De Dubbelganger HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 27 JUNI 1928 DE BLOEDIGE GEBEURTENISSEN IN DE SKOEPTSCHINA. De eigenaardige figuur van Stephan Raditch. Reeds vele malen in de gevangenis en toch minister. Heftige straatgevechten in Agram. Als Stephan Raditch sterft (Van onzen Balkancorrespondent) DE VEENDAMMER. Verdachten M. en Mr. K. verhoord. Wederom hebben zich verschrikkelijke gebeurtenissen in Zuid-Slavië afge speeld en wederom heerscht groote op winding in het geheele land. De bevol king is nooit erg kalm en rustig ge weest, de Zuldslaven, onder welk begrip men de Serviërs, de Kroaten en de Slo- venen tezamen vat, zijn altijd nogal heet hoofdig geweest en het feit, dat zü ge durende ecuwen en eeuwen door de Tur ken onderdrukt werden, het feit, dat zU sedert ongeveer honderd jaar voortdu rend in oorlogen verwikkeld waren en dat zy ook binnenlandsch menigen op stand hebben gehad, droegen er niet be paald toe by de Zuidslaven tot zeer vredelievende menschen te maken. Mes en revolver zitten maar al te los in den gordel en nauwelijks ergert zich zoo'n steeds tot de tanden toe gewapende meneer, of hu grüpt naar zijn wapenen en zyn tegenstander moet dan op zyn quivlve zyn! De politieke toestanden in het binnen land van den nieuwen Zuidslavischen staat het koninkrijk der Serviërs Kroaten en Slovenen. zooals het grooter geworden Servië sedert den wereldoorlog heet dc binnenlandsche politieke toe standen dan zyn ook sedert het ont staan van den nieuwen vergrooten staat mooit erg verkwikkelijk geweest. Daar hebben we in de eerste plaats Raditch. den vermaarden en beruchten dr. Stephan Raditch. die de aanvoerder is van de Kroatische Boerenparty. Raditch is steeds een oproerling geweest en vroe ger. toen Kroatië nog een onderdeel van het groote Oostenrijk-Hongaarsche rijk was, ging hij steeds met alle macht tegen de Oostenrük-Hongaarsche autoriteiten te keer. Later, toen na het sluiten van den vrede de Kroatische streek tezamen met Slovenië by het Servische konink- ryk werd getrokken, ageerde Raditch te gen de nieuwe Servische opperheer- schappy en tegen het centralistische stel sel, dat van Belgrado uitging. Herhaaldelijk werd Raditch gearres teerd en hü zelf vertelde me enkele jaren geleden, in Weenen, waar hy als bal ling was heengevlucht dat hy toen reeds zeventien maal in den kerker had ge zeten. Sedert dien is het hem in den beginne ook niet beter gegaan, want hy waagde zich terug naar Agram en daar hebben Servische politiemannen hem in zün woning in hechtenis genomen. Eerst zocht men Radi'.ch in het gansche land, men wist niet, waar hy uit kon hangen, men zag hem nergens en ook huisdoor- zoekingen in zün eigen woning te Agram bleven vruchteloos. Eindelijk dan heb ben een paar snuggere gendarmes ont dekt, dat hy achter een kast in zyn woning, in een soort nis in den mum- een schuilplaats had gevonden. Raditch lag daar op een matras en had verschil lende boeken by zich. Zyn vrouw bracht hem hier voortdurend eten. Meneer werd uit zyn hol tevoorschyn getrokken en verhuisde voor de zooveelste maai naar de „nor". Raditch was steeds een republkein ge weest. Hy verafschuwde het monarchis tische systeem van Belgrado en zyn party heette Republikeinsche Kroatische Boerenparty. Doch het zou anders wor den: Raditch overlegde met zichzelf en vond. dat hu evengoed koningsgezind kon worden. Eenigen tyd later werd hü uit de gevangenis in vrijheid gesteld, hy riep op de trappen van het koninkiyke paleis te Belgrado „Leve de Koning", hy werd zelfs by Zü'ne Majesteit te dineeren gevraagd en weldra was alles koek en ei. Raditch en koning Alexander werden om zoo te zeggen, goede vriend jes met mekaar en aldra zien we, hoe Raditch een ministersportefeuille krijgt. Ook zyn neef Paul, de zoon van zyn broeder, een zyner yverigste helpers, werd minister. Lang duurde de pret wel niet, want de kabinetten in Zuldslavië plegen meestal weer even snel af te treden als zy op de proppen zyn ge komen, maar in ieder geval was Raditch een invloedryk persoon geworden en men luisterde naar zyn stem in het parte- ment. Hy kon hier af en toe wel eens heel eigenaardig voor den dag komen en hy hield er nogal van zoo nu en dan een paar krachtige uitdrukkingen te ge bruiken. Nu, dergelijke dingen is 'men te Belgrado wel gewoon! Raditch gold steeds als een soort kameleon, daar hij nogal vaak van „kleur" wisselde. Nu eens kon hy de een of andere zaak ten zeerste aanvallen om precies hetzelfde vraagstuk een paar dagen later met warmte te verdedigen. Een parlementslid van de radicale re- FEUILLETON- Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 5). Philip hield de kaars er vlak by en uitte een verbaasde kreet. Dat is het wapen van de Tarrants Ik herinner liet mü van brieven, die va der my wel eens heeft laten zien. Die dingen moeten van Mandlesham Manor komen! Vermoedeiyk op een veiling ge kocht, door den oorspronkelijken eige naar van de herberg, meende Harry. Hy liep naar het bed om ook dat te kyken. Dit was een groot eiken meubel met zware gondünen, waarin allegori sche voorstellingen waren geweven. Het is haast niet te begrijpen, meende Harry. dat zoo'n bed naar deze herberg is verdwaald: ik begrüp niet dat de tegenwoordlger eigenaar. Lord Raynour, er nooit over gedRcht heeft, het terug te koopen. Enfin, in ieder geval lykt het me den Interessante gewaarwording om den nacht er in door te brengen. Philip scheen minder voor het expe riment te voelen. Weenen, 21 Juni. geeringspary, Racitch geheeten, stelde daarom dezer dagen voor, dat men door psychiaters eens een onderzoek naar Stephan Raditch's geestvermogens moest laten instellen. Drie en twintig leden van dezelfde radicale party onderteeken den dit verzoek met hun naam, maar de president van de Skoeptschina gaf er geen gehoor aan. Dy volgenden dag gebeurde het ontzettende. Stephan Ra ditch was in een volle zitting van het parlement zijn boekje weer eens erg te buiten gegaan, Hy vloekte en raasde weer en hy noemde de mede-leden van de Skoeptschina beesten en varkens De president van het huis wilde de ver gadering sluiten, toen Racitch, dezelfde Racitch, die had voorgesteld Stephan Raditch's geestvermogens eens te laten onderzoeken, plotseling opstond, een pistool uit zün broekzak greep en als een wildeman op de bank der Kroatische afgevaardigden begon te schieten. Eerst trof hü Djura Basarischek, die onmid- dellük dood was, dan Paul Raditch, Stephan Raditch's neef, die op weg naar het hospitaal overleed, en verder de kamerleden Stephan Raditch, dr. Pernar Grandja en Jelasitch. Een tu mult van belang! Alle parlementsleden verlieten in vlucht de zaal. De dader ontkwam, doch denzelfden namiddag reeds begaf hü zich naar het (ministerie van binnenlandsche zaken, waar hü zich vrüwillig liet arresteeren. Paul Raditch laat een vrouw en drie kinderen achter. Basarischek een echt- genoote met zes kinderen. De toestand van Stephan Raditch schünt vrü ernstig te zijn, ook al ver telden Zuidslavische autoriteiten ime, dat er geen gevaar meer voor zün leven bestaat.. Hü kreeg een schot in zün buik en daar hu aan suikerziekte lijdt, moet men voor zün leven vreezen. Hij werd onmiddellijk geopereerd, maar daar het resultaat van deze operatie niet zeer bevredigend schünt te zün, heeft men telegrafisch den beroemden professor „Hofrat" Gustav Singer uit Weenen ont boden. Professor Singer is hedenavond met den D-trein uit Weenen vertrokken, zal in Agram uitstappen en vandaar per vliegtuig naar Belgrado reizen, Pro fessor Singer is de chirurg, die inder- tyd den Oostenrükschen kanselier dr, Ignaz Seipel geopereerd heeft, toen deze een paar jaar geleden op het perron van een Weensch station door een kogel werd getroffen. Dr. Seipel lüdt evenals Stephan Raditch aan suikerziekte. De Kroaten beschouwen Stephan Ra ditch als een soort halfgod en zü zün in staat voor hem door het vuur te gaan. Geen wonder dus, dat in alle Kroatische streken een hevige opwinding heerscht- In Agram, de hoofdstad van Kroatië (een stad, die 130.000 inwoners telt) hebben hedenavond, zooals een telegram dat ik juist ontving, mededeelde, heftige oproeren en onlusten plaats gehad. Om elf uur waren reeds twee personen ge dood, acht en veertig gewond en honderd tachtig lieden gearresteerd. In tal van huizen heeft men zwarte vlaggen uitge stoken en in winkels, welke zulks niet hebben gedaan, hebben de oproerlingen de vensterglazen kapot geslagen. Koning Alexander heeft te Belgrado een bezoek aan Raditch in het hospitaal gebracht. Raditch was erg zwak, maar richtte zich toch op in zün bed en zei „Leve de Koning!" Bovendien greep hü de hand van den vorst en drukte hü hierop een kus. Mocht Raditch werkelijk sterven, dan zün de gevolgen daarvan niet te over zien. Wanneer reeds thans zulke heftige oproeren te Agram plaats vinden, hoe moet het dan eerst .toegaan, wanneer de geliefde en populaire leider der Kro aten ten slotte toch den laatsten adem uitblaast en dus tengevolge van den moordaanslag sterft? W. M. BEKAAR. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Als je er niets tegen hebt, slaap ik vannacht op de sofa en mag jü er in je eentje van genieten. Hu trok een van de gordünen op zü. Het ziet er niet erg aanlokkeiyk uit, zei hü. Ik denk dat onze goede vriend, Mr. Mardon, er nooit over gedacht heeft om na die geschiedenis voor een paar behoor]yke lakens te zorgen, antwoordde Harry. Maar ik kleed me toch niet uit. Ik geloof dat ons eerste plan het beste was. meende Philip, om met een paar dekens in de wanne gelagka mer te blijven slapen. Hy hield nog steeds het gordün van het bed in zijn liand, terwül hü zün handen langs den houten kant bewoog. Plotseling keek hy verschrikt over zün schouder. Wat was dat? fluisterde hij. Harry stond aan het andere eind vau de kanier en bekeek den kleerkast. De kaars stond naast hem en dientenge volge was Pliilip in half duister gehuld. Wat er was? vroeg Harry en ernstig voegde hü er aan toe: Kerel, jc moei niet toegeven aan je zenuwen. Hoorde jü clan niets? Philip liet het gordün los en kwam op Harry toe. Weineen. wat het antwoord. Jij? Dan moet het verbeelding zün, ik denk dat mün zenuwen een beetje van streek zün. Waar leek het geluid dan op? Ik kan het moeilijk zeggen. Het BINNENLAND DE OVERGANG VAN VAN GEND EN LOOS. EEN NIEUWE PENSIOEN REGELING. Naar de Tel. verneemt, heeft de di rectie van de N.V. Expeditie-onderne ming Van Gend en Loos zich roet een aanschrijving dd. 25 Juni, tot het per soneel gericht, waarin zü mededeeling doet van de overdracht van het geheele bedryf op 1 Juli as. Voorts deelt de directie mee. dat de nieuwe onderneming gevestigd is te Utrecht, directeur R. G. M. A. Hog, maar dat de Inspectie te Arnhem blüft, van waaruit tot nader order alle zaken „van de nieuwe onderneming woa'den behandeld en waarheen alle correspon dentie is te richten." Algemeen procuratie is verleend aan elk van de heeren J. B. F. Kreus, in specteur, en H. Wal lien, chef van d<e af deel ing controle. Voorts heeft de nieuwe directie aan het personeel medegedeeld, dat zy be reid hen op 1 Juli as. in tegen woordige functie en op het thans ge noten loon of salaris in dienst te ne men. Daar de nieuwe maatschappü door de expeditie-onderneming Van Gend en Loos, H. Colignon en Cie., echter niet in staat gesteld wordt t.z.t. aan hen, die uit den dienst dier onderneming In haar dienst overgaan, pensioen of onder steuning over de jaren, in dienst dier onderneming doorgebracht, toe te ken nen, zal de nieuwe maatsohappü daartoe dus niet overgaan. Wel is zfj bereid, in overleg met het personeel, een pensioenregeling in het leven te roepen en daartoe ook harer zijds een percentage van het loon of sa laris van het personeel bij te dragen. Bovendien zal de Alg. Expeditie Onder neming Van Gend en Loos, H. Colig non en Cie, een bedrag van f 130.000 beschikbaar steden. Met behulp van die som zal het, naar wij vertrouwen, mogelük zün, ook over de jaren, in dienst dezer expeditie-on derneming doorgebracht, door het op te richten pensioenfonds -nsioen te doen toekennen. Een schrifteiyke verklaring wordt ten slotte gevraagd van degenen, die in functie willen overgaan. De besturen van de organisaties van kantoorbedienden en transportarbeiders hebben naar aanleiding van deze mede- deelingen onverwijld 'n conferentie met de directeur R. Heg aangevraagd, die Maandag te Utrecht plaats had. MANKOENEGORO VI. t ENORME BELANGSTELLING TE SOERABAJA. Te Soerabaja is gisteren in den ouderdom van 74 jaar overleden Mang- kcenegoro VI tien dagen nadat hij een operatie had ondergaan. Het stoffelijk overschot werd door een onafzienbaren stoet naar het station begeleid om naar Soerakarta be worden overgebracht. In den stoet liepen driehonderd man troe pen mee, samengesteld uit mariniers, matrozen, marechaussee en een vuurpe- lebon. Hoofdofficieren van land- en zeemacht fungeerden als slippendra- gers. De belangstelling van bet publiek was f-groot. Vooral enorme massa's In landers stonden langs den weg ge schaard. De stoet trok voorby de resi dentswoning en het raadhuis. Toen: de baar aan het station werd overgeladen op een specialen wagen gaf het vuur peloton een salvo af, en de marinekapel bracht karaalmuziek ten gehoore. Het stoffelijk overschot gaat per trein naar Sragen, aan de grens van Soerakarta. Daar wordt het opgewacht door verte genwoordigers van den Soesoehoenan. (Mangkoenegoro VI, derde zoon van Mangkoenegoro IV„ legde in Januari 1916 zyn waardigheid als hoofd van het Margkoenegorosche huis neder met toestemming van den gouverneur-ge neraal en vertrok in alle stilte naar Oost-Java. Hij vestigde zich te Soera baja, waar hij thans overleed. Voor he den moeten wü met deze korte mededee ling volstaan.) OOK EEN RECORD! 148 UUR IN EEN V/EEK GEWERKT. Volgens de „Meüerysche Courant" heeft een arbeider aan de Coöperatieve Spiritusfabriek „St.-Joseph" te Bergeijk (N.B.) een overwerkrecord behaald. De man zou de vorige week 100 over uren hebben gemaakt en dus 148 uren in 7 dagen gewerkt hebben. Dat betee- kent, dat de man die week 20 uren niet werkte, dus nog geen drie uur per dag had om te nisten. Dat zal wel een unicum zijn in ons land. was een doffe slag, maar ik kan niet de plaats bepalen, waar het geluld van daan kwam. Het zou dicht bü me of ver af hebben kunnen zün. En na dien plof was er iets dat op een zucht leek, maar werkelijk Harry, ik denk dat mün verbeelding me parten speelt. Maar op dat oogenblik had ik wel kunnen zweren dat er nog iemand bü ons in de kamer was. Laten we hier vandaan gaan en naar beneden gaan om te eten; dan kunnen we bespreken, wat we verder zullen doen, kom, Harry! er was een zweem van geprikkeldheid in zün toon, Laat die ellendige kast nu maar. Ik veronderstel niet, dat er iets in verbor gen is. Li ieder geval is hij op slot, ant woordde Harry, toen hü met zün vriend bü de deur stond, Maai' Phil, ver volgde hij, je moet me niet wagen om het plan op te geven om hier den nacht door te brengen. Ik geeft nooit iets op, dat ik me voorgenomen heb en boven dien ga ik mr. Marden geen vüf pond voor iets cadeau doen. Neen oude jon gen. je moet me dezen nacht mün gang labsn gaan en ik beloof je de rest van den tik! dien we in Dartmoor doorbren gen, gehoorzaam te zullen zijn. Wat hin dert het als ik hier slaap en jü in de gelagkamer? Dat gebeurt in geen geval, protes teerde Philip, als je dan met alle geweld hier wilt slapen, blijf ik bü je. ONTBERINGEN IN MOBILISATIETIJD. DE STAAT GEDAGVAARD. Het bestuur van den Bond van mobi lisatie-invaliden en van him nabe staanden, te Drachten, heeft besloten, ten behoeve van zijn leden, den staat dar Nederlanden in rechten aan te spreken. De bedoeling is, een civiel- reohteriyice uitspraak te verkrijgen, waarbij de staat aansprakelijk wordt ge steld voor de gevolgen, die de mobilisatie heeft gehad en nog heeft voor hen, die door de geleden ontberingen in den mi litairen dienst, gedurende de mobilisatie zün gedupeerd, doordat zü ziek en in valide zün geworden of onverzorgd zün achtergebleven. Mrs. J. S. Hoek en H. J. Sjollema te Rotterdam, hebben vandaag den staat daartoe gedagvaard, meldt de NJt.Ct, DE„VALKENBURG"NIET IN GEVAAR. ASSISTENTIE VAN SLEEPBOOTEN. Volgens gisteren door de reederij van het stoomschip "Valkenburg ontvangen telegrammen, is het roer van dit schip, dat de op de Spaansche kust op de rot sen is geloopen, beschadigd. Er staat water in het achterruim. Het weder is gunstig en de bemanning bevindt zich nog aan boord. De Sleepboot Noordzee is gisteroch tend op de sfcrandingsplaats aangeko men en rapporteert dat het achterschip van de Valkenburg vol water staat, zoo- dat het onder die omstandigheden niet mogeiyk is alleen met sleepkracht het schip vlot te brengen. Fompmateriaal en duikers zün noodig om te trachten het achterschip te dichten. De sleepboot Poolzee zou hedenmiddag van Rotter dam vertrekken met bergingsmateriaal en duikers aan boord. De Valkenburg is gedeeltelijk beladen met 2000 ton erts, meldt de N.R.Ct. SCHEEPSBERICHTEN Amor 24 Juni te New-York v. W.- Indië. Albireo p. 24 Juni Ouessant, Amster dam n. W.-Afrika. Billlton 23 Juni v. Port Natal n. Dela- goabaaa. Bintang 23 Juni v. Batavia n.... Binnendijk 25 Juni te Philadelphia v. Rotterdam. Breedük 25 Juni v. Norfolk, New-York n. Java. Ceres p. 25 Juni Las Palmas, W. Afrika n. Amsterdam. Deucalion 25 Juni 17 u. v. Havre, San Domingo n. Amsterdam. Drechtstroom 24 Juni v. Warrl n. Ko- tonou. Eemd'ük 24 Juni te Willemstad, Ant werpen n. d. Pacifiokust. Grüpskei-k, 25 Juni te Dar-es-Salaam, Beira n. Rotterdam. Gemma 25 Juni v. Penang, Japan n. Rotterdam. Johan de Witt p. 24 Juni Gibraltar, Amsterdam n. Batavia. Jagersfontein 24 Juni te Hamburg v. Rotterdam. Karimata 25 Juni v. Djedha, Am sterdam n. Java. Klipfontein 25 Juni v. Genua n. Mar- Kota Radja 25 Juni 19 u. 'te Mar seille, Batavia n. Rotterdam. Mars 23 Juni v. Pto. Barrios n. King ston. Meliskerk 26 Juni van Duinkerken n. Antwerpen, Beira n. Rotterdam. Med-ai p 25 Juni Malta, Rotterdam n. Batavia Nükerk p. 25 Juni Gibraltar, Am sterdam n. Port Natal. Orania 25 Juni v. Rio de Jaueiro. Amsterdam n. B.-Ayres. Randfontein 23 Juni van Kaapstad n. Rotterdam. RÜnland 24 Juni v. Degama n. Bug-u- ma. Reggestroom '25 Juni v. Saltpond n. Freetown. Riouw 26 Juni te Amsterdam v. Java. Sawahloento, 25 Juni te Belawan Deli. Soékaboemii 26 Juni 6 u. te Badaiig, Rotterdam n. Batavia. Tjipondok 23 Juni van Manila. Tjitaroem 24 Juni te Sjanghai. Tabanar. p. 26 Juni 4 u, Suez, Rot terdam n. Batavia. Veendam 26 Juni v. Boulogne 26 Juni 15 u. voorgaats van den N. Waterweg verwacht. New--York n. Rotterdam. Veen dam 26 Juni te Rotterdam van New-York. IJstroom 25 Juni te Las Palmas, Am sterdam n. N.-Afrika. Zosma 25 Juni v. Wiadiwostock, Japan n. Rotterdam. Blitar 23 Juni v. Sydney. Boskoop '24 Juni te Mollendo v. Am sterdam, vertrok n. Arica. Inidrapoera 29 Juni 6 u te' Marseille verwacht, Batavia naar Rotterdam. Tjerimai 26 Juni 16 u. te Sabang, Rotterdam n. Batavia. Als er spoken zün zullen we ze samen trotseeren, vervolgde hy met een glim lach. En laten we nu naar beneden gaan, want ik rammel van den honger. Daarop verlieten de beide vrienden de kamer. Harry sloot de deur achter zich. Ik vind'- zei hü, de hand nog op de kruk, dat we de kamer moeten nemen zooals ze is. Het is niet noodig dat mr. Marden hier nog rondscharrelt. Daarop haalde hu den sleutel uit het slot en stak hem in de zak. HOOFDSTUK VI. En jongelui jullie brengen dus je vaoantie in Dartmoor door en je hebt al tegenspoed gehad op de eerste excur sie? Daar ben ik eigenlijk biy om, want zoodoende heb ik het genoegen jullie hier te ontmoeten. Het was Lord Ray nour, die aan het woord was. Hü had liet zioh gemakkelük gemaakt in een eeniigszins bouwvalligen leuningstoel dien hü bü den haard had geschoven en rookte een geurige sigaar. Hy was een populair man in Londen en in den om trek van zün landgoed. deze Cyril Frankl ün. Lord Raynour sedert den dood van zün oudsten broer, nu vijftien jaar geleden. Deze titel was wel het be- langrükste deel van de erfenis geweest, want zün vader en broer hadden er braaf op los geleefd en zoo was de Ray- MrK. voorloopig HONDERD PLANNEN Uiteraard kan een radiogram slechte beknopt zün, wij geven daarom hier het geheele verslag van de achtste zitting welke de Vierde Kamer der Amster- damsche Rechtbank wijdde aan de be handeling van de strafzaak der Veen- dammer, waarover wü de volgende bij zonderheden in het Hbld. vonden. Verd. M. verhoord. Verdachte A. C. M. was thans aan de beurt om verhoord te worden, hü ver klaarde dat hü op uitnoodiging van Liebermann tot directeur der Veendam- mer was benoemd, voorts dat hij vroeger accountant was geweest van de Gooische Hypotheekbank en van de Discontobank voor Credietinstellingen. Liebermann vond het o.a. geen hinderpaal dat hij verdachte niets van het hypotheekwezen afwist. Verdachte bevestigt desgevraagd, dat hü met Lie berm arm overeengekomen was, dat de vorderingen die de Veen- dammer op de Discontobank kreeg als een eerste deposito van de Veendammer by de Discontobark zouden worden be schouwd. Voorts zeide hij dat Liebermann hem, verdachte hierover wél had gesproken doch niet direct, en dat hü een concept had gezien van de contracten van 15 Jur.i 19?7, waarby de Discontobank van de familie W. cs. de 960 aandeelen voor 2 1/2 mlllioen kocht en waarbü de Veen- dammer ziGh verplichtte om voor een geiyk bedrag aan hypotheken te ver koopen. Van bü komende contracten wist ver dachte niets, wel wist hij dat de Discon tobank de bezittingen van de Veendam mer zou krügen, en dat er onderhande lingen waren over den koopprüs. Verdachte had ook niet begrepen, toen hy medewerkte aan de overdracht dat dit ten nadeele moest zün van de cre diteuren en van de pandbriefhouders der Veendammer. By zün verder verhoor verlriaarde ver dachte, dat hij, toen hy medewerkte aan de overdracht, dacht, dat de aandeelen door de Discontobank waren overgedaan aan Schim van der Loeff, ma.w. dat Schim van der Loeff schuldenaar was geworden van de Veendammer en dat er daarvoor borgen waren. In de instruc tie had verdachte verklaard, dat hy meende, dat dc zaak in orde was en dat Liebermann in staat was gesteld om de verkochte aandeelen met winst aan Schim van der Loeff te verkoopen, doch dat dit contract niet is doorgegaan. Volgens verdachte was hy niet met Liebermann overeengekomen, dat hij iets zou krügen voor zijn directeurschap van de Veendammer. Hü vond dit niet noodig, omdat het maar een paar weken zou duren. Lr den loop van het verhoor merkte de president op. dat de Discontobank niet veel te beteekenen had en goed was noch voor 2 1/2 millioen, noch voor één millioen. terwül Liebermann er alles uit haalde. Verdachte gaf toe. dat de Dis contobank niet veel te beteekenen had, geen eigenlijke bankzaken, doch alleen promotor-zaken deed. Liebermann alweer enorm rijk. Verdachte zeide gedacht te hebben dat Liebermann er gced voor zou zijn, om dat deze buitengewoon ruk was. Maar. zeide de president, het feit, dat hij in het najaar van 1926 de Gooische Hypotheekbank moest gebruiken om zün belasting te betalen, wijst er toch niet op. dat hü buitengewoon rijk was. Na nog eenige verklaringen van ver dachte over Liebermann maakte de pre sident zich boos en zeide: En nu geen algemeenheden meer! Verdachte: Ik had geen reden Het O. M„ mr. Reilüigh merkte op: Tegen Liebermann was ernstig en bü herhaling door den hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage gewaar schuwd en hü werd ernstig verdacht van verduistering. Bovendien werd aan Lie bermann als directeur van de Gooische Hypotheekbank een salaris van 12.000 uitbetaald, terwül die bank' slechts 1220 per jaar bruto kon maken. Daarna vroeg de president: Wat was voor u de reden om 2 1/2 millioen ac tiva van de Veendammer weg te geven aan de Discontobank? Waarop verdachte antwoordde: In de eerste plaats, omdat de Discontobank houder was van de aandeelen; in de tweede plaats, omdat ik er Liebermann gced voor achtte, en bovendien, om dat er een borgtocht van 2 1/2 millioen was gesloten. Pres.: En dti alles op een oogenblik. dat u wist, dat het contract-Schim van der Loef* tot stand was gekomen. U hebt den borgtocht niet tot u genomen. U was toch directeur? noud Estate in het Noorden van Enge land gelegen, zwaar verhypotheekt. Lord Raynour was niet ver van de zestig, maar zag er nog uitstekend uit, iets meer don middelmatig groot en zorgvuldig gekleed. Zijn haar was grijs, zün geziolvt gladgeschoren, zün heele voorkomen was dat van een wélgestel- den adelleken landheer. Hij was van een ouderwetsohe hoffelijkheid, die hem zoo bemind maakte bij arm en ruk. Vreemd, om jullie hier te ontmoe ten in deze afgelegen herberg, zei hü, nadat ze een poosje gepraat hadden, Ik was verbazend moe en was al half en half van plan maar naar bed te gaan. PhiHp, die bü het raam zat, vroeg waarom Lord Raynoud genoodzaakt was hier te blijven. Ja, wïs het antwoord, Wendleshaau isl. niet meer dan een mijl hier vandaan en nu de mist wee;- zoo onverwacht is opgetrokken, hij wees naar het raaim, zou het heel gemak kelük zün om in Mr, Mardens rijtuig naar huis te gaan, of mün eigen rijtuig te laten komen. Maar om u de waar heid te zeggen ik ben erg benieuwd naar het lot van den ongelukkige ge vangene. die daar in het. moeras rond zwerft, en dien de politie bezig is in te sluiten. Hü is ergens in de buurt van Torren Mire en er is een cordon om ham getrokken. Jullie waren in een grooter gevaar dan je dachten, bü het overste- in vrijheid gesteld VAN LIEBERMANN. Verd.: Ik heb gezegd, dat de borg tocht bü mü moest wezen, maar Lieber mann verklaarde den borgtocht te moe ten gebruiken. Pres.: Miste u dan alle zelfstandigheid by de Veendammer. U deed alles wat Liebermann u zei? Verder maakte de president verdachte er opmerkzaam op, dat hü reeds op 15 Juni 1927 't contract onderteekende, dus vóór hü in het bestuur der Veendam mer zat, dat hü, hoewel hü den borg tocht nooit had bezeten, toch is voort gegaan groote waarden aan de Veen dammer te onttrekken en dat dit ook niet te verdedigen was met het con tract-Schim vair der Loeff. „U hebt 5000 gekregen? Was dit omdat u medewerking aan de overdracht hebt verleend?" „Neen", antwoordde verdachte, „dat ia geen belooning geweest voor mün mede werking", Wel erkende verdachte later in 't geheel 25.000 te hebben ontvan gen. „En van die 25.000 stortte u 10.000 in de Veendammer terug. Waarom?" vroeg mr. Kokosky. „Omdat ik het idee had;, dat ik het zou terug krijgen". Verdachte M. verklaarde na de pauze, da:t hem het eerst opviel dat het nieuwe bestuur der Veend'-anmer de overdracht zou doen .Liebermann en Mr. van Gigch hadden hierop aangedrongen, waaróm wist verdachte niet. Verdachte ging naar Brussel, het definitieve contract heeft hij daar naar hü zeide, niet ge zien; bü den rechtercommissaris had hü echter verklaard, dat hij het wel gezien had. Daarna merkte de presi dent op: Het moet op u toch een gewel digen indruk hebben gemaakt, dat uit dc Veendammer, waarvan u pas direc teur was geworden, 2 1/2 millioen ge haald moest worden. Als u het defini tieve contract had gezien, had u dit echter niet behoeven te verwonderen, want door stond de overdracht aan Woltman in vermeld. Getuige Kok weer verhoord. Vérvolgens wordt getuige J. P. G. Kok weer verhoord. Desgevraagd deelde getuige mee, dat Liebermann, Paardenkooper en M. hem hadden gezegd, dat zü geen bouwcredie- ten meer gaven, wijl dit te riskant was. Getuige heeft toen voorgesteld om roye ment voor de hypotheken te geven. Hierop werd ingegaan. Getuige bracht hypothecaire vorderingen in. Daarna hield hij een lange redeuee- rinig, waarop de president zeide: Als ik u wat vraag, moet u met ja of neen antwoorden en geen redeneeringen hou den van een half uur. Dat begint mü te vervelen.Het totale bedrag, dat de Veen dammer op hypotheek verschafte was veel meer dan f 855.500. Get. Kok: Eén millioen driehonderd duizend gulden. Vervolgens verklaarde getuige, dat hy borg was voor hypotheken voor ze ven ton, die borgtochten verdwenen, nadat getuige had voorgesteld hem royement te geven tegen een zeker be drag, te ontvangen op nieuwe, op de gronden te veiieenen hypotheken. Hy heeft twee ton op tafel gelegd, en men heeft hem niet aan zün borgtocht willen houden. Op vragen van Mr, Redlingh bekende ge tuige iemand met veel relaties in den Kaag f 5000 beloofd te hebben, als dia wist te bewerken, dat een bepaalde c andidaat-notaris notaris in Haarlem werd. Dit as niet gelukt, wel heeft die persoon f 100 voor zijn moeite gehad. Mr. Redlingh vroeg: Wat was uw be lang hiermee? Getuige zweeg. Daarna verklaarde verdachte M„ dat in opdracht van Liebermann de Veen dammer voor f 1.300,000 hypotheken voor f 855.000 aan getuige Kok ver kocht. De president oonstatcerde dat verdachte alles deed wat Liebermann verlangde: „U bent een accountant en u doet alles zonder u er van op de hoogte te stellen." De volgende getuige, notaris J. A. Houtzager uit Amsterdam, had een vol macht van de Veendammer gedateerd 29 September 1927 waarbü hij werd ge machtigd Liebermann alle betalingen te doen. Getuige zorgde voor de aflossing van hypotheken, die Kok van de Veerv- dammer overnam en tevens voor nieuwe hypotheken en krachtens de hem ver leende volmacht deed hü aan Lieber- marnin de betalingen, nu eens zelf, dan door Kok. De eerste betaling was f 50.000, de tweede was f 324.500. Getuige gaf tce dat het geen gewoon te was een groote massa hypotheken te verkoopen M. en Liebemann gaven hem opdracht, M. toekende de onderhand- sche acte. Liebermann had getuige éen keer ont ken van Torren Mire, want de politie heeft opdracht te sohieben en 'n vergis sing kon gemakkelijk plaats hebben. We hebben inderdaad politie ge zien, zei Pliilip. Maar weten ze zeker dat hü hier in de buu-rt is? Hü is het laatst gezien in de buurt van Wendlesham, zei Lord Raynour, en hü had zün gevangeniskleeren nog aan. Jullie weten zeker wel dat deze Spencer Teuront vroeger eigenaar was van Wendlesham; ze denken dat hü in zijn wanhoop ons kwaad heeft willen doen. Nu is dit absoluut onmogelük, want Wendlesham wordt door de politie be waakt. Maar toch ben ik blij dat mün vrouw en dochter op reis zün. Het spüt me voor Spencer Ten-ant, zei Philip. ik denk niet dat hü het plan had, u kwaad te doen. Hij zal vermoedelijk kleeren willen hebben. Bo ven dien mün vader beweerde altyd dat Ter rant onschuldig veroordeeld was. Dat ben ik volkomen met u eens, antwoordde Raynoud. Dc herinner me dat proces heel goed. Uw vader was een vriend van Spencer Tarrant, is het niet? Dat is hü nog. Philip zei dit met warmte. Hy heeft altijd in Tarrant geloofd. Mün vader heeft veel geld en rüd geofferd om den werkelijken dader te vinden, maar het is hem niet ge lukt. (Wordt vervolgd.!

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10