DATUMSTUKJES ONZE GROENTJES ONZE GROENTJES 45e Jaargang No. 13792 Verschijnt dagelij'Ks, EeHalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 7 Juni 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week f 0.27ï4, met geïllustreerd Zondagsblad 032; per 3 maanden: Vcor Haarlem |en de dorpen ia den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) ƒ3.5734 Franco per post door Nederland /387J4- Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken /0-57J4franco p. post ƒ065 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel DIJ abonnement aanzienlijk rabat Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38310 Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Administratie 10724 en 14825. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J. C. PEEREBOOM en P. W PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telefoon 10122, 12713. Bij!:antoor voor Santpoort, Velsen, Veisen-Noord, IJmuiden, Beverwijk en*. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA DONDERDAG 7 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling George Robert 34 uur. Gem. Concertzaal: „Hout-concert" H. O. V., onder leiding van Marinus Adam, 8 uur Cinema Palace: „Variété", 8 uur. Luxor Theater: „De Blanke Slavin". 8 uur. Rembrandt Theater: „Gesteenigd". Tooneel: Rudlnoff, 7—9; 9.15—1115. Scala Theater: ,,Het Circuskind"; „Het Eiland der Tyrannie". 8 uur. Waaggebouw: „Kunst zij ons Doel". Tentoonstelling van werken van Le den. 105 uur. VRIJDAG 8 JUNI Bioscoopvoorstellingen. Nieuw pro gramma. Waaggebouw: .Kunst zij ons Doel". Tentoonstelling van werken van Leden. 10—5 uur. OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI. KAARTEN VOOR DEN EINDSTRIJD. Ten vervolge op onze mededeelingen In het nummer van Woensdag over de toegangsbewijzen voor de finale van het Olympisch Voetbaltoumooij op Zondag a.s. kunnen wij thans berichten dat op de schriftelijke aanvraag, door ons blad in gediend, slechts een gedeelte is toege wezen. Dit gedeelte is bjjna de helft en wij kunnen hierover niet ontevreden zjjn in aanmerking genomen het feit dat in het geheel aanvragen voor 130.000 kaar ten (dus voor bijna viermaal het aantal beschikbare plaatsen) waren binnenge komen. Wy hebben thans de ons verstrekte toe gangsbewijzen zoo eerlijk mogeiyk ver deeld, rekening houdende met de volgor de van binnenkomst der aanvragen en aan aanvragers van grootere kwantums slechts een gedeelte toewijzende, opdat zooveel mogelijk aanvragers konden wor den geholpen. Wü hebben hierdoor gedaan wat wij konden. Dat velen teleurgesteld moeten worden, was te ccncnmale onvermüdelijk. Er is hierna geen enkele baart meer in ons bezit en wij kunnen ook geen en kele meer krijgen. ZOODRA Zoodra de dag gaat gloren. Komt leeuwerikgefluit Zoodra er ergens brand komt Rukt gauw de brandweer uit Zoodra Tc mijn tuin gesproeid heb Daalt milde regen neer Zoodra 'k de kachel uit laat Komt er weer kouder weer Zoodra Tc belasting afdoe Verschijnt een nieuw biljet Zoodra ik 's ochtends opsta Verlang ik weer naar bed Zoodra 'k den tandarts raadpleeg Verdwijn*, de pijn op slag Zoodra Tc een rijm gemaakt heb Komt weer een nieuwe dag Zoodra de schemer intreedt Zie je de avondster Zoodra een mensch een fiets heeft Is 't loopen hem te ver Zoodra de kip een ei legt Verkondigt zij dat luid Zoodra het in het nest ligt Haalt 't meisje het eruit Zoodra een kind het licht, ziet Kost het een hand vol geld Zoodra een knaap adn sport doet En wint. is hij een held, Zoodra Tc me heb geschoren. Heb ik alweer een baard. Zoodra Uruguay speelt, Wil iedereen een kaart. Zoodra mijn buurman opstaat, Hoor ik zijn grammofoon, Zoodra ik in myn bad zit. Begint de telefoon. Zoodra een visscher schol vangt, Verkoopt hij ze als bot, Zoodra een kind een pop krijgt, Is t stomme ding kapot, Zoodra de man gaat liegen. Heeft vrouwlief hem gesnapt. Zoodra er iets geheim is. Wordt het eruit geflapt. Zoo draadloos het mag hoe ten. Zoo vol met draden is t, Zoo draagt een mensch nog luiers. Zoo ligt ie in zijn kist. Zoo draaf ik voort en lezer. Gij hunkert naar t besluit. Zoo draal ik dus niet langer En schei er maar mee uit. P. GASUS. Haarlem7 Juni. De Goksport. Het renpaard Felstead. zoon van hot renpaard Spion Kop. eigendom van den tabaksmagnaat Sir Hugo Cunliffe- Owen en gereden door den jockey H. Wragg, heeft de Engelsche Derby ge wonnen. Het nobele dier behoorde onder de tweeëntwintig deelnemers tot öc verste outsiders, en stond dan ook geno teerd op 331, hetgeen wil zeggen, dat men voor ieder pond sterling, erop ge wed, er drieëndertig terugkreeg. Maar heel weinig menschen hadden erop ge wed, zooals dat nu eenmaal met verre outsiders het geval pleegt te zijn. Verre weg d? meesten hadden hun duiten ge riskeerd op den favoriet Fairway, eigen dom van Lord Derby, die niets presteer de en ergens in de achterhoede eindigde, en op den tweeden favoriet Flamingo, ndom van Six Lawrence Phillips, die tweede werd. Fairwey's noteering was 52, Flamingo's 6—1. De Flamingo wedders verdienen tenminste nog iets. omdat hun paard „geplaatst" is zU zullen bij de meeste bookmakers ander half maal him geld teruggekregen heb ben en de weinigen die fiducie had den in Black Watch, die nummer drie werd (genoteerd op 28—1) kunnen nog heel blij zijn, want zij hebben zeven maal hun geld uitbetaald gekregen. Maar voor de meesten, ver en verreweg de meesten, beteekent deze Derby weer weening en knersing der tanden. De bookies lachen natuurlijk, want die va ren er altijd wel bij als een outsider wint. U zult misschien zeggen: Wat kan ons die Derby schelen? Wij Hollanders heb ben onze nationale aandacht immers geheel noodig voor de voetbalfinale Uru guayArgentinië, waarbij om een totaal onbegrijpelijke reden al onze belangstel ling zich concentreert op Uruguay, of schoon Argentinië even goed speelt. En waarbij het ons. nóg merkwaardiger, heelemaai niet kan schelen wie wint Toegegeven, maar toch vraag ik even uw aandacht voor de Derby, die een volk van veertig millioen zielen opnieuw in de hevigste emotie heeft gebracht, en een half millioen van die zielen byeenge- bracht in het plaatsje Epsom, graaf schap Surrey, 40 K.M. van Londen, las tig te bereiken, rijk aan natuurschoon maar op Derby Day vrUwel verborgen in stofwolken en vervuld van verschrik kelijk auto-geraas. De race wordt door driejarige paar den geloopen over 2400 M. Zij duurt tweeënhalve minuut. Het is veel vreem der om da&rvoor uren te reizen, en zich allerlei last en ongemak te getroosten clan om even naar Amsterdam te gaan om twee Zuid-Amerikaansche elftallen te zien voetballen. Dit laatste is trou wens, na aftrek van de mogelijke ge niepige trucjes, zuivere sport. De Derby is eigenlijk heelemaai geen sport, behalve voor de paarden zelf, die in hun onschuld gedwee om het hardst loopen, en dit soms met nogal veel enthousiasme doen. Er zijn er ook by die er een hekel aan hebben, of aan kuren lijden, en er het hunne toe bijdragen om de zaak grondig in de war te sturen. Alle overigen doen het om de duiten, en beweren vrijwel zonder uitzondering dat zij zich terwille van de sport opwinden. Waarheid is nu eenmaal vreemder dan fictie. De renstal-bezitters zijn er bepaald van overtuigd dat zij door liefde voor de paardensport wor den gedreven. Immers, het is practisch vrijwel onmogelijk om op het houden van een renstal geld te verdienen. Hun geval is dan ook ietwat verschillend van dat der groote weddersmassa, zy doen het niet voor de paardensport, maar voor de goksport. en hebben voor deze laatste een jaarlijksch verlies over. Het wordt verdisconteerd in bevredigde eerzucht Het is een eer voor een eigenaar als zijn paard een race wint. en een geweldige eer als het de Derby wint. Ik weet niet waarom, want hij doet er zelf absoluut niets anders aan dan de rekening beta len Hy fokt het paard niet, traint, liet niet en berijdt het niet. Dat wordt alle maal door anderen gedaan, en aangezien zy er veel meer verstand van hebben dan hy mag hy niet eens meepraten. Toch is de eer in de eerste plaats voor hem. Wondertyk. maar waar. Do overige belanghebbenden, de mil- lioenen en millioenen wedders op de Derby, beoefenen de goksport zonder er een roode cent aan te willen opofferen, als zy dat tenminste voorkomen kunnen Zy willen winnen, winnen en nog eens winnen Op den duur verliezen zij alle maal. Op den duur winnen alleen de bookies, die ervan leven moeten en die heelemaai niet gek zUn. Aan hen alleen kent niemand sportieve bedoelingen toe Zij zyn een nogal geminachte klasse der Britsche samenleving. Als de Derby sport ware zou de Beurs het ook z'ijn, en de Handel, de Industrie enfin, ons heelc leven.# als u wilt. Want maatschappelijk en ook in vele andere opzichten is het heele leven een gok, zooals u vanmorgen nog hebt on dervonden toen u iets te laat de straat overstak, en die auto u op één centi meter miste Dat het vrijwel onmogelijk is om lang: den weg der berekening den winner te ontdekken, is door dezen laatsten uit slag opnieuw bewezen. Volgens alle ex perts had Felstead geen redelijke kans Niettemin won hy gemakkelijk. Volgen? alle experts had Fairway een pracht kans. Niettemin was hij onder de laat sten van de tweeëntwintig. In yitjn zes jaren in Engeland heb ik op twee Derbywinners en op één tweede gespeeld. Niet zoo slecht dus. De eerste heette Papyrus Ik ontdekte hem door iemand met gesloten oogen een speld ir, racing card te laten prikken. De tweede heette Captain Cuttle. Zijn naam was my geworden door een Derby-lote- rijtje in vriendenkring, waarbU dit ticket myn deel werd. Toen hield ik er maar aan vast. Het paard dat tweede was heette St. Germans, en ik speelde erop omdat het was nog te kort na den oorlog zoovelen het vermeden vanwege den naam De ironie der dingen scheen te beloven dat dit ros succes moest heb ben. En zoo geschiedde. In die zelfde zes jaar hebben duizen den met nauwgezette studies omtrent stamboomen, vorm. baangesteldheid enz veel minder resultaat bereikt en ontzag lijk veel kostbaren tyd verspild. Zoo is de Derby. R. P. HET LOT VAN DE „ITALIA". DE ONTVANGEN SEINEN. NOOD- Naar aanleiding van de door een ra dio-amateur te Huizum ontvangen nood seinen. welke mogelyk van de ..Italia" afkomstig zyn. en in verband met het in deze seinen genoemde adres, heeft de correspondent van het Persbureau Vaz Dias te Brussel zich in verbinding gesteld met- den heer A. Blanquert te Lokeren in België. Deze deelde den cor respondent mede. dat hy op 3 Juni in: derdaad met proef uitzendingen bezig was en dat hij eenzelfde radiotelegram heeft ontvangen als de Nederlandsche ama teur te Huizum. Tusschen de woorden „morts rester" had hy evenwel nog een „O" opgenomen, terwijl hy meende een ander cijfer gemist te hebben. Indien het telegram dus werkeiyk van de op varenden van de „Italia" afkomstig is. dan kan worden aangenomen, dat een gedeelte der bemanning van het lucht schip is omgekomen. MONUMENT JAAP EDEN. wy herinneren er aan. dat de onthul ling van het gedenkteeken boven het nieuwe graf van wjjlen Jaap Eden zal plaats vinden Zaterdagmiddag ló Juni om 3 uur. Het monument wordt een de zer dagen door den beeldhouwer August Falise geplaatst. De overbrenging van Eden's stoffelyk overschot naar het nieuwe graf heeft Dinsdagmorgen, in te genwoordigheid van mevr. Eden en het commissie-lid Leo Lauer, plaats gevon den. HET INSTITUUT VAN SCHOOLBEWAARDERS. Weer naar den ouden toestand terug? jaren te oordeelen. Naar ons verzekerd wordt, heeft de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche OnderwU- zers een onderzoek ingesteld naar do werking van de afschaffing van het in stituut der bewaarders. De bedoeling moet zyn om aan den gemeenteraad een adres te zenden om aan te dringen om weer tot don ouder, toestand terug te keeren en weer be waarders te gaan aanstellen. Ook in de vergadering van den Cen- tralen Ouderraad is dezer dagen de quaestie der bewaarders besproken. Besloten is om aan het adres van den Bond adhaesie te betuigen en de quaes tie ook in de verschillende vergaderin gen van ouder-commissies aan de orde te stellen. Een van de bestuursleden van een oudercommissie deelde ons mede: Het biykt meer en meer, dat het niet verstandig geweest is om de be waarders af te schaffen. Op papier kar het een bezuiniging geven, maar of die ook werkeiyk verkregen is. betwijfel ik zeer sterk. Het is natuuriyk niet te ontkennen, dat een bewaarder die spe ciaal belast is met het verzorgen van een school, daarvoor meer hart heeft dan eenige vaak wisselende werkvrou- w;n, ook al wordt vanwege die schoon- maakonderneming getracht het werk zoo goed mogelyk te regelen. Maar er is nog meer. Doordat er geen bewaarder moer is. ïydt het onderwijs. Men moet- wel bedenken, dat niet alleen hot insti tuut van bewaarder is afgeschaft, maar ook het ambulantisme voor de hoofden. Als er onder schooltijd gebeld wordt, moet een van de leerlingen gaan 2ien wie er is. In de klasse waar het hoofd onderwijs geeft brengt zoon belletje al aadeiyk eenige onrust. Wie van de kin deren zou nu naar de deur mogen? De rust keert pas wee. als de leerling aan het hoofd verteld heeft wie er was Soms moet hy dan nog eens terug om het antwoord van het hoofd over te brengen. Als een kind ongesteld wordt, moot een van zUn klassegenooten hem thuis brengen. De kinderen willen graag onder school tyd de kachel-opstoken, r.iaar het kar. niet ontkend worden, dat het stoornis in het onderwijs geeft. Als er nu leerboeken wat opgeknapt moeten worden, gaan ze naar den boek binder. De bewaarder is er niet meer. Dat kost se'.d. Maar ook het onderhoud van cl? schoolmeubelen wordt duurder doordat er geen bewaarder is. Als er nu ists r.an een stoel, tafel of bank kapot is, wordt het voorwerp gebruikt tot het geen dienst meer kan doen en dar. wordt naar Openbare Weric?n een br je gestuurd om vernieuwing. Vandaar dat in den Centxal?n Ouder raad de meening algemeen was. dat het belang van het onderwijs gediend is met het weer aanstellen van schooi bewaar ders. Wy teekenen hierbij aan. dat ver schillende bijzondere lagere scholen het voorbeeld van het openbare onderwijs in deze niet gevolgd hebben, maar liet in stituut der bewaarders in eerc gehou- dn hebben. In den ouden tyd dat wil 10 jaar geleden was het regel, dat elke lagere school een bewaarder had. Zijn voornaamste taak was om de school schoon te houden. Maar hij deed nog veel meer! Aller eerst de bel naloopen. «Verder bood schappen doen. bijvoorbeeld een ziek geworden kind thuis bengen. Dan boe ken kaften, punten aan potiooden sly- pen, inktpotten vullen. Een belangryk werk was ook de verzorging van de ka chels. 's Morgens vroeg de kachels die niet konden biyven branden aanmaken en de vulkachels opporren en van nieu we brandstof voorzien. Dan eenige kee ren op een dag de kachels verder ver zorgen. opdat kinderen en onderwyzers geen koude hadden te verduren. Maar de bewaarder deed nog honderd andere dingen van den meest uiteenloo penden aard. maar die toch alle de een wat meer. de ander wat minder bevorderiyk waren aan den goeden gang van het schoolleven. Was een poot van een tafel wat los. de bewaarder had een hamer en een spijker om verder kwaad te voorkomen. Ook na schooltyd bleef de bewaarder over zyn school waken. Niet alleen dat hy en zyn vrouw als de onderwyzers en de kinderen vertrokken waren, pas goed aan den slag konden gaan om de loka len en gangen schoon te maken, maar zelfs als dat was afgeloopen, had hy er nog voor te zorgen, dat. de ondeugen de straatjongens het schoolgebouw niet met krijt bekladden of met steenen rui ten ingooiden. De bewaarder woonde in een huisje naast de school en stelde er prys op om er voor te ijveren dat alles in zp school onberispeiyk in orde was. Maar aan het eind van de oorlogs jaren en kort na het inluiden van den vrede is ons gemeentebestuur er toe overgegaan om het instituut van de be waarders aan de lagere scholen geleide- ïyk af te schaffen. Vry algemeen werd de stelling ver kondigd. dat het goedkoopcr kon. Nu was het waar. dat het instituut van bewaarder meer geld ging kosten. De 8-urige arbeidsdag werd ingevoerd en ook de bewaarders wilden van dien kor toren werkdag profiteeren. Bovendien werd verlangd, dat de gemeente werk vrouwen gaf om te helpen by het schoonhouden van de scholen, omdat de vrouwen van de bewaarders dit niet be hoefden te doen. Er werd gezegd: ..De gemeente heeft bewaarders aangesteld en betaalt alleen den arbeid van den man. De vrouw van den bewaarder behoeft dus niet in de school te komen. Anders moet de ge meente haar ook betalen. Vrouwen van werklieden en ambtenaren in gemeen- tedier.rt blijven toch ook ln hun eigen huis. Waarom dan alleen een ongun stige uitzondering te maken voor de echtgenooten van de bewaarders?" Toen uitgerekend was. dat de gemeen- tefinanciër. er u-el by zouden varen om het schoonhouden van de scholen op te dragen aan een particuliere onder neming. inplaats van behalve den be waarder ook zyn werkvrouwenhulp te betalen, werd tot afschaffing besloten. Nu is over de praktijk van eenige DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Een millioenen-krach, DE BEHANDELING DER ZAAK VOOR DE AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. (Van onzen eigen verslaggever). Op Vrydag 6 Januari van dit jaar kwam he*, ontstellende bericht da*, te Amsterdam, ten Paleize van Justitie, een conferentie hsti plaats gehad in de eerste kamer der Rechtbank, waaraan verschil lende in de financieel© wereld vooral in het hypotheekbankwezen vooraan staande personen hadden deelgenomen en die in verband stond met vermoede lijke malversatiën by de vroeger te Hilversum, later te Amsterdam gevestig de Veendammer Hypotheekbank, die in de millioenen zouden loopen. De conferentie had tot gevolg dat de subsituut-officier van Justitie. Mr. Mas- sink. ingreep en het faillissement der ge noemde hypotheekbank werd uitgespro ken met benoeming van Mr. G. S. Salm en Mr. A. S. van Nierop tot curatoren. Tevens werd een bevel tot onmiddellijke inhechtenis-neming wegens vermoede lijke bedriegelijke bankbreuk uitge vaardigd tegen de heeren Mr. E. M. B. Kortenoever, president-commissaris; A. C. Möhring, directeur. Den Haag; J. J Woltman en J. P. Wolfman, oud-direc teuren der Bank. te Hilversum. Door de Haagsche politie werden de beide eerstgenoemden. door de Amster dam^ he recherche de beide laatstge noemden aangehouden. Alles by elkaar genomen bedroeg naar gemeld werd, het deficit ongeveer f 6.400.000 Hoofdzakelijk zouden Groninger land bouwers benadeeld zyn. Geschat werd dat alleen in de gemeente Nieuwe Pekela voor een bedrag van een half millioen aan pandbrieven was „ondergebracht". Ofschoon de Bank onder leiding der heeren Woltman goed scheen te gaan en hooge dividenden uitkeerde werd zy toch niet algemeen betrouwbaar geacht. De Nederlandsche B3nk nam tenslotte geen pandbrieven der Veendammer Hypotheek bank meer in beleening daar ó:e instel ling hypotheken gaf, die gedeeltelijk ln pandbrieven werden betaald en he: me', de qualitelt der onderpanden ook niet nauw nam. In Juli 1927 namen de heer J. P Woltman en zUn zoon ontslag als direc teuren. Voor hen ln de plaats kwam toen de heer Möhring. Donderdagmorgen begon voor de Am- sterdamsche Rechtbank de behandeling van de rechtszaak tegen de Veendam mer Hypotheekbank. De Rechtbank was als volgt samenge steld: Mr. J. L. M. Meckmann. presi dent: mr C. Briët en mr. Th. L. van Berckel. terwyi nog toegevoegd was als rechter mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken. Het O.M. werd waargenomen door mr. D. Reilingh Wzn. Dc dagvaarding. welke tegen de vier verdachten is uit gebracht beslaat niet minder dan ruim tien getypte folio-pagina's, wy ont- leenen er het volgende aan: 1. Zy vangt aan met het ten laste leg gen aan de verdachten van bedriegbiyke bankbreuk. Möhring als directeur van de „Veen dammer Hypotheekbank" Kortenoever als commissaris en lid van den Raad van Toezicht der vennootschap. J. J. Woltman en J. P. H. Woltman en óén of meer andere personen zouden te zamen cn in vereeniging met elkander, of ieder te zamen en in vereeniging met één of meer anderen, of ieder afzonderlijk op of omstreeks 25 Juni 1927 te Hilversum, althans in Nederland, ten bedriegelijke verkorting van de rechten van de schuld- eischers der N.V. aan den boedel ont trokken. althans om niet of klaarblijke lijk beneden de waarde vervreemd heb ber.: de villa ..Hilverhouse" met erf te Hilversum: meubilair enz. dezer villa; een kantoorgebouw me: erf te Hilver sum: het aanwezige meubilair in dat ge bouw; oen terrein te Hilversum en te Veendam; twee auto's met toebehooren; een vordering van de ..Veendammer Hy potheekbank" op J. J. Woltman, groot f 81.709.98, of daaromtrent; 26 schuld vorderingen der genoemde bank in hoofdsom per ros to beloopende f 2.155.512,50. of daaromtrent en tot zekerheid waarvan hypotheken ten be hoeve van deze N. V. waren verleend. In elk geval worden de verdachten be schuldigd dat zU deze feiten op ecniger- lei wijze te zamen hebben gepleegd. 2. Althans wordt aan de verdachten J. J. Woltman cn J. P. H. Wolfman me deplichtigheid ten laste ge! 1 aan de feiten, die Möhring en Kortenoever ia in of omstreeks Juni 1927 in hun hoe danigheid te Rotterdam. 's-Gravenh&ge en Hilversum pleegden, althans nan do feiten, die Salomon Liebcrniann deed plegen door A. C. Möhring, mr. E. M. B. Kortenoever, L. Th. H. baron van Boo- cop en J. Spanjersberg. Op 25 Juni 1927 heeft nl. te Hilversum plaats gehad een buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der „Veendammer Hypotheekbank", waarin aan verdach ten. als directeuren cn aan alle com missarissen een terstond ingao ont slag is verleend en daarvoor in de plaats zyn benoemd: verd. Möhring tot eenig directeur en verdachte Korteypever. L. Th. H. baron van Boccop en J. Span jersberg tot commissarissen. Voorts zyn op de denzelfdon dag gehouden ver gadering van commissarissen ir den Raad van Toezicht als eenige leden be noemd verdachte Kortenoever en J. Spanjersberg. De belde Woltmans zou den nu het bovenvermelde opzette!Uk bewerkt of er opeeiteUJk aan medege werkt hebben. 3. Bovendien wordt aan een der ver dachten J. J. cn J. P. H. Woltman ten laste gelegd, dat zij door het verschaf fen van gelegenheid of middelen opzet - teiyk hebben uitgelokt dat Möhring en Kortenoever het misdrijf of de misdrU- ven hebben gepleegd. 4. Dan wordt nan de verdachten J. J. cn J. P. H. Woltman ten laste gelegd, dat zU en éen of meer andere personen io zamen en in vereeniging met elkander, althans ieder te ramen en ln vereeniging met. één en meer anderen of ieder af zonderlijk de goederen aan den boedel hebben doen onttrekken of om niet of klaarbiykelijk beneden de waarde heb ben doen ver-.Teemden door A. C Möh ring. mr. E. M. B. Kortenoever. L. Th. H. baron van Boccop cn J. Spanjersberg. Subsidiair wordt aan allo verdachten cn éen of meer anderen te zamen en in vereeniging met eikander, althans ieder te zamen en In vereeniging met één of meer der anderen of leder afzon derlijk. verduistering ten laste gelegd, nl. dat zy in of omstreeks Juni 1927 de reeds vernielde goederen en vorde ringen hebben verduisterd. Vervolgens wordt aan de \-erdachten J. J. on J. P. H. Woltman subsidiair ten laste gelegd: medeplichtigheid aan verduistering door cpzettelUk gelegenheid of middelen us verschaffen to: en opzettelijk behulp zaam te zUn by het plegen of doen plegen van het feit of de feiten: het op- zetteiyk uitlokken van de verduistering door Möhring en Kortenoever; het doen plegen der verduisteringen door Möh ring. Kortenoever, baron van Boccop en Spanjersberg; verduistering der goede ren. die zy onder zich hadd<-n. Voorts ls aan verd. A, C. Möhring be- drlegeiyke bankbreuk ter. laste gelegd. HU zou zoo zegt de dagvaarding als oenlg directeur der in staat van faillissement verklaarde „Veendammer Hypotheekbank" ter bedriogelykc ver korting van de rechten der schuld- «Iscliers dier vennootschap, aan den boedel hebben onttrokken verschillende geldsbedragen en effecten, door dezo af te geven en te laten of doen afgeven aan Salomon Liebermann en, wat het hieronder te vermelden geldsbedrag van f 90.000 of daaromtrent betreft, aan ze keren L. W. S. Paardenkooper of de N.V. „Buitenlandsche Handelsbank". al thans deze pelden cn deze effecten t© storten by of af te geven aan de N.V. .Discontobank voor Credietinstclüngen". In de aan den boedel onttrokken waar den worden vermeld bedragen van f 50.000: f 537.000. f 54.000. f 600.0000; f 138.000, f 90.000, f 595.500 en f 200.000. Voor zoover ter zake van dit feit geen veroordeeling kan volgen wordt aan ver. Möhring ten laste gelegd verduis tering der genoemde geldsbedragen ca effecten. Tenslotte wordt aan verd. J. J. Wolt man verduistering ten laste gelegd. nL dat hU te Hilversum of te Veendam ver schillende geldsbedragen, toebehoorendo aan de „Veendammer Hypotheekbank" zich wederrcchteiyk heeft toegeëigend. Hy zou dit hebben gedaan door op de aandcelen der N. V. vrijwillig gestorte 90 pet terug te betalen of te doen terug- MEN DENKE ER AAN: Zaterdag a.s. wordt dc eerstvolgende rubriek opgenomen. leder verstandig mensch bewaart dus zijn kleine ADVERTENTIES van VRAAG EN AANBOD voor van Zaterdag. Want geen enkel blad ln of bulten Haarlem geeft aan deze advertenties zo# groote publiciteit als HAARLEM'S DAGBLAD

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1