TWEEDE KAMER. WITENI ANDSCH OVERZICHT JAPAN ALS „SPEL"BREKER IN CHINA. onzekere houding der noordelijken. feuilleton De vier gedenkwaardige jaren der familie Van der Velde letterenepTkunst gemengd nieuws HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 23 MEI 1928 22 Mei. Twee internationale verdragen. De motie-Sannes over den nood van ouden van dagen. Kellogg's waarschuvjing. Dc heer Kersten heeft een interpel latie aangevraagd. Een interpellatie tot den minister van Waterstaat te rich ten, over de maatregelen in den laat- sten tyd genomen, ten opzichte van in tercommunale autobuslijnen. Deze in terpellatie-aanvraag moet verklaard worden uit het nog al eens afwijzen van autobus-concessies, die voor Zeeland werden aangevraagd. Het wetsontwerp een lange titel! het wetsontwerp tot goedkeuring van hot verdrag nopens het toezicnt op den internationalen handel ln wape nen, munitie en oorlogsmateriaal van 17 Juni 1925 was eerste punt van be spreking. Over dit wetsontwerp, over den In houd was heel de Kamer het eens. De verschillen werden alleen gebracht dooi dc vraag of die inhoud het voorstem men wettigde of niet. Ook is door eenige afgevaardigden daarbij wordt, want niet ter zake, door den voorzitter tot matiging gesproken gesproken over de noodzakelijkheid van ontwapening en over de waarschijnlijkheid van ont wapening in Rusland. Deze opmerkin gen gaan we voorbij, zij zijn in de Ka mer reeds mee<r, ~en bij betere gelegen heden gehoord en zullen ook nog wel worden gehoord. De Kamer was eenstemmig van oor deel, dat het tractaat, waarvan de goed keuring gevraagd werd, bedoelde den clandestienen toevoer van wapenen te gen te gaan en cijfers mogelijk maakte over de bewapening van naties, naar wie wapenen worden toegevoerd. Wan neer nu niet ook een tractaat werd ge maakt voor den aanmaak dan zouden, zag men algemeen in, de groote mo gendheden, die zelf munitie fabricee- ren, op de hoogte komen van de bewa pening deer kleine naties, terwijl niets bekend wordt van de bewapening der grooten. Moest om deze feiten het goedkeu- ringsontwerp worden afgestemd of niet? Ja, zelden de a.r. van Dijk en Heems kerk. Ja, want ieder weet, dat óns land pacifistisch is en daarom zal verwerping grooten indruk maken, wijl deze ver werping dringt naar een verdrag, dat óók de aanmaak onder contröle brengt. Niet afstemmen, zeiden de S. D., de heeren v. Zadelhof!, Albarda, Nolens en Marchant. Laten wij toch merk ten zij op nu er op het gebied der wapenfabricatie iets tot stand gekomen is te Genève, iets van internationaal overleg dit niet verwerpen: dat maakt een verkeerden indruk, En bevordert de vredesidee niet. Immers: het tractaat is een eerste stap. voor uitbreiding vat baar. Zoo sprak ook minister Beelaerts van Blokland, die bovendien den heer van Zadelhoff beloofde, in Genève bi] den Vj'kcnbond te zullen IJveren voor een verdrag ter oefening van contröle, ook op den aanmaak. Een ander standpunt van Dr. dc Visser. Deze zag geen enkel perspectief naar een positieve bevordering der al- gcmecne vredesgedachte en de aan vaarding van het ontwerp. Maar is ten slotte niet zijn fractie met het ontwerp mede gegaan, omdat de miniser van Buit. Zaken de oveirtuiging uitsprak dat het ontwerp practisch vredeswerk betreft, maar vooral, omdat de minister van oorlog die bovendien zeide, dat ons land tegenwoordig zelve ook veel munitie aanmaakt er aan herinnerde dat wanneer 14 staten het ontwerp hebben geratificeerd, dit eerst kracht zal gekregen hebben. Hij herinnerde er ook aaai, dat wanneer over 4 jaren het ontwerp nog niet van kracht geworden is, de onderteekening haar waarde ver liest, zonder uitdrukkelijke herhaling der bereidheid van Nederlandsche zijde. Het ontwerp werd met 6011 stem men aanvaard. Alleen de A. R. waren tegen. Een tweede Internationaal ontwerp lokte heel weinig discussie uit. Men ging algemeen mede met de wetsont werpen onder den titel „Voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot de ontwerp-verdragen betreffende de ar beidsovereenkomst en repatrieering van schepelingen". De minister van Arbeid kreeg de bezwaarde leden Boon en Brautigam mee, na zyn toezegging niet tot ratificatie te zullen overgaan voor het ontwerp tot wijziging van heft Wetboek van Koophandel het ont werp, dat den inhoud vau het Interna tionaal verdrag zal verwerken in ons Zeerecht door de Kamers is aange nomen. Toen zette de Kamer zich aan de be handeling van de motie-Sannes, die nog eens de oude vraag van staatspensioen of verzekering zou aan de orde stellen. door JAN VAN MERLENSTEIJN. 11) In Kobe, het Rotterdam van Japan lieten wij ons jacht achter en gingen aan land om tochtjes te maken. Vader en ik kenden Japan reeds, maar den anderen bood het een rijkdom van nieu we, schilderachtige indrukken, welke het Par-West voor al degenen heeft, die het voor de eerste maal bezoeken. In Kobe bewonderden wij plichtsgetrouw den Nankotempel. waar de kanonnen zijn opgesteld, die de Japanners bij Port Arthur ahdden veroverd. Wij trok ken met eerbied aan het touw. dat van de geweldige, ronde verticale balk naar beneden hangt, die de reusachtige klok van de Daiboetsoe tot klepel dient. Ieder vreemdeling doet dit, daar men zegt dat het geluk brengt. Toen reden wij naar de oeroude Mikado-stad Kioto, waar het werkelijk heerlijke Satsuma- en cloisonné werk onze dames tot een ware koopwoede verleidde, zcodat zelfs vader bedenkelijk liet hoofd schudde. Hierna kwamen Yokohama cn Tokio aan de beurt en wij brachten natuurlijk een bezoek aan Kamakura om daar de «wereldberoemde Daiboetsoe te bewonde Deze motie luidt aldus: „De Kamer, van oordeel, dat een be tere voorziening in den nood van de ouden van dagen dringend noodzakelijk is; dat deze voorziening behoort te be staan uit een vereeniging van koste- looze ouderdomsrente, invaliditeitsrente en door vrijwillige verzekering verwor ven ouderdomsrente; verzoekt de regee- ring de indiening van desbetreffende wetsontwerpen te bevorderen en gaat over tot de orde van den dag. Twee sprekers heeft de Kamer van daag over deze motie gehoord, de hee ren Sannes en Oud. Donderdag mor gen komt de Tweede Kamer niet bijeen is de eerste woordvoerder de heer Braat. De heer Sannes heeft in een kranige redevoering de heer Sannes heeft ,4e gave des woords", om eens een ouderwetschen term te gebruiken zijn motie verdedigd. De motie en dus de rodevoering gaan van de overtuiging uit, dat de verzekeringsgedachte voor de ouderdomsvoorziening ten e enenmale heeft gefaald, dat deze gedachte in ons volk niet leeft en ook niet leven zal, omdat zij theorie is en geen Levende werkelijkheid. Er zijn weinig vrijwillig verzekerden constateerde de heer Sannes omdat de mensohen niet voor de verzekering gevoelen. Waar door sommigen in den lande (door leden der rechtsche partijen) gepoogd wordt, de verzekeringsgedachte populair te maken, door b.v. premierestitutie en door een weduwenrente, daar voorspelde de heer Sannes ook van deze maatregelen wei nig succes: hij noemde 't lapmiddelen. Afdoende bevrediging verwacht hij al leen van zulke sociale maatregelen, waarin de ouderdomsveraekering een complement is voor het staatspensioen. Afdoende hulp voor de ouden van dagen, van wie er thans nog teveel in nood leven, voorspelt de heer Sannes alleen dan, wanneer een vaststaand staatspen sioen gegeven wordt, waarop dan naar gelang de betaalde premies een ouder domspensioen als toeslag kan gegeven worden. De heer Sannes betoogde wat later de heer Oud volkomen met hem eens zou zijn dat de behandeling zijner motie niet de Kamer opnieuw voor de vraag stelt: verzekering of staatspen sioen. Hij wil beide stelsels samenvoe gen. En zeide hij er is in de hui dige wetgeving reeds esn flink stuk staatspensioen verwerkt. Immers gedu rende de 75 jaar, waarin de verzekering zich zelve niet bedruipen kan en staats- bijdragen noodig zijn, ontvangen ver schillende mensohen een toelage uit s Rijks kas, zonder een daarmede over eenstemmend bedrag aan premies te hebben gestort. Van zijn motie berekende de heer Sannes als financieel gevolg een bedrag van meerdere staatsuitgaven van 23 miilioen. Wanneer het ryk wat meer be- zu'ingc, wanneer vooral op de militaire departementen meer bespaard wordt, is die 23 miilioen gemakkelijk te vinden, meende de heei Sannes. De heer Oud geloofde nu niet zoo oogenblikkeiyk aan een aanzienlijke be sparing op .oorlog" en „marine" by de huidige Kameraamenstelling. Ook omdat hy een koppeling van verzekering en staatspensioen verkeerd achtte, en al leen staatspensioen wilde geven, zette de heer Oud een berekening op, die veel minder kostte dan de plannen van den heer Sannes. Wordt alleen staatspen sioen gegeven tot een behooriyk bedrag, dan berekende de heer Oud, dat gemak- keiyk kan worden toegekomen met wat thans toch reeds uit 's lands schatkist de ouderdomsverzekering .ten goede komt. Ook de heer Oud betoogde, dat de verzekeringsgedachte nimmer populair zal worden, zoodat, wanneer de Kamer thans niet tot het staatspensioen zou willen terugkeeren zy tooh. vroeg of laat, tot die stap zal gedwongen zyn. Alleen staatspensioen! riep de heer Oud uit. Het is om deze afwyzing van verzekering of welke koppeling ook van het staatspensioen met de verzeke ringsgedachte. dat het nog niet zeker is of de v. d.-fractie zich aan de zyde van den heer Sannes scharen zal. De v. d.- fractie zou dat zeer betreuren. Beiden, de heeren Sannes en Oud stel den vast geen dogmatici-staatspensioens menschen te zyn. Wanneer de ouden van dagen maar goed verzorgd, zullen zlj.n. „Hoe komen wy" was beider vraag „tot een doelmatige verzorging van de ouden van dagen?" INTIMUS. ren, het reusaohtige boeddhastand beeld dat als op één na het grootste ter wereld geldt. Dit staat in een .heilig park" en toen wij door de groote houten poort binnentraden, bleef Corry een oogenblik staan en begon zeer oneer biedig te lachen. Zij wees op twee Engelsche opschrif ten, dio boven elkaar aan de deurpost hingen. Beide waren aan het internatio naal publiek gericht, dat het „heilig park" bezoekt. Het eene, in oud Engelsch geschreven luidde: „Stranger, whoever, Thou art, „And whatever Thy creed be, „Remember, that Thy foot, „Is treading on ground, „Hallowed by the reverence of ages." (Vreemdeling, wie gU ook zyt en welk geloof gy ook beiydt; bedenk dat uw voet grond betreedt, die geheiligd l!f door de eeuwen.) Sohoone en verheven woorden. Maar jammer genoeg, stond vlak er onder een tweede opschrift: „Wie hier fotografeeren wil, moet den tulnwachter vUftig Sen betalen." Wy lachten en betaalden onzen halve Yen, Nadat wy genoeg gezien hadden, gingen wy met de „Zwaluw" weer ver der en legden te Nagasaki aan. de stad van de kunstige schildpadbewerking. Va der kocht daar voor moeder een kaïn garnituur en Corry zeide: !7Als men al die mooie dingen ziet zou INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cent» per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRA AT 16 TELEFOON No 10756 APEX ELECTRISCHE WASCHMACHINES F 275 DE FILM „CHANG". „Gras" en „Chang", -twee meesterwer ken van de operateurs Cooper en Schoedsack, Het eerste aan de vergetel heid ontrukt door de Nederlandsche Filmliga, die er ook te Haarlem een uit voering van gaf, het tweede, dank zy een reclame-campagne, de „Schlager" van het seizoen. In Gras de stryd van een nomaden stam tegen de natuur, ln Chang de stryd van een gezin tegen het oerwoud. Beiden genomen naar de natuur. Beiden adem beklemmend mooi. De directie van het Rembrandt theater gaf gisterenmiddag een trade show van Chang, voor genoodigden. En nu moeten wij onze indrukken weergeven. Hoe poover zyn woorden! Hoe u dit drama aan te prijzen? Hoe u een Idee te geven van dezen bovenmenschelijken kamp, waar in de mensch nooit geheel overwinnaar wordt, maar waaruit hy toch ook nooit geheel als overwonnene te voorschyn treedt? Hoe u een glimp voor de ver beelding te schenken, van de ontroeren de liefde die uit dit werk straalt? Als men Chang gezien heeft vraagt men zich af waarom dit werk u zoo aangreep en men beseft dat hier nog andere redenen gelden dan de scènische alleen, of de dramatische of de sensatio- neele. Men beseft dat men hier zoo diep ontroerd wordt omdat Chang als het ware de verwezenlijking is van Rousseau's kreet: Terug naar de natuur. Chang rukt ons uit de dagelijksche sfeer. Chang sleurt ons mee, ver van cultuur, ver van weelde, ver van onze steenen huizen en steen en steden, naar de jungle waar op zijn gevlochten paalwoning, in voortdu- renden stryd met de duistere machten die hen omringen, de dappere Siamees Kru woont, met zyn vrouw Chantui, zyn zoon Nah en zyn dochtertje Ladah en de baby. Terug naar de Natuur. In de natuur, de wilde hartstochtelijke gevaarlijke natuur der Jungle leeft het huis Kru. Kru is dapper en is verder doorgedrongen in het oerwoud dan zyn broeders er, zusters. Zijn leven is één stryd, een tragisch gevecht om het ïyfsbehoud van zyn ge zin. Zyn leven is een voortdurend waken tegen de monsters van de jungle. Ds luipaarden, de tijgers, de slangen en de olifanten. De olifant: Chang. Moeder Chang, die als zij haar kind komt opeischen, dat Kru in een val gevangen heeft, de hooge paalwoning, die het gezin Kru bytijds verlaten kon, totaal verwoest, onderste boven loopt. Het woud siddert als de dolle kudde der Changs, (een vierhonderd olifanten) aan komt- rennen, en als een berg, een rotslawine het heele dorp van paalwo ningen plat loopt. Maar de dapperste der inboorlingen binden den stryd aan tegen de Changs, zy bouwen een immensen val. De dap perste der jagers organiseeren een koene en listige drijfjacht. De olifanten laten zich bedotten en zyn, een honderd tege lijk in *n geweldigen val geloopen dien de inboorlingen na dagen en nachten zwoe gen, na een taaien stryd met het weer barstige staalharde hout hebben weten op te richten. De stryd met de natuur, de innige verwantschap er mee, dit leven van. en ondergaan in de natuur; dit is Chang. Chang: Het aangrijpendste filmepes met Gras, dat ons in dit genre de laatste jaren geboden werd. O wonderlijke speling: Chang de ergste vyand, die vertrapt de rystvelden, om ver haalt, de sierlijke paalwoningen, vcr- gruizelt in een dollen ren alles wat hem in den weg komt, die zelfde Chang is het' makkelijkst tembare dier. Twee maan den gevangenisstraf, en daarna een lief derijke behandeling, voedsel en drinken op tyd, maken hem tot den gedweesten. tot den nuttigsten helper van den naak ten inboorling. Deze korte beschryving. deze fragmen tarische opsomming is een flauwe weer spiegeling van de werkelijkheid: de film. Deze enkele woorden kunnen slechts flitsen geven van den werkelijken in druk dien iedere bezoeker van „Chang" zal meenemen, wy hebben u hier niets verteld van de teedere, fijne ontroerende scènetjes. Van Bimbo, de witte zyde- achtige aap, van de lieftallige Ladah. Van de moeder Chantui, die in de hooge paalwoning 'n nestje in de ge weldige jungle by de baby waakt, die men haast betreuren dat men geen lang haar meer heeft." Gerard antwoordde gevat: „Daar is maar een middel voor, Cor- retje: laat je haar weer groeien." Cor ry wierp hem een blik toe, waarin een wereld van minachting lag. Van Nagasaki uit maakten wy koei's naar Tientsin, om Peking te bezoeken, en ik verheugde er my reeds op, myn familie de „verboden stad", de residen tie van den voormaligen heerscher van China, te kunnen toonen, toen onze mar conist het volgende radiotelegram op ving: „De onlusten in China zyn toegeno men. Iedereen wordt er voor gewaar schuwd in het binnenband reizen te on dernemen. Als volkomen betrouwbare haven komt slechts Sjanghai in aanmer king." Zoo veranderden wy dus van koers en voeren op Sjanghai toe. Wy hadden reeds by onze aankomst in Japan van de onlusten in China gehoord en had den ook gelezen dat Engeland een aan tal oorlogsschepen naar Shanghai had gestuurd. De verbreiding der onlusten stak nu een stokje voor ons bezoek aan Peking. Wij voeren door de Sjanghaier- haven en plotseling wees vader op een groot Engelsch oorlogsschip. Het was de „Bulwark". Wy passeerden den machtigen draed- nought heel langzaam, op welker borst weringen het plotseling begon te weme len van hoofden. Men had de „Zwaluw" herkend en de geheele bemanning zwaaide met de mutsen en de „Cheers" de rijst stampt, die in doodsangst vlucht met haar kinderen als de vxees-ehjke Chang zyn jong komt terug eischen. wy hebben u nog niet verteld van Kru's strijdmiddelen. Van zyn helden daden. Van zijn wanhopige© moed. Van zyn listige pogingen om den tyger te vangen en het luipaard onschadelijk te maken. Men moet deze film gaan zien. Onwillekeurig dringt de vraag zich op. Welk een ontzaggelijke meerwaarde zoo'n film zou hebben als men er de geluiden by had kunnen filmen. Enfin. Ook dat zal eens gebeuren De staaltjes die wy op dit gebied reeds hoorden stem men ons op dit punt gerust. Volledigheidshalve geven wij hier nog eenige byzonderheden over de operateurs die Chang vervaardigden: Cooper was een leerling van de zee vaartschool te Annapolis en bestemd om by de koopvaardy te gaan. Hy was echter een soldaat in hart en nieren, vocht aan de grenzen van Mexioo en vormde een Amerikaansch eskadron gedurende een Poolsch-Russischen oorlog. Het avon tuurlijke zat hem Ln het bloed en hy sloot zich aan by het Amerikaansche luchtvaartcorps, maar durfde ook in een klein bootje van nauwelijks 100 voet lengte de wereld rond .te zeilen. Schoed sack is iemand, die niet minder het avon tuurlijke zoekt. Weinige jaren terug filmde hij de Mack Sennett bathing beauties. In het begin van den oorlog nam hy dienst by de fotografie-afdeelimg van het leger en na het teekenen van den wapenstilstand trok hy door Europa en filmde den Grieksch-Turkschen oorlog, de Duitsche revolutie en zooveel andere gevaarlijke momenten. Wanneer komt „Gras" nu op het pro gramma? Dit werk is minstens even goed en even spannend als Chang. Er is geen enkele reden om te veronder stellen dat deze film het by het publiek niet doen zou. Als Chang het doet zal „Gras" het zeker doen. Klaarblijkelijk is het hier alleen maar een quaestie van reclame. F. A. Een moord-maniak. De Madrileensche bladen, zoo meldde Belga gisteren, bevatten een telegram uit Tarragone, meldende dat een jeug dige dorpeling geweerschoten heeft ge lost op een groep jongens en meisjes, die hy buiten het dorp had gelokt. Hij doodde zeven kinderen, wier lijken hy on der stiroo verborg. Zes andere kinderen werden ernstig gekwetst. De moordenaar nam vervolgens de vlucht door de vel den, doodde nog een jongetje, wiens lijkje hy onder struiken verborg en keer de daarop naar het dorp terug. Daar schoot hij een vrouw dood en verwondde met schoten een vrouw en een meisje, die hy daarna met bijlslagen afmaakte. De moordenaar vluchtte toen opnieuw het veld in, waar hy nu door politie en dorpelingen wordt gezocht. Moord bij le Touqaet. Op een eenzame plek bij Le Touquet (nabij Boulogne) heeft een moord op een Engelsche dame plaats gehad, die in Engeland diepen indruk heeft gemaakt, aldus de Tel., ook omdat de misdaad doet denken aan den moord op miss Danield in Ootober 1926. Zaterdagmid dag was mevrouw Wilson met haar man en twee Engelsche vrienden op de golf baan te Le Touquet geweest. Zy besloot alleen naai- huis terug te wandelen en sprak met haar man af, dat zy hem 's avonds in een restaurant weer zou ontmoeten. Toen zy evenwel niet thuis kwam werd de heer Wilson ongerust; eerst zochten hy en zyn vrienden alle restaurants af, maar ten slotte werd de politie gewaarschuwd, die onmiddellyk een onderzoek instelde, aanvankelijk zonder resultaat. Eerst op een dag later by het aanbre ken van den dag kon de politie aan den heer Wilson de verschrikkelijke tyding brengen, dat het afschuwelijk verminkte ïUk ren zyn vrouw in een boschje was gevonden. Er moet een hevig gevecht fcussohen mevrouw Wilson en haar aanvaller héb ben plaats gehad. Niet minder dan veer tien messteken werden geconstateerd'; het lemmet van het mes werd in het lichaam aangetroffen., terwy'l het hand vat op eenigen afstand in het bosch werd gevonden. Vermoedelijk heeft men hier met een roofmoord te doen, want al was me vrouw Wilson niet van haar juweelen beroofd, uit haar loandtasehje is een klein bedrag aan geld ontvreemd. De Fransche politie heeft twee personen gearresteerd, doch men betwyfelt of zy de daders zyn. zy giaat evenwel thans een ander spoor na. klonken net zoo harteiyk over het water, als toen wy den onderzeeër S 29 red den. Onmiddellyk daarop stiet een stoom- barkas van de „Bulwark" af en vloog achter ons aan. dat het water aan den boeg hoog opschuimde. Heelemaal voor aan stond de slanke gestalte van een Engelsch zee-officier en toen ik Corry van terzijde gadesloeg zag ik, hoe een lichte blos zich over haar hals en gezicht tot aan haar haarwortels toe verspreid de. Wy lieten onze landingstrap neer en met een handigen sprong stond dc jonge Humberton op d? onderste trede. Enkele seconden later had er eer algemeen hor- teiyk handenschudden plaats en Hum berton gaf ons het laatste nieuws over den toestand. In de stad was alles vol van vluchte lingen, zoodat wy niet gemakkelijk een onderkomen zouden hebban gevonden. wy besloten daarom op het jacht te biyven en van daar uit onze tochtjes te maken. Humberton verklaarde zich ter stond bereid onze gids te zyn en week letterlijk geen oogenblik meer van onze. of beter gezegd van Gerry's zyde. Het waren mooie dagen die nu volgden, want het geheele Engelsohe eskader dat onder het commando van sir Arthur Humber ton stond, overstroomde ons met bewij zen van erkentelijkheid. Sir Arthur ver klaarde ons, goedmoedig lachend. „Ja den Engelsohen oorlogsschepen ont komt men niet. noch als vriend, noch als vijand. U hebt u toen, na de redding van den onderzeeër zoo vlug aan onze T BELANGRIJKSTE NIEUWS, Amerika is de barometer in China. Als het Ja/pansche kwik te snel sty gt. grijpt Amerika in en spreekt zijn veto uit over Japansc-he overheersching. Dezen kant gaat het nu ook al op. Ja- „pansch dubbelzinnig optreden in Mand- sjosrije is in het' ooglcopend gericht on het herkrijgen van vasten voet in die provincie. Alle ontkenning van Jap?.n- scne zyde ten spyt gelooft men dit. En Kehogg heeft reeds op vrij duidelijke wyze Tanaka's politiek van den ijzeren vuist gegispt. Natuuriyk hebben de Ja-- panache bladen daartegen hevig gepro testeerd, en Kellogg van voorbarigheid beschuldigd en Amerika zyn eigen hou ding verweten in Nicaragua. Dat neemt niet weg dat de Japanners den schoen die hun past, hebben aangetrokken. Inmiddels concentreert de stryd zich meer en meer om Peking. Volgens de laatste berichten, zyn de Noordelijken te elfder ure op hun meening terugge komen en hebben zij besloten de verde diging van Peking alsnog op zich te ne men. Japan concentreerde zyn troepen macht in Moekden. Kennelijk willen de Japansche generalissimi afwachten hoe de krijg om Peking zioh ontwikkelen zal. Tegelegener tyd zullen zij wel gelegen heid vinden om zioh als de derde hond om het been-, niet onbetuigd te laten. Zoo is de zaak dus toch weer anders geloopen dan goed was geweest. Na Tsjang Tso Lin's afmarsch had men ge hoopt nu eindelyk eens schoon schip te zien maken door de zuidelyken. Als Ja pan tenminste geen spaak in het wiel stak. Locker Lampson heeft thans echter weer in het Engelsohe Lagerhuis ver klaard dat de Zuidelijke troepen maar slecht vorderen. De Noordelyken zouden ten zuiden van Pautingfoe stand houden. Wie zal de krijg om Peking winnen, Noord- of Zuid-China of Japan? F. A. AJgemeene spoor wegstaking in Argentinië? BUENOS AIRES. 22 Mei. (VB! De unie van Spoorwegarbeiders en -em ployés heeft aan de directie een ultima tum gericht, waarin betere arbeidsvoor waarden en het recht op vacantie wor den geëischt. Ingeval dit ultimatum, niet wordt ingewilligd, dreigt de Unie de algemeene spoorwegstaking in Argen tinië af te kondigen. Aange zien te Ro- sario en in eenige andere steden door de arbeiders reeds wordt gestaakt, be schouwt men den toestand als ernstig. Dc kabinetscrisis in Griekenland. Bij de heden gehouden zitting van de Progressieve Liberale party heeft de minister van financiën van de tegen woordige regeering, Kafandaris mede- deeling gedaan van zyn beslissing, om de leiding der party neer te leggen. La ter overhandigde Kafandaris den mi nister-president zyn verzoek tot ont slag. Hedenavond zal de ministerpresi dent Zaimis, den president der repu bliek het ontslag van het geheele kabi net aanbieden. Ongeveer 25 afgevaar digden zullen Kafandaris by de vorming van een nieuwe partij steunen. De on derhandelingen, om de huidige samen stelling van het kabinet te wyzigen, zul- len waarschijnlijk geen resultaat ople veren, daar de party van generaal Me- taxas weigert, aan een dergehjk kabinet deel te nemen. Het wordt mogelijk geacht, dat de nieuwe regeering de Kamer zal ontbin den en nieuwe verkiezingen zal uit schrijven. dankbaarheid onttrokken, dat wy nu een boel hebben in te halen." En dit deden de heeren op een wer kelijk vorstelyke manier. Wie had toer. kunnen denken, dat diezelfde oorlogsbo dems, door welke wij nu zoo gevierd werden, ons niet al te langen tyd daar na zoo y'verig zouden achtervolgen, als zy in hun geheele geschiedenis slechts hun bittersten vyanden hadden achter volgd. Het hoogtepunt van de te onzer eere gegeven feesten was een groot bal op de „Bulwark". Het was een van die heer- lyke nachten zooa1r er in die streken voorkomen. De „Bulwark- had een vlag- geversiering aangelegd en straalde in het ilcht van vele gloeilampen guirlandes Wy werden door de admiraalbarkas af gehaald en onzen weg van de „Zwaluw" tot aan de „Bulwark" was door schyn- werpers verlicht. Toen wy aan boord kwamen, speelde de scheepskapel het „Wilhelmus van Nassauen". Een aantal hooge officieren werden aan ons voorgesteld, terwyi Corry door de jongere generatie zoo werd belegerd, dat de a,rme Humberton Jr., gedurende den geheelcn avond slechts twee dansen met haar kon bemachtigen. Het feest was een succes en de stemming steeg van uur tot uur. Plotseling het was reeds na middernacht kwam een or donnans en reikte sir Arthur een tele gram over, dat deze voorlas, waarby zyn voorhoofd zich fronsde. Terstond daarop verontschuldigde hy zich beleefd en trok zich terug. Van dit oogenblik af begon er een Schilderiienverval- schingen op groote schaal. De politie is er in geslaagd, een groot opgezette schilderyenvervalsching te ontdekken. Reeds eenigen tyd was het opgevallen, dat van Frankfort uit, een groot aantal kostbare schilderijen de wereld werden ingezonden. Een onder zoek werd ingesteld, dat maanden lang duurde; thans is een antiquair gearres teerd, die ook heeft moeten bekennen, dat hier vervalschingen zijn gepleegd. Een schilder te Frankfort veo-vaardigde de schilderyen en voorzag ze van een valsohe signatuur. Een aantal bekende persoonlijkheden, die gedeeltelijk voort vluchtig zyn zouden by deze aangele genheid zyn betrokken. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Het schandaal zal waarschy'niyfc ern stige gevolgen hebben, daar de ver- valschte sohilderyen over tal van groote steden zyn verspreid om. werden ze naar Keulen en Mtlnchen verkocht, BergemannM abuse. In October van het vorige jaar wist •een berucht inbreker, Friedrich Berge mann, uit de gevangenis te Brandenburg te ontsnappen. Er stond een groote kist met goederen in de gevangenis klaar voor verzending per spoor en met be hulp van mede-gevangenen haalde Ber gemann het goed uit de kist en kroop er zelf in. Zoo werd hy naar het goede renstation gebracht en slaagde er dea nachts in de kist open te breken en te vluchten. Sedert dien heeft hy Berlijn onveilig gemaakt en er tal van inbraken ge pleegd. Bij een daai*van in de ambas sade der Ver. Staten viel hem een in signe van Amerikaansah rechercheur in handen. Dit was een prachtvondst voor den gauwdief, die zich inmiddels papie ren op naam van „dr. Mabuse" had weten te verschaffen en nu gewapend met zyn naar de film riekenden naam en zijn insigne brutaal juwelierswinkels binnenstapte en in beslag nam wat van zijn gading was. Natuuriyk bleef de po litie maar een paar dagen onkundig van dit spelletje en zij liet op groote schaal portretten van den eelf-made recher cheur aanplakken en zijn beeltenis ook in alle bioscopen vertoonen. „Dr. Mabu se" wist echter steeds weer zijn vervol gers te verschalken. Tot eergisteravond. Toen gaf hy te Lichtenberg zijn velen vrienden een a'scheidsfuifje, waar de champagne in kwistigen overvloed ge schonken werd. Hy wilde nl. 's nachts Beriyn verlaten en per fiets op weg gaan naar Liepzig. De politie schijnt daar iets van te weten te zyn gekomen; zij omsingelde althans de „Laube" waar de vroolyke snaken by een waren en wist na een langdurige vervolging Berge mann. die bij 't overspringen van een. hek zyn revolver had laten vallen, in te rékenen. (N. R. Ct.) ln het droge land. Het News van Washington heeft een entrefilet gepubliceerd, waarin het blad voorstelt de namen te publiceeren van de congresleden, die „droog" zyn, maar zich naar den Senaat begeven en naar de Kamer van afgevaardigden in kenne- lyken stand van dronkenschap. Dit be richt heeft in de hoofdstad van Amerika een buitengewone sensatie veroorzaakt. Niemand kan ontkennen, dat de droog- makery niet anders dan een poitiek etiket is. Meer dan een „natte" is zeer sober, terwijl menige „droge" zich boor devol bedrinkt aan champagne en whisky en zoo gaat deze „drankbestryder" naar het parlement om getuigen tegen den drank en tegen het drankmisbruik. En dan zegt hy, dat hy op die manier zyn parlementaire rol vervult. Lief land. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent# per regel. eigenaardige stemming in het vertrek te heerschen. Nu hier dan daar werd een van de hooge officieren weggeroepen, anderen weer verlieten de „Bulwark" om zich op him schepen te begeven, kortom er was een soort electrische spanning in de lucht, wy vader en ik waren juist met den commandant van een kruiser aan het praten, toen een adjudant van sir Arthur naar ons toe kwam en ons verzocht hem te vol gen. Hy leidde ons naar de hut van zyn chef waar wy een aantal officieren ver zameld vonden. Toen wy binnentra den, sprak sir Arthur onmiddellyk: „Mijne heeren, u zult my wel gelooven als ik zeg, dat ik niets zoozeer wensoh te vermyden als juist tegenover u ongast- vry te schynen. Maar jammer genoeg, is er iets gebeurd, dat my dwingt den dienst op den voorgrond te stellen. Zoo- als by alle Ohineesche onlusten is ok dit maal de oude erfeiyke kwaal aan deze kust, het zeerooversdom weer op geleefd. Onze marconisten hebben een telegram van de passagiersboot „Prince of Cumberland" opgevangen. Dit tele- grax luidt: .Als koeli verkleede zeeroovers uit het tusschendek overvallen officieren; kapi tein na heldhaftigen tegenstand gedood. Wy hebben honderdzestig vrouwen en kinderen acht en negentig manne lijke passagiers aan boord. Het schip !s 'i handen der roovers. Ook de eerste officier (Wordt vervol®!); Door een aardbeving verwoest? De stad Ohaohapoyas is volgens be richten uit Lima in Peru door een aard beving geteisterd. De nieuwe aardbeving heeft de stad Jaen geheel en al ver woest. Een groot aantal personen werd gewond cf gedood en honderden zyn dakloos. De aardschokken duren voort.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10