ff? P5 POINCARé'S GROOTSCHE SUCCES. WAT IS DE LEIDER VERDER VAN PLAN? GEMENGD NIEUWS Doodt elke mug'! sproeit met UIT DE OMSTREKEN HeM U al eens\t ratio mantilla HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 23 JUNI 1928 Het stabilisatiedecreet gereed. T BELANGRIJKSTE NIEUWS, De Duitsche Volkspartij is in haar lek ingeestige poging om door een onver vulbare». elsch, de groote coalitie onmo gelijk te maken volkomen geslaagd. Mi'.UerFranken doet nu wanhopige po. gingen om tot de coalitie van Weimar te geraken. Doch de Duitse he Volkspartij wenschfc ook dit niet. Bovendien zijn de democraten zeer gekant "tegen een an ti Ten regeeringsvorm dan de groote coalitie, omdat daarbij hun school- en andere cultureels belangen in het ge- civang zouden kunnen komen. Men verwacht dus over- 't algemeen niet anders dan dat de ijverige bemoeiin gen van Müller, die in het begin een goed resultaat deden verwachten, op een groot echec zullen uitloopen. Poincaré heelt in zijn groote rede van Donderdag niet alleen een practisch succes, doch cok een moreele overwin ning behaald. Zijn herverkiezing door „Het Fransche Volk" dat klaarblijkelijk op de persoon, en niet op de partij stem de is door zijn schitterende entree vol ledig gebillijkt. Frankrijk heeft begre pen dat Poincaré de cen^o is, die het ock door hem begonnen werk kan vol tooien. Trouwens niet alleen het volk doch ook het Huis van Afgevaardigden is doortrokken van eerbied voor den On- verzettelijken Redder des Vaderlands, Het is opmerkelijk onder welke omstan digheden Poincaré een rede mag houden. Onder toejuichingen van zijn mede standers onder diepe stilte van de op positieDit is teekenend. Eergisteren kondigde de groote staats man de stabilisatie van den franc, in- sbede van de valorisatie er van, aan. He denmorgen wordt het stabilisatïedecrèet aan den ministerraad voorgelegd. Inmiddels is de geheele Fransche pers het er roerend over eens, dat Poincaré de noodzakelijkheid van stabilisatie niet beter had kunnen aantoonen, dan hij dat thans gedaan heeft. Zeer merkwaar dig zijn echter de geruchten dat de leider regeeringsmcede zou zijn. Ook in zijn groote rede komt weer een passus voor c'e in dien zin uitgelegd zou kunnen v.orden: „Do mannen die de regecring vormen kunnen vervangen, worden, als men de denkbeelden die zij voorstaan, maar met rust laat. Het voornaamste is dat de taak verricht wordt en dat die taak, den mannen die haar volbrachten, overleeft". Toch is het waarschijnlijker dat Poin caré hier gezinspeeld heeft op een even- tueele kabinetscrisis, dan dat hij heeft willen roggen, dat er vroeg of laat om er.dere redenen naar een anderen leider moet worden ingezien. Is het niet meer malen gebleken dat de machtige Poin- c.iré niet aarzelt om te dreigen met het bijltje er bij neer te leggen als men hem zijn zin niet geeft? Men herinnere zich maar eens hoe h\j de begroeting er door heeft gekregen! En wac dat beir'ft, kan men dunkt ons gerust zijn. Er is geen reden om niet te geloover. dat de regeering de eerstvolgende belangrijke stemmingen met glans en glorie zal overleven. F. A. Muller's kansen. Nu is de groote coalitie toch werke lijk van de baan. Feitelijk was ze het gistermiddag reeds, doch toen heeft op aandringen van staatssecretaris Meiss- r.er, Hermann Müller nog eens een laat ste poging ondernomen, die aanvanke lijk werkelijk succes scheen te zullen opleveren. Dr. Scholtz van de Dnitsclie Volkspartij deed concessies en de so ciaal-democraten en het centrum juich ton doch te vroeg, zegt het Hbld. Hun optimisme is voorbarig gebleken. De fractie van de Duitsche Volkspartij was minder toegeeflijk dan haar leider dr. Scholtz en wilde van tegemoetkoming niets weten. Vrijdagavond heeft Hermann Müller Rijks president von Hindenburg rapport over den toestand uitgebracht en hem medegedeeld, dat het hem onder de. hui dige omstandigheden onmogelijk is een regeering op de basis van de groote coalitie te vormen. Hindenburg heeft hem dc.3 rop opdracht gegeven, te trachten een regeering op kleinere basis n.l. de oude coalitie van Weimar, versterkt door de Bciersche Volkspartij, samen te stel len. De kans. dat deze poging slaagt, is uiterst gering. De democraten voelen niets voor deze kleine coalitie, maar ze hebben zich tot onderhandelen bereid verklaard. Het Centrum heeft nog geen beslissing genomen en de eerstvolgen de fractievergadering vindt pas Maandag plaats. Klaarblijkelijk wil het Centrum r.-rst eens afwachten wat hst partijbe- s uur van de Beiersche Volkspartij van dit nieuwe plan zal zeggen. Zijn we wel ingelicht, dan valt er niet aan te twijfelen, dat de Beiersche Volks partij zal weigeren aan deze kleine coali tie deel te nemen, en als Beieren niet meedoet, zal het Centrum ook wel be danken. lil parlementaire kringen is men er derhalve van overtuigd, dat deze kleine coalitie een doodgeboren kindje is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN n 60 Cent» per regel- tabletten hij Hoofdpijn eri Kiespijn I tl vooral op den naaoi SanapuiD daar dere tabletten wettig beicbcrmd ti)n tegen oomaak <o v*rvol»chlng. Prijj 25- •lO en 75 cl. De staking te Antwerpen. Vrees voor een langdurigen strijd. Niettegenstaande in werkgeverskrin gen de verwachting werd gekoesterd, dat een aa.nzienlijke, zooal niet alge meen© hervatting van den arbeid zou geschieden, fls zulks achterwege geble ven en duurt de staking voort, melde het Hbld, De voorlieden hebben zich bij de stakers aangesloten en verlangen een opslag van 8 tot 12 franc per dag. Naar van bevoegde zijde wordt verno men vreest men dat hot tixans een lang durige strijd kan worden. Hoopgevende bemiddeling. De minister van Nijverheid en Arbeid had een onderhoud met den president van de reodersvereeniging te Antwepen eenerzijds en afgevaardigden van de so cialistische en clirtstelijke arbeiders an derzijds. I-Iij deed hun voorstellen tot het onmiddellijk beëindigen van de ha venarbeidersstaking te Antwerpen. De afgevaardigden beloofden hun organi saties aan te raden, deze voorstellen te aanvaarden. Op het departement van Nijverhend en Arbeid koestert men thans .goed hoop dat de staking wellicht morgen eindigt. Soho gaat Veranderen. Soho, dc typische vreemdelingenwijk van Londen, zal groote veranderingen ondergaan doordat in het hart ervan een groot blok gebouwen op den hoek van Grcekstreet en Old Comptonstreet afgebroken wordt, om plaats te maken voor een nieuwen schouwburg, aldus de Tel. Verschillende kleine restaurants zullen dan verdwijnen, o.a. het Restaurant d'Italië dat in den tijd dat Soho naam begon te maken als een plaats waar men voor een matigen prijs uitstekend kon eten (tegenwoordig zijn de prijzen er vaak even hoog als aan het Strand of In Piccadilly), zeer in trek kwam. Tot zijn clientèle hebben vele bekende artis- ten en uitgevers behoord. Soho herkrijgt gaandeweg zijn vroegere karakter van amusementswijk. Vele jaren lang was er maar één schouwburg de Royalty. Nu heeft het het Piccadilly-theater (dat in werkelijkheid in Soho gelegen is, ondanks zijn naam) en. gelijk gezegd komt er een derde bij. In de achttiende eeuw waren er in Soho vele plaatsen van vermaak en gezelligheid o.a, de balzaal van madame Corneiys. Zij was de voorloopster van de hedendaagsche nachtsocieteiten. Een nieuw stoomschip. (Van onzen Londenschen correspondent.) Thans is officieel bekend gemaakt dat een der groote scheepsbouwers dn Brit- tannie de opdracht heeft gekregen voor de Whitte Star Line een nieuw groot passagiersschip te bouwen dat het groot ste van de wereld zal worden. De af metingen zijn nog niet bekend. Maar wel is gezegd dat het schip grooter zal worden dan de Majestic, tot nu toe het grootste schip van de wereld, De Ma- ..estic heeft een lengte van 915 voet (27C 892 M.) en een tonnenmaat van 56000. Van het nieuwe stoomschip wordt verwacht dat het 1000 voet lang zal zijn en 60000 grt. zal hebben. Met den bouw zullen van drie tot vier jaren zijn gemoeid en de kosten zijn ge raamd op 7.000.000. Het gaat dienst doen 'tusschen Southampton en New York en de weelderigheid der inrichting zal die van bestaande booten overtref fen. Eeden uit alle werelddeelen. Voor een Amerikaansche gerechtshof moest, kort geleden, een Chinees een eed afleggen. Hij verklaarde dat hij daar voor een kip noodig had. welke hij den kop imoest omdraaien. Dit verlangen wekte bewondering en gelach, maar ten slotte moest men hem toch zijn zLn, of liever zijn kip geven, omdat bleek, dat dit de plechtigstc methode was van de eedaflegging door een Chinees. De ge tuige trad met de kip voor het getuigen- hek, draaide haar den kop om en zeide toen: „Wanneer ik niet de waarheid spreek, dan mogen de Goden mij dooden, zooals ik dit dier heb gedood". Dergelijke eedsformules komen bij andere volkeren voor. De Buddhist in Sian zegt bü het plechtig zweren van den eed: „Wanneer ik lieg, dan moge ik in de hel worden geworpen en daar worden veroordeeld water in een te en en mand door het vuur te dragen". In Assam verschijnt de getuige met een strik om den hals en verklaart:* „Wan neer mijn woorden valsch zijn, dan moge ik door deze strop sterven". Daar bij houdt hij den strop in de hoogte. De inboorlingen van Nieuw Guinea zweren bü de zon, door dien haar aan roepen, dat zij hen moge verbranden, wanneer zü niet de waarheid zeggen. De primitieve volkeren zweren gewoon lijk bij roofdieren, die door hen worden aangeroepen om ze te verslinden, wan neer ze liegen, ook wel bi) booze geesten wier toorn zij d?,n zullen opwekken, cf bij wapens, waarmede ze zullen gedood worden, als ze niet de waarheid spre- ken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cents per regel. öfe de iele bus zwarten band Voor philatelisten. De philatelisten uit het Britsche rijk zullen de geheele volgende week in het Hotel Great Central te Londen een congres houden, waaraan 70 postzegel- verzamel aarsvereenigin gen onder de auspiciën van de Royyal Phüatelie Society zullen deelnemen. In het hoofd kwartier van dat genootschap zal tege lijk een tentoonstelling ingericht wor den, waar de Koning zijn zeldzaamste postzegel zal toonen. De waarde van die zegels loopt in de tienduizenden ponden en dan zal ook het zeldzame exemplaar van Mauritius uit 's Konings verzame ling te zien zijn, dat vroeger ontdekt is in het schrift van een schooljongen in het Noorden van Londen (N.R.C.) Trein tegen vliegtuig. (V°J3 onzen Londenschen correspondent) Dezer dagen heeft er een vreedzame snelheidskamp plaatsgehad tusschen een verkeersvliegtuig van de Imperial Air- wys en den beroemden .Flying Scots man", den sneltrein van Londen naar Edinburg. Het vliegtuig kwam dertig minuten voor den trein in de Schotsche hoofdstad aan. Dat lijkt vanzelfsprekend. Maar een der voorwaarden was o.a. dat het vliegtuig langs de kust moest gaan en dus een aanzienlijk langeren afstand moest afleggen. Bovendien moest het vliegtuig twee maal landen om brand stof hi te nemen. Het doel was het gemak en de ge zelligheid van de twee reismiddelen op de proef te stellen en te vergelijken en de wedstrijd kwam voort uit vriendschap- pelijken wedijver tusschen de luchtvaart en de spoorwegmaatschappij. Hoe het bordeel ook mag uitvallen, de passagiers van het vliegtuig hebben be reids te kennen gegeven dat de graad van comfort, in het vliegtuig bereikt, niet minder dan verbazingwekkend was. Zij hadden het voordeel van een echte, heerlijke reis langs Brittanië's oostkust. Zij konden vermaarde zeebadplaatsen op nieuwe wijze in oogenschouw nemen en legden aldus 76 mijl meer af dan de trein. Gedurende den wedstrijd waren vlieg tuig en trein voortdurend met elkaar in draadlooze verbinding. Op een oogenblik werd de overwin ning van het vliegtuig in gevaar ge bracht daar de vlieger Olley in een an deren Scholschen trein zijn mededinger zag. De machinist van den echten Flying Scotsman was sportlef genoeg hem per radio zijn vergissing te doen inzien. Een aardige bijkomstigheid was dat een der vliegtuigpassagiers een 79- jarige treinmachinist was, die den Schotschcn sneltrein een kwarteeuw lang tusschen Londen en Edinburg op en neer had gereden. Aan het einde van den tocht zeide de oude mar.: Vliegen is grootsch maar het is niet aardig om met den trein te spelen. Hy doelde op een moment in den tocht, waarin de „City of Glas gow" (dat was de naam van het vlie- tuig) gedurende eenigen tijd boven den vervaarlijk voortsnellenden trein had gecirkeld, als om te bewijzen dat het tijd te verliezen had- Doodsvijanden van de thee. Wanneer Shaw in zijn nieuwe boek over het socialisme, de thee roemt, „Het gevaarlSjke, öhineesche crwekkings- middel", dan is zijn uitspraak, vergele ken met die van andere vijanden van de thee, tamelijk zacht en onschuldig. Zoo zeide John Wesley, de beroemde stichter van de Engelsche Methodisten- kerk, eens tot een vriend: „Je moet er toe overgaan de thee als een doodaan- brengenden drank te beschouwen en hem voor goed verbannen". James Lacy verklaarde eens, dat de thee op het menschelijk organisme een niet minder storende werking uitoefende dan de opium. In New-York kookte eens een tandarts, die het gevaar van het over matige theeverbrulk wilde demonstreeren een pond versche Hyson thee, tot ze op een kwart liter was verkookt en stelde vast, dat zes druppels van deze inge kookte thee, voldoende waren om een konijn van drie maanden te dooden „En te denken", zoo riep een tegenstander van de thee. met het oog op dit experi ment uit: ,Dat de meeste menschen, die gewoon zijn thee te drinken, in drie maanden niet minder dan een pond thee gebruiken. En toch bevat, zooals hot experiment heeft bewezen een pond thee vergift genoeg om meer dan 1700 konijnen of rond 200 per dag van het leven te berooven". Met het oog op de aanklachten van de thee, wordt herinnerd aan het ..Gods. oordeel" dat de Zweedsche koning Gustaaf UI inriep, in verband met den strijd over de schadelijkheid van de thee. „Twee tweelingbroeders, die ter dood waren veroordeeld en in hun lichaams verhoudingen precies overeenstemden, zouden zich als waarnemingsobject be schikbaar stellen. De een moest dagelijks een bepaalde hoeveelheid zwarte koffie drinken, de andere een kwantum sterke thee gebruiken. Maar tot groote verba zing van de geleerden, die hadden voor speld dat deze manier om te dooden zeer snel werkte, hadden de personen in kwestie er niet de minste last van. De eene professor na den andere stierf, de koning werd vermoord, maar dc beiden ter dood veroordeelden leefden voort. De theedrinker stierf hst cersf toen hij drie en tach'ig jaar was BLOEMENDAAL. ONDERLINGE TENTOONSTELLING VAN TUINBOUW. Door de welwillendheid van de eige naren van Elswout kan de af deeling Bloemendaai van Tuinbouw hare ten toonstelling van „Alles, wat groeit en bloeit" houden in de oranjerie van het buiten, terwyl de bezoekers van de ten toonstelling dan tevens het park kunnen bezichtigen. De tentoonstelling zal plaats hebben van 12 tot en met 14 JulL Op den avontj der opening is de ten toonstelling alleen toegankelijk voor le den, Vrijdag en Zaterdag ook voor het publiek van 10—20 uur. Verschillende prijzen zijn reeds voor deze tentoonstelling beschikbaar ge steld. HAARLEMMERMEER EEN BELANGRIJKE GEBEURTENIS VOOR ABBENES. In het belang van de uitbreiding van het in den Haarlemmermeerpolder nabij de Kaag zoo echt landelijk tusschen vruchtbare akkers gelegen dorp Abbenes, zijn in de laatste jaren reeds verschil lende groote werken zooals wegver- betering, schoolbouw enz. tot stand gebracht. Vele jaren geleden werd aldaar een houten loopbrug gemaakt, die een ver binding vormt tusschen de beide zijden van de Hoofdvaart. Maar die voldeed niet meer aan de eischen des tijds. Mede in verband met het steeds druk ker wordende verkeer verlangden de in woners van Abbenes naar een flinke rij- brug, omdat het een groot bezwaar was dat de bewoners met rij- en voertuigen, eenige küometers moesten omrijden om aan den overkant van de vaart te ko men. Totdat er in het voorjaar van 1927 uitkomst kwam en op initiatief van den •heer J. Biemond, lid van den gemeente raad van Haarlemmermeer en inwoner van Abbenes, een inderdaad prachtig voorstel door den Raad werd aangeno men, dat met medewerking van het Polderbestuur tot het gewenschte re sultaat leidde. In Leiden kon een nog in uitsteken den staat verkeerende xijbrug worden aangekocht, die voor Haarlemmermeer uitstekend gesciiikt bleek te zijn. Deze flinke rijbrug kan wel als de mooiste en sterkste brug in den Haar lemmermeerpolder worden aangemerkt. Uit de burgerij heeft zich een commis sie gevormd, bestaande uit de hec-ren C. de Breuk, J. Kortekaas, M. van Stave- en. C. Kroon en D. Schalk, op wier ini tiatief op Dinsdag 26 Juni as. des na middags te 3 uur burgemeester en wet houders van Haarlemmermeer met de leden van den Raad en Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeer- polder in Abbenes zullen samenkomen, ten einde gezamenlijk ter plaatse de nieuwe brug in oogenschouw te nemen en haar voor het openbaar verkeer open te stellen. Abbenes zal dan feest "vieren en z"n dankbaarheid toonen voor de aang- brachte belangrijke verbetering. Ook zulen de kinderen van de beide scho len dit historische feit meemaken en een paar aardige liederen zingen. RAAD. De Raad van deze gemeente korrrt in openbare vergadering bijeen op Vrijdag 29 Juni a.s. des namiddags te 2 1/4 uur. INBRAKEN TE HAARLEMMER MEER. In den HaarlemmermeerpolcteT loopen weder eenige personen rond, die er op uit zijn om hier en daar hun slag te slaan en daarbij soms heel brutaal te werk gaan. Van de ongewenschte nach telijke bezoeken van deze mannen zijn reeds eenige inwoners de dupe geworden. In een woning nabij den Vijfhuizerweg werd tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken en het in een kast aanwe zige geld medegenomen. De politie tracht de daders, die zich onopgemerkt uit de voeten wisten te maken, op te sporen. ONTIRWIJS, Tot hoofd van de bijzondere school aan den Sloterweg te Nieuw-Vennep (vacature-Uittenbroelc) is benoemd de heer J. Suyk, thans als zoodanig werk zaam te Hooglanderveen bij Amersfoort, Zijn infunctietreding is bepaald op 1 October a.s. UITSLAG PREMIEKEURINGEN. Donderdagmiddag werd op het markt plein te Hoofddorp de jaarlijksche pre- mickeuring gehouden van meriën van 1 tot en met 7 Jaar. De belangstelling voor deze keuring was weer groot. Hieronder volgen de uitslagen. Landbouwpaarden (1-jarige merriën). Ingeschreven 10 paarden. Een premie van f 45 werd toegekend aan M. A. Noordam te Heemstede met Okkertje, en P. Noordam te Haarlem mermeer met Onmate; een premie van f 25 aan M. A. Noordam te Heemstede met N.N.; J. Tensen te Haarlemmermeer met Oganda; P. Noordam te Haarlem mermeer met Ohole; een premie van f 15 aan C. Bulk te Nieuw Vennep met Oefke en A. O. Pruissen te Nieuw Ven nep met Ommola. 2-jarige merriën. Ingeschreven 14 paar den. Een premie van f 40 werd toegekend aan J. Tensen te Haarlemmermeer met Nublina en B. R. de Breuk te Nieuw Vennep met Netly; een premie van f 25 aan Jac. Molenaar te Hoofddorp met Nize; A. C. Pruissen te Nieuw Vennep met Nemmie; C. Bulk te Nieuw Vennep met Nusta; D. v. Wieringen te Abbenes met Nellima; A. Buurman, te Hoofddorp met Naspia; A. zyimans te Hoofddorp met Nusia en A. C. Pruissen te Nieuw Vennep met Nemia. 3-jarige merriën. Ingeschreven 24 paarden. Een premie van f 40 werd toegekend aan O. de Kok. te Nieuw Vennep met Mingia; D. v. Wieringen te Abbenes met Mizzada; C. Bulk te Nieuw Vennep met Marva; J. Tensen te Haarlemmermeer met Memie; Joh. Colijn te Haarlemmer- m::r met N.N.; een premie van f 25 am C. Pulk te Nieuw Yenrwp met Mer.- ka; J. Müa'r ie Haarlemmermeer met Mil a tenA Buurman ie Hoofddorp met Mirakel; A. Buurman tc Hoofddorp met Meetje en A Buurman te Hoofddorp met INGEZONDEN MEDEDEELINGEN NU. 4—7-jarige merriën. Ingeschreven 31 paarden. Een premie van f 40 werd toegekend aan J. M. Knoop te Nieuw Vennep met Landa; A. C. Pruissen te Nieuw Vennep met Liga; J. H. Knoop te Nieuw Ven nep met Lyrnpa; O. de Kok te Nieuw Vennep met Liane; D. v. Wieringen te Nieuw Vennep met Luchle; P. Noor dam te Haarlemmermeer met Leitha; C. Bulk te Nieuw Vennep met Kwastia; Wed. C. Bruilnis te Nieuw Vennep met meer met Jetta; C, Buik te Nieuw Ven nep met Hustia; J. M. Knoop te Nieuw Vennep met Ierida; O. de Kok te Nieuw Vennep met N.N.; Joh. Colijn te Haar lemmermeer met N.N.; K. Kn'bbe tc Haarlemmermeer met N.N.; C. Arendonk te Haarlemmermeer met NJN.; een pre mie van f 25 aan JJ. Molenaar te aHar- lemmermeer met N.N.; J. Milatz te Hoofddorp mot Lcwiska; M. W. van der Schans te Bovenkerk met Khiwa; C. Bulk te Nieuw Vennep met Jyleska: Wed. C. Bruïjnis -te Nieuw Vennep met Krinola; M. W. van der Schans te Bovenkerk met Jelettte; A. Buurman te Hoofddorp met Lolie. ZANDVOORT. HET NIEUWE KERKGEBOUW DER G'EREF. KERK. Vrijdagavond om acht uur hebben de leden der Gereformeerde Kerk van Zandvoort en genoodigden zich verza meld in het vriendelijk gebouwtje, dat nog niet geheel af, reeds Zondag dienst zal doen. om de geloovigen, inwoners en badgasten binnen haar muren te ontvangen. Burgemeester van Alphen, de beide wethouders, de heeren Zwaan en Padt, secretaris Jellema en verscheidene af gevaardigden uit de omgeving waren aanwezig, toen de heer Goosen, voorzit ter der Ger. Kerk den kansel betrad om een woord van welkom te richten tot de aanwezigen. De heer Goossen sprak naar aanleiding van psalm 138: Ik zal U loven met mijn geheele hart; welke psalm door de aanwezigen gezongen werd. De Kerkeraad had den heer G. ver zocht de tolk te zijn van zijn gevoelens en spreker ging het verleden, het heden en de toekomst na van de Gereformeerde Kerk te Zandvoort. Hij herinnerde er aan, hoe men vroeger in het Zonne huis aan Kostverloren bijeenkwam. 220 menschen in een ruimte welke slechts plaats bood voor veertig. Als haringen in een ton werd hier geluisterd naar de predicaties van verschillende voorgan gers. Spreker herinnerde er verder aan, hoe men vervolgens in een tent bijeen kwam waar soms de regen zoo hevig plaste, dat men het maar beter vond den tijd door te brengen met het zingen van psalmen, dan den predikant te laten spreken, wiens stem niet tegen het mach tige geluid van den regen opkon. Toen richtte men een circulaire aan de ge reformeerde kerken in Nederland 740 tot 750 met een verzoek om steun een verzoek, in staat gesteld te worden een eigen gebouw te stichten. Veel, heel veel geld is er binnen gekomen, meer dan men verwachtte. Ook de leden geen één uitgezonderd hebben bijgedragen tot de totstandkoming van dit gebouw. Zelfs een bazar werd gehouden, waarvan men niets verwachtte en welke alle ver wachtingen heeft overtroffen. Dank werd gebracht aan aüe afge vaardigden die gekomen waren om dezen wijdingsavond bij te wonen, dank cok aan burgemeester van Alphen en zijn beide wethouders. Speciaal richtte spre ker een woord tot alle Zandvoortsche ingezetenen. Het koor Inter Nos deed zich onder leiding van den heer Goossen Jx. hooren, waarna ds. Siertsema uit Haarlem een kansel betrad ten einde een predicatie te houden naar aanleiding van psalm 122: „Ik verblijdde mij wanneer men tot mij zeide, wij gaan naar het huis des heeren". Spreker herinnerde aan de afscheiding en de scheuring. „Gesmeekt hebben wij om deze kerk niet te bouwen". Tenslotte werd psalm 84 door de ge meente gezongen, GEMEENTERAAD Naar wij vernemen heeft a.s. Don derdagavond 28 Juni een vergaderinc- plao-U van den Gemeenteraad van Zand voort. CONCERT. De Zandvoortsche Muziekkapel geeft Woensdagavond 27 Juni haar tweede uit voering op het Tramplein. VELSEN. OPENBARE SCHENNIS DER EER BAARHEID. Alhier is aangehouden zekere H. P. te Beverwijk wegens openbare schennis der eerbaarheid. De aangehoudene is, na door den Commissaris van Politie te IJmuiden te zijn verhoord, op vrije voe ten gestold. HET SLUITINGSUUR DER CAFéS. Het bestuur der vereeniging .JJmuiden's Bloei" zond den volgenden brief aan den Burgemeester dezer gemeente: „In een bestuursvergadering, gehou den op 12 dezer jl.,, werd door verscha lende leden de aandacht gevestigd op het feit, dat voor het toenemend aantal vreemde pensiongasten na 11 uur des avonds het officieele sluitingsuur in onze gemeente alle gelegenheid tot gezellig samen zijn ontbreekt. Voornoemde .pensiongasten zijn daar door gedwongen zich vroegtijdig naar hunne kamers te begeven. Daar in andere gemeenten van ge lijke beteekenis als de onze gedu rende het zomerseizoen, het sluitingsuur wordt verlengd, vreezen vele leden, dat liet vroege sluittngsuurniet bevorderlijk is voor den naam „IJmuiden-Badplaats" Reden waarom het bestuur u beleefd verzoekt gedurende den zomertijd aan die inrichtingen, welke u daarvoor geschikt acht vergunning te verleenen open te mogen blijven tot 12 uur. Hierop werd d.d. 20 Juni jl. door den Burgemeester het volgende antwoord verzonden: „De motieven voor het in uw schrij ven gedane verzoek onbesproken la tend. vestig ik er uwe aandacht op, dat de Raad dezer Gemeente het algemeen sluitingsuur heeft, bepaald op 11 uur en dat deze nog zeer onlangs als zijne mee- a 60 ceiïta per regel. CENT Licht, geurig,zacht, sierlijk van modsl Kortom:dit merk be-> paalt Uw keus voor liw dagelljksche sigaar ning heeft te kennen gegeven, dat dit sluitingsuur diende te worden gehand haafd. Nu heeft de Burgemeester wel het recht en zeer zeker zal hij daarvan ook bij voorkomende gelegenheden wel eens gebruik maken om het sluitings uur te veranderen, doch het zou tegen den uitgesproken wil van den Raad in- druischea, indien de Burgemeester per manent dit sluitingsuur gedurende het geheele zomerseizoen veranderde. Dit zou een terzijde schuiven der verorde ning beteekenen. Het spijt ondergeteekende zeer, dat hij in deze niet aan uw verlangen kan voldoen". HET EERSTE CONCERT IN VELSEB* BEEK. Onze correspondent schrijft: Donderdagavond opende dc Hurmö- niekapel ,4e Eendracht" de rij der door de gemeente „gearrangeerde" concerten in Velsorbeek. Eenige honderden muziök liefhebbers, alsmede vele honderden jon gens en meisjes, die er eigenlijk heele- maal geen boodschap hadden., trokken het park in om te luisteren naar de mu ziek, resp. om zich in het part op een aangename, dus luidruchtige wijze te verpoozen. Het uitstekende korps deed1 onder leiding van zijn eminenten direc teur zin best, hetgeen beteekent, öa/t er voor ware minnaars van muziek heel v/at te genieten zou zijn geweest, indien; de categorie bezoekers en bezoeksters, die er niet thuisbehoorde, dit niet op allrelei wijzen onmogelijk had gemaakt. Het is zeer te betreuren, dat zoowelen, die gehoopt hadden van de muziek te kunnen genieten, teleurgesteld naar huis zijn gegaan. En te hopen is het, dat er maatregelen genomen worden, om eindelijk eens verbetering in den toe stand te brengen. Naar onze meentng zijn daarvoor twee middelen aanwezig: men stelle het park bij concerten alleen open tegen een entrée, of men spanne tijdens de muziek eenige touwen dwars over het pad vóór de tent, om het rondt loopen te beletten. Naar wij vernemen, zal men het met het laatste middel probeer en. PROGRAMMA. van het concert te geven door <Je R.-K. Harmonievereeniging „St. Caocilia" tn het park „Velserbeek" op 27 Juni 1928: 1. „Honncur et Pafcrie", Marsch Paquot. f. Marton" Suite de Ballet de l'opera Comique Sam Vleaslng. 5. „Waria" Introduction Polonaise F. Andrien. 4. „Rachel" Grande Valse L. Langlois. „VIva Espamo", Marsch Gabriel Allier. 6. „2e Ouverture de Concours" H. Fernand. 7. „Ouverture Symphonique" Sam Vlessing. 8. „Fantasie Romantlque" L. Montagne. 9. Le Chef de Corps", Marsch. V. Burij. SANTPOORT. EEN KINDERSPEELTUIN. Alhier is opgericht een vereeniging voor een kinderspeeltuin genaamd ..Duinlustpark". Het terrein werd daarvoor welwillend afgestaan c;i omrasterd door dc erven van de Vliet te Overveen en is gelegen aan den Rrcderodewcg nabij liet Provinciaal Ziekenhuis. Dc opening is bepaald op 27 Juni a.s., 's middags om 2 uur. CONCOURS „SOLI DEO GLORIA". Het Uitvoerend comité, dat de plan nen voorbereidt van het concours, c'.- het volgend jaar ter gelegenheid var. "t 20-jarig bestaan van .„Soil Deo Glov wordt gehouden, heeft de functies a:s volgt verdeeld: le voorzitter G. Krom: 2e voorzitter F. Heeremans: le seceta- r'-s G. J. Bemerkamp, Rijksstraatweg 7:1; 2e secretaris J. Oorthuyzen; le pen ningmeester H. D. Ouwcrkerk; 2e pen ningmeester F. We: rissen Jb. Bruynooge, K. Hollander, J. Nyssen en J. Ruygvoorn. CONCERT. Onder leiding van den heer C. Ou dendijk zal het muziekrci-.clsche.rj ,,SoJi Deo Gloria" Zondag c?n crncnvgovern op een terrein nabij de openbare school. Het korps zal o.a. ten gohpore brengen „Ballet Egyptien" en „Le Rois' Amuse" resp. van A. Luigini en Leo Dellbes.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14