NIGHTCAP m TWEEDE KAMER. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 MEI 1928 25 Mei. Het Staatspensioen. De motie-Sannea verworpen. Twee kleine wetsontwerpen. De Rijksbouwmees ter Vrijman moreel gerehabiliteerd. Zooals we gisteren nog konden me- dedeelevr had de heer Sannes zijn motie in tweeën gesplitst, waarmede vandaag de heer Sannes zijn doel bereikte: hij won de stem van den heer Oud- Immers er was één motie, die volledig en abso luut het staatspensioen vroeg. Bén der twee. De eerste motie.de staatspensioensmo tie viel met 48 tegen 27 stemmen. Vóór stemedn de s.d., de v,d„ en de communist de Visser. De eerste motie luidde aldus: De Kamer, van .oordeel dat een be tere voorziening in den nocd der oude ren van dagen dringend noodzakelijk is. dat daartoe in de bestaande voorziening de kostelooze ouderdomsrente (staats pensioen) behoort te worden ingescha keld, gaat over tot de orde van den dag. Nadat deze motie verworpen was, trok de heer Sannes zijne tweede motie in. Deze tweede motie luidde: De Ka mer, van oordeel dat de inschakeling van kostelooze ouderdomsrente (staats pensioen) in het stelsel der ouderdoms voorziening in dier vcoege behoort te ge schieden dat deze voorziening bestaat uit een vereeniging van staatspensioen, invalidtcitsrente en dus vrijwillige ver zekering met toelage van den Staat ver kregen ouderdomsrente, verzoekt de Re- geerimg de indiening te bevorderen van daartoe strekkende wetsvoorstellen en gaat over tot de orde van den dag. De repliek heeft geen bijzondere din gen meer opgeleverd. De heer Kersten gaf uiting aan zijn afkeer van elke ver zekering als in strijd met de denkbeel den van de Gereformeerde Vaderen. Waartegenover de heeren Smeenk ea Snoeck Henkemans betoogden, dat de ©veilheid naai- christelijke overtuiging een taak heeft het volk in dagen van ziele te en ouderdom te doen genieten van den in de jeugd verrichten arbeid. De heeren Sannes en Oud hebben nog een betoogd, dat naar hun gevoelen de verzekering nooit of te nimmer slagen zal, waardoor de Staat op de een of an dere wijze tocih tob het Staatspensioen zal moeten kennen. De Kamer heelt zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie enkele verbeteringen gebracht in de wetgeving op het wisselrecht en in de artikelen 376 en 422 van het Wetboek van Straf vordering. De vergadering is besloten met een buitengewone eensgezindheid der Kamer over het adres van den vroegeren (zeer geachten en zeer gerienen) Rijksbouw meester J. A. W. Vrijman, die wegens malversaties bij den Ziekenhuisbouw te Leiden gearresteerd, werd veroordeeld tot een korten gevangenisstraf op for- meele gronden, en thans revisie van het vonnis vroeg, eerherstel en een onder zoek naar de handelingen van verschil lende rechterlijke ambtenaren en col leges. Ieder der over dit adres sprekende Kamerleden, de heeren van Schaick, Marchant, Tilanus en Vliegen waren het volledig erover eens, dat de heer Vrijman op een allerongelukkigste ma nier er tegenaan gcloopen was. Er tegen aangeloopen, na een 35-ja- rigen trouwen dienst, waarbij dat was wel duidelijk uit alles gebleken cie heer Vrijman, hoe ook zijn houding ge weest was, zich geen cent, maar dan ook geen cent heelt toegeëigend. Men was het wel niet met alles eens wat de heer Vrijman in zijn adres had opgemerkt. Maar dat was ook niet de hoofdzaak! De. hoofdzaak was, dat er daarvan was elk der Kamerleden overtuigd en wij niet minder bij het uitvoeren van groote werken financieele manipulaties noodig waren en de werken te kunnen voortzetten, zonder dat alle daarvoor noodige gelden reeds waren aangevraagd en toegezegd bij suppletoire begrooting. Om de werken te kunnen uitvoerën vol gens de eischen, die de praktijk etaen dag anders weer stelt, is het wel eens noodig geld te gebruiken van den ecnen post voor den andere. De heer Marchant die een buitengewoon knappe rede hield we hebben, hoewel we nu toch reeds ettelijke jaren de Kamerzittingen bij wonen niét geweten, dat de v. d. leider zulke dramatische effecten kon bewer ken: tijdens zijn rede was 't muisstil in de Kamer, men hoorde de klok tikken de heer Marchant herinnerde eraan, dat zulke pract'tfken blijkbaar al jaren aaneen worden toegepast, dat reeds Victor de Stuers er openlijk voor uit kwam, dat hij om b.v. mooi hekwerk te. verkrijgen, de post voor beton verhoog de, merkte op. dat wanneer de hoog leeraren bij hun Senaatvergaderingen thee willen drinken, de kosten daarvoor op de zoutzuur-rekening worden ge plaatst. Kil meende, dat 't op het oogen- blik nog evenzoo. aldus-.is. Hier is een systeem. Waaraan ieder, die bij den bouw voor rijkswerken be trokken is, mee moet doen, willen de za ken voortgang hebben kunnen. De heer Vrijman herinnerde er aan, dat hij op het bureau van Dr. P. J.. H Ouypers reeds gefingeerde rekeningen moest op maken. Het zUn dan de vertrouwbare ambtenaren, aan wie dat alles kon wor den opgedragen. Zulk een ambtenaar ieder erkende 't was de heer Vrij man geweest. In 35 jaar had hij getoond, wie hij was; een zeer gewaardeerd en betrouwbaar mensch. Maar er was aan het hoofd, van den Rijksgebouwendienst een nieuw ambtenaar gekomen, die niet op de hoog te van het systeem, geen rekening hou dende met den persoon of diens ante- cendenten, toen hij iets verkeerds meende te bespeuren, daarin oogenblik- kelijk het parket mengde. En ja for meel is de zaak ger gefingeerde teeke- ningen niet in orde, het systeem deugt ook niet. Maar met het systeem heeft de rechter niet te maken en dus kwam er een veroordeeling, zij het alleen wegens formeele overtreding. Op donrechters hadden de kamerleden niet zoo" veel aan te merken. Zij be treurden 't alleen, dat de heer Vrijman veel te lang preventief had' gezeten, veel te lang preventief cm dingen, die na een eenvoudig administratief onderzoek had den kunnen worden opgelost. Zij betreurden 't bovenmate, dat de heer Vrijman allerongelukkigst was te land gekomen, hij de trouwe ambtenaar, die de dupe was geworden van een systeem. Zij vroegen dus, in ieder geval eer herstel voor den heer Vrman, het schen ken van eervol ontslag, waarvan het ge volg is: pensioen. Welnu de Kamercommissie, die het adres onderzocht, vroeg den minister van Financiën te willen onderzoeken of hier van een systeem in heel den staatsdienst sprake is. Dit onderzoek zegde minister de Geer toe en hij beloofde zelfs binnen een half jaar met m-ededeelingen te zullen komen. Is er een systeem aan het bestaan twijfelt niemand: de heer Vlie gen zei zelfs dat het uitvoeren van wer ken dikwijls kostbaar zou zyn, wanneer men het uitvoeren niet bevorderde door gefingeerde rekeningen en hy wees op Publieke Werken in Amsterdam is er een ssteem, dan staat daarmede wat den heer Vryman overkwam in nauw verband en is de weg geopend voor een tegemoetkoming aan den heer Vry man. De heer Van Schaick wilde reeds nu de heer Vrijman tegemoetkomen, maar daartoe was de minister niet bereid. De motie-van Schaick werd dus uitge steld. Men moet nog even wachten. Hoe het zü de heer Vryman is zeker moreel gerehabiliteerd. En finan cieel zal datzelfde over enkele maanden ook wel plaats hebben! De Kamer is tot 5 Juni uiteen. BINNENLAND DE KONING VAN ZWEDEN BLIJFT THUIS. MAAR ZIJN FAMILIE KOMT. Naar aanleiding van hot bericht diat de Koning van Zweden in .Augustus naar Amsterdam zou komen ter by wo ning van de Olympische spelen, vernam de N.R.C van bevoogde Zweedsche zy- de, dat van de komst van koning Gus- taaf zelf niets bekend is. Het gerucht is zeer waarschynjyk ontstaan doordien wèl eenige loden van de koninklyke Zweedsche familie in de eerste week van Augustus de hoofdstad zullen bezoeken. Aan de Olympische spelen neemt dan n.l. deel een groep Zweedsche officieren in de afdeeling paardensport, en deze equipe zal onder leiding staan van generaal-majoor graaf von Rosen. Met het oog hierop worden te Amster dam verwacht de ouders van prinses Astrld, die mot den Belgischen kroon prins gehuwd is, n.l. prins Karei en prinses Ingeborg van Zweden; voorts prinses Martha, een zuster van prinses Astrld, prins Gustaaf Adolf van Zweden, prinses Martgaretha. prins Axel van De nemarken en een graaf Bemadobte. DE NENYTO. DE NEDERLANDSCHE NIJVERHEIDSTENTOON STELLING TE ROTTERDAM. In het moeras te Rotterdam, dat eens den naam van Blydorpsche polder droeg, is een witte stad verrezen, in welker ruimten werkelyk: ruimten! j waarvan men ons by het Persbezoek Woensdag mededeelde, dat zij een grootte hebben als nog nooit op een Ne- derlandsche tentoonstelling beschikbaar is geweest, gelegenheid geboden wordt aan de vaderlandsohe en de internatio nale industrie, om te toonen hoever zU het eider op haar gebied in het jaar 1928, het jaar der Olympische Spelen, het jaar ook van Rotterdam's 600-ja.rig bestaan hebben gebracht. Op onzen rondtocht over het heel groote terrein met zand opgespoten en door de vergroote hallen, die elk een oppen-lakte hebben van 121 by 60 M„ was natuuriyk nog met alles ge- reed. Natuurlijk: aan een tentoonstel ling wordt, als gevolg van het algemeen bekende verschijnsel der menschelijke traagheid, welke slechts volkomen af- j wezig is op laatste ©ogenblikken, steeds de laatste hand gelegd in de laatste uren voor de opening, of op de eerste twee da- j gen. AlJes was nog niet gereed. Maar het is ook nog geen openingsdag, nog geen tweede Pinksterdag. Er is nog werktyd te over. Wét wy te zien kregen, wettigde het vertrouwen, dat de expositie belangrijk belooft te worden. Wanneer alles nog niet gereed is, ligt dat niet aan de ten toonstellingscommissie. Want alle ge bouwen, dc hoofdingang, de kleinere bij gebouwen, de bars en het restaurant, het is alles gereed om de exposanten, te ont vangen. I-Iet wachten is nog cp de in- richting van een aantal stands, die ge makkelijk zyn in te richten. De grooben zyn er al, de domineerende a-specten. i Het doel der expositie „een zoo Retros pectief mogeiyk beeld te geven van den stand der nyverheid in 1928", kan be reikt worden. De medewerking van de nyverheid was noodzakelyk en is ver kregen. In grooben getale hebben bin nen- en buitenlandsche nyveren zich op gemaakt om, niet alleen te exposeeren, maar natuuriyk ook om het verkrijgen van verruiming van afzetgebied, om re clame-objecten te vinden. Op tentoonstellingen vinden wij dik- wyls merkwaardige stalen van moderne architectuur. Te verklaren uit het tyde- lyk karakter der gebouwen, uit het bi zarre dikw-yis ook, dat reclame en dus aantrekkingskracht vraagt. Het tijde lijke en bizarre stimuleeren de schep pingsdrift van de bouwers. Zoo ook hier. Heel de expositie wondt gekenmerkt door 'n modernen geest. Zijn de hoofdhallen, die den vorm van 't ter rein, en den algemeenen aanblik hebben bepaald logisch-eenvoudig van bouw, de bygebouwen en de hoofdingang waren objecten voor het levendig, spelend bou wend vernuft. Van prettige, losse wer king zal de hoofdingang worden, met zyn nocdenden ingang, zijn ver-zichtbare pijlers. Zijn witte wanden en zijn vele kleurige, wapperende vlaggen. Groote bekoring hebben ook de kiosk van de Rotterdamsche bankvereeniging, het ge bouwtje van de stad Rotterdam zoo wel om het uitwendige als om het origi- neele interieur in welgekozen kleur van den jongen architect v. d. Steur het restaurant met breeds terrassen en spe ciale paviljoen voor kunst en nijverheid. Een vijver van veelkleurige planten en bloemen omgeven, gesierd met beeld houwwerk heeft de architect van Rot terdams paviljoen noodzakelijk geacht, om tegenover zijn bouwwerk den afstand te bewaren dien hy voor een recht gezicht er op noodig achtte. Het is niet de eenige tuinaanleg van het groote ter rein! Veel werk heeft men zelfs op de Nenyto van de tuinarchitectuur ge maakt, om het opwekkend wit van alle gebouwen nóg fleuriger door kleuren te maken. Door de goede zorgen van een tuin bouwcommissie zyn, in samen werking met de Kon. Vereeniging tot bevordering der Rozenteelt „Nos Jim- gunt Rosae" in" 92 strooken, pl.m. 12000 struikrozen en 380 stamrozen uit- geplant. Wanneer over eenige weken dat alles in bloei staat, zal het aspect van het geheel aanmerkelijk worden op gevoerd. By rozen biyft het "niet, want langs de hallen is door de firma den Ouden te Boskoop een strook van 1 M. breed met 300 vaste planten aange legd. En in verschillende vakken, over het terrein verdeeld, werden door bemid deling van de Nederl, Dahliavereeniging dahlia's in verschillende soorten en kleu ren uitgeplant. Er zal in begin Septem ber de expositie gaat lang duren een Dalüiatentoonsteïïing gehouden worden in een daarvoor dan te bouwen tent van 1500 M2. Er is voor deze nijver toerdstentoonstel - ling op alles gerekend. Men kan er zyn bankzaken bedisse len in een tijdelyk filiaal van de Rot terdamsche Bank. Onze haastige tyd vroeg ook een speciale ceintuurbaan over het tentoonstellingsterrein, wan neer men b.v. niet wachten kan om naar het, by elke expositie noodzakelijke dus ook hier noodzakelyke Lunapark te komen. Deze een tuur baan van 2 1/2 K.M. wordt bereden door een spoortje, dat 160 menschen vervoeren kan en getrokken wordt door een Jumbo-loco motiefje op 1/7 der gewone grootte. Men kan er ook zfin correspondentie afdoen. In één der hallen is een sohryf- kamer en postkantoor ingericht. En wil men zyn kinderen een oogen blikje kwyt, er bevindt zich by het Pa viljoen van de stad Rotterdam een kin derbewaarplaats, welke onder de auspi ciën komt van het Rotterdamsch So ciaal Comité en van de Vereeniging tot instandhouding van Kinderbewaar plaatsen. Steeds zullen daar dames aan wezig zyn. Ook om meisjes en vrouwen, die zulks behoeven, met raad en daad by te staan, terwijl in dezelfde af dee ling ook een uitleenbibliotheek is van boeken voor het op de expositie werkend vrouwelyk personeel. Voor zulk een kleine stad, zoo als hét gebouwen-complex van de Nenyto met het uitgebreide Lunapark genoemd mag werden, is vanzelfsprekend ook een eigen politiebureau noodig. En evenzoo een inlichtingenbureau voor vreemdelin gen. Voor de maatschappelyke gezond heid zorgt het politiebureau, de licha melijke welstand wordt bevorderd in een groote legertent, waarin door her Nederl. Roode Kruis en den bond E. H. B. O. een eerste hulpdienst onderhouden zal worden. Er zal veel te zien zyn! Van de Ne- derlandsche nyverheid, van de buiten landsche ook. Een afzonderlijk paviljoen is gebouwd voor den Ned. Bond voor Kunst en In dustrie en de VAN.K. (de Vereeniging voor Ambaehts- en N ij verheidskunst) al waar de bezoeker het moderne Nederl. boek, het glas, het papier, het yzer, het tapijt, het meubel en het aardewerk zal vinden, dat ontstaan is in den ryken op bloei van het Nederl. Kunstambacht. Voor den ingang van een der eerste hallen staan vijf geweldige grijpers op gesteld, ingezonden door de Steenlcolen- handelsvereeniging en het Ned. Ha- venbedryf. Op het kruispunt der beide hoofdverkeerswegen over het terrein staan twee zingende torens, van de fir ma Philips, die radiomuziek over het gebeele terrein zullen doen hooren en daarmede den lof verkondigen van ons vaderlandsoh radio-kunnen. Eén der hallen is de buitenlandsche hai. Alwaar Duitschland vertegenwoor digd is door zwaar-industrie en door maquetten van de havens van Keulen, Duisburg, Düsseldorf en Wesel en door een inzending van de stad Aken. Dene marken zal uitmunten met verschil lende inzendingen van Kopenhaagsch porcelein. Groot-Brittannië brengt een reusachtige maquette van Lcnden's ha ven, aardewerk, de zwaai--industrie, ju- weelen en linoleum. Oostenrijk vooral hout en z.g. galanterieën. De Fransche inzending is nog onderweg zoo werd ons medegedeeld. Australië zal vooral landbouwproducten laten zien. Enkele Nederl. steden, zonden ook in, maquetten, photo's, grafieken om van him bestaan kond te doen. Dordrecht doet zijn havenwerken meer bekendheid krygen, den Haag wil zich vooral ais woonstad doen zien in een stand, welke geschilderd is in de Haagsche kleiu-en, groen en geel, die ook den Haagschen belastingbetaler niet onbekend zyn. wanneer hy zyn aanslagbiljet riet. Rotterdam heeft zyn eigen paviljoen met zyn zuivere havenanaquetten.Maar dit pavilpoen der gemeente wordt, wat het daarin gebodene betreft, óvertroffen door de groote, men kan wel zeggen reusachtige inzending van de afdeeling Rotterdam van den Metaalband. Het middenschip van de Hal A toch wordt over een lengte van 80 M. en een breedte van 20 M. ingenomen door haar maquette, die een bouwwerk is.Wanneer men door den middengang van deze maquette loopt, waant men rich op de Maas, want aan weerszijden vindt men don Nieuwen Waterweg en de Maas vau den Hoek van Holland tot Rotterdam uitgebeeld, zoo natuurgetrouw moge lijk, in havens en bedryven. In dezelfde hal vindt men haven- en scheepsbedrij ven, machine-bedrijven droogdokken, reederyen, constructie werkplaatsen, motorenfabrieken, „in Hülle und Fülle" vertegenwoordigd met leerrijke staaltjes van hun bedrijf. Van der werf van Piet Smit is er een reus achtige schroef, zooals gebruikt voor den INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CENTS PER REGEL. in literscKroefflesschen 32 ct. voor Huishoudelijk gebruik hiér te lande vervaardigden Finscheri ijsbreker. Men vindt er ook den stand van deK.L.M, en die van den ryksstudie- dienst voor de Luchtvaart en het Me teorologisch Instituut. Hier zal ook Gon- nermans Machinefabriek te Haarlem exposeeren.Zeer aantrekkelijk is de bewegende maquette van de haven vau Akkra van Elder Dempster Ltd, onder wisselend licht een sprookje- In Hal C. (Hal B is voor het buiten land) is de groote verscheidenheid. Hier zijn het velen, de meedoen aan de revue der Nederl. Nijverheid; velen en velerlei bedryven stellen hunne producten ten toon of bieden den aanschouwer een in zicht in materialen en in fabricage. Een ontelbaar aantal bedryven pogen hier htm connecties uit te breiden. Hier zal ook de lichtreclamefabriek W. van Buu- ren en Co te Haarlem exposeeren. Ook in hal D is groote verscheiden heid. Hier viel ons op, het brood-bedrijf der samenwerkende Rott. firma's Paul Kaiser en v. d. Meer en Schaap. Dit ver kleind modem broodfcedryf zal in volle werking zyn op de expositie. Wat in de ovens gebakken wordt is in den winkel, vóór den oven, te koop. Dit alles belooft interessant te worden en leerryk. Vermelden we tenslotte nog, dat er een bioscoopzaal in Hal A is, waai- den ge- heelen dag technische films zullen „gaan" en dat rechts van het tentoon stellingsterrein een parkeerterrein voor 300 automobielen en 1500 rijwielen is af- •gepaald. Een Lunapark ontbreekt natuuriyk niet. Het is hier, in verhouding met de expositie, alle groot en ruim. Allerlei attracties! Een Tiroler bierhalle zal den bezoeker Tiroolsche zang en dans doen genieten, de looping-the-loop zal men kunnen maken. En een geheel Noord- Afrikaansch dorp wacht nog op zyn kleurig getooide Tunesische of Marok- kaansche bewoners. Om een indruk te geven van wat een mederne expositie eischt, bieden we nog enkele cijfers tot besluit. Het hekwerk heeft een lengte van 2 1/2 K.M. de ophoeging met zand kostte 160.000 gulden, de bouw der groote hal len f 440.000, de hoofdentree alleen bijna, f 50.000 en het heiwerk f 110.000. In to taal werd besteed om de tentoonstel ling, bedryfsklaar te maken f 1,212.000. En nu komt de exploitatie nog! EEN NOODLOTTIGE LANDING VAM DE „POSTDUIF". HET TOESTEL VERNIELD. Vrijdagmorgen11.15 js de drie-moto- rige Fokker, de „Postduif", waarmee lui tenant Koppen indertijd, naar Indië vloog, by een landing op 't landingster rein van de legerplaats by Oldeibroek ernstig beschadigd. Door den zeer slechten toestand van het terrein brak het landingstcestel waardóór de -machi ne dusdanig terecht kwam, dat de romp achter de cabine afbrak. De rechter vleugel is gebroken, en twee propellers zyn zwaar beschadigd. Het vliegtuig kwam van S oester-berg en werd bestuurd' dloor den eersten luitenant Jhr. W. Sanclberg, die belast was met het over brengen van berichten. De inzittende passagiers, ir. Van Gorcum en drie sol daten-vliegers en de Vlieger zelf bleven ongedeerd. DE RELLETJES TE SANGA—SANGA. CHINEEZEN UITGEWEZEN. Aan negen Chineesohe ingezetenen uit Samga Sanga en aan twee Chineezsn uit Balik Papan, die momenteel verblijf houden in de gevangenis te Samarinda, is het verblijf in Nedierlandscn-Indië ontzegd. Twee hunner waren bestuurs leden van de afdeeGÉig Oost-Borneo van de Kuo Min Tang, die terroristische actie voerde. Op 1 Mei van het vorige jaar lokten zy tegen het uitdrukkelijk verbod van het bestuur een demonstra tie uit. De betoogers werden door hen weerhouden tot het gevolg geven aan den wenk, dat zij naar him huizen zou den terugkeeren. Dit leidde tot een geest van verzet* die wederom aanleiding werd tot de ongeregeldheden te Sanga Sanga op 3 Mei daaraan volgende, waarby bloed vergoten werd. De negen andere uitgewezenen waren de voornaamste aanstokers van de demonstraties. Zy waren het, die aanspoorden tot het ple gen van ver-zet tegen het gezag. DE STAKING BIJ DE SCHELDE. Vrijdagmorgen is, gelijk wy reeds meldden, de staking bij „De Schelde" uitgebroken. Van de 2C00 werklieden zyn ongeveer 1700 georganiseerd, verdeeld als volgt: modernen ruim 1000. Chris te- ïyken 400, katholieken en syndicalisten ieder ruim 100. Ongeveer 400 personen en 80 leer jongens zijn aan den arbeid gebleven, zoodat op alle afdteelingem wordt ge merkt. Zooals leder jaar Is geschied, wonjt ook thans van Zaterdag vóór tot eo met Woensdag na Pinksteren niet ge werkt. Donderdag wordt de fabric weer opengesteld. Donderdagavond is volgens het Hbld. een mededeeling van de directie uitge geven, waarin ernstig wordt aange spoord niet te staken. Staking toch aou beteekenen achteruitgang zonder kan? op winst. VAN DER STEL MOET 20 BETALEN. DE CIVIELE PROCEDURE. De rechtbank te Zutpfoen wees giste ren vonnis in de zaak J. G. van. Goor adjunct-directeur der gasfabriek té Zaandam, contra A. v, d. Stel, te Apel doorn. De rechtbank wees eisühens vordering toe en veroordeeld gedaagde om aan den eischer 10 als schadevergoeding te betalen. Ook werd gedaagde in de koe ten van het geding veroordeeld. Inzake een vordering van dan heer J, van Hoeve, directeur van de Gemeente lijke Lichtbedr-ijven te Castricum, contra Van der Stel. vrees de rechtbank een slechts in overwegingen ©enigszins af wijkend, maar overigens identiek vonnis, meldt het Hbld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEH a 60 cent» per regel. rm ï.o.GENEVED dfófiwJkr/iL'isé 1. V. O. EN DE BLAUWE WEEK. By den J. V. O., de Jeugdbond voor Onthouding, is de Blauwe Week Donder dagavond gevierd met een bijeenkomst in gebouw Olympia, een gezellig onder onsje. De heer L. Kroone leider van. de Haarlemsche afdeeling had de leiding. Een 25-tal J. V. O'ers en eenige ouderen waren aanwezig. Een hunner, Truus v.d. Gevel, bewees, dat zij een goede decla- matrioe kan worden met het zeggen van Charivarius' „Moeder wil u Baby roepen", „In mijn kame"" van Geert van Oorschot, een J. V. O.'er, en Adama van Scheltama ..De Ster". Zy bezorgde daarmee haar kameraadjes mooie oogen- blikken. De gebroeders V/. en A. Kleinhout, maakten met piano en viool wat aar dige muziek. Het hoogtepunt van den avond lag in de huldiging van den, af getreden leider den heer A. Kerkhoff en diens echtgencote. Het J. V. O. lid A, Troost sprak beiden toe en gaf den heer Kerkhoff een cadeau, zijn vrouw mooie bloemen. De heer Kerkhoff bedank e voor de geloonde sympathie, doch zeide het 't mooiste geschenk te vinden, als ieder J. V. O.'er een nieuw lid aan brengt, Want de afdeeling is achteruit gegaan en meet hersteld worden. Met J. V. O. dansen op nrandolinemu- ziek, declamatie en nruriék, werd de avond verder gevuld. DS. G. R. KUITER. Ds. G. R. Kuyper, predikant by de Gereformeerde kerk te 's Gravenhage -oost, die vroeger hier ter stede gestaan heeft en hier op 12 Februari 1926 af scheid nam, heeft het beroep van de Gereformeerde kerk te Kralingen aange nomen. HET JUBILEUM VAN DE FA. J. J. WEBER EN ZN. Zooals wy reeds meegedeeld hebben hield Vrijdagmiddag de jubileerende firma J. J. Weber en Zn. receptie. In het mooie huis Groote Houtstraat 166 ontvingen de heer Max Weber en zyn zoon talloozen. Verschillende col lega's kwamen persoonlijk felicrteeren, wel een bewys, dat tusschen hen. die uit den aard der zaak met elkaar in concurrentie treden toch een gezonde verhouding blyft bestaan. Van hen voerde de heer Joh. M. Schmidt het woord. Ook het bestuur der Midden standscentrale kwam feliciteeren, en vele winkeliers van in en buiten de stad brachten een bezoek. 's Avonds kon de familie Weber aW een prachtig jubileumsfeest terugzien, terwyl een winkel vol bloemen nog sprak van de in zooveel tientallen jaren verworven sympathie. FEUILLETON DE LOTGEVALLEN VAN ESMÉE (Naar het Engelsch. van O. N. en A. M. WILLIAMSON.) 461 Het was te zien. dat deze drie men schen den schoen goed hadden betast. Maar juist daarboven en aan weers zijden van .den hiel waren twee vlekken, minder duidelijk, maar van veel grooter waarde. Ze zouden er misschien niet zijn geweest, als de vinger en duim, die ze gemaakt hadden, niet met het een of ander manicure-rouge zoo rood waren gemaakt. <iat de sporen haast onuïtwisch- buar waren. Reeds toen Mrs. Neale den goudleeren schoen aan Tredwell had ont rukt. had Esmée die lichtrood© vlekken opgemerkt en de oorzaak er van begre pen. Dat# was de reden, waarom zy vol hield. dat oude sporen misschien niet geheel zouden zyn uitgewischt door den tyd. „Ik wou, dat u ze kon zien!" zeide zy tot Power. „Ze zyn heel byzonder. Ik zou denken, dat- de hand, die ze maakte, bezig was den schoen uit te trekken. Ze bevinden zich juist op de goede plaats daarvoor een linkerhand een linker voet. Bn de schoen moet nauw zyn ge weest. De indrukken zyn klein en heel rond. De hand van die vrouw moet ongewoon lange, spitse vingers hebben gehad". „Misschien is het niet. de hand eener vrouw geweest", zeide Power, „Misschien heeft de man den schoen der dame uit getrokken". „Neen", protesteerde Esmée. „De spo ren zijn zoo, dat ze bewijzen, dat zy bezig was haar eigen schoen uit te trekken. O, zy had eigenaardige vingers! Ik zou ze gaarne zien". „Ik vrees, dat die wensch niet zal worden vervuld", zeide .Power, wien zy nu de geschiedenis van den gouden schoen en den geparfumeerden kanten zakdoek had medegedeeld. „De hemel mag weten, hoe lang die dingen in nryn piano hebben gelegen. Maandenlang minstens. Wat- u overigens ook mag ont dekken in deze zaak, u kunt nauwelijks hopen de vrouw te vinden, <fie dien schoen droeg. Maar zelfs als dat het geval was, dan heeft zU toch niets met de zaak noodig. wel?" „Ik denk. dat ik de vrouw zal vin den", antwoordde Esmée, „Ik hoop haar weldra, te vinden. En ik weet nog niet, of zy er niet juist heel veel mee noodig heeft. U hebt nog niet alles ge hoord. Ik moet nog twee opnamen on derzoeken". Power lachte. „Waai- hebt u toch uw kennis van al die dingen opgedaan? Wy hadden zooveel te praten, dat ik nog vergat u dat te vragen". had wel gewenscht, dat hy dat maar was blijven vergeten. Doch zy ant woordde bedaard en naar waarheid, dat zy een „massa detectiveromans" had ge lezen. „Hield uw vader zooveeel van dat genre?" wensch te. Power te weten. „Het was myn vader niet", zeide zy. „Het was een aardige, oude man, dien ik ontmoette na vaders dood. Hy dacht-, dat het mij zou interesseeren iets te weten van vingerafdrukken en zulke dingen en dat was ook zoo. De foto's waaraan wy nu zyn toegekomen, zyn juist die, welke my zooveel belang doen stellen in de sporen op den schoen. En die my doen verwachten de vrouw in dit huis te vinden. Die laatste foto's zyn die. welke ik van sporen op de deur uwer badkamer en op een I-taliaansche courant heb genomen. Power's gelaat betrok. „In dit huis?" herhaalde hy, „U verwacht de vrouw in dit huis te vinden?"- In een oogenblik was zyn gelaat ge heel veranderd. Hy had naar de woorden van het meisje geluisterd met de gretige belangstelling van een knaap. Hy was opgewonden, hoopvol, vol bewondering en geestdrift -geweest. Plotseling was dat alles verdweneu. Het was, alsof hy een gordyn had dichtgetrokken tusschen Esmée en hem, een onzichtbaar, maar ondoordringbaar gordijn. Hij was op zijn hoede voor haar. „Ja", hield het meisje vol. ,Jk ver wacht haar hier te vinden, omdat de vingerafdrukken op den schoen dezelfde zyn als die op de courant, welke ik Giuseppe verzocht, Luisa in haar lrand te laten nemen. Ik ben nog nooit in myn leven zoo verbaasd geweest als zooeven, toen ik die laatste foto's te zien kreeg. De vrouw, die gisteren de bloedvlek van uw badkamerdeur waschte, is dezelfde als die maanden geleden den goudleeren schoen droeg, welke in de piano werd gevonden". •Esmée verwachtte Graaf Ricardo op gewonden -te zien, maar zijn gelaat druk- te geen verbazing uit. Er was ernstige bezorgdheid op te lezen. Een oogenblik bleef hy stil zitten en scheen -by rich zelf haar woorden te overwegen.. Teen zeide hy op een gedwongen, verlegen toon: „Miss Alton, u hebt die problemen prachtig opgelost, en alles om mijnent wil. Dat weet ik en voel ik. U denkt-, dat er zich hier in huis een vrouw ver bergt, die betrokken is in een complet jegens my een medeplichtige van Rudolf Silvers. Maar daarin vergist u zich. Niemand hier, man noch vrouw, staat in verbinding met hem. Schynbaar overtuigende bewyzen blijken soms be- driegelijk te zyn". „Maar vingerafdrukken kunnen niet misleiden, -tenzy zy opzettelijk zijn ge maakt nret vormen", verzekerde Esmée hem. „Daarvan heb ik ook gelezen. Maar dat is uitgesloten in dit geval. Al deze vingerafdrukken zyn toevallig gemaakt, daarvan ben ik zeker, en „Toch hebben ze niet de bcteekenis. die u er aan hecht. Laat ons er mee op houden met duizend dankbetuigingen aan u voor wat u gedaan hebt „Ik heb nog niets gedaan!" riep het meisje. „Wat ik wensch te doen is, u te behoeden voor het gevaar blind te worden". „Waartoe dient het den put te dem pen als het kalf verdronken is I" „Het is nog niet verdronken. U is nog niet geheel blind. Misschien is er nog redding mogelijk. En indien er zulk een duivelswerk in uw eigen huis aan den gang is, zult u „Ik kan niet gelooven, dat u daarin gelijk hebt. In elk geval kan ik voor zorgen nemen. Giuseppe en ik „Maar ik meende, dat geen van u beiden werkelijk hield van Luisa of haar vertrouwde?" zeide Esmée. „Luisa!" „Ja. Ik sprak van een vrouw in dit huis. Er is hier toch geen andere vrouw dan Luisa". Die woorden kwamen haar van zelf over de lippen. Maar toen zy ze uit sprak, herinnerde het meisje zich een der beschuldigingen tegen Richard Power, een der- dingen, welke Rogers haar had opgedragen te ontdexken in Cannon Wood: dat hy met een mooie Oosten- rijksche spion was weggsloopen en haar verborgen hield voor de Italiaansche politie. Z<j dacht ook aan de geheimzin nige muziek, die zy had gehoord. Maar ze zeide tot zich zelf. dat zy Richard Power van Cannon Wood nu nog beter kende dan zy Graaf Ricardo van. Venetië had gekend. Zulk een verdenking was even dwaas als onmogelijk. Toen rij hem gis teren naar die muziek had gevraagd, had hij een toespeling gemaakt op Luisa. Alle Italiaansche vrouwen zelfs keuken meiden waren muzikaal, had hij lachend gezegd. En Esmée kon niet we ten, of Luisa niet ook de andere Instru menten had geannexeerd, die uit de kamer waren verdwenen, zy achtte die Luisa met- haar gelaat als dat van een tygerin tot alles in staat. En nu leek Richard Power haar toch te verdedi gen. „Neen, natuurlijk niet", zeide hy. „Er was niemand, die u kon bedoelen dan Luisa. Maar zelfs als u gelijk mocht hebben met te denken, dat de vinger afdrukken op de courant dezelfde zijn als die op de deur der badkamer, dan moet u zich toch vergissen met den schoen. Ik heb u gezegd, dat die maan denlang in de piano moet hebben ge legen. De muziekkamer is nooit gebruikt sedert ik in het huis terug ben geko men. En Luisa is eerst later in dienst getreden. De eerste door Mrs. Neale ge huurde keukenmeid kreeg influenza en ging plotseling weg. Luisa lieeffc Giuseppe verteld, dat- zy juist van Venetië was gekomen, waar zij bevreesd was veer vliegeraanvallen. Zy had getuigschrif ten van een paar bekende families daar". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 20