HAARLEM'S DAGBLAD bela kun's afkomst. feuilleton Dg vier gedenkwaardige jaren der familie Van der Velde stadsnieuws FLITSEN de middenstand en de warenhuizen. ZATERDAG 26 MEI 1928 VIJFDE BLAD Een massamoordenaar. EN EEN „WAARDIG" TSJEKIST! Aan den naam van den man, die te Weenen is gearresteerd en wieais uitle vering door de regeering van Boeda pest wordt geëischt. zijn niet alleen In zijn vroegere vaderland, Hongarije, maar ook in zijn Russisch adoptieve vader land de verschrikkelijkste herinnerin gen verbonden. Niets scheen den kleinen boekbindersknecht uit Hermannsstadt voor te beschikken voor de rol die hij in de Hongaarsche revolutie zou spelen. Voor politiek en voor desocialistische beweging begon Bela Kun zich eerst laat te interesseeren. Zij leidde hem van zijn oorspronkelijke beroep via dat van ver zekeringsagent naar de functie van vak- vereenigingssecretaris, die hy echter weldra weer verloor wegens verduiste ring van vereenigingsgelden. Het ge volg was, dat hij de socialistische partij moest verlaten en overliep naar het com munisme, dat destijds pas begon te ont staan. De gebeurtenissen in Hongarije na den oorlog waren oorzaak, dat Bela Kim, die voor een normale regeering geenszins was gequalificeerd, het hooge ambt van dictator ten deel viel, wiens macht vrijwel onbeperkt was en niet door een grondwet werd aan banden ge legd. De tegenrevolutie van admiraal Horthy en de door vertegenwoordigers van de geallieerde mogendheden getrof fen overeenkomst maakten aan zijn ge- weldheerschappij een einde. Bela Kim mitsgaders zijn commissarissen konden, voorzien van een pas der mogendheden, met een specialen trein naar Weenen worden getransporteerd, van waar zij toen ongemerkt zijn verdwenen naar het rijk van hun Russische leermeesters. Het optreden van den Hongaarschen dictator op Russisch grondgebied zal voor het grootste deel wel altijd in duis ternis blijven gehuld. Bekend is alleen, dat deze Hongaar, die leidende functies had in de communistische internationale met buitengewoon belangrijke opdrach ten werd belast, die liem onder talrijke schuilnamen in verschillende landen van het Westen brachten. Een staaltje van zijn wreedheid blijft voor alle Russen en in het bijzonder voor de bewoners van de Krim onvergetelijk. De aankomst van Bela Kun in Rusland viel in een tijd, toen de burgeroorlog en het zoo genaamde oorlogscommunisme hun laat ste orgieën vierden. Trotoki komt de treurige verdienste toe, dezen in hooge mate bloeddorstigen man in zijn op komst te hebben begunstigd, zoodat de Hongaar, die destijds slechts een paar woorden Russisch kende, de almachtige heerscher van de Krim werd. die den eindstrijd voerde met de overblijfselen van het leger van Wrangel. Oorspron kelijk trad in Simferopol als hoogste macht een zoogenaamd revolutionair comité op, aan het hoofd waarvan een besluit van Moskou Dr. Uljanow, een broer van Lenin had gesteld. Uljanow bleek echter voor de toenmalige begrip pen te zachtaardig en hij werd zeer spoe dig teruggeroepen. Bela Kun kreeg nu de opdracht, het schiereiland van de „witten" te zuiveren, cn hij kweet zich van deze opdracht op de eenvoudigste wijze, die men zich kan voorstellen: nauwelijks trokken de troepen van Wrangel uit een van de Krimsteden te rug, of Bela Kim gaf als hoofd van zijn strafexpeditie bevel tot massa-executies van officieren en soldaten» maar ook van de burgerlijke bevolking. Zyn mis daden overtreffen volgens eenstemmig getuigenis van allen, die in dien tijd in de Krim woonden, het bloedige regime van dezen man in zijn Hongaarsche va derland. Het grootste deel van de in het land gebleven 4000 officieren werd een voudig vermoord, waarbij de slachtoffers in groepen van 300 a 400 man naar het schatvot werden gebracht. Om zich ge makkelijker van deze officieren meester te maken, zette Bela Kun terstond bij het begin van zijn optreden een val voor hen op: een van zijn eerste afkon digingen verleende formeel amnestie aan de leden van het leger van Wrangel. Zij bevatte, om de menschen vertrouwen in te boezemen, o.a. den volgenden zin: „De bourgeoisie is overwonnen, de vijand heeft de vlucht genomen, het verleden behoort tot de geschiedenis, laat ons van nu af de tweedracht vergeten en eensgezind aan het werk gaan". De kort na deze afkondiging voorgeschre ven registreering van officieren cn sol daten had tengevolge, dat de meesten zich voor het vervullen van deze forma liteit aanmeldden en zonder verdere ar gumenteering gevangen werden geno men. Op hen volgden ook niet-milital- ren, allen, die de bolsjewisten niet ge noeg vertrouwen inboezemden of na de onophoudelijke requisities van have en goed niets moer te bieden hadden. Zes weken waren aldus gevuld met massa - executies, over welke ooggetuigen van door JAN VAN MERLENSTEIJN. 14) Toen hy weg was. zeide vader tegen mij: „Je ziet. beste Dirk. wij kunnen met den concentrator niet voorzichtig genees zijn. Het scheelde maar heel weinig oi Humbertons argwaan was overtuiging geworden." „Zoo bijzonder groot schijnt mij dit gevaar toch ook niet Alles wel be schouwd, behoort sir Arthur nu toch eigenlijk ook tot onzefamilie." Toen sprak vader de sombere woor den: „Gerards concentrator kan veel, heel veel. Maar den band tusschen ons en de Humbertons kan hij slechts verbreken, nooit versterken. Dit klonk als een profetie en dat wst het ook. verschillende partijen een materiaal hebben verzameld, in vergeijking waar mede de aandacht van de Hongaarsche regeering, dat Bela Kun in Boedapest drie officieren heeft omgebracht, ver bleekt. Volgens gegevens van de bolsje wisten zelf vielen als slachtoffers van de heerschappij van Bela Kun in de Krim 70.000 menschen. Betrouwbare bewoners van hot schiereiland achten dit getal nog te laag. Wat de foltering van de be volking betreft kende Bela Kun geen grenzen, hij beschuldigde de beulen van zijn eigen Tsjeka zelfs van zachtzinnig heid. Toen in de stad Alte-Krim schier de geheele bevolking werd uitgeroeid, maar grijsaards en kinderen gespaard bleven, was Bela Kun verontwaardigd over de mildheid van zyn trawanten jegens de „contrarevolutie" en bracht de locale Tsjeka wegens „verraad aan de revolutie der boeren en arbeiders" voor de rechtbank. In een cynische dag order deelde hij de bevolking mede, dat Trotzki, destijds opperbevelhebber van het roode leger had verklaard, den bo dem van de Krim niet te zullen betre den. zoolang zich ook maar één enkele contrarevolutionair op het schiereiland zou bevinden. „Het schiereiland", aldir: ging Bela Kun voort, „gelijkt een flesch met een smallen hals: de flesch is nu stevig gekurkt en niemand zal zijn lot ontgaan!" Deze verschrikkelijke belofte heeft hij gehouden. Dr. A. CHARASCH. (Nadruk verboden). De arrestatie van Bela Kun heeft een nieuw bewijs geleverd van de onderaard- sche activiteit van het bolsjewisme. Daarom wekken ook de nadere berichten over de vangst van de Weensche politie in geheel Europa belangstelling. Wee nen is in de eerste plaats wegens zijn ligging dicht bij Hongarije tot centrum van het operatieveld gekozen. De toe standen in Weenen zijn Bela Kun, die na de instorting van de Hongaarsche radenregeering in de Oostenryksche hoofdstad maandenlang een veilig asyl had gevonden (in die dagen was de so ciaal-democraat Dr. Renner staatskan selier) uitstekend bekend. Hij heeft ook voortdurend voeling gehouden met be paalde kringen van de Hongaarsche emi gratie. Bij de drie pogingen tot een com munistische samenzwering die door de Hongaarsche politie ontdekt zijn en die geleid hebben tot de veroordeeling van een groot aantal Hongaarsche agenten van sovjet-Rusland, heeft to ieder ge val Bela Kun als belangrijke exponent van de derde Internationale de hand in het spel gehad. Dus ligt het voor de hand. dat het geval in Hongarije, waar men zich de gruwelen van de commu nistische heerschappij gedurende vier maanden nog levendig herinnert, groo- te .belangstelling wekt. hoewel door het hardnekkig zwijgen van den aan politie verhoor gewenden ex-dictator reeds veel tijd 'is verstreken. Van Weenen uit kon de door hem geleide propagandacentrale gemakkelijker werken dan van Boeda pest of van Berlijn uit, waar op derge lijke propaganda veel scherper wordt gelet. Al heeft ook, gelijk de JPesti Hirlap" meent te mogen aannemen, de revolu tionaire propaganda van Kun in het overige Europa grootere onrust gewekt dan in Hongarije, waar haar succes na het communistische experiment van 1919 zeer twijfelachtig is. toch hebben de Hongaarsche autoriteiten er het grootste belang by, dat de destijds ge pleegde misdaden worden gecompen seerd. Zij is in het bezit van de juridi sche motieven voor zyn uitlevering, die nu van de Oostenrijksche regeering wordt gevraagd. Zij wordt ook door de nationale pers bepleit en door de Ween- sche communisten gevreesd, sedert de minister van justitie Dinghofer de mo gelijkheid er van heeft toegegeven. De Hongaarsche pers. met uitzondering van enkele sociaal-democratische bladen, acht het onmogelijk, dat Oostenrijk een misdadiger aan den straffenden arm der gerechtigheid onttrekt. Want al kan ook een deel van de door de volkscom missarissen gepleegde gruweldaden ge karakteriseerd worden éls gevolg der door de radenrepubliek in het leven ge roepen „rechtsorde", dit is toch in het geheel niet het geval met de door Hon garije als reden voor de uitlevering op gegeven vermoording van drie officie ren: zij moeten op bevel van Bela Kun zender vorm van proces naar den Do- nau-oever zijn gesleept, daar dcodgesclio ten en in den Donau zijn geworpen. De beslissing, die de regeering te Weenen thans te nemen heeft over de uitleg ging van het asylreeht van politieke misdadigers, is van groote principieele beteekemls In Hongarije verwacht, men, dat geheel Europa zich aaneensluit tot een afweerbond tegen de nooit rustende bolsjewistische activiteit, opdat zij ein delij'.: door een energiek optreden van de burgerlijke maatschappelijke orde ge heel kan worden onderdrukt. In den geest van deze opvatting zou Bela Kun onvoorwaardelijk moeter. worden uitge leverd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel- Keiler Macdonald Haarlem Speciaal door de N. S. F. fabrieken opgeleid rad.o-personeel. ARROND.-RECHTBANK. Rijwielplaatje gestolen In de zitting van Donderdagmiddag stond terecht de glazenwasscher A. J. S die beschuldigd werd op 22 Maart een belastingmerk van eer. rijwiel voor een perceel aan den Midden Duin en Daal- schenweg te hebben gestolen. Verdachte ontkende. De Officier van Justitie achtte na het getuigenverhoor de schuld van verdachte bewezen en eischte tegen hem 1 maand gevangenisstraf, rekening houdende met de straffen, die hij reeds ondergaan heeft. Oplichting. Verbolgens stond terecht de 28-jarige mtoorbediende K. K.wonende te Vel- sen, thans gedetineerd. Volgens de dag vaarding heeft hij op verschillende da ta in de maanden Februari en Maart, met bet oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te bevoordeelen. te Ant werpen F. H. Buijs telkens bewogen tot afgifte van een bedrag in francs tot een totaal van circa 10-000 francs, door lis tiglijk en bedriegelijk in strijd met de waarheid aan Buijs onder meer mee te deelen. dat h\j in betrekking was by de Ned. Stoomboot-Maatschappij en door die maatschappij naar Antwerpen was gezonden om daar zaken te regelen; dat zijn broer onder-directeur was van de firma Heslenfeld te Delft en door Buys een aén hem (verdachte) gericht tele gram te laten zien. vermeldende dat een chèque van 25000 francs was afgege ven. welk telegram valschelijk en bedrie gelijk door verdachte aan zichzelf was gezonden en door een eveneens valsche lijk door hem opgemaakt telegram te laten zien. dat hij, in strijd met de waar heid, zei van zijn broer afkomstig te zijn luidende: ,.Kom in Antwerpen met 5000 voor erwten affaire Buys", door welk telegram Buijs in den waan ge bracht werd, dat hij met een betrouw baar en financieel er goed voor staand persoon te doen had en hem achtereen volgens telkens een bedrag aan francs tot een totaal van circa 10.000 francs gaf. Verdachte békend. De Officier meende dat het ten laste gelegde bewezen was. Hij vestigde er de aandacht op. dat verdachte, dien hij een zeer gevaarlijk man noemde, reeds meermalen veroordeeld was. Spreker eischte een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger. Mr. L. G. van Dam vroeg nietigverklaring van de dagvaar ding. Hij meende dat verdachte niet veroordeeld zou kunnen worden. UITGAAN „Zwarte Toon". Maandag 2en Pinksterdag komen de Vereenigde Tooneelisten met de Amster- damsche Volksschets: „Zwarte Toon, de Schrik van de Jordaan", in de Gem. Concertzaal. Dit stuk is meer dan 300 maal opgevoerd in den Haag. Amsterdam en Rotterdam. De rol van Zwarte Toon wordt vervuld door Jan Nooy en van Bleeke Bet door mevr. Faasen—Brakensiek. Wie eens hartelijk wil lachen verzuime niet deze voorstelling te gaan bijwonen. HALLO CALIFORNIë. Op 1 en 2 Juni zal in den Stads schouwburg door het Amsterdamsche Operettegezelschap Directeur Emile van Bosch de operette „Hallo Californië" worden opgevoerd. De hoofdrollen wor den vervuld door Emile van Bosch, Jean ne Timm, George Dubree. Sophie Wil- lemse. Petro Beukman, Berry Kieviets, André van Dijk Jr., Jo Vischer. Frans Loquet, Piet de Kover, Nelly van Zon. Verder werken mede het dubbelmannen- kwartet „De Amstel" en de Californië- girls. Hei orkest staat onder leiding van den heer Willy Kistenmaker. Emile van Bosch voerde ..Hally Cali fornië" meer dan 200 maal op in het Theater Flora te Amsterdam. Naar aanleiding van opvoeringen Groningen schreef de Prov. Gron. Crt. o.a.: „Hallo Californië" is iets zeldzaam moois. Niet alleen het spel is prijzens waardig. Ook de aardige aankleeding en de passende décors dragen veel tot het succes bij". VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1212 ZONDACSPASSEERÏNC Bezichtiging van het in aanbouw zijnde huis in de straat is een aangename Zondagspasseering voor de buurt. (Nadruk verboden). De heer W. van Liemt oppert een verstrekkend plan BESTAANDE WINKELS COMBINEEREN TOT WARENHUIZEN? De Middenstancsraad heeft de vraag aan de orde gesteld: wat kunnen de middenstanders doen tegen de bedrei ging ln hun bestaan door de concurren tie van de warenhuizen? Er wordt nu door de drie groote Mid denstandsorganisaties bij dien raad een enquête over deze zaak ingesteld. De R.-K. Middenstandsbond heeft ook de meening gevraagd van den heer W. J. B. van Liemt. Omdat wij vernamen, dat onze stadgenoot in zijn antwoord een verstrekkend plan ontvouwd heeft, vroegen wij hem toestemming dit te pu- bliceeren. De heer van Liemt dan betoogt: Het Warenhuis-bedrijf en het winkel bedrijf door het groot-kapitaal gedreven, acht ik het grootste gevaar in de naaste toekomst voor den Middenstand. Ik zeg het grootste gevaar, omdat dit gevaar het moeilijkst zal te bestrijden zijn. Vele anderen gevaren als overheidsbedrijven, huurkoopstelsel, verbruikscoöperatie enz. zijn te bestrijden en met succes. Met het Warenhuis is dit niet zoo een voudig. En toch moet onder t oog gezien worden, of de strijd tegen dit gevaar kan worden aangebonden en op welke wijze. Wanneer men ziet. hoe steeds deze bedreiging van het Middenstands-be staan zich uitbreidt, men nota neemt %-an de finoncieele resultaten, gevolg van enorme omzetten, die het groot winkelbedrijf kan boeken, mag men vei lig concludeeren, dat dit gaat voor het grootste gedeelte ten koste van den nor malen middenstand. Erkend zal moeten worden, dat deze wa renhuizen enz. niet bestaan van de mccr-consumptie van het koopend pu bliek. Waaraan heeft het Groot-Winkelbe - drijf zijn succes te danken? Deze vraag dient eerst gesteld te wor den, wil men de vraag kunnen beant woorden: Wat hiertegen te doen? Op de eerste plaats biedt het bijeen brengen van 50. 70, 100 winkels onder één dak. waarnaast de volle vrijheid in al die winkels de geëtaleerde goederen vrijelijk te bezichtigen zonder een en kele verplichting iets te koopen, den kooper een onmiskenbaar gemak en groote aantrekkelijkheid. In onzen tijd offert de groote massa ran liet koopend publiek hiervoor gaarne de meer cou lante, vakkundige- bediening in het Klein-Winkeltoedrijf op. Zeker, er zullen steeds koopers blijven, die dit laatste preferee ren, doelt do toenemende omzetten van. het Groot-Winkelbedrijf wijzen er op. dat het aantal dezer laat- sten steeds kleiner wordt. Voeg daarbij andere attracties, als lunchroom, snelbuffe; e.d.. waar men voor zéér blltfke prijzen goede con sumpties kan bekomen en men heeft in hoofdzaak de grootere aantrekkelijkheid van het Groot-Winkelbedrijf boven het Klein-Winkelbedrijf getypeerd. In goedkcope prijzen, uitgebreide col lectie, vakkundige bediening staat Jie' Klein-Bedrijf, vooral in speciaal-zaken, niet achter. 't Komt mij voor. dat de hierboven getypeerde grootere aantrekkelijkheid voor het koopend publiek niet is weg te nemen, door coöperatief inkoopen, boy cotten van leveranciers of banken enz. Ook zie ik niet in op welke wijze de staat een volkomen vrUe en reëele uiting op handelsgebied, zij 't dan van gevaarlij ken aard voor den Middenstand, kan of mag belemmeren. Reeds Jarenlang heeft men in Duitsch- land en wellicht ook elders speciale be lastingen voor de warenhuizen. En heeft men hierdoor den groei en bloei van dit systeem ook maar ecnigszins kun nen tegengaan? Ook hierin zie ik geen heil, te meer daar maatregelen op Middenstandsge- bied door den Staat te nemen steeds zóólang moeten duren, dat willen we daarop wachten, er wellicht niets meer te verbeteren valt. In deze moet de Mid denstand zelf optreden en gezamenlijk tegenover het bestaande en groeiende Groot-Winkelbedrijf eigen Groot-Win kelbedrijven plaatsen, waarbij elkeen z'n zelfstandigheid behoudt in één groo te belangengemeenschap. De meest eenvoudige vorm zou zijn het voortbestaan van zelfstandige winkels, opgenomen in één combinatie. Voor consumptie-artikelen zou deze vorm de meest aanbevelenswaardige zijn. Zou ook het Warenhuissysteem niet mogelijk zijn, n.l. het bijeenbrengen van verschillende middenstandszaken onder één dak, daarbij de zelfstandigheid van eiken zakenman bewaard blijvende? Men kan dan dezelfde aantrekkelijk heid bieden als de tegenwoordige Waren huizen. terwijl men daarnaast bedenke moet welke belangrijke besparing van on kosten op velerlei gebied mogelijk zou den zijn. Men zou dit systeem op tweeër lei wijze kunnen toepassen door b.v. in elk dezer middenstands-warenhuizen slechts één zaak van elke branche toe te laten, en van dit soort Warenhuizen meerdere in één stad op te richten. Of wei. men rich te slechts enkele zéér groote Warenhuizen op, waarin meerder© zaken in dezelfde branche worden op genomen. Welke methode het meest wenschelijk is, valt te overwegen. Naast het aantrekkelijke voor het pu bliek, noemde ik hierboven reeds de be langrijke factor: enorme bezuiniging op bedrijfskosten. Men denke slechis aan verwarming, verlichting, expeditie, assu rantie. er.z. Vóór alles zal de rente van de aandeelen in de stichting van derge lijke onderneming belangrijk lager zijn. dan de nu nog steeds oplooper.de. exorbi tant hooge huren van winkelhuizen. Na tuurlijk zullen niet alle bestaande win kels in warenhuizen opgenomen wor den. Een groot deel toch zal zelfstandig kunnen blijven bestaan, omdat die zaken speciale artikelen verkoopen, zoodat zU in het algemeen geen concurrentie van de warenhuizen te vreezen hebben. Na tuurlijk heb ik alleen die winkels op het oog die gevaar loopen doodgedrukt te worden door het groot-kapitaal. 't Spijt me te moeten erkennen, d«t alhoewel bovenstaande maatregel niet zóó eenvoudig is om uit te voeren, als neer te schrijven, ik geen ander afdoend middel zou kunnen aangever. Tenslotte wil ik nog even wijzen op de enorme vlucht die de warenhuizen nemen. Een sterk sprekend feit is. dat alleen in Duitschland reeds löO waren huizen bestaar. die eigendom *Un van een Amcrikaansch warenhuis-concern. Ook in ons land neemt de macht de* warenhuizen toe. De Middenstand moet dus het gevaar dat hem bedreigt onder oogen zien zoo besloot de heer van Liemt, MALLE GEVALLEN. Een bewoonster van den kippenren van den heer Booms, een stadgenoot uit de Spaanoogstraat heeft zich een grapje veroorloofd. ZU is maar een dood gewone witte Leghorn, maar zag kans op twee verschillende dagen 's morgens haar eigenaar een verrassing te bereiden in den vorm van eigenaardige eieren. De redactie heeft er nog een ei bijgelegd (laat men dit vooral niet te dubbelzin nig opvatten) en toen kon een kiek ge maakt worden, waarop de merkwaardig© proporties van doe witte leghorn-eieren goed uitkomen. Het is voor den heer Booms in tusschen te hopen, dat zUn Witte Leghorn zich in het vervolg weer zal bepalen tot eieren van normale grootte in inhoud, want op deze ma nier is zy zeker niet de kip. die gouden eieren legt. HOOFDSTUK IV. HET VADERLAND IN..NOOD. Van Shanghai voerde onze weg naar Nederlandsch-Indië. Daar vond Gerard gelegenheid een werkelijk groote daad met den concentrator te verrichten, die ons allebei echter bUna het leven gekost had. Tijdens het oponthoud daar begon toevallig de vulkaan „Smerce" weer eens te werken en een stroom gloeiende lava bracht een aan den voet van den berg gelegen nederzetting in het grootste gevaar. Wy Gerard en ik vlogen met de „Mug" naar de plaats van het onheil en kwamen aan op het oogen- blik, dat de lava nog slechts enkele meters van de eerste huizen verwij derd was. Gerard leidde den vernietigenden stroom in een andere richting, zoodat de nederzetting gered werd. In onzen ijver hadden we echter niet op de ver giftige gassen gelet, die uit do krater- opening opstegen en plotseling voelde ik mij zóó onwel worden, dat ik vreesde flauw te vallen. Slechts met de grootste wilsinspannlng overwon ik deze zwakte en deed een overhaaste landing, waar door ik het landingstoestel van de „Mug" een beetje beschadigde Ik hielp Gerard uit het vliegtuig en het bleek, dat hU reeds zóó bedwelmd was. aai hij wankelde. Maar wy herstelden spoedig en bet avontuur vas voort»#. Op onzen verderen tocht bezochten wy onze oudste zuster Dora, die met haar echtgenoot, een kapitein der artillerie, op Sabang woonde. Vader en moeder verheugden zich hartelUk dut hun klein kind. Dora's zoontje zoo prachtig ge groeid was. Het waren mooie en rustige dagen, die wU op Sabang doorbrachten. Maar ook deze tijd verliep, wU voeren ever Suez en Gibraltar naar huis en ons leven hernam zijn vroegeren loop weer. Ik keerde naar mijn werkzaamheden in het constructie bureau van onze scheepswerf in Amsterdam terug, terwijl Gerard, zijn innerlijken drang volgend, zich aan het onderwijs wijdde en pri vaatdocent aan de Technische Hocge- schoo! te Delft werd. De Humbertons waren insgelijks weer naar huis gegaan en Humberton Jr. kwam bU ons op bezoek, zoo dikwijls het hem lukte een paar dagen verlof te krij gen. Corry en hU waren in den zevenden hemel. Hun geluk zou volmaakt geweest zUn, als niet beide ouderparen erop ge staan hadden dat de jongelui een jaar zouden wachten met trouwen. In dezen zeer verstandlgen maatregel moesten zU zich schikken. Sir Arthur Humberton was na de Shanghai-expeditie admiraal geworden cn gold als de leidende geest op het gebied van het marine wezen in Enge land. Ook hy kwam een keer bij ons op bOKMk en ftwscfa» vader ec hem ont wikkelde zich een van die vriendschap- peiyke verhoudingen, welke op een sterke, wederzijdse he achting gebouwd zijn. Zoo gingen weer cenige maanden voorbij en er was niets dat ons ook maar deed vermoeden, dat het noodlot reeds aan het werk was om het geluk van on ze familie te verstoren. In het eerst liet zich de situatie ook heel anders aan zien. Het uitbreken van den Ameri- kaansch-Japanschen oorlog dien ieder- reeds van te voren had gevreesd en zien aankomen had onze werf bestellingen in den schoot geworpen, welke onze krach ten bijna te boven gingen. Men kan daar niets tegen doen. Ik wil my zeker niet op het standpunt stellen dat oorlog iets lofwaardig is. Integen deel. ik haat en veracht dit overblijfsel uit barbaarsche tijden. Maar dit veran dert niets aan het feit. dat iedere oorlog noodgedwongen den fabrikanten in neu trale landen bestel!::.gen doet toekomen, die in normale tijdsomstandigeheden door de oorlogvoerende naties zelf kun nen worden uitgevoerd. Zoo had onze werf plotseling opdracht ontvangen, niet minder dan vier groote stoombooten te bouwen, waarop wij in ons arbeidspro- gram niet gerekend haddc Geen wonder dat ik b'jr.a "ikto in het werk. Ik had er een onveranderlijke ge woonte van gemaakt het einde der week bjj mijn familie in Wassenaar door te brengen. Hieraan hield ik mU ook nu, het vele werk ten spUt, te meer daar George Humberton Juist weer eens. dit keer met zijn moeder op een veertien- daagsch bezoek was overgekomen. Ik had er mU zeer op verheugd bei den te kunnen begroeten. Zaterdag avond was ik weer naar Amsterdam te ruggereden en verwachtte den volgen den dag liet bezoek van mijn toekanistl- gen zwager, wien ik had beloofd, de werf te laten zien. Hot was Dinsdag avond kort voor middernacht. Ik dacht er Juist aan, het werk te staken en naar huis te rijden, toen drie korte, scherpe slagen op mijn schrijftafel mij opschrikten. Hoewel ik direct wist dat dit het afgesproken teeken was waar door Gerard liet weten, dat hU mU een mededeeling wilde doen. schrok ik even tjes. Het is toch altfjd wel een beetje beangstigend, als er midden in den nacht op de schrUftafel geklopt wordt van iemand, die heel alleen in de kamer zit Daar helpt de wetenschap, dat Je eigen broer de constructuur is van een apparaat, waarmede hij wilsgolven con- oentreeren en versterkt uitzenden kan, niets aan. Het volgende oogen blik had ik mU al hersteld en trok het met getallen bedekte bovenst© papier van mUn bloc note af, daar ik wist dat na eer. pauze var. ongeveer twintig seconden Gerands bericht cp dtt blad verschijnen sou. Ik wachtte in spanning. Dan begon het hangpotloot van de blocnote zich snel over het papier te bewegen. Hoe verwon derd was üc toen zich inplaats van Ge rards handschrift, dat van rader ver toonde. „Kom onverwijld naar Wassenaar!" Wat was er gebeurd? Daar do con centrator natuurlUk iedere wilsuiting zeer precies en met alle eigenaardighe den van den uitzender weergaf, kon ik uit het handschrift een zekere nervosi teit en haast opmaken, die ik van vader niet gewend was. Ik nam de huistele foon van den haak er. gaf den nacht waker de opdracht de benzinetank van mijn twoseater te vullen, trok dar. mijn motor jas aan en zette mijn pet op. Toen ik bij dt deur kwam stond mijn wagen klaar. Be stapte m en direct daarop rolde zich de blllardvlakkc rijweg van Amsterdam naar den Haag onder mij af of een Titanenhand haar wegtrok. Mijn onrust scheen zich aan der. wagen mede te deelen. die gewillig zijn best deed. De wijzer van mijn speedometer schommelde gedurig tusschen tachtig en vUf en negentig kilometer cn zoowat veertig minuten later reed ik het tuin hek van onze villa binnen. Do garage deur stond open zoodat ik mijn wagen direct binnen kon brengen. Dit was evenwel ock een bewijs, dat men ver wachtte dat rk in Wassenaar zou over- (Wordt vcrvolgdJ

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 15