeld byhouden daarvan wordt groote zorg besteed, het te maken tot een vraagbaak voor den toerist, die hem een bevredigend ant woord geeft op de honderd-en-één vra gen, waarvoor hU dageiyks komt te staan. OPMERKINGEN UIT DE BURGERIJ KINDERBEWAARPLAATS GEVRAAGD. Een onzer abonnés maakt- de opmer king. dat nu er een houten hulpschool zal komen in Haarlem-Noord, het zeer gewenscht zou zUn daar een kinderbe waarplaats aan te verbinden voor de kinderen die thans gebruik maken van de Kinderbewaarplaatsen aan de Colen- sostraat, het Pretoriapiein, enz. Een wandeling van de Vogeibuurt naar de Colensostraat duurt, zegt inzender, voor deze kleuters die natuurlijk onder weg loopen te spelen, soms wel een uur en 's avonds gebeurt het wel dat de laatsten pas te 5 a 6 uur spelen-de thuis komen. Inzender vraagt een onderzoek in dezen. De kinderbewaarplaatsen aan de Colensostraat en het Pretoriapiein zyn overbevolkt, zoodat voor die inrichting eenige verlichting zeer wenschelijk is. ELEMENTAIRE VERSTANDS OEFENINGEN. Zaterdag hield de vereeniging tot be vordering van Elementaire Verstands- oafenlngen haar jaarvergadering te Haarlem. Uit het jaarverslag bleek, dat steeds meer buitengewone en voorberei dende scholen deze leermiddelen aan schaffen. Ook het huisgezin ear reeds enkele lagere scholen blijken een bij zondere interesse voor deze uitgave te hebben. Van verschillende zijden werden nieu we leermiddelen ter beoordeeling toege zonden. De goedgekeurde zullen van het stempel der Vereeniging voorzien ln. den handel gebracht worden By den uitgever der elementaire vevstandsoefe- ningen is tevens een handleiding prys- courant verkrygbaar. waarin de leer middelen uitvoerig besproken worden. Dit jaar werden weer eenige lezingen gehouden, terwijl op een tweetal ten toonstellingen de E.V. een belangrijke plaats innamen. De aftredende bestuurleden, de hee- ren W. Kraak en F. A. v. Riet werden herkozen, terwijl het bestuur opdracht kreeg een bllderlotto uit te geven BEGRAFENIS VAN GENERAAL A. R. OPHORST. Maandag is op Zorgvlied te Amster dam het stoffelyk overschot ter aarde besteld van dén luitenant-generaal b.d. den heer A. R. Ophorst. Uit tal van kringen van het openbaar leven en maatschappelijk werk was de belangstelling zeer groot. Daar waren onder zeer veel anderen de Commis saris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. dr. A. Röell, de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, de wethouders, de heeren Th. M. Ketelaar, J. ter Haar en dr. I. H. J. Vos: de ge meentesecretaris de heer J. J. Roovers, vooats i-aadsleden uit v-rywèl alle frac ties. Aanwezig waren verder o.a. dr. J. Th. de Visser, mi'. H. Verkouteren; voov- zitber" van de afd. Amsterdam van de Christ. Hist.Unie; de lutenant-generaal VV. H. van Terwisga, voorzitter, en ma joor W. A. Knfjff, secretaris van den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis"; over ste Timmermans en overste Rouffaer, voor de afd. Amsterdam van „Het Mo bilisatiekruis", de laatste tevens als garnizoenscommandant. Het N. o. C. was o.a. vertegenwoor digd door den voorzitter, den heer A. baron Schimmelpennick van der pye. In de uiterste wilsbeschikking van ge neraal Ophorst was bepaald, dat aan de groeve slechts vier sprekers het woord zouden voeren. Zoo werd dus gesproken door den luitenant-generaal b.d. A. L. Klerk de Reus. Mejuffrouw mr. C. Frida Katz, lid van den raad van Am sterdam, de heer H. de Goede (namens alle lichamen en particulieren, die met den heer Ophorst samenwerkten) en door Ds. G. Oorthuijs. Generaal-majoor W. D. A. Ophorst dankte ten slotte voor de eer aan de nagedachtenis van zyn diep-betreurden broeder bewezen. DE VEENBRANDEN. GEEN STEUN NOODIG. De commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. J. T. Linthorst Homan, bericht namens het Provinciaal Comité tot hulpverleening bij rampen van al ge me enen aard. dat voor het ver krijgen der middelen tot hulpverleening en schadevergoeding inzake de veen branden in Drente geen beroep op de offervaardigheid van het Nederlondsche volk zal worden gedaan, nu de Kon. Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oran je Kruis" en de vereeniging „Het Ne derlandse he Roode Kruis" door het be schikbaar stellen van gelden en goede ren 't comité de noodige middelen heb ben verschaft, meldt het Hbld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR1SSTRAAT 16 TELEFOON No. 10756 5 APEX STOFZUIGERS F. 90.- MILITAIRE PENSIOENBOND. Zaterdag werd in het gebouw „Olym- pia" de jaariyicsohe algemecne vergade ring gehouden van den Alg. Militairen Pensioenbond, die zioh ten doel stelt verbetering der rechtspositie van de ge- pensionneerde militairen van land- en zeemacht en koloniën, in dien zin, dat de pensioenen van de voor 1909 gepen- sionneerden niet ten achter zullen staan bij die van de thans dienenden- De voorzittei", de heer D. F. Brand' wUk, sprak een openingswoord; hij zette uiteen, dat de algemeene vergadering dit jaar vervroegd is can den leden moed in te spreken, en nieuwe kracht te ver zamelen, na de teleurstelling, zy zal staan in het teeken van de wapen schouw. De voorzitter gaf daarna een over zicht van de actie in het afgeloopen jaar. Hy eindigde met een beroep te doen op de afdeellngen voor een onver flauwde actie voor pensioensherziening op de basis van recht en rechtegeiyk- heid. De secretaris, de heer L. van Geest, bracht het jaarverslag uit. De afdeeling Vlissingen beval aanslui ting van den Bond by de S.D.A.P. aan. De voorzitter zette daarentegen de voor- deelen van het handhaven der neutrali teit uiteen. Naar aanleiding van eenige opmerkin gen van den secretaris over de houding van de Kamerleden, kreeg de heer Ch. G. Cramer het woord am zijn houdin; te verklaren. De soc.-dem. Kamerleden meenen, zei hy, dat vóór een pensiosn- verbetering.als hier beoogd wordt, gaat de verbetering van de weduwenpensioe- nen van ln landsche ambtenaren in In die. De voorzitter verklaarde, het hier niet moe eens te zijn, omdat men he; doen van recht niet mag afmeten naai de mate van onrecht, anderen aange daan. De voorstellen der afdeeling gaver geen aanleiding tot discussie. By acclamatie werd de heer L, van Geest als bestuurslid hericozen; in de vacature van het HJB.-lid Keer. zal door schriftelyke verkiezing voorzien worden De heer P. A. Carol, lid van het hoofd bestuur, hield een inleiding over „steunverleening", een systeem dat de Bond niet wenscht, omdat hij recht wil, en geen aalmoezen. Daarop volgde een bespreking van de actie in de komende maanden. Het hoofdbestuurslid Visser sprak een propagandistisch sluitangswoord. ALG. NED. METAALBEWER» KERSBOND Verschenen is het verslag van den Alg. Ned, Mctaalbewcrkersbond ov de jaren 1926 cn 1927, Deze bond. momenteel dc sterkste van de bij het N. V. V. aangeslotenen, heeft zyn le dental zien groeien van 23.795 op 1 Januari 192ó tot 27.176 op denzelf» den datum 1928. Deze aantallen wa* ren resp. voor dc afdeeling Haarlem 759 en 810. Van het totaal aantal georganiseer» de metaalbewerkers had deze Bond er op 1 Januari 192S 63.8 pet. Aan wcrkloosheidsuitkééring werd in 1926 434,974 en in 1927 438.772 besteed, aan uitkcering bij staking en uitsluiting 77.507 cn 47.950. Het kapitaal van dc Bondskas bedroeg op 1 Januari 1927 100.795.5934 en op 1 Januari 1928 94.603.52. WILDE ORCHIDEEëN. Alkaid 21 Mei van East London naar Port Natal. Bilderdyk 21 Mei 17 u. 30 m. te Ant werpen, Br.-Indië naar Rotterdam. Burgerdyk 21 Mei n.m. te Newport News van Rotterdam. Giekerk 20 Mei te Suez, Beira naar Rotterdam. Medan 21 Mei te Duinkerken, Batavia naar Rotterdam. Maasdam 21 Mei v.m. te New Orleans van Rotterdam. Moerdijk 21 Mei 17 uur van Londen, Rotterdam naar Pacifickust. Prinses Juliana 21 Mel van Sabang, Batavia naar Amsterdam. Randfontein 20 Mei van Kilindind naar Tanga. Roti, passeerde 20 Mei Gibraltar, Ba tavia naar Amsterdam. Riouw 19 Mei van Batavia naar Am sterdam. Tosari 21 Mei van Gibraltar, Batavia naar New-York. Bandoeng passeerde 21 Mei Pantel- laria, Rotterdam naar Batavia. Modjokerto 20 Mei te Hamburg van Rotterdam, Siantar 21 Mei te Batavia van Rot terdam. Tapanoeli passeerde 21 Mei Finisterre Batavia naar Rotterdam. Westerdijk 19 Mei 0 u, 1050 myl West van Scilly. New-York naar Rotterdam. (Naar aanleiding van de tentoonstelling ln Thyssc's Kof.) De meeste lezers weten wel. dat er ook in ons land en zelfs in onze omstre ken orchideeën in het wild groeien. Zoo was het een goede gedachte van een bestuurslid van „Thysse's Hof" om alle soorten, die nu bloeien en die bijeen te garen waren in het oude huisje op ta fels met naam en toenaam en allerhan de bijzonderheden te exposeeren. Laat ik eerst even de lezers het essen- tieele kenmerk noemen van de Orchi deeën-familie namelyk het bezit van 0 bloembladeren, waarvan éón groot cn breed is en, soms zelfs volgroeid tot een „muiltje", de z.g. lip. De meeldraden zijn vergroeid tot twee losse stuifmeel klompjes. Er zyn wel andere planten, die een lip hebben, anderen weer die wel stuif meelklompjes hebben, maar al deze kenmerken te zomen, met nog enkele minder belangryke, heeft alleen de orchideeën-faimilie. Biologen als Darwin, dichters en schryvers als Goethe en Maeterlinck hebben de orchideeën beschouwd als de edelste, hoogst-georganiseerde planten groep. Voor liefhebbers, zoowel gewone wandelaars in de Europeesche landen als bewoners van de tropen, waar de orchideeën als groote planten op boo- men groeien, heeft het vinden van bicelende orchideeën een bijzondere bekoring. Voor natuurliefhebbers is het zoeken van zeldzame soorten een sport, even spannend als de jacht, maar opvoedend, veredelend en leerzaam. Men leze Met kijker en bus" waarin Heimans een hoofdstuk schryft getiteld „Op jacht naar Orchideeën. De biologische merkwaardigheid van de orchideeën-familie bestaat uit hun voedsel opneming, waarvoor de hulp noodig is va.n lagere planten, zwammen of schimmels, die om en in de wortels zitten, het voedsel opnemen uit den bodem, dit vastleggen in de orchideeën- wortels, die het ten deele voor eigen op bouw gebruiken en gedeeltelijk ter be schikking laten van de zwam. Men noemt zulk een verschijnsel „symbiose". Letterlijk beteekent dit „samenleving", men zou liet ook „onderling hulpbetoon" of „coöperatie" kunnen noemen. Wel is het op liet randje van parasi tisme, er zijn zelfs' onderzoekers die het als 'n milden vorm van parasitisme be schouwen, maar daar ben ik het toch niet mee eens. Maar evenais in het maatschappelijk leven is die grens ook hier wol eens mceilyk te trekken. Op de tentoonstelling heeft Prof. Wes- terdyk (onze vrouwelyke professor) een aantal buisjes ingezonden met rein cultuur, zooals men die noemt van ver schillende orchideeën-zwammen. De stof waarop ze gekweekt worden is vruchten- agar en by liet kweeken ervan komt het erop aan te zorgen, dat uitsluitend de gev,<ii30hte zwam en geci kiemen var ar.nere op de voedingsstof terecln komt. I andaar de na un „reincultuur". Do tweede biologische merkwaardig heid zit ln de wyze van overbrenging van het stuifmeel. Ik zeide hierboven reeds dat het stuifmeel als klompjes overgebracht werd. Ik zal dit hier nu niet uitvoerig beschrijven, maar verwij- zen r.aar dc tcekeningen met beschrij ving en ae foto's die op de tentoonstel ling aanwezig zyn. De meeste orchideeën groeien in onze streek op vochtige plaatsen, moerassige weiden, rietlanden, vochtige duinbosch- jes, natte duinpannen enz. Een enkele soort groeit ook op droger plekken, de meeste droogte doorstaat wel de breed- bladige wespenorchis die in Juli langs den Hoogen Duin en Daalscheweg groeit in het droge zand, half onder de popu liertjes achter het hek. Een enkele andere soort Hondskruid en Herminium groeien ook wel op duinhellingen, maar dan koel en op het noorden tusschen gras en bramen. De Kever-orchis groeit soms ook wel droog, mits in de schaduw, doch kcant dan alleen in blcei in jaren met voldoen den regen ln dezen tyd. De Harlekijn-Orchis groeit soms ook in viy droge weiden, maar vormt toch roods de overgang tot de echte moeras- orchideeën, met zandvormige knollen, de „handekenskruiden", een 4 of 5 tal soor ten van Orchis waarvan in onze streek het meest bekend is de Breedbladxge Orchis met mooie, zwarte vlekken op de bladeren. De soorten die goed tegen de droogte kunr.en, hebben behalve de Wespen- oiohissen ronde knollen, soms zoo groot, als een erwt, soms zoo groot als een kleine aardappel, die het de plant ge makkelijk maken een lange periode van droogte te doorstaan. In Zuid-Limburg vinden we een veel grooter aantal van die soorten, welke niet aan het moeras gebonden zijn. ja, sommige soorten die bij ons uitsluitend in hea moeras groeien, groeien daar door den leemachtlgen, vochthoudenden bodem ook op hoogere hellingen. De mooiste Limburgers zyn wel de Bruine Orchis, de Soldaatjes-Orchis, de Vliegen-Orchis (waarvan de bloem op een vlieg geiykt) en de Mannetjes-Or chis; met helderpaarse, fyne bloemtros sen. De dezer zal my vragen wat nu de grootste merkwaardigheid is van de tentoonstelling. Dit zyn m.i. de kiemplantjes van or chideeën en de foto's die er op betrek king hebben. In deze gunstige regenrijke jaren zaaien de orchideeën zich zeer sterk voort en we hebben pollen ten toongesteld met meer klemplanten, van enkele centimeters grootte, een mooie belofte inhoudend voor de toekomst. De zeldzaamste Nederlandsche orchi dee op de tentoonstelling is wel de Bokken-orchis, een groote bruin met groene bloem met zeer merkwaardig ge krulde slippen van de lip, door een lid van het bestuur verzameld in Frankrijk. De mooiste is een kolossale hybride tusschen Orchis fusca en miiitaris, die ik vind in Zuid-Limburg. De kleinste orchidee is een bloeiend exemplaar van Listera Cordata plan. 3 c.M. groot, dat ik verleden jaar mee nam uit de buurt van Davos. Verdsr hangt de wand vol met foto's, aquarellen, gedroogde exemplaren en er zyn ook buitenlandsche soorten als het Venusschoentje uit Midden-Europa en de prachtige Ophrys Bertoloni uit Zuid- Europa in bloei aanwezig. Laat deze tentoonstelling vooral een aansporing zijn om de weinige plekken met orchideeën die we nog hebben in Kennemerland, voor vernieling te bewa ren. Want waar orchideeën groeien ls de natuur ongerept, is het landschap op zijn mooist en er groeien ook altyd merkwaardige andere planten als Gen tianen, Parnassi, Pirola en meer moois. Ook al groeit er in ons land slechts een 30-tal van de 10.000 soorten, die men schat dat er op de wereld zijn, dan is dit toch een stukje plantenryk, dat onze bescherming waard is. C. SIPKES. HAARLEMMERMEER HET WERK ONDER MILITAIREN. Op Vrijdag 1 Juni zal er op initiatief van de vereeniging „Pro Rege" te Hoofd dorp in de groote bemszaal een open bare vergadering worden gehouden met de bedoeling om het werk van den Ne- derlandschen militairen-bond meer be kend te maken en daarvoor meerdere belangstelling te verwekken. Dit werk beoogt de militairen leiding te geven in hun vryen tyd en hen tegen verkeerde invloeden te waarschuwen; men wil het kazerne-leven gezelliger maken en het gemis van de ouderlijke woning zooveel mogelijk vergoeden. Er zijn in ons land al meer dan 30 Christelijke tehuizen opgericht. Eenige redenaars zullen het woord voeren, o.a. de oud-minister van oorlog J. J. c. van Dijk en de legerpredikant Joh. Jansen. Ook zuilen byna löö jongens en meis jes van zangkoor „Beinze" van den Christelijken Nationalen Werkmansbond uit Amsterdam eenige liederen zingen. HEEMSTEDE. AANKOOP EN OVERDRACHT VAN GROND. B. en W. stéllen den Raad voor hen te machtigen voor de gemeente te koopen van A. van Huissteden te Heemstede voor den prys van 10.000 drie huizen met erven nos. 93, 95 en 97 aan den Leidschevaartweg te Heemstede en aan A. van Huissteden om niet over te dra gen een perceel bouwterrein, groot on geveer 5.06 A., gelegen aan de Orchi- deeënlaan. hoek Zandvoortschelaan. Door den aankoop van genoemde per- ceelen, zeggen B. en W., zal de gelegen heid worden verkregen, ter plaatse een parkeerterrein te maken en tevens den toegang tot de te stichten spoorweg halte aanmerkelijk te verbeteren. DE BRUG OVER DE CRAYENESTERVAART. B. en W. stellen voor aan de nieuwe brug over de Crayenestervaart by den Weissenbruchweg den naam te geven van Bronsteebrug. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Tabletten de onovertroffen pijnstillers Weiger namaak en lel t op c'al op elke labiel hel woord "Bayer* staal, frijs 75 cis. door JAN VAN MERLENSTEIJN. Natuuriyk beperkte onze hulpvaar digheid zich niet tot ons vaderland. Wij hielpen waar wc konden, zonder ons om ras of nationaliteit te bekommeren. Een reeks van lotgevallen, die ik gedeeltelijk in den loop van deze vertelling nog op verschillende plaatsen zal aanvoeren, leggen hiervoor getuigenis af. Er kwam nu nl. een periode, die ons rijke!Uk de gelegenheid gaf. den con centrator te gebruiken, daar vader ons op zekeren dag met de mededeeling ver raste. dat wij een reis om de wereld zou den maken. Dit plan werd door ons al len stormachtig toegejuicht. Ik was mis schien de eenige die dit enthousiasme niet heeiemaa! deelde, hoewel dit meer aan zakenredenen was toe te schrijven Ik had mU reeds tamelyk goed op de werf ingewerkt en vreesde dat ik door deze onderbreking er weer ineens liccH- maal uit zou raken. Ik vond dit niet raadzaam, omdat ik naar alle mensche- lUke berekening er voor bestemd was, later eenmaal onze ondernemingen in leiden, daar Gerard, die bovendien geen scheepsbouwer, maar maohine-ingenie.ir was, steeds duideiyker neigingen toonde, om zich aan het. onderwijs te wijde Bovendien had ik op het oogenblik geer. buitengewoon verlangen een wereldreis te maken, want na de Hoogeschool te Delft afgeloopen te hebben, had ik ver scheidene jaren wegens mUn studies over de wereld rondgezworven. Vader slaagde er in mijn bezwaren weg te praten door er op te wijzen, dat het niet rr.ders dan goed voor my kon zUn, ais ik ln persoonlijke aanraking met onze overzeesche cliënten kwam. Bovendien konden wy ook nog zien of het mogelijk was. de scheepvaarten, die mot de werf verbonden was, naar Amerika of Oost- Azië uit te breiden. De redenen waren goed en ik besloot de reis mee te maken Moeder verheugde zich zc-er, haar nog levende familieleden in Buenos Aires u.ug te zullen zien. want dit was do stad waar 2ij altyd had gewoond. Voor Gerard en Corry was dit hun eerste, werkelijk groote reis en beiden waren verrukt over het vooruitzicht de wereld te zullen zien. Mademoiselle was tevreden. Zij was nl. altijd tevreden, als zij slechts bij ons kon zyn. Zoo begonnen wij dan alle.: ijverig met de voorbereidingen tot de groote reis. Nu bracht vader ook zij.: voornemen een vliegtuig mede te nemen, ten uitvoer. Hy kocht een kleinen een- dekker, dien wij op Corey's aandringen, de „Mug" doopten. Het toestel kon twee personen meevoeren, wat eigenlijk zeer weinig was, daarentegen was h?t zeer snel en een uitstekend klimmer. Deze eigenschappen konden wij intus schen pas op juiste prils stellen, toen wij zelf vliegen hadden geleerd. Eerst zou den alleen Gerard en Ik hiei les in ne men. maar Corry bedelde net zoo lang by vader, tot zy het ook mocht lee- ren. Onze onderwijzer was de beroemde Geijsdorp. een ervaren piloot, die reed' met een ervaren zakenman een vluch. naar Tndië had gemaakt. Corey was zou charmant tegen hem. dat hU met haa- meestal een kwartier langer in de lucht bleef dan met ons. Het gevolg hiervan en van een onmisbaar talent voor dez? sport was. dat zU zeer vlug een groo^: vaardigheid er in verkreeg. In tusschen verleidde haar Jeugdige waaghalzerij haar ook tot onberaden streken. Zoo maakte zij btj haar vijfde vrije vlucht Je onder den naam „Looping the loop" be kende saltomortale, waarover ik haar een ernstig standje maakte, toen zij weer naar beneden kwam. Helaas maakte du niet veel indruk op haar. Een ander maal wilde zij laten zien, dat zij ooi: een zeer korte landing kon maken en kwam daarom heel steil neer. zy had zich natuurlijk verrekend en sloeg mcl de maohine naar voren over. Wij hoor den het kraken van de versplinterde deelen en raasden mot de Eerste Hulp auto naar de plaats van het ongeluk. Wij verwachtten niet anders dan onze zustor bewusteloos zoo niet erger terug te vinden. Teen wij aankwamen, zagen wij dat de schroef van het vliegtuig gebro ken was. Corry kroop van onder het ap paraat te voorschijn en zeide met een benijdenswaardige kalmte: „Nu had ik byna een ongeluk gehad Ik betaalde de schroef, en op drin gend verzoek van Corry vertelde :k vader en moeder niets van de zaak. Daarvoor moest ze mij echter den prys voor de schroef van haar zakgeld terug betalen, zoodat zU langen tijd op zwart zaad zat. Dat maakte haar een beetje voorzichtiger. Toen alle voorbereidinger. getroffen waren, vertrokken wij. Onze tocht ging eerst naar Zuld-Afrika, waar wy met dat gedeelte der ooms, tantes, neven en nichten kermis maakten, dat ons nog niet in Europa bezocht had, waarby wij ons weer eens grondig in het Spaansch oefenden, datwy kinderen, na tuuriyk alleen van moeder hadden ge leerd. Corry sprak h°t bijzonder goed en' het ranke, blonde meisje, dat zoo aardig Spaansch kon babbelen, viel in gezel schap meer op, dan ons, met het oog op haar leefty'd lief was. De mannelyke jeugd van Buenos Aires fladderde om haar heen. als de motben om het licht en eenigen hunner zouden zich daar misschien ook de vleugels by hebben verzengd, want Corry bezat de benij denswaardige gave, tegen allen even vriendelijk be zijn. Zy seheen tegen de Zuidelijke gevcelsuitbarstingen goed ge wapend te zyn. Ik moest aan den jon gen Humbcrton denken, by wiens vlag- gegreet zij zoo vuurrood was geworden. Van Zuid-Amerika voeren we door het Panamakanaal aan den Westerkant en gingen Noordwaarts tot San-Francisco waarbij wy een avontuur met alcohol- smokkelaars beleefden, óp wier vloot wU stieten, zy hielden onze „Zwaluw" voor oen nieuwe jachtboot der drankpolitie en begonnen met mitrailleuses op ons te vuren. Goddank troffen de eerste scho tel geen doel, maar toch vlogen de ko gels ons zeer dreigend om de ooren. zoo dat Wij ons vlug verscholen achter alles was ons kon beschutten, wy waren woedend en Gerard sprong op en riep uit: „Ik zal dien lui eens een lesje geven!" Het volgende oegenblik holde hy naar de hut. waar de Concentrator stond, ter wijl wij de uit twaalf schepen bestaande smokkelaarsvloot gade sloegen. Direct daarop hield als op tooverslag het schie ten op en er verhief zich een woedend gcsclireeuw op de schepen. Gerard kwam vergenoegd glimlachend terug en vertelde: „Eerst heb ik. om aan dat domme ge schiet een einde te maken, in al hun machinegeweren de patronen vastge klemd en toen heb ik dc lading een beetje door elkaar gegooid. Ik geloof niet dat er op al die schepen ook nog maar een enkele ongebroken flesch of vat alcohol is." Wij moesten met hem meelachen om dit nieuwe gebruik van den concentra tor. Van San Francisco ging het over Ho- nol oelce en de Japansche eilanden uit den Stillen Oceaan hadden opgevischt. Het waren bekende en koene vliegers, die geprobeerd, hadden een nonstop- vlucht van Tokio naar San-Francisc» te maken. Over deze vlucht waren wij door middel van de radiotelegrammen. door de Japansche regeering uitgezon den, op de hoogte gehouden.' zy hadden echter het ongeluk een defect aan de machine te' krygen en moesten een noodlanding op het water maken. Het was hun vóór het landen evenwel nog gelukt S-O-S-signalen uit te zenden, die wy hadden opgevangen. Wy von den hen in hun gummiboot op de zee drijven en namen hen naar Kobe mee. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6