NEDERLAND-URUGUA Y mil i [-y~% ii Van der Mcalen. Arispe. Nurni (taoT.) fAodrade Ce.tid^ Oranje in de eerste ronde met 2-0 geklopt, doch eerst na kranig verweer Buitenweg. Freeze. Ghering. Weber. Nederland geslagen in de eerste ronde. Het zou zoo schoon geweest zijn, het heeft niet mogen zijn. Artiesten tegen enthousiasten. Maar het was een eer volle nederlaag voor de enthousiasten. Drukte voor het Stadion vóór den aanvang van den wedstrijd. P. De groote Slag ls gestreden en ....gevallen. Nederland, dat op die drie vorige Olympiades in hot voetbaltour- nooi, zij het dan steeds op het randje, tot de prijswtoners behoorde, is in de eerste ronde afgeslagen, geslagen door een onfortuinlijke loting en door een Sterkere tegenpartij. Want laten wij het daar dadelijk aan bet begin van deze beschouwing goed over eens zijn, de uitverkoren elf van Uruguay spolen beter voetbal dan him Nederlamdsohe collega's. Toen ik me na den wedstrijd van gisteren weer huis waarts begaf, heb ik me, eigenlijk voor het eerst, eens afgevraagd, hoe het zou komen, dat die Urugueezen en in liet algemeen die Zuid-Amerikanen, zoo goed voetbal spelen. En ik heb er geen andere uitlegging voor kunnen vinden, dan de vrij goedkoope. dat zij bijzon deren aanleg voor het spel moeten bezit ten. Want beseft u wel, dat dit Zuid- Amarikaansche republlekje nauwelijks anderhalf millioen inwoners belt? Hoe veel daarvan zich aan de voetbalsport Wijden weet ik in de verste verte niet, maar hot spelersmateriaalzooals het tegenwoordig zoo bij uitstek gracieuselijk heet, kan niet erg groot zijn en zeker niet zoo groot als bij ons. In Monte video, de hoofdstad, is voetbal wel een soort hartstocht, die ver uitgaat boven de belangstelling, die het spel in Ne derland onderwindt. Maar daarmee is de verbluffende bedrevenheid van deze Zuid-Amerikaansche voetballers toch nog niet verklaard. Ik geef het op. Het is misschien overdreven, om te «eggen dat geheel Nederland Woensdag in het teeken der voetbalsport stond Maar Amsterdam zeker. Het was in de hoofdstad al voetbal, wat de klok «sloeg En niet alleen de klok. ook de beurs bengel. Eeretribune NederlandUruguay stonden naar mij verzekerd werd. ter beurze genoteerd op „tachtig gulden la ten" geheel in den vorm, zij het dan on officieel. En heel Amsterdam leek een beurs voor toegangsbewijzen, de geheele weg van het Centraal Station naar het Olympisch Stadion werd door dezen handel beheerscht. ofschoon de markt aanmerkelijk flauwer was na de be richten over vervalschingen. Het Stadion opende tegen vijven zijn poorten om de toeschouwers toe te la ten. En langzaam aan begon de uit tocht om gaandeweg zich te versnellen en te verbroeden. De persmenschen, die na den wedstrijd tusschen Spanje en Mexico, in het Olympisch Stadion kalm waren gaan wachten op den storm die komen zou. hebban gisteren eerst goed kunnen canstateeren. welk een buiten gewone verbet errbg dit nieuwe sport park is. In de stad was het, naar ik vernam, een geweldige verkeersdrukte, op het voorplein een oorverdoovend ge toeter van aan- en afrijdende auto's en een gewemel van duizenden, die zich te voet naar den grooten strijd begaven. Maar binnen de hekxen van het Sta dion, op den machtiger, boulevard, die het geheele gebouw omgeeft, was het geen oogenblik een gedrang. Er was ruimte te over voor allen Iedereen be woog zich rustig, zonder cenig opont houd naar den ingang, die hem naar zijn plaats moest brengen. En wanneer hoofdinspecteur Bakker van de Amster- damsche politie deh hoogsten lof ver dient voor de wijze, waarop hij buiten het verkeer leidde dan mag een gelijke mate van hulde zeker niet onthouden worden aan den Stadiondirecteur en oud stadgenoot Jan van den Berg, voor de werkelijk voorbeeldige wijze, waarop hij zijn manschappon geïnstrueerd had in het doelmatig vullen der tribunes en waarop deze laatsten die moeilijke taak volbrachten. Hot was een lust om te zien hoe systematisch, bijna automa tisch, zich de staantrïbunes vulden, tot zij geheel vol waren, zonder overhaas ting, zonder eenig incident. Het was in één woord: af! En toen liet Stadion vol was. toen de hoornblazers, die wij ook uit het oude Stadion nog kermen, zich hoog uit den Marathontoren lieten hooren. toen Prins Hendrik ontvangen was met het Wil helmus en toegejuicht, zooals hem niet vaak overkomen zal zijn, toen kwamen we toch wel onder den indruk van dit prachtig harmonisch geheel, zocals het daar geheel volgepakt lag in de stra lende zon. Het ging beginnen. Van onder de tri bune sprongen elf in hemelsblauwe jer seys gestoken figuren naar voren, stel den zich op de zijlijn van het terrein, met het gezicht naar de eeretribune op, brachten een groet, renden naar de overzijde, en deden voor de Marathon tribune hetzelfde. De Uruguayers, Olympische voetbalkampioenen sinds 1924. Zij werden door den hoek der Spaansch-sprekenden frenetiek, door de overige duizenden hartelijk ontvangen. Maar een ovatie brak los, toen het oranje elftal het terrein opkwam. De aanvoerder der Uruguayers liep naar captain Denis toe en overreikte hem een Uruguaysche vlag, Denis won daama natuurlijk den opgooi en besloot, na eenige aarzeling, met den wind in den rug te beginnen. Het woei nogal straf, van doel tot doel en dit windvoordeel was niet zonder belang. - v. De lezer zal het verslag van dezen wedstrijd elders in dit nummer winden, ik zal mij slechts bepalen tot enkele algemeene opmerkingen over het spel. Welnu, deze Zuid-Amerikanen, ik heb het reeds eerder gezegd, spelen een voet bal, waaraan Nederland en de moeste andere landen trouwens ook, eenvoudig niet kunnen tippen. De beste linie van de ploeg is naar mijn idee de midden linie. waarin op him beurt Fernandez en Andrade uitblinken Laatstgenoemde is een waar voetbalfenomeen, zooals trouwens reeds op de Spelen te Parijs gebleken was. Maar de voorhoede is ook buitengewoon goed. vooral de linksbui ten Arremon en de rechtsbinnen Sca- ronie. Het minst sterke deel leek mij het achtertrio. De backs trapten nogal eens mis en keeper Ma zal i leek niet altijd ge heel betrouwbaar. Maar niettemin wa ren ook zij stuk voor stuk uitstekende spelers. Het voetbal dat deze Uruguayers spelen is zoo heel anders dan dat van alle Europeesche amateurelftalten Het lijkt nog het meest op het Engelsche beroepsspel. Het positiespel, de tactiek, het samenspel, zijn zoo buitengewoon beheerscht en rustig, dat het op het sloome af lijkt, zelfs in een wedstrijd pis deze. waarin cte Uruguayers ongetwij feld alles gaven, wat zij in don mars voerden. Zij maken voetbal tot een zeer eenvoudig spel en je vraagt je onwille keurig telkens af, waarom de Neder landers zich toch zoo te sappel maker, met rennen en springen en vallen, als het zooveel beter eenvoudig weg kan worden gedaan met kleine trapjes, met lichaamswendingen, met oordeelkundig opstellen. O. het zijn ware voetbalarties ten. En zij spelen niet voortdurend vol gens een bepaald systeem, longpassing of shortpassing zij wisselen dit naar be lieven af Alleen hebben zij een gebrek, dat wonderlijk genoeg altijd bij geper- fectionneerd voetbal schijnt op te tre den. hun schotvaardteticid is. in ver houding tot hun algemeene capaciteiten, vrii zwak. Doelman van der Meulen heeft zeer zeker vele en verscheidene zeer moeilijke schoten te behandelen gekregen, maar een verwonderlijk aan tal andere belandde mast of over het doel. Zoo spelen de Argentijnen ook en eveneens de Engelsche profs En oranje? Het speelde een uitste kenden wedstrijd, een beteren, dan wij in lang gezien hebben, een echten wad s'rijd van het ..tanden op elke ar"-genre. Er is enorm gewerkt door allemaal en de nederlaag is zeer eervol Van Heel was voor rust de uitblinker, in de twee de helft kon hy zich door een verwon ding niet meer geheel geven. Van Kol Denis en Var. der Meulen deden weer wat zij konden. Onze doel verdediger had weer eenige schitterende momenten er zeker mag geen der beide doelpunten in zijn debet komen. Van Boxtel speelc" ook heel goed, maar Massy is niet öc soort voetballer, die tegen dergelijke virtuoozen succes kan hebben De groot ste voldoening was echter de voorhoede. Hoewel deze linie, als steeds, onvol doende gesteund werd door de midden- spelers, weerden zij zich den geheelen wedstrijd niet alleen met een weldadig aandoend enthousiasme, maar ook met een bedrevenheid en weldoordachtheid als wij in jaren niet hebben mogen aan schouwen. Voor de rust was Weber prachtig, in de tweede helft trad Elf ring zeer op den voorgrond. En Bui tenweg was gisteren zeker de beste cen tervoor, dien wij op het oogenblik heb ben. Ook Freeze, de debutant, deed vaak uitstekende dingen, ook al miste hij de kans van den dag. Gehring viel het minst op. En er was een vrij lange pe riode na de rust, dat Nederland het den Uruguayers zoo angstig maakte, dat de Zuid-Amerikaansche kolonie op de tri bune merkbaar zenuwachtig werd en dat met een beetje extra fortuin ieder oogenblik de gelijkmaker had kunnen worden gescoord. Het was geheel aan het bezielende spel van de Nederland- sche voorhoede te danken, dat de tweede helft, wel zeer tegen de ver wachting in, veel interessanter was dan de eerste, waarin aan beide kanten de zenuwen zich danig lieten gelden. En tot slot een paar opmerkenswaar dige verschijnselen. Het eerste daarvan was de duidelijke geprikkeldheid van verscheidene onzer spelers. Zeker, deze Uruguayers spelen niet altijd even zuiver volgens de regelen. Ze kennen de truc jes. Maar het grootste aantal der vrije cchoppen werd voor Nederlar.dsche over tredingen gegeven. Ook al mogen die can openlijker en beter zichtbaar zijn geweest-, ze waren af en toe te talrijk. En wanneer Massy, „genomen" door een tegenstander. die daarvoor gestraft wordt, de herd toegestoken hand wei gert, dan heeft hij ongelijk en verdient de vermaning van den scheidsrechter. En was Van der Meulen niet wat erg heet gebakerd, toen hij een Uruguayer, die den gewonden Denis wilde assistee- ren, wegduwde of later, toen hij zelfs een oogenblik dreigend den arm ophief, te gen een tegenstander, die hem omver had geloopen? Ook Holland's aanvoerder toonde zich geprikkeld. Dit was jam mer want het spel van sommigen onzer spelers was ook niet brandschoon. Jam mer was het ook, dat een cleel van het publiek af en toe gierde en floot we gens vermeende verkeerde beslissingen. Men behoort de leiding aan den scheids rechter over te laten en dat kon in dit geval best, want arbiter Langcnus toon de zich in elk opzicht voor zijn taak berekend. Nederland is verslagen in de eerste ronde en wij kunnen cïit betreuren, maar wij moeten als goede sportsmen toege ven. dat de sterkste partij de zege heeft behaald. En het mag ons een troost zijn, dat oranje uitstekend partij heeft gegeven en de Uruguayers heeft gedwongen tot uiterste krachtsinspanning. Het was een prachtige wedstrijd. v^éNai*3(x Urdtnaran dc schitterende Uruguee- sche vleugelspeler door Kelen gesnapt Zie spelfotos in onze fotopagina ven heden. N3S3Z.Z.1 cap. Het verslag van den wedstrijd. NederlandUruguay (0-2) Reeds den geheelen middag heerschte- te Amsterdam een groote drukte. Te hall vijf werden de hekken geopend en dui zenden stroomden het nieuwe Stadion binnen. Z. K. H ds Prins, eenige minis ters en vele autoriteiten namen plaats op de cere-tribune. De opstelling van het Nederlandsche elftal (Oranje) was: Van der Meulen. Denis. Van Kol. Van Boxtel. Massy. Van Heel. Elfring. Buitenweg. Freeze. Ghering. Weber Prompt 7 uur laat de scheidsrech ter tossen. Denis wint en kiest wind mee Borjas trapt voor de Uruguayzen af Di rect zUn zij voor het Hoilandschc doel, even later onderbreekt Gehring een aanval. Een snelle aanval van Arremon loopt dood. Andrade trapt corner bij een aan val van Weber: de hoekschop komt hoog voor, maar in de scrimmage schiet Mas sy naast. Weer maakt Andrade een cor ner die door van Boxtel wordt overge- schote». Scarone krijgt een goede kans maar staat buitenspel. De Hollanders komen er nu beter in. Handig spel van Borjas geeft den Uruguayers een kans. doch Van Kol redt. Ghering kopt naar Weber, deze valt en mist daardoor. Het spel staat niet op hoog peil. Sca rone schiet hoog in maar Van der Meu len stopt meesterlijk. Plotseling valt Cea. Hij staat weer op en gaat op Van der Meulen aan. als deze den bal wil van gen. De scheidsrechter fluit: free-kick, maar Borjas trapt den bal nog in den leegen goal. Het doelpunt, wordt geannu leerd. Een ver schot van Freeze wordt door Mazali gestopt. Denis zet zijn te genstanders telkens off-side, wat de scheidsrechter gelukkig goed ziet. Na twintig minuten krygt Scarone den bal vrij toegespeeld. Hij schiet on houdbaar in den rechterbenedenhoek ir.. URUGUAY LEIDT. Een nieuwe kans voor Scarone loopt dood in off-side, Andrade passeert dan ettelijke spelers en trapt naar Urdinaran doch Massy redt. Bij een vrijen trap op het middenveld plaatst Van Kol naar voren, Arremon zet voor, Massy raakt licht aan het hoofd verwond maar speelt door Van Boxtel onderbreekt dan een aanval, van der Meulen grijpt een oogen blik later den bal weg voor de voeten van Borjas. Van Heel zet dan hoog voor. doch weer is het Mazali die tusschenbeide weet te komen. De Hollanders worden nu even sterker. Dan trapt van Kol over den bal heen. Massy neemt een vrijen trap in het 33f!J3t icq u&p ftVeeAi pto.iaoppjtu doch naast schiet- Weber veroorzaakt meteen een vrijen trap. Van Kol redt. Dcnis drijft dan op maar raakt den bal F..» t«. Hoe onze teekcncar Kelen het geval zag. Links boven Scarone, die beide doelpunten maakte, rechts Andrade. die den bal altijd „an drade" schijni te hebben, links daaronder van der Meulen, een der besten van het veld, rechts Ar"asazzi. de aanvoerder der winnaars, geheel onderaan Freeze, de debutant. kwijt. De rust komt dan niet 1—0 voor Uru guay. De tweede hcJft. Te 8 uur begint de tweede helft. Urdinaran komt alleen voor Van de Meulen. deze redt trappend. Borjas ont vangt een waarschuwing wegens unfair aanvallen. Buitenweg krygt een kans maar hij valt. Arremon geeft den bal over aan Borjas. deze schiet onmiddellijk naast. Bij een through-pass is Bui tenweg te langzaam. Andrade speelt schitterend en oogst voortdurend ap plaus. Als Weber een bal tegen zijn maag krijgt wordt een oogenblik ge Stopt. A Scarone komt alleen voor Van der Meulen en lost een keihard schot, dat door Van der Meulen schitterend corner wordt getipt. Wanneer Denis tegen den grond ge worpen wordt gaat er een oorverdoovend gefluit op DenLs biyft liggen. Er wordt gestopt. En pas na enkele minuten lean hij kreupel doorspelen. Dan plaatst Bui tenweg naar Elfring. De bal wordt ech ter ge:,opt. Mossy neemt een vrUen trap. Andrade weet ie redden War.neer Van Kol denkt dat het off-side is blijft hij staan, doch v. d. Meulen redt. Dan zet Weber zuiver voor. Buitenweg krijgt voor doel den bal vrij. maar schiet deze fraaie kans hoog over Dc Hollanders vallen aan Mossy pas seert ettelijke tegen'•♦andera doch Ma zali stopt schitterend. Forsch spel van de Urugueezen levert vrije trappen en applaus op. Door on besuisd trappen van e-n tegenstander wordt Freeze aan het hoofd gewond en blijft liggen. Nu even gestopt te hebber, kan er doorgespeeld worden. Elfring zet laag voor. Buitenweg schiet naast van dichte by. Een kogel van Ghering wordt door Mazali fraai gestopt Dc Hollanders worden nu sterker. Alle doorbraken van de Urugueezen stranden op het buiten; pclval'.etje. Van der Meulen stopt een schuiveT van Scarone en stompt, dan een voorzet van links weg. Scarone schiet den terugspringende!! bal naast. Dan komt hij vrij voor het doel en schiet keihard r.aast. Even later kopt Free.' - te zacht !n. en Mazali stopt: Van Heel raakt gebles seerd en wederom wordt de wedstrijd even gestaakt. E\-en later vergeet scheidsrechter Lan- ginus te fluiten als Urdinaran den bal in off-side stand krijgt. Hij drijft even op en schiet dan via de lat In het doel der Hollanders (0—2). Er is dan nog vier minuten te spelen. Het publiek verlaat reeds het terrein. Uruguay blijft aanvallen. Scarone schiet naast. In de laatste minuut zet Elfring voor Freeze schiet tegen het kruispunt van lat en paal. Elf ruig zet weer vcor. Buitenweg treuzelt; de kans is verkeken. Het eindsignaal brengt Uruguay een verdiende 20 zegen. Nog een foto, buiten de Stadionmuren gemaakt,

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 9