BUITENLANDSCH OVERZICHT HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 MEI 1928 NA COLMAR Borodin weer in China. WOLDEMARAS AAN DEN SLAG. F ransche perscommen taren op Colmar. Alle bladen bespreken het te Colmar gevelde vonnis, Zij. zijn deels verwonderd deels verontwaardigd over de betoogin gen, waar men den comnumlstischen af gevaardigde Berth on door priesters zag ronddragen. De „Petit Parisien" consta teert, dat de veroordeelden nog altijd vurige aanhangers hebben, doch dat deze, hoewel zij niet tevreden waren over het vonnis, toch „Leve Frankrijk" heb ben geroepen. De „Avenir" betreurt het gedeeltelijk samengaan tusschen com munisten en priesters. De „Matïn" uit den wensch, dat de gematigdheid, waar van de gezworenen hebben blijk gegeven, het voorspel zal zijn van een kalmeering der geesten. De „Homme Libre" is van meening, dat het vonnis blijk geeft van een gezond oordeel en een waarschuwing betcekent, weke naar het blad hoopt, voldoende duidelijk zal zijn, (Tel.) Borodin Weer op het Ckineesche tooneel. Tsjang Tso-lin heeft den staat van beleg doen afkondigen voor Peking. Nieuwe troepen zijn naar het front ge trokken; morgen wordt reeds een bot sing met de Zuidelijken verwacht. Straatdemonstraties en vergaderingen zijn verboden. De arbeidersorganisaties werden ontbonden verklaard. Betreffende de aankomst van Borodin verklaarde generaal Feng, dat Borodin door hem persoonlijk als militair advi seur is aangesteld; Borodin heeft beloofd zich niet bezig te zullen houden met communistische propaganda, doch de belangen van het Chineesche volk te dienen. Op het station Goeanzi is een militaire trein der Noordelijken ontspoord; elf soldaten werden gedood en 52 zwaar ge wond. De Nanking-regeering heeft den consul- generaal opnieuw een protest overhan digd in verband met het zenden van Japansche troepen naar China. Paul Boncour over Fransche socialisten. Paul-Boncour, de permanente verte genwoordiger van Frankrijk in den Vol- kenbondisraad en lid van de socialisti sche partij, heeft zich in verschillende redevoeringen geuit over de politiek, die de partij z.i, moet voeren. Zijn opvatting wijkt op verschillende punten af van de huidige politiek der partij, aldois meldt de Tea. Renaudel heeft onlangs verklaard, dat de socialisten gee.n sten dienen te ver- 1 een-en aan de regeering en daaraan ook geen deel moeten nemen. De partij most, meent hij, wachten tot de gebeur tenissen haar meer op den voorgrond plaatsen. De nieerderheidsresolutle, die binnenkort aan het socialistisch congres te Toulouse zal worden vooigelegd, elscht een herziening van het acade misch Marxisme en verklaart, dat het doel der socialisten overeenkomt met dat van de communisten. Paul-Boncour voelt er echter weinig voor. dat de socialistische partij zich vrijwillig in een vierjarige ballingschap zal begeven en in zijn toespraken, die zijn meening zijn toegedaan te willen nagaan, of het resultaat der verkiezin gen het werkelijk noodzakelijk maakt, dat de partij geheel in de oppositie gaat. Het is de taktiek der communisten, die tot verliezen aan de linkerzijde heeft geleid, maar dat beteekent nog niet, dat de opvatting der kiezers die verliezen rechtvaardigen. Nahas pasja naar Londen! Men meldt uit Londen aan de N.R.C. Uit Cairo wordt aan den Indischen nieuwsdienst gemeld, dat Nahas pasja voornemens is Engeland binnenkort te bezoeken, ten einde te onderhandelen over de 4 voorbehouden punten in het Engelsch-Egyptische verdrag. Gezegd wordt, dat de preimer er in geslaagd is om den steun der Egyptische kamer voor zijn politiek te verkrijgen. Bij de Egyptische legatie alhier is nog geen officieel bericht ontvangen, doch daar wordt het bericht dat ook in de Egyptische pers de ronde doet, wel waar schijnlijk geacht. Daar werd echter voorts gezegd, dat dit bezoek toch in geen ge val voor Augustus zal plaatsvinden. Woldemaras' tactiek. Tegen den staaisconiroieur van net kabinet-Woldemaras, Milzioes, die plot seling van zijn post is ontheven, aange zien hij in zijn functie verschillende maatregelen der regeering, als zijnde na- deelig voor de openbare financiën niet ilde dekken, is een strafvervolging aan hangig gemaakt. Milzioes wordt beschul digd een poging tot het verwekken van een gewapenden opstand in Litauen te hebben ondernomen, met het doel het bestaande régime omver te werpen. De affaire heeft in het geheele land groot opzien gebaard, aldus de Tel. Men neemt aan, dat WoldemaTas er naar streeft, Molzoes den leider der christe lijke vakvereenigingen die tot de oppositie behooren, in politiek opzicht onmoge lijk te maken. In elk geval acht men het in politieke kringen in hooge mate onwaarschijnlijk, dat er van de tegen Milzioes uitgebrachte beschuldigingen iets waar zou zijn. Als weleer In de nabijheid van Luck is een auto bus door gemaskerde bandieten aange houden, aldus, de Tel., die de veertien inzittenden uitschudden. Daarop dwon gen zij de passagiers uit te stappen en voorover op de straat te gaan liggen. Vervolgens legden zij den slachtoffers elk een zwaren steen op den rug met de mededeeling, dat het een bom was, die bij de minste of geringste beweging zou ontploffen. Het gevolg was, dat de gedupeerde reizigers roerloos op den grond bleven liggen, totdat na geruimen tijd een auto langs kwam. De inzittenden van dezen wagen keken vreemd op. toen zij de veer tien in de modder uitgestrekte gestalten zagen. Spoedig was nu echter de situatie opgehelderd De bandieten hadden intuschen met hun buit reeds lang de vlucht genomen en konden niet meer worden achter haald. Nog geen licht in de J akoebofski-af f aire. De politie van Bremen arresteerde een zekeren Nogens, tegen wien door den landarbeider Blöker bij het hernieuwde onderzoek naar den moord op het bui tenechtelijk kind van den Rus Jakoe- bofski (die zooals men zich zal hernne- ren wellicht onschuldig ter dood is ge bracht) zeer bezwarende verklaringen waren afgelegd. Nogens werd naar de gevangenis te Schör.berg overgebracht, aldus de Tel.. doch kort daarop reeds weer op last van den procureur-gene raal Müller uit Neustrclitz, die inderiijd üe doodstraf tegen Jakoebofski heeft ge- eischt, op vrije voeten gesteld. Daktuin Broadway bij „droogte". In „le cafetier", het officieel orgaan van den Bond van caféhouders in België vinden we het volgende verhaal van een diner op een daktuin te Broadway. We krijgen eerst een amusante be schrijving van de omgeving. Er is na tuurlijk muziek, er is zelfs een revue en een diner. En dat alles kost 2 dol lars. Men dineert te 7 uur en dat is een goede tijd, want om half acht begint de revue. Nog voor de jazznegers hun instrumen ten hadden „ontstemd" en voor de kleine Samoa G-irls, gekleed in dierenhuiden aan hun werkzaamheden begonnen, kre gen de verteller en zijn gastheer een fruit cocktail, een mengsel van verschil lende stukjes fruit, vervolgens een soort van gebakken tong en toen een kip, welke den verteller de vraag ontlokte of dat misschien de kip was, die het ei van Columbus had gelegd. Verder werd wat salade en wat ijs geserveerd en toen kon de revue beginnen, De Amerikaan, die hem had vergezeld naar den „roof garden", verborg zijn on tevredenheid niet over de groote ver scheidenheid van minerale wateren en over de dranken, na de „prohibitie" uit gevonden. Men vond er een soort meng sel, dat „near-beer" werd genoemd. Dat ,bijna-bier" is een soort afkooksel van bittere kruiden in spitwater. Men kon er ook krijgen „gemberbier" de „kolacoca", de „near-champagne" en andere meng sels, die niet verdienen een naam te., hebben. ,Een goeden raad moet ik je geven,'. schreeuwde de Amerikaan, „raak dat vér- gift niet aan". Ge voelt medelijden opkomen met de lieden, die alleen een „versnapering?" kunnen nemen met het gevaar voor oogen, dat door de mengsels hun spijs vertering heelemaal van streek raakt. Maar wacht even met uw medelijden. En wacht op het vervolg. Eensklaps verschijnt op de tafel," vol met glazen yswater, en een groote flesch welke een etiket van „gemberbier" draagt. De Amerikaan noodigt zijn gast uit een glaasje uit die flesch met hem te drinken. De gast weigert, want hij houdt zich aan den Raad van zijn gastheer, die „vuilig heid" niet aan te raken. Maar het blijkt, dat er „fijne" whisky in is, buiten gewone goede whisky en er ontbreekt al leen nog wat ijs om den drank goed te maken. En men drinkt „gemberbier", dat geen bier is, maar whisky. En de kellners zeg gen niks en rekenen af en zetten op de nota „gemberbier", dat heerlijke whisky was. „In ons land", zeide de Amerikaan, rustig en kalm, „vindt iemand, al heeft hij de dwaaste ideeën, altijd wel aan hangers". Eerst moest he tde alcohol ontgelden en dan komt de tabak, omdat andere puriteinen beweren, dat ze schadelijk is voor de openbare gezondheid, dat ze de menschen drijft tot misdaad en dat ze.... de oorzaak is, dat het landschap wordt ontsierd, omdat de fabrikanten van si garetten overal groote reclameborden plaatsen Inderdaad. Deze Amerikaan is geen uitzondering. In Amerika begint men ge noeg te krijgen van een regiem, dat door zijn dwaasheid zelfs de burgers aanspoort de wetten te ontduiken. Het zijn slechtte wetten, welke geheel een volk verplichten alle pogingen aan te wenden om ze te ontduiken, en te schenden, omdat zij de grenzen van goede matregelen overschrijden en om dat zij strijdig zijn met de goede zeden en met het gezond verstand. De Italia over tijd.? Tegen de verwachting in is de „Italia" niet in Kingsbay aangekomen, aldus de Tel,, hetgeen eenige ongerust heid heeft veroorzaakt. De vrees, dat de „Italia" iets overkomen zou kunnen zijn werd evenwel getemperd, toen het be richt kwam. dat het luchtschip het noord-oost-land, behoorend tot de Spits- bergengroep, was gepasseerd. Voorts is een bericht ontvangen, waar in wordt gezegd, dat alles wel aan boord is, om desnoods tot Zaterdag in de lucht te kunnen blijven. Men hoopt en verwacht echter, dat Nobile nog he dennacht te Kingsbay zal kunnen da len, al blijkt uit de pas ontvangen weer berichten, dat de wind weer in kracht toeneemt. Omtrent het oogenblik van aankomst kan dan ook niets met zeker heid worden gezegd. Zooals reeds in liet kort werd ge meld, heeft de terugtocht vertraging on dervonden tengevolge van den hevigen zuid-westenwind, die het luchtschip naar het noordoosten dreef. Om 3.40 in den afgeloopen nacht bevond de „Italia" zich op ICO K.M. ten noorden van Moffen-eiland. WERELDCONGRES VAN DE JEUGD VOOR DEN VREDE. EEN CONGRES TE EERDE. In Augustus a.s. zal te Eerde een we reldcongres van de jeugd voor den vrede gehouden worden. De bedoeling van dit congres is vertegenwoordigers samen te brengen van zooveel en zoo verschillen de jeugdbonden als mogelijk is, die ernst maken willen met het vredesvraagstuk. Reeds jaren lang is dit eerste groote wereldcongres in de verschillende lan den voorbereid. Men bedoelt er mede, het besef te doen doordringen, dat naast de - zedelijke verontwaardiging over den oorlog, evenzeer kennis en in zicht en ernstige studie noodig is om de aanleidingen tot den oorlog te leeren kennen, om door te dringen tot de haar den, waar het vuur steeds smeult. Thans rcepsn vertegenwoordigers van de Britsche, de Dultsche, de Fransche, de Aanerikaansche en de Nederlandsohe Jongeren-vredes-actie jonge menschen samen, om de oorlogsvraagstulcken te bespreken en de mogelijkheid te over wegen om te komen tot een meer per manent samenwerken van de jongeren der geheele wereld voor den vrede tot een nieuwe vredesfederatie van jonge ren. De Nederlandsohe afdeeling daarvan, de Jongeren-vredes-actie heeft getracht een zoo sprekend mogelijke vertegen woordiging van de Nederl pacifistische jongeren naar het congres van 1928 te zenden. Zij wilde voorkomen, dat al leen één bepaalde politieke of godsdien stige groep aan het woord zal komen ifi Eerde. Zy wil de geheele jeugdbeweging bereiken. En doen samenwerken op de volgende basis: De deelnemers aan het Wereld-Con gres van de Jongeren voor den Vrede, Nederland, 1928, komen bijeen om: 1. Uitdrukking te geven aan hun ern- stlgen wil tot den vrede, ondanks alle onderscheidingen van natie, cultuur, re ligie, taal, milieu, enz. 2. Zich gezamenlijk rekenschap te ge ven van de problemen betreffende alles, wat den constructieven opbouw eener internationale orde, waarin oorlog een onmogelijkVidzal zijn, dienfc of belem mert. 3. Zich rekenschap te geven van de verantwoordelijkheid die de jonge men schen reeds dragen, of waartoe zij ge roepen zullen worden in het groote le ven der volken. Deze basis betreft alleen de medewer king' aan het congres en bindt geen der organisaties voor mogelijke toekomstige actie of samenwerking. Vele groepen en vereenigingen zijn reeds toegetreden; de Vrijz. Chr, Studen ten, de Vrijz. Chr. Jongeren, de Jong- Geheelonthouclersbond, de Jonge Oud- Katholieken, de V. D. Jongeren organi satie, de leidsters van het Ned. Meisjes- gilde, öe studentenvereeniging voor Vol kenbond en Vrede, de leerlingen en oud leerlingen van de school voor maat schappelijk werk en de Ned. Chr. Stud. Vereeniging. Het uitvoerend comité heeft een stu dieprogramma opgesteld. Reeds zijn ver schillende studiegroepen en kringen aar. den arbeid om. aan de hand van dit studieprogramma, en de daarbij behoo- rende vragenlijsten, zoo mogelijk tel kens een bepaalde conclusie te formu leeren. Half Juni zal de Hollandsche de legatie samenkomen, om te voren te INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 centB per regel. overleggen over de standpunten in ons land, en tot zoo mogelijk algemeene ge zichtspunten te komen. Het Congres-programma geeft in de vijf volgende vraag-complexen den op zet van het congres en van het studie programma weer: 1. Sectie voor: Maatschappij en Eco nomie. a. Wat zijn de economische oorzaken van conflict tusschen naties en hoe kun nen deze oorzaken worden opgeheven? b. In hoeverre is oorlog het gevolg van de tegenwoordige samenstelling van de maatschappij en welke wijzigingen zijn in dezen opzichte noodzakelijk? c. Welke veranderingen in het leven van den enkeling zijn noodzakelijk Yoor het bereiken van wereldvrede? 2. Sectie vbor: Politiek. a. Wat zijn de politieke oorzaken van den ooi*log, en in hoeverre kan wereld- vrede tot stand worden gebraoht lang* politieken weg? b. Hoe kan de Volkenbond een groo- tere kracht worden voor het behoud van den wereldvrede? c. Wat zijn de onmiddellijke practi- sche maatregelen om tot ontwapening te geraken, internationaal, nationaal, in dividueel? 3. Sectie voor: Opvoeding. a. Op welke leidende beginselen moei de opvoeding berusten om den vrede te kunnen bevorderen? b. Wat is de taak van de school in den strijd voor wereldvrede? c. Welke opvoedende kracht kan er uitgaan van de pers, de bioscoop enz.? 4. Sectie voor: Moraal en godsdienst a. Welke invloed kan worden uitge oefend door moreele en religieuse fac toren ten gunste van den vrede? b. Wat is de taak en roeping van gods dienstige instituten en organisaties voor wereldvrede? c. Welke humanitaire bewegingen ar beiden voor wereldvrede en hoe kunnen de jongeren deze ondersteunen? 5. Sectie voor: Rassen en minderhe den. a. Hoe leidt de beheersching van zwakkere volken door sterkere naties tot oorlog, en wat zou moeten worden ge daan om dit te vermijden? b. In hoeverre is de aanwezigheid van rassen- en cultureele minderheden in verschillende landen een aanleiding tot oorlog en welke maatregelen moeten worden getroffen om dit te verbeteren? Het congres wordt gehouden van Vrij dag 17 Augustus tot Zondagavond 23 Augustus op de terreinen van „Eerde". Ten hoogste 500 afgevaardigden zullen geplaatst worden, 325 uit Europa, 100 uit Amerika, 75 uit het Oosten. Nederland mag 50 afgevaardigden zenden. Behalve de afgevaardigden zullen ook belang stellenden het congres kunnen bijwo nen op Zondag 19 en Zondag 26 Augus- tus. Voor Zondag 19 Augustus is Ma- hatma Ghandi genoodigd een rede te houden, welke uitnoodiging in. principe is aanvaard. De postduiven bij de Amerikanen. Ondanks de bewonderenswaardige ont wikkeling der moderne berichtgeving, ondanks de telegrafie, telefonie, radio, is de eenvoudige postduif nog evenals vroeger een der betrouwbaarste en zeker ste middelen om berichten over te bren gen. Ook daa, waar de toestellen weigeren of niet in werking kunnen worden ge bracht, zijn de postduiven in staat het verkeer tusschen twee plaatsen te on derhouden. De groote verbreiding van de post duiven in Amerika valt af te leiden uit het feit, dat er ln de Vereenigde Staten meer dan 15000 georganiseerde en wel licht 3O0.CO0 ongeorganiseerde duiven- houders zijn. De postduiven worden voor namelijk gebruikt, voor het overbrengen van handelsberichten in de bergachtige streken van het Westen en Noord- Westen, waar duizenden boerderijen in afgelegen streken, ver weg van een hoofdplaats, zijn gelegen. Een zeer goede en ook goed gedresseerde duif is iri staat per dag 800 tot 1000 K.M., zonder oponthoud voor voedingsdoeleinden, af te leggen. De gemiddelde prestatie ligt evenwel tusschen 300 tot 400 K.M. per dag. De vraag, of slechts het „instinct" de dieren leidt of hun prestatie, moet wor den toegeschreven aan hun bijzonder scherpzienöen blik, of aan hun goed ge heugen, is, tot nu toe. onbeantwoord ge bleven. Het kweeken van postduiven is een aparte kunst. Onderricht en oefening beginnen, wanneer de Jonge duiven zes weken oud zijn. Geleidelijk wordt de omtrek, van waar de dieren weer him nest kunnen terugvinden grooter en grooter. Dieren, die niet mee kunnen worden uit de groep verwijderd. Menig dier is slechts voor korte vluchten bruik baar, andere daarentegen beter voor grootere afstanden. Voor een postduif, die in een dag 800 K.M. kan afleggen, wordt vaak een prijs van 500 dollars betaald. De postduiven worden niet alleen ge bruikt op handelsreizen, waar de met een auto reizende kooplieden de duiven in daarvoor ingerichte kastjes meenemen en naar behoefte, om dringende opdrach ten te doen uitvoeren, worden losgela ten. In de dun bevolkte streken van Arizona. Texas. Nevada. Montana wor den ze door de geneesheeren gebruikt als boodschapoverbrengers voor patiënten die per telefoon of telegraaf niet te be reiken zijn. Zoo gebruikt een arts in Arizona twee postduiven, die door den patiënt worden losgelaten. Een roode band om de voet beteekent een ver ergering, een witte een verbetering van den toestand, een blauwe, dat de toe stand onveranderd is. Zoo weet de ge neesheer, wanneer hij den patiënt weer moet bezoeken. Nog het vorige jaar riep een nieuwe vestiging in Alaska door postduiven bij een plotselinge op tredende vleeschvergiftigingsepidemie geneeskundige hulp in. Koud weder, storm, zelfs hagel kunnen de dieren goed verdragen, daarentegen kunnen ze bij regen weinig uitrichten. Zij worden ingesponnen en uitgezogen. Na Pinksteren begint voor de Jury rechtbank te Charlottenburg het groote zwendelproces, waarvoor de naam „Einsponn" is geijkt. De 87 beklaagden, die terecht zullen staan, vormden een bende, die als spinnen hun prooi „in sponnen" en uitzogen. De leiders waren de uit Letland afkomstige koopman Leopold Balson en de Oostenrijker Gustav Baranyl, die voor den geeste lijken vader van dezen vorm van zwendel doorgaat, aldus de N.R.C. De bende zelf noemde zich „Amerika nen" en de zaken die zij dreef „Ameri- kaansche zaken". Die transacties zaten meestal zoo in elkaar: Een lid van de bende plaatste een advertentie, waarin aan kapitaalkrach tige menschen groote winsten werden voorgespiegeld. Kwam er een gegadigde dan vertelde de steller der advertentie hem dat hij een partij goederen had gekocht en met een zeer ruime winst marge weer kon verkoopen, maar nu in de knel zat. omdat hij geen gereed geld had om den koop te betalen. Wilde men hem dat voorschieten, dan zou het ver schil tuschen koop- en verkoopsom wor den gedeeld. Het aspirant-slachtoffer wendde zich dan in de meeste gevallen tot het adres dat hem was opgegeven als dat van den tweeden kooper. Deze bevestigde als handlanger van den adverteerder, dat hy het goed gekocht had of wilde koopen voor den genoemden prijs. Doorgaans vertrouwde de argelooze deze verzekering, want de representatieve leden van de bende zagen er allen uit alsof men huizen op hun soliditeit kon bouwen. Was het geld eenmaal gestort, dan weigerde de kooper het goed te ac cepteeren wegens inferieure kwaliteit, te late levering of iets dergelijks en de verkooper de steller der advertentie cedeerde den waardeloozen rommel aan den geldschieter, die zich meestal niet eens had overtuigd of er goede kwaliteit zou worden geleverd. De bedragen die de bende in den loop van een jaar of drie heeft byeengc- zwendeld worden op 1.6 millioen mark geschat. I Herhaaldelijk hebben slachtoffers tegen „Einsponners" civiele processen gevoerd maar byna altijd zonder resultaat. Van den gedaagde bleek nooit iets te halen. En de bende trad zoo brutaal op dat zy vaak haar eigen slachtoffers nog proces sen aandeed. Branyi leefde van de afzetteryen als een groot /heer en hij had een eerbied wekkend kantoor in de Friedrichsstrasse. By het bedrog op groote schaal moeten ook politiemannen betrokken zyn, zegt het Berl. Tagebl. Er is tegen verscheidene een disciplinair onderzoek gaande. De connecties met de politie liepen over Balson. Het proces zal wel eenige maanden duren. Afgevaardigden kosten geld. Parlementen kosten geld. Afgezien van het onderhoud van de gebouwen, de zalen, de kosten voor verwarming, ver lichting, drukkosten, salaris der ambte naren, hebben we nog de vergoeding aan de afgevaardigden zelf. De vergoeding is, natuurlijk, in ver schillende landen verschillend, wat blij ken kan uit het volgende lystje: De Vereenigde Staten f 2100 per maand Zweden 648 Zwitserland 432 Nederland 420 Joegoslavië 400 Noorwegen 390 Duitschland 370 Hongarye 355 België 350 Rusland 300 Litauen 286 Oostenryk 215 Japan 75 Photo's in kleuren (Van onzen Londenschen correspondent) Er wordt op het oogenblik een aardige tentoonstelling van aardige kleur- photo's in Londen gehouden. De photo's zijn producten van een nieuwe vinding op het gebied van kleurenphotographie. die zoo eenvoudig werkt, dat elke ama teur,, die met de vereischte omzich tigheid en aandacht werkt, ei' voortref- felijke resultaten mee kan bereiken. Er zyn portretten te zien van bekende too- neelspeelsters en „society ladies"en ook eenige momentopnamen van stranden, o.a. meeuwen in vlucht. De natuurlijke kleuren van de kleed ij der dames en van de landschappen en zeegezichten zyn mooi uitgekomen. De amateur- photograaf kan zyn gewone camera ge bruiken op dezelfde wijze als hij liet doet voor zijn gewone opnamen. De kleuren worden aangebracht gedurende het druk proces, waarvoor drie zwart-en-witte negatieven noodig zyn. Van die negatie ven worden drie positieve^ afdrukken gemaakt in de drie primaire kleuren, hetgeen geschiedt door rechtstreekscne inwerking van het licht op materiaal var. speciale kleurgevoeligheid. Door de drie kleurendrukken over elkaar te leggen re produceert men de natuuriyke kleuren van de opnamen en nuances en varia ties van toon kunnen worden verkregen door menging en in elk aarvloeiing der tinten. De tentoonstelling bevat ook een photoreproductie in kleuren van een Ma donna van Raphael. En volgens de uit vinders zal elke amateur, indien hem vergunning wordt gegeven en indien de omstandigheden zooals voor gewon* fotogvapliie noodig is gunstig zijn. voortreffely'ke, kleurenreproducties kun nen maken van kunstwerken in musea, In den geest van 't Hydepark-schandaal In het Lagerhuis vroeg de arbeiders- afgevaardigde Will Thorne, of het den minister van binnenlandsche zaken be kend was, dat mevr. Pace en haar twee kinderen door de politie waren meege nomen naar het politiebureau te Cole ford om daar door ambtenaren van Scotland Yard te worden ondervraagd, dat de ondervraging dertien uur duur de, dat de kinderen uit bed waren ge haald en dat zy het huis hadden moeten verlaten zonder ontbijt, dat de kinderen afzonderlijk, dus niet in het byzijn van de moeder, waren ondervraagd, en of de minister deze kwestie wilde latei* on derzoeken door de commissie die ingesteld is voor het onderzoek naar de methoden van Scotland Yard. Minister Joynson-Hicks antwoordde dat hy geen aanleiding vond om deze kwestie aan den arbeid van genoemde commissie toe te voegen. Het wonder der lichtstralen. Overoud is het geloof der menschheid aan de geneeskrachtige macht van de zon. Als een godheid, die in staat was wonderdoende werkingen uit te oefenen werd de stralende zonneschyf door vele volkeren uit de oudheid en byna door alle natuurvolkeren vereerd. Egyptenaren, Assyriërs, Babyloniërs, Phoeniciërs be oefenden reeds, men zou kunnen zeggen, een wetenschappelijke zonnentheraphie vooralles om ziekten te voorkomen. De god der geneeskunde. Aesculapius, was een zoon van den lichtgod Phöbus Apollo, ter eere van wien de Olympische Spelen werden gehouden. De wijze, waarop deze volkeren het lichaam verpleegden door sport in lucht en lucht, pogen we thans weer na te volgen, omdat wij de waarde ervan hebben leeren inzien. Het nieuwste onderzoek heeft aange toond, dat de lichtstralen arbeidsvermo gen hebben, welke voor een gezonde levensloop, voor het voorkomen of het genezen van ziekten van groote, niet vermoede bsteekenis zyn. Wanneer een wezen aan het licht ge woon, het licht moet ontberen, dan kwijnt het weg en sukkelt. Dat geldt zoowel voor planten, dieren als voor den mensch4 Een in het donker groeiende bloem kan^ in het geheel niet concurreerem met haar zusters, die in het licht zyn geplant, wat schoonheid, grootte en levensvatbaarheid betreft. Planten uit de broeikasten zijn gevoelig en verwend. Hun ontbreken de zoo gewichtige ultraviolette lichtstralen, welke het gewone niet kunnen door dringen. De vruchten uit de broeikasten hebben niet die kostelijke frischheid, het levendige aroma van het in de vrije na tuur gegroeide en rijp geworden fruit. Door kunstmatige bemesting en kwee king heeft men veel aan het ontstaan van de planten kunnen doen, maar het is verbazingwekkend, wat kunstmatige verlichting vermag. De proeven hiermede zyn nog niet afgeloopen, doch reeds nu staat vast, dat de lichtstralen een ge weldigen invloed op den groei der plan ten hebben. Men kan een weelderigen groei te voorschyn Toepen en de planten ten gronde richten. Ja, zelfs door bestraling van bepaalde bemestingsmiddelen kun nen groote verschillen in ontwikkeling worden verkregen. Melk neemt onder den invloed van blauwe, violette of ultraviolette stralen by het aanwezig zyn van zuurstof een walgelijken smaak aan en prikkelt het darmkanaal. Melk moet dan ook slechts Ln roode, bruine of gele flesschen in den handel worden gebracht, waardoor de scheikundig werkende stralen worden af geweerd. Door de besraling neemt de melk nog een andere, frappe erende hoe danigheid aan, ze is in staat „de Engel- sche ziekte" volkomen te genezen. Kort gelden is men er in geslaagd, by behoud van deze heilzame werking, de onaange name prikkelingen van het darmkanaal te voorkomen, Het is mogelijk door lichtlnwerking diphterievergiften onschadelijk te maken. Men kan het gift van de cobras;ang zoodanig veranderen, dat het zyn giftige hoedanigheid verliest. Menig gift of tegengift verliest zijn werking door de bestraling met ultra violettestralen. De werking van Insulïnde, het bekende mid- d-1 bii suikerziekte, wordt- krachtiger bij bestraling. De groote verbreiding van tuberculose onder het rundvee heeft voor alles haar i oorzaak in het stalvoedsel en het stallen in donkere, duffe stallen. Worden de dieren in de vrije lucht en in de zon ge bracht dan vermindert het ziektecijfer zeer beduidend. Men is in Amerika er zelfs toe over gegaan de dieren kunstmatig te bestralen Resultaat: Een in het oog loopende ver mindering van de runder tuberculose, verbeterde groei, vermeerderde melk productie, vermindering' van ziekten. Proeven in het laboratorium bevesti gen den invloed der lichtstralen op leven de wezens. Menig diersoort, welke vroeger in de duisternis leefde en geen oogen had, krygt na eenige geslachten werk tuigen om te zien en weten zich dus aan te passen aan de veranderde levens- wyze, welke door de lichtstralen werd geschapen. Door, zeggen wy, juiste be straling worden krachtiger groei, ver lenging van den levensduur verkregen, terwijl dco overmatige bestraling het tegendeel wordt bereikt. De lichtprïkkel kan zoo sterk worden toegepast, dat'bac teriën en laag ontwikkelde dieren, zelfs dieren met een hoogere ontwikkeling ten gTonde gaan. Het zichtbare licht bezit weinig of geen noemenswaardige kracht om bacteriën te vernietigen, het onzichtbare ultravio lette licht daarentegen zeer veel. Op dit inzicht berust dc invoering van het licht de heelkunde. De Deensche geneesheer Finscn. was de eerste, die de kracht van het licht wist aan te wenden voor geneeskunde. Hij wilde daai-mede de bacillen der tu berculose in het levende menschelijke weefsel dood en. In het jaar 1896, na drie jaren van intensieven arbeid, had hy succes: de huidtuberculose (lupus) kon door lichtstralen worden genezen. Toen verwierf het licht de aandacht in dc geneeskunde en meer en meer werd het aangewend ter behandeling van allerlei ziekten. Reeds spoedig zag men in, welke een genezenden invloed het zonlicht had op' de tuberculose. De aan ultraviolette stralen ryke zon in het hooggebergte bracht verbeteringen, welke men vroeger nog niet had waargenomen. In laag gelegen streken waren de er varingen met het zonnelicht niet zoo. goed. In de vlakten bezitten de stralen niet die intensiteit als in het hoogge bergte. Stof en damp belemmeren het doordringen der werkzame ultraviolette stralen. Ook schynt de zon er niet dag aan dag. Men begon naar nieuwe icht- bronnen te zoeken en het gelukte in 1905 een kwikzilver-quartslamp te contrueeren de kunstmatige hoogtezon. Haar licht is buitengewoon rip aai> ultraviolette stra len, maar deze zUn zeer verschillend van die der natuurlijke hoogtezon, wat kwa liteit en kwantiteit betreft. Ondanks alles moet h^ar groote geneeskundige inwer king worden toegegeven.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10