ROEM Cadena's' Wedstrijdverslagen van Zaterdag en Zondag DE HOLLANDIA-ROEIWEDSTRIJDEN. Holland Hoog! Cricketbeschouwingen België verliest van Argentinië. Bravo les Beiges! Hoe de Argentijnen begonnen, de Belgen voortzetten en de Argentijnen weer eindigden. Een buiten gewoon interessante wedstrijd. P Zaterdag heeft Argentinië zich door een 6—3 zege op België in den hal ven eindstrijd van het Olympisch vcet- baltournooi geplaatst en wanneer het tournool verder geen interessanter wed strijden te zien geeft dan deze, zal ik me niet beklagen. Als er nog een climax komt, staat den waren voetballiefhebber neg veel schoons te wachten. Neem alleen maar het verloop van dezen strijd zeer in het kort vermeld. Argentinië maakt in de eerste 10 minu ten drie goals. Negen minuten na de rust Is het 33, in het laatste kwartier ma ken de Argentijnen nog drie doelpunten. België heeft in 1920 te Antwerpen het Olympisch voetbaltournooi gewonnen, maar naar mijn meening is de nederlaag van Zaterdag tegen Argentinië een nog schooner parel aan haar kroon. De Bel gen moeten dezen wedstrijd begonnen zijn met dezelfde gedachte, waarmede Nederland den strijd tegen' Uruguay aan bond: We zullen wel moeten verliezen, maar we zullen onze huid zoo duur mogelijk verkoópen. H«?t begon. De Argentijnen wandelden door de Belgische verdediging heen of ze niet bestond. Na vier minuten was het 10, na zes minuten 2—0. na negen mi nuten 3—0 en deze doelpunten werden gemaakt met een meesterschap, een non chalante vaardigheid, die wij zelfs van Uruguay nog niet hebben aanschouwd. Zulk voorhoedespel als in deze eerste 10 minuten is op het vasteland van Europa nog wel nooit vertoond. D? Belgen leken er volkomen machteloos tegenover te zijn. En wc zeiden tot elkaar: Die Amerikanen hebben het toch blijkbaar nog niet zoo slecht gebolwerkt tegen deze voetbalartiesten. Wat zal de uitslag van daag wel worden, als ze zich werkelijk inspannen. Misschien onderschatten de Argentijnen na dit begin hun tegenpartij, maar dat verkleint dan nog geenszins de verdienste van de Belgen, die met dezen grooten achterstand in een positie die den dap perste moest intlmideeren, eerst werke lijk krachtig tegenspel gingen geven. Een tijdje lang ging het gelijk op. maar toen Raymond Braine na 20 minuten spelen scoorde cn zoo zijn medespelers toonde dat het toch heusch wel kon, werd België zelfs sterker. Vijf minuten later had van Halme er 3—2 vail gemaakt en tot de rust zag he* er eer naar uit dat de stand gelijk zou worden, dan dat de Zuid- Amerikanen hun voorsprong zouden ver- grooten. Er na de rust pakten de Belgen dadelijk zoo krachtig aan, dat het in derdaad gelijk werd, na 9 minuten. Een ware ovatie begroette dit feit. Een Belgisch collega achter me, zei: Wat is dat gek bij jullie. Toen België I tegen Luxemburg speelde was het im- i populair, nu tegen de Argentijnen is het plotseling populair. - Ik heb hem uitgelegd, dat Nederlandsche toeschouwers, wanneer er geen Neder landsche partij in liet geding is, altijd de zwakkeren aanmoedigen. Maar met dit al, nu het gelijk stond, herinnerden wij ons Chili dat tegen Portugal even hard van stapel liep en 1 toch verloor. Zou België werkelijk Maar neen. zoover kwam het niet. Tot een kwartier voor het einde ging de strijd nog gelijk op toen besloten de Argentijnen zooals ze begonnen waren met nog drie doelpunten. Hoe ze dit klaarspeelden? Zwoegend en alles gevend wat ze in hun voetbalmars voerden, wisten zij zich tenslotte uit den greep van het Belgische enthousiasme los te werken en grooter uithoudingsvermogen deed de rest. Ket vijfde Argentynsche doelpunt waö de genadeslag voor de Belgen, dié zich dezen middag meer dan ooit den naam Roode Duivels hadden waardig gekeurd. En het was goed dat de wedstrijd daar na niet lang meer duurde. Deze wed strijd behoort echter blijvend beschouwd te worden als een glorierijk moment in de geschiedenis van het Belgische voet bal. De Belgen hebben zichzelf en bijna 30.000 toeschouwers getoond, dat de Ar- gentijnsche (enUrugueesche) spelmethode a:e den indruk geeft, dat de Zuid-Ame rikanen altijd nog veel beter zouden kun nen, als ze zich maar tot het uiterste inspanden, niet meer dan een indruk is en geen werkelijkheid. En laten we even eerlijk constateeren. dat. de Belgen heel wat beter gespeeld hebben tegen hun formidabele tegen partij, dan Nederland tegen Uruguay. Ook al zou een bloote vergelijking der resultaten van beide ontmoetingen dezen 'ndruk niet geven. Bravo België! Een ellendige wedstrijd. Uruguay slaat Duitsch- land. De Duitsche aanvoerder en linksbinnen van het veld gestaard. Een ontmoeting. P Tk ga nu over een wedstrijd schrijven, waarover ik veel liever geheel zou zwijgen. Over dear slechtsten, ellen digateii, betreurenswaardigs ten wedstrijd van hot Olympisch voetbaltournooi. Eer wedstrijd die de ideale entourage ge noot van een stralenden zomerdag en een eivol stadion. Hot was een voetbalwedstrijd, maar gedurende meer dan een uur van d anderhalf uur dat "hij duurde was he' eer een verbeten strijd van 22 jong' mannen met elkaar en met heft begny van sportiviteit Er is gesmeten, ge haakt, nagetrapt enz,, eenige maler dreigde een handgemeen, er werder viüsten gebald, handen dreigend opge heven Dultsohlana—Uruguay voor de kwart finale van het Olympisch voetbaltour nooi. Het spel der Zuid-Amerikanen was ze ker niet van ruwheid en genieplghei'" vrij te pleiten, maar 't Duitsche voetbal heeft zich in dezen wedstrijd, die iede- ren toeschouwer lang in het geheugen zal blijven, terwijl hij beter dadelijk vergoten zou zijn, le el ijk geblameerd Na den wedstrijd Nederland—Uruguay schreef ik, dat er een duidelijke geprik keldheid by de oranje spelers leek te be staan, Deze geprikkeldheid toonden dc Duitsche voetballers in nog hoogev graad. En het resultaat was betreurens waardig. Er waren momenten dat dc Duitsche spelers, enkele gunstige uitzon deringen daargelaten, hun zelfbeheer - schlng geheel verloren en opgewonden rondstormende, de Urugueezen links en reohts omverkogelden. Dezen lieten zich evenmin onbetuigd, al traden ze daar- by beheerscht op. Overigens traden zy op sarrende wijze op, door telkens een uLtgeloopon bal, buiten het bereik van don Duitscher, die moest ingooien „aar. ie geven". Pirriz, de invaller voor Andra- de, deed dit eenmaal zoo opvallend op- zetteiyk. dat de scheidsrechter den ba', weer op de oorspronkeiyke plaats terug bracht en den Uruguees als een kleine jongen het ding liet oprapen en aan den Duitschen halfback geven. Dit was een der woinige verstandige gestes van den arbiter. Verder liet by het spel in den beginne teveel vry, bleek hij te optimis tisch aangaande de geprikkeldheid der gemoederen. Dc ellende begon goed. toen Petron na 35 minuten voor Uruguay had ge scoord. Een paar minuten latei- stuurd- de scheidsrechter den Duitschen aan voerder en spil Kalb, die al meermalen rauw was opgetreden en daarvoor ge straft, wegens natrappen van het ter rein. Met gebogen hoofd liep de groote Duitscher naar de kleedkamer, waar hij moest hooren dat hy van verdere deel neming aan het Olympisch tournooi wa uitgesloten. Daarna werd het steeds erger. Urugua- scoorde nogeens door Petrone voor d< eerste helft om was. Er werd weer l>egonnen met tien Duit- schers tegen elf Urugueezen. hot spel bleef slecht, het aantal overtredingen groot. De scheidsrechter was nu biyk baar vastbesloten, streng op te treden en deed dit door onmatig veel te fluiten Nadat Castro, in een korte periode van goed Urugueesch spel er 3—0 van had gemaakt, bewerkte een der Zuid Ameri- kaansche spelers in een oogenblik van opwinding den 'Duitschen keeper met handen en voeten tegelijk. Het blijft my een raadsel, waarom deze overtreder zelfs niet gewaarschuwd werd. Na deze gebeurtenis dreigde een handgemeen, dat echter gelukkig nog uit bleef. Het Duitsche tegenpunt kwam uit een vryen schop binnen het strafschopge bied, gegeven omdat de Urugueesche keeper meer don drie pas met den bal deed. Er leek my by dit geval meer aan leiding om de Duitsche voorspelers te bestraffen wegens op ongeoorloofde wy- ze aanvallen van den keeper. Nu begon de wedstryd gelukkig op zyn eind te loopen, maar er zou neg meer gebeuren. Petrone had er juist 41 van gemaakt, toen, 5 minuten voor tüd de Duitscher R. Hofmarm eveneens wegens r.uw optreden van het veld gezonden word. Zoo speelde Duitschland de laat ste minuten met negen man en het was een ware opluchting toen het eindsig naal klonk. Een laatste fluitconcert van duizenden Duitsche toeschouwers brak los. Toen ik van de perstribune in de be tonnen gong van het Stadion afdaalde, vond ik op de trap een in elkaar gedo ken vrouwelyke gestalte zitten in een houding van vreeselyke wanhoop Ik tik te haar op den schouder en ze keek op met een betraand gelaat, dat eens, lang geleden, zeer schoon moet zyn geweest maar nu met diepe rimpels was door groefd. In de oogen was zulk een blik van diepste ellende, dat ik niet nalaten kon, haar te vragen: Wie zijt gij en wat scheelt ei-aan? Ik ben de Olympische Gedachte antwoordde zy. En daar ik geen woorden had om haai- te troosten, heb ik myn hoed af genomen en ben stil heengegaan. BelgiëArgentinië (3—6) Voor ongeveer 25-000 toeschouwers werd Zaterdag in het Olympisch Stadion in waaTn zomerweer de tweede wedstryd in de tweede ronde tusschen België en Argentinië gespeeld. De wedstryd tegen Argentinië gin? voor België echter minder van een leien dakje: het overwicht der Zuid-Amerika nen bleek al spoedig. Het spel is nog slechts eenige minuten oud, als er voor het Belgische doel eer. gevaariyk moment ontstaat door het op treden van don Belgischen keeper De Bie. Het gevaar wordt bezworen, doch na drie minuten slaagt Tarasconi erin na een solo-ren den bal In het Belgisohe net te deponeeren (0li- Na vyf minuten spelen loopt Ferrelra den bal opnieuw in liet Belgische nel als De Bie op don grond ügt (0—2). De Argentyncn spelen overweldigend en het laat zich aanzien, dat meer doel punten spoedig zullen volgen. In de twaalfde minuut gaat Tarasconi er op nieuw alleen van door. Hy rent door alles heen en besluit met den stand op 0—3 te brengen Uit een through-pass van Despa- maakt R. Braine na zes en twintig mi nuten een tegenpunt (1-3)- Het spel gaat nu meer geiyk op en precies na een half uur verrast de Bel gische spil Va.n Halme don Argentijn- schen keeper mot een ver schot en het is 2-3. Het is te zien dat de Belgen na het onzekere begin er langzamerhand beter inkomen: de laatste minuten vóór rust ondernemen zy nog eenige pittige aan vallen wnarby eenmaal een gevaariyk moment voor het Argentynsche doel ontstaat, wanneer de Argentynsclv: keeper met don bal in zijn handen voor zUn doel staat te dansen en enkele Bel gen rondom hem heen zwermen. Voor rast komt echter geen verandering meer in den stand. In de tweede helft bereikt de spanning haar hoogtepunt. De Belgen spelen nu als ware roode duivels; zy worden door de groote menigte luide en geestdriftig toegejuicht. De toeschouwers barsten in een vreugde-gejubel uit als Moeschal na acht minuten na een keurig combinatie spel den bal tusschen de beenen van den Argentynschen keeper doorschiet en den stamd op 3—3 brengt. Bij eon foei punt voor Holland kan er niet luider gejuicht worden dan by de zen goal. De Belgen hebben dus thans een 30 achterstand ingehaald; het be gint er werkeiyk naar uit te zien, dat zy op de Zutd-Amerikaansche voetbala-rtis- ten de overwinning zullen gaan behalen Despae en de Vos verwisselen by de Bel gen van plaats. Het spel biyft buitenge woon spannend. Vry onverwacht weet Tarasconi den bal langs den uitgeloopen keeper De Bie te plaatsen. De bal komt tegen den binnenkant va.n den paal en rolt kalm over dc doeliyn (34). vyf minuten latei- maakt Orsi aan alle onzekerheid een einde door den bal ovcr den vallenden De Bie heen te wippen <35). Het wordt even later zelfs nog 3—6 door Tarasconi, die met een hoog schot uit een voorzat van den rechtsbuiten Carricaberri zijn 4de doelpunt maakt. Even voor het einde schiet R. Brain» den bal uit een vrijen trap precies on der de lat, doch de Argentynsche kee per Bosio weet den bal corner te werken welke voor België echter niet oplevert. Het einde komt met 3 tegen 6. DE DRIE BELGEN, DIE TEGEN ARGENTINIë SCOORDEN. R. Braine v. Halm DuitschlandUruguay (1-4) Een aantal extra treinen en honder den auto's en autobussen brachten Za terdag reeds en in den loop van Zon dag duizenden Duitschers naar Am sterdam ter bywoning van den wedstryd tusschen Uruguay en Duitschland. Reeds tegen één uur in den middag begon de groote uittocht uit de stad naar het Olympisch Stadion. De trams zaten toen alle reeds overvol en hon derden en honderden auto's en auto bussen brachten de bezoekers naar de kampplaats. Vele voertuigen waren met Duitsche vlaggen versierd. Tegen den aanvang van den wedstryd Zondagmiddag vier uur, was het Olym pisch Stadion voor de derde maal uit verkocht. Geen plaats was onbezet. Onder leiding van den Egyptisohen scheidsrechter Youssof Mohamed stel den te vier uur de elftallen zich op. Wanneer met dezen wedstryd begon nen wordt blykt alras, dat het forsche spel der Duitschers de vuurproef krügt te doorstaan tegen de technische vaar digheid der Zuid-Amerikanen. Er zit spanning in de lucht. Als de Duitschers de eerste aanvallen op het doel der Zuid-Amerikanen gaan onder nemen worden zy door hun supporters op de overvolle tribunes luide aange moedigd. In de eerste minuut krygt Petrone een kans waarby Beier reddend op treedt. Maar oogenblikkeiyk daarna moet de doelman van Uruguay Mazali den bal vallende voor de voeten van den links buiten R. Hofmarm weghalen. Het ruwe spel van Hofmann veroor zaakt byna een vechtparty tusschen le zenuwachtige spelers. Het publiek fluit de Duitschers verwoed uit. Maar even later wordt Leinberger op unfaire wyzc tegen den grond gGloopen en nu is het de beurt der Duitsche toeschouwers om een fluitconcert te ontketenen. Dan volgt een prachtigen aanval van den linkervleugel der Duitschers. De linksbuiten L. Hofmann zet keurig laag 1 voor en de midvoor der Duitschers heef: maar voor het intrappen doch hy mist en de Urugueesche keeper kan den bal wegwerpen. De Duitschers geven door hun lichaamskracht in den stryd te werpen, goed partij Maar zy krygen evenmin kans om te scoren als vier dagen gele' den de Hollandsche voorhoede. Het publiek leeft volkomen mee met dezen titanenstrijd. Elke beslissing van den uitstekend leidenden scheidsrechter wordt met applaus in het eene kamp en met veel gefluit in het andere be groet. Na 35 minuten passeert Petrone op zyn eentje beide backs. Stuhlfaut aar zelt even met uitloopen en dat is nood lottig, want keihard vliegt het schot van Petrone in dsn bovenhoek. (0—1) Kalb. de aanvoerder der Duitschers kan zijn woede niet beheerschen en gaat den tegenstander te lijf en onder oorver- dcovend gefluit en applaus stuurt soheidsrechter hem uit het veld, zoodai de Duitschers met tien man moeten doorspelen. Petrone profiteert onmtd- dellyk van de verwarring in de Duitsche gelederen en schiet den bal hard in den rechterbovenhoek (02). By een botsing krijgt de Duitscher Knöpfie een trap tegen de knieschijf, waardoor hy het veld uitgedragen moet worden. Tegen de negen Duitschers rt Uruguay nu sterk in de meerderheid Even voor rust komt Knöpfie terug; hin kend speelt hy verder. Het spel is in de tweede helft aanvan kelijk wat kalmer. Wanneer Piriz uit woede over een scheidsrechterlyke be slissing den bal over de lyn gooit, fluit de scheidsrechter af; hy gelast den ne ger. den bal te halen, aan welke bevel onder homerisch gelach gehoor zaamt. Telkens worden er vrye trappen gegeven tegen de Duitschers, die al leen door ruw spel de keurige combina tie der Urugueezen kunnen breken. Uru guay, die zich thans met dezen 2-0- voorsprong veiligt voelt, te meer nu de Duitschers met 10 man den wedstryd moeten uitspelen (Kalb zit op de tri bune en mag in dit Olymplsèh tournooi niet meer uitkomen), geeft thans een exhibition ten beste, waarbij doelpunten maken bijzaak schijnt. Keurig de bal van man tot man. Na 18 minuten jaagt Castro numimer drie in het net (03). Er komen weer incidenten. Stuhlfauth 1 werkt Petrone tegen den grond. Petrone neemt revanche en smyt even later den airder ter aarde, wat R. Hofmann aan leiding geeft om met gebalde vuisten op Petrone af te stormen. De scheidsrech' ter kalmeert de heeren weer. Wanneer Mazzali drie passen met den bal maakt, speelt Leinberger den vrijen trap terug op R. Hofmann, die na 32 minuten scoort (13). De Duitschers krygen dan weer moed, maar als Stuhlfaut een schot van Cam- polo slechts vallende kan wegwerken, schiet Petrone hoog in en Duitschlands kans is verkeken (14), Steeds woester spelen de Duitschers. Op een gegeven moment liggen twee Urugueezen ker mend van de pyn op het veld en de wed strijd moet even gestaakt worden. R. Hofmann en Nasazzi worden bei den uit het veld gezonden. Er blyven negen Duitschers en tien Urugueezen over. Voor de Urugueezers is dit voor de rest van het toumooi een ernstige handicap, daar men van officieele zyde niet wil, dat uit het veld gezonden spelers nog in verdere wedstrijden uitkomen en Nasaz zi is, evenals Kalb, aanvoerder. Met 14 komt het einde. Blijft Nasazzi meespelen? Wij vernemen dat wanneer de scheidsrechter geen melding maakt bij de jury d'appèl van het feit, dat de aanvoerder van het Urugueesche elftal Nasazzi in het elftal blyft. In een der- gelyk geval acht de scheidsrechter het dan voldoende, den betrokken speler voor den aan den gang zynden wedstrijd weg te sturen. Het troosttournooi. Wij vernemen dat behalve Nederland on Chili thans ook België voor het troosttournooi heeft ingeschreven Zeer waarsehyiilijk zullen ook Mexico 'en de Vereenigde Staten meedoen, zoodat er groote kans bestaat dat Dinsdag a.s. voor de eerste ronde in het troosttour nooi zal woröer gespeeld. De Nederlandsche spelers Dè Nederlandsche voetballers, die tot nu boe te Amsterdam logeerden, zyn gisteravond naar huis teruggekeerd, Vcor de wedstryden in het troosttour nooi zullen zij telkens, wanneer dit noo- dig is, naar Amsterdam komen. Het Verdere programma. Heden Maandag, 2 uur: ItaliëSpan je; 7 uur: Portugal—Egypte. DEMI-FINALES Argentiniëwinnaar no. 11 Winnaar Italië—Spanjewinnaar no. 10. De demi-finales worden gespeeld op 3 en 7 Juni. FINALES Zaterdag 9 Juni: Eindstryd om de derde plaats. Zondag 10 Juli: Eindstryd om eerste en tweede plaats, In „De Crt." lezen we o.a. nog het volgende: Al die Rynlanders, die om 10 uur kwa men keerden tusschen 8 en 9 uur naar de „Heimat" terug, wel eenigszins ver moeid, want ze waren al vroeg in den ochtend vertrokken, en dan zullen er ook nog heel wat op de staantribune te recht zyn gekomen. Er was ook een jeugdige Beier, die hee- lemaal uit München. van stad tot stad fietsende met den „Rücksack" op zijn rug naar Amsterdam was gekomen. Ze ker een mooie prestatie uit een spor tief oogpunt. Helaas had h4J geen en tree-kaart voor het Stadion, en zoo was de lange reis tevergeefs geweest. De suppoost kón hem niet toelaten, ma,ar de Beiersche jongen liet zich niet af schrikken, maar zwom het kanaal over, om druipnat de steenen vesting van den anderen kant te bestormen. Ook daar hield echter ee nsuppoost hem tegen. Op dit oogenblik kwam de hoofdop zichter van het Stadion, de heer Van Veen tusschenbelde. die de prestatie van den jongen man zoo aardig vond, dat hy hem een plaats op de ?ere-tribune verschafte. Zoo heeft hij toch nog den wedstryd kunnen bijwonen. Hulde aan dezen jeugdigen Beier. De jongen heeft zich na afloop aan gemeld bij het St. Jozefsgezellentehuis op de Stadhouderskade, dat over de ge- heele wereld zyn vertakkingen heeft en waar ook de buitenlanders, die tot het verbond behooren, kunnen overnachten. DE TOT HEDEN VERKREGEN RESULTATEN. EERSTE RONDE Duitschland 4 Zwitserland 0 Nederland 0 l Uruguay 2 Frankrijk 3 I Italië 4 I Spanje 7 Mexico 1 I België 5 I Luxemburg 3 I Argentinië11 I Amerika2 1 Portugal 4 Chili 2 Portugal Joego-Slavië Egypte 7 J Turkije 1 |j TWEEDE RONDE DEML-FINALES Italië M 1 Uruguay Argentinië Portugal. Egyp-te De Tweede Dag. Cox in den eindstrijd door Gunther geklopt. Het Spaarne wint de Jonge Dames- vier. Vijf eerste prijzen voor De Hoop. De tweede dag van de Hollandia-wed- stryden op den Ouden Ryn heeft vele spannende races en veel goede sport ge geven. Het was prachtig zonnig lente weer, er waren nu veel meer gepavoi- seerde jachten langs de oevers gemeerd dan den vorigen dag, en de echte oude feesielyke stemming van Hollandia heerschte. Voor de roeiers zou het alleen prettiger geweest zyn als er wat minder wind had gestaan; -'e styve Oosteiyke bries ijvas vooral op het eerste baange- deelte zeer hinderlyk en eischte gewel dig veel van het uithoudingsvermogen der racende ploegen. Voor Het Spaarne begon de dag met een teleurstelling, want Cox werd in den eindstryd van het nummer Oude Skiff door Gunther met 2 lengten geklopt. De Amstel-sculler roeide heel goed en rus tig; Cox scheen minder op dreef en was vooral minder fel dan den vorigen dag, tenvyi zijn oude bezorgdheid voor dé moeiiyke baan met haar drie- piketten- ryen hem nog eens parten speelde. Hy keek op het eerste eind teveel om en liet Gunther vóór 1000 M. waren afgelegd tot een lengte of vyf voorsprong uitloopen. Wel spurtte hy daarna fel en kwam op het eind geweldig inloopen, maar de achterstand was te groot en de Haar lemmer verloor met twee lengten. Gun ther verdiende het applaus dat hem ten deel viel; hij roeide een mooie race. De vraag is of hy over drie weken op de Amstelbaan, waarop Cox zich verreweg het best thuis voelt, dit succes zal kun nen herhalen. Het Spaarne kwam in de beide num mers styiroeien voor dames uit, en ver loor in het senior-nummer in de eerste heat van Viking. De Haarlemsche se nior damesvier, die verleden jaar in de unior nummers uitstekend roeide en twee eerste prijzen behaalde, laboreerde nu aan de gevolgen van te korte voorbe reiding, en lootte bovendien dadeiyk te gen de sterkste ploeg, Viking, die in den eindstrijd van De Laak won. De nieuwe jonge damesvier van Het Spaarne, een heel jonge ploeg, won bij dit haai- eerste uitkomen op een natio- nalen wedstryd meteen den eersten pry$. Ook deze ploeg, die pittig roeit en sneller is dan haar tegenpartyen, zoodat zy telkens met lengten voorsprong aan kwam, ontmoette In haar eerste heat haar sterkste tegenparty, De Laak, en won. In de finale kwam zy tegen Delft- sclie Sport, die van De Vliet gewonnen had, roeide- nu nog beter dan de eerste maal en behaalde een victorie waarmee het publiek het blykbaar algemeen eens was, De winnende Spaarne-vier bestond uit de dames P. de Roos (boeg) W. Brust E. Herweyer, E. M. de Byil Nachenius (slag) en L. Venema (stuurvrouw). Vol gens Hollandia-gebruik moest de. vier naar de Jury-tent roeien en werd daar toegesproken en gelukgevenscht dooi den voorzitter van Hollandia, jhr. mr. E. C. M. van Doorn, die haar bouquet- ten orchideeën en rozen gaf, waarna de vier, aldus met bloemen beladen,, naar het boo ten terrein terugroeide. Het Spaarne behaalde dus op Hol landia twee eerste pryzen (jonge vier heeren en jonge vier dames) en een tweeden prys (oude skiff), zoodat het resultaat weer zeer bevredigend was. Het blyft met de Haarlemsche vereeni- ging den goeden kant op gaan. De algemeene indruk, dien wy van het racen op Hollandia hebben behou den. is dat het er voor de Olympische Spelen niet hoopvol uitziet. Er is genoeg strydlust, maar er zyn geen ploegen van extra-klasse. Misschien zal de Tri- tonploeg, die het nummer Oude Vier won, met 3 lengten vóór Aegir en ette lijke lengten vóór Laga, dat kunnen worden. Nu is zy het nog niet. Wel maakt deze ploeg qua styi en als geheel een uitstekenden indruk wy hebben nog nooit zulke keurig-roeiende Triton- ploegen gezien als dit jaar maar zij is nog niet snel genoeg. Dit laatste geldt ook voor Laga's Oude Acht, die dit nummer won. Zy maakt een zeer behoorlyken indruk, maar qua snelheid is het nog maar mid delmatig. Overigens kan de resteerende trainingstijd de Olympische roei wed strijden zyn pas in Augustus nog groote verbeteringen brengen. De Hoop behaalde vyf eerste prijzen, en daarmee tevens den door „Bertha, het bloemenmeisje", uitgeloofden wisselprys voor de vereen iging die het hoogste aan tal prijzen behaalde. Het was nameiyk Bertha's 25ste Hollandia haar zilve ren jubileum. De Hoop-ploegen vochten zonder uit zondering geweldig en met succes. Haar roeien is allesbehalve mooi om te zien: alle roeiers zwaaien scheef op, waardoor het geheel een soort van hai-' monica-effect maakt. Maar het gaat hard, het is „efficient" en vyf van die ploegen gingen het eerst door den finish, hetgeen de hoofdzaak is. Het interes santste was de venijnige Jonge Achten- kamp waarin De Hoop met 3/4 lengte won van Triton, dat weer driekwart lengte voor De Amstel was. Laga heeft een slecht jaar; behalve de Oude Aoht heb ik geen enkele goede ploeg van de zoo vermaarde Delftsche vereeniging gezien. De meeste verloren met groot verschil. Het was jammer, dat de Nereus oude vier niet kon uitkomen. Door een admi nistratieve vergissing was de inschry- ving van alle Nereusploegen te laat ge schied, en kon niet meer worden aan vaard. In Jonge Skiff B. won Van der Meer (Njord) met groot gemak van Wijsman (De Hoop) en Prevoo (De Sclile), Opmerkelijk was het uitstekende roeien van de overnaadsche vier van De Laak, die Argo en Laga klopte en in de omstandigheden een merkwaardig- goeden tijd maakte (8 min. 16 1/5 sec.) Om zes uur had de prijsuitdeeling op het feestterrein plaats. De roeiwedstrij- den van Hollandia zyn weer een schoon watersport-festein geweest. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. Presenteer buitenlanders In de voornaamste Sigarenwinkels. IV. Er begint zoo langzamerhand eenige teekening in de eerste klasse competitie te komen, nu alle clubs reeds eenige ma len in het veld zyn geweest. Nu de kampioenen van het vorige jaar met een nederlaag debuteerden, meen den wy dat de stryd om de eerste plaats belangwekkender zou zyn dan anders; evenwel schijnen de Haagsche reserves, de aspiraties van het eerste elftal te hebben overgenomen; zy hebben dan ook reeds zulk een voorsprong op de andere clubs, dat wy moeiiyk anders kunnen doen dan de ploeg van Tonny de Beus als as. kampioenen te dood verven. Nu Hermes D. V. S. dat met twee ne derlagen zeer zwak begon en ook Rood en Wit door de afwezigheid van Hollands meest productieven bowler de kans om den eeretitel te behalen vrywel verspeel den, blyven slechts V. R. A„ de Haag sche I en Haarlem over, als eenige con currenten.. inderdaad beschikt het tweede team van H. C. C. over een mooie ploeg. Qua batten zyn de heeren zeker supérieur en al zou de aanval ongetwyfeld nog voor verbetering vatbaar kunnen zijn, de tot heden behaalde prestaties zyn van dien aard, dat de bowlery alleszins voldoende kan worden geacht. Zooals reeds gezegd stelde II. D. V. S. teleur. Mogelijk dat een en ander te wy- ten is aan het behalen van het voetbal eerste klasseschap, waardoor nog slechts weinig aandacht kon worden besteed aan het kleine balletje; anderzijds is het niet meer uitkomen van de beide Offermans een niet geringe handicap voor de enthousiaste Schiedammers. Phoenix deed totnogtoe weinig meer dan wy verwachtten, doch A.C.C. begon uitstekend; dc even onverwachte als verdiende overwinning op het oude

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6