BUITENLANDSCH OVERZICHT VICTO Rl IA-WATER DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. TIJDSCHRIFTEN. BURGERLIJKE STAND SCHEEPSBERICHTEN POÏNCARé'S LAATSTE OVERWINNING. DE PREMIER EISCHT ALLES OF NIETS. ij Scheren PÖÜÖL FEUILLETON De Dubbelganger HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 30 JUNI 1928 Straffen van 6 jaar en van 15 maanden geëischt. VRIJSPRAAK GEVRAAGD VOOR MR. KORTENOEVER. (Van onzen eigen verslaggever). Zco was dan. nu op de tiende zitting van het proces der „Veendammer", een proces, zóó gecompliceerd als wel zelden in Nederland zal zijn voorgekomen, het 0. LI., waargenomen door Mr. D. Rei- lir.gh Wan., aan het woord. Het werd een humaan requisitoir, niet alleen een fel veroordeelen der verdach ten, maar ook een erkennen van het goede in hen. Inderdaad dit requisitoir was gestreng maar toch .dull of the mille of human kindness". Behalve tegen 1.c.i. die ..buiten schot hebben weten te blijven en niet althans nóg niet terecht kunnen staan". De allesöeheersc-hende vraag in dit •prcces. aldus de Officier, is: Zijn de verdachten te kwader trouw geweest en hebben zij bij wat zU deden de weten schap gehad, dat crediteuren werden benadeeld Voor de beide Woltmans en ook voor verdachte Möhring moet deze vraag be vestigend beantwoord, worden; al is er verschil in graad. Spr. gaat het gegoochel met de hypo theken vèr boven de waarde gegeven en met de bouwcredieten na. Getuige Kok heeft dit alles trachten te verde digen, maar aan diens verklaringen kan niet veel waarde gehecht worden. Een goede liypotheekbank geeft geen bouw credieten en doet zij dit wel, dan toch alleen nog maar naarmate de bouw vor dert. Woltman Sr. had vaar deze op onver antwoordelijke wijze gegeven hypothe ken voordeel. Hij kreeg douceurtjes en dividenden, eens zelfs tot een bedrag van 40.000 Een hypotheek op woningen van St. Bavo te Haarlem heeft ten slotte niet tot groot verlies geleid, maar alleen doordat de gemeente Haarlem is bij gesprongen. De mentaliteit van den jongen Wolt man blijkt uit zijn buitensporige uitga ven voor auto's, radiotoestellen, een nilla, dure meubileering. En dat terwijl er al ever verkoop van de Bank onderhandeld werd! Zulke handelingen wekken ver ontwaardiging en ergernis. Spr. gaat. dan de verschillende con tracten na. Nooit is daarbij sprake ge veest van een tegenprestatie ter be scherming van de rechten der pandbrief houders. Daaraan is zelfs niet gedacht. Door beide Woltmans is dit zoo goed als toegegeven. Door den accountant Smits der Bank 5s gewaarschuwd dat de handelingen, die men wilde doen, ontoelaatbaar wa ren. Toch werd de zaak doorgezet. Een vergadering werd gesteld op een uur, dat er 2x30 weinig mogelijk aandeelhou ders aanwezig konden zijn. Woltman Sr. wist dat Liebermann niet goed was voor groote bedragen, wist dat de „borg" van den Tooren dat evenmin was. Het laatste contract was een schijn contract om te cacheeren dat iets anders was bedoeld; hl. ruil van aandeelen te gen activa der Bank. De vader Woltman schrijft later uit Bordeaux aan zijn zoon: Wij gaan vrij vit. "'ent wij hebben de contante waar de gekregen. Als er iets onregelmatigs is gebeurd, is dat geschied door hc: nieuwe bestuur". En verder: „Schiirmann en Van Gigch zullen wel zorgen dat wij er uit'blijven. En als w\j genomen worden, gaat Van Gigch in ieder geval mee". Uit dit. alles blijkt de kwade trouw. Woltman Sr. wist dat de Dlscontobank niets had om te verdisconbeeren. Heb beroep van Woltman Sr. op de advocaten moet met de meeste kracht worden verworpen. Hij wist wat er ge beurde. De beide Woltmans kenden be ter dan hun rechtskundige raadslieden den boestand van de Bank. Met verheffing van stem zegt spr.: „Zoodra juristen gaan onderhandelen met partijen die waarden aan een bank onttrekken willen, zijn zij medewerkers aan het slechte en het ongeoorloofde, al blijven zij buiten het bereik van den civielen en den strafrechter Verdachte Möhring, directeur na de Woltmans, zag op het laatste oogenblik in dat men met een schijn-conlract werkte. Hij had toen nog kunnen terug treden. maar heeft dit niet gedaan. Het was misschien moeilijk voor hem, maar dit doet aan zijn strafrechtelijke aan sprakelijkheid niets af. Hij was een ac countant van langjarige practijk, had dagelijks mot contracten omgegaan. Hij wist. bovendien alles van Liebermann en had dc grootste voorzichtigheid niet hem behooren te betrachten; hij wist bovendien dat ernstig tegen L. was ge waarschuwd. Hoe M. zich nog beroepen kan op goede trouw ten opzichte van het contract met Paardekooper is spr. een raadsel. P. was in surséance en werd plotseling daaruit geholpen door ƒ250000 uit dc Veendammer! Zeker: Möhring heeft zich in Augus tus wel verzet. Hij schreef een brief, waarin hij zeide bang te zijn voor zijn goeden naam. Maar hieruit blijkt jubt, dat hij geen willoos werktuig en dus te kwader trouw was, toen hij tenslotte toch op den ingeslagen weg voortging. Mr. Kortenoever daarentegen is de speelbal geweest van gewetenlooze lie den, die. zijn mentaliteit kennende, mis bruik hebben gemaakt van zijn persoon en zijn naam. Vcor verdachte Kortenoever vraagt spr. dan ook vrijspraak van het hem ten laste gelegde. De handelingen van de Woltmans en van het latere bestuur hebben een schok doen gaan, niet alleen door Veendam cn omgeving maar door de geheele maat schappij. Groote maatschappelijke belan gen zijn benadeeld. Het gepleegde mis drijf is van ernstiger: aard; het is zóó geraffineerd en zóó weloverwogen als misschien nog nooit aldus Mr. Reiltogh, door uwe Rechtbank is berecht. Vóór Woltman Sr. pleit dat hjj veel heeft teruggegeven van hetgeen hij heeft ontnomen. In materieelen zin ontbrak hem niets. Hij heeft de Bank opgericht en haar door zijn intellect, zijn ijver en organi satiegeest tot bloei gebracht. De zaal: ging mis toen hij in aanraking kwam met de bouwconcerns. Hij had zware verplichtingen door den band van ver trouwen die ontstaan was tusschen hem en vele kleine spaarders. Van dit ver trouwen heeft hij schromelijk misbruik gemaakt. Spr. eischt tegen J. J. Woltman, den vader, een gevangenisstraf van 6 jaar. De zoon kijkt voorbij de andere ver dachten naar zijn vader. Deze zit, zoo als reeds geruimen tijd, als versuft met gesloten oogen het hoofd in de rechter hand steunend. Woltman Jr. is nog jong. Van de vóór geschiedenis komt weinig op zijn reke ning. Hij had weinig ervaring in het Hypotheekbankbedryf. Buiten zijn toe doen is hij in aanraking gebracht met zakenmsnschen van het laagste en slechtste kaliber. Spr. heeft de overtui ging dat de jonge Woltman in zyn hart blij is dat deze debacle is gekomen. An ders was hij nooit uit dien voor hem zoo noodlottigen kring van menschen ge raakt. Spr. is overtuigd dat als de jonge Woltman weer zaken gaat doen, hij dat zal doen op reeële wijze. (Verdachte barst in snikken uit). Tegen J. 1'. H. Woltman cischt rar, Reylingh een gevangenisstraf van 1 jaar cn 3 maanden. De jonge man blijft aan heftige ont roering ten prooi. Möhring is een van de kleinere figu ren in deze zaak. Hy stond onder den Invloed van anderen, menschen zonder geweien, die nog buiten schot staan. Hij heeft zich laten verleiden. In zijn gezin kan hij noode worden gemist. Hij heeft een niet sterke vrouw en twee kleine kinderen. Het geld dat hij kreeg, be steedde lijj. niet aan luxe, maar voor zijn gezin. Tegen verdachte A. C. Möhring wordt tenslotte gerequireerd1 jaar cn 3 maan den gevangenisstraf. Hierna is het woord aan Mr, J. H. van der Meer, advocaat van Mr. Kortenoever, voor het houden van zijn pleidooi. Spr. betoogt dat zijn cliënt, die zijn vriend is, met wien hij gestudeerd heeft en wiens goede eigenschappen en zwak heden hij kent. te goeder trouw is ge weest. Eerste burgers hebben Mr. Kor tenoever gekend als een eerlijk, nobel man, tot geen slechte daad in staat. Hst is zijn ongeluk geweest, dat hij Liebermann heeft leeren kennen, in achtbaren kring nog wel, want L., of schoon een slecht mensch, oefent een (TT00(en invloed oc-or zijn persoonlijk heid en had zich in goeds kringen we ten in te dringen. Spr. vergelijkt Lieber mann met Michael Barmat, die de hoogst geplaatsten in Duitschland naar zijn pijpen liet dansen. PL heeft Lie bermann eens gesproken: hij is een charmant man. Pl.'s cliënt teekende tenslotte het con tract, nadat Mr. Schürmann en Mr. van Gigch en ook de accountant Smits het geparafeerd hadden. Wat moet dat voor iemand als Mr. Kortenoever niet betee- kend hebben, dat de deftige Rotterdam- sche advocaat met de groote practijk (Mr. S. moge in deze zaak wat onvoor zichtig zijn geweest, zegt pl. hij heeft in Rotterdam een goeden naam) en de zoo bekende AmsterÜamSefcé rechtegeTeertSe het contract van hun paraaf voorzagen! En dan die speech van Mr. van Gigch te Hilversum, waarin hij zeide dat de Veendammer nu zoo goed was! De naam Schim van der Loeff had voor Mr. Kortenoever een uitstekenden klank; hij was een vroegere vriend van die familie, te Gouda. Dan had hij ook den naam van Mr. Wagtho te Rotter dam hooren noemen, die directeur zou worden van de nieuw te stichten Atlas- Eank, waarin de Veendammer zou over gaan. En Mr. Wagtho is een advocaat van prima en onverdachte reputatie! Zoo is Mr. Kortenoever er in gevlogen. Toch heeft hij eenige malen zich be- zorgd getoond voor de belangen van de I pandbriefhouders maar Mr. van Gigch zeide hem toen, dat hij daarvoor juist extra gezorgd had, zoodat Mr. Korten- I oever tenslotte niet anders dacht of hij j had een prachtig contract geteekend, het contract, zegt pl.,, geconcipieerd dcor j mijn geachten confrère Mr. van Gigch. Als op de vergadering de notarieele akte wordt voorgelezen knikken de beide 1 advocaten, welke den notaris (die ook j al niet veel van de zaak wist en er te j elfder ure in was gehaald) goedkeurend! i En daarvoor heeft mijn cliënt nu meer j dan 5 maanden in het Huis van Bewa- ring doorgebracht! roept pl. uit. j Pl. zou het een prachtige rehabilitatie voor zijn cliënt vinden als de Rechtbank er toe kon overgaan hem nu, dadelijk, i vrij te spreken. PL geeft dit in overwe ging en, nadat de President gezegd heeft dat hy liever een bepaald verzoek heeft, verzoekt hij er om. De Rechtbank gaat in Raadkamer. Na heropening der zitting deelt de President j mede, dat de Rechtbank fornieele be zwaren heeft, om de zaak Kortenoever af te scheiden van de geheele zaak. Aan het verzoek van den verdediger kan du; niet voldaan worden. Hierna wordt de zitting geschorst tot Zaterdagmorgen 10 uur. j Dan komt Mr. Muller Massis aan het woord. J De verdachte Woltman Sr. (nog steeds als versuft) en Möhring worden wegge- leid. (Mr. Kortenoever is, zooals bekend, j op vrije voeten). J Verdachte Woltman Jr. blijft snikkend j in de bank zitten. Mr. Kokosky klopt hem bemoedigend op den schouder. „Dames en heeren", waarschuwt een I Rijksveldwachter het talmend en zeer talrijk publiek. „De zitting is gesloten". I Langzaam verlaten de menschen de Rechtszaal. j ASTRA Wij ontvingen het Juli-nummer van het maandschrift Astra. Op den ge- bruikelijken kleurigen omslag met het nog meer gebruikelijke, ja blijkbaar on- i vcrmydelüke meisje-dat-te-mooi-is-om waar-te-zijn, het type uit de verheven, smakelijke, maar op den duur wat een- toninge Harrison Fisher-school, op dit 1 omslag stond: Jubileumnummer, met zulke duidelijke letters, dat je het niet ontgaan kon, als je het meergenoemde j meisje, als vanzelfsprekend, negeerde. En wij wreven onze oogen even uit. Astra jubileeren? Sakkerloot wat leven we toch snel. Er kwam bij nadere beschouwing een herziening van deze overpeinzing. Het moet zijn: wat jubileeren wii toch snel. Astra bestaat vijf jaar. een lustrum., en het jubelt. Toch heeft het gelijk, jubi leeren is „good business" en deze vijf jarige kleuter is zeer voorspoedig opge groeid. Hy of is een magazine niet grootendecls vrouwelijk zij ziet er gezond uit, stevig van lijf en leden, frisch, vroolijk. levenslustig en ultste- kend gekleed. Een verjongde editie van J het toch al jonge meLske op den omslag. Een veelbelovend kind, dat een felici tatie verdient op zijn verjaardag. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: J. J. v. Koperen en H. J. M. v. Wees. A. J. J. Rooseboom de Vries en E. M. v. d. Eem. Getrouwd: J. J. Immerzeel en M. M. Franken. Bevallen: A. A. Cinjee-v. d. Splinter, d. C. M. Vlaar-Smit, d. H. C. M. Preijde-v. d. Eijken, z. J. M. Laros- v. Kerkhof, d. Overleden: L. Dekker, 77 j. M. P. Voorham geb. v. Galen, 66 j. C. Bak ker, 71 j. BENNEBROEKL Ondertrouwd: P. de Groot en M. Brouwer. Getrouwd: J. Apswoude en C. Turn hout. VELSEN. Bevallen: S. AaldersBijl d„ L. Dam van der Meijed z., K. Snijder-Zwaan d„ D. van der MolenVooVbraak z„ G. H. J. Boogaard—Boon d„ J. v. d. Veen Klijn d. Overleden: Maarten van dei- Plas 23 jaar ongCh. Getrouwd: F. A. Coppens en K. J. Lammers, K. Jordaan en H. C. Rosbach, A. J. Borgart en A. v. d. Wal. Aïbireo 28 Juni van Bordeaux, Am sterdam naar W.-Afrika. Alcinous 28 Juni van Padding naar Batavia. Almelo 28 Juni van Guayaquil naar Paita. Achille6 27 Juni te Barbados. Ares 1 Juli n.m. van Chili te Rotter dam verwacht.. 28 Juni 12 uur 45 min, op 130 mijl Z. West van Land's End. Agamemnon 28 Juni 21 uur van, Ha vre naar Amsterdam, 29 Juni n.m. van W.-Indië te IJmuiden en 30 Juni des ochtends vroeg te Amsterdam verwacht. Almkerk 28 Juni van Or an, Australië naar Rotterdam. Bintang 27 Jurvi van Belawan Deli naar Penang. Batoe 28 Juni te Sabang van Am sterdam. vertrok naar Batavia. Billiton 28 Juni te Beira van Lourenzo Marques. Büderdijk 29 Juni te Port Said, Rot terdam naar Br. Indië. Blijdendijk passeerde 29 Juni Lizard, Rotterdam naar Baltimore. Drechtdijk 28 Juni te Vancouver van Rotterdam. Delfland 27 Juni van Freetown naar Drechtstroom 27 Juni van Kotonou, W.-Afrika naar Amsterdam. Flandria 28 Juni 21 uur van Cherbourg Amsterdam naar Buenos Ayres. Gr ij price rk 28 Juni van Zanzibar naar Rotterdam. Grotius 28 Juni van Barcelona. Bata via naar Amsterdam. Indrapoera 29 Juni 6 uur te Marceille, Batavia naar Rotterdam. Joson 27 Juni van Huacho naar Guaya quil. Kota In ten 29 Juni te Rotterdam van Batavia. Kota Radja passeerde 28 Juni 19 uur 15 min. Gibraltar, Batavia naar Rotterdam Karimata passeerde 27 Juni Perim. Amsterdam naar Batavia. Koningin der Nederlanden 28 Juni van Perim, Batavia naar Amsterdam. Kangean 28 Juni te Sabang van Am sterdam. Kieldrecht 29 Juni te HambuTg van Rotterdam. Meliskera 29 Juni be Rotterdam van Durban. Mcdan 29 Juni 7 uur van Port Said, Rotterdam naar Batavia. Moerdijk 26 Juni te I os Angelos, Rot terdam naar Pacifickust. Noorderdijk 28 Juni van Londen, Rot terdam naar Pacifickust. Helder 27 Juni ran Lagos naar Bu- rutu. Oberon 26 Juni te Jacksonville (U. S. A.) van Carthagena. Orion 25 Juni van Monrovia naar Grand Basan. P. C. Hooft 30 Juni te Southampton verwacht. Batavia naar Amsterdam. Procyon st. 27 Juni te Villa Constitu- cion van Barry Dock. Radnorshire 28 Juni van Londen, Paci fickust naar Hamburg en Rotterdam. Rotti 28 Juni te Bremen ran Ham burg. Rietfontein 27 Juni van Bcira naar Delagoabaai. Rijndam passeerde 28 Juni Cape Race, Rotterdam naar New-York. Saparoea paseerde 27 Juni Perim, Ba tavia naar Amsterdam. Tapanoeli 28 Juni 17 uur van Port Said, Bremen naar Batavia. Vechtdijk 29 Juni te Rotterdam van New-York. Volendam passeerde 28 Juni Lizard, Rotterdam naar New-York. Volendam 28 Juni 12 uur 14 m. 20 mijl Z.West van Land's End, Rotterdam naar Halifax en New-York. Waaldyk 28 Juni van Santos, Buenos Ayres naar Rotterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 CENTS PER REGEL. OBERLAMNSTE1N jn literschroefflewchen 32 ct. voor Huishoudelijk gebruik Vertrouwensvotum met groote meerder heid aangenomen. Uiteenzetting van het regeerings- program 'T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Met reuzenschreden baant Poincaré zich een weg. Zijn greote rede die hij gisteren ver volgde had tot kern den openhartig ge- stelden eisch, dat hij van de meerder heid der Kamer niet slechts een schoor voetend gegeven votum van vertrouwen verwachtte doch, volledige instemming met het regeeringsprogram. Alleen op deze voorwaarde is de onnavolgbare lei der bereid om de regeering voort te zet ten. Verder liet Poincaré duidelijk voe len dat indien de Kamer ooit in deze periode een verandering der regeering in rechtschen of linkschen zin zou wen- schen, hij solidair met al zijn mede werkers zou weigeren een nieuw mi nisterie samen te stellen. Voorts is belangrijk, dat ook thans nu duidelijk gebleken is dat Poincaré veel meer eerlijk patriot is, dan partijman. Op die basis rust dan ook zijn verzoek om algemeenen steun, en om het de Kamer nog even te laten voelen, dat hij alleen door nationale, en niet door partij politieke beginselen wordt gedreven, herinnerde de premier er aan, dat zijn ministerie is samengesteld uit zes oud premiers. Deze vroegere tegenstanders zijn zijn loyale vrienden geworden. Deze argumenten rechtvaardigen in derdaad in moreel opzicht, de veel- eisöhendheid van Poincaré. Poincaré verklaarde voorts dat de regeering bereid is voorwaardelijk de volstrekte handhaving van het begreo- tingsevenwicht te overwegen door mid del van de hervorming van het fiscale stelsel, waarbij hij zich meer tot het ka pitaal zal wenden dan tot den arbeid en de verbruiksbelastingen zal verlagen. Hij is er van overtuigd, dat de overschotten der begrootingen in staat zullen stellen tot een geleidelijke verlichting van de lasten. Hij betoogde de noodzakelijkheid van snelle aanneming van wetten tot het verleenen van credieten voor den land bouw en de volkshuisvesting. De regeering zal trouw blijven aan het •beginsel der onzijdigheid en het leeken- karakter wat betreft de openbare schooL De regeering zou de taal- en godsdien stige gebruiken in Elzas-Lothartogen eerbiedigen en geen enkele hervorming opdwingen, daar de Elzas door zijn tref- fendentrouw verdient met tact en om zichtigheid te worden behandeld. Poin caré herinnerde er aan, dat de regee ring zich had verzet tegen een debat over het proces te Colmar omdat de justitie er nog mede bezig was. Intus- scben zou de waar lie id langzamerhand' aan het licht komen. De Elzassers zullen bemerken dat Frankrijk nog altijd een liberale en ridderlijke natie is. Poincaré erkende voor de ambtenaren het recht van vereeniging, doch zou niét dulden dat zij zich boven den Staat plaatsten. En eindelijk kwamen na deze rede (die zich kenmerkte door stormachtige toe juichingen en ook door vele interrupties der oppositie) de moties in behandeling, waarvan ten slotte de verstrekkendste en voor de regeering de vleiendste, aange nomen werd. Met 455 tegen 126 stemmen werd de verklaring aangenomen Inge diend door de links-radicalen, (en ge steund door de radicalen) waarin ge zegd wordt dat de Kamer de regeerings- verklaringen goedkeurt, vertrouwen heeft in de regeering voor de verwezenlijking van het program op de basis van de re publikein sche eensgezindheid, elk amen dement verwerpt en overgaat tot de orde van den. dag. Dit Is de laatste overwinning van Poincaré. F. A. T wee-en-twintig nieuwe doodvonnissen In het Sjachty-proces vroeg de ambte naar van het O. M. Krylenko tegen den Duifcschen ingenieur Otto zes maanden tot een jaar gevangenisstraf. Krylenko liet de aanklacht tegen Meyer rallen. Voor Badstieber vroeg hij voorwaarde lijke veroordeeling. Tegen de overige 22 beklaagden eischte Krylenko de dood straf, tegen twee leden van de centrale te Moskou en tegen negen leidende le den van de organisatie te Charkow en tegen nog twee beklaagden gevangenis straffen. Al Smith's roem rijke loopbaan. Wy ontleenen aan de Telegraaf he± volgende: De Iersch-New-Yorksche karrevoerde* Smith die de candidaat der democraten voor het Amerikaansche presidentschap is geworden en zijn vrouw, specialiste in het overtrekken van parapluies, wer den 55 jaar geleden verblijd met de ge boorte van een zoon, die Alfred Emma nuel werd gedoopt. In de arbeiderswijk bij de Brooklyn Bridge bracht Alfred zijn eerste levensjaren door. Het gezin woonde in een typisch New-Yorksciie huurkazerne, waar de luchtspoorweg overheen donderde. Zooals het self-made Amerikanen past, begon Alfred (Al) zijn loopbaan als krantenjongen. Hij werkte zich op, werd loopjongen,, knecht op de Fulton-visch- markt, (hij was toen 14 jaar en zijn va der stierf) verkooper, boekhouder. Tij dens deze evolutie werd de pientere, op gewekte boy ontdekt door een rasgenoot, den ïerschen caféhouder Tom Foley, een der steunpilaren van de democratische organisatie Tammany Hall. Tegen het jaar 1890 deed deze organisatie zich krachtig gelden. Zij verzette zich tegen het overwicht der financiers en wist vooral veel immigranten. Ieren, Joden en ook Duitschers om zich te scharen. Voor Al Smith werd Tammany de springplank naar de practische politiek. Hij werkte zich van ambt tot ambt om hoog. Weldra groeide hij boven de vrij banale propagandistische methodes van Tammany uit. Hij werkte hard en wierf zich door zy'n frisch, openhartig karak ter veel vrienden. Steeds hooger steeg de joviale, wat drukke, maar beminnelijke man in de administratie. Eerst to de gemeentelijke, later to die van den staat New York. Pittig en gevat debater als hy is, won hij de populariteit der mas sa's, die gauwer dan de „upper ten thou sand" vergeven, dat iemand dikke siga ren kauwt. AI werd gouverneur van den staat New-York. En wat nooit te voren was geschied: driemaal achtereen werd hy herkozen. In een indrukwekkende apologie heeft de katholiek Al Smith eens betoogd, dat zijn godsdienst hem veel waard is als particulier, maar dat hij geen religie wil mengen in staatszaken en in de politiek geen kerkelijke leiding volgt. De samenstelling van zyn staatskabi- net te Albany bewijst t; daarin hebben zitting 13 Protestanten. 1 Jood en 1 Ka tholiek. Hier is waarlijk geen contrast tusschen theorie en practijk te bespeu ren. Zelfs Smith's tegenstanders erkennen, dat hij den staat New-York goed heeft geleid. Tal van wetten van sociale strek king zijn onder zijn bewind' aangenomen, wetten op den 8-urendag voor vrouwen, op de moederschapsverzekering op ziekte cn werkloosheidsverzekering, op de me dische hulp to kleine plaatsen (de art sen worden er goeddeels door den staat betaald), op de exploitatie der „witte steenkool", op de melk-oontróle enz. Door de groote resultaten van deze maat regelen èn door zijn persoonlijke eigen schappen is Smith in korten tijd. de groote man geworden van zijn partij. Vier jaar geleden wist men hem nog te weren als candidaat voor het presi dentschap; thans kwam geen ander meer ernstig in aanmerking. Voor wie benieuwd is naar „persoon lijke" bijzonderheden: Al Smith is ge huwd'met een New-Yorksche; hij heeft twee dochters en drie zoons, een schoon zoon en een schoondochter. Hij is een groot dierenvriend en heeft een particu liere menagerie in zijn tuin. Hij heeft maar weinig gereisd, en was nooit in het buitenland. Zijn Engelsch is doorspekt met New-Yorksch „slang" kortom hij kan in geen enkel opzicht met Cr.Ivin Coolidge worden vergeleken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 cents per regel. géén Pijn en ncschrijnen of stukgaan der huid, indien men véór het inzecpen de ^aardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube cL Uit het Engelsch van ALICE EN CLAUDE ASKEW. 8) Van alle menschen die in de buurt wa ren, was hij de eenige die wist dat dege ne die daar zijn noodlot gevonden had, niet Spenc?r Tarrant was, doch wilde Barbara van het Torren Mire, want hij had één moment het slachtoffer in het doodsbleek van angst verwrongen gezicht gezien HOOFDSTUK IX. Philip was stil en afgetrokken toen ze In de herberg- terug kwamen. Het vreeselijke geheim dat hij alleen kende, drukte hom zeer; hy alleen wist, door wat vcor oen vreemd middel de gezochte aan verdere vervolging had kunnen ontkomen, dat een ander, en boven dien nog een vrouw, to zijn plaats als slachtoffer van de schoten van de po litie was gevallen. Arme kerel, mompelde Lord Ray- nour, hy moet wel half gek van wan hoop geweest zyn, anders had hy my, die toch altijd een goed vriend van hem geweest is, wel antwoord gegeven. Zou het lichaam ooit teruggevon den worden? Het was voor het eerst dat Philip weer deelnam aan het gesprek. Gesteld dat op zekeren dag het moeras zijn prooi terug zou geven en dat het dan bekend zou worden dat niet. een vluch teling maar een arme vrouw to zijn diepte was verdwenen. Lord Raynour schudde het hoofd, Neen. nooit-, antwoorde hy. Tor ren Mire is gulzig en geeft nooit zijn prooi terug. Byvoorbeeld..., en Lord Ray nour haalde verschil!lende gevallen a2n van menschen die den dood gevonden hadden in het mistige moeras. PMlip hoorde er maar weinig van. Hij werd ge heel in beslag genomen door de vraag of hy verplicht was te spreken of dat hy zijn geheim voor zich kon houden, want dat laatste zou het meest in het belang zijn van Spenoer Tarrant. Om een of andere, vcor hem volkomen on begrijpelijke reden, had wilde Barbara de kleeren van den veroordeelde aange trokken en ze was gedood door den ko gel. die voor hem besteand was. Spencer Tarrant werd docd gewaand en dat zou hem veiligheid verzekeren. Maar als hy zweeg was hy dan verantwoord tegenover den Staat, tegen over het Recht, dat zijn loop behoorde te hebben? liet einde van zyn overpeinzingen was, dat hU in elk geval Harry om raad moest vragen,En hy nam zijn kans waar toen lord Raynoux eenigen tyd het ver- trék verliet om andere kleeren te gaan aantrekken. Harry luisterde ln stomme verbazing naar de bekentenis van zyn vriend. Ben je er absoluut zeker van Phil, vroeg hy, absoluut zeker? Absoluut. Ik zag haar gezicht zoo duidelijk als ik jou nu zie. Harry haalde zUn pyp uit de zak en begon haar langzaam be stoppen. Het Is een vreemde geschiedenis, maar de hoofdzaak is toch dat de vriend van je vader ontsnapt is. Hy stak zyn pyp aan en ging met zijn rug tegen het vuur staan, in gedachten verzonken. En. wat nu verder, Harry? Je moet me raad geven. Ik heb me den heelen tijd al zelf gepijnigd met de vraag, wat we moeten doen. Bon paar keer heb \k bijna de waarheid gezegd, omdat Ray nour met zooveel vriendelijkheid over Tarrant sprak en hy vermoedelyk wel het best to staat is om te beoordeelen wat er gedaan moet worden Harry deed een lange haal aan zijn pUp en blies een blauwe rookwolk naar de zoldering. Ik zou niets tegen Raynour zeggen, zei hy etodeiyk, het is best mogelijk dat die man een goed hart heeft, maar per slot van reke ning is hy magistraat en heeft hy ver plichtingen als zoodanig. Dus jy raadt me aan met niemand or over te spreken? Waarom zou jc? Als het een ge- vaarlyke, moordenaar of een inbreker was, die een bedreiging voor de samen leving zou zyn, zouden we de politie moeten waarschuwen. Maar met Tar rant is het wat anders. Ik ben er voor om hem zyn kans te geven. Want liy is nog niet uit de moeilijkheden, maar ik hcop dat hu er uit zal komen. Dat is myn idee er over Phil en ik weet dat jy er net zoo over denkt. Op dat oogenblik kwam Lord Raynour met. een pas-aangestoken sigaar de ka mer binnen. HOOFDSTUK X. Lord Raynour geeuwde, toen hij zich in den stoel by den haard neerzette. Ik ben doodmoe, zei hy, dit is een verbazend ingespannen dag geweest en voor jullie nog meer dan voor my. Het loopt al togen eenen, ik denk dat een flinke whisky-sod a ons geen kwaad zal doen. Hy glimlachte vergenoegd en richtte zijn aandacht op de whiskey- karaf en de soda-fleschjes die naast hem stonden. Lord Raynour toonde zich een ge zellig prater, zyn kennis van het moer land was even groot als zyn liefde er voor. Tevens wist hij veel te vertellen omtrent de wetenswaardigheden van de streek, waarvoor Harry zich byzon- der interesseerde. Ze moesten vooral niet vergeten Torren Pound overdag nog eens te bezoeken. Ik geloof dat veel menschen Torren Pound bezoeken, merkte Pbilip op, en hoewel wij er vandaag twee maal ge weest zyn, hebben wy er niet veel van gezien. Maai-, onwillekeurig rilde hy even, ik heb er niet heel veel lust in, om er nog eens heen te gaan, evenmin als naar het moeras. Ik kan er niets aan doen, maar ik moet steeds weer aan aan wilde Barbara danken. En dan die arme kerel dien ze doodgeschoten hebben, viel Harry hem haastig in de rede, die bang was, dat zijn vriend zich zou verraden. Dat natuurlijk ook, zei Pliilip, met een dankbaren blik naai- Harry. Toen dacht hij opeens aan de broche, die hy gevonden had to den met bloedbevlek- ten zakdoek en zei tegen Lord Ray nour: Tusschen twee haakjes, zou wilde Barbara eigenaresse van deze broche kunnen zyn? Terwijl hy dit zei, zocht hy in al zyn zakken, maar vergeefs. Toen schoot het hem te binnen dat de broche in een van de zakken van zijn dunne overjas zat, dien hij dien middag gedragen had cn die hy boven had laten hangen, toen hy zich verkleed had. Dat Is waar ook, zei hy, ik heb hem niet by me. Een broche, zei lord Raynour ge ïnteresseerd, zei je niet dat je een bro che gevonden had? Ha, zei Philip, het is niet veel bijzonders, een immitatie. denk ik, een soort turkoois of iets dergelijks. Zoo, een turkoois? Lord Raynour dronk diep in gedachte een slok van zijn soda wliiskey, voor hij een ant woord gaf. Waarom denken jullie dat die broche wilde Barbara toebe hoort? Ik zou zco zeggen dat zij wel de laatste persoon zou zyn, die zoo iets zou bezitten, tenzy zy het gestolen heeft. Philip haalde zyn schouders op. Alleen omdat ik het vlak nadat zij ons verlaten had gevonden heb. dacht ik dat het misschien van haar hoorde. Maar het is natuurlijk best mogelyk dat een of andere bezoeker van Torren Pound het verloren heeft. Ik denk dat dit wel het geval zal zün, zei Lord Raynour. Hij nam weer een flinken slok van zyn whdskey-soda, Dat doet een mensch gosd. zei hij, toen hy zyn glas weer neerzette. ik moet werkelijk zeggen dat onze waard er een goed scort op na houdt. Maar om op die broche terug te komen, zei hij geeuwende alsof het onderwerp hem "eigenlijk niet byster interesseerde, wat denk je er mee te doen? Ik denk dat ik het naar het politie bureau to Lydford zal brengen, niet dat het van zooveel waarde is, maar het is best mogelyk dat de eigenares er zeer veel prijs op stelt om hem weer terug te krijgen. (Wordt vervolgd.);

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 14