BUITEN! ANDSCH OVERZICHT Db vier gedenkwaardige jaren der famifie Van dei Veide Bij Examens MIJN HARDT's NI VA TA N D PASTA HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 4 JUNI 1928 EEN NIEUWE PHASE. In het Chineesche drama. TSJANG TSO LIN VERTROKKEN. Wat na? NIEUWE AVONTUREN VAN SNUFFELGRAAG EN KNAGELIJNTJE. VOOR DE KINDEREN. De tijd, dat de groote olifant der negermuizen moet vertrekken, is aangebroken. Snuffelgraag en Knagelijntje zijn vol verwachting, want zij trekken met Labbernoekas mee. Maar Moeder vindt het niet zoo vrcolijk. Zal Uwe Majesteit goed op de pukkies passen? vraagt ze. Alsof het mijn eigen rakkers waren, belooft Labber» noekas. Daar verschijnt vliegenier Leo Looping al, kant en klaar voor de reis. Als de dames en heeren maar in willen stappen, zegt hij, saluee_ rend, dan kunnen we zoo meteen vertrek* ken. Prachtig, lacht de groote olifant tevre* den, wat zal ik blij zijn, als ik mijn dierbare Nabberloekie weer terugzie. Ik moet er niet aan denken, wat me hier allemaal overkomen T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Weder een nieuwe phase In de mach tig interessante Chineesche tragedie. Tsjang Tso Lin. die al zooveel Jaren in Peking als dictator zetelde, en van dit punt uit de grenzen van zijn rijk al naar gelang van zyn kans deed uitzetten ot inkrimpen, die zich eenmaal tot keizer liet uitroepen, die altyd met Tsjang Kai Sjek één der twee grooten was waartussclien het drama zich afspeelde, is verrtokken. Zijn ondergang heeft hij voorzien, 't Is immers nog niet lang geleden dat hij een proclamatie richtte tot het geheele Chineesche rijk om te verbroederen. Zijn tegenstanders heb ben begrepen dat dit een bewijs van zwakheid was en zij zijn niet op zijn voorstel ingegaan. Thans heeft hij we derom een proclamatie de wereld in gestuurd. „Met het oog op het lijden van het volk door den oorlog, kan ik het niet langer verdragen, dat de militaire ope raties nog langer worden voortgezet. Ik ben derhalve bereid Peking met mijn troepen te ontruimen. Ik hoop, dat China niet te gronde gaat ten gevolge van de wijze, waarop ik 's lands zaken heb geleid en dat het bolsjewistische gevaar, dat ik onderdrukt heb, niet zai herleven. Voor de wereld en de toekomstige ge neraties verklaar ik mijzelf onschuldig en getuig ik, dat mijn geweten zui ver is." De kans is nu in ieder geval groot dat Pekinf /onder dat er ernstige troe belen voorvallen In andere handen zal overgaan Tsjang Kai Sjek heeft in Tsi nan foe een lesje gehad; hij zal er dus wel voor waken, dat zich te Peking niet dezelfde tafereelen zullen afspelen. Thans rijst de groote vraag: Hoe zul len de veldmaarschalken dezen toe stand bestendigen? Want dat is zeker thans kan het oogenblik spoedig daar zfjn waarop China wederom in de rij van de officieel erkende staten wordt opgenomen. Men mompelt dat de Kwo- mintang er naar streeft om de Ve- eenigde Staten van China te vormen, daartoe zullen politieke onderafdelin gen gesticht dienen te worden in Pe king. Hangkou, Loyang en Kanton. Mocht de groote strijd om de macht als geëindigd beschouwd kunnen wor dendan moet in ieder geval een anderen strijd van meet af aan begon nen worden, De Struggle for life. De strijd om het bestaan van een nieuw Ch na. Er zal nog heel wat water door de Jangtse moeten stroomen alvorens de Nationalisten er in geslaagd zijn op de ruines die het resultaat zijn van ein- delooze roofoorlogcn de fundamenten te leggen voor een nieuw gebouw van Bouisson's Hansen, Als leider van een aantal afgevaardig den. die van oordeel zijn. dat een socia list geen president van deze Kamer kan zijn. die in meerderheid door gematigden is samengesteld, heeft Franklin Bouillon een brief gepublioeerd, die hij aan Fer- nand Bouisson heeft geschreven. Franklin Bouillon had daarin aan Bouisson gevraagd om zich openlijk los te maken van de socialistische partij,, die te Toulouse de gelijkheid van doel einden met die van het communisme heeft uitgesproken. Dar Bouiasson zulks heeft geweigerd, verklaart Franklin, dat hij niet voor hem kan stemmen. Bouis son heeft Franklin van verweer gediend in een verklaring, waarin hi) zegt, dat hij gedurende twee jaren boven de par tijen heeft gestaan en dat hij dit wenscht te blijven doen aldus het Hbld. Hoewel de houding van Franklin Bouillon hem eenige stemmen kan kos ten. blijft men zijn verkiezing verze kerd achten. Het Schachty geding. In het Schachty-proces werd begon nen met het verhoor van den verdachte Basikin, op wiens verklaringen de tegen dc Duitsehcrs Meier en Otto geformu leerde beschuldiging uitsluitend berust. Basjkln sprak met eentonige, gedempte stem: zijn houding maakte een uiterst ongunstigen indruk. Het monteeren van de Schremmachines van de firma Knapp, zoo zeide hij. maakte het nood- FEUILLETON door JAN VAN MERLENSTEIJN. 20) „Dirk hoe gaat het met Corry?" „Zij maakt het goed. George. Zij slaapt reeds. En hoe gaat het met jou?"' Hij trad vooruit in het licht van de lamp. Toen zag ik dat zijn gezicht er >•- zag als dat van een man. die juist van een ernstige ziekte hersteld is. Ik schrok er van en vroeg hem: „Bon je ziek geweest. George?" Hij zonk in een fauteuil neer. „Welnee, hoe kom je daarbij. Dirk? Maar geef mil iets te drinken; dan kun nen we veel dingen, die ik op het hart heb. bespreken." Ik haalde whiskey en soda, schoof ae doos cigaretten naar hem toe en wacht te. „Dirk. kun Je me zeggen, wat Corry tegen mij heeft, dat-zij niet meer schrijft?" Ik keek verwonderd op. ..Die vraag moest ik jou eigenlijk stel len. Corry hc.ft je iedere week min- steas een keer geschreven, maar we heb- zakelijk de machines naar een ander district over te brengen. Spoedig deed zich een defect voor, echter zonder een ongeluk te veroorzaken, Easjkin beweert, het opzet om te sa- boteeren onmiddellijk geconstateerd te hebben. Hij spreekt vervolgens over zijn ouderen broer, die bij de AD G werk zaam was en uit Rusland was geëmi greerd. Inspecteur Gessier had hem in 1926 nieuws van zijn broer gebracht. Op een wandeling sprak Gessier toen open lijk met Basjkin over de vorming van groepen in het buitenland en de plan nen tot sabotage. Later kwam een tweede ingenieur. Hartmann, daar het monteeren der ma chines overhaast te werk was gegaan en het bleek, dat er onderdeelen ontbra ken. Teven kwam ingenieuw Wegner de electrische installatie inspccteeren. Hij kende echter geen Russisch en kon dus slechts weinig uitrichten. De noodige reserve-onderdeelen had hij als vracht goed meegebracht; hU bleef langer dan een maand in Rusland. Wegner bracht Basjkin de mededeeling van zijn broer over, dat het voornemen bestond sabo tage te plegen, o.m. In de Wiassowka- mijn. Basjkin verklaart voorts instructies van zijn chef te hebben ontvangen, die hem gezegd zou hebben, dat Meier na dere berichten zou brengen. Een maand na de aankomst van Wegner kwam Meier, die evenmin Russisch kende; hy zou instructies hebben gegeven, hoe de turbine vernield zou kunnen worden. Meier vroeg Basjkin. wie by dit vernie lingswerk zou kunnen helpen. Yoego-Slavië antwoordt. Volgens de bladen heeft de Joegosla vische regeering op de Italiaansche nota's in zake de gebeurtenissen te Se- benico en Belgrado geantwoord, dat zij de incidenten betreurt. In het ant woord wordt verklaard, dat de autori teiten verrast waren door de snelheid, waarmede de betoogingen in omvang toenamen. Deze betoogingen waren uit gelokt door die te Zara, welker betee- kenis overdreven was. Niettemin heb ben de Joegoslavische autoriteiten alle mogelijke maatregelen genomen. De Italiaansche onderdanen, wier bezittin gen beschadigd zUn, zullen hiervoor vergoeding ontvangen. Ten slotte geeft de regeering uiting aan de hoop. dat de goede betrekkingen en de vriend schap tuschen beide landen niet zullen worden verstoord. De veertig betoogers, die gearresteerd zUn na de botsing tusschen de studen ten en de politie te Belgrado, zijn ver oordeeld tot veertien dagen gevangenis-- straf. Weer Innsbriick. Het officleele correspondentiebureau meldt uit Innsbruck, dat aldaar door de Duitsche studenten der universiteit een egen Italië gerichte protestdemon stratie is gehouden. Hierby werden ook telegrammen der studenten van Agram en Belgrado en van den bond van Joe goslavische nationalisten voorgelezen. Door de vergadering werd een reso lutie aangenomen, waarin de studenten verklaren, dat zy „ongeacht alle diplo matieke beïnvloeding den stryd voor de broeders in Duitsch Zuid-Tirol zullen voeren". Den studenten te Agram en Belgrado werden telegrammen van sympathiebetuiging gezonden. Inciden ten deden zich niet voor. Italië bevredigd? De Romeinsche pers publiceert met groote koppen de nota van antwoord, die Joegoslavië in verband met de jongste incidenten aan de Italiaansche regecring heeft gericht. In hun com mentaren leggen alle bladen er den nadruk op, dat het Italiaansche volk door den inhoud der nota bevredigd kan zÜn, aldus de Tel. De „Tribuna" vestigt er de aandacht op, dat Italië in zijn eischen maat heeft weten te houden en dat het rekening heef gehouden met de moeilijkheden, waarin de Joegoslavische regeering zich ten gevolge van de partijmanoeuvres bevindt. De Italiaansche regeerin had geen grooter bewys van haar gematigd heid kunnen geven, meent het blad. Volgens de „Giornale d' Italia" kan het incident als gesloten worden be schouwd, aangezien niet slechts Rome, doch ook Belgrado loyaal opgetreden is. ben niets van je gehoord, sinds „Sinds jullie de nagels van de .Tiger" zoo grondig afgeknipt hebben". vol tooide George. „Ik weet het, Dirk. Dus zoo staan de zaken. God zü dank! Mijn vermoedens hebben my niet bedrogen. Dirk, wees er voor alles van overtuigd, dat ik Corry minstens even dikwijls ge schreven heb als zy my." Ik voelde dat hu de waarheid sprak. „Wat er met de brieven gebeurd is, weet ik niet. Maar laten wij nu van dit thema afstappen .Ik zelf was tot voor vier dagen op Gibraltar. Daar had men mij met een „vertrouwelijke zending" heen- gestuurd. Sedert gisterochtend vroeg heb ik een verlof van drie dagen om mijn ouders te bezoeken". „Je bent dus zonder verlof hier naar toe gekomen?" „Juist. Maar dat geeft niets. Niemand weet er iets van af. Bovendien ls dit een onbeduidende bijzaak. Wij hebben veel gewichtiger dingen te bespreken. Ls de „Zwaluw" zeeklaar, Dirk?" „Ja, volkomen." „Dan, Dirk, moet ik je een raad ge ven". zyn stem en gelaatsuitdrukking wer den zeer ernstig. „Scheept u allen zoo vlug mogelijk in en verlaat Europa." „Spreek je in ernst George?" Hij lachte bitter. „Gave God. dat het. niet waar was. En zonder uitstel- Dring niet verder b;j my aan. Ik verzaak myn plicht reeds Zang wedstrijd: Haarlem's Zanggenot Prijsuitreiking Een waardig besluit van den zangwed- stryd, door de Liedertafel Haarlem's Zang genot uitgeschreven ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan, was de uit reiking van de prijzen, welke plaats vond in het gebouw Zang en Vriend schap. DaaT vereenigden zich J.L Zondagmid dag met het bestuur van de liedertafel vele afgevaardigden van Zangvereenl- gingen, welke een hoogere of lagere be kroning verwierven. De voorzitter van Haarlem's Zangge not, de heer R. M. v. d. Hart. opende de bijeenkomst met het welkom toe te roe pen aan den aanwezigen eere-voorzitter den heer Ed. A. van Bilderbeek, den directeur, den heer L. L. Keereweer en den heer G. Brinkman, Zanggenot's nestor. Spreker was dankbaar voor de mede werking van zoovele zangvereenigingen in den lande; hy sprak er met groote voldoening over dat geen enkele wan klank werd gehoord en de stryd eerlijk gevoerd en eerlijk beoordeeld was. waar om hu hulde bracht aan de Jury, die meestal een moeilijke taak had. Het was «Dreker verder een groot genoegen te constateeren, dat ons land bogen kan op een groot aantal uitnemende dirigenten en dat onze stad in dit opzicht niet te klagen heeft, getuige de namen van Jan Booda en Leo Pielage, die eervol uit den wedstryd kwamen. Dan ving de prüsultreiking aan en gin gen een overgroot aantal medailles, kran sen enz. middels de handen des voorzit ters over in die der bekroonde koren De heer Van der Hart verklaarde er zeer mede te zijn ingenomen dat de fraaie gouden medaille der gemeente Haarlem in het bezit kwam van Proza en Poëzie uit Haarlem, zoodat deze binnen de grenzen onzer gemeente blijft. Ook bij het overhandigen van de medaille, geschon ken door H. M. de Koningin ontbrak het niet aan büvalsbetuigingen. De rede van den heer Van der Hart werd welverdiend warm toegejuicht. Daarna richtte de heer Englander, voorzitter der Mannenzangvereeniging Animato, te Amsterdam, zich tot den voorzitter van Zanggenot, om hem en den secretaris, den heer W. J. Korte, geluk te wenschen met het goede verloop der wedstrijden en hun dank te zeggen voor hun belangryk aandeel hierin. Hierin deed hij ook deel en den gevierden diri gent van Zanggenot, den heer Keere weer. Toen werd het woord gegeven aan den heer Ed. A. van Bilderbeek, eere-voor- zitter der feestgevende liedertafel. Deze ving zyn rede aan met hulde te bren gen aan de aanwezige leiders der be kroonde vereenigingen. Hun aanwezig heid bewees, dat zy in elk opzicht mede leven met hun koren, dat zij hun moeite eri arbeid by de voorbereiding niet vol doende achtten, maar zelfs getuigen wilden zijn van de glorie, door hun ver- eenigingen behaald. Dan wüdde den spreker eenige woor den van lof aan de Haarlemsche pers Haar muzikale verslaggevers waren op dagen dat hun welverdiende rust toe kwam, onverpoosd werkzaam om nun oordeel te vellen over wat de vele mede dingende koren tengehoore brachten en zy maakten hun oordeel op lezenswaar dige wyze bekend. Spreker bracht hup daarvoor den dank van Haarlem's Zanggenot. Daarna richtte hij zich tot den heer Van der Hart, als leider van het bestuur en als stuwende kracht der vereeniging. Hij herinnerde er aan hoe hy tot zyn groot genoegen zelf voorzitter was van Zanggenot en dat hij tot zijn leedwezen om gezondheidsrede nen moest aftreden, maar dat hy de voldoening mocht smaken om den heer Van der Hart als zyn opvolger aan te bevelen. In de jaren, dat deze het voor zitterschap innam toonde hy zeer op zyn plaats te zyn, vooral daarby gesteund door een secretaris als de heer Korte tientallen van jaTen bleek te zyn. Ook den overigen bestuursleden zonder uit zondering bracht spreker dank'voor de voorbeeldige voorbereiding van den zang- wedstryd. Een langdurig applaus getuigde van de instemming met het gesprokene. Nog een kort slotwoord van den voorzitter en toen behoorde deze welgeslaagde zangwedstryd tot het verledene. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. blijft men kalm en helder indien men te voren gebruikt een paar ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten genoeg nu ik je deze waarschuwing geef." Ik was opgestaan en liep zwygend de kamer op en neer. Dan wendde ik mij tot George. „Wacht hier op me". Ik ging naar boven en klopte zachtjes op Corry's deur. Zy vroeg van binnen uit. wat er aan de hand was.Ik deelde haar mee. dat Humberton zich by mij op de kamer bevond en moest haar zell"- beheersching bewonderen „Ik kom direct beneden", zeide zij eenvoudig. Maar ik hoorde dat haar stent beefde. Toen maakte ik vader en Gerard wakker en Wfl gingen alle drie in de bibliotheek. Daar deelde ik hun de woorden van Humberton mede. „Deze waarschuwing in den wind te slaan, zou belachelijk zUn". zei vader „Daarvoor is zy te ernstig. George is of ficier van de marine en de zoon van den admiraal dus dubbel in de gelegen heid goed ingelicht te wezen. Hij moet een geweldigen zielestrijd doorgemaakt hebben, voor hy tot dezen stap besloot Het is een van die plichtsverzakingen, die in de geschiede nis als heldendaden voortleven." „Wat denkt u te doen, vader?" vroeg Gerard. Onwillekeurig beschouwden wij hem als onzen leldex in dezen nood. ,.Tk zal Humbertons raad opvolgen, hoewel niet zoo overhaast als hii wenscht; want twee dingen weet hij Ten eerste, dat de concentrator met HET NIEUWE RIJBEWIJS. De heer Th. van Swieten schryft o.a. bet volgende in „De Auto": Nog slechts enkele weken scheiden ons van den fatalen datum, waarop allen, die een oud'rijbewijs hadden, gedateerd vóór 1 November 1925, in het bezit moe ten zijn van een nieuw rybewys met portret. Bij een bezoek, dat wy kort geleden brachten aan den directeur van het Centraal Bureau voor de afgifte van bewyzen van Ryvaardigheid te 's-Gra- venhage, deelde de heer Van Turen- hout ons mede, dat blykbaar vele houders van rijbewyzen nog steeds in den waan verkeeren, dat zy nog wel een beetje wachten kunnen met het doen van een aanvrage voor het ver- krygen van een rijvaardigheidsbewijs. Men had nu ongeveer 43.000 aan vragen in behandeling gekregen en, laten we er dit even by voegen, in be handeling k r ij g e n beteekent by het Centraal Bureau feitelyk onmiddellijk afwerken, zoodat, indien de destyds gemaakte becyferingen, die een totaal van 70.000 aanvragen voor 1 Juli vast stelden, niet falen, thans nog 27.000 „achterstallige" aanvragen in behande ling moeten komen. Wy voorspellen dezen laatkomers niet veel goeds. Met zekerheid kan wel aangenomen worden, dat de laatste weken voor 1 Juli plotseling een groot aantal dezer weifelaars den schrik om 't hart zal slaan en zij een „rush" op het Cen traal Bureau en de Provinciale Griffies zullen doen, om nog tydig in 't bezit van het onontbeerlijke groene document te komen. Ook al loopt alles normaal, zooals thans, toch neemt het vervullen van alle formaliteiten eenigen tijd in beslag. Zoodra er echter plotseling een overweldigend aantal aanvragen inkomt, zullen de Provinciale Griffies zeker niet geneigd zyn hiervoor, ter wille van de laatkomers, extra personeel aan te stellen ter bespoediging en zeer terecht zullen deze te laat ingediende aanvragen dan langeren tyd vorderen ter definitieve afhandeling. Men heeft 8 maanden tyd gehad en kan dus, als men op 1 Juli zonder geldig rybewijs is, geen grondig motief aanvoeren om op meer spoed by de betreffende autoritei ten aan te dringen. Gelet op den door de P.egeering zeer ruim gestelden tyd van acht maanden na het in werking treden der nieuwe Motor- en Rywielwet, vreezen wy, dat de autoriteiten, met de controle der ry- bewyzen belast, evenmin als de wegen belasting-controle, geen enkelen dag uitstel zullen verleenen, dus staat ieder automobilist, die een rybewys heeft gedateerd vóór 1 November 1925, aan de kans bloot bekeurd te worden, op grond dat hy op 1 Juli niet in bezit van een geldig rybewys is. Vooral zy, die in het bezit zyn van een rybewys gedateerd na 1 Mei 1924, en vóór 1 Nov. 1925, zullen zich moeten haasten, omdat zy bovendien nog een ryproef moeten afleggen om een ry- vaardigheidsbewys te verkrygen, al vorens by de Provinciale Griffie hun ner provincie een rijbewijs te kunnen aanvragen. Alleen zy, die in 't bezit zijn van een rijbewys, gedateerd na 1 Nov. 1925, hebben den tijd om een ryproef af te leggen en een nieuw rybewys aan te vragen. Zij behoeven eerst twee jaar en acht evenveel succes werkt tegen de grootste schepen als tegen de kleine torpedoja gers en ten tweede dat wy nu over vier concentrators beschikken en over vier menschen die ze kunnen bedienen". Ik vroeg my in stilte af of vader zich hierin niet verrekende. Corry kon wel een concentrator bedienen, maar ik twij felde er aan of zy nu met ons mee zou gaan. Vader vervolgde: „Wy hebben tyd genoeg om alles op ons gemak te doen. De „Zwaluw" is klaar. Brandstof voor de motoren en le vensmiddelen zyn in voldoende hoeveel heid aan boord. Alleen moeten nog maar concentrators uit de safe op het jacht gebracht worden en dan kunnen we vertrekken. Heb je genoeg benzine voor de „Mug" Gerard?" Gerard knikte. „Dan is er verder niets meer te doen, dan dat ieder van ons die dingen in pakt die hy voor een lange reis wil mee nemen. Maar eerst zullen wy George goeden dag zeggen". Wij gingen naar beneden er. "''en een paar dat zoo gelukkig was r sehen onder zulke omstandighedo zyn kunnen. Corry straalde van trots dat George haar vertrouwen zoo had ge rechtvaardigd. Dat kon men haar niet kwalijk nemen, want hy had iets ge daan dat grooter was dan zijn plich* vervullen. Hy zijn plicht ver- zaakt. Het gesprek nam eer. onverwachte wending, want George bezwoer vader, maanden na den datum van afgifte van hun rijbewys in het bezit van een nieuw rybewijs te zyn. Iemand wiens rijbewys dus is ge dateerd 1 Juli 1927, heeft den tijd tot 1 Maart 1930; zijn rybewys blyft zon der portret tot dien datum geldig. Wanneer hy dus op 1 Januari 1930 zijn aanvraag aan het Centraal Bureau richt, is hy volkomen op tyd, Dit door de Provinciale Griffies afge dwongen uitstel is zeker is zeker in het belang van een veiliger verkeer ten zeer ste te betreren, want door dit onbegrij- peiyk lange uitstel blyven nu nog dui zenden bestuurders, voor wie zeker een ryproef heilzame gevolgen zou gehad hebben, vry rond rijden. In de praktijk, bij het afnemen van ryvaardigheids- proeven, hebben wij namelyk heel vreemde ervaringen opgedaan. Wij hebben ons herhaaldelijk ge noodzaakt gezien om bestuurders, die al vier jaar achter het stuur zaten, wegens hun volkomen o nr ij vaardigheid te moe ten afkeuren. Welke dan zoo de fouten zyn, die na een praktijk van ongeveer acht maanden Het meest op den voorgrond treden? Ie. Het afsnijden van linksche boch ten, een uiterst gevaarlijke praktijk, die, als men den examinandi vraagt waarom ze zoo gevaarlyk ryden, steeds „naive- lyk" beantwoord worden met het ste reotype gezegde, dat ze het „anders" heusch nooit doen, maar nu alleen maar ter eere van den examinator! 2e. Het wyd uit ryden van rechtsche bochten, in plaats ze zoo kort mogelijk te nemen. Hier geldt dan het argument dat de wagen te lang is, maar wanneer men dan den patiënt even flink onder handen neemt en hem vlak langs het rechter trottoir laat ryden, tot hy het commando krygt „stuur om", blykt dat 't toch wel gaat, maar de „instructeur" hem nooit goed bygebracht had. dat hy het stuur van zijn wagen niet te vroeg moest omhalen, maar eerst snel het stuur moest omhalen nadat het voorstel van den wagen den hoek van 't trottoir reeds gepasseerd was. 3e. Inhouden bij het uitkomen van zijstraten en goed uitkyken naar links en rechts alvorens een drukke straat of verkeersweg in te zwaaien of een tram baan te kruisen. 4e. Tijdig, d.wz. vijftig Meter min stens van te voren, geven van teekens, dat men van richting gaat veranderen. De groote fout van de meeste be stuurders is, dat ze hun richtingaan- wyzer maar uitsteken op het oogenblik, dat zij van richting veranderen en dan nog niet eens zich eerst door omkyken vergewissen of zulk plotseling van rich ting veranderen kan uitgevoerd worden zonder anderen te hinderen of in gevaar te brengen. Dit is steeds ook voor het in werking treden der scherpere voorschriften van richtingaanwyzers ons groote bezwaar tegen richtingaanwyzers geweest en het blykt in de examen-praktyk, dat men nooit twee dingen doet, namelyk eerst uitkyken en dan tydig een richtings- teeken geven, maar zich steeds verge noegt met op 't laatste nippertje zon der omkyken den richtingaanwijzer uit te zetten en men „meent" dan volko men verkeersveilig te handelen! 5e. Achteruit ryden! een struikelblok voor velen! Goed recht achteruit ryden en een haaksche zystraat inryden waarop geen aanmerking kan gemaakt worden, brengt slechts 30 pet. der ryders eraf. Gelukkig hij, die volgens de eischen dezer wettelijke regeling een rijproef op Corry met mademoiseille mee te laten gaan naar Engeland, waar hij haar den volgenden dag trouwen wilde; dit was volgens de wetten van zyn land mo gelijk. Hier mengde Corry zich in het ge sprek en verklaarde: „George, hoe veel ik ook van je houd en hoe dankbaar ik je ben, dat je ons die waarschuwing hebt. doen toekomen, ik verlaat myn familie in deze om standigheden niet. Probeer maar niet, mij van gedachten te doen veranderen, want dat lukt je toch ~'-t." En daar bleef het bij. hoewél vader en wij George's plan goedkeurden. George bleef nog ongeveer twee uur bij ons. ofschoon wij hem de kamer, die hy ge- woonlyk bU ons in gebruik had, aanbo den, verliet hy ons midden in den nacht zeggende dat hy beslist nog vóór het aanbreken van den dag zijn doel moest bereikt hebben. Wy verdachten hem er van dat hy voor dit bezoek een vlieg machine gebruikt had en nu op dezelfde manier wou terug keeren. Intusschen had vader nog een zwaren plicht te ver vullen. Nu was het oogenblik gekome-i dat het niet langer aanging, moeder het grheim buiten te sluiten. Hy was nog voor George wegging, naar haar loe gegaan en had haai' alles ver teld. Zy nam de mededeelingen zoo ern stig op als zy gegeven werden en zeid:- ton s'.otte tot vader: .Attij moeten het lot dragen dat ons opgelegd wordt. Eïi ik ben biy, dat ut een motor met zyspan aflegt en daar door ontslagen is van het achteruit ry den, maar met ditzelfde rybewijs een auomobiel. autobus, of 5-tons vrachtwa gen mag besturen en dan, zonder ooit ac', jruit te hebben leeren ryden, met zulke vehikels, krachtens de wet, in het verkeer losgelaten wordt! Om consequent te zyn. heeft de wet gever natuurlijk ook dengene, die met een Fordje examen doet, het recht ge geven om zoowel een motor met zijspan te beryden als een Rolls Royce, een autobus voor 30 personen en een 10-tons tractor met oplegger, een z.g. 3-assig mo. torvoertulg. Op 1 Juli zal echter in dit opzicht aan de doode letter van de wet voldaan zyn! Op 1 Juli moet men in het bezit van het nieuwe rijbewys zyn; men stelle dus geen dag langer uit, de noo dige formaliteiten te vervullen, om het nog tydig in zyn bezit te hebben. Want wy vreezen, dat de controle reeds op 1 Juli streng zal worden doorgevoerd over het geheele land en dan zal het be keuringen regenen. Ieder, die dan in gebreke is. zal dit geheel aan zichzelf te wyten hebben!" SCHEEPSBERICHTEN Albireo 4 Juni te Havre verwacht, W. Afria n. Amsterdam. Aludra 1 Juni te Buenos Aires v. Rotterdam. Albiree p. 1 Juni Fmisterre, W. Afrika n, Amsterdam. Alkmaar 1 Juni te Duinkerken, Chili n. Rotterdam. Arendskexk 1 Juni v. Or an, Pre- niantle n. Rotterdam- Bali 2 Juni te Batavia v. New-York. Bovenkerk 2 Juni v. Port Said, Cal cutta n. Rotterdam. Buitenzorg 1 Juni 17 u. te Marseille. Batavia naar Rotterdam. Commewyne 1 Juni v. Madeira. Am sterdam n. Paramaribo. Delfland 2 Juni te Accra verwacht, W.-Afrika n. Amsterdam. Flandria 1 Juni v. Bahia, Buenos Ayres n Amsterdam. Gorontalo p. 1 Juni Kaap del Armi, Batavianaar Rotterdam. Hermes 1 Juni te Duala v, Amster dam. Hoogkerk 31 Juni v. Kurrachee n. Rot terdam. Insulinde 2 Juni 13 u. te Batavia v. Rotterdam. Johan de Witt 2 Juni te Amsterdam v. Batavia. Kennemerl and 1 Juni te Bahia, Am sterdam n. Buenos Ayres. Kota Radja 2 Juni v. Batavia n. Rot terdam. Kota Inten m,b. 1 Juni 24 u. v. Sa- bang, Batavia n. Rotterdam. Marken 28 Mei v. Grand Bassam n. Freetown. Mars 3 Juni te Porto Rico v. Ant werpen. Meerkerk p. 1 Juni Dungeness, Rot terdam n. Calcutta. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. nu eindelyk tenminste zekerheid heb. Dat heb ik veel liever dan dat er steeds om my heen dingen gebeuren, die ik niet begry'p", Wy hadden moeder onderschat, zy was niet blind geweest, doch had slechts nagelaten ons te ondervragen, omdat ze voelde dat wy niet zouden hebben wil len antwoorden. Wy pakten 's nachts nog onze ver schillende zaken in en legden ons dan. voor korten tyd, gekleed ter ruste. In de eerste morgenschemering reden wy met de koffers en de drie nieuwe concentra tors naar Rotterdam. Gerard nam de groote auto van myn ouders, Corry en ik stuurden onzen kleinen wagen. Zoo brachten we alles veilig naar de haven over en keerden onmiddellyk weer naar vader en moeder in Wassenaar terug. Mademoiselle deelde wij mede. dat wy van plan waren een verre reis te onder nemen en zij was zeer bedroefd, toen zy hoorde, dat zy voor de eerste maal van haar leven zou worden achtergelaten. Maar dat kon niet anders. Vader gaf haar een cheque op de Amsterdam- sche Bank, die zoo groot was dat zy in geval van nood gemakkelyk tot het einde van haar leven er op teren kon. De goede mademoiselle begreep niets van dit alles en probeerde ons nog op het laats'e oogenblik met tranen in dc oogen te bewegen haar mee te nemen. (Wordt vervolgd.). VOORKOMT TANDBEDF.RF en poetst s morgens en 's-avonds met 75 ets, per'/i tube. 25cis p. 'A tube

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10