HET PROVINCIALE WATERLEIDINGBEDRIJF. DE HUISVESTING VAN BIBLIOTHEEK EN OPENBARE LEESZAAL. NOBILE'S RAPPORT. 45e Jaargang No. 13817 Verschijnt dagelijks. Behalve op Zon- en Feestdageii Vrydag 6 Juli 1928 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per weck f 0.27J4, met geïllustreerd Zondagsblad 0.32; per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 357A- Franco per post door Nederland f3&7*A Afzonderlijke nummers ƒ0.15. Geïllustreerd Zondagsblad voor Haarlem en Omstreken f0S7% franco p. post /O 65 ADVERTENT I ENVan 1 tot 5 regels ƒ1.75: iedere regel meer 35 cents Reclames 60 cents per regel Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contantbuiten bet Arrondissement dubbele prijs. Dtrectie, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 93, Post-Giro 38819 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Drukkerij: Z. B. Spa^rr- 12. Telefoon 10122, 12713. Telefoonnummers: Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600 en Direateoren: X C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velsen-Noord, IJmuiden, Beverwijk enz. Administratie 10724 en 14825. Hoofdr*d»ct««r> ROBERT PEEREBOOM Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telef. 521. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA VRIJDAG 6 JULI: Restaurant Brinkmarm. Gr. Markt IJsclub v Haarlem en Omstreken, alg. vergadering 8-30 uur. Cinema Palace; „Het Recht van den Sterke (Een nacht van Liefde)"; „Hu- wel ijksvacantie", 8 uur. Luxor Theater; „Gevaren waaraan meisjes blootstaan"; .De Wraak Van een spoorwegingenieur", 8 uur. Rembrandt Theater: ,De Bokskam pioen"; Tooneel: The Hiawatha's 79; 9.15—11.15. ZATERDAG 7 JULI. Scrouwburg Jansweg: ,De Jantjes I", 8,15 uur Bioscoopvoorstellingen, 's middags en "s avonds. Beverwijk. Raadhuis; Gemeenteraad, 3,45 uur. t WONINGHUREN. VERSCHIL IN HET COLLEGE VAN B. EN W. In hun voorstel voor het raadsbesluit d.d. 18 Mei 1927 deelden B. en W. aan den raad mede, dat, hoewel de bevoegd heid tot het goedkeuren van de huur prijzen voor de met de bij raadsbesluit van 15 Juli 1925, toegekende voorschot ten gebouwde woningen aan hun col lege is toegekend, zij vermeenden dat ingevolge de toezegging, de goedkeuring der huurprijzen bij het voor de eerste maal betrekken der woningen aan den raad moest worden overgelaten. Voor een zestal woningcomplexen werd de goedkeuring van den raad van de huren reeds verkregen. Weldra zullen de 47 woningen van de R.K. Coöp. Woningbouwvereeniging „St. Jozef' in exploitatie kunnen wor den gebracht. Derhalve stellen B. en W. thans voor goed te keuren, dat de wekelijksche hurprijzen voor die woningen als volgt worden bepaald: voor de 45 éénsgezins woningen op f5,25 per woning, en de winkelwoningen op f 10,— per woning. Met deze huurprijzen zal het tekort op de exploitatie pl.m. f975,per jaar bedragen. In verband hiermede stellen B. en W. toot aan genoemde vereeniging een jaarlij ksche bijdrage uit de gemeente kas te verleenen tot ten hoogste f 975,- Zooals bekend is, heeft de minderheid van B. en W. bezwaar tegen het voort gaan met toekennen van bijdragen in het tekort op de exploitatie van wonin gen. Bovendien hebben Gedeputeerde Staten aan B. en W. meegedeeld, dat zij het niet juist achten, dat thans nog wo ningen worden gebouwd, waarvan de bouwkosten zóó hoog zijn, dat eene slui tende exploitatie rekening slechts door eene gemeentelijke bijdrage kan worden verkregen en dat zij vertrouwen, dat in de toekomst geen besluiten tot het- ver leenen van eene jaarlijksche bijdrage in het tekort op de exploitatie van der gelijke woningen zullen worden ge nomen. Hierop hebben B. en W. geantwoord, dat het billijk is voor dit geval, alsmede voor het in aanbouw zijnde complex van de Woningstichting „Luctor et Emergo' alsnog eene uitzondering te maken, aan gezien deze bouwwerken een uitvloeisel zijn van hetzelfde Raadsbesluit, waarbij voorschotten zijn verleend voor den bouw der woningen, tot dekking van welker exploitatie reeds bijdragen zijn toegekend. Bedoelde minderheid heeft om die re den tegen dit voorstel geen bezwaar doch blijft van meening, dat het toe kennen van bijdragen niet meer mag voorkomen. DE GORDON BENNETT- BEKERWEDSTRIJD. DE UITSLAG. DETROIT, Juli (VD. De uit slag van den Gordon-Bennetbekerwed- strijdt luidt, de de eerste pry's door een der Amerikaansche ballons, de tweede door een Fransche en de derde door den Duitschen ballon is gewonnen. NA DEN DOOD VAN LOEWENSTEIN. PARUS, 5 Juli (W.B.) De ontvangen berichten over het ongeluk van den bankier Loewenstein worden naar Havas uit Brussel verneemt, bevestigd. Ander zijds wordt in verschillende kringen het verhaal van de vergissing met de deu ren betwijfeld. Er wordt op gewezen, dat de buiten deuren by alle vliegtuigen zoo zijn aangebracht, dat gedurende den tocht tengevolge van den luchtdruk het openen van een deur slechts met groote inspanning mogelijk is. Loewenstein zou derhalve, zoo wordt verklaard, wan neer hy in gedachten verzonken gehan- derd had, zijn dwaling hebben moeten inzien. Van Calais uit worden thans na sporingen gedaan naar den vermiste. Het Hbld. meldt nog, dat men eerst, toen de bankier Loewenstein een kwar tier afwezig was geweest, naar hem ging zoeken. Men kan zich, zooals reeds gemeld, moeilijk voorstellen hoe loe wenstein er toe kwam, de verkeerde deur te openen, daar de winddruk er te gen zeer groot was, maar volgens zijn vrienden was hij zeer verstrooid behalve wanneer het zaken betrof. De machine bevond zich op een hoogte van 4000 voet De kustwacht en de schepen zijn ge waarschuwd om naar het lijk te zoeken. De overledene laat een weduwe en een zoon achter. Voorts lezen wij nog in de Tel.: Wij vertrokken uit Croydoh om 6 45 gisteravond. Toen capt. Loewenstein zich naar de retirade begaf, was hij geheel uit het gezicht. Het is een ruimte, waar toe een deur in het achtereinde van het vliegtuigcompartiment toegang geeft en waar ook de zijdeur van het vliegtuig, waardoor men binnenstapt, in uitkomt Zijn kamerdienaar werd na eenigen tijd ongerust, ging kijken en vond de zijdeur open. Loewenstein moet ongeveer 8 K.M. buiten de Fransche kust in aee zijn gevallen. Hij was een zeer verstrooid man, en men acht het in het geheel niet uitge sloten, dat hij bij vergissing de verkeer de deur geopend heeft. Allerlei staaltjes van zijn verstrooidheid worden nu opge haald. Onlangs nog probeerde hij het kantoor van een zijner vrienden, waar hij vaak kwam, door de deur van de te lefooncel te verlaten. Loewenstein was gisteren zeer opge wekt Hij maakte nog allerlei afspraken voor de volgende dagen. Mevrouw Loe wenstein is met den Belgischen kolonel Douverné te Calais aangekomen. Na een kort onderhoud met de twee typistes van haar echtgenoot, is zij per auto naar het vliegveld vertrokken en van daar per auto naar Brussel terugge keerd. Drew werd vergunning verleend om naar Croydon te ver trékken. De an dere inzittenden zijn per trein uit Calais naar Brussel vertrokken. Omtrent Loewenstein's particuliere leven wordt nog gemeld, dat hij een ijve rig beoefenaar was van verschillende takken van sport. Hy deed veel aan paardrijden en boksen. In Juni J.l. won hij de groote steeple van Auteuil met „Maguelone", een paard, dat hij voor dezen zwaren rit had gekocht- Zijn voor naamste liefhebberij was echter de luchtvaart. Hij bezat tal van prachtige vliegtuigen. Ook als renstaleigenaar trad hy echter zeer op den voorgrond. Loewenstein gold voor den op twee na rijksten man der wereld. Men acht het niet waarschijnlijk, dat het stoffelijk overschot van den ban kier gevonden zal worden. De Fransóhe politie heeft besloten geen verder onderzoek in te steTlen naar den mysterieuaen dood van Loewen steln, daar hij buiten de drie-mijlzóne uit de vliegmachine is gevallen. Paniek aan de beurs? LONDEN, 5 Juli (V.D.) De sensa- tioneele dood van den Belgischen finan cier Loewenstein heeft aan de Beurs te Londen een dergelijke paniek veroor zaakt, dat er een kwartier laag na het binnenkomen van dit bericht geen za ken werden gedaan. Het totaal verlies ontstaan door dt onzekerheid bedraagt ongeveer twintig millioen pond sterling. De directie van de door Loewenstein gepresideerde maatsoliappijen de Inter national-Holding and Ingestlent Com pany en de Hydro-Electric Securities Corporation heeft een verklaring gepu bliceerd, volgens dewelke de financieels positie van de beide maatschappijen verzekerd is en dat het meerendeel der talrijke aandeelen van den overleden Alfred Loewenstein onbelast zijn. Men legt in deze verklaring er nadruk op, dat volgens de beide maatschappijen geen red^n tot ongerustheid bestaat. Een nieuw gebouw in de Jacobijnestraat? HET ARCHIEF NAAR DE JANSSTRAAT? Het Prinsenhof Wij hebben indertijd al medegedeeld dat er door ons gemeentebestuur gedacht werd aan een verplaatsing van de Bi bliotheek en Openbare Leeszaal, die nu in het Pirnsehhof gehuisvest zijn. De ruimte die daar voor deze instel ling beschikbaar is wordt veel te klein. Toen in Januari 1921 tot de opening van de Openbare Leeszaal besloten werd, gevoelde de gemeenteraad, dat de toen gevonden oplossing een beperkte verbouwing -an hes Prinsenhof, om de Bibliotheek en de Openbare Leeszaal gevestigd zijn. APENKUREN. (Er is niets tegen zegt pro fessor Voronoff dat cic mensch tot zijn 140e Jaar, of nog langer, zou leven), Is daar niets tegen? Ach hoe kan Die Voronoff nou zooiets zoggen. Met argumenten zonder tal Kan men dat standpunt gaan weerleggen Ten eerste, waar blijft liet plezier. Wanneer 't zoolang duurt, van het erven Ten tweede, hoe lang moet de staat Dan zijn successierechten derven? Een zeer omvangrijk nageslacht Zal wellicht niet de ouders hinriren. Maar. grootpas tot de vierde macht Is wel wat kras voor kleine kindren; Doch. afgescheiden daarvan nog. Ik vraag me af of bil de menschen Er ook maar een is. die oprecht. Zoo'n langen levensduur wil wenschen: Stel dat u veertig is en dus Nog honderd jaar of meer zoudt leven. Dan meet u wat des fiscus is Den fiscus al dien tijd nog geven. Stel u eens even voor dat ik Mijn rijmen nog een eeuw moet schrijver En erger nog, dat u ze zelf Nog honderd jaar moet slikken blijven Neen, ik wil zor.der apen kuur. Of apenkller. mijn eind verbeiden. Want Voronoff. ik durf. noch mag. Noch wil een dubbel leven leiden. P. GASUS. Zooals men weet wordt voor het Pro vinciale Waterleidingbedrijf dat zich steeds meer uitbreidt en haar ideaal »neel Noord-Holland van zuiver drink water te voorzien" al nabij komt in het. Kinheimpark een groot administra tiegebouw geplaatst. De bouw vordert goed, op de afwerking na is het klaar. Het gebouw van Openbare Werken in de Jacobijne*traat waar vermoedelijk be nieuwe gebouw voor de Bibliotheek en Openbare Leeszaal zal gesticht worden. bszuinigingsreden zoo sober mogelijk uitgevoerd slechts van tijdelijken aard kon zijn. Een courantenleeszaal in de vestibule is een noodmaatregel. In den raad werd er toen al op aangedrongen, om de Fabriciuszaal by de Bibliotheek te trekken, maar het bleek niet moge lijk om de notarieele protocollen, die daar opgeborgen liggen naar een andere geschikte plaats over te brengen. Men is namelijk in den Haag bang, dat er iets met die oude stukken gebeurt. Eigenlijk wordt er voor verlangd een vrijstaand gebouw en toen dit niet kon. moest het een gebouw zijn, dat aan alle kanten geblindeerd werd door gebouwen waarin ook alle mogelijke brandgevaar was uitgesloten. Tenslotte moest er ook nog een verbazend groot luik gemaakt worden waardoor, in geval van brand, alles tegelijk op straat gegooid kon worden. Beter wat gehavend dan door het vuur verwoest! Men moet dus wel aannemen, dat men hier met een zeer kostbaar bezit te doen heeft, omdat het rijk zulke buitengewone eischen voor de beveiliging tegen brandgevaar stelt! De huisvesting van de Bibliotheek en de Openbare Leeszaal houdt natuurlijk verband met de verbouwing van het Stadhuis. Daaraan wordt reeds eenigen tijd door het gemeentebestuur en ook door Open bare Werken veel aandacht besteed. Over de plannen van de verbouwing hebben wij in den loop der laatste maan den reeds verschillende mededeelingen gedaan. Ongetwijfeld zal er dezer dagen nog wel aanleiding zijn daarop nog eens terug te komen. Het is noodzakelijk, dat de gemeente raad eerst een besluit neemt inzake de huisvesting van de Bibliotheek en Open bare Leeszaal, voor de Stadshuisplannen verder uitgewerkt worden. Er bestond aanvankelijk bij ons ge meentebestuur neiging om de Bibliotheek en Openbare Leeszaal in het Prinsenhof te laten blijven. Bij de verbouwing zou dan een betere oplossing van het lokaal- vraagstuk verkregen kunnen worden. Immers het is de bedoeling om de nieuwe raadszaal op een andere plaats in het vergroote Stadhuis te ontwer pen. Daardoor zou dus de ruimte van de Statenzaal beschikbaar komen. Bovendien werd er dan door het ge meentebestuur over gedacht om het ge meente-archief naar het dan ontruimde Gouvernementsgebouw in de Jansstraat over te brenger- Men weet. dat de Provinciale Griffie naar het paviljoen „Welgelegen" in den Hout wordt overgebracht. Men Is nu bezig cat gebouw te vergrootcn. Ver huizing van het archief zou dan na tuurlijk ook beteekenen overbrenging i van de bovenbedoelde notarieele pro tocollen .Men Is blijkbaar van zins het huidige Gouvernementsgebouw onbrand baar te maken, want de rijksarchieven (die nu in de Vleeschhal ondergebracht zijn) zullen er ook gekaatst worden. Door den directeur van Openbare Werken is evenwel aanbevolen, om mede in verband met de hangende verbou wingsplannen van het Stadhuis, een andere oplossing te kiezen. Het gemeen tearchief zou dan in het vergroo'.e raad huis een betere huisvesting kunnen krij gen, terwijl dan voor de Bibliotheek en Openbare Leeszaal een nieuw gebouw gezet zou kunnen worden in de Jaco- bynestraat, in het gebouw waar nu Openbare Werken een onderdak gevon den heeft. De Bibliotheek en de Openbare Lees zaal eischen een nieuw gebouw. De boekenkast breidt zich geregeld uit, zoodat aan het oude gebouw steeds zwaardere eischen gesteld worden Er is dan ook geen denken aan om het oude H.B.S.-gebouw in de Jacobynestraat waar nu ce heer Dumont met zijr. staf troont, te verbouwen. He*, gebouw moe; geheel tegen den grond en daarna op nieuw opgetrokken, anders kan nooit voldaan worden aan alle moderne eischen van dit bibliotheekwezen. Voor Openbare Werken zal een nieuw gebouw gezet moeten worden op de plaats waar nu het ontruimde militaire hospitaal aan de Kinderhuisvest staat. Men weet, dat de regeering den eisch gesteld heeft, dat de oude kloosterkapel gespaard zal worden. Dc oude kapel van het militaire hospitaal die gespaard moet blijven. By Openbare Werken is men al eens bezig geweest om een oplossing te zoe ken hoe een nieuw gebouw za! kunnen aansluiten bij deze oude kapel. Eer. ge makkelijke opdracht voor den bouw meester is dit natuurlijk niet In 1921 is ook gedacht aan de moge lijkheid om de Bibliotheek en Open bare Leeszaal te vestigen in het oude gebouw van de Sociëteit ..Trou moet blijeken", dat eigendom der gemeente is. Dit gebouw is evenwel tot Juni 1932 verhuurd. Voorloopig is daarmede dus nog geen rekening te houden. Op den duur is het niet mogelijk, dat Openbare Werken in het oude H.B.S.- gabouw in de Jacobynestraat blijft. Dit gebouw is geheel „uitgewoond". Het is vreeselijk zooals nu deze belangrijke tak van gemeentedienst gehuisvest ts. Bovendien is het gebouw ook te klein geworden. Behalve dat verschiller.de geannexeerde ambtenaren overgenomen zijn, maar den laatsten tijd is ook nog ander personeel aangesteld in verband met de vele belangrijke opdrachten die thans bij Openbare Werken in behande ling zyn. DE BELOONING AAN DE CHEFS DER GEM. SECRETARIE. IN TOTAAL 4000.—. Zooals w»j reeds medegedeeld hebben is door B. cn W. aan verschillende chefs van afdeelingen van de gemeentesecre tarie een extra-toelage verstrekt van f 300 tot f 500. in verband met meerder werk gedaan bij de grenswijziging. Nader vernemen wij. dat deze beloo ningen te zamen f 4000 hebben bedra gen. Er wordt thans voor gewerkt, dat ook de andere ambtenaren, die meer werk verricht hebben wegens de annexatie, een erkenning in geld zullen ontvangen. DE SCHOOLTAND ARTSENDIENST. UITBREIDING. In htm voorstel van 5 Januai. ,e28 deelden B. en W. aan den raad mede, dat* de meerdere arbeid, welke ten ge volge van de grenswijzig.ng vanwege den schooltandartsendienst moet wor den verricht, kon geschieden door aan een der schooitandartsen ook geduren de dc middagschooltijden arbeid op te dragen. In verband daarmede werd de beloo ning voor deze functie gesteld op f3.000.— tot f3.700,—. Hoewel B. en W. er aanvankelijk op rekenden, dat een der schooitandartsen tot het verrichten van dien arbeid be- re.d zoude zijn. bleek later, dat geen der belde functionarissen daartoe bereid was. Iu verband daarmede hebben B. en W. sollicitanten opgeroepen voor de betrek king van school tandarts, om dienst te doen op Maandag. Dinsdag. Donderdag en Vrijdag van twee tot vier uur. De Jaarwedde voor den te benoemen func tionaris, zou. in verhouding tot hot sa laris der in dienst zyndc school tand artsen. naar hun mconlng dienen te worden gesteld Op f 1.400,-. Daar op de begrooting voor 1928 geen gelden voor den te benoemen ambte naar zijn uitgetrokken, zal. in verband met het tydstlp van indiensttreding als nog een bedrag van f 475,— beschikbaar moeten worden gesteld. DE VLUCHT ROME- BUENOS AIRES. PERNAMBUCO GEPASSEERD. ROME. 5 Juli (V.D.) Officieel wordt medegedeeld dat de Italiaansche vliegers Ferrarin en del Prcte, die eergisteren avond met hun vliegtuig „Savoia" van Rome naar Zuid-Amerika zijn vertrok ken, hedenmorgen te 11 uur 05 Pcr- nambuco gepasseerd zijn. Het luchtschip verbrand? VERSCHILLENDE HYPOTHESES. „In dat geval zou er geen hoop zijn dat één der kameraden aan den dood zou zjjn ontsnapt." Het agentschap Stefani publiceert het door Nobile gezonden rapport over het lot van het luchtschip Italia". In het rapport wordt o.a. gezegd, dat Nobile op liet oogenblik der catastrofe vermoed de dat eenige kleppen open waren ge bleven tengevolge van het ijs. Hij gaf aan den mecanicien Alessandrini bevel de kleppen in het luchtschip r.a te kijken. Alessandrini had nog maar enkele me ters afgelegd toen dc boot van het luchtschiu op het ijs geworpen werd. Nobi'.c moest toen wel de mogelijkheid uitsluiten dat er gas door een klep ont snapte en achtte het veel waarschijnlij ker dat de ballon gescheurd was. Aldus wordt verklaard dat het luchtschip bij zijn botsing met het ijs mcnschen en materiaal te hebben achtergelaten tij delijk lichter werd en steeg. Men zag hem dan ook ten prooi aan den wind kort daarna in dc wolken verdwijnen. Nobile zegt dat er niet aan te twijfelen valt dat het luchtschip slechts korten tijd in de lucht kon blijven, want door dat het gas bleef verhezen moest het weer dalen. Op het oogenblik der bot sing zag men dan ook dat de mecanicien Arduino blykbaar con snelle daling trachtte le bewerkstelligen, wetende, dat de wind het luchtschip ten hoogste on geveer een half uur in de lucht is kun nen blijven en derhalve, gegeven de snelheid van den wind, niet moer dan 20 a 30 K.M. kan hebben afgelegd. Eenige dagen na de ramp vernam No bile van zijn kameraden een omstandig heid. die hem zeer ernstig voorkwam. Ongeveer twintig minuten na den val hadden eenigen hunner aan den horizon in oostelijke richting een hooge dichte zwarte rookkolom gezien. Bij de bespreking dezer omstandigheid overheerschte dc hypothese dat de val lende ballon in brar.d is gevlogen. In dit geval zou er geen hoop zijn dat een der kameraden aan den dood zou zijn ont snapt. Indiër, de rook door den brand van liet luchtschip zou zijn veroorzaakt, zou men dit hebben zien vallen. Het zou evenwel moeilijk aan te nemen zijn ge weest dat bij fpn bewolkten hemel liet geleidelijk in brand raken van het lucht, schip niet zou zijn opgemerkt door per sonen, die zich op zulk een korten af stand, nl. 10 of 15 K.M. bevonden. Zelfs als het waar is dat brandende rubber een dichten, zwarten rook geeft, kan een dergelijke rook ook ontstaan door verbranding van benzine of iets anders. Nobile meende dat de reservoirs met benzine cn olie plotseling gevallen waren of ust waren geworpen om een nieuwe daling te vertragen. In dit geval kon men hopen dat het luchtschip gevallen is zonder in brand te geraken en dat zijn metgezellen ongedeerd zijn. Met het oog op deze overwegingen ad viseerde Ncbilc met groote re aandacht cicn sector op 60 gr. te exploreeren. In dien ongelukkigerwijs de rookwolk zou zijn veroorzaakt door oen brand van het luchtschip, zou het ontzaglijk geraamte van het schip van «.enige meter hoogte en 106 meter lengte, moeten worden te ruggevonden. Nobile besluit met dc woorden: „In dien God wil. dat ondanks den brand de geheele of een gedeelte der bemanning werd gered, meet zy zich rondom het luchtschip bevinden. Doch wanneer er op de eerste twintig K.M. niets byzon- ders wordt gevonden, rekening houdend met het feit. dat de benzine-reservoirs onopgemerkt kunnen zyn. wil dit zeg gen, dat de rook niets met oen brand van den ballon had te maken. In dat geval zal het onderzoek op een verder© twintigtal KM. moeten worden voortge zet ten einde het luchtschip terug to vinden. De Krassinheeft averij Volgens <?n Wolff-berlcht uit Moskou heeft de ysbreker ..Krassin". die zich op 80 gr. 5" N.B. en 22 gr. 20' O.L. bevindt, avery aan de schroef gekregen, die on der het varen gerepareerd wordt. De 14 Redders. „Svenska Dagblattet" geeft een opsom ming van de schepen en hun bemanning die thans by en om Spitsbergen deelne men of trachten deel te nemen aan het reddingswerk, aldus het Hbld. Ten eerste de „Citta cl Milano" met een equipage van 250 man; de „Bra- ganza". een door de Italiaansche regee ring gecharterd schip met een equipage van 16 man en oen afdeeling Alpenja gers; het Noorsche gouvernementsschip ..Inker 4" en de Zweedsche gouveme- mentsschepen ..Quest" en „Tanja", elk met zeventien koppen; de Russische ys- breker „Malygin" en „Krassin". de laat ste met 300 man equipage; de Fmscho stoomboot „Marlta" en het tankschip „Helmdal", gecharterd door dc Fran sche regeering ter wille van do opsporing van het Fransche vliegtuig cn voorts do Fransche oorlogsbodems „Strasbourg", en „Quentln Roosevelt", de eerste met 473 man aan boord; het pantrersChip „Tordcnskjöld" en do ..Michael Sars" van Noorwegen en tenslotte de .VeV.e- kanuitgerust door het comité voor do redding van Amundsen. In het geheel veertien schepen. Het aantal vliegtuigen, dat aan het reddingswerk deel neem; of heeft deelgenomen is minstens even groot.

Haarlem's Dagblad | 1928 | | pagina 1