BEURSKRONIEK H. D. VERTELLINGEN JAPAN EN CHINA. LANGS DE STRAAT J. H. W. WESTHOF INGEZONDEN HAART. EM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 ME! 1928 P Dubbelzinnige Japansche politiek. TOT SCHADE VAN DEN WERELDVREDE. HET WACHTEN IS OP EEN AMERIKAANSCH VETO. (Bijzondere correspondentie). Europa's economische kracht. Waarom de handels belemmeringen verdwijnen zullen. Turksche schul den. Emissies. De Amsterdamsche Beurs. Maandag: 7 Mei was het de dertiende Verjaardag, dien de Chineezen als een van de smakelijkste vernederingen be schouwen van hun aan dergelijke ver nederingen niet arme geschiedenis, den dag, waarop de Japansche regeering met de meest cynische uitbating van de dcor den Europecschen oorlog in het leven geroepen toestand in Peking door een ultimatieve nota de toestemming van Yuan Schih-kai, den toenmaiigen hrercher van China, voor een geheele reeks concessies afdwong, waaronder de erkenning van de souvereiniteit van Ja pan over de provincie Shantoeng de eerste plaats innam. Niets heeft de Chi neezen zoo pijnlijk getroffen als deze gebeurtenis, die het kerngebied van hun cultuurland, het vaderland van Con fucius onder vreemde heerschappij zou brengen. Het is later echter spoedig ge bleken, dat het ook thans nog. evenals in vroeger eeuwen, veel gemakkelijker is. Sn China militaire veroveringen te v ken. dan ze ook te behouden en te consolideeren. De boycot, die de Chinee zen den Japanschen handel verklaarden en dc sterke druk, dien de Amerikaan - sche regeering na den oorlog vermocht uit te oefenen, noodzaakten tenslotte Japan, ter conferentie van Washington sf te zien van het grootste gedeelte van hetgeen het in 1915 had afgedwongen, daaronder ook de heerschappij over Shantceng. Echter zijn sindsdien telkens weer Japansche troepen de Chincesche provincie binnengedrongen. In het voor jaar van 1927 trok de toenmalige liberale Japansche regeering de laatste restanten van deze troepen terug, wat destijds in Engeland als een pijnlijke gebeurtenis werd beschouwd, wijl zij er uitzag als een antwoord op de Britsche expeditie naar Shanghai. Nauwelijks had baron Tanaka echter zijn ministerie gevormd, dat op het. Aziatische vasteland een poli tiek van militair geweld verkondigde, of men dacht te Tokio reeds weer aan nieuwe expedities naar Shantoeng en de opmarsch van de Chincesche Zuide lijke legers onder Tsjiang Kai-shek en de troepen van den tegenwoordig met hem verbonden „Christengeneraal" Feng Jn deze provincie, gaf toen een voor treffelijk voorwendsel, om deze plannen te verwezenlijken. Een kort historisch overzicht Is nood zakelijk wanneer men wil trachten, de gebeurtenissen, die zich in Tsinan. de hoofdstad van Shantoeng hebben afge speeld. te begrijpen. Daar hebben tus- schen de Japansche expeditie-troepen en Chineeschc soldaten, die deel uitmaken van het Zuidelijk leger heftige gevech ten plaats gehad. Het schijnt cok tot ernstige wandaden van de Chineeschc troepen tegen de burgerlijke bevolking van Tsinan te zijn gekomen. In deze stad. waarvan het aantal Inwoners niet nauwkeurig bekend is het district Tsi nan heeft ongeveer 600.000 inwoners zijn ongeveer 2000 Japanners gevestigd, waarvan er 800 in een „nederzetting van buitenlanders" wonen, die echter geen exterritoriale concessie vormt, terwijl van de overige 1200 het zesde deei in een volkswijk woont, waar het tot bijzonder ernstige gevechten moet zijn gekomen, wijl ongevceT 150 van de daar wonende Japanners worden vermist. Men zal echter dergelijke gegevens met eenijr voorbehoud moeten aanvaarden, daar men het in bewogen tijden met ds waar heid nergens bijzonder nauw pleegt te nemen. Bovendien hebben de Japanners de contröle over de berichten, die zij uit China willen laten verspreiden, zoo dat dubbele voorzichtigheid is geboden Hun offlcleele berichten hebben voor het overige geen andere getallen van hun verliezen genoemd, dan de betrek kelijk geringe, die het expeditiecorps heeft geleden. (Natuurlijk beschuldigt iedere partij de andere, dat zü het conflict heeft ge provoceerd. De objectieve waarheid is onmogelijk vast te stellen, in ieder ge val is het in Tsinan tot een toestand ge komen. waarin de geweren als het ware vanzelf ontbranden en in zulke geval len pleegt een militaire „bescherming" het grootste gevaar te zijn. Het heeft geen doel, over het Chincesche natio nalisme en den vreemdelingenhaat te moraliseeren de Europeanen en Ameri kanen zelf hebben de Chineezen tot va derlandsliefde opgeleid en het ligt voor de hand, dat dit patriottisme zich tegenover de Japansche politiek doet gelden. De politiek van den ijzeren vuist die baron Tanaka, alle vroegere erva ringen van Japan ten spijt, heeft hervat zal in de eerste plaats het gevolg zijn van zifn binnenlandsche moeilijkheden ook Europecsche regeeringen hebben op dergelijke moeilijke oogenbllkken door het zoeken van buitenlandsche conflicten meermalen ontspanning gezocht. Het verzet van de Chineezen zal natuurlijk ■tegen alle Japanners zijn gericht. In het Zuiden van China, waar men van het offensief van Tsjiang KaLshek tegen Peking een volledig succes, d.w.z, niet minder dan h«i-stcl van de eenheid van het rijk verwachtte, zal de reactie tegen Japan bijzonder sterk merkbaar zijn. De lieden van de Koeomlntang be schuldigen thans de Japanners reeds, dat zij in Tsinan opzettelijk een con flict hebben uitgelokt, om den opmarsch vin Tsjiang Kai-shek tegen te hou den. Dat de gebeurtsnissan in Tsinan een dergelijke uitwerking kunnen hebben valt niet te betwijfelen. Indien de Euro peanen in Shanghai reeds spreken van een bezetting door Japanners van alle strategisch belangrijke punten en van het feit. dat daardoor een „neutraal ge bied" zou kunnen worden tot stand ge bracht, dat tusschen het Noorden van China en het Zuiden zou worden ge schoven, dan wijst dit er toch op. dat de buitenlanders in China iets dergelijks hopen, d.wjs., dat zU een vereeuwiging van den Chinecschen burgeroorlog wen- schen. En van een d'ergeiyken wensch tot een poging, de wrijving te bevorde ren is <le weg niet lang, Men kan het dus de Chineezen niet euvel duiden, wanneer z\J uit dit alles de voor de hand liggende conclusie trekken, dat de Ja panners de overwinning van het Zuide lijk leger trachten te verhinderen, om dat een hereeniging van China hun on dragelijk voorkomt. In ieder geval zal de regeering van Nanking zich dit voor de hand liggende argument voor haar propaganda niet laten ontgaan en ook moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat Tsjiang Kai-sheks persoonlijk prestige, dat van Japansche zijde met ongeveer dezelfde middelen wordt aangevallen als een jaar geleden door de Engelsehen, door deze aanval len veeleer versterkt wordt dan ver zwakt. Aan de militaire superioriteit van de Japanners valt natuurlijk niet te twij felen en wanneer de regeering van ba ron Tanaka niet terugschrikt voor de geweldige uitgaven, d:e een groote over- zeesche expeditie noodig maakt, dan kan zij in Shantoeng haar wil allereerst doordrijven. Een ongehinderde militaire wandeling zal dat echter niet worden, minder wegens den tegenstand van Chi ncesche troepen dan wegens de vijan dige gezindheid van de Chincesche be volking, die zich reeds in sabotage van de spoorlijn uit, waardoor de Japansche troepentransporten ten zeerste worden vertraagd. Maar de Japansche expansie heeft met twee geheel andere moeilijk heden rekening te houden. Het wapen van den boycot, dat de laatste jaren angstwekkend effectief tegenover de bui tenlanders is gebleken, is niet-stomp geworden: het wordt reeds weer gesle pen en de Japansche handel in China, die voor het leven van het eilaixiWnryk van vitaal belang is. kan reeds binnen korten tijd' een gevoeligen slag krijgen, die niet sou kunnen worden gecompen seerd door militaire successen. Niet min der ernstig is het gevaar voor een di plomatiek conflict met de Vereenigde Staten, wier houding ook den laatsten tijd weer bewijst, dat de Aimerikaansche politiek de oude aanspraak op de „open deur" in China, waarmede het streven van Japan onvereenigbaar is. blijft handhaven. Een sterkeren beschermer van hun onafhankelijkheid kunnen de Chineezen op het oogenblik bezwaarlijk verlangen. Daarom schijnt ook het be richt niet zeer geloofwaardig volgens hetwelk de regeeriivg van Nanking het probleem van Tsinan aan den Volken bond zou willen voorleggen, ofschoon de gebeurtenissen stellig een bedreiging zijn van den wereldvrede en derhalve vallen onder de competentie van den Volken bondsraad. Maar men weet in Nanking even goed als elders, dat de diplomatie van Washington niet graag ziet, dat men den Volkenbond voor bulten-Europee- sche quaesties mobiel maakt, en in ver band met de geweldige macht, die Ame rika in alle Oost-Aziatische aangelegen, heden kan doen gelden, zal men er wel do voorkeur aangeven, de dingen op hun beloop te laten, tot de Japansche expansie automatisch het Amerikaansdhe veto uitlokt. Helaas is het te vreezen, dat deze gang van zaken niet zonder gevaarlijke, misschien noodlottige reac ties op andere politieke vraagstukken verloopt, die den vrede rondom den Stil len Oceaan reeds lang bedreigen. Dr. I. LEWIN. (Nadruk verboden). ONTSLAG GENOMEN. De heer J. Miezerus. lid van den raad. heeft ontslag genomen als gedelegeerde in het bestuur van de Vokteekenschool der St, Josephsgezellenvereeniging. De raad moet nu een andere gedele geerde aanwijzen. MUZIEK IN DEN HOUT. Er wordt een muziekuitvoering ln den Hout gegeven op Zondag 27 Mei 1928 des middags te half drie door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam. 2de dirigent. 1. Kriegsmarsch „Athalia" Mendels sohn, 2. Schubert Ouverture Suppé 3. V/iener M&del, Walzer Siehrer. 4. Dollarprinzessin, potpouri Fall- Petras. 5. Les Dragons de villars Maillart. 6. Soldatenleben Keler Bela. 7. La Mascotte potpourri Andran. Het daarna volgende „Hout"-concert op Donderdag 31 Mei zal gegeven worden in de Gemeentelijke Concerteaal. des avonds te 8-15 uür. GEVONDEN VOORWERPEN t EN DIEREN. Terug te bekomen bij: Bur. van Politie Smedestraat, tennisbal; J. Smit, schoterweg 108, bont; C. B. van Duin, Burretstraat 8 rood, booromslag: P. Kreiger Barrevoetestraat 14, zwart zijden ceintuur; v. Leeuwen, Gen. Eotha- straat 68, gymnastiekschoen: Kennel Fauna, P3rk!aan. bruine hond, zwarte spaniel, gebracht door Mosseveld, Leeuwerikstraat 37; A. v, Voort, Saen- redamstraat lOrood, medaillon met 2 portretten; Bur. van Politie. Smedestraat d'iincsportcmonnale; A. Lefjk, Colter- mastraat 2 B kinderportemonnaie m.i.: C. Hoogkamer. Brrckheydestraat 30 rood portefeuille met inhoud; M. Spronk, Gen, Cronjéstrast 21 rood, blauwe studenten muts; A. Scheller Oranjestraat 190 rijwielzadeldek; Bur. van Politie, Smede straat, damesrijwiel, schaartje, sleutel; H. de Mon, Floresstraat 79 sleutelbos; Frank. Floraplein 2. sleutel; G. van Twuijver, Kokstraafc 19, groen schot; J. Claus. Witstraat 50, doos speelgoed; P. Adelaar, Spaanschevaartstraat 59, damestaschje met inhoud; H. Hodden- bach, Ged Raamgracht 29, zakmes. WAALSCHE KERK. Eersten Pinksterdag half tien wordt le Avondmoaldienst gehouden, half eif Pink ster dienst met medewerking van dan heer Ed. Blelc, cellist, ,8 uur: „Ser vice d" Action de Grace". Zondag 3 Juni vindt de JaarlUkschc openluchtdag op Elswout plaats, begin nende 's morgens half elf. Te Amsterdam. Het Orgel. Zóó maar een kiekje uit de binnen stad van Amsterdam'. Tegenover óén van de nauwe straten die Binnen-Aon stel en Rembrandfcplem verbinden, staat op de kleine steentjes aan den waterkant het orgel. Het is een mooi, het is een fleurig orgel. Nooit rankten sierlijker en teerder- gekleurde bloemen omhoog dan de ge schilderde en uitheeimsch lijkende bloe men aan weerszijden van het front van dit orgel. Nooit staarden schooner en gedécolle- teerder jonkvrouwen met hemelsblauwe droomoogen in wijder en waziger verten dan de jonge en weelderig-gevormde vrouwen die een artistenhand aan beide kanten naast de öprankende bloemsten gels. op de paneelen van het orgelfront heeft gemaald en aar. de oevers van een klaarder beek nam ook nooit een men schel ijk wezen in kwijnender houding plaats dan aan de beek van helderblau we verf, die aan de voeten van gezegde jonkvrouwen kabbelt. In hemelsblauwe luchten, aan weers zijden vooralen van gelijk- en gelijkvor mige wolkjes verliezen zich de krullende bloemstengels en in -die wolkjes zijn op geheimzinnige, ja: bovennatuurlijke wij ze cherubijntjes bevestigd, die met bol ronde wangen blazen op bazuinen, welke als zij „doorgetrokken" werden, elkaar juist in d-sn top van het orgelfront zou den raken: de ":n vcor symmetrie van den penseel';r- r, die het geheele hier beschreven ku.^twerk wrocht grenst aan het wonderbaarlijke. Midden, uit al deze kunst is een kunststuk van een kapelmeester- kernen stappan, maar toen hij óén pas had ge daan hebben de goden hem waar- SehUniyk als straf voor de brutaliteit waarmede hij een gat maakte in ftic blauwe lucht van het schilderstuk ge slagen met onbeweeglijkheid. Met ge raffineerde wreedheid Heten- zij hem het vermogen, zijn rechterarm op en neer te bewegen en zoo staat hij daar nu, op het plankje dat de orgelbaas gauw onder hem geschoven heeft om hem voor vallen te behoeden, met één voet naar voren gezet. En hij is gedoamd, telkens wanneer hot orgel speelt, daarbij met zijn dirigeerstokje de maat te slaan: één-twee, één-twee, ten eeuwigen dage. Het orgel spéélt. Bezien wij het van achteren. Daar staat de gepersonifieerde Onver schilligheid en draait aan liet wiel. Elke trek van het strakke, onbewogen gezicht van dezen orgeldraaier zegt: „Het. kan me niks bomme! A] staat zoo meteen het huis tegenover me in lichte laaie: ik heb er lak an. Al rijdt m'n orgel zóó van de kleine steentjes het water in: het laat me ijs!" De man draait en draait en draait. Door een groote vierkante opening ir. het orgel zie je een breede strook vol ronde en langwerpig-vierkante gaten regelmatig in vouwen neer vallen. Het orgel waarschuwt in muzikale tonen: .Denk om de buren, die zitten te gluren Het orgel speelt en het is mooi, zon nig weer. En daarom zijn jullie uit je nauwe straten en stegen gekomen en je hebt het orgel gevolgd, opgeschoten kortha- rige meisjes van Amsterdam. De char leston zit jullie in de beenen en hij wil er niet meer uit. Jullie zoudt zelfs Han del's „Largo" vercharlestonnen. Danst maar over de hobbelige keien van den Binnen-Aanstel. Ja, de jongens met de geruite petten en de bleeke gezichten, die lui tegen de gevels van de huizen Zij lachte hem uit. Schaterde hem in het gezicht haar verachting. Vernederde met een gemeen woord zijn groote liefde voor haar. Schreeuwde dat zij hem, „de andere" liever had. Hij werd wit van woede. Beet het bloed uit zijn lippen Voel V zich wegduizelen in ziedende drift. Hij stortte op haar toe. In de hand het mes waarmee hij zijn brood had gesneden Hy kwam weer tot bezinning toen hij al dat bloed zag. Bloed aan zijn handen, bloed aan zijn kleeren. Bloed overal. Bloed voor zijn oogen; in zijn hersens. Zij hadden hem opgepakt en naar de gevangenis gesleept. Zij hadden hem ver hoord. Hij had gezwegen. Geen woord losgelaten. Hij staarde somber voor zich uit. Hij was „gesloten" voor altijd. Bij de terechtzitting had de officier van justitie zijn cynisme gehoond. Zijn koele ondoor dringbaarheid. Zijn hardnekkig zwygen. „Niets had die man gedaan om zijn ge weten te verlichten. Als een beest had hij met het mes waarmee hij zijn brood had gesneden zijn jonge vrouw afge maakt". Hij kreeg vijftien jaar. Vijftien jaar had hij gezeten. Vijftien jaar had hij gezwegen. Vijftien jaar ge leden was het scherm van het leven voor hem gezakt. Vijftien jaar later haal de men het weer voor hem op. Zwijgend verliet hij de gevangenis. In hem was het even duister ais toen. Alles schesn dood en afgestorven in hem, zooals het toen al dadelijk geworden was. Is het besef van zijn daad wel ooit tot hem doorgedrongen? Hij loopt zwijgend door de drukke stra ten. Hij ziet niet en hit hoort niet. Waarheen zal hy gaan? HU merkt dat hy honger begint te kriigen. De cipier zal hem straks zyn eten kernen brengen. O nee. er is geen cipier meer. Hij is vrU. HU schuifelt verder. Nu ruikt hy etenslucht. HU staat voor een restaurant Binnen klinkt muziek. Binnen k'.i ik: het getik van vorken en messen. Kii opent de deur en gaat aan een tafeltje ziften. Heeft hy geld? Ja hU heeft geld. HU heeft het zoojuist ontvangen van der. .directeur. Hy is vrij en hij heeft geld staan te leunen zien JuTlle wel. Doet Je best want zü zijn strenge rechters! Het orgel speelt en het is mooi weer. En daarom kom jij eens naar buiten, in de steeg, jy kok, met je witte muts op. Je hebt het fornuis van het groote café-restaurant vaar het Rembrandi- plein in den steek gelaten, toen je het orgel hoorde. Je moest even luisteren, nietwaar? En nu probeer je den char leston met den koksmaat zóó maar in de steeg en het jog wordt er zóó wild van dat hem de witte muts van het hoofd vliegt! Het orgel speelt en mooi is het weer. En daarom komt die aardige blondkop met haar zwarte japonnetje aan en het coquette witte schortje voor uit een opengeschoven bovenraam hangen om te luisteren en met haar stofdoek te wuiven naar den vrooiyken kok daar beneden. Ja, liet orgel speelt. En nergens bestaat zoo'n innige band tusschen het orgel en het volksleven als te Amsterdam! J. C. E. PERSONEELE BELASTING BELASTING VERLAAGD, AANSLAG VERHOOGD. Wanneer een belastingverlaging wordt aangekondigd geeft dit altyd vreugde in de woningen der belastingbetalers. Dit was ook het geval toen het plan tot verlaging der personeele belasting werd bekend gemaakt. Doch nu is er weer rouw in de woningen van vele Neder- landsohe belastingbetalers, omdat de be lasting wel verlaagd maar.... de aanslag voor velen ten slotte verhoogd werd wy ontvingen ten minste tal van klach ten van teleungestelden. Deze zaak zit, naar wij ter Inspectie der Belastingen vernamen, als volgt in elkaar. Vroeger betaalde men belasting naai de huurwaarde, die vaak heel wat lager want de huurprys, dien men aan zU'n huiseigenaar betaalde. Nu is dit veranderd. De fiscus be schouwt thans dien prUs als de huur waarde. Zoo komt het dat velen een hoogeren aanslag voor de personeele belasting thuis hebben gekregen, niettegen staande het feit dat hun huur niet verhoogd was. De huurwaarde van huizen die door de eigenaars zelf bewoond worden, word; geschat. Hierbij wordt o.m, rekening ge houden met de huur, die betaald wordt voor huizen, die op eenzelfden stand in dezelfde gemeente staan. Zooals bekend is de verlaging der per soneele belasting tot stand gebracht door het bedrag, dat voor elk perceel in min dering mag worden gebracht by de be rekening van de belastbare huurwaarde, te verhocgen. Dit bedrag is te Haarlem gebracht van f 120 op f 195, Van de be lastbare rest moest en moet 10 pet be lasting betaald worden. Wie na deze toelichting nog de mee ning blijft toegedaan dat zy'n aanslag biljet voor de personeele belasting niet in orde is, kan zich altijd tot de In spectie der Belastingen om nadere in lichtingen wenden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Oud-Inspecteur der Gem. belastingen, - Lid der Commissie van Aanslag Rijks inkomstenbelasting, Lid der Schattings commissie Amsterdam IX. Alle Belastingzaken Heemstede Spaarnzichtlaan 32 Telefoon 2S283 10 Een kelln-er komt naar hem toe en vraagt wat hy gebruiken zal. HU zwUgt en begrUpt. niet. „Nog even nadenken? Goed meneer dan kom ik zoo terug", zegt de lcellner die verbaasd kUkt naar zyn ouderwetsche plunje. Even nadenken? Hij komt zoo terug? O ja dat is waar ook. HU kan hier uitzoeken. Hoe vreemd. Dan wUst hij aan wat hy wil eten. De kellner brengt hem wat hy vroeg. HU is verbaasd. Welk een weelde. HU eet langzaam. En luistert naar de muziek. Waar komt die muziek van daan? Hij ziet geen muzikanten, HU begrUpt dat niet. Maar 't kan hem niet schelen. Wat gaat hem dat aan. Plotse ling zwUgt de muziek. Er klinkt een stem. Een vreemde harde stem. Waar komt die stem vandaan Ergens uit de hoogte. En wat klinkt die stem hard en onmenschelijk. Maar wat gaat het hem ook aan. Hy eet langzaam verder. De stem zegt: Goeden avond dames en heorer.. Goeden avond. Hier is de be richten drenst der H. B. Z. Hier zijn berichten binnenland: Aardenburg. Een afgryselijkc misdaad is hedenavond ge pleegd in Aardenburg. Een 28-jarige' werkman heeft met een broodmes zyn jonge vrouw vermoord. Het lichaam werd afschuwelijk verminkt op een bo venkamer aan d? Lange Houtmarkt difor de buren gevenden. De man zat op een stoel bU het lyk en liet zich zonder ver zet arresteeren. Het voorloopig onderzoek der politie heeft niet aan het licht ge bracht welke de motieven tot dezen daad waren. D? aangehoudene bewaart een diep stilzwijgen, Er was een oogenblik stilte in het restaurant. Toen een gemompel. Dcch plotseling vielen met een hard geluid een mes en eer. vork op een bord. Een lichaam zakte in elkaar naast den tafel. Kellners schoten toe. Een dokter dror.g zich door het publiek. ..Dood. Hart verlamming" mompelde hij een oogen blik later. Van wie was die vreeselijke stem die hem aan zyn misdaad kwam herinne ren? Amsterdam, 24 Mei. Het is al weer ongeveer 8 jaren ge leden, dat de Engelsche economist J. M. Keynes zyn beroemde boek „De econo mische gevolgen van den vrede" (in te genstelling met de eindelooze redenee ringen in dien tijd over de economische gevolgen van den oorlog) de wereld in zond en een internationaal publiek, dat zich blind staarde op de oorlogsverlie zen, wel wat verraste door zijn originee ls uiteenzetting van de economische krach ben, die in het gansch ontredderde Europa bezig waren zich te ontwikkelen. Sedert dien heeft zich in Eurcpa eer. economische macht ontwikkeld, welke in de geschiedenis van dit werelddeel vrij wel zonder weerga is. In Duitschland, Frankrijk, België, Italië. Tsjecho-Slowa kije (ook in ons eigen land, op beschei dener schaal) enz. zyn talloozé groote fabrieken, industrieele bedryven en werkplaatsen uit den grond gerezen, in zulk een mate en vooral nadat de inflatie-golf terug geëbd was dat er thans is ontstaan een krachtig econo misch machtig Europa, dat gereed staat zyn deel van den wereldhandel op te eischen, De groote internationale in dustrieele concerns (men den'ke by voor beeld aan de kun s tzij de - ind ustriede kartels en trusts, verticaal en horizon taal, hebben zich in een mate al6 nooit te voren gezien werd. ontwikkeld, On- vermyóeiyk heeft deze enorme economi sche expansiedrang de buitenlandsche politiek van de verschillende laafden be ïnvloed. Een nadrukkelijk streven, ge richt op de verwijdering van de verschil lende obstakels, welke aan den interna tionalen handel in den weg gelegd wer den, is daarvan het gevolg geweest. De Internationale economische conferentie welke vorig jaar voor het eerst te Genève bijeenkwam was daartoe de eerste ge organiseerde stap tot samenwerking. De zer dagen is de commissie weer bUeen geweest. En nu kaïn men niet voldaan zyn over het weinig tastbare resultaat, dat ervan het gevolg is, ontkend kan toch niet worden, dat het economisch in ternationalisme in Europa voort schrydt, momenteel misschien nog langzaam, doch absoluut onweerstaanbaar. Do ko lossus van de herboren economisohe macht van Europa is in beweging geko men. De economische Europecsche be langen mogen nu nog gehinderd wor den door de barrières der douane-tarie ven en -formaliteiten! opgeruimd zul len deze laatste tóch worden. De eco nomische macht in Europa neemt steeds toe in kracht. De regeeringen der ver schillende landen mogen nu nog treu zelen met de uitvoering der aanbevelin gen der economisten, tot spoedige ver wijdering der douane-belemmeringen, ta rieven enz., het oogenblik nadert, dat de economie haar krachten gaat meten met de politiek en da opruiming der handelsbelemmeringen zal afdwingen. Het feit dat de Turksche regeering een uitstel van een jaar voor de toepassing van de na zooveel moeite verkregen over eenkomst inzake de regeling der buiten landsche schulden van TurkUe aanvroeg heeft by de vertegenwoordigers van Ne- aerlandsche, Fransche. Duitsche, Engel sche, Italiaansche, Belgische en Zwlt- sersche houders van Openbare Turksche schuld groote teleurstelling gewekt. Want daardoor zou de eerste coupon pas in Juni ]929 betaald worden, in plaats van Juni 1928, waarop velen gehoopt had den. De vereenigde buitenlandsche bezit ters van Turksche staatsfondsen hebben daarom bogrUpelykerwijs geweigerd, de aanvraag om uitstel te overwegen, daar zy deze vertraging beschouwen als een schending van een der voornaamste be palingen van de overeenkomst, Men houdt dus vast aan de betaling van den Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. VERKEERSVERBETERING OP HET VERWULFT. Naar aanleiding van bovengenoemd stuk in uw blad van Dinsdag verzoekt ondergeteekende plaatsing van het on derstaande. De tegenwoordige huurder N. Prent Star o.a. zou gaarne de aandacht ge vestigd willen zien, op zyn belangen en daar de toestand by O. W. zeer wel be kend zal wezen, verwonderde het mij ook niets, dat zijn request, gericht aan den gemeenteraad van Haarlem, voor kennisgeving is aangenomen. Hadden de omstandigheden haar ge zond verloop gehad dan twijfel ik niet of de vorige huruder de heer G. W. Bouman, zou het perceel bewoond heb ben totdat het in handen van den slooper was gevallen. Reeds meer dan twintig jaar geleden heeft de manufacturenhandel Vrocm en Dreesmann over aankoop van het per ceel onderhandeld, wat toch zeker wel algemeen bekend geacht, kan worden. De tegenwoordige hum-der wist by aan. vaarding van het. perceel, hoe de zaak ar by stond, ware het geval geweest, dat het perceel in een ander gedeelte van ae Gr. Houtstraat stond, dan twyfel ik niet of de tegenwoordige huurder o.a. was geen huurder geweest. Ik kan mU niet indenken, wat in het stuk te beteekenen heeft vcor hoeveel en hoe de tegenwoordige eigenaar de heer J. N. Bouman, het huis gekocht heeft. Wordt naar dat bedrag ook huur betaald? By O. W. is dat toch zeker ook wel bekend en dat er in 't algemeen belang dient gehandeld te worden is zeer juist, Indien rog bultsn het eigendom van het perceel nog revenuen zyn. dan zyn er nog anderen die daarvoor ln de eerst: plaats in aanmerking moesten komen, doch door omstandigheden is dit niet zoo. Het spreekwoord luidt zeer terecht „Twee honden vechten om een been. een derd? (tracht) loopt er mee heen". U mijnheer de redacteur dankend voos de verieende plaatsing, Hoogachtend. D. J. P. BOUMAN. eersten coupon in Juni a.s., terwyl de vervaldatum voor den tweeden coupon is gesteld op 25 November 1928. Van de nieuwe emissies noemen wij: Zw. fr. 10 millioen 6 pCc. obl. Badische Larjcieselektrizitatsversorgung a 92jA pCt. 10-000 nieuwe aandeelen Soc. An. Sole de Valenciennes a B. fr. 550 per aandeel alleen voor aandeelhouders; .20.000 pref. aandeelen Haut-Katanga van frs, 500 a frs. 590. Hoewel er de laatste dagen een ge ringe verbetering viel op te merken, waardoor het slot niet op het laagste punt kwam, heeft de Amsterdamsche beurs, in de afgeloopen overzichtsperiode een zeer flauw en lusteloos voorkomen gehad, zulks in overeenstemming met de flauwe stemming die op buitenlandsche beurzen prevaleerde. De handel was zeer beperkt en verschillende afdeelingen la gen dikwijls geheel verlaten. Van de bui tenlandsche fondsen waren de Belgische nog vrij goed van 'toon en meerendeels prysh oudend, evenals Separators en Zwecdsche lucifers. Overigens was ook op de beleggingsmarkt de handel stil. Banken varieerden slechts een enkel puntje hier en daar. De Indus triaple af deeling kwam ook algemeen lager af. voor de hoog geno teerde papleren als Philips - en Ned. KunstzUde eenige tientallen punten. La ter kwam er een weinig vraag voor En ka's. In Jurgens ging vrijwel niets om, wat de koers niet ten goede kwam. Het jaarverslag van de Enka was anders be vredigend genoeg. In 1927 werd 8.882-883 (v.J. 5.005-841) winst be haald. waarvan 18 pOt. ,v. j. 16 pCt.) dividend wordt uitgekeerd. De hoogere winst was een gevolg van grootere pro ductie, daar da verkoopsprijs onveran derd bleef. Voorgesteld wordt 7 mil lioen gewone aandeelen uit te geven. Oliewaarden hadden onder eenig aan bod te lijden, dat hoewel van geringen omvang, niet voldoende geabsorbeerd werd en de koers per saldo voor Ko ninklijke ca. 15 punten deed afbrokke len, tot ca. 389. Dit was niet het laag ste punt, daar er de laatste dagen een kleine verbetering intrad. Ook Consols lager. Mynen stil. De Billiton My. keert een onveranderd dividend van 70 pCt. uit, waarvan reeds 20 pCt. is betaald. Rubbers zeer stil en aanvankelyk abso luut onbewogen door de verdere afne ming der Londensche voorraden. Later een gering vleugje van herstel, waardoor enkelen per saldo eenige punten boven vorig peil wisten te monteeren. Doch de handel had niets om het lyf. Scheepvaarten, die vrUwel geheel ver waarloosd lagen Unies soms iets vas ter, evenals Kon. Holl. Lloyd brokkel den over bijna de heele linie enkele punten af. H. A. L. vrU goed prUshou- dend. Tn suikerwaarden ging al evenmin iets van beteeken is om, met uitzondering van H.V.A. en Javasche cultuur. Over het geheel genomen kwamen de koersen ook hier wat lager af. Tabakken, aanvankelijk wat in herstel, konden zich later ook niet aan de al- gemeene apathie onttrekken en brokkel den, bij zeer geringe affaire, over vrij- wel de heele linie 5 tot 10 punten af. BEURSMAN. Wy brachten dit stuk onder de aan dacht van den heer Prent, die er het volgende op antwoordde: Geachte heer D. J. P. Bouman, Dit is de tweede keer dat U een on waarheid lanceert, ik waarschuw u: hoed u voor de derde. Hoo kunt u beoordeelen of de huur ster op de hoogte was van de voorge nomen verkeersverbetering? Er waren op dat tydstip nog een massa perceelen welke nog niet door de firma Vroom en Dreesmann waren aangekocht en het was toch de vraag of deze eigenaars bereid waren te verkoopen, Zooals u zegt: twintig jaar geleden is de firma Vroom en Dreesmann reeds aan dit plan begonnen; het had toch ook nog wel twintig jaar kunnen duren voor zij tot de verwezenlijking van dit plan was ge komen. Buitendien is er by het verhuren van het perceel niemand geweest die de huurster er op gewezen heeft dat zy in een situatie kon geraken, waarin zij nu is gekomen. Met algemeenheden te lan- ceeren levert men geen bewys en ik tart u uwe bewering als zoude ik by het verhuren van het perceel van de situa tie op de hoogte zyn geweest, met be- wyzen te staven. Als er twee groote hon den vechten om een been (om nu maar eens in de minder vleiondc vergelijking door te gaan die u maakt) heeft het derde hendje, vooral ais het maar een kleintje is, weinig kans cr met dat been vandoor te gaan en mag hU biy zyn al8 hU er mot een gave huid afkomt. Zoo is het in dit geval ook met ray. Schoenmaker houd je by je leest indien er een veetc bestaat tusschen u en uw* broer, den heer J, N. Bouman, welke de eigenaar is van het perceel en u wenseht hem „een kies te trekken" dos dat dan op een manier die mil er buiten laat, lanceer geen onwaarheden, die my bij het publiek in een kwaad daglicht stel len, want andea's zoudt u mij noodzaken u ter verantwoording te roepan. U mynheer de redacteur dankend voor de plaatsing, verblUf ik Namens de Firma N. Prent v. r 'g C. J PRENT. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cast* per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJORISSTRA AT 16 TELEFOON NO. 10756 5 Apex Klop-Veeg-Stofzuigers f 150.- (Nadruk verboden; auteursrecht voorbehouden.) 'n Moord. door F. ALTHOFF.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6