WAS DE KOLKSLUIS VROEGER EEN WATERPOORT? FLITSEN MSS&Wtx Tabletten kjy FEUILLETON DE LOTGEVALLEN VAN ESMÉE HAARLEM'S DAGBLAD niMcnAc 5 .UJNI 1928 Historische herinneringen. De KolkcluU roor de reitauratie. Door het herstellingswerk dat thans In vollen gang is, trekt de Kolksluls te Spaarndam veel belangstelling. De heer A. van Meetoren schrijft ons: „Ik twijfel of de Kolksluls wel oor- epronkelljk een sluis geweest Is, Het is waar. dat Spaarndam reeds In oude ge schriften genoemd wordt, maar daar- bU wordt geen gewag gemaakt van de Kolksluls. Eigenaardig is het bovendien, dat bij het beleg van Haarlem van de zijde der Watergeuzen, die tooh feitelijk het IJ beheerschten, geen poging gedaan is om Spaarndam te bezetten. Zij zouden dan den grooten weg van Haarlem naar Amsterdam (de vroegere verkeersweg liep over den Ouden We" via Spaarn dam) hebben afgesneoen. Waarom vochten de Haarlemmers met alle kracht voor den weg naar het Haarlemmer meer, in plaats van om den veel korto ren weg naar de open zee via Spaarn dam? In dien tijd stond de zee voor Spaarndam? De zee werd toch druk be varen waarom zou anders de toren van de kerk te Spaarnwoude tot vuurtoren ingericht zijn geweest? Een ijzeren vuurplaat in den toren is het bewijs daarvan. Alle troepenvervoer geschiedde over den weg langs Spaarndam, De herinner aan het „Oude Hoen", die waarschijn lijk bij de tegenwoordige Blaak 125 rui ters afmaakte. De verklaring va/n het weinige belang van Spaarndam uit krijgskundig oog punt lijkt mij hierin gelegen, dat Spaarndam in dien tijd nog geen be hoorlijke schutsluis bezat, waardoor schepen n de zee af ln het Spaarne korden ki.,nen. Als men bedenkt, dat de zeeschepen uit die dagen meestal niet grooter wa ren dan ongeveer 50 ton (een niet te groote tjalk van heden) dan behoefde de Spaarndamsche schutsluis niet groot te zijn geweest. Maar ik veronderstel, dat de toen bestaande sluis daaTop zelfs nog niet berekend was. Want er ls nog meer. Midden in den weg op geen minuut afstand van de Kolk, ligt een bouwwerk, dat alle ken- teekenen draagt van een schutsluis, zoo als men die ln Vlaardlngen en Schie dam nog kan zien, ongeveer drie meter breed, dus voor zeer kleine scheepjes. Voor die kleine schutsluis lag aan de buitenzijde van den dijk de oude ha ven (thans gedempt en met gemeente woningen bebouwd). Daarvoor stond pas vier jaar geleden is die opgeruimd een lange rij palen, zooals die op oude afbeeldingen vaker voorkomen. Ik heb bijvoorbeeld zoo'n teekenlng van Dordrecht gezien. Achter de sluis liep en loopt ten deele nog een kanaal, dat zlcli voortzette langs de kerk en achter de woning van den dokter. Bü het dempen van een gedeelte van dit kanaal is daar een brugje opgeruimd. Dat was de oude weg van het Spaarne naar de zee. Die was dus niet geschikt voor een eenigszins belangrijk vervoer. Als de Kolk indertijd werkelijk het middenpunt van het dorp Spaarndam geweest zou zijn, dan stond de kerk op een eigenaardige plaats. Een maal bij een zeer lagen water stand ls het mij opgevallen, dat de Kolksluls zoo uitgebouwd is, alsof daarop een boog gezeten heeft. Boven dien, maar dat kan later veranderd zijn, vond ik geen plaats waar de ebdeuren geplaatst zijn geweest. Voor een zeesluis ls dat toch noodlg. Mijn meening is, dat hier bij het ont staan van de waterschappen een water poort is geweest, net zooals de Woer- densche sluis 100 Meter van de Kolk sluls gelegen is. Toen de eerste sluis (het bouwwerk op den dijk. (waarop ik hier boven doelde) te klein werd. zal men de Waterpoort tot een sluis hebben om gebouwd. Dit alles kan ook verklaren waarom Haarlem nooit een zeehaven ls gewor den en het later gestichte Amsterdam wel. Met belangstelling wacht ik dan ook op het geheel leegpompen en het bo dem-onderzoek van de Kolksluls. Mis schien dat daarbij vondsten gedaan wor den die een verklaring geven". Tot zooveer de heer Van Mee teren. Allan de geschiedschrijver van Haar lem, is Spaarzaam met zijn mededee- ligen over de sluizen te Spaarndam. Hij zegt, dat volgens overle veringen de Kolksluls zich daar zou bevinden, waar, in of na 1285, de eerste sluis werd gelegd. Deze overlevering steunt op het feit, dat in geen enkel archief, ook niet van het hoogheem raadschap Rijnland. Iets te vinden is over het maken van de Kolksluis voor 1492. Toen is de Kolksluis namelijk ver groot, hetgeen 4444 frankische schilden heeft gekost. In 1571 onderging deze sluis een geheele vernieuwing. In 1773 had nog eens een verbouwing plaats. In 1363 werd de Woerdensche sluis gemaakt, maar die was alleen besteand voor uitwatering. De Haarlemsluis werd in 1519 ge bouwd. Zij had een breedte van 10 voet en 6 duim, Rijnlandsche maat, en was voorzien van twee paar deuren. Het oc trooi voor deze sluis dagteekende al van 1479, verleend bij handvest van Maximl- liaan en Maria, maar Rijnland had zich eerst tegen het maken van de sluis verzet. Haarlem kwam tenslotte mei Rijnland overeen, om een overtoom te maken, waarop kleine schepen en schui ten gesleept konden worden. Haarlem bleef evenwel aandringen om volgens haar handvest een sluis te mogen ma ken. te meer toen in 1514 het IJwater, door storm opgedreven, een gedeelte van den dam in de monding van het Spaar ne wegsloeg. De lands regeering kwam tusschenbel- de en Haarlem kreeg in 1518 toestem ming om een sluis te maken van 9 voet breed, omdat de Gelderschen in 1518 ie Kolkslui3 verbrand hadden. In 1542 kreeg Haarlem toestemming een sluis te maken van 11 1/2 voet breedte. Het was in 1567 dat Rijnland toestemming gaf voor een sluis van 24 voet. Twee jaar later voer de eers' e boeier met staande mast uit de zee. via deze sluis, het Spaarne te Haarlem bin nen. Hierboven geven wij een afbeelding van de Kolksluis voor de restauratie. Nu is de sluis voor meer dan de helft afgebroken. Het zware metselwer' doet eerder den ken aan een waterpoort dan aan een sluis. PERSONALIA. De heer W. Molenaar te Zandvoort gediplomeerde der afdeeling Weg- en Waterbouwkunde van de Middelbaar Technische School te Haarlem ls be noemd tot opzichter bij de Mij. La Strada Moderna te Milaan, voor wegen aanleg in Italië. MIDDELBAAR TECHmSCFÏE SCHOOL Examens. De uitslag van de overgangsexamens der M. T. S. zal 9 Juli bekend worden. Het practische gedeelte van het eind examen vindt plaats van 26 Juni tot 3 Juli; het schriftelijk gedeelte van 3 Juli tot 9 Juli; het mondeling gedeelte van 9—17 Juli. Er nemen 81 candldaten aan het eind examen deel. Het toelatingsexamen wordt gehouden op 18, 19, 20 en 21 Juli e.k. DRIFT EN DIEF ACHTIGHEID. EN WrtT DE POLITIERECHTER ER VAN ZEIDE. Oude veetm kunnen soms heel lang „smeulen" en dan, plotseling, komt het tot een uitbarsting, die in de meeste ge vallen gepaard gaat met klappen. In eens opkomende drift wordt met be- heerscht ende menschen denken met hun handen cn niet met hun her sens, zooals de Politierechter het on geveer uitdrukte. Tusschen twee Haarlemsche meisjes is de verhouding niet al te best. Dc broer van de een „gaat" met de zuster van de ander en de familie van de een kan zich hiermede niet vereenigen. Als deze twee jonge werksters de een 21. de ander 19 jaar oud elkaar tegen komen, dan loopen ze liever een straatje om dah dat ze elkaar passeeren. Maar op den 2len April ware», ze niet alleen. Verdachte, de 21-jarige, liep met haar moeder en de 19-jarige wandelde met haar verloofde op het Spaarne. Over en weer beweerden ze nu dat ze gescholden hadden met een bekend en geliefd maar niet voor de zetmachine geschikt scheldwoord. Tenslotte kreeg de 19-jarige van de 21-jarige een paar klappen op het hoofd. „Ik ben driftig",' zei ze en ze bleven staan en lachten mij uit". „Ik neem gaarne aan dat deze ver dachte niet gemakkelijk is als ze driftig wordt", aldus het O- M„ „maar dat slaan komt toch niet te pas". Tien gulden boete of 5 dagen hech tenis luidde de eisch. De Politierechter maakte er 8 of 4 dagen van. Nog een uitbarsting van drift had op 8 April plaats tusschen twee werklieden van de Centrale Werkplaats, een me taaldraaier en een boufcendraaier, die op Tweeden Paaschdag in de Kruistocht straat wandelden, met hun vrouwen en bij die ontmoeting ook al met hun han den gingen denken. De jongste, de metaaldraaier, moti veerde zijn optreden hü had den oud sten, den boutendraaier, met een hard voorwerp (naar deze verklaarde) gesla gen met te zeggen dat de oudste hem in de fabriek altijd sarde en de bouten draaier beweerde dat de jonge man hem eerst scherp had aangekeken in 't voorbyloopen. en dat hü daarna was blijven staan en gevraagd had: „Dikke, wat moet je van me?" Toen waren ze. zoo verklaarde een getuige, „in een woestenü op elkaar aan gevlogen". De Politierechter vond dit een rare Paaschvieripg en het O. M. meende dat de metaaldraaier zich kalmer had moe ten houden en elschte 15 of 10 dagen waarvan de Politierechter 10 of 8 da gen maakte. Voor sommige meisjes die in betrek king zün is de- verleiding vaak te sterk. Zü gaan veel uit, geven meer geld uit dan met haar loon in overeenstemming is te brengen en trachten dan haar in komsten op oneerlyke manier aan te vullen of haar garderobe op oneerlyke wyze uit te. breiden. Zoo had een 19-jarig meisje 1.25 gestolen van haar patroon, een café houder. Het over haar uitgebrachte reclassee- ringsrapport luidde niet heel gunstig.' Jong als ze is, heeft ze al een berispe lijk verleden. Maar de voorzitter van den Reclasseeringsraad wilde het toch nog eens met haar probeeren. Ze ver klaarde nu trouwens zelf aan den Poli tierechter, dat ze ,.zoo iets nooit weer zou doen" en scheen dus met goede voornemens bezield. Het O. M. vroeg daarom een voor- waardelyke veroordceling tot 3 maan den gevangenisstraf met een proeftyd van 3 jaar met opdracht aan het Ge nootschap tot zedelüke verbetering van gevangenen toezicht op haar te houden en haar tot hulp en steun te zijn. De Politierechter kon zich hiermede v. rcenigen. Een 24-jarig Duitsch meisje had „in natura" gestolen. Zü had nl.' een stuk bont geknipt van een groot vel bont., dat zich bevond in een koffer van haar mevrouw. Het ontvreemde bont had zy deels zelf behouden, deels aan haar aanstaande schoonmoeder gegeven. j Mevrouw was vaak op reis en ver- trouwde haar geheel. Dit maakt de zaak nog leelijker vond het O. M.. dat 14 dagen gevangenisstraf requireerde. Het vonnis luidde 40 boete of 40 dagen hechtenis. Onder tranen betuigde verd„ die nu weer een betrekking heeft, haar spüt over het gebeurde. VAN HAARLEM'S DAGBLAD No 1218 MOEILIJK BESLUIT Zul je den kortsten weg naar school nemen en het risico loopen dat je Kees Kommer en zjjn vriendjes tegenkomt (die je haat, maar voor wie je heelemaal niet bang bent) of den langeren weg met de groote kans dat je te laat komt? (Nadruk verboden) R.-K. MELKHANDELAREN. VEREENIGING „ST. JOZEF". HET NUT VAN MELK- CONTRÓLE. Voor de leden der R.K. Melkhandelaren- vereen 1 ging „St. Jozef", hield Maandag avond in „St. Bavo", de heer van Zwie- ten uit Den Haag, een inleiding over het nut van melkcontrole voor den melkhandel. Melkcontrole, zoo begon spr., is in den tegenwoordigen tyd een onafwüsbaar iets. Voor den oorlog was het melkhande- larenbedrijf een voortzetting van het veehoudersbedryf. De melk kwam aan het publiek zooals d-e koeien ze oplever den. De melk was wel eens niet goed en dan werd er gemopperd. Vóór den oor log zon de regeering dan ook op midde len om verbetering in den toestand te brengen. In den oorlog ging die met rasse schreden nog achteruit. Maar toen kregen de fabrikanten op den duur last met het buitenland. Uit Duitschland kwamen klachten over de qualiteit van de melk die geleverd werd. Eenige groote fabrikanten te Rotter dam hebben toen een eerste controle bureau opgericht. Iets later kwam er nog zulk een bureau, uitgaande van de Ver- eeniging van Zuivelindustrie en melk hygiëne, de vereeniging van groote in-* richtingenDie vereeniging had op hot oog het vestigen van een onparrijdig contrólebureau met Rükscontrolemerken voor melk, evenals voor boter en kaas. Was dit doorgegaan, dan zou het pu bliek alleen die melk'met Rykscontröle- merk hebben gekocht. Toen werd 'n premie ingesteld voor le en 2e qualiteit melk, voor de 3e quali teit niet. In den Haag werd toen door den Haagschen melkhandel ook een contróle bureau opgericht. Het Amsterdamsche gemeentebestuur werkt ook ln deze richting. Dan is er nog een bureau te Utrecht. Het bureau te Rotterdam wil de melk die door de veehouders wordt afgeleverd verbeteren. Het Bureau van de Vereeni ging voor Melkhygiëne wil hetzelfde maar met een „vlag", een reclamevlag er bü voor de groote inrichtingen tegen over het publiek. Spr. behandelde daarna de werkwüze der bureaux. Te Rotterdam werd de alcoholproef genomen op de door de veehouders ge leverde melk. In 't begin werd wel 24000 L. melk teruggezonden; in het tweede jaar waren het maar enkele bus sen. Dan waren er eenige stal-inspecteurs aan de bureaux verbonden; zü stonden de veehouders met raad en daad bü. De INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CENTS PER REGEL monsters worden door de bureaux zelf genomen en niet door de veehouders. Het andere bureau had geen stal- inspecteur En het bureau wordt door de veehouders zeer op prijs gesteld. Als de melk aan de bron niet goed is. dus niet goed van de veehouders komt. wordt ze niet goed meer. Vuil dat een maal in de melk is opgelost, ls er niet meer uit te krügen! In Den Haag is de toestand enorm verbeterd door de werking van het bureau met zün twee centrales. De melkcontrölebureaux levert als groot voordeel op: verbetering van de qualiteit der consumptiemelk. Wat weet een handelaar zonder controle bureau van het vetgehalte van de melk die hij in omloop brengt? Niets. Wat weet hü van streptecoccen? Ook zeer weinig. Het publiek betaalt een hoogen prüs voor de melk, vergeleken bü vroeger, maar het heeft dan ook recht op uit stekende consumptie-melk. De veehouders moeten opgevoed wor den. Dat kan dcor een onpartydig con trólebureau dat met premies werkt. Van klachten van de melkhandelaars trek ken de veehouders zich niets aan. Een bureau ls ook noodlg om het Melk- besluit goed na te komen. Dat besluit zegt dat er geen streptecoccen in de melk aanwezig mogen zün. Zulk een bureau is ook een groote steun voor den Keurings dienst, die onmogelijk voldoende alle melk kan controleeren. Een bü het bureau aangesloten melkhandelaar wordt hierdoor beschermd tegen den keuringsdienst. En zulk een bureau is ook een afweermiddel voor de kleine melkhandelaren tegen de reclame die de groote njelkinrichtmgen met hun bureaux maken. Spr. waarschuwde de melkhandelaren: laten de groote inrichtingen te Haarlem u in dezen niet vóór zy'n. Sticht een controlebureau en verbetert uw product. Er komen nog veel scherpere bepalin gen van de Overheid; men kome daar aan tegemoet. De bedryfszekerheid wordt dan grooter. Het contrólebureau ls niet goedkoop; in den Haag heeft het een begrooting van f 16.000. Maar wat zou het hinderen als de melk wat duurder werd, als zü maar goed is. Een eerste vereischte voor de inrich ting van een controlebureau ls dat men baas ls in eigen huis. Het bestuur moet bestaan alleen uit melkhandelaren. Men moet steun zoeken bü autoriteiten en bij keuringsdienst, maar géén gcldclijken steun, want dan is men mijn zegging schap kwijt. Het bureau werkt ook ongewenschte elementen uit het bedryf weg. Want ten slotte zal het publiek alleen koopen van hen die bü het bureau zün aangesloten. Het Haagsche bureau is opgericht door 7 organisaties en mag zich niet inlaten met de prü zen politiek. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenigen der aanwezi gen gebruik gemaakt. De voorzitter dankte den spreker voor zün duidelijke uiteenzettingen. Er zullen nog wel meer vergaderingen over dit onderwerp gehouden worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. Stofzujgerhuis MAERTENS BA KTELJORISSTRAAT 16 TELEFOON No. 1075S 5 APEX STOFZUIGERS F. 90.^ HET ZONLICHT FRONST UW W£NKSRAyw&N ter bescherming var» Uwoogen.Deze lang. ^cUS^durige stan^ verwekt hoofdpijn. Neem DE R.-K. HUISHOUD SCHOOL. DE OPENING VAN HET NIEUWE GEBOUW. Men weet, dat de R.K. Huishoud- ?n Industrieschool de beschikking gekregen heeft over de oude leerschool aan '.e Ged. Voldersgracht; Nadat die schooi ontruimd was door de rüksleerschool, heeft zy eenige jaren als complex nood woningen gediend. Er was dan ook heel wat te verbouwen en op te knappen voor dit gebouw weer gebruikt kon worden. Het is alsof er een nieuw gebouw ge komen is. Het bestuur der R.K. Industrie- en Huishoudschool heeft thans genoodig- den gevraagd voor de plechtige ope ning der nieuwe school op Maandag 18 Juni Des morgens te 9.30 uur zal een plech tige H. Mis worden opgedragen in te kerk van den H. Joseph in de Jans straat; daarna volgt te 11 uur de inwü- ding der school en de opening door den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen. DE GOUVERNEUR-GENERAAL. TANDJONG PRIOK, 4 Juni (Aneta). Bij zün terugkomst te Tandjong Priok per stoomschip „Op ten Noort" werd de Gouverneur-Generaal begroet door de leden van den Raad van Ned Indië en verschillende andere autoriteiten. Op de ka tie stond een militair muziekkorps opgesteld. Het gezelschap ging per auto naar Weltevreden. (Naar net Engelsch, van O. N. en A M. WILLIAMSON.) 53) „Het is hü of zü". peinsde Mr. Jen nings. „Niet verstandig nadenken! Ik zal haar dat betaald zetten, als zü niet op past!" Zich wel bewust van de betrokken atmosfeer thuis, was Esméo op weg ge gaan naar den scheikundige, bü wlen zü de glasscherfjes had gelaten. „Is u klaar met uw analyse?" vroeg zü haastig „U hebt mU geen tyd gelaten, die te maken", antwoordde de man geme lijk. „Maar n zeide, dat ik om negen uur kon komen", herinnerde zü hem. Hü zag er verwonderd en verdrietig uit. „Er sehünt een misverstand te be staan", bromde hü. is gisteren van gedachten veranderd. Dat Is u toch niet vergeten, hoop ik". „Zeg mij als 't u blieft, wat u bedoelt" eeide het meisje. Maar eer de man kon antwoorden, begreep zü instinctmatig, wat er was gebeurd. „Nu, ik behoef u toch niet te vertellen dat u juist toen lk den winkel sloot een heer zond. om het glas weg te halen, daar u gehoord had van een specialist ergens in Haymarket". „En u gaf het glas mee?" „Zeker Ik kon niets anders doen. Als een dame van plan verandert", „Dat heb ik niet gedaan. Ik heb nie mand hierheen gezonden. Hoe zag die „heer" er uit?" „Heel voornaam; donker, lang, goed- gekleed. Ik merkte op. dat hü blauwe oogen had. ofschoon zün haar zwart was een man van even in de dertig. Hebt u hem werkelijk niet gezonden?" „Werkel.jk niet!" „Hoe kon hü dan uw naam weten en alles van het glas en wat u ermee wilde? Hü had mt adres, datu mü gaf en ailes. Ik kan niet vinden, dat ik er eenige schuld aan heb", „O, wat komt het er op aan, wie schuld heeft?" riep het meisje bitter. „Het glas is weg, en ik kan het nooit meer krü gen. Het is een vreeselijk verlies 1" De scheikundige, die zün geduld ver loor en bereid was zich te verdedigen tegen de beschuldiging van onachtzaam heid, was !d zün binnenste overtuigd dat de „voorname heer" het recht aan zün kant had ln deze zaak deze zonder linge zaak. Hü wenschte echter niet in een onaangenaam dispuut te worden be trokken en was beleefd jegens het bleeke meisje, dat haast al te mooi was. Het was jammer, zeide hü. dat zü. als zü een geheim had. dat verraden had aan iemand, dien zü niet vertrouwde. Wat hem betrof, zün geweten was zuiver. En hü geloofde ook niet, dat hü vergif op het glas zou hebben gevonden. De men schen waren licht geneigd tot sensatio- neele gevolgtrekkingen. Meestal vergis ten zü zich en liep de zaak op niets uit. als zü alles in beweging hadden ge bracht en iedereen lastig hadden geval len. Er bleef niets anders voor haar over dan terstond naar Cannon Wood te gaan en Graaf Rlcardo te vertellen, wat er was gebeurd. Dit deed Esmée onder tranen, maar hü troostte haar. Dat Rudolf Silvers het glas had gestolen, was immers een goed oewü's. dat haar vermoedens juist waren, zeide hij. Nu mochten ze ten minste aannemen, dat er geknoeid was met het waschwater. Wat het vergif was, wisten zü niet en zou den zü misschien nooit vernemen. Maar het was goed. gewaarschuwd te zün Power beloofde geen der voorzorgen te zullen vergeten, welke Esmée hem had gesmeekt te nemen. Mrs. Neale zou zich met het koken belasten en zou misschien een paar melden nemen, waarvan ze zeker wist, dat ze alleen maar dom waren Hü beloofde ook, nog eens naar een oog arts te gaan, nu er iets bepaalds te ver tellen was. „Bovendien", ging hü voort, op ietwat verlegen toon, „ik zou haast zeggen, dat ik vandaag wat beter ben dat. de neve! niet zoo dicht is voor myn oogen. En ik heb niet dat ellendige koude gevoel, als of de oogappels verlamd waren. Misschien is het maar verbeelding Maar zelfs die verbeelding doet mü goed. En in elk ge val ben ik niet erger. Andere morgens kon ik vaak weten dat 't bepaald erger was dan den vorigen avond. Dat was vreeselijk. Nu heb ik hoop, en Hü mompelde nog een woord, maar zoo zacht, dat Esmée het niet goed ver stond. Toch meende zü. dat het klonk als „u". Dien avond te Rose Lea vertelde zü Charles Rogers alles, wat zü hem kon vertellen, zonder het vertrouwen van Graaf Ricardo te verraden. En door Rogers' handige vragen zeide zü nog iets meer, dan zij eerst had willen zeggen Daarover maakte zy zich bezorgd, toen zij het bemerkte, doch zü stelde zich spoedig weer gerust. Rogers was geen vyand van Graaf Ricardo of Richard Power. Hil zou hem zeker liever onschul dig dan schuldig willen vinden; en de nieuwe ontdekkingen in deze zaak wek ten de belangstelling van den detective in hoogen mate op. Eindelijk was het eenige. dat Esmée nog verborgen hield, de brief aan Miss Harford en het geluid van geheimzinnige muziek ln het huis Toen Rogers haar vroeg, of zü geen ver moeden koesterde, dat er een vrouw te Cannon Wood verborgen was, antwoordde zÜ nadrukkelijk „Neen". Van het prach tige „gestolen parelsnoer wist zy' niets „Het eenige, waarvan ik zeker ben daar omtrent" zeide het meisje, „is dat Graaf Ricardo de echte Graaf Ricardo. de echte Richard Power evenmin in staat zou zün zelfs de meest verleidelijke juweelen van de wereld te stelen dan op aün hoofd te gaan staan in Trafalgar Square. Indien u hem kende, zou u weten hoe onmogelijk dat is! O. ik begrüp wel dat u denkt, dat 't de schuld kan zün van een vrouw en zyn verliefdheid op haar Maar ik geloof zeker, dat u zich vergist. En vroeger of later zult u wenschen, dat u geen tyd en moeite had verspild aan die gedachte. Waarom richt u, na alles wat ik u verteld heb, uw gedachten niet op den valschen Rifchard Power en Violetta Diaz?" Rogers schudde langzaam zyn groot grüs hoofd. „Ik zal dat paar opsporen", zeide hü- „Wat echter de juweelen be treft. alleen de „echte" Richard Power kon ze hebben gekregen Houd dat ais 't u blieft ln uw gedachten En taat mü het minste woord de kleinste toespeling, die hij maakt omtrent die juweelen vooral terstond vernemen". Maar Esmée, die naast hem aan zün schrü'ftafel zat, sprong plotseling op. „Ik kan geen verklikster zün", riep zü. „Na alles, wat u van mü hebt gehoord en ook van Gibbs over gisteravond, moet u ge- looven. dat Graaf Ricardo onschuldig is volkomen onschuldig. U kunt niet willen, dat ik hem nu nog zal bespie den". De scherpe oogen van den detective richtten zich op de hare. „Wenscht u, dat ik zal denken, dat Gibbs gelijk heeft omtrent u?" vroeg hü. „Ik bedoel niet van dien brief. Dat is onzin. Maar dat u ter wille van Power bereid zou zün ons te verraden?" Esmée zweeg, met gloeiende wangen en een kloppend hart. „U behoeft niet te antwoorden", zeide Rogers vriendelijker. „Ik geloof niet, dat u dat zult doen. Maar let op wat u doet, beste meisje Tenzü u gaarne uw betrekking wilt verliezen en Cannon Wood verlaten". Doch Esmée wilde er nu zelfs niet aan denken, Cannon Wood te verla ten. rwordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10