PARDSCHE MODE UITSTEL. haarlem's dagblad nieuwe avond-toiletten. Het toilet, links op de teefeening, is een buitengewoon modieus avondcostuum voor Jonge meisjes met het strookjes- rokje en de aparte hals-garneering, welke met een klein gespje van strass is ver sierd. Het is gemaakt van turquoise- kleurig crêpe-georgette en de ceintuur is afgemaakt met een toefje bloemen. Het model, rechts, is een eenvoudig, crêpe-georgette toiletje waarvan de taille is gegarneerd met galon, waarop kleine roosjes zijn vastgehecht. doe geen dokters werk! De gevaren verbonden aan huismiddeltjes zijn veel tal rijker dan de kansen welke zij geven op genezing. Den laatsten tijd hoort men maar al te vaak van gevallen, waarin de afloop 6lecht instede van goed was doordat de vrouw des huizes probeerde zelf als ge neeskundige op te treden en de mid deltjes toepaste, welke zij van moeder en grootmoeder geleerd had. Door deze ge vallen zijn natuurlijk lang niet alle huis middeltjes veroordeeld, maar zij waar schuwen ons toch om ingeval van ziekte verschijnselen, wonden enz. niet te lang te aarzelen over de vraag „Zullen wij den dokter haleu?" Ieder mensch moet instaat zijn eenigs- zins voor de verzorging en het in goede conditie houden van zijn lichaam te zorgen en iedere vrouw met een gezin moet (en gewoonlijk is het ook zoo) iets weten van eerste hulp en ziekenverzor ging. Als zij op zuivere ervaring gebaseerd zijn, zijn de adviezen welke familieleden onsgeven meestal wel goed. Maar er zijn voetangels en klemmen omdat zoo veel van dit soort „geneeskundige advie zen" uit 's menschen duim gezogen is en omdat dikwijls iets wat een klein onge val van voorbijgaanden aard lijkt te zijn in werkelijkheid een zeer ernstig geval is. Kuchen bijvoorbeeld is meestal een gevolg van verkoudheid. Menige moeder geneest haar kindje daarvan met warm houden en het ingeven van eenvoudige hoestmiddeltjes. Maar een kuch kan een symptoom zijn van vele andere dingen, zooals slechte spijsverteering tengevolge van verkee-de voeding, opgezette mangels cf zelfs jonge tuberculose. In beide gevallen zal de patiënt kuchen maar het gaat bij de genezing voor den dokter niet om het kuchen, maar juist om de daarachter verborgen oorzaak. En een moeder kan geen diagnose vaststellen hoogstens kan zij raden. Soms is de werkelijke oorzaak zoo geheel vreemd aan het verschijnsel dat men speciaal geoefend moet zijn om haar te kunnen ontdekken. Om een voorbeeld te noemen: sommige menschen sukkelen jaren met rheumatiek of indigestie en als zij groote sommen aan hulpmiddelen hebben besteed gaan zij eindelijk naar een dokter die dan zeer: „Uw tanden deugen niet". „Maar ik heb nog nooit tandpijn ge had", is dan het gebruikelijke antwoord, waarop de dokter zegt: „Dat hoeft ook niet maar in uw tanden bevinden zich talrijke kiemen die het geheele fijne sarnenstelsel vergiftigen". Als een kind klaagt over aanhouden de trekkende pijnen in de ledematen, noemt de moeder dat „de groei". Er be staat niets wat „groei" heet. maar rheu matiek begint dikwijls op deze wijze. In dien men de verschijnselen verwaarloost kan een hartkwaal het gevolg zijn. Het niet toenemen in gewicht of het te snel toenemen in gewicht wordt vaak ver holpen door het gebruik van huismid deltjes om aan te kernen of af te nemen. Maar de werkelijke oorzaak kan in zulke gevallen zoo hoogst belangrijk 2ijn. dat wachten of zelf knoeien ten sterkste af te raden is. Een belangrijk punt is ook dat men niet zenuwachtig of bang moet doen. want dit zou den patiënt altijd verontrusten. Een koel hoofd is een eerste vereisschte dan eenige op ervaring berustende ken nis en tenslotte wat meest het beste is, d« helderheid van geest om in te zien dat de dokter de beste geneesheer is.. de huisvrouw en haar planten. Onder de vele zorgen, die tot het ter rein van de huisvrouw behooren. kom: ook voor: de zorg voor de bloemen en planten. Daarom zullen een aantal wen ken op dit gebied zeker welkom zijn. Heeft men bijvoorbeeld een tuintje, dan is he trverstandlg om het zeepsop dat bij- im eiken dag in de huishouding ge bruikt wordt, niet weg te wei-pen, doch te laten staan, tot het koud is. Daarna kan men het op de tuinaarde gieten, want daar is het heel goed voor.. In liet bijzonder rozen zijn er dankbaar voor en Indien men ze er mee besproeit mei een insectenspuit, zullen ze heel gauw van luis en dergelijke bevrijd zijn. Aspi distra's palmen en dergelijke kamer planten moet men afsponzen met een beetje water met melk. De melk geeft de bladeren en mooie glans en helpt te voorkomen dat er bruine vlekken op komen, wat wel eens gebeurt als men ze met enkel water afneemt. Snijbloemen blijven veel langer goed. als men een paar kleine stukjes witte zeep in het water doet van de vaas, waarin men ze zet. Kleine vazen, waarin groote bossen bloemen gezet worden, zijn dikwijls top zwaar. Daarom kan men heel goed deze vazen bijvoorbeeld voor de helft met- zand en de rest met water vullen. Zelfs blijven bloemen heel goed als men ze zet in een vaas, die alleen maar met nat zand gevuld is. Heeft men bloemen gekregen, die door warmte of eenige andere oorzaak al heel gauw de kopjes laten hangen, dan willen ze dikwijls weer heelemaal opknappen en stevig worden, als men ze languit in een groote bak water legt op een donkere plaats. Ook helpt wel, ze stevig in per kamentpapier te rollen en zoo recht op in een kan water te zetten. tegen het breken van glazen. Glazen en tumblers, welke vsel ge bruikt worden voor heete vloeistoffen zuilen minder vlug breken als men ze vooraf eerst taai maakt. Om dit te bereiken plaatst men de glazen eerst in een pan met koud water, elk glas van het andere afgezonderd door dik, zacht papier. Daarna zet men den pan voor zichtig op het vuur en brengt het water langzaam aan de kook. Nadat het water vijf minuten gekookt heeft, moet de pan weer van het vuur worden afgenomen en ergens anders worden neergezet, totdat het water weer geheel is afgekoeld. Dan kunnen de glazen er uitgehaald worden en afgedrcogd met een linnen doek. Dezelfde methode kan men toepas sen alvorens men aardewerk als kook gerei in gebruik gaat nemen. Men noemt dit koken „vuurproef. Ook met nieuwe lampen-glazen kan men aldus handelen. Zijn deze echter af gekoeld. dan moet men ze eerst nog wasschen in een bad van ammonia mei water. Daarna worden ze met een zach- ten lap afgenomen en gepolijst met krantenpapier. Alle bruine vlekjes worden verwijderd met zout en fijn krijt. Uitstel als Ondeugd en als Deugd. Te veel voort, varendheid. Huishouden en uitsteL Iedereen heeft wel eens een vervelend werkje te doen, hetzij in huis of erbui ten. Ge begint met liet eerst uit uw hoofd te zetten, wat geen voldoening geeft, maar een zeker rustig gevoel van: ziezoo, daar ben ik voorloopig af. Het vervelende klusje raakt er intussciien niet mee gedaan, en het zal zeker na verloop van eenigen tijd weer om den hoek van uw herinnering komen neu zen en duidelijk te kennen geven deft het nog op een „afdoenertje" wacht. Maar het past u ten tweeden male niet tenminste dat maakt ge u wijs en floep, verdwijnt het onaangename duveltje weer in het doosje. Hoe vaker zich dat herhaalt, hoe moeilijker en hoe onoverkomelijker het werkje schijnt, totdat het niet langer kan wachten en het tenslotte erg mee valt. En daarvoor hebt ge nu iedere keer die onaangename herinnering van: dat moet nog gebeuren, over gehad! Sommige menschen zetten die on aangename kleinigheden gemoedelijk van zich af en denken er eenvoudigweg heelemaal niet meer aan. Dat is verre weg de gemakkelijkste opvatting, maar het maakt den persoon in kwestie tot een groote egotet en bovendien onge-' schikt tot den omgang met andere menschen. Het zou natuurlijk verreweg hei ver standigst zijn om alle dingen, die des noods wel uitstel kunnen lijden, maar die evengoed dadelijk afgedaan kunnen worden, direct uit de wereld te helpen. Maar wij menschen zijn lang niet altijo verstandig en dat is eigenlijk maar goed ook. Want stel u voor. ge zit ge zellig bijeen met logé's, ln den tuin. het is heerlijk zonneweer en ieder geniol van de omgeving. Nu komt er een boodschap dat ge een of ander werkje moet. doen buitenshuis, maar haast heeft het niet. Indachtig echter aan de gulden woorden: Do it now, Iaat ge uw gasten in den steek, verbreekt daardoor de gezelligheid en doet eerst uw plicht. Dat is ons Inziens een verkeerde opvat ting van zulk een overigens mooie stel regel .wanneer het leven zoo doodeen voudig was als dit schijnt te willen zeg gen, dan zou het heel wat gemakke lijker zijn dan het nu is, dan waren de nauwgezetten de plichtsgetrouwe men schen volmaakt, dan was er geen rechts of links maar slechts een hoofd weg echter zonder hartelijkheid en liefde. Voor jonge, onervaren kinderen mag dit een gevaarlijke stelregel zijn omdat het aanleiding is tot overslaan in een ander uiterste maar wat zou de we reld er grauw en triest uitzien, wan neer zij slechts gebaseerd was op enkel verstand. En zoo kan uitstel een ondergrond hebben van iets geheel anders dan ver zaakte plicht: er kan een ar.dere om standigheid zijn die uitstellen tot een andere maal noodzakelijk maakt. Maar dan is het de groote moeilijk heid om van dat uitstellen geen afstel te laten komen, en daarvoor is menig een niet plichtsgetrouw genoeg. Eigen lijk is daarom de stelregel: Do it now. meer voor de zwakken in dat opzicht gemaakt dan voor de sterken. Dc laat ste zal wel uitstel kunnen lijden, zonder dat het daarna geheel van den baan is," maar de zwakke kan er niet tegen, cn heeft zulk een principe noodig om zich tegen zichzelf te beschermen. Een middenweg is veel moeilijker te volgen omdat daarop steeds ter rechter en ter linker zijde andere invloeden er bij te pas komen. Niet voor niets spreekt men dan ook van den gulden midden-( weg. waarop men weet te geven en te nemen. Een tegenhanger van hen. die genei-", zijn steeds maar uit te stellen ook y is het in 't geheel niet noodig. zijn zij die van een al te groote voortvarend-» heid bezield zijn. die op alles snel rea-. geeren, en in hun overmaat van; energie ^ogenblikkelijk aan 't werk tij gen. Dat zijn meestal menschen die snel denken kunnen, maar sr.el en goed denken zijn lang niet altijd syno niem. Het gevolg is dat die voortvaren den nog wel eens hun doel voorbij stre ven of in hun haast maar half luiste ren en dingen tot stand brengen the onnoodig zijn of die beter heelemaal niet tot stand hadden kunnen komen. Het is dikwijls even moeilijk zijn tijd af te wachten, als dat in andera gevallen is cm direct door te bijten* Zulke voortvarende menschen die een geweldigen hekel hebben aan het woord uitstel, zijn ook meestal totaal onge schikt om een afwachtende houding aan te nemen. Over het algemeen is het een vrou welijke eigenschap om. voortvarend te zijn. Wij hebben een hekel aan uitstel len, en dat zal zijn oorzaak wel vinden, in het feit. dat in een hulshouöent er.« wat daarmee samengaat, meestal weinig uitstel mogelijk is. Door die voortva rendheid zijn de meeste vrouwen niet gesel:ikt voor het doen van zaken, daar voor is vaak een afwachtende houding een noodzakelijk iets, terwijl voortva rendheid alles zou kunnen beden-en. Doordat de vrouwen door de eeuwen heen zich gericht hebben op de kleinere belangen van haar gezin en haar fami lieleven, gaan de grootere lijnen van het zakenleven voor de meesten van haar verloren. Sommigen meen en zich daan-oor te moeten schamen, wanneer dc vrouw echter niet precies is in haar huishou den of haar ander werk dat in hasj lijn ligt en wanneer het woord uitstel daarin regel wordt, dan is zij onge-\ schikt voor dat werk en de groote lijnen voor een zaken doen op ruimeren schaal ontbreken haar eveneens. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, maar de meeste vrouwen kunnen zich beter bij haar kleine omgeving bepalen, die intusschen in al zijn kleinheid eer. enormen invloed heeft op ieder indivi du persoonlijk, maar ook verder nog op den staat en zijn geheele inrichting. MENU. Blinde Vinken Peulen Aardappelen Koffie-bavaroise De binde vinken, die van dunne ron der- of kalfslappen gemaakt worden, worden gevuld met een gehaktmengsel of met een plakje spek en wat gehakte peterselie. Peulen worden aan beide kanten twee maal afgehaald, in kokend water ge durende een uur gaar gekookt, zoo noo dig afgegoten en met een klontje boter nog wat nagestoofd. Voor de koffiepudding neemt men: 3 d.L. melk, 2 eieren, 150 gr. suiker, 1 dXi. koffie-extract (sterk), 9 biaadjes witte gelatine. 2 d.L. slagroom, "De-dooiers worden met de suiker ge roerd. hierbij onder goed roeren dc ko kende melk gevoegd, waarna de vla opt de kachel moet binden, steeds roerende. Dan wordt, van het vuur af, de in koud water geweekte gelatine erbij ge daan, het koffie-extract. en als alles bekoeld is de room die met dc beide eiwitten stijf geklopt is. Wanneer dfc pudding stijf begint te worden, wordt ze in den met koud water omgespoelöen vorm gedaan. E. E. J.—P. een shantung-japon. over pareltjes en nog iets. Verleden jaar hebben we ze voor liet eerst gezien, gdooven we. Die kleine, 'metalen, gegoten pareltjes, tot lange meialen snoeren aaneengeregen. Toen werden ze meestal gebruikt om langs randjes van hoeden te zetten Maar he* bleek zco'n handig materiaal om van allerlei mee te garr.eeren dat we het nu op velerlei voorwerpen en kleedmgstuk ken zien' toegepast Men kan ze Ir. vele modemagazijnen of warenhuizen koo- pen, in de fourniturenafdecling of de af- deeling voor passementerie De pareltjes zijn op gelijke afstanden aan een meta len draadje gesoldeerd en de aldus ver kregen snoeren zijn niet duur en heel eenvoudig met een paar steekjes op te naaien. Het gemakkelijke Ls. dat ze te gelijkertijd door hun gewicht, de lichte zomerstof jes goed naar beneden doen hangen. Geen gemakkelijk opwaaiende en fliidcerende jurken dus! Een paar toepassingen err on? Hier zijn ze. Ver meld dient nog. dat men ze in ..zilver" en .goud" kan koopen. Op eer. blauwe jumper bijvoorbeeld waar door het weef sel een metaaJglinstereode draad loopt, heeft men een kraagje en manchetjes (afneembaar) gezet van koningsblauw lint. gros-grain, en de pareltjes zijn nu langs den rand van het lint genaaid Da:" andere vestje is van duilgrtjze sto: geheel afgezet mot een breed fluweelen lint van rose. Rose steekjes, op gelijke afstanden, schijnen liet hnt vast t houden. Het vestje is nu heelemaal af gezet met pareltjes. Onderaan een het aardige, soepele jurk van lamé met klein? werkjes erin. zooals we thans onder dc allernieuwste stoffen zien. De rok is ruim aangezet aan een jumper van groen crêpe, waarvan de feston weer afgezet zijn met pareltjes. Die zelfde festons vindt men onderaan don rok weer terug. I-angs den hals loopt een band van lamé. Ook een handtaschje van eigen maaksel kan men mot de handige pareltjes afzetten. Eindelijk links nog een snoesdg to- merjajxinnetje. zonder pareltjes. Het is van bedrukte crêpe, met een tuniek, the van achteren open is Ben bneede cein tuur van dezelfde stof wordt op zij ge strikt Het kraagje is van kant. Er ls 4.25 M stof van 2 M. breed voor noo dig. MADELEINE. voor de kleintjes. No. 188 is een katoenen pakje voor kleine meisjes van 3 tot 5 Jaar He: rokje is geheel rondom geplooid met platte plooien. Het biousje heef: twee kie.ne zakjes en een wit kraagje cn man chetjes, waarlangs een klein plcotje is gezet. Een knippatroon is verkrijgbaar voor kleine meisjes van drie tot vijf Jaar onder cpgave van den leefiijd en no. 188. No. 189 is een pakje voor meisjes van 4 tot 6 jaar, gemaakt van effen en ge ruite vyella. Het rokje ls geplooid mot stolpplooien. Een knippatroon is verkrijgbaar voor meisjes van vier tot zes jaar met opgave van den leeftijd en no. 189. uit de practijk van het huisvrouwenrijk. Die zoogenaamde Japansclie matten van dat dunne, gladde riet. kunt u heel goed schoonmaken en er „als nieuw" deen uitzien, als u ze afneemt, met een dcek. die gedoopt is in een sterke op lossing van zout in water Pekeiwater dus. De doek moet telkens uitgespoeld worden, terwijl rnen ervoor waken moet, de ma"en niet al tc nat te maken. Als men do matten in dc zon heeft laten drogen, kan men ze nog nawrüven met wat witte was. U zult versteld staan, hoe ze opknappen! Wanneer u een erge „vette vaat" heeft om te wasschen is het verstandig een paar druppels azün in het afwaschwater te deen. want daardoor zal het vet van de borden enz. veel gemakkelijker los komen. Indien U een koek of cakejes in den oven bakt. kunt u ze heel eenvoudig glazuren, door een papje te maken van oen eetlepel melk niet wat bruine suiker De suiker moet erin oplossen. Boter wordt in den zomer wel be waard onder het IJswater om smelten tc voorkomen. Misschien zal men opge merkt hebben, dat die boter altijd wit wordt. Dit wordt veroorzaakt door de omstandigheid, dat het kleursel ln het water oplost. Aangeraden wordt nu, Sn hst ij sa-a ter een klein beetje zout te doen. Dat conserveert niet alleen do kleur, maar verhoogt ook nog de smaak daar door het IJswater ook oen deel van het zout uit ce boter wordt weg genomen) en maakt de boter nog vas ter. Planellen goederen zullen in de wcscli niet hard worden, ais men olijfolie bU het water doet. Een eetlepel op .5 litc: water is voldoende om het flanel mooi zacht te houden. recept. Voor chocoladokockjes neemt men op ft eiwitten een half ons poedersuiker, ten half ons cacao. 1 ons suiker en een half ons bloem. De eiwitten worden stijf geklopt, waarna men er de poedersuiker doorheen klopt. Dan gaan de cacao, sui ker en bloem erbij. Dit deeg bakt men op eer. beboterd ba):blik in een matig warmen oven en snijdt het dan in vier kantje?. nuttige wenken. BORAX is een uitstekend middel om ketelsteen te verwijderen. Los een des sertlepel borax op in een ketel heet water en laat dit een kwartier koken. Dan zal het ketelsteen langzamerhand loslaten. EEN THEELEPEL BORAX op een liter heet water is een uitstekend haarwasch- middel. VERF OF STOrVERFVLEKKEN ver wijdert men gemakkelijk van de ruiten door middel van heete azün. EEN GOEDE MEUBELWAS verkrijgt men door vermenging van twee dcelen castorolie met een deel azijn. Wrijf met een zachte lap de meubelen flink met de vloeistof in. waarna men ze met een schoonc doek uitwrijft. GEBRUIK GEEN SODA on: allumlnlum te reinigen. Een weinig puimsteenpoeder op een vcchtigen doek zal schitterende resultaten leveren. EEN WEINIG GLYCERINE rond de sloppen van glazen flesschen gesmeerd, voorkomt het vastkleven. OM KANT ALS NIEUW TE MAKEN slaat men ze eerst in een warm sopje luit. daarna in koud water cn dan in melk om ze te stijven. Strijk ze daarna met een matig warm ijzer op den ver keerden kant. Dit alleraardigste costuumpje is ge maakt var. shantung naturel, gegarneerd met een klein, geschulpt kraagje en een sluiting, waarlangs een smal ruche is gezet, hetgeen een bijzonder flatteus ef fect geeft. Een knippatroon is verkrijgbaar in' de maten 42. 44. 46. en 48 onder opgave van no. 187. Kosten 55 cents. gebruik van rauwe eieren. Door een rauw ei ineens en zonder tus- schenpoczer. door te slikken verwijdert men meestal gemakkelijk een visch- graatje of iets anders, dat ongelukkiger wijs in de keel is blijven steken: Het wit van een ei. goed gedrenkt in citroensap cn vermengd met honing of suiker is een prachtig middel tegen heeschheid. Een heilzaam middel tegen brand wonden maakt men eveneens van ei wit mot olijfolie, terwijl ook een mosterd papje vermengd met het w van eieren gcede resultaten geeft en de huid niet in het mins* irriteert. practische huisvrouwenbedenksels: knoopsgaten. Onder de tallooze werkjes die als van zelfsprekend door bh na kxiere huis vrouw worden opgeknapt, behoort het van tijd tot tijd maker, van een japon of j uric Je, voor groot of klein. En in den zomer, als we warm weer mogen verwachten» zijn die Jurken er. Japonnen van dunr.e stof. zóó dun zei'? dat hot dikwijls een toer is. er knoopsgaten in te maken zonder dat de stof rafelt. Daarom hebben handige huisvrouwen er dit op bedacht. Moeten cr knoopsgaten in heel zachte of dunne stof gemaakt worden, smeer dan een klein beetje kou de stijfsel of gluton aan den verkeerden kant Var. 'de stof en laat dat even dro gen. voordat- d? knoop zaten gesneden worden Hierdoor wordt dat piekje van de stof steviger, zoodat het gemakkelijk bewerkt kan worden, terwijl er niets van te zien is op de stof en deze ook r.let beschadigt. Een andere methode voor de bewerking van dunne of zachte stof, of elke stof die makkelijk rafelt, is het knoopsgat cen t te maken, voor dat men het knipt. Daartoe merkt inen dc plaats waar het komen moet eerst met potlood of een wit draadje en werkt daaromheen op de gewone manier Is hot afgewerkt, dan snijdt men mot een vcillgh sidssch sermas je of een klein schaartje tussen en «ie twee rijen steek- JM. Eon voorzier.' v r... natuurlijk. Ook ls heel handig, als men zijde be werkt of andere stof die niet doorschij nend is doch wel vlug rafelt, om oen stukje hechtpleister of soms wel isola tieband achter de stof te leggen cn er even met een heet ijzer cp i? peraên. opdat het blijft plakken. Dat maakt de stof op ti? versisohtc plekken ook weer stevig, zoodat men de knoopsgaten door beide stoffen heen kan snijden. Zoodat ik dan maar zeggen wil. dat we voor een knoopsgat onz^ hand niet meer hoe ven om te draaien.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 13