FLITSEN HAARLEM'S DAGBLAD H. D. VERTELLINGEN VAN HAARLEM S DAGBLAD No. 1209 ER IS GEBELD! Vader springt overeind als hij de deurschel hoort, vreezende dat er visite komt zoekt wanhopig naar rijn jas, terwijl moeder haastig de kamer op ruimt informeert wat hij in vredesnaam moot doen. hü kan toch niet zonder jas naar de deur gaan moeder herinnert zich dat, zij z'n Jas in de gangkast heeft gehangen vader vindt de jas en haalt 'm tegelijk met verscheidene andere jas sen en hoeden van de sorteert don oogst en steekt zijn arm haastig in de verkeerde mouw herstelt ook deze vergis sing terwijl hij de laatste knoop bevestigt opent dc deur voor een meisje dat weten wil waar de famil** Kom mer woont WOENSDAG 23 MEI 1928 Parijs pronkte in voorjaarstooi en bij het groote restaurant „Ohez Flicquet" was vrijwel geen tafeltje meer onbezet. Cheval zat met eenige zijner vrienden de voorbijgaande menigte gade te slaan, toen eensklaps zijn aandacht werd ge trokken door een groote, slanke vrouw met roodbruin haar en wondermooie, groene oogen, die half bedekt werden door donkere wimpers Kalm en rustig, alsof ze niets bemerkte van die hon derden bewonderende oogen. welke op haar gevestigd waren, liep ze op een nog ledig hoektafeltje toe. Ze was een van die verrukkelijke schepseltjes waar naar door mannen met bewondering en door vrouwen met afgunst wordt geke ken. Ze was eenvoudig, doch buitenge woon kostbaar gekleed en ze was alleen. Het kwam Cheval eensklaps voor alsof hij die mooie vrouw meer gezien had. De manier waarop ze haar heupen bewooghet gebaar dei- slanke, fijne handen, toen ze iets in het Engelsch tot den ober zeidat alles was hem be kend. En toen ze even later haar prach tige oogen opsloeg herkende hij haar terstond. Het was Lily.... Lily uit den goeden ouden tijd van tien jaar geleden, maar tóch was het een geheel andere Lily. Met een resoluut gebaar stond hij op, verontschuldigde zich met een enkel woord bij zijn vrienden en liep op haar tafeltje toe. „Dus je had me toch niet vergeten?" vroeg hij nadat de eerste begroeting vcoi'bij was. .Allerminst", glimlachte ze. ,,Ik her kende jou eer dan JU mij". ..Wanneer ben je uit Hythe vertrok ken? vroeg hij. ..Tien jaar geleden", zei ze heesch. Even keek hij peinzend voor zich uit. „Duseigenlijk al kort nadat wij besloten van elkaar te gaan?" Op grap pige wijze trok ze haar donkere wenk brauwen op. „Dat is uiterst delicaat uitgedrukt", merkte ze op. ,.Ja. kort daarop ging ik weg". „Waarom, Lily?" „Ik kon er geen dag langer blijven", zei ze. „Ik begrijp nog niet goed hoe ik het heb klaargespeeld een tijd lang gouvernante bij die afschuwelijke on deugende kinderen te spelen". ,,Dus je bejrt regelrecht naar Parijs gegaan?" ,,Er stonden me twee wegen open", zei ze uitdagend lachend. „Een breede weg en een heel smal pad. Nu moet jij maar rad-en, welke van de twee ik koos". Hij boog zich plotseling heel diep tot haar over en legde zijn hand op haar arm. „Vertel mc alles. Lily", drong hij aan. „Ik werd huishoudster bij een ouden, rijken Italiaan, die me toen hij stierf al zijn geld naliet". Gedurende het gesprek had Cheval zijn. oogen niet van haar kunnen af wenden. Was deze stralende, verleide lijke vrouw dezelfde Lily van vroegere jaren? Onwillekeurig schoof hij zijn stoel dichter bij de hare en keek haar dien in de oogen. „Ja. er kan heel wat gebeuren in tien jaar", mompelde zij. „Ben je getrouwd Jean?" „Neenog niet". „Heb je de rechte vrouw nog niet -gevonden?" vroeg ze plagend. „Jaeindelijk heb ik die nu ge vonden", klonk het beteekenisvol. Het was thans haar beurt om hem recht in de oogen te zien. „Herinner je je nog, Jean, hoe kil en koud je was op dien dagtoen we af scheid van elkaar namenen hoe ik je smeekte me niet alleen te laten? De rollen schijnen nu omgedraaid". Met een verleidelijk gebaar legde ze haar hand in de zyne. „Veel mijn pols eens: normale temperatuur". Lachend zag ze hem aan. Kramp achtig hield luj haar mooie met ringen beladen handjes in de zijne geklemd totdat ze zich met een hem uit vroegere jaren zoo welbekend gebaar van hem bevrijdde, en haar linkerhand in zijn vestjeszak stak. .Ben je rijk of arm vandaag. Jean?" Och, hoe duidelijk deed op dat oogen- blik het verleden zich aan hem voor. Lily, de lieve, kleine Lil, die toen met haar hoofdje op zijde vaak als hij veel zilvergeld in zijn zak had, gezegd had' „Oh, Jean, wat ben je verschrikkelijk rijk vandaag Je kon nu heusch al wel met me trouwen". Even kwam er een verdrietige uitdrukking in zijn oogen bij die herinnering „Ik ben rijk", antwoordde hij even wel, „rijk. omdat ik jou weer ont moet heb". Langzaam begon ze haar handschoenen aan te trekken. DERDE BLAD „Ik mag je zeker wel naar huis bren gen. Lil?" „Nee, beste jongen, vandaag niet", zei ze glimlachend. „Zie je dien groóten, donkeren man daar aankomen? Hij is ngg al jaloersch, dat is een van de ge breken van mijn echtgenoot". Cheval beet zich op de lippen om niets van zijn ontroering te verraden. „Hoe heet hy?" vroeg hij uiteriyk vol koman kalm. „Markies San Ssbar HU is een Ita liaan en ik ontmoette hem in het huis van den ouden man. die me al zUn geld naliet". Ze stond op om afscheid te ne men. Hü kón haar echter niet op die manier laten gaan. „Ik moet je nog eens spreken", zei hü schor. „Misschien zal ik je eens op een dag een briefje sturennaar je bonk", antwoordde ze. „Tot weerziensof wellicht adieu pour toujours, mon ami" Zwijgend ging Lily eenigen tyd naast den Italiaan voort. Toen ze de Place de la Concorde waren overgestoken en bü de Seine aankwamen vroeg de Italiaan die thans eerst de stilte durfde verbre ken. zachtjes: „Enheb je vanmiddag zaken ge daan, Lily?" „Oh. ja", antwoordde ze. „Ik heb een jeugdvriend van me ontmoet, wien ik wys heb gemaakt, dat ik met jou ge trouwd was. Hij is de directeur van een der grootste banken van Parijs en ik heb de sleutels van zün toekomst in mün handen". By de laatste woorden opende ze haar taschje en toonde hem twee sleutels aan een zilveren ring. „Wat bedoel je?" „Wanneer de andere directeuren te weten komen, dat deze thans in het be zit zyn van de bekende „Jolie Anglaise" zal hem wel te kennen gegeven worden, dat hy beter deed zün ontslag aan te vragen. Gimlachend en met een blik van be wondering in zyn oogon hield de man zyn hand uit om de sleutels in ont vangst te nemen. „Zender twijfel zal het hom wat waard zyn deze terug te koopen", zei hij met een gemeen lachje. Dc jonge, slanke vrouw schudde haar hoofdje en het was alsof er een vochtige waas voor de prachtige groene oogen kwam. „Nee, hèm zal ik vrij latenomdat omdat ik hem ééns zoo lief heb ge had". By de laatste woorden wierp ze de sleutels over de brug in de Seine. STADSNIEUWS DE PROVINCIALE WET. AFZONDERLIJKE BEDRIJVEN. De Wet van 16 December 1927, tot wyziging en aanvulling van de Provin ciale Wet heeft o.m. de mogelijkheid ge opend voor bepaalde takken van dienst een afzonderlijke administratie te voe ren op dezelfde wijze als dit sedert 1909 voor bepaalde takken van gemeente dienst geschiedt. Daarmede wordt zoo schrijven Ged. Staten van Noord- Holland aan een sedert jaren be- staanden toestand een wettelijke grond slag gegeven, want. zooals bekend is, is de administratie der provinciale bedrij ven en ziekenhuizen altüd van die dei- Provincie gescheiden geweest. Ged. Staten geven in overweging ter voldoen mg aan de hlervoren genoemde wettelijke voorschriften: Jo. aan te wijzen als takken van dienst, waarvan een afzonderlijke admi nistratie zal worden gevoerd, het Pro vinciaal Electriciteitsbedryf, het Provin ciaal Waterleidingbedrijf, het Wegen fonds en de Provinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, te Bakkum en te Me- demblik. 2o. te bepalen, dat telken jare voor den 30en September aan de Prov. Sta ten verantwoording moet zyn gedaan van het financieel beheer van de tak ken van dienst, waarvan een afzonder lijke administratie wordt gevoerd 3o. aan te wijzen als boekhoudkundige die de cijfers der door Ged. Staten over te leggen rekeningen deugdelijk zal moeten verklaren: voorzoover de reke ningen van het Provinciaal Electrici- teitsbedryf en het Provinciaal Water- leidingbedryf betreft de Firma Th. en L. Limperg te Amsterdam en voor zoover de rekening van het Wegenfonds en de Provinciale Ziekenhuizen aangaat der. Verificateur ter Provinciale Griffie. ALG. NOORD.HOLLANDSCHE MIJ. VAN LEVENSVERZEKERING Bovengenoemde maatschappij, hicJd Dinsdag onder leiding van den pre sidcnt*commissaris, Jnr. Mr. D. E v Lcnncp, haar jaarlijksche verga» dering van aandeelhouders. Aan het door directeuren uitgc» brachtc verslag ontleencn wij het volgende: Het verzekerd kapitaal vermeer» derd met dc verzekerde rente steeg tot 15.405.247.op ultimo Decem ber 1927. Met inbegrip der lijfrente werd in 1927 een bedrag van 159.005,48!r uitgekeerd. Dc renterontvangst bedroeg dit jaar ƒ133.651.'49^ tegen een bedrag van 122 753.05 in 1926. De gemiddelde gekweekte rente in 1927 bedroeg 5.41 pet., hetgeen aan» merkelijk hooger is, dan de voor dc rcscrve»bcrekening aangenomen ren» tevoet van 3'j pet. en 4 pet. De vergadering hechtte, na prac advies van Commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde ba» lans en winst» en verliesrekening. DRANKBESTRIJDING. Verschenen Is het jaarverslag over 1927 van de Nederlandsche Vereeni ging tot Afschaffing.van Alcoholhou dende dranken. Daaruit blykt, dat het ledental vrij wel stationair is gebleven en thans 19616 bedraagt, verdeeld over 367 af- deelingen. Uitvoerige mededeelingen worden ge daan over den arbeid der vereeniging op velerlei gebied; o.a. betreffende jeugdwerk, reclasseeringsarbeid. actie voor Plaatselijke Keuze, de bemoeiin gen van de 301 leden der vereeniging die in gemeenteraden zitting hebben, enz. Aan de geschriftverspreiding is weer veel gedaan. Van het weekblad ,De Blauwe Vaan" werden ongeveer één millioen exempl. verspreid, terwyl tal van nieuwe geschriften werden uitge geven. De commissie van Dagelüksch Be stuur der vereeniging bestaat uit: P. van der Meulen, Zeist; H. Ploeg. Jr.. Utrecht, secretaris. M. Braaksma, Leeuwarden, penningm.; Mej. Dora de Jong, Amsterdam; P. Lansen. Deven ter en J. J. Wepster, Rotterdam. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug -be bekomen by: Follee, Spionkopstraat 60, schakel armbandje; Koppen. Doelstraat 27B, abonnement NJZ.H.TM. van G. Schraa, Roode. Pijlslaan 122, gummi bal; Moh- ring. Spaarndammerweg 29. bruine bont; v. Meel. Gortestraat 12, bril; De Groot. Besoekistraat 33. deksel van melkbus. Mulder, Jan Nieuwenhuizenstraat 5 rd.. geld in sigarenzakje. Van Norden. Oly- canstraat 11, wollen kinderhandschoen; Laan, Waldeck Pyrmontetraat 47, da- mesarmbandhorloge; Kennel „Fauna", Parklaan: bruin hondje, gebracht door Van Wort, Gr. Heiligland 24 rd.. Berg. Karolingenstraat 19, moer-sleutel; Bur. van Politie. Smedestraat. numemrplaat G. 33596; Molenaars. Prinsen Bolwerk 22 zwarte daanesportemormaie met inhoud: Dragenaijk. Zocherstraat 39, paraplue; Zurendonck, K. v. Manderstraat 40, portefeuille met inhoud: Hoogedoorn, Corn, van Noordestraat 18 rood. plank van een wagen; v. d. Schaaf. Emma- laan 23. bruine portemonnaie met in houd; Schuit. Hagcligerweg 196. Sant poort. rywielbelastingmerk in étui; Sloots. Emmastraat 18. 2 huissleutels: v. Ommeren, Mr. Cornelisstraat 1. schoolétui met inhoud ;Vo6. KI. Heilig land 67rd„ bouwkundige teekening; Roode. Pylslaan 122. verfplaat met pla- muurmessen; Veen, Kennemerstraat 21 zwart, zakmesje; Bur. van Politie, Sme destraat, zadeldekje; Kantoor Gem. Rei niging, aantal gonje-zakken. ZENDINGSFEEST TE BLOEMEND AAL Over het Zendingsfeest, den 2den Pinksterdag a.s. te houden op het bui ten „Wildhoef" te Bloemendaal, kan thans worden meegedeeld, dat na het openingswoord van den voorzitter van 't comité. Ds. M. G. Blauw van Haar lem-Noord, achtereenvolgens zullen spreken Ds. D. Crommelin, Zendings- director over „Indrukken van de we- reld-zendings-conf eren tie te Jeruzalem; Ds. C. M. Briët van Heemstede over: „Schuift de grendels weg"; Ds W. S. van Leeuwen van Velsen met het on derwerp ..Zending en Gebed", terwyl zendeling G. Maan zal vertellen van het „Leven uit den dood op Halma- heira". Het slotwoord zal worden gesproken door Ds. L. J. van Leeuwen van Haar lem. Het terrein ligt aan den Bloemen- daalschen weg voorbij de Ned. Herv Kerk. Op het terrein is gelegenheid tot fietsenstalling. Ook zal er een cantine en boekentent aanwezig zün! INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cents per regel. KELLER&MACD0NALD Haarlem N. S. F. Radio - Specialiteiten. EXCESSEN BIJ DE INDISCHE POLITIE. MISHANDELING EN AFPERSING. Binnenkort zal de Semarangsche jus titie in behandeling nemen de zaak te gen den opziener der veldpolitie Dins- bach, die verdacht wordt schuldig te zün aan feiten, welke inderdaad hemel tergend zün. Deze opziener Dinsbacli. die gediend heeft te Koedoes, wordt, naar het Soev. Hbi. meldt, verdacht van het martelen van verdachten en getuigen gedurende c-en vry lange periode. Ook in gewone zaken dit wil dus zeggen: geen hoogst bijzondere affaires, welke door hare be- teekenis den politieman misschien wat vlugger kunnen brengen tot ietwat kras se maatregelen heeft hü inlanders op schandelijke wyze mishandeld. Herhaal- delük werden zü in kuilen in den grond gestopt op zoodanige wijze, dat slechts hun hoofd vrü bleef, en daarover werd dan neg een mand geplaatst. Aldus werden zü geruimen tijd in den grond gehouden, tot zü de bekentenissen af legden. welke de opziener Dinsbach van hen begeerde. In andere gevallen werd op ae onderbeenen van aangehouden in landers een weinig benzine geworpen, waarna hü die in brand stak. Zoo zün er inlanders, die geruimen tüd daarna nog leden aan brandwonden aan hun kuiten. Verder werd er heftig op los ge ranseld. Naar het blad vernam zün er eenige tientallen personen die met ae methodes van den opziener der veldpolitie heb ben kennis gemaakt. De rechtzaak komt binnenkort in behandeling, zoodat er volop gelegenheid zal zyn te vernemen wat da3r te Koedoes op het erf der poli tiekazerne en der woning van genoom den opziener, zooal is voorgevallen. Dinsbach is in preventieve hechtenis, ondanks het Semarangsche parket, dat hem aanvankelijk op vrüe voeten liet. Het geval van dezen politieman is niet het eenige. Dezer dagen werd door den Sema- rangschen raad ran justitie, in appèl of in revisie, de straf verzwaard, welke door een der landraden was opgelegd aan eer, agent der veldpolitie in De-mak, die ialryke inlanders geld heeft afgezet, waarbij hij misbruik maakte van zün macht. Er zyn ook in deze zaak vele getuigen gehoord; deze agent heeft systematisch de dessalieden geld afge perst. Verder vernam het blad dat kneve larij door personeel der veldpolitie meer malen werd geconstateerd. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt dc kopie den nzendcr niet teruggegeven. BEVORDERING DER GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Bloemendag op Zondag 17 Juni. Evenals voorgaande jaren houdt de afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging ook nu een bloemendag en wel op Zondag 17 Juni. De geheele opbrengst zal dit jaar worden gestort in de kas van het Vrou wen- en Kinderfonds der vereeniging. daar de aanvragen voor verpleging van vrouwen en kinderen steeds grooter worden en de inkomsten lang geen ge lijken tred houden met de uitgaven. Dames en heeren die Zondag 17 Juni het bestuur behulpzaam rillen zün kun nen zich aan de volgende adressen op geven Haarlem (NoordJ. A. Uittenbogaard Gen Cronjéstraat 17 rood; A. v. Heinin gen, Kastanjestraat 9. Amstendamsche buurt en omgeving: L. Arends. Diederikstraat 20, J. A. Wag ner, Papetorenvest 54. H. v. Delden. Potgieterstraat 26. P. Rybroek. Vyfliui- zerstraat 15. Leidschc buurt en omgeving: C C. v. d. Bergh, Assendelverstraat 48; P. Bak ker, Oranjeboomsti.-at 135; A. van Vierscn. Pr. pa verstraat 9. en J. zyistra, Karei van Manderstraat 31. Op 17 Juni werken de sterken voor de zwakken! Voor den Bloemverkoop moet men den -leeftüd van minstens 14 jaar bereikt hebben. DE MOEDERDAG TE HAARLEM. Geachte Redactie. Het was in uw blad van Zaterdag avond dat u meedeelde van het niet doorgaan op 21 Mei te Haarlem en we! omdat de Luilakmarkt er zoo spoedig op volgde. Terecht wees u in uwe toelichting er op. hoe de Koninklijke Nederlandsche Maatschappü voor Tuinbouw en Plant kunde eenige jaren geleden het initiatief nam tot deze beweging, omdat deze maatschappij, met haren energLeken voorzitter. Jhr. G. F. van Tets aan het hoofd het sympathieke idee huldigde om op een bepaalden dag in het jaar een byzondere hulde te brengen aan moe ders. En deze bijzondere hulde kon niet beter gebracht worden dan niet bloemen, die reine wezens uit de natuur, het meest geschikt om de heiligste gevoelens te vertolken. De maatschappü koos een datum, waarop het voor alle kinderen, ook het aller armste, mogelijk zou zijn moedor te huldigen met bloemen, weljfe 21 Mei ook buiten in het wild volop bloeien. Gelukkig wint overal in den (Nadruk verboden). lande de Idee krachtig veld en we hopen dat eenmaal ook in Haarlem de moeder dag algemeen gevierd zal worden. Doordat u de maatschappü van Tuin bouw en Plantkunde noemde, zou de in druk gewekt kunnen worden, dat dc af- deeling Haarlem van die Maatschappij besloten zou hebben den Moederdag niet te vieren op 21 Mei. maar op Luilak- dag. Dat is onjuist! In dc afdceling Haarlem is een en ander niet besproken en die afdeeiing kan ook niet beslissen een anderen dag te kiezen dan dc groote organisatie vaststelde. D. VLIEGEN IN HET OOSTEN ENGELSCHE PLANNEN. Engeland probeert, gel Uk bekend is. eerder een passagiersdlenst in liet Oos ten klaar te hebben dan Holland. Thans verneemt Aneta uit Singapore, dat de heer R. C Kemp. directeur van de En- gelsche Luchtvaartinspectie. vanuit Rangoon arriveerde -per vliegtuig om met de regeering van de Straits een plan te bespreken voor vracht- en pas- sagiers-luchtdienstverbindingcn Singa poreBatavia, Singaporc-Belawan—Pe- nang en Singapore—Penang. Naar Java ongeveer tweemaal per week. Verder hoopt men ook eer. keer j>or week een vliegtuig naar Calcutta te laten gaan. Voorgesteld wordt, dat de vloot van de plaatselijke maatrchappi) samen zal werken met de Hollanders Het plan wordt gesteund door zeer belangrijke belanghebbenden Lil Engeland. Een centrale basis voor watervliegtui gen wordt te Singapore opgericht. De directeuren dor Luchtvaartinspectie te Londen nemen het technische gedeelte van hot plan voor him rekening. NIEUWS UIT INDIë. De Lacht vaartordonnantie. BANDOENG 22 Mei (Aneta) Naar het A.I.D. Dc Preangerhode meldt, is de Commissie voor den Luchtverkeers- dienst gereed gekomen en heeft zü haar eindadvies over het ontwerp luchtvaart ordonnantie thans bü de Regeering in gediend. Dc behandeling van dc ordon nantie in den Volksraad is spoedig te verwachten. Onderscheidingen. BATAVIA. 22 Mei (Aneta). De Fransche Regeering heeft bü presiden tieel decreet bene find tot commandeur in de Orde van het Legioen van Eer het lid van den Raad van Ned.-Indië den heer Ch. J. 1. M. Welter en tot officieren den rector-magr.ificus van de rechtsfaculteit te Batavia prof. A. H. M. J. van Kan en den goneraal-majoor W. 1 Lasonder. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) Herinnering. door DICKY WAFELBAKKER FEUILLETON DE LOTGEVALLEN VAN ESMÊE (Naar het Engelsch. van C. N. en A. M. WILLIAMSON.) 43) „Neen, ik rist het niet. Ik had geen tijd om muziek te maken, toen ik eerst in Cannon Wood terugkwam. Later werden mün oogen te zwak". Richard Power's gelaat was verbleekt van toorn. „Die ellendeling, zoo iets te doen met myn vaders portret! Hü wist, hoc ik daaraan gehecht ben. Ja, u hebt gelijk. Rudolf Silvers is de eenige persoon, die tot zulk een beestachtigen streek in staat is". „Ik vind, dat het nog erger is, op de oogen van uw portret te schieten", zei- de Esmée. „Zoo? Nu. mij kan dat niet zooveel schelen, omdat, ik natuurlijk meer op mijn vaders portret gesteld ben dan op het mijne. Maar het is wel heel toeval lig. nu het zoo met mij gesteld is. dat hij op mijn oogen heeft geschoten. Hü moet overigens een goed schutter zün. Hy miri. 7^ooit zijn doel". rOl" Esmée huiverde bij die woor den. Maar ditmaal merkten Power's scherpe ooren den angst in haar stem niet op. Hij was te zeer in gedachten verdiept. Eindelijk sprak hü weer. „Misschien hebt u zich verwonderd, myn schrandere jonge vriendin, waar om ik zooveel moeite deed. mün blind heid voor ieder te verbergen, waarom ik my zoo opsloot met alleen Giuseppe ir. 't geheim tot ik genoodzaakt was een secretaresse te nemen en tot ik. voor haar eigen bestwil, u een brief het schrij ven aan Miss Harford". „Ik vond het heel natuurlijk". reide het meisje. „In uw plaats zou ik het zelfde hebben gedaan. Als iets mij kwelt, als ik ziek of ellendig ben, dan ben ik als een kat. Dan zou ik gaarne weg wil len kruipen in een hoek. waar niemand mij kan zien lijden, zelfs mijn vrienden niet". ..Arm. klein, eenzaam ding! ik kan de gedachte niet verdragen, dat u zou lüden!" riep hij uit. „Maar Ja. zoo ben ik ook. Ditmaal had ik echter een heel bijzondere reden om. „in een hoek te kruipen" zooals u zegt: ik rilde niet. dat die man. Rudolf Silvers, zou ont dekken, dat ik blind word. In de eerste plaats zou het hem te veel plezier doen. Hy zou verrukt zijn Maar de voornaam ste reden was. dat ik niet precies wist. elk gebruik hy ran den toestand zou maken. Ik was er alleen van overtuigd aat hij er onmiddellijk voordeel uit zcu trekken, indien hij de waarheid ver nam. Ik was cr niet op gesteld voor Simson te spelen voor „O, maar hij weet het hy weet het!" barstte Esmée uit. Richard Power's mooie oogen vestigden zich strak op het meisje, ofschoon zij wist. dat hy haar niet zag. maar alleen een grauwe schaduw onder andere ne- velachtigen dingen. ..Wat reden hebt u daan-oor?" vroeg hü langzaam en ern stig. ..Omdat. Graaf Ricardo. hü mis- -h'.-n alleen, misschien met een ander in he; complot bezig is u blind te maken". „Wat!" riep Power uit. De heftigheid, waarmee hü dien uit roep slaakte, maakte Esmée een oogen- blik stil. en hü zweeg ook. alsof zyn acem hem had begeven. Toen sprak hü weer. „Ik weet, dat u mün vriendin is. meis jelief. Ik weet. dat u het goed met mü meent, en het is heerlük. dat u by mij eekomen is op zulk een tijd in mün leven. U zou zulk een beschuldiging niet uitspreken, tenzij u goede reden daar voor had. Maar hebt u die?" „Dat zal ik u zeggen", antwoordde Esmée. „Misschien ben ik wat al te voor barig geweest met dat 6e zeggen. Maar ik blijf er by. U noemde my zooeven schrander. Ik hoop dat ik dat ben. Ik maak vlag gevolgtrekkingen. Dat heb ik altüd gedaan, maar vooral in den laat- sten tyd. Doch er zijn dingen, die men bü instinct raadt. Dit is er een van. Toen ik zag. dat uw oogen in dat por tret doorboord waren, begreep ik da- delyk. dat uw blindheid niet natuurlük was Het was. alsof een stem een stem, die ik gelooven moest mij op dat oogenbiik zeide. aat u opzettelük blind werd gemaakt door iemand, die u haatte. Dat moest dezelfde persoon zün. die door de oogen van uw portret had geschoten". ..Dat was ccn schrander denkbeeld! Dat was mogelyk". riep Power. „Maar u weet. ik heb een heel bekwamen oog arts geraadpleegd. Na menn besten vriend Florio die misschien niets meer van mij wil weten mogelijk de beste in Europa. Indien iemand mij zulk een lagen streek had willen spelen, dan zou hü het -A-el hebben ontdekt. HU zou gezegd hebben, dat en dat vergif is op de een of andere wijze in uw oog ge komen. Dat heeft hy niet gezegd". ..Maar u vertelde mü. da* hü het geval niet begreep, en dat hü u een me dicijn gaf om in uw oogen te droppelen, dat ze slechts erger maakte. „Dat is waar. meisje met een lang geheugen! Maar toch. hoeveel dokiers zyn er. die zonderlinge gevallen werke lijk begrijpen, zelfs specialisten? instinct is een wonderbare gave. maar .Kei is niet alleen instinct. Er is meer. Wacht een oogenbiik en luister, zonder een woord te spreken, dan zal ik u da rest vertellen". En ademloos begon Es mée met haar avonturen na het zien der portretten; hoe zü en Mrs. Neale Iemand hadden verjaagd uit „Koning Kareis kamer" een man of een vrouw, dat wisten zü niet; hoe de kristallen karaf gebroken en het water gestort was; hoe de badkamerdeur was dicht geslagen en de sleutel van buiten was omgedraaid: hoe zü Esmée een bloedvlek had gezien en er aan had gedacht vingeraf drukken te nemen: hoe. terwyl zij weg was om de ber.oodigdheden daarvoor t- halen, de glasscherven verdwenen wa ren en de bloedvlek ook. „wy besloten te wachten met het u te vertellen, en te zien, of ik iets be paalds kon vinden, dat de moeite waard was", eindigde zij. „Maacr nu weet u alles! Vraag Giuseppe maar na, ais u wilt. Ik was van plan de platen gister avond te ontwikkelen. Doch ik was te uitgeput om dat te doen en gaf er ook niet meer om toen. Nu nu maar er is nog een ding. dat ik vergat te noemen. Die man wist van mün kodak en de opnamen, die ik gedaan had. HU wilde mün camera hebben. Gelukkig had ik ze laten vallen. Gelooft u nu niet. dat ik iets meer heb dan „instinct" alleen om mijn bewering vol te hou den?" „Zeker", zekie Power. „WW, denkt u nu te deen?" „De photo's tc ontwikkelen en mij te overtuigen, of de stukjes glas. die op den vloer zün blijven liggen, en die ik gisteravond opraapte, alle van dc karaf waren of niet". ..En zoo niet, wat dan?" „Veronderstel, dat ik daaronder een stuk van een gebroken medicünfleschjo vond?" ..Ja?" „Zelfs een heel klein stukje glas zou genoeg zün om te onderzoeken, wat de inhoud van het fleschje was geweest een fleschje, dat ln de karaf was gele- iedigd „Ik zie het", zeide Power. Toen glim lachte hü, «enigszins bitter. „Ik bedoel, dat u mü haast hebt doen vergeten, dat ik niet kan zien". „O. ais ik eens kon helpen u uw ge zicht terug te geven!" mompelde zü. meer voor zich zelve dan voor h?m. Maar hü hoorde den vuriger, wensch. Opnieuw greep hü haar handen en drukte ze vast. „Waar zijn die stukjes glas. die u bewaard hebt?" vroeg hij. ..Tk heb ze meegebracht". ..En dc camera?" „Die is hier ook lr deze kamer". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9