ntomo SPORT EN SPEL. I TIEN JAAR ATHLETIEK VAN PAULEN EN KAAN gemeten van Uw rust. FRANKRIJK EN NEDERL. OOST-INDIë. INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 30 JUNT 1928 PREDIKBEURTEN Hét Is vandaag juist tien jaar ge leden dat de bekende Haarlem-athle- ten Fouten en Kaan als aspirant-lid van de atbletiekafdeeling der H.F.C. .Haarlem" (de aparte athletiekcluto dateert pas van 8 October 1920) uit kwamen op een officieelen wedstrijd. Dit historisch feit vond plaats 30 Juni 1918 te Edam, alwaar dien dag onder groote belangstelling Jundores-wed- strUden werden gehouden, uitgeschreven door den. Noord-Hol! Athletlek Bond. De resultaten door de „Haarlem."- ploeg bereikt, vielen erg mede, vooral in aanmerking genomen het groote aan tal deelnemers. Een driekamp, bestaande uit de num mers: 80 Meter, verspringen en hoog springen bracht Kaan op de 5e plaats. Aantal deelnemers 76. Voor het verspringen met aanloop hadden zich 86 adspiranten aangemeld waarbij Kaan den vierden prijs won mat 4.85 M. en zijn clubgenoot W. Onkenhout den vijfden met 4.80 M. Paul en excelleerde in het nummer hoogspringen (wie lacht daar?) en be reikte met een sprong van 1.40 de zesde plaats, na loting met de nummers 1, 2. 3, 4, en 5. Alzoo een zeer onfortuin lijke groep! Het verhaal wil, dat btJ dit nummer een jury-lid flauw is gevallen! On mogelijk is het niet, want er waren niet minder dan 87 deelnemers. Nee, dan had men het bij speerwer pen heel wat gemakkelijker, hier be droeg het aantal .slechts" 57. IDe „Haarlem"-adspirant C. Nagtzaam ver overde de derde plaatst met een worp van 30.98 M., op den voet gevolgd door Kaan die de vijfde plaats voor zijn rekening nam. Het glanspunt van den dag was de 4 x 80 M. Estafette, waarop niet min der dan 19 ploegen elkaar de eer der overwinning betwistten. De A-ploeg van „Haarlem" bestaande uit: Pauften,1 Nagtzaam, Onkenhout, De Ruig bezette de eerste plaats met een tijd van 40 3/5 sec., terwijl de B-ploeg met: Schotsman, Bakker, Kaan, Meier cp de tweede plaats beslag legde in ronde 41. Zoowel Paulen als Kaan, doch in het bijzonder eerstgenoemde, hebben in de tien achter ons liggende jaren veel, zeer veel voor de propaganda der Ne- deriandsche Aithitetiek gedaan. Beider loopbaan op sportgebied is eervol als succesvol geweest, waarbij vooral het groote aantal buiteniandsche wedstrij den van Paulen oorzaak is geweest, dat het algemeene peil belangrijk is geste gen. Hopen we slechts dat de komende Olympiade (de derde die Paulen denkt mede te maken als deelnemer) dat succes moge brengen wat hem zoo ten- volle toekomt n.l. een van de eerste plaatsen op zijn speciaal nummer de 400 Meter. Wat Kaan betreft, de weinige vrije tijd waarover deze steeds beschikt, is voor de athletlek bestemd. Ongetwij feld behoort deze „pur-sang" Haarlem mer tot de deelnemers aan de Amster- damsche Spelen, omdat hij momenteel onze beste representant is op het num mer 110 M. horden. Overleeft, hij even tueel zijn serie en de kwart-finale, dan zou dit op zich zelf al een fraai succes voor hem beteekenen. De gelukwenschen van het „Haarlem"- bestuur, waaraan we gaarne de onze toevoegen, zullen dezen dag bij beide athleten nog jaren in herinnering houden, daarvan kan men overtuigd zijn. Een tweede lustrum op athletlek - gebied als deelnemer komt niet eiken dag voor, althans niet in Holland. HAARLEMSCHE ZWEMBOND Dames: Zignea III—Zignca IV 22 D. D. D. \V. It. I 0—6 Hcercn D. W. R. II—H. V- G. B. II 3—0 De Vrijdagavond in de oude zwemin richting aan de Houtvaart gespeelde wedstrijden, onder leiding van den heer Ei-aam, mochten zich in vrij groote be langstelling verheugen. Meer en meer blijkt dat sinds de oprichting van den Haarlemschen Bond het waterpolospel in Haarlem en omgeving met reuze- schre'den vooruit is gegaan. Ditmaal stonden twee dameswedstrij- den en een voor de heeren op het pro- gramma. De eerst gespeelde wedstrijd bracht Zignea III- en IV tegenover elkaar De te verwachten overwinning van het Ille is uitgebleven door de goede verdediging van het iVe, waarin de doalverdedigster een voorname rol speelde. Wel wist Zig nea III meer aanvallen te ondernemen, doch er werd niet voldoende gebruik ge maakt van de verschillende goede kan sen. Met rust was de stand 11. In de tweede helft maakten beide par- 't.ljen één goal, zoodat deze wedstrijd niet 2—2 eindigde. D. D. I—D. W. R. I (0—6). In de nu volgende partij zat heel wat meer spanning dan de uitslag zou te denken geven. Van beide zijden wordt zeer enthousiast gespeeld. In den beginne golft het spel op en neer tot de Waterratten-dames de zwak ke plek bij hare tegenpartij ontdekt heb ben. De meestal vrij liggende linksbui ten kan nu ecnlge malen gevaarllj' op- zwemmen en voorzetten geven, waar door vrij spoedig het eerste' doelpunt ontstaat. Een gosde kans voor den ge lijkmaker gaat door ontactisch spel ver loren. Vóór rust brengt D. W. R. den stand op 3—0. In de tweede helft is D. W. R. sterk in de ^eerderheid. Geleidelijk wordt de score verhoogd en als het einde daar is heeft D. W. R. I met 6—0 gewonnen. D. W. K. II—n.V.G.B. IÏT (3—0). Een gelijk opgaande strijd in den aan vang, waarbij de verdedigingen de baas blijven. Als na een H.V.GJ3.-annval de bal goed in de voorhoede van D. W. R. geplaatst wordt en de mid-voor even is vrijgelaten, neemt D. W. R. de leiding. Een onmiddellijk hierop volgende aan- val van H.V.G.B. wordt met een liard schot juist boven de lat besloten. Geen der partijen weet nog voor de rust het doel te doorboren. Na de hervatting is H.V.G.B. III met goede voornemens bezield en de achter hoede van D.W.R.. II moet alle zeilen bijzetten. Uil, een goed opgezetten aanval ont slaat liet tweede doelpunt voor D. W. R. II. Door dezen voorsprong gesteund komt D. W. R. in de meerderheid en als een H.V.G-B.'er het water uitgezon den wordt, is het weldra 30 met wel ken stand het einde komt. WATERPOLO. UITSLAGEN. A. Z.Dolfijn 1—5 Dolfijn n—Neptunus H 0—2 De OtterZwemlust 55 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cent» per regel. Na het eten tn Uw A gemakkelijke stoel A, h met 'rt 9 CRICKET. HAARL. CRICKETBOND. OVERZICHT Van het Belgische elftal, dat verle den jaar in Antwerpen, op zoo schitte rende wijze aan onze vertegenwoordi gende ploeg partij gaf, zullen slechts vijf spelers ook a.s. Zaterdag te Leiden uitkomen, ze zijn: Alpen, Wright. Dauncey, Bridges en Watson. Van deze spelers zijn, Wright èn Bridges uitste kende bowlers: Alpen wordt nog steeds als de beste batsman beschouwd. De capaciteiten van het andere zestal: Wallen, Fuller, Soanes, Haynes. Hen derson en Movgan, zijn ons niet be kend; wij hopen slechts dat de ploeg nog krachtiger van zich zal afbijten dan het vorige seizoen. Voor belangstellenden dient te wor den vermeld, dat Zaterdagmiddag twee uur en Zondagmorgen elf uur wordt begonnen. In verband met den wedstrijd van het Nederlandsch elftal is het eerstc-klasse programma weinig belangwekkend: wj volstaan met de mededeeling, dat Phoe nix te 'sGravenhage tegen A. C. C. uit-' komt cn Hermes D. V. S. het Rotter- damsche V. O. C ontvangt. Voor de tweede klasse wordt op het R. C. H.-terrein de wedstrijd R. C. H. I —Haarlem 2 gespeeld. Gelet op de tot heden behaalde resultaten kunnen wij moeilijk anders dan een overwinning v or Segerius c.s. voorspellen. De Rood en Wit-reserves zullen tenslotte met een zeer sterke combinatie het tweede elf tal van V. V. V. den baas blijven. HAARLEM 3a—HAARLEM 3b. Om het nog overvolle programma van den H. C, B. wat spoediger te eindigen, heeft het Haarlembestuur besloten, bo- vengenoemden wedstrijd over t.wee oefen avonden te verspelen. Vrijdag had het eerste gedeelte plaats. De jonge garde ging eerst batten, maar op het goede bowlen van Dik en Lanting, werd niet veel uitgericht. De Noo maakte 14 runs en was daarmede tevens topscorer; na he mvolgde Vos met 4 en Stavenuiter met 3 not out. De Innings sloot op 30. Dik c.i Lanting deelden de wickets, n.l. resp, 513 en 514, voorts bowlde Helmlg 00. A.s. Vrijdag staat 3a dus voor de niet lastige ta-ak om 31 runs te scoren, zoo dat voor 3a wel de eerste punten in den maak zullen zijn. WATERPOLO. H. P. C. NAAR ZAANDAM. H. P. C. gaat hedenavond met het eerste en het tweede zevental naar Zaandam om competitie-wedstrijden te 6pelen, resp. tegen het eerste en derde zevental van Neptunes. Vooral voor het eerste zevental der Heemsteedsche club is deze ontmoeting van belang, in verband met den stand op het ranglijstje. Als Neptunus volledig uitkomt, mag een zeer spannende kamp worden ver wacht. Het bestuur van H. P. C. heeft een autobus afgehuurd, waarin alle plaat sen vlot zijn bezet. Bovendien gaan nog verscheidene supporters op andere wijze naar Zaandam, teneinde de H.P.C.'ers aan te moedigen. HONKBAL. OVERZICHT Het programma vermeldt voor Haar lem geen wedstrijd. Toch zal het ver loop van dezen middag met belangstel ling worden gadegeslagen. Voor de eer ste klasse worden n.l. gespeeld Z R. C. Blauw Wit en Concordia—Ajax. Vooral do eerste wedstrijd is voor Haarlem van belang, daar ook Z. R. C. nog geen winstpunten bezit en dus ook nog kans op de onderste plaats heeft. Wij veronderstellen, flinke overwinnin gen voor Blauw Wit en Ajax, LAWNTËNNIS. DE KAMPIOENSCHAPPEN TE WIMBLEDON. Bij de Vrijdag in Wimbledon voort gezette wedstrijden werd mej. Bouman geslagen door Mad. Nicolopouluos met 1210, 5—6. Timmer en Fisher sloegen de Engel - schen Mavrogordato en Dawson niet 7—5, 5-7, 6-1, 4—0. ZONDAG 1 JULI EGLISE WALLONNE (Eglise réformée evangélique des Pays Bas). 101/2 heures: Culte et sermon. Pasteur Mr. F. Ch, Krafft. CHURCH OF ENGLAND Westerkapel, Leidscheslraat 20 Divine service followed by the Commu nion on Tuesday 3rd July at 2.30 p. m. Chaplain Rev W. W. Lucas. Amsterdam. BROEDERGEMEENTE Ned. Luth. Genootschap. V.m. 10.30 uur: Ds. J. J. L. Duyven- dak, Em. Luth. Pred. te Bussum. DEUTSCHE EVANG. BRÜDER- GEMEINDE Abends 6 uhr: Pfarrer P. Holland, Deutsche Predigt. Nam. 8 uur: EvangelisaMesamenkomst Spr. da heer A. van Dijk, Zendeling, Heemstede. GEREFORMEERDE KERK KLOPPERSINGELKERK (Kloppersingc!) V.m. 10 uur: Ds. J W. Siertsema. Nam. 5 uur: Ds. D. Bremmer van Brui- nisse. WILHELMTNAKERK Ged. Oude Gracht V.m. 10 uur: Ds. D. Bremmer. Nam, 5 uur: de heer M. den Boer, Hulpprediker Hulpkerk Jacob Geelstraat 9 V.m. 10 uur: de heer M. den Boer. Nam. 5 uur: Ds. J. W. Siertsema. CHR. GEREF. KERK (Raaks) V.m. 10 uur: Ds. Bijleveld. Nam. 5.30 uur: Ds. Bijleveld. NOORDERKERK (Velserstraat) V.m. 10.30 uur: Ds. P. W. Foeken, Doopsbediening. GEREFORMEERDE KERK Zuiderstraat V.m. 10 en nam. 5 uur: Dr. J. H, van Haeringen, van 's-Gravenhage. REM. GEREF. GEMEENTE V.m. 10.30 uur: Dr. A H. Haentjens. Zondagsschool vacantie. Donderdag 5 Juli te 12 uur '5 middags Inzegening van het huwelijk van Corne lls de Mink en Hillegond Koel door Dr. A, H. Haentjens. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN V.m. 10.30 uur: Ds A. Binnerts Sz. EVANG. LUTH. KERK Van. 10.30 uur: Ds. D. Drijver. Onder werp: Noblle cn Schweitzer. Zondagsschool vacantie. Nederland op de eere-plaats. DR. KONINGSBERGER. (Van onzen Parijschen correspondent). Het groote gastmaal dat de Union Coloniale Frangaise in Claridge aan bood aan Jaspar, den Belgischen pre mier en minister van Koloniën en aan Dr. Koningsberger, zijn Nederiandschen ambtgenoot, is een manifestatie gewor den van het allergrootste belang. Niet alleen door de aanwezigheid van de be langrijkste personages op politiek ge bied, maar ook door de toespraken wel ke aan het dessert werden gehouden en welke nu eens niets van een holle be- leefdheidsphrase hadden en zeker niet van de zijde van den vertegenwoordiger- van de Nederlandsche Regeering. Dat nren ook van Fransche zijde het grootste belang hechtte aan deze mani festatie werd bewezen door het feit, dat de eerste burger van Frankrijk, Gaston Doumergue persoonlijk was gekomen en de functie van tafelpresident be kleedde en de verschillende sprekers inleidde. Naast hem namen plaats Doumer, president van den Senaat, Bouisson, president van de Kamer, Barthou, Louclieur, Leon Perrier, Geor ges, Leygues, Bokanowski, ministers. Oberkirch, staatssecretaris, maarschalc Lyautey, Jaspar, de Belgische premier en de Belgische gezant in Parijs, Dr. Koningsberger, Jhr. Loudon, Mr, Fock, oud-gouverneur-generaal, oud-minister Prof. Treub, de medewerkers van den Nederiandschen minister, de heeren Put- ma Kramer, Van der Waals, Van der Meulen, De Kat Angelo, de Marcilly, Fransch gezant in Den Haag, Droog- leever Fortuyn, Nederlandsch consul- generaal iParijs, Glaser, Fransch han- delsattaché, talrijke Fransche generaals en civiele gezaghebbers, de voornaamste correspondenten van Fransche. Neder landsche en Belgische couranten, be stuursleden van Kamers van Koophan del etc. Toen het uur van de toespraken daa: „3 gaf de President van de Republiek het eer:t het woord aan Frangois Mar- sal, oud-minister cn voorzitter van de Union Coloniale. Na de gewone beleef- heidsphrasen zette de heer Marsal da- de'jk het doel van deze feestelijke bij eenkomst uiteen. Het doel van de Union is niet alleen om harerzijde mede te werken aan een nauwere verstandhou ding tusschen de volkeren maar ook om lessen te krijgen van anderen 'n het Fransche kolonisatiewerk. En tot wien zou mm zich beter daaartoe kunnen richten dan tot de heeren Jaspar en. tot Dr. Koningsberger? Geen rraties ter wereld zijn meer aan haar koloniën ge hecht dan juist Belg'ë en Nederland. Belde landen hebben naast hun belang rijke ontginningen ook alle' a-ndacht besteed aan de humanitaire begrippen waarva nze de pionniers zijn. Waar zou den ze dan ook beter begrepen en beter gewaai-deerd worden dan juist bij ons, -anschen die een zelfde doel nastre ven en dat hebben bereikt b.v. in Afri ka, waar maarschalk Lyautey (daverend applaus) zulk magnifiek werk lieert ver richt. Met Nederland leven wij op een grooten voet van innige vriendschap en als wij slechte één wensch hebben dan deze. dar die vriendschap in nauwe samenwerking, vooral op koloniaal ter rein, nog grooter worde. Uw kolonisatie is een voorbeeld voor de heele wereld. Ik denk b.v. aan uw Plantentuin in- Bui- izorg. Daarmede alleen, met het we tenschappelijk werk dat daar wordt vc- vht bewijst ge een weldaad aan de hee' - wereld. Wij b-lden koloniseeren, onze bezittingen zijn dicht bij elkaar. En daardoor voelen we nog sterker hoe uw bezigheden de onze ook zijn en hoe wij samen ".nnen werken aan de civilisat. 3 van de volkeren. Ik herinner me ook de gulle ontvangst welke wij Franschen bij u hebben gevonden op die magnifieke instelling die Koloniaal Instituut heet. Daar is het tot ons doorgedrongen eerst welk een schitterend voorbeeld ge voor allen zijt. In niet minder enthousiaste bewoor dingen sprak Leon Perrier, de Fransche minister van Koloniën. Holland is, wat het koloniseeren betreft, uit de oude school, evenals wij. Ten tijde van Hen drik IV reeds ontmoetten we elkaar op de verre zeeën en in de verre tropen. Als wij uw werk gadeslaan, verricht op Java, op Sumatra en op de kusten van Borneo, dan voelen we een grooten eer bied, een onbegrensde bewondering niet alleen voor uw energie maar ook voor de wetenschappelijke methoden welke u in de beplanting zoowel als in de be schaving van uw enorm overzeesch ge bied hebt toegepast. Als minister van Koloniën is het mij dan ook een voor recht om U, Dr. Koningsberger mijn oprecht compliment te maken voor het werk daar verricht door de onderdanen van Uw geëerbiedigde vorstin. Het woord was daarop aan Jaspar. Hoe kan ik gevolg gaven aan uw uit- noodiging om aan u, Fransche broeders of aan u, Nederlandsche vrienden, een lesje tc geven in het kolen iseeren? Het zou misplaatst zijn. Wan: gij zetelt reeds eeuwen in uw koloniën en België is eerst veertig jaar geleden begonnen met de kolonisatie van den Oongo. De Belgi sche minister toont dan toch in groote lijnen aan hoe het thans is gesteld met den Congo en hoe vooral het arbeids vraagstuk. daar nog op een oplossing wacht. Dan is het woord aan Dr. Konings berger. Spreker bedankt eerst in harte lijke woorden voor de uitnoodiging waaraan hij met zooveel genoegen gehoor heeft gegeven en dan voor de aanwezig heid van den president van de repu bliek, De woorden welke hier heden avond zijn gesproken aan het adres vair Nederland, als koloniseerende mo gendheid, hebben hem diep getroffen, niet alleen door den hartelijken toon, maar cck cm dat er zoo duidelijk uit bleek, dat men gesteld is op een innige samenwerking met ons land. Uit het geen gezegd is, is me gebleken dat alles wat ik over N.-O.-Indië ga zeggen eigen lijk water naar de zee brengen is. Want het blijkt me dat ge allen onze koloniën kent. Toch een enkel woord er over. Ons Indië, dat bijna driemaal zoo groot is ais Frankrijk. Met groote voldoening heeft de Nederlandsche regeering ge constateerd, dat het zoeken van Fran- sceh zijde om samen te werken in het verre Oosten, steeds dringender wordt. U kent allen onze vrijhandelsprincdpcn en daarom wil ik er hier neg eens op wijzen hoe zeer ons een samenwerking wenachelijk voorkomt en aangenaam is. Denk eens aan wat een uitgebx lid gebied en hoe voor ons zelfs noodig is om hulp en medewerking te krijgen. Ieder een. alle vreemdelingen zijn welkom.... mits ze met goede bedoeling :n komen, (gelach). Dr. Koningsberger wees toen op het groote gevaar in het verre Oos ten; het communisme. Uitvoerig (en deze passage werd vooral met enorme belangstelling aangehoord en zonder on derscheid onderbraken alle Franschen deze passage telkens met krachtig ap plaus waarin Doumergue voor ging) re leveerde de minister de zeer krachtige houding welke is aangenomen tegen de onruststokers die levenslang met lnm gezinnen naar Guinea zijn verbannen, zco dat ze geen onheil meer kunnen stichten. Tensuotte wees de minister op de schitterende resultaten welke de Nederlandsche deelneming heeft gehad op de Jaarbeurs van Saigon. Zoo blijkt dus dat wij, Franschen en Nederlanders elkaar wederzijds noodig hebben zoowel op politiek als op economisch gebied. Hét is daarop dat ik mijn. glas ophef en drink op deze steeds toenemende sa menwerking welke alle beschaafde vol keren ten slotte tot heil zal zijn. Nadat het „Wien Neerlandsch Bloed" had geklonken kreeg Barthou, minister van Justitie het woord. Spreker herin nerde er aan hoe hj vroeger minister van posterijen was geweest. En om nog weer eens aan te toonen dat hij zijn oude baantje van opperbrievenbesteller niet had vergeten (gelach) werd hij al tijd uitgenood i@d om messages over te brengen. Welnu, het baantje van post bode is nog niet zoo onaa genaam en vooral niet wanneer men prettige be richten kan brengen. Ik breng u de mes sage over van onzen meester, Poincaré, die me gezegd heeft u, Dr. Koningsber ger en u, meneer Jaspar, zijn gevoelens van dankbaarheid over te brengen voor de medewerking welke gij aan ons koloniaal werk geeft. De pre--dent van den ministerraad heeft mij ook opge dragen om een enkel woord te zeggen tot een van de andere aanwezigen, Jhr. Loudon, die altijd en vooral tijdens den oorlog, de meest overtuigende bewijzen heeft gegeven van zijn „sentiments de Justice", kenmerk trouwens van het Nederlandsche volk. Met enorme belang stelling heb Ik uw beider exposé aange hoord. De wiize en ernstige woorden welke Dr, Koningsberger heeft gespro ken. hebben diepen indruk op ons ge maakt. Alleen.... ben ik blij dat ik ze niet gezegd heb, want mijn tafelbuur, de heer Bouisson. president van de Ka mer zou me onmiddellijk tot de orde hebber geroepen (gelach)Uit uw exposé hebben we gezien dat gij voor een zelf de doel strijdt als wij: voor den we reldvrede. Niet alleen op het vaste land maar ook daarginds. Daarop wensch ik te drinken. Ten slotbe dronk de presi dent van ds republiek op het welzijn van de Belgische Nederlandsche en Engelsche vorstenhuizen. Dr. Koningsberger droeg de versierse len van het Legioen van Eer, waarvan hij 's middags tot groot-officier was be noemd .De heer De Marcilly had hem de hooge onderscheiding uitgereikt na mens de Fransche regeering. Parijs 27 Juni. HENRY A. TH. LESTURGEON. JAN SKERK Haarl. Jeugdkerk voor ouderen. Vjn. 10.30 uur: de heer H. Gordeau, Alg. Secr. van het N. J. V. BAPTISTEN-GEMEENTE Bakenessergracht 65 V.m. 10 uur: Ds. J. v. d. Schors, On derwerp: „Niet altijd zal Hij ploegen". Jes. 28:24. Nam. 6 uur: Ds. J v. d. Schors, On derwerp: „Dankt God in alles" 1 Thess. 5 vrs. 18. Dinsdagavond 8 uur: Bidstond. VEREEN. VAN VRIJZ. HERVORMDEN (In het Gebouw van den Protestanten bond) Jacobstraat LEGER DES HEILS Schagchelstraat 26 Geen opgave ontvangen. BAPTISTEN-GEMEENTE Lokaal Parklaan 21. Nam. 5 uur: de heer A. de Jong, van Rotterdam. Dinsdagavond 8 uur: Bidstond. VRIJE EVANG. GEMEENTE Jacobijnestraat 20 Zaterdagavond 8 uur: Openluchtsa- menkomst op de Nassaulaan bij de Zijl straat. V.m. 10 en nam. 5.30 uur: de heer F. W. Buijs. 12 uur: ZondagsschooL Woensdagavond 8 uur: Bidstond en Bijbelbespreking in de Ben vüjoenstr. 58 Haarlem-Noord. Donderdagavond 8 uur: Naaikrana. VRIJE KATHOLIEKE KERK Popellaan, Kinheirapark. V.m. 10.30 uur: H. Mis. Zaterdag 7 Juli V.m, 7.30 uur: Stille Mis. OUD-KATHOLIEKE KERK Kokstraat 13. V.m. 10 uur: H. Dienst. PINKSTERGEMEENTE Gebouw „Immanuel" Nieuwe Kruisstraat 14 V.m. 10 uur: Openbare Samenkomst Nam. 6 uur: Openbare Samenkomst. Donderdagavond 8 uur: Openbare Sa- menkomst. Parklaan 21 V.m. 10 uur: Samenkomst voor Kin deren Gods (Broodbreken). KERK VAN JEZUS CHRISTUS VAN DE HEILIGEN DER LAATSTE DAGEN Vergaderingen worden gehouden Gra- rinnesteeg 8rood. Eiken Zondagavond om 6 uur. Geen rollecte. Toegang vrij. BIJEENKOMSTEN TOT GEESTELIJKEN OPBOUW die lederen Woensdagavond om 8 uur gehouden worden in het Wijkgebouw Ge dempte Oude Gracht 78. SCHOTEN NED. HERV. GEMEENTE Julianakerk (telefoon voor hard- hoorenden). V.m. 10 uur: Ds. Blauw. Voorbereiding v. h. H Avondmaal. Collecte voor de verwarming der kerk. Nam. 6 uur: Geen dienst. Zondagsschool 12.301.30 uur: Open bare School Overtonstraat, Fröbelschool, Colensostraat, Catechisatiekamer Kloos terstraat. VEREENIGING VAN VRIJZINNIGE PROTESTANTEN AFD. HAARLEM-NOORD NED. PROT. BOND. Hulpgcbomvtje Ceramstraat achter remise N. Z. H. T. V.m. 10.30 uur: Ds. D. Mulder, Herv, Pred. te Westwoud N.-H. Vrijzinnige Zondagsschool vacantie. CHR GEREF. KERK Floresstraat Vjn. 10 uur: Stud. Holtrichter, Am sterdam. Nam. 5 uur: Dezelfde. BLOEMEND AAL NED. HERV. GEMEENTE Zaterdag 30 Juni. Nam. 9 uur: Wijdingsstond in de con sistoriekamer. V.m. 10 uur: Dr. M. J. A. de Vijer, Am sterdam. JEUGDDIENST IN MARANATHA V.m. 10 uur: de heer J. IJserinkhuy- sen, Amsterdam. NEDERL. PROTESTANTENBOND V.m. 10.30 uur: Ds. W. A. F. van Dijk, van Amsterdam. OVERVEEN (Kerk Ramplaan) V.m. 10 uur: Ds. J. C. van Dijk. HALFWEG NED. HERV. GEMEENTE Geen opgave ontvangen. SPAARNDAM NED HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. Snethlage. EVANGELISATIE Geen opgave ontvangen. AERDENHOUT RELIGIEUZE KRING V,m. 10.30 uur: Mejuffr. L. C. Du- four, proponente bij het Evangelisoh- Luthersch Kerkgenootschap, HEEMSTEDE NED. HERV. KERK V.m, 10 uur: Ds. Briët. KAPEL NIEUW VREDENHOF Joh. v. Oldenbarneveldslaan V.m. 10.30 uur: Dr. Korff. In beide diensten collecte voor de Bij zondere Prot. School. GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: Dr. J H. Bavinck. Nam. 5 uur: Ds. J. Duiven van Op- einde-Nijega, Collecte voor Emeriti predikanten, preds. weduwen en weezen. Bij den uitgang: Maandel. collecte v. schulddelging. NED. PROT. BON£> Afd. HeemstedeBennebroek V.m. 10.30 uur: Prof. Dr. G. J. Hee- ring uit Leiden. (Met medewerking van het dameskoor) Schaalcollecte tot schulddelging. SANTPOORT NED. HET1V. KERK V.m. 10 uur: Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. NED. HERV. EVANGELISATIE V.m. 10 uur: Ds. F. Postma, Haarlem. BENNEBROEK NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. Henneman, pred. te Oegstgeest. HILLEGOM NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: de heer I C. Baas. Nam. 5 uur: Ds. Nicofay, van Voor hout. GEREF. KERK V.m. 10 uur: Ds. van Herksen. Nam. 5 uur: Ds. van Herksen. CHR. GEREF. KERK V.m. 10 en nam. 5 uur: de heer van der Knijf, van Rheewijk. ZANDVOORT NED. HERV. KERK V.m. 10 uur: Ds. A. K. Strantsma. GEREFORMEERDE KERK Brederodestraat V.m. 10 uur: Ds. H C. van den Brink. Nam. 7 uur: Ds. H. C. van den Brink Liturg, dienst. ZANDVOORTSCHE KRING GODSDIENSTIG LEVEN V.m. 10,30 uur: Ds. N. Padt. 12 uur: Kinderdienst 9 jaar en ouder. In School D (Heerenstraat). V.m. 10.30 uur: Jeugddienst (14—18 jaar): Mevr. Q. M. Padt-de Voogd. 12 uur: Kinderdienst (58 jaar). GEREFORMEERDE KERK V.m. 10 uur: Prof. Dr. H. H. Kuyper, van Bloemendaal. Nam. 5 uur: Dezelfde. BEVERWIJK DOOPSGEZ. GEMEENTE Geen dienst wegens Ringbeurt. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN Geen dienst. IJMUIDEN DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND V.m. 10.30 uur: Mej. H. van Slooten, Theol. Cand. den Haag HAARLEMMERMEER NED. HERV. KERK. Hoofddorp: V.m. 10 uur: Ds. L. D. Poot van Haar lem, H. Avondmaal. Lijnden: V.m. 10 uur: de heer P. v. d. Berg Aaismeerderweg: V.m. 10 uur: de heer J. Kroon. Vijfhuizen: V.m. 10 uur: de heer A. C. Brörens. Nieuw-Vennep: V.m. 10 uur: Ds. Lekkerkerker van Bennebroek. H. Doop. Nam. 7 uur: de heer P. v. d. Berg. ABBENES Openlucht samenkomst Dinsdagavond 8 uur, met medewerking van Duo-zang. Sprekers: J. Roggeveen en J. Snoeks. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den nzender niet teruggegeven. ANTI-OORLOGSFILM „WHAT PRICE GLORY" Dinsdagmiddag, werd in het Rem brandt Theater, Groote Markt boven genoemde film vertoond, die een rea listisch beeld gaf van Oorlog' en oorlogst ellenden. Tot deze film waren uitgenoodlgd besturen van vredesbocden en vereeni- gingen benevens besturen van politieke partijen; de eerste konden er gesterkt worden in hun moeilijken strijd tegen oorlog en militairisme en al wat daar mee samenhangt, de laatste, voor zoo ver zij nog niet of niet scherp genoeg de vredesactie voerden, dieper door drongen van de noodzakelijkheid, met alle kracht op de bres te staan, waar nationaal of internationaal dien vrede wordt bedreigd. Over den inhoud van dit filmwerk wil ik het hier niet hebben, men ga dit zelf zien en bepordeelen. Echter er was iets anders, wat zich na deze middag voorstelling afspeelde, waarvoor ik even de aandacht vraag. Na den afloop zag ik by den uitgang een dame, waarschijnlijk bestuurslid van een vredebond, die als ijverig en warm voorstandster van den vrede, vre- des of anti-^orlogsbrochures te koop bood. Op zeer intelligente wyze (die bij den verkoop van propaganda geschrif ten nog al eens te wenschen overlaat) trachtte zij degenen, die zoo pas deze oorlogsellenden in beeld aanschouwden, e overtuigen van de urgentie, te pro- testeeren tegen dezen gruwel ijken demon die alle slechte menschelijke hartstoch ten ontketent, en hen warm te maken voor haar mooi ideaal. Tot mijn groote ergernis en verbazing gingen allen, zonder uitzondering deze dame voorbij, zonder haar ook maar één enkel woord waardig te keuren, veel minder te informeeren naar den in houd en schrijvers der brochures, ofwel den prijs er van te vragen. Eenige personen wierpen zelfs een onmiskenbaar minachtenden blik op deze dame, met een half verborgen spotlach. Mij persoonlijk griefde deze bejege ning, deze ontoegankelijkheid, onver schilligheid en ja, ook gebrek aan be schaving tegenover een vrouw, die zich met alle overtuiging in dienst stelde van het vredeswerk en wie het toch ze ker eenige zelfoverwinning moet hebben gekost deze brochures te koop te bieden, want, vragen op zich zelf, Is nooit bij zonder prettig, vandaar het spreek woord, „het is zaliger te geven, dan te ontvangen." Wanneer men dien tegenzin tot wagen overwint voor een groot en edel doel zou men dit toch moeten ap- precieeren. Van deze appredicatie was hier echter in 't geheel niets te bespeu ren, integendeel! Natuurlyk staat het ieder volkomen vrij te koopen of te weigeren, men kan daaromtrent ook principes hebben, die geëerbiedigd dienen te worden, doch een dusdanige houding van al deze ge nood igden, die toch geacht werden de publieke meening te kunnen beïnvloe den, getuigde van zoo weinig echte be langstelling voor het vredeswerk, dat de twijfel rijst aan het bereiken van dit ideaal, dat toch, als geen ander, het ge luk en de welvaart der volkeren zal kunnen verzekeren. EEN BEZOEKSTER. Indien gewenscht is overname door andere bladen toegestaan.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 10