LOTTGEKING HAARLEM'S DAGBLAD HERINGA &WUTHRICH P H I L I P S' 5 RADIO-TOESTELLEN (Adv. las. Med-) OLYMPISCH MISVERSTAND. Ik ontmoette 'm op straat, een H.B.- scholier, vijlde klasse. Met gesprek ging natuurlijk dédrover, Hij was wat zenuw achtig en gedrukt, moeilijk aan 't praten te krügen. Ik zei er 't eerst iets over. ,,'t Zal spannend worden vanavond". Hij knikte veel bstcc-kenend, waarschijn lijk dacht hij, dat ik een goeden kijk op de zaak had. ,,Wc zitten 'm allemaal te knijper.", zei hij. „Zoo'n belangstelling?" ..Natuurlijk, ik kan nergens anders aan denken". ,,'k Geef niemand veel kans". Hij keek bedrukter. dan hij al gedaan had. „Neen?", vroeg hij ,,'t Puntental zal wel laag blijven". Hij schrok. „Denk je?, hoe weet je dat, d'r zal er toch wel één zijn, die een goed figuur slaat". Ik dacht, dat hij wedden wou en gooide 't maar cp een anderen boeg, want ik heb al z- veel gewed. „Je ziet er slecht uit". ,,Ja, zooiets bezorgt je slapelooze nach ten". „Zoo erg trek je 't je toch niet aan?" „Morgenochtend weten wij den uitslag pas". „Morgenochtend? Vanavond al". „Ja", merkte hü grimmig op, „jullie by de krant weten altijd alles 'u eerst. Maar weten jullie 't werkelijk al van avond?" „Natuurlijk, zooals altijd, wij krijgen den uitslag per radio in code". „In cod-r?" „Ja, al die namen zijn veranderd". Hij keek wat verbaasd, maar was te verward, te zenuwachtig om door te denken". Is die code niet te koop, waar kan ik die krijgen?" „Zoo'n belangstelling, heb je wedden schappen?". waagde ik in 't midden te brengen, en ik wilde hem aan 't bestaan van ens nieuwsbord herinneren. „Weddenschappen niet", zei hij. maar 't wordt een tientje van den ouden heer en als ik 'm vanavond al gerust kan stellen maakt hij er zeker twintig van". „Ook al zoo enthousiast?" „Nogal begrijpelijk, 'r hangt veel van af, mijn positie in de maatschappij, mijn heele tcekomst, een pracht betrekking is mij aangeboden.-..." Hi) sprak over zijn eindexamen. Van avond beslist de leeraarsvergadering. Morgen is de uitslag bekend. Er bestaan nog andere groote gebeur tenissen KIEKJES VAN HET KANTONGERECHT Een ijverige vrouw. Te Amsterdam zullen de voetlbal- entÏTOUsiasten zich vanmiddag wel verdringen om een kaartje voor bet Stadion machtig te worden. In de zaal van het Kantongerecht leek hel een miniatuur-Stadion. Daar was; het een gedrang van beklaagden en getui gen om een plaatsje te veroveren op de publieke tribune die slechts enkele vier kante meters groot is. De dames en heeren vinden het blijkbaar aangena mer om daar te staan dan rustig zit tend in de wachtkamer hun beurt af te wachten. Het wordt voor velen uren staan want om 10 uur roept de deur waarder de eerste zaak uit en het heet een kalme ochtend als de laatste zaak voor koffiedrinktijd afgehandeld Is. Een Juffrouw diie zeker niet voor den eersten keer hier kwam laad voor medi cijn tegen verveling gezorgd. Zij had een. haakwerkje meegenomen en stond op de tribune rustig te werken. Voor vlijt moet die een 10 hebben! Hoeveel haar voor gedrag toekomt wee«t ik niet want de Kan toni-echter liet haar zoo lang haken, dat ik de zitting al ver laten had voor ik wist of zij als getuige of beklaagde kwam. Een jongeman die ook tot wachten ge doemd was neuriede „Voor wie dat paar kousen wel wezen mag...." Groene wollen kousen? Neen het zal wel iets anders moeten worden. Een fiets of hondenkar? Zware voetstappen' da-eUnden sporen rinkelden. Toen stond hij. nadat de hakken tegen elkaar geslagen waren met eon knal als een kanonschot, „op de plaats rust!" voor den Magistraat Hij de opperwachtmeester van de Ko ninklijke Marechaussée, die den indruk wekte, alsof hij alleen door zijn Impo neerend optreden een vijandelijk leger op die vlucht zou jagen, had een wet- schennor voorgeleid. Er kwam even spanning In de zaal. Dat moest wel een staatsgevaarlijke misdaad zijn.- De Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie las de dagvaarding voor. Dat werkte op sensatie-renvachting als een koud-witer-bad. Beklaagde een boe renjongen uit de binnenlanden van den Haarlemmermeerpolder stond terecht omdat hij een hond voor zijn driewie- lige flets gespannen had. terwijl hjj niet voldaan had aan de voorwaarden van ds Hemden trekwet. Er ontspon zich een debat tusschen den opperwachtmeester en den be klaagde. Het leger zei pertinent de hond heeft getrokken. Maar de boerenzoon speelde de onschuld, 't Was waar de hond was met een touwtje aan de fiets gebon den. doch hij liep ollean mee „voor ple zier". De Ambtenaar en de Kantonrechter geloofden natuurlijk den opperwacht meester en de boerenjongen zal 6 gul den ln de schatkist moeten storten om te ervaren, dot de Koninklijke Mare chaussée het met- de honden wel meent. De Hollandsche zindelijk heid. Die is spreekwoordelijk. Msar 't was beter als zij ook praktijk was! WOENSDAG 13 JUNI 1928 Voor het hekje waar de wetsovertre ders elkaar aflossen kwam een melk boer. „Om door een ringetje te halen" was hij niet Geen wonder dan ook, dat de controleurs van den Keuringsdienst voor levensmiddelen bevonden hadden, dat de melk die hij hier uitventte niet aan de elschen van reinheid voldeed. De Ambtenaar stelde den Kanton rechter voor om den melkboer 25 gulden, boete te laten betalen cm hem tot meer zindelijkheid aan te manen. Een duur broodje. Een bakker had 's morgens voor 10 uur een versoh broodje afgeleverd. Daarmee had hij de Arbeidswet over treden. Als ik goed verstaan heb soms is de acouslek der rechtszaal heel slecht of spreken de heeren alleen voor d'? groene tafel zal het den bakker een tientje kosten. Een gemachtigde van den bakker bak te wat zoete broodjes. Dat wil zeggen hij voerde eenige verzachtende, omstan digheden aan. Maar de Kantonrechter liet niet meer dan tot 8 gulden afdingen. Toch nog een duur broodje. Een geluksvogel. Een autobestuurder was bij verstok (dit wil zeggen buiten zijn aanwezig heid) veroordeeld wegens een overtre ding; der Haarlemsche politieverorde ning, tot 10 gulden beate. Hij kwam toen een rijksveldwachter die 10 gulden wou incasseeren in var- zet. Nu werd zijn zaak nog eens in zijn aanwezigheid behandeld. Het getuigenverhoor wees wol uit. dat de beklaagde bij het nemen van een hoek te veel op den linkerkant van den weg gekomen was. Dat is strafbaar gesteld in de Haar- lemsahe politieverordening. Het geval scheen dus voor den auto man al vrij hopeloos. Maar toen vertelde de Ambtenaar. <lat hij genoodzaakt was om ontslag van rechtsvervolging te vragen, omdat de Haarlemsche rechtbank pas heeft uit gemaakt, dat een gelijke bepaling van de Heemsteedschc verordening gis en rechtskracht heeft, omdat nu de nieuwe Motor- en Rijwielwet ln werking getre den is De Haarlemsche verordening is dus ook in strijd met de wet. De beklaagde maakte een diepe bui ging' en ging verheugd heen. Nog een boffer. Een dronkeman had op de Oost vest dus nog wel voor de gevangenis! zóó loopen zwaaien dat een automobi list niet passeeren kon. Dat zwaaien ging zoo. dat hij met opzet nog wat meer laveerde om den automobilist te plagen. De autobestuurder gaf van het ge beurde een duidelijk verhaal. Maar één getuige-verklarlng is volgens onze wet geen wettig bewijs. Nu zaten er wel twee passagiers ln de auto, maar die wonen in.Frankrijk. Hen dagvaarden als getuigen wordt te duur. Voorloopig blijft de dronkeman dus ongestraft tot de Franschen op een va- cantie-reisje eens toevallig naar Neder land komen. Dan zal de Ambtenaar van het O. M. hen dagvaarden en de zaak opnieuw aanbrengen. Nu de zaak evenwel zoo staat, gëloo- ven wij niet. dat die dronkeman veel kans heeft alsnog veroordeeld te zullen worden. EEN VLIEGTOCHT CAAPSTAD AMSTERDAM v.v. TERUGREIS PER KOOLHOVEN SPORTVLIEGTUIG. Wij ontvangen het volgende sclmijven uit Pretoria van den aviateur J M, Sluyter: .'BU dezen bericht ik u dat mijn plan nen uitgewerkt zijn om van Afrika naar Holland te vliegen, en dat ik denk half Juni van Kaapstad te starten met een „Moth" vliegtuig met „Cirrus" motor en als eindpunt Amsterdam. Ik vlieg over de Westkust vla Spanje en Frankrijk en denk zoo Holland te be reiken. Alle maatregelen zijn genomen betref fende land hijsmogelijkheden en ik on dervind veel medewerking bij mijn voor bereiding en beschik over vele gegevens van diverse piloten. Ik hoop dan ook den heer Geysendor- fer in dien tijd te Pretoria aan te tref fen, om nog lr. overweging te nemen om over Cairo te vliegen. Ik ben ook voor nemens terug te vliegen, maar dan met een der nieuwste Koolhoven Sport vlieg tuigen (Lucht-Coupé). Dit vliegtuig is voor 2 personen ingericht. Het zal van een extra benzinetank worden voorzien, zoodat langeere trajecten kunnen wor den afgelegd dan met hot standaard type. Van Kaapstad naar Amsterdam doe ik ds reis alleen, doch voor de terugreis heb ik den heer Berny Konings bereid gevonden om deze mede te maken Deze die inct de heeren Fokker en Koolhoven heeft samengewerkt, bereidt zich thans voor op de retourvlucht en treft de noodige maatregelen zoowel wat 't vlieg tuig der Koolhovenfabrieken als de te nemen route betreft. Dc mogelijkheid van een dergelijke vlucht is reeds bewezen. Vooral wat door de tochten van Hinkler en Lady Heath. Ik hoop u nog van nadere bij- eonderhedem te kunnen dienen. PERSONALIA. Den lsten Juli a.s. zal de heer J. Vermast, adjunct-commies bij 's Rijks belastingen ter inspectie Haarlem, zijn 40-jarigen diensttijd herdenken. WESTRUSTLAAN. De heeren G. Wolzak Hzn., W. v.Liemt M. L, A. Klein, H. J. M. Bartels en Mr. Dr. Bijvoet, stellen den gemeenteraad voor het in Raadsstuk 164 onder A ge noemde straatgcdeolte den naam te ge ven van .Westrustlaan" en het verleng de van dat straatgedeelte genaamd „Rustenburgerlaan" eveneens den naam te geven van uWestrustlaan", DE OLYMPISCHE VOETBALFINALE. VANMORGEN OM 11 UUR NOG GEEN BELANGSTELLING. Het zonderlinge feit deed zich voor dat cr vanmorgen om elf uur op het Van Tuyll-plelr. voor het Stadion neg vol strekt geen drukte was. Geen sprake van vorming van vroege queues. Er stonden twee of drie auto's, Drie groep jes van misschien twintig a veertig menschen wachtten bij de gesloten lo ketten, en dat was alles. Eenige pers fotografen kwamen kijken, deden ver baasd en vertrokken weer cnverrichtsr- zake. Er was werkelijk niets te kieken. Binnen de St.idionliekken had zich een vrij groote politiemacht verzame-ld, waar bij ook een dertigtal bereden agenten. Dat was het eenige teeken dat er iets buitengewoons op til was. Maar ook de politie had totaal niets te doen. Er waren menschen die zich afvroe gen of hei N.O C. door zijn maatregelen voer de finale het publiek zoo afge schrikt had dat het Stadionnis' uitverkocht zou raken. Dat gelooven wij niet. De groote stroom zal van middag wel komen. Pas om vier uur zou de kaart, verkoop beginnen en om zeven uur de wedstrijd. De Amsterdamse he politie zou voornemens zijn om het medenemen van vouwstoeltjes en het plaats-verwisselen met „stroomarmen" in de queues te voor komen. Het lijkt ons practisch niet uit voerbaar. Maar na het nachtelijk Vijzel- straat-gedrang voor den wedstrijd Hol landUruguay doet deze afwezigheid van belangstelling op den grooten finale-dag, vijf uur vóór het begin van den kaart verkoop, wel vreemd aan. Wij hebben om 2 uur nog 'telefonisch bij het Stadion ge/nformieerd hoe de toestand daar op dlat uur was. Men deelde ens mede dlat de menschen reeds i'n rijen gingen staan. Er deden zich ab soluut geen wanordeiijkheden voor. Da kaartverkoop zou zooals gezegd om 4 uur beginnen. ERNSTIG INCIDENT BIJ DE BEHANDELING DER VEENDAMMER AFFAIRE. „DE MEESTE GETUIGEN BEGRIJPEN NIETS EN WETEN NIETS." De vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank zette heden de behandeling voort van de strafzaak tegen de oud directeuren der Veendammer Hypo theekbank de heeren J. J. W., J. P. W., A. C. M., alsmede tegen den oud-presi dent-commissaris mr. E. M. B. K. De eerste getuige de heer A, van der Tooren, reeder te Scheveningen. wordt gehoord. Get. zegt o.a. dat hij Lieber- mann eenigen tijd gekend heeft, verder deelt hij mede dat hij er later spijt van gehad heeft de acte waarbij de Dis- contobank zich tegenover de Veendam mer verbond een hypotheekbank op te richten en waarbij hij zich als borg ver bond,. ge teekend te hebben. Even later maakte de president zich tegen dezen getuige kwaad, en zeide o.a. „Getuige zou 50 mille krijgen voor zijn handteekening, moet ik nu van u en allen slikken dat u niets van de zaak begrepen hebt, u bent toch zaken man?" Desgevraagd ontkent getuige, dat hij ooit zijn medewerking heeft willen ver kenen om de Veendammer leeg te ha len. Dc president roep op een gegeven oogenblik uit, dat er steeds meer getui gen komen, die in 't gewone dagelijksch Jeven heel goed kunnen denken, doch zocdra het de Veendammer betreft niets kunnen begrijpen. Tusschen den president en mr. Ko- kofsky komt het tot een zeer heftige woordenwisseling naar aanleiding van 'n opmerking van laatstgenoemde, uit wiens woorden de president opmaakt, dat deze verdediger hem beschuldigt zich te baseeren op niet vaststaande ge gevens. Mr, Kokofsky: Ik wil constateeren dat u suggestief ondervraagt. De president, woedend: Dat is niet waar, en wanneer u op dergelijke wijze doorgaat zal de rechtbank moeten overwegen of verdere samenwerking met tl nog mogelijk is. Mr. Kokofsky: Dat spijt me mijnheer. De rechtbank gaat daarna in raadkamer. TRANSPORTARBEIDERS. Door de afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbeiders werd Dinsdagavond in het gebouw „De Centrak" een vergadering gehouden met de leden die in los dienstverband in het brandstoffenbedrijf werkzaam zijn. Uit voerig werd op deze vergadering de thans geldende regeling van arbeidsvoor^ waarden besproken, die reeds sinds ge- ruimen tijd geen bevrediging bij de be trokkenen had gebracht. De heer A. Mars gaf een overzicht be treffende de situatie elders en besprak tevens hierbij de wenschen, welke de brandstof werkers aan de werkgevers wenschen voor te stellen. Na een geani meerde gedachtenwisseling besloot de vergadering met algemeene stemmen, accoord te gaan met het voorstel om den werkgevers de wenschen der werk nemers te doen toekomen en het verzoek te doen de voorgestelde regeling met in gang van 1 Juli a.s. te doen invoeren. V.A.R.A. Hedenavond wordt door de afdeeling Haarlem in het gebouw De Centrale een vergadering gehouden vanwege de af deling Haarlem der Vereeniging van Arbeiders Radio-Amateurs. Op deze vergadering zal o.m. een voorzitter der afdeeling verkozen dienen te wor den in verband met de ver kiezing van den tegenwoordige» voor zitter in het hoofdbestuur der V.A.R.A. DANSLOKALITEITEN In aansluiting op onze mededceling in het nummer van Vrijdag over het voorstel inzake artikel 1.54 der IV liticvcrordcning (danslokaliteitcn) is te melden, dat dit voorstel behalve door den heer Joh, Visser, ook gc« tcckcnd is door den heer Miezerus. VIEUWE HUISJES IN EEN OUD STADSDEEL. DE WONINGEN DER ST. JOZEPH-STICHTING INGEWIJD. Heden, Woensdagmorgen, werden de nieuwe woningen voor Ouden van Dagen ingewijd, die de St. Jozephstichting op het Begijnhof heeft laten zetten. Er waren veel belangstellenden samen ge komen in het tuintje, dat door het wo ningblok omsloten wordt, en waar ach terin het beeld gezet is van den Heili gen Jozeph, den beschermheer van de parochie, waartoe deze huisjes behooven. De pastoor van de Si, Jozephskerk, in de Jansstraat, pastoor H. J. C. Sondaal verrichtte de wijdingsplechtigheid, bij gestaan door drie inisdienaars.Hij ging to kwart over tien al de woningen rond, en wijdde de muren. Daarna werd het beeld van den H. Jozeph gewijd, „opdat allen onder voorspraak van den H. Jozeph onder Gods zegen hier mogen wonen", zooals de pastoor zeide. Daarna hield de geestelijke een rede. „Het is vandaag een gedenkwaardig uur," zeide hij, „nu hier weer op oud-Roomsclien bodem een inrichting is gevestigd van den Rcomschen Charitas. „Dit erf .wordt toevertrouwd aan hen, voor wie deze huisjes zullen zijn een voorportaal van hun verblijf by God." Naast God dankte pastoor Sondaal hen, die de Stichting steunden, die tijd arbeid en moeite hebben gegeven, en ook het Kerkbestuur voor de jaarlijk- sche bijdVage, welke de zorgen van de bestuurderen verlichtte. Verder bracht hü dank aan den architect, den heer Nelis, die geheel onbaatzuchtig het werk verricht heeft, en van den morgen tot den avond persoonlijk de leiding had, en ook den aannemer, den heer E, J. Lubbers, en allen, die onder dien ar beidden. Erkenteiükheid betuigde pas toor Sondaal voorts aan den edelen ge ver, die een huisje ten geschenke gaf, aan hem die den tuin inrichtte, en allen zonder wie het niet mogelük geweest was dit tot stand te brengen. Want dit is iets van de kleinen, de eenvoudige menschen. Toch drukken nog zware schulden op de stichting, dat mag niet verheeld worden, er is f 50.000 geleend tegen een rente van 5 pet. en jaarlyk- schc aflossing. Daarom is het noodzakelijk, dat zij, die dikwijls voor een kleinigheid dub beltjes en centen uilgeven, ook hier een zilverstukje voor over hebben. In het dagboek der Kerk zal deze dag als een der gewichtigste dagen der parochie opgeteekend worden. Een gelukkige le vensavond te brengen aan hen, die hier komen wonen, is een heerlijke voldoe ning, vooral daar dit blijk van liefde niet gesteund is op gelden van Staat of ge meente. Met den wensch, dat het nage slacht de voetstappen zou drukken van de stichters van thans besloot spr. en beval de woningen en haar bewoners in de hoede van den H, Jozeph aan. De voorzitter der stichting, de heer J.W.Demmers sprak een woord van dank tot den pastoor. Daarna werd een col lecte gehouden, voor de stichting. De aanwezigen, onder wie het raadslid de heer W. J. B. van Liemt kregen daarna gelegenheid de huizen te bezichtigen. Er zijn 16 boven- en benedenwoningen, ieder met twee kamers, een keukentje en een bergruimte. Er is gas, water en electriciteit. De huisjes zien er helder uit, glanzend ge verfd, in vroolijke kleuren, sommigen kijken uit op het vriendelyke Begynhof, anderen op het Donkere Begünhof, al len op het binnenhof je. De huisjes heb ben platte daken. Zij zullen binnenkort betrokken worden. UITVOERING IN DE LIG H AL Woensdagmiddag 20 Juni zal het Meisjeskoor onder leiding va,n mevrouw Sybrandi-Halberstad't een uitvoering ge ven in de Lighal voor patiënten te Bloe- mendaal. Soli en koortjes zullen elkaar afwisselen terwül mejuffrouw Emmy van Eden zal begeleiden. LEEUW EN HOOFT De NaamJ. Vennootschap „Leeuw en Hooft" heeft indertijd een belangrijk complex bouwterreinen te Heemstede ten Zuiden van het Haarlemmerhout park in exploitatie gebracht. Nu verne men wij dat de thans nog onbebouwde terreinen verkocht zijn, zoodat de ex ploitatie van dezen grond voor „Leeuw en Hooft" geëindigd is. SIGARENMAKERS- EN TABAKBE- WERKERSBOND. Zaterdag 16 Juni wordt door de afdee ling Haarlem van den Nederl. Sigaren makers- en Tabaksbewerkersbond het 40-jarig bestaan herdacht. Door het bestuur zal naar aanleiding van dit Jubileum des 's middags van 46 uur receptie worden gehouden in het gebouw „De Centrale". Des avonds wordt aan de leden en hun dames en feestavond in het gebouw De Centrale aangeboden. De agenda vermeld om.: Opening door den afdea- lingsvoorzitter, Muziek van Arbeiders Madolineclub Apollo"; optreden van een declamator, die evenals .Apollo" belanglooze medewerking heeft aange boden en voorts een feestrede, uit te spreken door den Bondsvoorzitte H. J. J. Eiehelsheim. PAARD AANGEREDEN. Op deai hoek van de Van Marumstraat en de Rozenprieelstraat had Dinsdag een botsing plaats tusschen een auto en een bespannen melkwagen. De be stuurder van laatstgenoemden wagen kon wegens het rinkelen der flesschen het signaal van den autobestuurder niet hooren. Het paard werd aangereden en brak het linker voorbeen. Op advies van den dierenarts Kok werd het arme dier' naar het Openbaar Slachthuis ge bracht om daar te worden afgemaakt STEENKOLEN OP STRAAT. Tengevolge van het verschuiven der lading 'vielen Dinsdagnamiddag op de Groote Hou tb rug twintig zakken steen kolen van een vrachtauto der firma N van Breemen en Co. op straat. Het tramverkeer werd daardoor zes minuten cn het overige rij verkeer twintig minn en gestremd. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morger. van 13 Juni. medegedeeld dcor het Kon. Ned- Met. Inst. de Blldt. Hoogste barometerstand 770.7 m.M. te Breslau. Laagste barometerstand 745.0 m.M. te Abisko. Verwachting: matige tot zwakken Zui delijken tot Z.-Westelijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets war mer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vorige stand 768 m.M, Star.d van heden: 764 m M. Neiging: Achteruit. Opgave van: KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137. THERMOMETERSTAND 13 Juni Hoogste gisteren. F. 63 Laagste hedennacht F. 51 Hoogste heden 12 uur F. 64 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent* per regel. •MMMNtOtt GR. HOUTSTRAAT 5a TELEFOON 10771 voor Stoomen en Verven 13 BURGERLIJKE STAND HAARLEM 13 Juni. Ondertrouwd: 12 Juni: F. W. v. Oln- hausen en A. W. Waaning. Getrouwd: 12 Juni: A, Cobelens en J. M. Verschuren. Bevallen: 11 Juni: N. W. v. Rijswijk— v. d. Berg, z„ M. P. Bor—Oomen, z., A. M. C. Veldman—RysdUk, d„ 12 Juni: S. HartBosma, d., C. Berlemon—Verhoe ven, 2 z. Overleden: 11 Juni: W. J. C. Vonk, 67 j., Delistraat-, 12 Juni: A. C. Veen, 29 j., Meester Joostenlaan. TELEGRAMMEN DE „ITALIA". DE HULP AAN NOBILE. STOCKHOLM, 13 Juni (N.T.A. draad loos). De Zweedsche Luchtvaart Maat schappij lieeft op verzoek van die Zweed sche regeering een drie-motorig Junker- vliegtuig ..Uuiand" genaamd, ter be schikking gesteld. Deze machine heeft Stockholm reeds verlaten; zy heeft vyf personen aan boord, benevens schoenen, kleeden en de noodige medicijnen voor de bemanning van de „Italia". Daar de ..Uuiand" 2000 K.M. kan vliegen hoopt de bestuurder Vrydagmorgen te Ko ningsbaai aan te komen. KOPENHAGEN, 13 Juni Wolf f bu reau). Maddelane zal trachten de expeditie met sleden en ander mate riaal te helpen. De nood van Nobile steeds grooter. Nobile heeft geseind, dat hij zich thans in den uitersten nood bevindt. Ze ven leden van de bemanning zijn ver dwenen. MADDALENA AAN- GEKOMEN. In Kopenhagen. KOPENHAGEN, 12 Juni (Wolffbu- reau). Het door majoor Maddalena bestuurde Italiaansche watervliegtuig ..Savoia 55" dal tot liulpverlecning aan de Italia" bestemd is, kwam hier gis teravond uit Amsterdam aan. De verdere reddingspogingen. KINGSBAY. 13 Juni, Wolffbureau. Het stoomschip „Svalbard' is gister avond uit Green Harboud met 10 hon den en den Neder landschen honden- menner Van Dongen hier aangekomen. Uit Moskou wordt bericht dat de Rus sische ijsbreker Malygin met een vlieg tuig aan boord uit Archangelsk in de richting van Spitsbergen is vertrokken, waarheen ook de ijsbreker „Krassin", de grootste ijsbreker ter wereld, zal vertrek ken. KETELONTPLOFFING MADRID, 13 Juni. (Wolffbureau). BU een ketelontploffing op een Spaansch kustvaartuig werden drie matrozen ge dood en acht zwaar gewond. MOEDER MET TWEE KINDEREN DOODGEREDEN PARIJS, 13 Juni. (Wolffbureau.) Bfj Nancy werd een moeder met haar belde kinderen door den sneltrein Parys— Straatsburg gegrepen en gedood. WEER EEN GEVAARLIJK INCIDENT. TIROOL—ITALIg. INNSBRUCK. 12 Juni (Wolffbureau.) Op den' ochtend van 10 Juni wilden 4 arbeiders van het staton Brenner-See af een uitstapje ondernemen naar den Eraxentrager om deze ,te beklimmen. Zij werden eohter door 5 Italiaansche sol daten met geweren gewapend die op Oostenrijksch gebied kwamen aange houden en bedreigd. Toen zy daarop bleven staan werden zy door de solda ten gabooid en mei, voorgehouden re volver naar de Landslrutter-Huete geleid waar zij na onderzocht te zijn na 1 1/2 uur weer warden vrijgelaten. Het ge heels voorval speelde zich op Oosten rijksch grondgebied af. WEENEN 12 Juni. (Wolffbureau). Omtrent het grensincident bij de Landshutter-Huette meldt de officieele berichtendienst dat het incident door de bevoegde autoriteiten zal worden onderzocht en zoo nooi.g tot voorwerp van een klacht bij de Italiaansche re geering zal gemaakt worden. TILBURY DOOR EEN TREÏN VERBRIJZELD. TWEE GEWONDEN, HET PAARD GEDOOD. ZOETERMEER, 13 Juni (VJD.) Hedenochtend is nabii post 12 ter hoog te van het viaduct tusschen Zegwaard en Voorburg een tilbury op den onbe- waakten overweg gegrepon door dein trein, die omstreeks 9 uur uit den Haag vertrokken was. Het paard werd op slag gedood en de beide inzittenden, een man en een vrouw, werden gewond. Zij zijn in de wachtpost binnengebracht, alwaar geneeskundige hulp verleend werd. De tilbury is totaal verbryzeld. NOODWEER IN OOST POLEN. 56 BOERENHOEVEN VER BRAND. WARSCHAU, 13 Juni. (V.D.) Na de hittegolf der beide laatste dagen heb ben Dinsdag in Oostelijk Polen wolk breuken van ongekende hevigheid ge woed, die in het bijzonder in de gebieden van Wilna en Lemberg groote verwoes tingen hebben aangericht, In het Wilna- gebied werden in totaal 14 personen door den bliksem getroffen. Vele wegen en bruggen zijn door de overstroomingen, onbruikbaar geworden, terwijl tal van dorpen geheel van het verkeer zijn uit gesloten. De te velde staande gewassen werden grootendeels vernield. In het dorp Przelaje brak tengevolge van het hemelvuur een brand uit, die zich ten gevolge van den storm snel uitbreidde en niet minder dan 56 boerenhoeven in de asch legde. UITSPRAAK BIJ VERSTEK. De autonomisten. COLMAR, 12 Juni (B.TA.) Het Assisenhof heerft zeven bij het autono- mistenprooes betrokken personen bij verstek veroordeeld, daar niet een van hen aanwezig was. Den publicist Ley kreeg 20 Jaar, Roos, Pink en Ernst 15 jaar domme Hirtzler, pastoor Schmedlin en de Duitscher Kadok 10 jaar gevan genisstraf. Allen Werd bovendien gedu rende 10 jaar verbod van verblijf opg1©- legd. EEN TORNADO LONDEN, 13 Juni. (V.D.) Naar uit New York gemeld wordt heeft in West- Kansas en Nabraska een tornado aan zienlijke schade aangericht. Te Cook werden vele personen gewond en 100 huizen verwoest. Ook de steden Ludell en Ellsworth werden zwat?r geteisterd. 7 MAAL VERGEEFS, GROOTE VLUCHTEN. ST. JONNS (New Foundland). 12 Jun'i (Reuter). Uit Trepassey wordt ge meld dat het Fokkervliegtuig „Friend ship" bestuurd door Stulz en miss Earhart zeven maal een vruchtelooze poging gedaan heeft om op te stijgen, en ten slotte zijn poging tot morgen, heeft opgegeven. MISS COLUMBIA. Verschrikkelijke vlucht. ST.-JOHNS, (New-Foundland). 13 Juni (Reuter). De „Miss Columbia"-die hier gisteravond Is aangekomen, had van New-York tot aan het in zicht ko men van New-Foundland een verschrik- keiyken vlucht. Naby N.Foundland ver beterde het weer aanmerkelijk. De piloot Leboutillier zegt, dat hij bij het over- steken van New-Engeland en New-Scot land het ergste weer heeft meegemaakt in zijn 12-jarige vliegersloopbaan. Het heele gezelschap is zoo uitgeput, dat zy van plan ?y'n morgen niet te vlie gen, maar h^r eenige dagen te vertoe ven. EEN BLIJDE GEBEURTENIS OP DE „NENIJTO". ROTTERDAM, 13 Juni. In het Senegaleezenkarnp op de „NenUto" is een kind geboren in het gezin van den .grand chef de la trqype", den heer Prosper Seek, Chevalier de la Legion d'Honneur. Ingevolge de eigenaardige gebruiken by dezen stam mogen de an dere leden daarvan eerst na drie dagen weten tot welk geslacht het kind be hoort, Dinsdag a.s. zal da doopplechtig heid met greote feestelijkheden plaats hebben. MARKTNIEUWS. PURMEREND. COöP. CENTRALE EIERVEILING. Aanver 186760 eendeneieren per 100 4,80 f 5,10. Broed eendeneieren f 5 20 a f 6. Kippeneieren 85384 pre 70—100 K.G. f G.70f 8.10. 6566 K.G. f 6 a f 6.50. 63—64 K.G. f 5.80 a f 6.30. 60—62 K.G. f 5.40 a f 6. 58—59 K.G. f 5.10 a f 5.60. 56—57 K.G. f 5 a f 5.30. 53—55 K.G. f 4.80 a f 5. 50—52 K.G. f 4.40 a f 4,60.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 2