Cadum Zeep 25 BUITENLANDSCH OVERZICHT META is een harde zeep. Wordt niet week in water. Kan tot het laatste vliesje êebraikt worden. ct HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 14 JUNI 1928 NOG EENS DE KAARTVERKOOP VOORDEO.S, Hoe zal het in Juli en Augustus gaan. Het eerste bedrijf van de Olympisch-o Spelen is afgelöopen en er volgt een zeer lange pauze vóór op 28 Juli a.s. liet tweede,, laatste en grootste begint. Wiji imogen in veel opzichten de acteurs- en regisseurs toejuichen voor wat ons reeds geboden is, want het was vaak zeer boelend en het verliep over het al gemeen vlot. Maar in de regie scholen oók nog wel fouten en -wij mogen vurig hopen dat men de pauze zal benutten om deze te verbeteren en zich niet slechts zal bepalen tot de noodzakelijke decorveranoc r i regen De zwaarste opgave voor de regie is de distributie der toegangsbewijzen. Bij den voetbalwedstrijd Nederland'Uruguay toen het Stadion voor de eerste maal geheel uitverkocht was, is tevens voor liet eerst gebleken, dat men deze mcei- Ufkhcid niet op bevredigende wijze te 3Uf was gegaan. Er was slechts voorver koop in Amsterdam en daardoor weid deze wedstrijd een speciaal Amster- damsch pretje. Dat was verkeerd en men zag het in. Toen is er een zeer verstan dige maatregel genomen. Men maakte een overeenkomst met vier couranten in de vier grootste steden na Amsterdam, o.a. met ons blad., voor liet organise eren van voorverkoopen in die steden, Deze voorvorkoopen verliepen uitstekend. De vier dagbladen getroostten zich gaarne groote administratieve beslommeringen voor het helpen van de sportliefhebbers in hun omgeving. Maar er rees een nieuwe moeilijkheid, toen do voorver koop in Amsterdam zelf verboden werd als gevolg van de ongewer.schte toonee- len die zich voor Holland—Uruguay in do Vijzelstraat hadden afgespeeld. Nu was er dus alleen nog voorverkoop in Rotterdam, 's-Oravenhage, Utrecht en Haarlem en waar deze steden eerst ge mopperd hadden mopperde nu de hoofd stad. Met het gevolg dat voor de eerste fi nale Uruguay— Argentinië de koers weer gewijzigd werd en slechts bij schriftelijke inschrijving werd verkocht. Met, de groot ste moeite slaagden wij er in 300 kaarten! te bemachtigen terwijl wij er wel 3000 hadden kunnen gebruiken. Maar nog was het niet uit. De finale moest wor den overges]>eeld en nu ging men geheel overstag. Voorverkoop werd ongew-ensoht goaoht, omdat Amsterdam niet mocht meedoen en men bang was voor opkoo- pers; voor schriftelijke aanvragen ont brak de tijd; toen werd besloten niets vooruit te doen en gewoon .aan het Sta dion te verkoopen. Hierdoor werd deze laatste wedstrijd weer een monopolie voor Amsterdam, practisoh gesproken. Nu moge Amsterdam voor een half miü- lioen hebben deelgenomen aan het waar borgfonds, het is ook de eenige gemeen te, die rechtstreeks van de' Spelen pro fiteert door de belasting op toegangsbe wijzen en het exploiteeren van een auto- parkeerterrein. Aan belasting alleen moet Amsterdam nu wel een kleine twee ton in het laadj-e hebben gekregen. Maar de tienduizenden particulieren overal in den lande, dilc indertijd hun penningske hebben geofferd, om het doorgaan der Spelen mogelijk te maken, hebben die thans geen enkel rech/t om te elschen, dat de plaatsbewijzen voor deze Spelen, diic landelijk zijn en niet speciaal Amsterdamse!)gemakkelijker ook voor hen, verkrijgbaar zijn? Wij hebben reeds eerder aangevoerd, dat de vier dagbladen, en desnoods nog elk een in Groningen. Maastricht, Arn hem en dergelijke verderaf gelegen plaateen, zeer goed voor de distributie voor den wedstrijd van Woensdagavond hadden kunnen zorgen. Wij komen hier niet meer op terug, wamt het is voorbij Maar met alle lespeet voor de grooto moeilijkheden, dde aan de distributie ztfn verbonden en de ontwijfelbare werk- kraohfc en goede bedoelingen van de leiders van dit onderdeel der organi satie, meenen wij, dat deze krwestie voor het tweede bedrijf der Spelen in tensief moot worden geregeld en op betere wijze dan dit tot nog toe is schied. De athletisöhe en andere sporten die op het programma van 28 Juli tot 12 Augustus staan genieten ntet de publieke belangstelling van vo.etbal, maar er zijn booh minstens twee dagen, die weer een eivol Stadion zullen brengen, namelijk de officiëele opening op 28 Juli en de dag van den Marathonloop. Voor deze dagen zal men op tal van plaatsen in Nederland kaarten beschikbaar moeten stellen, wil men iederen Nederlander de kans geven, een plaats te bemachtigen, door er op tijd bij te zijn. Oir 15 Mei is de gelegenheid tot schrifte lijk aanvragen van plaatsen voor den openingsdag gesloten. Hoe staat het daar nu mée? Hoeveel plaatsen zijn er langs dien weg aangevraagd en hoeveel zijn er dus nog beschikbaar? Hoe kun nen deze overgebleven plaatsen worden verkregen? Het is meer dan wensche- lük dat het N O. C. -ten spoedigste het antwoord geeft op deze vragen die door velen gesteld worden. Maar niet alleen voor de genoemde speciale dagen moet het kooperi van toe gangsbewijzen zoo gemakkelijk mogelijk geregeld worden. Niet minder en in het belang van het N. O. C. zelf, voor an dere dagen ook. Iemand die in Zwolle of Roermond woont en een der abhle- tiekdagen wil bijwonen gaat liever niet op goed geluk naar Amsterdam om de kans te hebben, dat het Stadion uitver kocht is. Hij moet op een of andere wijze een entreebewijs in zijn zak kun nen hebben, ate hij op reis gaat. Wan neer hem dit mogelijk is. zal het hem ook animeeren om er heen te gaan. WU twijfelen er niet nan, of het N. O. C. is zelf niet geheel tevreden met de kaartendistributie zooals die totnutoe gegaan is. Men zal, ook zonder aanspo ring, wel naar verbetering streven. Maar laat men dan zoo spoedig mogelijk tot een werkelijk goed systeem beslui ten en niet talmen met de medledeeling daarvan aan de" bevolking van geheel Nederland, dank zij wier offervaardig heid de organisatie der Spelen mogelijk is geweest en dde :,u alleen maar vraagt om tegen betaling in staat te worden .gesteld te zien wat met haar geld tob stand is gebracht. GEMENGD NIEUWS Radio-kameel. De groote Arabische dichter Omar Ibn Abl Rabia schreef een gedicht over „het' schommelende schip der woestijn", den kameel. ITet gedicht was prachtig, vol gevoel, bloemryk en de dichter ging daarmede naai" het marktplein van Damascus en drceg het de kameeicn voor, die daar lagen geknield onder hun last. De ka meeldrijvers lachten hem uit, de kamee- 3e.n sloc-gen hun verstandige oogen op en luisterden naar hem. En Omar was verrukt, dat Juist degenen, die hij zoo lief had, zijn gedicht hadden begrepen, aldus veronderstelde hij tenminste. Intusschen, sinds de wereld bestaat, hebben de kamzelen zich weinig voor de dichtkunst geïnteresseerd. Ook het ge dicht van Omar zal hun wel Siberisch koud hebben gelaten. Doch de dichter bewoog zich heen en weer en begeleidde zijn lied met gezang. En gezang is voor een kameel een edele zielespijs. Wanneer hij reeds zeer moe is en nog ver weg is van de volgende oase, drijft zijn meester hem niet met de zweep, maar met gezang aan. Uit het gezang put hij nieuwe krachten en vliegt voort als een vogel. Wanneer evenwel de karavanen bij het gezang nog een of twee instru menten Laten klinken, fluit, doedelzak of een ander instrument-, dan rent hij hard. Het gevoel voor maat is bij den kameel zeer ontwikkeld. Het is te betreuren, dat de karavanen in de gloeihitte van de woestijn niet voel lust hebben, muziek te maken. Eon Engelschman is thans op liet denkbeeld gekomen om aan de ooren van de kameelen kleine radio- toestelletjc-s aan te brengen, waardoor de looplust van de lastdragende dieren zou worden verdubbeld. De kameel is evenwel niet het eenige dier, dat van muziek houdt. Ook het paard is een muziekliefhebber. Vooral hoorn en trompet behooren tot zijn liefste instrumenten. Dat ook de oli- 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 60 Cents per regel. META kwel Md «Sn TEGEN WATER Daarom zal Meta U zelfs bij regenweer niet teleurstellen,als ge bij 't kampeeren, of op 'n fiets- of wan deltocht Uw kopje koffie of thee wilt zetten, zóó maar in de vrije natuur moet Uett-branditof ts .{onttilt» ia» In «Hf gooit fant een groote muziekvriend is, weet men hier en daar reeds. Ook de muzi kaliteit van den hond is geen geheim. Slechts enkelen weten, dat ook muzen en ratten zich voor muziek interesseer en De geschiedenis van den rattenvanger van Hamsin is volstrekt geen zinneloos en ongegrond geklets. Een mooie en fijne fluittoon betoovert ook in den regel de rat. De slang kan men met muziek vol komen hypnotiseeren. Dit geslepen en gevaarlijke dier, volgens den Bijbel, het zinnebeeld der verleiding, kaai ge makkelijk tot een dansje worden verleid, wanneer de slangenbezweerder een beetje den trommel roert en haar wat op zijn fluit voorspeelt. Tenslotte is ze dan door de muziek zoo bedwelmd. dat zij haar glfttanden, haar gevaarlijkste wapen, onmachtig, door een tang uit den bek laat nemen. De zwaarlijvige beer danst polka en 'tegenwoordig al de charleston, als hy muziek hoort. In dit geval is hy voor iedere mop te vinden. Ook de gang van het rund wordt wiegelend, wanneer de herder op zUn hoorn blaast. En de hoorn van den jager verrukt niet alleen de honden, maar doet het edele hert stil staan. Deze onbekende muzikale toon, verbaast hem zoo, dat hy vergeet te vluchten. De Tyroolsche jager heeft een fluit, waardoor hy het koninklijke wild voor zyn geweer lokt. De lustige schapen en de weerspannige bokken worden door den her-der met zyn pijp by eengehouden. Ook de varkeus houden van deze oor spronkelijke muziek. Het merkwaardigste evenwel is, dat ook de voor doof gehouden vlsschen van muziek houden. De vlsscher, die, stil en stom, uren lang met zyn hengel in de hand aan den oever zii. houdt er niet van, wanneer er in zijn buurt lawaai is. Het is hem evenwel, wel aangenaam, wanneer dichtby klokken luiden. 1-Iet is een oude visscherservaring. dat by het klinken van klokken de dikke karpers uit het midden van het water dichter naar den kant komen. Ook de kleine insecten zUn groote mu ziekliefhebbers. Niet alleen degenen, die zelf musiceeren. zooais byen meikevers enz., maar ook de insecten, die geen ge luid laten hooren. Van zeer byzonderm invloed is de muziek op spinnen. Beethoven had in zyn jeugd een diep aangrijpend voorval meegemaakt met zulk een kleinen mu ziekkenner. Toon hU acht jaar was, had de Jonge kunstenaar de gewoonte, op een eenzame zolderkamer, zich te oefenen. In een hoek van de kamer was een groote kruisspin bezig een nest te maken, maar zoodra Beethoven begon te spelen, hield ze op met spinnen en luisterde onbewege lijk naar het spel. Na een paar dagen waagde zU zich tot aan den rand van het web en eindelijk was ze zoo tam, dat zij den knaap op den schouder kroop en vandaar van de muziek genoot. De kleine Beethoven hield van deze toehoorster, en wel zoo. dat hy dikwerf naar boven ging om te spelen om haar een plezier te doen. Eens evenwel, ging een oud tante naar den zolder. Mg het beestje sic:-? het tegen dor. grond en vertrapte het. De kleine Beethoven schreeuwde werd bewusteloos en was nog dagen na het voorval ziek. N. Z. H, HET JAARVERSLAG. wy ontvingen het jaarverslag over 1927 van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappy. Herinnerd wordt daarin aan de vergunning, ver leend aan de Brockway Maatschappy en de Maatschappij De Sleutelstad voor den tu'd van drie jaren om op het traject [LeidenHaarlem en LeidenLisse te rijden, en aan het beroep naar aan leiding van deze besluiten van Ged. Staten ingesteld bij de Kroon, om dezen termyn te beperken tot het tijdstip, waarop electrische tractie zal zijn inge voerd. In den loop van het verslagjaar werd het beroep en dat van de autobus ondernemers nog niet behandeld voor den Raad van State. Over de exploitatie van autobuslynen in de gemeente Haarlem en wyziging van het tramnet, over welke eerste kwestie hedenmiddag waarschijn lijk een beslissing zal vallen, wordt in liet verslag alleen gezegd dat eenige ma len onderhandeld werd met het Ge meentebestuur, en geen beslissing geno men werd. Het personeel bestond op 31 December 1927 uit 126 ambtenaren, in vasten dienst, 129 in 1926 en 15 in lossen dienst (14); 861 beambten (941) waarvan 798 in vasten dienst. Als hulppersoneel waren in dienst 114 personen (97). De cyfers tusschen haakjes duiden het aantal van 1926 aan. Herinnerd wordt aan de extra uit- keering aan 't personeel. Het vervoer op de iyn Leiden—Heem stede nam ook dit jaar ten gevolge van de concurrentie van de autobus wederom af, in de laatste maanden van het jaar kon echter een toename worden gecon stateerd, welke ook in de eerste maanden van 1928 nog aanhield. Het vervoer op de lynen Schoten— Heemstede en Verwulft—Overveen nam overeenkomstig de verwachting in het vorig verslag uitgesproken, toe en wel met 4.1%. Het vervoer op de ïynen Ceintuur— Bloemendaal en StationOverveen, liep ook dit jaar weer een weinig achteruit. Hierover zegt het verslag: Zooals wy ook in vorige verslagen reeds mededeel den, is het tracé met name de Ceintuur- ïyn niet gunstig voor haar ontwikkeling zoodat wij hopen, dat thans spoedig een wyziging daarvan tot stand zal kunnen worden gebracht. Het vervoer op de lyn Amsterdam Haarlem werd ongunstig beïnvloed door den rêgënachtigen zomer en de werk zaamheden aan den Rijksweg. In hoofd zaak echter zyn het de invoering der electrische tractie op de lyn Amsterdam Rotterdam en de doortrekking van iyn 13 der Gemeentetram te Amsterdam, waardoor in de laatste maanden van het jaar sterke achteruitgang ontstond. Het verslag geeft voorts een opsom ming van de vernieuwingen die tot stand kwamen aan baan, gebouwen en rollend •materieel. De Verlies- en Winstrekening wyst een saldo winst aan van f 99.000 te verdeelen als volgt: Dividend 6% I 90.000, Reser vefonds 2400, Tantièmes f 6600. NAZORG. DE HAARLEMSCHE WERKINRICHTING. In verband met de besprekingen, In de commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland gevoerd over de Nazorg werd er op aangedrongen de behandeling van het adres van het bestuur der ver- eeniging „Haarlemsche Werkinrichting", te Haarlem, aan te houden, tot een prin- cipieele beslissing is genomen inzake de bemoeiing van de provincie met betrek king tot de Nazorg. Een lid stelde de vraag, of deze zaak inderdaad zoo onrijp is, dat uitstel nood zakelijk is. Dit lid wees er op, dat de provincie Zuid-Holland niet onbelang- ryke bydragen voor dit werk geeft. Het lid stelde de vraag, of het wellicht gfeen overweging verdient' eene incidenteele beslissing aan den al-gemeenen regel te doen voorafgaan. De commissie was tenslotte algemeen van oordeel, dat eene beslissing over bovengenoemd adres in deze zitting niet dient te worden genomen. De Commissie adviseert, in verband met de besprekingen gevoerd de behandeling aan te houden tot de aanstaande Na jaarszitting. Indien echter in deze Najaarszitting het algem-eene standpunt, door de Pro vincie in te nemen met betrekking tot de Nazorg, niet besproken en geregeld wordt, dan verdient het, volgens som- j mige leden der Commissie, overweging, incidenteel een beslissing te nemen. De vertegenwoordiger van Gedepu teerde Staten wees er op, dat inciden teele subsidie-verleening tot moeilijk heden aanleiding zal geven. Een alge m-eene regeling verdient naar zijne mee ning ongetwijfeld de voorkeur. WEER AANSTELLEN VAN SCHO0L- BEWAARDERS? De motieven van den Bond van Ned. Onderwijzers BELLEJONGENS. EEN KACHELDIENST. ONDERWIJZERS MOETEN IN STRIJD MET HUN INSTRUCTIE HANDELEN. OVER HET AANZIEN DER SCHOOL. VELE VOORDEELEN TEGENOVER EEN KLEIN VERSCHIL IN GELD. Zooals wij reeds in 't kort medege deeld hebben, besloot de afdeeling Haar lem van den Bond van Nederlandsche Onderwyzers een adres aan dan gemeen teraad van Haarlem te richten, met het verzoek om weer over te gaan tot de benoeming van schoolbewaarders aan de verschillende scholen, in ieder geval aan de dubbele scholen. In de toelichting wordt gezegd: Wanneer we de redenen aangeven, waarom we verzoeken over te gaan tot het aanstellen van schoolbewaarders, dan willen we beginnen met aan te toonen, dat de afschaffing van het in- stituut-schoolbewaarders groote nadeelen heeft opgeleverd voor het kind en het onderwijs. We zouden die nadeelen kun nen samenvatten, in dezen zin, dat de afschaffing de onrust in de school in hooge mate heeft verhoogd en daardoor het onderwys heeft benadeeld. Wanneer men met verschillende onderwyzers over deze zaak spreekt, dan is het treffend, hoe gelijkiuidend de opmerkingen zyn. Dan komt duidelijk uit. dat het niet ge makzucht van het onderwijzend perso neel is, maar dat alleen het belang yan het onderwijs cn dus van het kind, in het geding is. Verschillende werkzaamheden, welke vroeger de schoolbewaarders verricht ten, moeten nu opgedragen worden aan leerlingen vooral de leerlingen in de hoogere klassen worden daarvan de dupe. Herhaaldelijk wordt er onder schooltyd gebeld, wat het instellen van het instituut bellejongen heeft tenge volge gehad. Om niet steeds denzelfden leerling te dupeeren. gaat de dienst bij toerbeurt. Herhaaldelijk wordt de les verstoord. Soms is de interesse van de klas by een les heel groot. Plotseling de bel: de belle jongen verdwynt, de be langstelling is verbroken.' Is de belle jongen niet. op z'n qui vive, dan is de klas ineens in actie om te melden, dat er gebeld is. Daarby komt dan nog vaak de belangstelling als de jongen komt zeg gen, wie en wat er is, Vroeger droegen de concierges zorg voor het ordelijk binnenkomen der leer lingen, Toezicht is daarby dringend noodig. ook in het belang van het school gebouw. In vele scholen is dat toe zicht nu opgedragen aan een paar „pootige" jongens. Is een leerling onwel geworden, een oudere leerling most, dikwyis het vuil dat op de vloer gekomen is, opruimen, terwyi een andeer leerling de(n) patiënt moet thuisbrengen. We herinneren aan den kacheldienst. Herhaaldelijk is eon kachel uit Nu wordt wel gezegd: „Laat dan de Cemsto halen", maar de practyk is, dat ccn paar handige, groote jongens te hulp worden geroepen, daar anders de klasse een groot deel van den schooltyd in de kou zou zitten. Tydons den schooltyd moet er brandstof gehaald worden. Ook dit. wordt aan enkele leerlingen opgedragen. Er wordt een volledige kacheldienst in gesteld. Voor en na schooltyd, ook onder schooltyd, moeten er dikwyis boodschap pen gedaan worden of brieven wegge bracht. Ook daarvoor moeten soms leer lingen worden aangewezen. We volstaan maar met deze voor beelden. Ze illustreeren, hoe de onrust In de school is toegenomen. We weten wel, dat de leerlingen meestal „dol" zyn op dergelijke karweitjes, maar daarvoor komen ze niet in school Op ouderavon den is dan ook al de opmerking ver nomen: „Daarvoor stuur ik mjjn kind toch niet naar school". Bovendien komen de onderwyzers in botsing met art. 7 van hun instructie, hetwelk luidt: „Het is hun verboden de leerlingen voor huishoudelijke diensten te gebruiken". Het is ons bekend, dat wel eens een leerling byna een geheelon schooltyd in beslag werd genomen, door dergelijke karweitjes. Dat schoolbewaarders nuttig en nood zakelijk worden geoordeeld. blijkt •trouwens wel uit den toestand by het by- zonder onderwijs. Bijna alle bijzondere scholen, R.K. en Protestantsche, hebben concierges. Verder hebben sommige R.K. Meisjes scholen wel geen concierge, maar in wonende zusters, die concierge-werk- zaamheden verrichten. Wy vertrouwen zoo vervolgt het adres er op, dat de Raad der ge meente Haarlem het openbaar onderwys in dit opzicht niet langer zal achter stellen. We gelooven. dat het uiterlijk der scholen er ook bij zal winnen, zoo dat dan ook niet meer zoo'n verschil zal bestaan in het voorkomen der verschil lende schoolgebouwen. Hst openbaar on. derwys komt in dat opzicht veel te kort. Wat den financieelen kant der kwestie betreft wordt gezegd: Voor 10 dubbele en 2 enkele scholen moet nu aan de Cemsto betaald worden f 25618; dat is dus per dubbele school f 2329. De onkosten voor een hoogst be zoldigden bewaarder zijn f 3258. Het verschil is dus f 929. Wanneer we de scholen in de Bakker straat, Klein Heiligland, welke uitster ven, de scholen aan den Ryk&straatweg en in Spaarnóam, die geen dubbele scholen zijn, uitschakelen, blijven er nog 10 dubbele scholen over. Daarvoor zou dus een kostenvermeerderlng van f 9290 komen. Dit verschil zal in werkelijkheid te hoog blijken. Daar komt nog by, dat wanneer er schoolbewaarders zijn, de Gemeente- financiën door de. betere, zorg voor ge bouwen en leermiddelen zeer 2eker ge baat zullen worden. Nu de gebouwen onbeheerd staan, worden ze veel meer beschadigd en ver ontreinigd Kleine reparaties. zooals aan gordijnen gordijnkoorden, bordtouwen, deurknop pen. schoolbanken, tafeltjes, enz. kunnen door schoolbewaarders verricht worden, vooral als men geschikte, handige men- schen benoemt. Nu verslonst vaak de boel. waardoor tenslotte grootcr kosten gemaakt moeten worden. By vorst komt stuk vriezen der water leiding dikwyis voor. nu de gebouwen onbeheerd staan. We herinneren b.v. aan school 13, waar het gebeurde, toen de muren pis geverfd waren. Herhaaldelijk zyn nu gootsteenen ver stopt met al de ellende daaraan verbon den. Zijn er concierges. dan zal dat het brandstoffen- en waterverbruik ten goede komen. We meenen, dat er al eens aan de school op de Botermarkt 2000 M3 water per jaar is gebruikt. De leermiddelen, de boeken, platen, kaarten er. natuurkundige instrumenten, hebben veel minder te lijden, als er schoolbewaarders zyn en gaan dus langer mee. We denken b.v. aan de biblio theekboeken, welke vroeger in de zomer maanden door de concierges werden na gezien. gekaft, bygeplakt, enz. Nu zUn ze veel eerder versleten. Wanneer we aan ai deze dingen den ken. wordt zoo wordt tenslotte ge concludeerd het financieel bezwaar geringer. INGEZONDEN MEDEDEELTNCEN 60 CENTS PER REGEL. Een hard stuk zeep, dat tot het laatste vliesje éebruikt kan worden DE DUITSCHE KABINETSFORMATIE. Gaat niet van een leien dak. DE DUITSCHE VOLKSPARTIJ STELT EISCHEN. Groote coalitie in Rijk en in Pruisen T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Plotseling heeft Hermann Mliller de onverwachte tegenwerking ontmoet van de Duitsche Volkspartij, die na- het Centrum thans ook met eenige program matische eischen voor den dag is geko men, waardoor de vorming van het nieuwe kabinet niet zoo vlug van stapel zal loopen. Ryks- en Landdag fractie der Duitsche Volkspartij zyn namelijk plotseling tot de conclusie gekomen in een gecombineerde vergadering dat het om staatepolitieke redenen noodzakelijk is, dat in het Ryk en in Pruisen tege- ïyk een regeering op grond van de groote coalitie wordt gevormd. Het gevolg van deze vergadering is, dat Müller zich in alleryi -met den Pruisischen minister-president Braun in verbinding moet stellen. Toch is het zeer de vraag of de eisch der Duitsche Volkspartij' om technische redenen te verwezenlijken zal zyn. Immers minister Braun zou vandaag voor geruimen tyd met vacantie vertrekken, evenals de Prui sische Landdag die eerst in Juli weer bijeenkomt. Er bestaat dus groote kans dat de diverse fracties die hier te be slissen zullen hebben niet meer by een kunnen komen. Zoodoende zou het on mogelijk kunnen blijken, te zijn dat zoo wel in het ryk als in Pruisen de .groote coalitie tot stand komt. Inmiddels is de nieuwe Rijksdag voor het eerst weer bijeengekomen. De tri bunes waren vol. De regeeringsbank was leeg. Het oudste ryksdaglid de 82-jarige Bock Gothe sprak als voor zitter, woorden van deelneming naar aanleiding van de spoorwegramp bij Siegelsdorf. Twee eigenaardige incidenten deden zich voor. Zooals men weet zijn eenige communistische ryksdagleden betrokken bij het proces Leipzig tegen de com munistische Centrale. Zoolang de nieuwe zittingsperiode van den Ryksdag nog niet begonnen was, genoten deze heeren geen beschermende politieke immuniteit. Mochten zij er echter in slagen de eerste zitting van den Ryksdag bij te wonen, dan zouden zy automatisch weer onder die immuniteit vallen en niet meer ge arresteerd mogen worden. De politie lette dus goed op. Helaas tevergeefs. Hoe weet men niet, maar de communisten zyn den Ryksdag binnengesmokkeld en zoo lang de zittingsperiode duurt zyn zy weer onaantastbaar, dank zij de par lementaire immuniteit. Het andere incident deed zich voor tijdens de openingsrede van Bock Godha, Deze zei o.a.: „Van den Ryksdag verwachten mil- lioenen weduwen en weezen, oorlogsin validen, rentetrekkers en kleine rente niers. leniging van den nood. De RUks- dag kan dien nood lenigen, als hij wil". „Maar hy wil niet, laat alle hoop va ren" riepen daarop frenetiek de natio naal socialisten en de communisten. De eerste zitting verliep verder zeer kalm, zooals van dergelijke ceremonieele gebeurtenissen te doen gebruikelijk is. Met belangstelling ziet men echter thans de ontwikkeling der kabinetsformatie te gemoet. F. A. Het gewijzigde Prayerbook. LONDEN, 13 Juni (VJD.) De tribunes van het Lagerhuis waren vandaag dicht bezet toen Sir Boyd Merriman het wetsontwerp betreffende de wyzigingen in het gebedenboek indiende. De aarts bisschoppen van Canterbury en York en verscheidene bisschoppen, waren aanwezig. Merriman wees op de groote betee- keitis dezer wijzigingen, welke hij in het belang der discipline achtte: ook in an dere opzichten is aanneming hoogst wenscheiyk. Sir Samuel Roberts (conservatief) be streed de motie; het gewijzigde Prayer book zou iedere mogeiykheid van een vereeniging met de groote non-confer- mistische kerken in Engeland voor de toekomst buitensluiten. Commander Kenworthy (Labour) achtte daarentegen het compromis ge rechtvaardigd. juist met het oog op den vrede. Alleen de vrede maakt het voor de kerk mogelijk haar arbeid, zoowel in so ciaal, als in religieus opzicht voortgang te doen hebben. De bijzetting van Tsjang Tso Lin. PEKING. 13 Juni (V.D.) Volgens be richten uit Moekden heeft de bijzetting van Tsjang-Tso-lin Zaterdag te Moek den plaats;, alle militaire vertoon blijft achterwege. Wie tot opvolger zal worden aangewezen is nog niet bepaald. Reeds heeft zich een groep van generaals te gen den zoon van Tsjang-Tso-lin uitge sproken. Maarschalk Juan schijnt een goede kans te maken, ook al doordat hij den steun heeft van Japan. Gisteren werd wederom door onbeken den een bom geworpen waardoor twee soldaten werden gedood. Pilsoedski weder geheel hersteld. WARSCHAU, 13 Juni. (V.D. Maar schalk Piisoedski is nu weer geheel her steld, zoodat hij al zy'n werkzaamheden weer heeft kunnen hervatten. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN D. J. overtreding der Motor» en Rijwiel wet f 15 subs. 5 dagen hech» tenis. N. Zovertreding der Ar» beidswet f 10 subs. 2 dagen hech» tenis. G. P. overtreding der Trck> hondenwet f 6 subs. 2 dagen hechte» nis cn f 3 subs- 1 dag hechtenis. J. v d. K. overtreding van dc vcrord. op de winkelsluiting van Velscn f 4 subs. 1 dag'hechtenis. J. W. A. J. het verwekken van nachtrumoer f S subs. 2 dagen hechtenis. J. Th. G. M. het met een motorrijtuig eene bocht naar links te klein beschrijven, na verzet, ontslag van rechtsvervolging. A. B. overtreding van het Mcl'kbc» H. Ph. T. idem f 40 subs. 5 dagen sluit f 15 subs. 3 dagen hechtenis, hechetnis. C. v. N. overtreding van art. 4 van het Motor» cn Rijwiclrc» glemcnt f 8 subs. 2 dagen hechtenis. .T. M. I, overtreding van de ongeval» lenwet f 10 subs. 2 dagen hechtenis, f 5 subs. 1 dag hechtenis. M. B. O. het als vervangster van het hoofd van 't vcrlofhoudcrsbcdrijf sterken drank in voorraad hebben in ccn perceel, waarvoor verlof was verleend voor den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank f 15 subs, 3 dagen hechtenis. J. G. G. overtrc» ding van het Motor» cn Rijwiclreglc» ment f 1 subs. 1 dag hechtenis. M. A. A. het rijden op een rijwiel, zon» der dat dit was voorzien van ccn lantaarn cn bel f 2 subs. I dag hcch» tenis. J. M. het als bestuurder van een motorrijtuig niet op dc eerste voredring het vercischtc geldige num merbewijs vertoonen f 3 subs. 1 dag hechtcn's. A M D. het als bestuur» der van een rijwiel zich door een motorrijtuig laten voorttrekken f 2 subs. 1 dag hechtenis. J. \V. D., het. terwijl het uit den aard zijner betrek» king niet vrijstaat, Ioopcn op den spoorweg f 2 subs. 1 dag hechtenis. C. de G. het een rijwiel berijdende dit niet hebben voorzien van een Iuidklinkcnde bel. zonder toepassing van straf. S. S. het zich als vrouw verkleed op den openbaren weg ver» toonen, waardoor dc orde werd ver» stoord t 2 subs. 1 dag hechtenis. 11. P. J. M. het met een rijwiel rijden over ccn voetpad 1.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 6