ARGENTINA - URUGUAY. De thuiskomst der Urugueezen. VELSEN BEREIDT DEN OLYMPISCHEN KAMPIOENEN EEN SCHITTERENDE ONTVANGST. CVTaa oneen Velsensdhen correspon dent). De populariteit der Urugueezen te Vel sen is reeds meermalen gebleken. Tel kenmale, als zij na een behaalde over winning bhuis kwamen, was een gToote menigte aam den ingang van Velser- beek aanwezig, om den overwinnaars haar huid» te betuigen. Woensdagavond bereikte het enthou siasme van de burgerij zijn hoogtepunt, Toen het bekend werd, dat de Uruguee zen voor de tweed» maal de hoogste onderscheiding, die een sportsman ten deel kan -vallen, hadden behaald ging er een luid gejuich op. Het bericht ver spreidde zich snel door de plaats en spontaan werd besloten, den overwin naars bij hun thuiskomst een bloemen hulde aan te bieden, Eenóge meisjes hielden een- spoed-collecte en weMra was er voldoende geld voor een mooie ruiker aanwezig. Zoo langzamerhand verzamelde zich een groot» menigte vóór het hotel, die geduldig de komst der overwinnaars af wachtten. Ditmaal lieten zij lang op zich wachten, doch ofschoon dte autobus eerst begon half twaalf het park binnenreed, dacht niemand er aan, te vertrekken. In den laten avond stonden eemige hon derden rondom 't rozenperk geschaard. Aain den stoep stonden de Velsensche metókes met het fraaie bouquét vol omgeduid te wachten. Toen de autobus vóór het hotel aan kwam, steeg een donderend gejuich uit de menigte op. De spelers werden als het ware uit de bus gedragen. Velen van hen waren diep onder den indruk van het gebeurde. Aan het gejuich kwam haast geen eind. Een drietal van de Urugueezen wilde een toespraak tot de aanwezigen houden. zU konden echter van aandoening niet spreken,, zoodat er van een toespraak niets kwam. Andrade maakte eon einde aan de moeilijke situatie door luidkeels ..hoera Velsen!" te roepen, welk hoerageroep niet een luid gejuich werd beantwoord. Andrade maakte daarop een eererond-je op de schouders van eenlge stevige Velse- naren. In de vestibule van het hótel werd het een nieuwe vreugde-uiting, waarna het strijkje het Urugueesdhe volkslied speelde, dat uit volle borst door allen werd meegezongen. Toen de gTootste opwindingjenigszlns was geluwd over handigde "een der jongedames de bloe men aan Nasazzi, den aanvoerder, die deze attentie ten zeerste op prijs stelde. Namens de inwoners hield daarop dte heer Baarda in de Fransohe taal een korte toespraak, waarin hij wees op de groote eer die Velsen te beurt was ge vallen met het. bezoek der Olympische kampioenen. Hij herinnerde aan de vriendschappelijke gevoelens, die men jegens elkaar koesterde en sprak den wmsch uit, dat allen nog dikwijls zullen terugdenken aan de dagen, die zij in Velsen hebben doorgebracht. Deze toespraak, in het Spaansch ver taald door den heer Maocio, werd luide toegejuicht. Dr. de Groot van Santpoort sprak daarop nog eenige woorden na mens eenige geneeskundigen. d:ie juist in Velserbeek een bijeenkomst hadden. Hierna sprak'de hoer Maccio namens het gezelschap eenige hartelijke woor den van dank voor dte schitterende ontvangst en voor de geschonken bloe men. Na diit min of meer officieel» inter mezzo werd er weer lustig gedanst en gejubeld. Velen konden hun opwinding haast niet meester worden. Tot lang na het middernachtelijk uur bleef het druk in de omgeving van het hotel; dat het er af en toe wel wat al te luidruchtig toeging, zal wel niemand, de omstandigheden in aanmerking ge nomen. den overwinnaars kwalijk ne men. Na de zwaar bevochten zege, den opwindenden strijd, hadden de Urugueezen behoefte, uiting te geven aan hun groote vreugde. Bij deze luid ruchtigheid van de spelers stak scherp af de groote kalmte van den' trainer Gianotti, imaar de wijze waarop hij onze gelukwenschen in ontvangst nam bewees duidelijk, dat hij niet minder dan de anderen zich verheugde over de grootsche overwinning, door zijn ploeg behaald. Met den titanenstrijd UruguayAr gentinië is het eind gekomen van het Olympisch voetbaltournool en tevens de tijd, dat onze gasten, na een verblijf van ongev-eer 5 weken ons weer gaan verlaten. Het- gezelschap zou eerst reeds heden afreizen maar naar wij verne men, is het vertrek op Vrijdag bepaald. Over Parijs gaan ze weer op huls af. Voor Velsen zijn. het gezellige dagen geweest. De Oeroekeezen trokken heel wat belangstelling, hun doen en laten werd nauwkeurig gevolgd. De zwarte Andrade stond in het middelpunt der belangstelling, hoeveel moeite hij dik- vfljls ook deed om zich daaraan te ont trekken. De talrijke karikaüuurteeke- naars en persfotografen die in den loop van de vijf weken naar Velsen kwamen, om hun slag te slaan weten daarvan mee te praten. Zoodra deze eenvoudige neger er maar de lucht van kreeg, dat er menschen van de krant waren, be lust om zijn negergezichfc hetzij in het schetsboek, hetzij op de gevoelige plaat te vereeuwigen, nam hij de beenen. Hij. kwam niet eender vóór den dag, vóór hij wist. dat alle gevaar geweken was. Over eenige dagen zitten we in Vel sen dus weer in ons oude doen, is het uit met het gezellige gedoe in het park en in het dorp. Maar we zijn er van overtuigd., dat déze Zuid-Amerikanen, alls ze weer in het vaderland zijn terug gekeerd, vol lof zullen spreken over hun verblijf in Holland, over hun zorgelooee dagen in Velserbeek en over het enthou siasme, waarmede ze door d-e inwoners van Velsen na elke behaalde zege wer den begroet. Dat vooral heeft hen zeer getroffen. Het verblijf der Urugueezen te Velsen is voor het telegraafkantoor een periode van groote drukte geweest. Zoo waren er Woensdagmorgen, dius vóór den groo- ten dag een dertigtal telegrammen aan gekomen, waaronder eenige van 200 a 300 woordten. Woensdagavond waren er reeds-eenige telegrafische gelukwenschen uit Monte video aangekomen! Ook was er een fe licitatie van de „Fifa". Het spreekt van zelf dat deze telegrammen, die direct na aankomst door den heer Maccio werden voorgelezen, met luid applaus werden begroet. Ons draadloos verslag. Den ganschen avond bestond er voor onze bureaux in de Groote Houtstraat 93 een onafgebroken groote belangstel ling voor ons draadloos verslag van den wedstrijd. Dank zij het tactisch optre den van de politie ondervond het ver keer geen stagnatie. Er was een pretti ge, gemoedelijke stemming onder de menschenmassa, die nu eens niet be langhebbend was (Nederland was im mers niet van de partij), maar alleen nieuwsgierig naar het resultaat van den titanenkamp: zou Argentinië of Uru guay den Olympischen titel winnen. De meesten hielden het op een overwinning voor de Argentijnen, vooral ook omdat verreweg het grootste aantal corners op het doel van Uruguay genomen was. De belangstellenden gingen toen evenwel niet, zooals gewoonlijk naar huis, want reeds tijdens de publicatie van ons draadloos verslag hadden we de volgende mededeeling achter de ra men bevestigd: „Binnen een half uur kunt U onze extra editie met het ver slag van den wedstrijd o.a. hier gratis j in ontvangst nemen" Er kwamen schier handen t.e kort, om de exemplaren uit te deelen; het ge drang werd groot. Geen voorbijganger was er, die ons blad niet hebben wilde! Ons langste (en ook stevigste) Redac tielid belastte zich met het werpen van exemplaren in voorbijrijdende trams en auto's. Ook de motorwielrijders konden hem niet ontsnappen! Het was nog langen tijd heel druk in de Groote Houtstraat. Duizenden en duizenden konden zoodoende ook nog eens rustig thuis het uitgebreide ver slag in onze extra editie lezen. Tot ons genoegen mochten we erva ren, dat onze spoed naar waarde ge schat werd. STATISTIEK VAN HET OLYMPISCH VOETBAL TOURNOOL Eerste prijs Uruguay met over* winningen op Nederland (2—0), Du-itschland (4—1), Italië (3—2) cn Argentinië (na gelijk spel 1—1) 2—1- Doelpunten 125. Tweede prijs Argentinië met over» winningen op Amerika (11—2), België (6—3), Egypte (6—0) cn een neder» laag tegen Uruguay (na gelijk spel 1—1) 1—2. Doelpunten 258. Derde prijs Italic met overwinnin» gen op Frankrijk (43), Spanje (na gelijk spel 11) 7—1, Egypte (113) cn een nederlaag tegen Uruguay (2-3). Doelpunten 25—11. Totaal aantal doelpunten. tijdens liet toumooi door alle partijen ge» scoord: 116. Totaal aantal gespeelde wedstrij» den: 19. Totaal aantal strafschoppen: 2 (beiden gemist). EPILOOG. P. Het is afgeloopen, het Olym» pisch Voctbaltournooi en het is een groot succes geweest. Wel is er een enkelen keer een wanklank verno» men, maar alles bij elkaar genomen mag toch onvoorwaardelijk worden gesproken van een zeer groot succes, niettegenstaande de wat teleurstel» lende quantitcit der deelnemers. Veertien dagen lang hebben tien» duizenden de overwinnaars cn de overwonnenen toegejuicht voor hun prestaties binnen de lijnen, maar het is nu tijd, even tc denken aan de mannen die zich niet voor het publick vertoonden om de toejudchin» gen in ontvangst te nemen. Degenen die achter de schermen werkten oon te zorgen, dat alles vlot kon ver» loopen, alles en alles wat aan zulk een tournooi vastzit. En waarlijk, zij hebben zeer veel bijgedragen tot het succes. Zij verdienen onze oprechte hulde. Karei Lotsy, de oud H. F. C.svoor» zittcr, die als voorzitter van de re» gelingscommissie met den Duitschen Herr Doktor Bauwens en den secre» taris van den Kon. Belgischen Voet» balbond Verdvck de organisatie der wedstrijden zelf in handen had. Het publick heeft hen niet gezien, hun moeilijkheden en zorgen wiet gekend. Hoe vlotter iets verloopt, hoe een» voudiger de organisatie in de oogen van het publiek lijkt. Maar dit is slechts schijn. De regeling van een dergelijk grootsch tournooi vereischt groote werkkracht, toewijding en inzicht. En wanneer het succes be» reikt ïs, verdienen 'de organïsatoren onze hulde. De perscommissie, bestaande uit de heeren van Holkema, Peaux en Baar, die dat geheele legertje jach» tige, geprikkelde vertegenwoordigers van de Koningin der Aarde, met de grootste hoffelijkheid en eindeloos geduld in zijn taak ter zijde stond- Die den geheclcn dag en iederen dag opnieuw in verscheidene talen in» liohtingcn moesten verstrekken en de wenschen bevredigen, die zij nog niet uit eigen beweging voorkomen hadden. Hulde ook aan hen, de pers der geheele wereld heeft van hun ac» t-iviteit cn behulpzaamheid geprofi» teerd. Dc heer Veen met zijn talrijke geïiniformde helpers. die de ver» keersrcgeling binnen het Stadion had, de Amsterdamsche politie, die er buiten de muren voor zorgde. Zij hebben zich allen voorbeeldig van hun zware taak gekweten, de laat» sten om de duizenden rustig, ordelijk en zonder ongelukken binnen het Stadion te loodsen en later weer over de stad te verspreiden, de eer» sten om elk zijn plaatsje op de tri» bunes te geven. In al die veertien dagen is in noch buiten het Stadion een ongeluk gebeurd, zelfs geen oogenblik eenige wanordelijkheid ge» constateerd. En de vele vreemde» lingen op de perstribune die meest al meer Olympiades hebben gezien, verklaren dat zij een dergelijke vol» maakte regeling nog niet eerder heb» ben beleefd. Eere, wien eere toekomt. WOENSDAGMIDDAG VÓÓR HET STADION. Duizenden kregen een kaart en nog werden velen teleurgesteld. De geduldig wachtende voetbal-enthousiasten voor een der kaurt-ver- kooploketten van het Stadion. (Van onzen eigen verslaggever) Moeder zon 3s der Olympische Spelen weil goedgunstig gezind, want na den koelen ochtend begon tegen tien uur de warmte merkbaar te worden en om- streeks 't middaguur blakerde de zon over Amsterdam. Nu er geen voorverkoop was voor den emdwedstrijd van het Olympisch voet baltournool. werd verwacht, dat het reeds vroeg in den morgen storm zou loopen op de loketten van het Stadion die echter eerst des middags om 4 uur geopend zouden worden. Doch het Stadionplein bleef angstig leeg, enkele tientallen menschen wacht ten bij de loketten voor staanplaatsen, en achter de hekken stonden vele po litiemannen te wachten op de dingen die komen zouden. Maar nauwelijks is het goed twaalf uur of er komen meer adspi rant - koopei's en ook verschijnen er heel wat nieuws gierigen die eens willen zien hoe druk het is. Van drukte is echter vooralsnog geen sprake, al dagen allengs meer menschen op die heen en weer loopen nu de politie, die uit haar schuilplaat sen te voorschijn komt het vormen van files nog niet toelaat. Doch dan komt opeens tegen één uur een stroom menschen uit de stad, 't zijn degenen die zich vrij konden maken of ook wel lieden die lustig een middag verzuimen, waardoor ze zich natuurlijk allerlei last op den hals halen, maar dat schijnt men over te moeten hebben voor Argentinië—U ruguay. De menigte die zich nu voor de loket ten verzamelt groeit aan, de kansen om een kaart te krijgen worden druk be sproken, terwijl de zon onmeedoogend op de hoofden brandt en den handel in limonade en haring-uit-'t-zuur danig in de hand werkt. Tegen drie uur als de politie zich ge noodzaakt ziet vroeger dan zij van plan was met het vormen der rijen te begin nen en een tweehonderd man te voet en dertig ruitere voor liet Stadion in de weer zijn, opdat alles letterlijk en figuurlijk goed zal loopen besluiten de heeren van het N. O. C. nu reeds met den verkoop te beginnen en even over drieën gaan de loketten open. Met bekwamen spoed wei-ken de bu reaulisten. wij vlug verdwijnt telkens een groepje menschen langs de loket ten binnen de hekken. Opmerkelijk is het dat de du-ukte voor de loketten waar plaatsen van 4-en 5.worden verkocht in weinige oogenblikken vrij groot is geworden, en deze plaatsen zijn het eerst Uitverkocht Dan is het om streeks kwart voor vijf. De regeling van het verkeer is schit terend, er is genoeg politiepersoneel om te voorkomen dat ergens te hard op gedrongen wordlt. Lang, heel lang zijn de files en ze groeien nog steeds aan Aan een schatting naar het aantal ver langende zielen waagt niemand zich. het is ondoenlijk. Heel vlot gaat de verkoop in zijn werk, regelmatig schuiven de menschen op. De zon die zoo mild. te mild haast, schijnt, brengt er de vreugde in, men hooi-t geen ontevreden gemopper, ieder is vol hoop ,.het beloofde land" binnen te komen. De straathandel tiert welig, frujetta, chocolade, cigaretten. ijswafels, alles wordt grif gekocht en de kranten man die met menschenkermis schreeuwt „met de volledige beurs", heeft bij het publiek veel koopers. Het publiek verschilt erg van dat wat wij in den Pinks ternacht bij de Neder- landsche Handelmaatschappij konden aanschouwen, geen enkele opkooper zit er tusschen nu men niet uit de rij mag loopen om er even later weer in te krui pen en nu iedereen direct binnen de hekken wordt gelaten, 't Zijn zooals te verwachten was vrijwel allemaal hoofd- stedelingen, doch een groepje Drente naren heeft heel van Gieten af de groote reis ondernomen met een auto busje en feitelijk moesten deze ware sportliefhebbers gehuldigd worden, dat ze er zóó veel voor over hebben. Omstreeiks kwart over vijf zijn de vier hoogste rangen uitverkocht. Telkens als ergens de loketten gesloten werden on dei-nam men een rush op de loketten voor de staanplaatsen, waar de voorra den wel onuitputtelijk sohijnen. Doch de politie steeks er een sabeltje voor en plaatst allen keurig in lange rijen. Re gelmatig wordt een troepje losgelaten en onderneemt dit een run op de loket ten. Een enkeling probeert er tusschen te kruipen mèar onherroepelijk wordt hij weggewerkt onder daverend gelach van de anderen die wachten met nog steeds hoop in het hart. En ook is er een „zij' die wat vlugger dan rechtmatig is een kaart wil bemachtigen. .,Mag ik dat ook niet, zeg?" vraagt de schoone Jonk vrouw vriendelijk lachend aan den agent die haar tegen houdt. Maar hoe galant een Amsterdamsche politieman ook is, dit kan hij niet toelaten en met zachton drang wordt de blondine weg gestuurd echter niet zonder dat de agent salueert Wel, wel! Een clubje Rotterdammers kortte den tijd met het leggen van een kaartje Scheidsrechter Mutters over den wedstrijd. Mutters, de scheidsrechter, die de wedstrijd voortreffelijk leidde. Een redacteur van de Tel. heeft na af loop van den strijd aan scheidsrechter Mutters zijn indrukken gevraagd. We ontleenen er o.a. het volgende aan: „Ik héb 37 interlandwedstrijden geleid en er nog heel wat meer bijgewoond, maar nimmer was ik bij een wedstrijd tegenwoordig, waarin zulk schitterend, zulk hoogstaand voetbal werd gedemon streerd als in deze Olympische finale. Het spel Was van weerskanten nog veel beter dan dat van jL Zondag. Het spreekt vanzelf, de doelpunten beslissen den strijd en daar deze op regelmatige wijze werden verkregen, mag men aan de Olympische zegepraal van Uruguay geen afbreuk doen, maar persoonlijk ge loof ik, dat een gelijk spel beter de krachtverhouding zou hebben weerge geven. In de tweede helft wogen de par tijen vrijwel tegen elkaar op, -maar vóór de rust is Argentinië het meest in den aanval geweest en wanneer zij toen de leiding hadden gethad^ zou niemand dit onverdiend hebben kunnen noemen. Hoe was de verstandhouding in het veld? Uitstekend. Ik heb uSt den aard der zaak zeer scherp opgelet, maar er wa ren zeer weinig „fouls" en zfeker niet meer overtredingen dan in de meeste andere belangTijke interlandwedstrijden worden begaan. De wedstrijd was dan ook uiterst prettig en niet moeilijk te leiden. Ik heb trouwens geen enkele waarschuwing behoeven te geven; slechts eenmaal héb ik een speler ver maand zijn kalmte te bewaren, maar ir officieel» waarsdhwing was dat niet. Alle drie de doelpunten waren juweel tjes. Bij het eerste, waarmede Uruguay de leiding nam, zal er misschien door enkelen aan buitenspel gedacht zijn, maar m.i. was het doelpunt correct en ook de grensrechters de heeren Maecfc (België) en Foltinsky (Ned_-Indiië) wa ren van hetzelfde inzicht. Den besten speler van het veld zou ik naet kunnen noemen, omdat er tusschen Sterren als Nasazza, Moniti,. Orsi, CarricaJbenri, An- drade, Evarist» weinig te kiezen valt Ze zijn riL allen even schitterend. Zelfs den invaller Piriz vonxi ik buitengewoon goed. Merkwaardig was, dat de beste speler het ook tot het einde volhiieldén, terwijl bij de minder c<p den voorgrond tretende spelers er verscheidene wa ren, die in de laatste tien minuten -vrij^ wel uitgespeeld waren- Ik behoef u zeker niet tie zeggen, dato ik voor de eene partij niet meer sympa-i fihie koester dan voor de andere. Maan wel wil ik u zeggen dat ik zeer onder den indruk was, toen ik vérscMUendte Argen'tijnsche spelers na afloop zag wee-, nen over de nederlaag, vooral toen hun volkslied gespeeld werd. Ik had werke lijk met die jongens te doen, die van zoover gekomen waren, die zoo hun uiterste best hadden gedaan om dan. in het gezicht van de haven te stran den. Dat was hard, zeer hard en ik kon me hun verdriet voorstellen. En tenslotte, wat mij zelf betreft, fie, ben tevreden. Ik ten voldaan. Na mijn 37 interlandwedstrijden beschouw ik dit als het hoogtepunt van mijn internatio nale scheidsrechters carrière. Ik héb er, den laatsten tijd reeds vele malen over. gedacht om de fluit aan de wilgen te hangen, maar télkens héb «k me ween laten verleiden en bleef. Maar ik geloof en denk er ernstig dan ooit over om; deze eer, die ik als de hoogste eer be schouw, als een voor mij onvergetelijk slot te beschouwen. Een mooier moment zou ik als afscheid misschien nhnmert kunnen kiezen. De liefhebbers voor een staanplaats Deze foto werd 's middaas om 3 uur gemaakt, dus even voordat de loketten open gingen. Nadere inschrijvingen van deelnemende landen. In aansluiting op de tot dus verre gepubliceerde inschrijvingen deelt het Comité 1928 mede, dat thans de volgen de landen hebben ingeschreven.- Britsch Indië: Zwemmen. Cuba: Athlctiek. Finland: Athlethiek* Gymnastiek, Worstelen, Boksen, Schermen, Zwem men, Zeilen, Wielrennen, Moderne Vijfkamp, Ruitersport. Japan: Athletiek, Worstelen, Boksen, Roeien en Zwemmen. Panama: Athletiek. Portugal: Athletiek, Worstelen, Ge wichtheffen, Schermen, Moderne Vijf kamp. Tsjecho Slovakije: Athletiek. Gym nastiek, Gymnastiekdemonstratie, Voor stelen. Boksen, Roeien, Ruitersport, Wielrennen, Moderne Vijfkamp, Zeilen, Gewlchtsheffen, Schermen. Zuid-Afrika: Roeien, Wielrennen, De verkeerde neger! En de en der toeschouwsters! Dames en jonge meisjes bestormden de autobussen de spelers moesten hun hand teekenaingen zetten op tientallen kaar ten en paperassen vooral Andra.de was ,in de mode". De arme neger had geen handen genoeg om te schrijven en daarom kwam Piriz, de negerspll, hem helpen: in het donker zijn alle katjes grauw en ook alle negers zwart, vandaar dat Piriz heel braaf tientallen dames gelukkig maakte met de handteekening van And rade! Hoogstens kan hij ver volgd worden wegens het maken van een valsahe handteekening! (Zie verder de foto's van den wedstrijd ArgentiniëUruguay in onze fotopagina van heden). Het elftal van Italië. De derde prijswinnaars. Het elftal van Argentinië De paarden doen goed werk: nu de kaarten ook hier langzamerhand op ra ken willen de menschen wel wat te vee1 opdringen. Doch mum-vast staan er de rustige paarden met hun lijven een flin ke afzetting vormend. Die Amsterdam sche politiepaarden zijn bewonderens waardig! Even voor zes uur is alles uitverkocht En nog staan er enkele duizenden in de rijen. De trams worden als 't ware be stormd. taxi's en auto's snorren in langr rijen weg. de stad in Velen blijven nor toeven, drinken hun verdriet bij Heck of de Vami weg en zakken dan ook af. Dr lucht betrekt wat. de zon schuilt weg ei maakt het wachten niet al te onaange naam. Dan wordt het zeven uur. De strijd begint binnen. Hier buiten is een andere strijd reedt gestreden onder de buitengewoon gce:' leiding der Amsterdamsche politie.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14